PDA

צפייה בגרסה מלאה : אלקטרודות לבניית שלדה לבאגי

Porsche_Dude
17-10-09, 21:50
שלום לכולם.

בימים אלה אני לומד לרתך ואני מאמין שחודש-חודשיים הקרובים אני אגיע לרמה מספיק גבוהה כדי להתחיל את הבנייה של הבאגי שלי.
אם אתם לא זוכרים על מה מדובר, הנה קישור לדף של הSIDEWINDER:
http://www.edge.au.com/buggies_sidewinder.htm

עד היום, ריתכתי עם זיקה Z11 6013 בקוטר 2.5 מ"מ.
רציתי לדעת, מבעלי הניסיון מביניכם, האם הקוטר והאלקטרודה עצמה מתאימה לבניית השלדה.
ע"פ מה שהבנתי, ככל שהאלקטרודה עבה יותר=תפר עבה יותר= תפר חזק יותר.
מצד שני, קשה יותר לרתך עם אלקטרודה בקוטר 3.25(עוד לא ניסיתי, אבל זה מה שהבנתי ממי שמלמד אותי).

תודה מראש.

kd2
17-10-09, 23:39
תוך חודש חודשיים לא תגיע לרמה הדרושה אלא אם אתה עילוי על(!) בכל הקשור לריתוך ותרתך כל יום לפחות 5 קילו בכל המצבים.
איך אתה מצפה לתשובה כשלא ידוע עובי החומר המרותך?

Porsche_Dude
18-10-09, 16:28
אני כבר מרתך סביבות ה4 חודשים וכבר קרה לי הרבה פעמים שקיבלתי תפר מושלם.
בייחוד עכשיו עם הרתכת החדשה והמסכה האלקטרונית, מקל עליי את העבודה.

לגבי עובי החומר, זה משתנה.
יהיה יותר קל אם תוכל להסביר לי איך אני יודע איזו אלקטרודה אני צריך בשביל איזה עובי של חומר.

huski360
18-10-09, 16:35
ברמת העיקרון הכללית - עובי האלקטרדה לא יעלה על עובי החומר המרותך.

עידו לוריה
18-10-09, 21:00
שלום לכולם.

בימים אלה אני לומד לרתך ואני מאמין שחודש-חודשיים הקרובים אני אגיע לרמה מספיק גבוהה כדי להתחיל את הבנייה של הבאגי שלי.
אם אתם לא זוכרים על מה מדובר, הנה קישור לדף של הSIDEWINDER:
http://www.edge.au.com/buggies_sidewinder.htm

עד היום, ריתכתי עם זיקה Z11 6013 בקוטר 2.5 מ"מ.
רציתי לדעת, מבעלי הניסיון מביניכם, האם הקוטר והאלקטרודה עצמה מתאימה לבניית השלדה.
ע"פ מה שהבנתי, ככל שהאלקטרודה עבה יותר=תפר עבה יותר= תפר חזק יותר.
מצד שני, קשה יותר לרתך עם אלקטרודה בקוטר 3.25(עוד לא ניסיתי, אבל זה מה שהבנתי ממי שמלמד אותי).

תודה מראש.

