PDA

צפייה בגרסה מלאה : לקראת החורף: חימום דוד המים בעזרת ארובת הקמין

itayhi
07-10-09, 12:37
בוקר טוב וסתיו נעים לכולם

כבר 3 שנים שהבית מחומם ע"י קמין עצים, ב2 החורפים האחרונים מדובר על חימום 24/7
פרט לכיבוי פעם בשבועיים לצורך ניקוי האפר.

לאחרונה שמתי ידי על דוד שמש (+קולטים , אבל זה כבר לנושא אחר) וחשבתי לנצל את ההזדמנות
כדי לנסות לחמם בחודשי החורף את המים עם החום הנפלט מהארובה במקום להדליק את הדוד הקטן (60 ליטר) שכבר קיים בתוך הבית.

הרעיון הוא ללפף צינור נחושת (לא מבודד כמובן) סביב הארובה בחלקה העליון, היינו בחלק שנמצא בין תקרת ה"רביץ" לבין הרעפים, יש שם גובה ארובה של בערך 1.5 מטר.
קוטר חיצוני של הארובה כ-18 ס"מ, ארובת פח/נירוסטה (לא יודע בדיוק מה זה, פח דק בצבע נחושת, קניתי אותה יד-2 ביחד עם הקמין)

ידוע לי שחלקו התחתון של הליפוף מתחבר ליציאה לקולטים בתחתית הדוד והחלקו העליון מתחבר לכניסת הקולטים בצד הדוד.
כמו כן מבירורים שערכתי ידוע לי שהדוד עצמו צריך "לשבת" כולו מעל גובה הליפופים.

אז, מי ניסה? מי הצליח? מחמם כמו קולטים באוגוסט?
כמה ליפופים ללפף סביב הארובה?

תודה
אמן שיהיה חורף גשום שימלא את המאגרים ויספק המון אתגרי בוץ (למי שאינו נטול 4X4 כמוני...)

איתי

eran4x4
07-10-09, 13:32
מה חום הארובה בגג?

אם מעל 100 מעלות יתכן ואתה נכנס לסיפור של דוד קיטור.... ממש לא פשוט, אם פחות נראה לי שהסליל פשוט מהווה תחליף לקולט.

חשוב חשוב חשוב - שסתום פורק לחץ ושיהיה למים לאן להתנקז ממנו, בנוסף הייתי מתקין מד טמפרטורה עם הזעקב לדוד שכשהו מעל 80 מעלות אתה מקבל התראה.

בנוסף לשסתום פורק הלחץ הייתי כאמצעי בטיחות מוסיף ברזים שמאפשרים לנתק את הספירלה מהדוד בשני הקצוות (קח שאם הדוד חם מידי אתה יכול להפסיק את חימומו) פלוס פורק לחץ על הספירלה ואולי גם ברז שמאפשר לך ידנית לשחרר את הלחץ מהספירלה.

שחר 9
07-10-09, 19:01
אם התנור עובד 24/7 אז למה אתה צריך דוד בכלל אין לך צורך באגירה ?
הזנה ישירה עם מעקף יעשה את העבודה.
תעביר ספירלה לתוך הארובה כניסה של מים קרים יציאה של מים חמים שמתחברים אל היציאה מהדוד אל צנרת החמים.
תייצר אפשרות לסגור את המערכת מהקמין ואז אתה מקבל מהדוד , או לפתוח ולהזרים במקום הדוד.

למערכת חייב להיות פורק לחץ ווסת ביטחון לויסות טמפרטורת המים להגנה מכוויות.

בהצלחה.

מה חום הארובה בגג?

אם מעל 100 מעלות יתכן ואתה נכנס לסיפור של דוד קיטור.... ממש לא פשוט, אם פחות נראה לי שהסליל פשוט מהווה תחליף לקולט.

חשוב חשוב חשוב - שסתום פורק לחץ ושיהיה למים לאן להתנקז ממנו, בנוסף הייתי מתקין מד טמפרטורה עם הזעקב לדוד שכשהו מעל 80 מעלות אתה מקבל התראה.

בנוסף לשסתום פורק הלחץ הייתי כאמצעי בטיחות מוסיף ברזים שמאפשרים לנתק את הספירלה מהדוד בשני הקצוות (קח שאם הדוד חם מידי אתה יכול להפסיק את חימומו) פלוס פורק לחץ על הספירלה ואולי גם ברז שמאפשר לך ידנית לשחרר את הלחץ מהספירלה.

zagi
07-10-09, 20:48
מחזק את דבריו של שחר ( אני מתעסק בתנורי הסקה ) .
בכל אופן המערכת הזו היא לא הדבר הכי בטוח בעולם ובכל מקרה צריכה להיבנות במקצועיות .
ד"א - חימום של המים בגג הוא לא אפקטיבי ( העשן כבר לא כ"כ חם ) , אך לא לשים את הספירלה פחות ממטר מחיבור הארובה לתנור.

שגיא .

tallevi
17-10-09, 01:27
לעניין האפקטיביות,צריך לעטוף/לבודד את כל המערכת(ארובה וספירלה)מהסביבה.
בסה"כ רעיון גדול,לך על זה!

shahav
27-01-16, 22:10
נו, עברו כמה שנים.
מישהו הרים את הכפפה הזו?

