PDA

צפייה בגרסה מלאה : התחממות מנוע

ישי.פ
07-10-09, 18:17
אני יודע שהנושא נטחן אבל אני לא בטוח לגבי הבעיה אצלי..?

הסיפור הוא כזה, מעולם הסמוראי לא התחמם, כלומר תמיד מד החום היה על החצי לא משנה מה.
לאחרונה הוא מתחמם במאמץ בלבד (העליות לירושליים, נסיעה מאומצת בחול)
הסמוראי מתחמם במהירות קיצונית. ממש תוך שתי דקות מד החום טס למעלה והמיים רותחים.
הקייץ התקנתי מזגן וממש הקפדתי לשים מאוורר נוסף חזק ולדאוג לרווח גדול בין שני הרדיאטורים.
דבר נוסף שעשיתי הוא כיוון שסתומים.
אני בדילמה ממה הבעיה? אני חושד ברדיאטור מזגן שחוסם את הרוח אבל כאשר בדקתי נראת זרימה טובה של אוויר לכן אני די מבולבל:confused:. בנוסף, אני תוהה לגבי ההתחממות המהירה כל כך והלא הדרגתית. האם זה מרמז על מקור הבעיה (אולי שסתומים)?.

סמוראי 98

צביקה קרבורטור
07-10-09, 18:51
שלום רב !
בדוק חשד לתרמוסטט תפוס.
בדוק הפרשי טמפרטורה קיצוניים בין צינור מים עליון לתחתון , לאחר כ10 דקות עבודה של המנוע בסרק.
במידה ויתברר שקיים צינור קר וצינור שני חם מאוד, התרמוסטט קרוב לוודאי תפוס, ויש להחליפו, ולא לבטלו.
בברכה
צביקה

ישי.פ
07-10-09, 20:48
תודה צביקה כרגע בדקתי ההפרש זניח ובקושי מורגש.

omri_t
07-10-09, 22:46
לא קרה לי דבר כזה.

לשם הסרת החשש מהטרמוסטט- אתה יכול לפרק אותו ולצאת לנסיעת בחינה...

יש איבוד מים? כלשהו?
בדוק ברדיאטור עצמו את המפלס, בעבר היתה לי בריחת מים מצינות רדיאטור החימום- מה שהוביל להתוממות מעלה החצי תוך שניות.

בהצלחה!

צביקה קרבורטור
07-10-09, 23:04
אני יודע שהנושא נטחן אבל אני לא בטוח לגבי הבעיה אצלי..?

הסיפור הוא כזה, מעולם הסמוראי לא התחמם, כלומר תמיד מד החום היה על החצי לא משנה מה.
לאחרונה הוא מתחמם במאמץ בלבד (העליות לירושליים, נסיעה מאומצת בחול)
הסמוראי מתחמם במהירות קיצונית. ממש תוך שתי דקות מד החום טס למעלה והמיים רותחים.
הקייץ התקנתי מזגן וממש הקפדתי לשים מאוורר נוסף חזק ולדאוג לרווח גדול בין שני הרדיאטורים.
דבר נוסף שעשיתי הוא כיוון שסתומים.
אני בדילמה ממה הבעיה? אני חושד ברדיאטור מזגן שחוסם את הרוח אבל כאשר בדקתי נראית זרימה טובה של אוויר לכן אני די מבולבל:confused:. בנוסף, אני תוהה לגבי ההתחממות המהירה כל כך והלא הדרגתית. האם זה מרמז על מקור הבעיה (אולי שסתומים)?.

