PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה - איפוס מחשב פאג'רו ללא ניתוק מצבר

שמוליקו
04-10-09, 17:18
האם יש דרך לאפס את המחשב ללא ניתוק וחיבור המצבר.

מדובר בפאג'רו Q 1998
מאיפה נובעת השאלה?
היות ויש לי צאצא קטן שנמאס לי שיושב מאחור (קשה תוך כדי נהיגה להרגיע אותו), ניתקתי את כרית האויר שליד הנהג.
לא סתם ניתקתי אותה, אלה הוספתי על החוט שמגיע לכרית מפסק.
כאשר אני מפעיל אותו ,הכל אמור לעבוד כשורה.
אז איפה הבעיה?
אני צריך כל שינוי מצב המפסק גם לנתק ולחבר מצבר כדי שהחיווי בלוח המחוונים יהיה נכון וגם כדי שהמערכת תשנה מצב (כמובן בהפעלה חזרה ולא בניתוק, שאת זה הוא מזהה מיד והמנורה נדלקת)

אז כמו ששאלתי האם יש דרך "לעבוד על המחשב" שיחשוב שניתקתי מצבר, מין כפתור ריסט ,או אפשרות לייצר כפתור שכזה.

הודה על כל כיוון לפתרון.

raanan
04-10-09, 18:46
הצעה שלי, אל תתעסק עם ניתוק כרית אויר, השטן מחכה להזדמנות ...

לא בטוח אבל, אתה יכול להוסיף מפסק בטור למתח ההזנה למחשב,
גם את זה, בוודאות לא הייתי עושה !
איך אומרים, לחפש צרות בכוח מתחת לאדמה ...

חג שמח
רענן

kobiarava
04-10-09, 19:13
הצעה שלי, אל תתעסק עם ניתוק כרית אויר, השטן מחכה להזדמנות ...

רענן

סתם שתדע, כשרותמים תינוק בכסא הקדמי, חובה לנתק את כרית האויר. חובה ברמה של חיים ומוות.

לגבי הניתוק של המחשב-אתה יכול לחבר על המינוס של המחשב לחצן normaly on, וכשאתה רוצה לאפס את התקלות, אתה לוחץ עליו, פותח-סוגר סוויץ' תו"כ, והקודים ייתאפסו. עם זאת, לא מומלץ לבצע ניתוק של המחשב לעיתים תכופות, מאחר שבד"כ עם קודי התקלות נמחקות גם הגדרות שהמחשב "לומד", והוא יצטרך לבנות אותן מחדש, מה שבד"כ יעלה לך בצריכת דלק מעט גבוהה יותר בכמה עשרות הק"מ הראשונים.
אני הייתי ממליץ לנסות ולפתור את העניין באופן יותר מעמיק ויסודי. לדעתי, ניתן לבנות מעגל עוקף לכרית אוויר, עם מתג בורר ונגד שידמה פעילות תקינה וימנע רישום תקלה במערכת. חשוב להוסיף למעגל כזה גם נורת אזהרה, כדי שלא תשכח את הכרית כבויה בטעות...

קובי

שמוליקו
04-10-09, 20:23
תודה על התגובות
נראה לי שבשלב הראשון אלך על כפתור הלחיצה, ואח"כ נראה איך אני בונה משהו עם התנגדות ומנורה.
פשוט אין לי כרגע את הידע של איך לבצע, וכמה התנגדות צריך.

איפה יושב המחשב הנ"ל ,אני מניח שאחרי שאמצא אותו לא יהיה מסובך להבין מי הוא חוט המינוס.

שוב תודה.

raanan
04-10-09, 20:57
סתם שתדע, כשרותמים תינוק בכסא הקדמי, חובה לנתק את כרית האויר. חובה ברמה של חיים ומוות.
קובי

בשביל זה לא רותמים אף תינוק מקדימה !

מושב הנוסע זה המקום הכי לא בטוח ברכב (נבדק והוכח סטטיסטית באנגליה, תשים לב,
במס' רב של תאונות קטלניות בארץ , הנהג נשאר פצוע לתת עדות על האח/חבר/טרמפיסט שהלך לעולמו)
בנוסף, זה שהתינוק מקדימה "ועסוקים בהרגעתו" , לא תורם לבטיחותו ושאר המשתמשים בדרך.