הינה עד משהו רלוונטי:
http://www.camincenter.co.il/%D7%97%D7%99%D7%9E%D7%95%D7%9D-%D7%9E%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%A2%D7%96%D7%A8%D7%AA-%D7%A7%D7%9E%D7%99%D7%9F

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

JustDoB
27-01-16, 22:42
Ok
נדלקתי.
חיבור צינור נחושת מהחזרה של הקולטים לפני הכניסה לדוד דרך ליפוף על הארובה וחזרה לדוד. זה המיקום הנכון לדעתי, מה דעתכם ?
חלופה אחרת היא על הכניסה של המים הקרים לדוד.
כמה עולה צינור נחושת ? באיזה קוטר ?

[emoji41]

shahav
27-01-16, 22:45
ראיתי סרטים ביוטיוב, דיברו על 120 פיט צינור דיי עבה.
כלומר כ 40 מטר. יקר רצח

מוטי ג.
27-01-16, 22:51
כשהייתי ילד, אבא שלי בנה מחליף חום בתוך התנור עצמו, תמיד היו מים חמים, אולי אפילו רותחים.
וגם המון אבן מים בצנרת.
אני לא זוכר כמה עונות זה היה כך, אבל יותר משנה אחת בטוח.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

boaz avrahami
28-01-16, 01:19
שתי הערות על הרעיון.

1. יש לזכור שחימום המים לוקח את ליטרת הבשר שלו ו״גונב״ אנרגיה שמפחיתה את יעילות החימום של התנור...

2. צריך שסתום אל חוזר במערכת הזו. פעם גרתי בדירה שכורה בבנין והיה לי דוד מחליף חום עם קולט על הגג.
בלילה המים היו מתקררים ועד 9-10 בלילה לא היו מים חמים בדוד עד שיום אחד גיליתי שאם אני סוגר בערב את הברז בין הדוד לקולט העסק נפסק.
לפיכך קחו בחשבון שמחליף חום הוא גם מחליף קור...

shahav
28-01-16, 06:46
צריך הרבה: פורקיי לחץ, טרמוסטט, משאבת מים, בירזיי מילויי וחתיכת צינור נחושת

DANI1
28-01-16, 10:16
בוקר טוב
אחרי הרבה דיונים שהיו בכל מיני פורומים בנושא ניצול חום קמין העצים .
אני בעברי הייתי אנסטלטור והתעסקתי בדודי קיטור בקיבוצים ,שאבתי את רעיון הדוד קיטור וכך התחלתי לבנות מערכת בבית (עדיין בשלבי ניסוי )
ועובד לא רע.

DANI 1

ukiuki
28-01-16, 10:40
קחו בחשבון שיש קאמינים עם קלאפת יציאה על הארובה (הקאמינים הטובים יותר). הערובה שאחרי הקלאפה חמה הרבה פחות.

דבר נוסף, כדי שהמערכת תעבוד ביעילות וללא בעיות אבן, יש להשתמש בדוח מחליף חום (6 כניסות/ יציאות).

shahav
28-01-16, 12:53
דוד מחליף חום זה מצויין, אבל יקר משמעתית.
וגם הוא נסתם , בעיקר בצנרת המעגל הסגור. ואז צריך אחת לשנתיים שלוש לנקות אותו.
נדמה לי שדוד כזה אפשר להתקין ללא מגבלות גובה ביחס לקולטים או קמין או מה שזה לא יהיה

ukiuki
28-01-16, 15:07

תלוי במיים שאתה משתמש.
אני מדבר על מערכת סגורה עם משאבה שמריצה את המיים. ניתן תיאורתית לשים שם מיים ירוקים כמו של רדיאטור

boaz avrahami
28-01-16, 16:04
דוד מחליף חום זה מצויין, אבל יקר משמעתית.
נדמה לי שדוד כזה אפשר להתקין ללא מגבלות גובה ביחס לקולטים או קמין או מה שזה לא יהיה

לדעתי אתה מתבלבל...
אם כבר מה שנסתם יהיה הצד הפתוח שיכול לצבור עוד משקעים.
הצד הסגור יש בו כמות משקעים נתונה. בדיוק כמו ברדיאטור שלך אם אתה לא מוסיף בו מיים.

shahav
28-01-16, 22:17
בבניין שגרתי כמעט 15 שנה היה מערכת מרכזית עם דודים פרטיים .
לכל דוד היה צנרת פנימית כלומר מחליף חום.
במערכת כזו יש הרבה איבוד מים, בגלל לחצים ופורקיי לחץ... והמון אבנית.

JustDoB
29-01-16, 15:34
לא מצליח לראות סיכון משמעותי כשמשתמשים בחלק העליון של הארובה בין הרביץ לרעפים.
באזור הזה אני גם לא חושב שתהיה בעיית קירור.
האם חיבור לנק׳ שתארתי (אחרי הקולטים ולפני הדוד) נכונה ?

[emoji41]

shahav
29-01-16, 21:42
ראתי ברשת שבכדיי שהחימום יהיה רלוונטי זה צריך להיות קרוב לקמין, אך לא פחות ממטר.

-->