סמוראי 98

ישי שלום רב !
לשם אבחון מרחוק, שזה קושי בפני עצמו, יש ללכת אחורה בזמן, ולשחזר את הפעולות ,
ואת המקרים העלולים להיות חשודים במקרה שלך כגורמים לבעיית ההתחממות המהירה והגבוהה:
ולכן הדגשתי את הגורמים האפשריים לפי הסדר הכרונלוגי, שיכולים אולי להסביר את הסיבות לכך.
ציינת תחילה שהרכב מתחמם בעיקר בעליות, ובתנאי נסיעה בחול, כלומר במאמץ ובנסיעה בהילוך נמוך, כאשר הרוח בנסיעה אינה יעילה בקרור רשת הרדיאטור, בגלל מהירות הנסיעה האיטית.
כן ציינת שלאחרונה התקנת מזגן ברכב, ולכן הוספת רדיאטור נוסף, אשר עלול לחסום , את הרוח בנסיעה, למרות הרווח בינהם.
כתבת שבדקת, ונראית זרימה טובה שלאוויר, כיצד בדקת זאת ועל סמך מה אתה קובע, שאין חסימת אוויר?!
אם נצא מתוך הנחה, שהרכב לא התחמם בעבר, לפני הרכבת במזגן, אין טעם לחפש את המטבע מתחת לפנס, כאשר הבעייה ידועה, ולנגד עיניך, יעילות קירור נמוכה בגלל חסימת אוויר בנסיעה, רשת רדיאטור שנסתמת בחול,ובעלים אבק וכל מרעי בישין, ויתכן והמאוור הנוסף שהרכבת, מסתובב הפוך.
אם ביטלנו את האפשרות שהתרמוסטט תפוס, ביטולו הוא לא הפיתרון ויגרום יותר נזק מאשר תועלת.
האם הרכב מתחמם בעליות ובחול, גם ללא מזגן?
האם שני המאוורים נכנסים לפעולה בעת הפעלת מזגן?
האם לאחר כוון השסתומים האחרון הבעייה החמירה, חלה ירידה בסחיבה, והמנוע החל לצלצל במאמץ ובעליות?
האם בדקת אפשרות שהרדיאטור מנוע נסתם לאחרונה, בגלל אבק וחול, כאשר נסעת בתנאי שטח], בדוק את הרשת, ושטוף אותה ליתר ביטחון, בצינור מים, במנוע קר.
בברכה
צביקה

ישי.פ
08-10-09, 22:15
ובכן:
נזילות אין
הרדיאטורים נקיים לגמרי(נבדק)
לאחר התקנת המזגן, הוספתי מאוורר חשמלי וגם המכני נשאר. הם לא מבטלים אחד את השני
זרימת הרוח נבדקה ע"י כך שכאשר אני שם את היד על הגריל. אני מרגיש שאיבה די חזקה.
ההתחממות עצמה קורה כאשר המזגן כבוי!!
התקנת המזגן וכיוון השסתומים קרו במקביל מה שגורם לי להרבה סימני שאלה
בדקתי את הפן קל'ץ עם היד ודי פשוט לעצור אותו האם זה אומר משהו?? מה המדד שלי לגבי תקינותו?

itay
08-10-09, 23:01
ובכן:
נזילות אין
הרדיאטורים נקיים לגמרי(נבדק)
לאחר התקנת המזגן, הוספתי מאוורר חשמלי וגם המכני נשאר. הם לא מבטלים אחד את השני
זרימת הרוח נבדקה ע"י כך שכאשר אני שם את היד על הגריל. אני מרגיש שאיבה די חזקה.
ההתחממות עצמה קורה כאשר המזגן כבוי!!
התקנת המזגן וכיוון השסתומים קרו במקביל מה שגורם לי להרבה סימני שאלה
בדקתי את הפן קל'ץ עם היד ודי פשוט לעצור אותו האם זה אומר משהו?? מה המדד שלי לגבי תקינותו?

ישי,

ההתחממות החלה לאחר התקנת המזגן? מי עשה את כיוון השסתומים? אני מציע לך לעשות כיוון חוזר, רק כדי לשלול את הסיבה הזאת.
מניסיון עם מזגן בהתקנה עצמית, יש הבדל של שמיים וארץ בין ונטה סינית שמחוברת לצמת החשמל לבין ונטה של SPAL (משומשת אפילו) שמחוברת עם ממסר. מחוג החום מדבר בעד עצמו!
יכולת הקירור של המזגן משתדרגת פלאים לאחר התקנה של הונטה מחדש (הסיבה להתקנה חוזרת תפורסם בהמשך :rolleyes:), עד כדי מצב שהנוסעת לידי אומרת "תכבה כי קר לי" - המשפט הזה הוא השאיפה שלנו.

אל תחפש אשמים במקומות שהם לא יהיו - ההתחממות החלה לאחר התקנת המזגן? - האשם הוא משהו במזגן - לא רדיאטורים ולא טרמוסטט (בהנחה שהמצב היה תקין לפני כן).

איתי.

ישי.פ
10-10-09, 00:36
ובכן איתי הוונטה של SPAL "מייד אין איטלי" כמובן והמזגן מקרר יופי!
הכיוון שסתומים אני ביצעתי (על פי המידות לסמוראים אבל אני לא יודע אם ל 98 זאת אותה המידה?)
אני שוקל אולי להחליף רדיאטור לגדול יותר מה אתם אומרים?

