PDA

צפייה בגרסה מלאה : החלקתי על השכל, (או סונומה מתחילת שנות ה90)?

itayhi
12-10-09, 20:23
טוב. נשבר לי! אני רוצה 4X4!!!

אחרי שב3 השנים האחרונות חווית השטח שלי מסתכמת פחות או יותר בסובארו ליאונה 86 שפירקתי לה את הצורה
ובימאהה אירוקס שהתעללתי בו בשדות, אני רוצה לחזור, בקטנה (בגדולה בעצם...).

נתחיל בזה שכסף זמין אין לי. כמעט בכלל.
בשוטף אין לי בעיה להוציא לטובת תיקונים וטיול 3-4 פעמים בשנה.
ואם יש איזה תיקון מהותי אין בעיה שהרכב יעמוד חודש חודשיים עד שימצא הכסף לתקן.
המטרה היא טנדר לצורך הבאת עצים לקמין, "הובלות קלות" מפעם לפעם (פה מקרר, שם ארון) וטיול
בינוני פעם ברבעון. רוב הזמן הוא ישכב בחצר.

מצאתי סונומה, מתחילת שנות ה90, 4X4 מנוע 4300, טסט עד ינואר. (אני מודע ל2 טסטים בשנה החל מהשנה הקרובה)
לאחר שיפוץ גיר, מצבר רדיאטור וברקסים חדשים (כולל צינורות ברקס)
הרכב לטענת המוכר (שנשמע בחור צעיר ואמין) סוחב מעולה, לא נוגע במים ולא נוגע בשמן, נזילה קלה מאזור הטרנספר.
סרן קדמי כנראה דורש החלפה, נוסע מצוין ב2X4, לא משלב 4X4. הבעיה לטענת המוכר בסרן ולא בטרנספר.
איזה סרן קדמי הגיע עם הסונומות האלו? עלויות מוערכות לסרן מפירוק? הרכב של משרד הבריאות לשעבר.

הצעות/הארות/הערות וסקילות באבנים על הטעות המפגרת שאני עומד לעשות יתקבלו בברכה.

תודה

איתי

idanw
12-10-09, 20:43
אכן החלקת על השכל...
פתח יד 2, הסמוראי הישן והטוב (עכשיו הוא טוב) שלך עומד למכירה...

עידן

asafk
12-10-09, 21:14
חטיבת הכוח בסונומה הזו נהדרת. ואפילו זו הזרקה חד נקודתית ולא וורטק הפחות אמין, אם מדובר בשנתונים הישנים יותר.
הדיפרנציאלים חלשים, אבל אם אתה לא עולה במידת הצמיגים יהיה בסדר.
בקיצור - תשאיר אותו סטוק, נעילה אחורית, וזהו. זה 4X4 בסיסי, לא נוח, מתלה קדמי איום, אבל רכב חזק ואמין ברובו, ומה שלא אמין (חשמל בודי, פלסטיקים וכן הלאה) ניתן לתיקון בזול (רכב אמריקאי של תחילת שנות ה90 לטוב ולרע). רק שים לב שרכב כזה הרבה פעמים עבד קשה ביד הראשונה או השניה או השלישית, או ה15... ואז השלדה עלולה להיות שבורה, הסרן האחורי טחון וכן הלאה. בדוק אותו.

אסף.

omri_t
12-10-09, 22:03
אבא שלי נסע ב 7 שנים האחרונות על סונומה מ 92 בערך.
חד קבינה, 2X4 יד 4 או 5 למיטב זכרוני.
מעל 250K ק"מ על השעון. שימש כאוטו יומיומי כולל נסיעות ארוכות חודשיות (ת"א - עמק החולה)
האוטו טופל במוסך סטנדרטי, לא משהו מיוחד של מומחים וכדומה. אבל קיבל ייחס ראוי.
את כל זה אני כותב כי ב 7 שנים האלו האוטו ראה תקלה אמיתית אחת כאשר צינור מים דלף.
ושניה שהזקן הצליח לשבור איזה חלק כשעלה על מדרגה טיפה גבוהה.
ואלטרנטור ששווק חיים.
עד עכשיו כשמרימים את האוטו על ליפט המנוע ניראה כאילו שלשום יצא מהחברה, ללא נזילות הזעות וכו'.
טיפולים לא יקרים במיוחד ממה שאני זוכר.

מדובר באוטו נוח ומפנק (עד כמה שניתן להגדיר זאת כך) חזק מאוד!! ובאמת שכיף לנהוג בו!