חג שמח
רענן

kobiarava
04-10-09, 21:49
רענן, יכול מאוד להיות שאתה צודק ברמת העיקרון, אבל שמוליק קבע עובדה-אני שם את הילד מקדימה, אנחנו מנסים לעזור לו לעשות את זה נכון ובטוח.

לשמוליק-הסיפור עם ההתנגדות לא כזה מסובך, פשוט מודדים ברב מודד, וקונים נגד בעל ערך דומה, אפילו לא חייב להיות מדוייק מדי. אם אתה כבר מתחיל להתעסק, עדיך לדעתי לעשות פעם אחת וכמו שצריך, אחרת בד"כ הזמני הופך לקבוע...
חשוב מאוד, לפני חדירה פולשנית כזו למערכת, לפתוח ספר ולנסות ללמוד את התרשימים הרלוונטים, כי לא יהיה פשוט לאתר את המינוס הנכון "על עיוור", ברגע שהוא משולב בעוד לפחות כ-50-100 חוטים אחרים שיוצאים מהמחשב ומכונים גם "צמה"...
בכל מקרה, בהצלחה

קובי

שמוליקו
04-10-09, 22:05
בשביל זה לא רותמים אף תינוק מקדימה !

בנוסף, זה שהתינוק מקדימה "ועסוקים בהרגעתו" , לא תורם לבטיחותו ושאר המשתמשים בדרך.

חג שמח
רענן

רענן , כנראה שאתה צודק בהכל ועל כך אין לנו ויכוח. (לא, אני לא ציני).
וגם אצלי בויטארה (זצ"ל) הוא ישב מאחור במושב האמצעי - הכי בטוח.
אבל היום בפאג'רו ,לך תסתובב אליו, אני אפילו לא יכול להניח עליו יד לשניה.
תיכף תגיד לי שאסור להוריד ידיים מההגה ושאני סכנה לציבור......
עזוב אותך משטויות, אאמן לי זה כבר הילד השלישי שיהיה בריא, הראשון עוד מעט בר מצווה.
לנסות לנהוג עם ילד צורח מאחור בלי אפשרות להרגיע אותו, וגם אם תעצור בצד, אולי אחרי שעה הוא ירגע, כי מה לעשות אבל הבחור לא רוצה עכשיו להיות חגור ברכב, בא לו משהו אחר.
לפעמים מגע קסם של רבע דקה ,חוסך לך הרבה עצבים ואז אתה נוהג רגוע יותר.
לא מכיר אותך אישית, אבל אני מניח מטבע הדברים שזה שאתה מטיף על איך לנהוג עם ילדים, אתה וודאי בעל נסיון בתחום , ולא רק בתחום החוק או מה שמעתי ומה נראה לי.

ולכן הדבר היחיד שאומר לך הוא, שכל עוד באמת יכולתי ,הוא היה חגור מאחור בכסא המרכזי.

תוסיף להכל עוד זעטוט שחגור בבוסטר ממש לידו, ויש לך שישו ושימחו, אז ילדים זו שימחה, אבל אני לא בטוח מה פחות בטוח (נשמע יפה :)).
my 2 cent

קובי , שוב תודה על האור שאתה שופך לי בנושא.

וכמובן , חג שמח

eysham
04-10-09, 23:09
למה בכלל לנתק?? לא חבל עך העבודה??
לא יותר טוב לנסוע עם הזאטוט על הברכיים שלך?

סתם...

בלי להישמע צדקן,

בזמנו כשקיבלתי את ה-F350 והתייעצתי לגבי אותה הבעיה בדיוק (ונדמה לי שהמושב האחורי שלי קצת יותר רחווווווק משלך..) קיבלתי תשובה חד משמעית לא להתעסק. ואם כן אז רק לפרק לגמרי את הכרית ולבטל לחלוטין.