באמת רוחב התפר קשור לעובי האלקטרודה אבל לא רק הוא גם קשור למהירות ההתקדמות ולאמפרז' ,תפר עבה יותר לא בהכרח חזק יותר ,תפר עבה יותר צורך יותר אנרגיה/חום לס"מ אורך ואז בחומר דק החלשתה את החומר הקרוב לתפר, מתכות שעוברת שוק טרמי הגרעיניות שלהן משתנה מגרעינים קטנים צפופים וחזקים כמיקשה אחת לגרעינים גדולים לא צפופים וחלשים יותר כמיקשה אחת ,לכן יש כלל שעבי התפר שווה לעבי החומר והאמפרז' נקבע בדרך הקלה ביותר שמורידים את השלקה התפר צריך להיות מבריק ובצבע בהיר כמעט כמו צבע של נרוסטה, אבל יש להמתין להתקררות מלאה בתרם מורידים את השלקה.
6013 E מתאימה לריתוך כלובים לרכב אני באופן אישי הייתי בוחר לעבוד עם 3.25 בגלל תחום האמפרז' שלה (קשור להסבר למעלה ) 6013 E בעובי 2.5 תחום האמפרז' שלה הוא 60 עד 100 אמפר עם עובי חומר ברכב הוא בער 3 מ"מ אתה צריך לעבוד איתה על הקצה בערך של תחום האמפרז' שלה וזה לא טוב , לאמת זה עם 6013 E בעובי 3.25 תחום האמפרז' שלה הוא 80 עד 150 אמפר ואז תעבוד יחסית בתחום התחתון של האמפרז' שלה ואז תשיג את התוצאות הרצויות , בגלל זה יש בין העוביים השונים תחום מקביל של אמפרז' .
וזה על קצה המזלג.
בהצלחה
עידו

Porsche_Dude
18-10-09, 21:05
תודה רבה עידו.

kd2
18-10-09, 23:15
עם כל הכבוד...
לדעתי מי שאינו יודע מושגי א'- ב' בריתוך דוגמת התאמה של אלקטרודה לפרופיל אותו הוא מרתך אינו יודע להעריך מתי הוא מקבל תפר מושלם ומתי לא, מושלם קוסמטית לא שווה מושלם מבנית.

עובי האלקטרודה תלוי בעובי החלקים, בסוג המחבר, בגימור הקצוות המרותכים(מרווח בין החלקים,פאזות וכדומה...) בעובי/עומק התפר הרצוי ובצורת הריתוך.

Porsche_Dude
18-10-09, 23:24
ז"א שאם אני מראה לך תפר אתה חוק לי אותו מבחינה מולקולרית?

חביבי, אם אתה לא רוצה לעזור אתה לא חייב ואין כל קשר בין הריתוך עצמו לבין בחירת האלקטרודות והחומרים בהם תשתמש, בשביל זה יש אנשים בעלי ניסיון איתם אפשר להתייעץ.

וסלח לי, אתה בנית דבר דומה?

עידו לוריה
19-10-09, 00:25
עם כל הכבוד...
לדעתי מי שאינו יודע מושגי א'- ב' בריתוך דוגמת התאמה של אלקטרודה לפרופיל אותו הוא מרתך אינו יודע להעריך מתי הוא מקבל תפר מושלם ומתי לא, מושלם קוסמטית לא שווה מושלם מבנית.

עובי האלקטרודה תלוי בעובי החלקים, בסוג המחבר, בגימור הקצוות המרותכים(מרווח בין החלקים,פאזות וכדומה...) בעובי/עומק התפר הרצוי ובצורת הריתוך.

שווווו , למה התכוון המשורר.
עם אתה מנסה להגיד משהו אז תגיד אל תחוד לנו חידות כי אפילו אני שריתכתי איזה קילו אלקטרודות לא מבין מה אתה רומז ,או בקיצור כאשר אין לך מספיק סבלנות לענות /לא מספיק ידע אז לא עונים ואני לא מתכוון לעליב חס וחלילה .
עידו

kd2
19-10-09, 00:36
את כלוב ההתהפכות על הבאגי הראשונה שלי(על בסיס פורד סיירה), אני ריתכתי בשנית לאחר שמסגר מדופלם עשה עבודה מחפירה בפעם הראשונה.

כשמראים לי ריתוך, אני מסתכל על מספר מאפיינים שניתן ללמוד מהם כמה דברים על איכות הריתוך אבל לעולם לא מתחייב שהריתוך הנבחן אכן נעשה טוב משום שתפרים יפים אפשר ליצור עם חדירה עלובה וחום נמוך מידי ואלו דברים שלא תמיד ניתן להבחין בהם על התפר הגמור.