הפלסטיקים זוועה. השנים לא עשו להם טוב והאוטו התחיל להיראות רע.
נראה לי שקשה להשיג חלקי קוסמטיקה.

מעבר לזה, אם מדובר בחד קבינה- זה טיפה מעיק, אין מקום לכלום, אפילו לא לתיק...

הסונומה הנל עוד מרביצה,
אבל הזקן התחדש באחת 4X4 קבינה וחצי מדהימה מ 2002 שהיא ללא ספק אחת מהיותר יפות שיש בארץ. :)

בהצלחה!

itayhi
12-10-09, 22:27
אסף,

מדובר על מודל 90, אני מקווה שזה נכנס בהגדרה של "ישנים יותר"
היכן אפשר למצוא מידע על הסרנים שהגיעו בשנתונים האלו? (בעיקר הקדמי רלוונטי בשבילי, קרוב לוודאי שזקוק להחלפה) ואיך לעזאזל אני אמור לבדוק תקינות של סרן?
כל הכוונה ברכב הזה הייתה קילמוטראז' נמוך מאוד (אני בספק אם אגיע ל2000 ק"מ בשנה) כך שמחירי הדלק לא מעניינים.
אני מודע לאיכות קוסמטית זוועתית (פניו וחוץ) אבל זה לא מעניין אותי,
כן מעניין אותי חוזק מכני לאורך זמן וזמינות/מחיר חלפים.
אגב, הרכב עם צמיגים 235/75/15. זה טוב או רע ליהודים?
נעילה אחורית זה MUST ברגע שיגמר ישור קו וישאר קצת כסף זמין, אני מניח שזה יקח בין חצי שנה לשנה.
בינתיים נלמד להכיר את הרכב בלי נעילה, ככה עדיף...

עידן,
ואללה, חיפשתי ולא מצאתי אותו.
האמת, לא ראיתי שם אף אחד יד 10 (זה מה שהוא אמור להיות היום, לא? אני הייתי יד 8 למיטב זכרוני)
באיזה צבע הוא היום? איזה אזור?
בכל מקרה אין לי תקציב לסמוראי (גם לא 84) וגם הסטטוס האישי השתנה כך שאני צריך מקום לכסא בטיחות לפצפונת בת 7 חודשים שלדעתי יכנס בדיוק ביני לבין אמא שלה (רק לטיולים. פריווט יש לנו. בגלל זה חשבתי על טנדר עם מושב "טריפל" מקדימה)

עמרי, תודה על השיתוף :)

לאיזו צריכת דלק אני אמור לצפות (נהג רגוע יחסית עם רגל קלילה מידה 42)?
אני מניח שמדובר על 4-5 בתוך העיר. מחוץ לעיר מותר לצפות ל8-9 בהנחה של שיוט נינוח ב90-100?

יש במדריכים משהו לגבי בדיקת פול-סייזים?
תודה לכולם, אשמח לעוד הא/ערות.

איתי

סוזי המשתוללת
12-10-09, 22:58
אם אני זוכר נכון שילוב ה4x4 מבוסס על ואקום וחשמל מה שאומר שסביר להניח שתקלת השילוב אינה משהו גדול אלא חוסר ידע של המוכר שיכול לבוא לטובתך - תיקון זול ופשוט מול הורדת מחיר בגלל "תקלה חמורה"
אם לרכב אין ארגז גבוה (כמו בצבא) אז אתה גם יכול לצפות ל1:10 בחוץ
קל להגביה וזול (עלים מאחור מוטות פיטול מקדימה )
הצמיגים זה הסטנדרט
הגיר האוטומטי זה 4l60 של gm - גיר בריא ביחס למנוע

idanw
12-10-09, 23:27
עידן,
ואללה, חיפשתי ולא מצאתי אותו.
האמת, לא ראיתי שם אף אחד יד 10 (זה מה שהוא אמור להיות היום, לא? אני הייתי יד 8 למיטב זכרוני)
באיזה צבע הוא היום? איזה אזור?
בכל מקרה אין לי תקציב לסמוראי (גם לא 84) וגם הסטטוס האישי השתנה כך שאני צריך מקום לכסא בטיחות לפצפונת בת 7 חודשים שלדעתי יכנס בדיוק ביני לבין אמא שלה (רק לטיולים. פריווט יש לנו. בגלל זה חשבתי על טנדר עם מושב "טריפל"
איתי

בבקשה: http://www.yad2.co.il/Cars/hotPic4X4.php?CatID=1&SubCatID=3&CarID=138963&Code=ae33aaa67ff6d0fd0f4fee2ab6441f66

itayhi
13-10-09, 00:29
אוי ויי...
מנוע מוזרק? ג'נטים מגנזיום? צבע ופחחות?!?!