אם אין ניתוק מקורי מהיצרן - כזה שבד"כ מתבצע ע"י סיבוב מפתח - אתה לא יכול להיות 100% בטוח שבאמת נותק, או שלא יקבל פתאום את הג'ננה ויחליט להתפוצץ לך (במקרה הטוב זה יהיה לך...) בפרצוף.
זה שהמנורה נדלקת/כבה זו לא אינדיקציה וודאית שזה לא יופעל, בטח לא אם אתה עוקף משהו במערכת בצורה "פרטיזנית"...

לטעמי זה להתעסק באש.

ומעבר לזה, גם אם הכל בוצע נכון, מרפי המניאק יגרום לך לשכוח לנתק בדרך לגן, בדיוק ברגע שאיזה זקנה על קורקינט תחתוך לך את הנתיב וכדי לא לפגוע בה תיכנס בטרמפיאדה....

מיי 3 סנטס.

חג שמח

איל

raanan
05-10-09, 08:14
שמוליקו,
תאמין לי שאני לא נהנה "להטיף" וגם לא מטיף !
אני רק אומר את דעתי שמגובה לצערי בסטטיסטיקה איומה !

ממליץ לך שתחשוב עוד פעם על מה שכתבתי וגם מה שכתב לך אייל .

אני אישית "מנסה לחנך" (לא תמיד בהצלחה) את אישתי שגם שהזאטוטה (בת 3) משתוללת/בוכה/צועקת עדיף
להמשיך בנסיעה ולהתעלם עד לעצירה בטוחה במפרץ חנייה .

תאמין לי, לא מתים מצעקות ובכי ....

אגב, עדיין לא הכנסתי את הסיכונים מההביטים הטכניים של ניתוק/סגירת מעגל באמצעות מפסק
(תופעת רטט וספייקים של מתח. כמו כן, אפשרות של הולכה לא טובה במצב סגור ואז כשתזדקק לכרית
היא לא תפעל. מה על האפשרות שתוספת נגד ומנורה תשרוף לך את המע' האלקטרונית, כולם בטוחים שהמעגל עובד
בזרם ישר קבוע ? אולי זה פולס בדיקה אחת לכמה מחזורים ) .

כל טוב
רענן

שמוליקו
05-10-09, 09:08
או קי,
בואו ננסה לקחת את זה עוד צעד אחד קדימה.

אין לי בעיה לפרק את כרית האויר לגמרי.
הנקודה היא שהייתי רוצה לשים שם משהו אחר במקום ושעדיין יראה יפה,
אולי איזה משהו דמוי תא כפפות?

רענן ,אני בהחלט מקבל את ההערה שמבכי עוד אף אחד לא מת, ומהתעסקות עם הבוכה יש סיכוי לא רע שזה יקרה.
כמו שאמרתי בהתחלה ,אני איתך בגישה, אבל לפעמים זה קצת יותר מורכב ולא תמיד יש מקום בטוח לעצור ולא תמיד יש לך מספיק זמן.
תאמין לי שעד שאתעסק עם אחד הילדים יקח הרבה זמן ( בוא נזכור שכשהיינו ילדים, מי שלהוריו היה רכב היה שוכב מאחור על הספסל לא חגור ולא בטיח) אז לא, ברור לי שיש קיצוניות לכל כוון.

אם כך כדי לכוון יותר את הדיון, בהנחה שאני מוריד את הכרית לחלוטין,
1. האם יש דרך להשקיט את המנורה? בלי להוציא אותה? (או שרק כמו שקובי הציע עם מעגל התנגות עוקף)
2. האם כרית האויר השניה במצב כזה תיהיה במצב רגיל (כלומר במקרה הצורך האם היא תעבוד)?
3. יש לכם רעיונות למה אוכל לשים במקומה שיראה יפה? (למרות שלדעתי ניתוק של השקע תקע בכניסה לכרית ,הוא כמו הוצאה שלה).

שוב תודה על כל ההתייחסויות הרציניות המקצועיות והדואגות.

איציק - 4X6ZH
05-10-09, 09:13
לשמוליק-הסיפור עם ההתנגדות לא כזה מסובך, פשוט מודדים ברב מודד, וקונים נגד בעל ערך דומה, אפילו לא חייב להיות מדוייק מדי.

קובי

אתה ממש לא יכול למדוד ברב מודד .
גם רצוי לא לנסות למדוד ברב מודד .