צביקה קרבורטור
10-10-09, 21:02
הכיוון שסתומים אני ביצעתי (על פי המידות לסמוראים אבל אני לא יודע אם ל 98 זאת אותה המידה?)
אני שוקל אולי להחליף רדיאטור לגדול יותר מה אתם אומרים?

ישי שלום רב !
המץן מעט עם הרדיאטור !
בדוק מהם נתוני כוון השסתומים ברככך, וכוון שוב לפי נתוני היצרן.
יש השפעה רבה על סשתומים סגורים על התחממות יתר, תצרוכת דלק גבוהה, וירידה בסחיבה, וצלצולי מנוע.
בברכה
צביקה

BeAsT
10-10-09, 21:11
אחי.. אתה מאבד מים? אטם ראש גמור?.. יש טחינה בשמן?.. אם החום מגיע למקסימום רוב הסיכויים שזה לא מאוורר.. כשהמנוע קר, פתח את המכסה של הרדיאטור ותניע, אם המים קופצים 70 מ' אז הלך אטם ראש, תבדוק חבל להרוס מנוע על שטות כזו..

צביקה קרבורטור
10-10-09, 21:46
אחי.. אתה מאבד מים? אטם ראש גמור?.. יש טחינה בשמן?.. אם החום מגיע למקסימום רוב הסיכויים שזה לא מאוורר.. כשהמנוע קר, פתח את המכסה של הרדיאטור ותניע, אם המים קופצים 70 מ' אז הלך אטם ראש, תבדוק חבל להרוס מנוע על שטות כזו..

אחי ברוך בואך לפורום !
לא כל התחממות יתר שנובעת מהרכבה לקוייה של רכיב מסויים ברכב(מזגן במקרה זה), או כוון שסתומים לא נכון(גם במקרה זה),היא תקלה שגורמת מיידית ךפריצת אטם ראשף וחדירת קומפרסייה למי הקירור.
הזנחה של בעייה שגזאת, אכן תוביל לכך.
כל יש מודעות להתלממות, והיד על הדופק, ניתן למנוע מקרה שכזה.
פנייתו של ישי לעזרת חברי הפורום, שיצביעו על מקור הבעייה, יכולה בהחלט לפתור את הבעייה, ולמנוע נזק, כפי שתארת.
ההמלצות שקיבל ישי מאיתי וממני, יכולות בהחלט לפתור לו את הבעייה.
בברכה
צביקה

מורי
11-10-09, 08:08
ישי,מידות כיוון השסתומים זהות בכל הסמוראים.
האם כיוונת כשהמנוע קר לחלוטין? מנוע חם?

בגדול,סמוראי עם מזגן צריך מערכת קירור במצב מושלם כדי שהמנוע לא יתחמם בזמן מאמץ (אפילו קל).
אני הייתי בודק היטב את מצב הרדיאטור.
אין שום סיבה לעבור לרדיאור גדול יותר.

מורי

eran4x4
11-10-09, 10:04
האם המאוורר החשמלי מופעל גם כאשר המזגן כבוי והחום עולה?

או במילים אחרות האם המאוורר מקבל פיקוד גם מחישן טמפרטורה ומופעל גם כשהמזגן כבוי והמנוע מתחמם?

אם לא יתכן מאוד שהוספת רדיאטור של המזגן הקטינה את זרימת האויר ולכן יש להפעיל את המאוורר גם כאשר המזגן כבוי.

האם את הפאן קלאצ' בדקתה כאשר המנוע חם או קר?

ishc
11-10-09, 22:50
מצטרף לשאלות על השירשור הזה.
טיול השקה בסופ"ש מעלה מס' בעיות:
1. מנוע מתחמם בזמן נסיעה בין עירונית ממושכת, בעיקר בעליות ומאמץ אבל לא רק (לא רותח, מגיע לשלושת רבעים)
2. בעיית סחיבה במהירות 70 ומעלה.
3. צריחת דלק של 1 ל-7/ 1 ל-6.5

נבדק שמן, לא חסר ונראה תקין, לא חסרים מים ונראים נקיים. הרדיאטור באוטו ענתיקה. מדובר בסמוראי ארוך 88, צמיגי 235 וטרנספר 1000.*

בברכה,*

צביקה קרבורטור
11-10-09, 23:26
מצטרף לשאלות על השירשור הזה.
טיול השקה בסופ"ש מעלה מס' בעיות:
1. מנוע מתחמם בזמן נסיעה בין עירונית ממושכת, בעיקר בעליות ומאמץ אבל לא רק (לא רותח, מגיע לשלושת רבעים)
2. בעיית סחיבה במהירות 70 ומעלה.
3. צריחת דלק של 1 ל-7/ 1 ל-6.5