אחח איפה ההמרייט שלי?

19,100???
אני חושב שהמחירון היה נמוך יותר לפני 3 שנים וחצי
(כשקניתי בפברואר 2002 המחירון היה 21,500)

itayhi
13-10-09, 09:38
ובחזרה לנושא המקורי...

עוד דעות?
יכול להיות שהיום אחה"צ אני הולך לראות את הרכב.
כנראה שלבד ואולי עם חבר מכונאי (בתקווה שיוכל לבוא)

טיפים לבדיקת הסרנים?
טיפים נוספים לבדיקה?

שוב תודה,

איתי (מתרגש לרגל (בתקווה) חזרתו לשוק ה4X4)

asafk
13-10-09, 22:29
אגב, הרכב עם צמיגים 235/75/15. זה טוב או רע ליהודים?

תלוי ביהודים. זו מידה מקורית של ג'יפ סופה, למשל. מספיק טוב בשביל הרבה אנשים.

קל להגביה וזול (עלים מאחור מוטות פיטול מקדימה )

אל תקשיב לשמוליק. זה קל, זה זול, אבל זה גומר את הציריות. אתה רוצה אמינות? אל תשנה כלום! (טוב, אני מרשה נעילה אחורית אוטומטית)

שילוב הנעה קדמית? הבעיה, אכן, תהיה לרוב במנגנון הואקום של הלוקרים. מעבר ללוקרים ידניים, פלאנג'ים, כל דבר שיעשה את האוטו יותר פשוט ויותר אמין, וגם יעלה פחות מתיקון מערכת הואקום.

אסף.

itayhi
14-10-09, 01:20
תודה לכם ידידי,

בשעה טובה נרכשה סונומה 4X4 שנת יצור 90.
יד רביעית (יד ראשונה משרד הבריאות)
מצב מכני לא רע ודי מכוערת (אבל לא מכוערת כמו שהסמוראי היה) ותודה לדרור שכני היקר על הבדיקה המקיפה.
ברגע שיתפנה קצת זמן דרוש די במיידי טיפול בסיסי+החלפת חוטי הצתה (המנוע מנגן נפלא פרט לבריחת ניצוץ שגורמת לו קצת לשהק).
אח"כ כשיתפנה קצת יותר זמן וכסף, החלפת צלבים בדרייב-שאפט קדמי ונסיון להבין מה הבעיה עם ה4X4
עם הצמיגים אפשר עוד למשוך.

הדרך ממבשרת להוד השרון הייתה נהדרת, נסיעה חלקה (יחסית, זה לא טויוטה קורולה) על 90-100 עם עלייה קטנה לצורך עקיפות.
בהרגשה אפשר היה הרבה יותר אבל זה מרגיש לא נכון, לפחות לא עם משקל 0 בארגז
so far so good :-)

איתי

דרור ברלי
14-10-09, 09:08
הדרך ממבשרת להוד השרון הייתה נהדרת, נסיעה חלקה (יחסית, זה לא טויוטה קורולה) על 90-100 עם עלייה קטנה לצורך עקיפות.
בהרגשה אפשר היה הרבה יותר אבל זה מרגיש לא נכון, לפחות לא עם משקל 0 בארגז
so far so good :-)

איתי

תתחדש!
כשהוא תקין, זה אוטו שמפתה לתת חזק בגז - ולא מגבה את הכוח שלו באחיזה בכביש.... תהיה זהיר איתו, במיוחד בכביש רטוב.

gooja
16-10-09, 21:47
בעיקרון, יחידת הוואקום היא זו שמשלבת את ההנעה הקדמית, שילוב מזלג שכזה.
ניתן לעקוף ולשלב עם ג'בקה, אבל זה מסורבל.
קניתי את הג'ימי זצ"ל עם יחידה פגומה, הוחלפה בקלי קלות, לא ניתן וגם לא כדאי מפירוק, לך ותקנה במחסן של UMI, מקסימום תבקש מחבר בעל הנחה לקנות עבורך.
יחידת הואקום עולה כ- 900 ש"ח.
יחידת הואקום החזיקה מעמד קצת יותר משנתיים (ואז נרכשה השניה ששרדה עד למכירת הרכב ויותר), ותוכל לראות בזה בלאי סביר ברכב הזה, שלא בנוי ל heavy duty בשטח.