מערכות כריות האויר \ חגורות הבטיחות \ מושבי הרכב ....
המחוברים למערכת ההגנה של הרכב . מבוקרים מכמה מחשבים . ומופעלים בפולס חשמלי .
את פקודת ההפעלה נותן אחד מהמחשבים ( לא תמיד המחשב הישיר הקשור למערכת ) .
בגלל השימוש ברב מודד \ מנורת ביקורת LED \ מנורת ביקורת רגילה ( האסורה בשימוש מסיבות אחרות ) . התקינו יצרני המערכת קונקוטרים מאד מאד מיוחדים .
כאשר אתה מנתק קונקטור של מערכת כריות אויר . אתה יוצר קצר על החוט .
הסיבה היא לא לאפשר הספקת מתח ממקור חיצוני לנפץ ההפעלה של הכרית .
רב מודד במצב אום משתמש בסוללה פנימית שתגרום להפעלת הכרית .
כל מדידת התנגדות תראה לך קצר !!
והחכם שיצליח למדוד התנגדות יפעיל את הכרית .... ויפגע בעצמו ובסביבה .
לכן צמות המערכת תמיד בצבע צהוב ונפרדות .
לכן לא מתקרבים עם רב מודד למערכת כל עוד יש כריות מחוברות .
יש רכיב בדיקה ( שהוא נגד עומס רגיל ) המחברים אותו במקום הכרית ומאפשר בדיקות .

התעלול של מפסק מסוכן ולא מומלץ .
לחלק מיצרני הרכב יש מפסקים \ נגדים מיוחדים המאפשרים ניתוק הכרית .
הבעיה היא שבניתוק הכרית אתה נכנס למגבלות מול חברות הביטוח .
לכן המוסכים לא מנתקים . סתם !!

איציק

bob987
29-12-09, 18:37
שלום,
מצטער שאני מעלה דיון קצת ישן אבל פשוט זה המקום הכי רציני שראיתי בנושא...

אני בדיוק מתעסק באותה המחשבה: נולד לי ילד, לאשתי יש טויוטה 98 בלי יכולת לביטול הכרית שלייד הנהג.
אני חשבתי על הגישה של ללכת למגרש מכוניות לפירוק ולקנות מטויוטה חדשה יותר את המנגנון של מפסק ביטול הכרית שיש כיום בכל הרכבים ולהתקין אותו + מנורה במקום בולט.

בחיפושים שלי אפילו מצאתי אתר שמתייחס לדבר כזה
http://z3ers.com/essentials/fixit/airbag/cutoff.html
(http://z3ers.com/essentials/fixit/airbag/cutoff.html)
מאתר זה מובן שהמפסק מציג למחשב דימוי של הכרית כאשר הוא במצב המבוטל, מה שגורם לכך שהמערכת ממשיכה לעבוד כראוי.

מה דעתכם על פיתרון מסוג זה?

בוב

איציק - 4X6ZH
29-12-09, 20:30
קראתי את הקישור שלך BMW . אני יכול להוסיף לך שזאת גם המדיניות בארץ לפחות אצל חלק מיבואני הרכב \ מוסכי השרות .
כל מוסך שמבין את פוטנציאל הצרות שגלום במפסק הפשוט הזה לא ירצה להתעסק בזה .
כדאי לך לנסות לברר מה התנגדות הנגד הנדרשת למפסק הניתוק .
לא בטוח שהחלק מהדגם החדש יתאים לרכב הישן .
יש דרכים נוספות לנתק את המערכת ניתוק מקצועי .
לצערי כמו שאמרו אצל הדילר של BMW זה לא המקום לתת את ההסבר
לברר טוב טוב מול חברת הביטוח שלך את ההשלכות שיכולות להיות מהתקנת ניתוק כזה.

חברות הביטוח ישמחו לא לשלם \ רשויות החוק ישמחו להתעסק בשטויות . והתוצאה היא שאתה ממולכד.

איציק

רמי111
29-12-09, 22:54
שלום לכולם!

טכנית זה קל מאד לבטל את הכרית הבעיה היא כפי שנאמר משפטית עם הראשויות ועם חברות הביטוח.
הנגד הוא 3 אוהם

-->