נבדק שמן, לא חסר ונראה תקין, לא חסרים מים ונראים נקיים. הרדיאטור באוטו ענתיקה. מדובר בסמוראי ארוך 88, צמיגי 235 וטרנספר 1000.*

בברכה,*
שלום רב !
1- נסיעה בעליות ובמאמץ, גורמת להתחממות הרכב, במערכת קירור תקינה, קרי רדיאטור תקין ולא סתום, רשת נקיה ולא מעוכה, פאן קלאץ, או מאורר חשמלי תקין, ותרמוסטט, הנפתח בצורה מלאה, מערכת הקירור תתמודד עם זה, ומחוג חום לא יגיע לתחום המסכן את המנוע.
2- פרט במה מתבטא חוסר הסחיבה, האם הרכב לא עובר את תחום ה70 קמ"ש, או מקרטע ממהירות 70 ואילך?!
3- הסיבות לחוסר הסחיבה יכולות להיות מכניות[ מנוע בעל הספק חלש, קומפרסייה חלשה, כוון שסתומים לא מתאים להוראות יצרן, קלאץ מחליק, אגזוז סתום, או קרבורטור סתום), יש לבדוק כל אחד מהפריטים יחד וכל אחד לחוד, וטיפול בהם, יבטיח שיפור סחיבה/ הקטנת תצרוכת הדלק/ ירידה בטמפורטרת המנוע בשעת מאמץ, ובוודאי בנסיעה במישור בדרך בין עירונית.
בברכה
צביקה

ישי.פ
13-10-09, 22:10
אוקי מחר אני הולך לבדוק שוב את מרווחי השסתומים, למרות שאני כמעט בטוח שזאת לא הבעיה.
(כיוונתי במנוע קר)

הוונטה הנוספת של המזגן שהתקנתי אינה מקבלת פיקוד טמפרטורה.
הוונטה נדלקת כל פעם שאני מדליק את המזגן ללא קשר לחום המנוע.
כנראה שזה העניין! יש הצעות איך אני מחבר את הוונטה, שתופעל בטמפרטורה מסוימת?
האם ע"י הטרמוסטט הקיים או ע"י תרמוסטט חיצוני?

itay
13-10-09, 22:57
אוקי מחר אני הולך לבדוק שוב את מרווחי השסתומים, למרות שאני כמעט בטוח שזאת לא הבעיה.
(כיוונתי במנוע קר)

הוונטה הנוספת של המזגן שהתקנתי אינה מקבלת פיקוד טמפרטורה.
הוונטה נדלקת כל פעם שאני מדליק את המזגן ללא קשר לחום המנוע.
כנראה שזה העניין! יש הצעות איך אני מחבר את הוונטה, שתופעל בטמפרטורה מסוימת?
האם ע"י הטרמוסטט הקיים או ע"י תרמוסטט חיצוני?

ישי,

אתה צריך יוניט שמושתלת בתוך צינור ברזל ואותה אתה צריך לשתול בתוך צינור הגומי התחתון. מהיוניט יוצאים שני חוטים והמעגל בינהם נסגר כשהיוניט מרגישה טמפרטורה מסויימת. לאמיר יש את זה ברכב, בקש ממנו תמונה (או הפנייה למקום שממנו הוא רכש את היוניט הזאת).

איתי.

moshik999
13-10-09, 23:44
יש בראש מנוע מקום נוסף לחיבור יוניט מזגן(בורג שמוציאים אותו ומבריגים יוניט)
אבל לא נראה לי שזאת הבעיה. מה יכול לגרום למנוע להתחמם אם המאוור עובד
גם כשהטמפרטורה נמוכה?. נהפוך הוא.

בומס הקופץ
14-10-09, 10:56

שאלת תם, האם חום שנמצא על חצי בסמוראי 98 נחשב לטמפרטורה האופטימלית? כי בשנתונים הקודמים המד חום צריך להראות שליש.

ישי.פ
14-10-09, 23:00
עד עכשיו כאשר המד חום היה עלחצי, לא היתה בעיה.
הוא היה מתיצב שם לכן נראה לי שב-98 מד חום בחצי, תקין.

חן דן
15-10-09, 01:45
אצלי סמוראי סליל רדיאטור מקורי מהחברה+ טרמוסטט מקורי מהחברה כמעט מגיע עד לחצי

-->