מבחינת הגבהה: לא כדאי ולא מומלץ, הדרך היחידה להגביה, כרוכה בהחלפת משולשים + שינוי מבנה, בעלות ששווה כמו כל הרכב. רד מזה, שים פשוט צמיגים בגודל נורמלי.

אפי צ.

גיא
17-10-09, 00:04
תתחדש !!

שים תמונה ... זה הדגם המרובע ?

גיא
17-10-09, 00:06
אוי ויי...
מנוע מוזרק? ג'נטים מגנזיום? צבע ופחחות?!?!

אחח איפה ההמרייט שלי?

19,100???
אני חושב שהמחירון היה נמוך יותר לפני 3 שנים וחצי
(כשקניתי בפברואר 2002 המחירון היה 21,500)

עכשיו זה 20,000 :)

itayhi
17-10-09, 01:51
היי לכולם ותודה על ההענות.

גיא, תודה,
תמונות מחר. כן, זה הדגם המרובע.
ניפגש במחלף חורשים בדרך לשטפונות עוד חודשיים-שלושה? ("פז סיירים" זה מה זה תחילת העשור... ;-) )
(20,000? במחירון של יד-2 19,100 ככה או ככה זה טירוף לרכב בן 22/3, עם כל האהבה שלי לסמוראי ארוך)

דרור,
גם בכביש יבש אני משתדל להזהר, בטח עם צמיגים שראו ימים טובים יותר.

אפי,
צמיגים גדולים? לא נראה לי.
31 במקרה הקיצוני, (אפשר בצורה חוקית לאשר 31 לסונומה?) זה לא הולך להיות רכב עבירות.
הגבהה? גם ככה אני בקושי נכנס אליו :-)

הרכב אצלי כבר 3 ימים וכולי התלהבות ושקיקה (אישתי ראתה אותי אתמול מחליף חוטי הצתה וטענה שהרבה זמן היא לא ראתה אותי פורח וזורח ככה).

הוחלפו אתמול חוטי הצתה ("מקוריים" של AC DELCO, בסכום סמלי של 220 ש"ח, סביר?) ופתאום המנוע מזמר מאוד יפה וחלק, כמו כן המשיכה השתפרה פלאים
וכל נגיעה בגז מעיפה את הרכב קדימה. ממש מפתה...בעיקר בפניות על כורכר...
מצד שני, אני משתדל להיות מאוד רגוע ע"מ שלא לתדלק כל יומיים.

ענייני 4X4
המוכר (איש נחמד מאוד אבל לא מבין גדול בעניינים טכניים) טוען לבעייה בסרן הקדמי.
שילוב הסרן הקדמי אמור להתבצע בקומבינה של משיכת כבל ע"י ידית בתוך הקבינה.
מחר ננסה לשלב בפעם הראשונה ולראות אם הבעיה אכן בסרן או רק במנגנון השילוב.
הטרנספר מעביר ל4 H ו- L, ההילוכים בגיר עוברים חלק ובשקט (יחסי, שוב, זה לא קורולה).
אם אכן הבעיה רק במנגנון (תחזיקו לי אצבעות) אין לי בעיה להשאר ככה ולשלב "ידני" עם הכבל.
אם הבעיה בסרן, אני מניח שיקח עוד קצת זמן עד שתתוקן (אין לי כרגע כסף להשקיע בקייס חדש).

רדיאטור חימום מנוטרל (צינורות מנותקים) כנראה שנזל בעבר, צריך לבדוק. בנוסף, המפוח כרגע לא עובד
ה"פאנל" בקבינה במצב מצוין והוא נותן פקודה למפוח (שמעתי ריליי, מחר ננסה להגיע גם לזה) .
מזגן, נראה שמדחס משתלב, צריך למלא גז ולראות מה המצב גם שם, לא לפני שהמפוח יעבוד..,
דלת הנהג נסגרת רק בטריקה מאוד חזקה, גם זה בין הדברים שדחופים.
חוץ מזה יש כמה "הזעות" בכל מני מקומות, שום טפטוף רציני, שטיפה חזקה עם גרניק ונחפש מקומות בעיתיים.
אבל לזה עוד יש זמן...

לילה טוב

איתי

-->