אמרתי את מה שאמרתי משום שאדם שיודע לרתך טוב יודע לבחור ולהתאים את האלקטרודה(סוג,עובי ואמפרז') לפי הרגש במהלך הריתוך ובחינת התפר לאחריו, ומי שלא - עוד לא מספיק מנוסה כדי לבנות כל קונסטרוקציה נושאת עומס ניכר/מצילת חיים בכל צורה שלא תהיה.

מחסן,גגון או פגוש הם לא שלדה או כלוב התהפכות.

Porsche_Dude
19-10-09, 15:22
את האמפראז' אני מכוון בלי שום בעיה, אני כבר למדתי להרגיש האם צריך יותר או פחות.

וכדי לבדוק את החוזק של ריתוך מסוים עכשיו כשאני לומד, לאחר שאני מסיים לרתך את מה שאני רוצה אני שם אותו במלחציים ועם פטיש 2 קילו דופק עליו ומנסה להפריד את הריתוך.
בדרך כלל, גם אם התפר לא יוצא הכי יפה בעולם, הוא חזק מאוד והברזל מתעקם ואני ממש לא מרחם על הברזל בעת הדפיקה :lol:

אז אדון KD2, זה מספיק חזק בשבילך או שלא?

adi-ros
19-10-09, 20:09
שלום לכולם,
לא נראה לי שזה חכם להתווכח מי יודע יותר ואולי עדיף לעזור אחד לשני.
(KD2 - אני יודע שאתה רוצה שהוא יבין שריתוך שלדה זה דבר בטיחותי בעל חשיבות גבוהה ואתה גם צודק לדעתי )
גם גגון שלא מרותך טוב יכול ליפול למישהו על הראש ובמקרים מסויימים גם לגרום ליותר נזק ממה שיכול להגרם לך מתאונה בבאגי.

יחד עם זאת אני חושב שלא נכון יהיה לבנות על כישורי הריתוך שלך בבנית השלדה אם אתה רתך מתחיל ללא ניסיון.
בכל אופן לדעתי כדאי שתשקיע בחיבורים בין הצינורות שיהיו מושלמים ואז החומר יתמוך את החומר ולא הריתוך יהיה מה שממלא אלה רק מחבר - עם חדירה מספקת ( לפי עובי החומר).
יכול להיות שכדאי שתרתך ריתוך שורש עם אלקטרודה 2.5 תנקה טוב טוב שלקה - אולי אפילו עם דיסק ואז תעבור עם 3.25 לריתוך רחב יותר. אני מתאר לעצמי שאתה עובד עם צינורות בעוביים של יותר מ2.6 מ"מ אז זה פחות או יותר מה שצריך לרתך מתחיל.
ואם יש לך ריתוך אנכי אז תזכור תמיד שריתוך מלמעלה למטה ( שנקרא מריחה) הוא אומנם ריתוך יפה יותר אבל ריתוך מלמטה למעלה ( בפיקים ) הוא יותר חזק וחודר יותר ( נקרא ורטיקל).

בהצלחה,
עדי.

Porsche_Dude
19-10-09, 20:58
עדי, גיסי מרתך כבר מספר שנים(אמנם לא מקצועי אבל יש לו ניסיון) ולפני שהוא יתן לי את הOK שהגעתי לרמה מספיקה כדי לרתך שלדה, אני לא אעשה את זה. אני מבין מה המשמעות של השלדה ובאיזה לחצים היא אמורה לפעול.

בפורום של THE EDGE, יש המון אנשים שהם סה"כ רתכים חובבים ולא מקצועיים והם בונים באגיז שם בלי בעיה.

בחרתי בבאגי הזאת משום שהיא יחסית פשוטה והיא בנויה מפרופילים, שלמיטב הבנתי וניסיוני יותר קלים לריתוך מאשר צינורות.

תודה על המידע בנוגע לריתוך מלמטה למעלה, לא ידעתי שזה משנה.
אשמח אם תוכל להסביר לי איך כיוון הריתוך משפיע על חוזקו. בסוף השבוע אני אנסה את השיטה הזאת.

בנוסף, אשמח אם תוכל להסביר לי איך אני יודע שהחומר חדר מספיק את הברזלים. אם האלקטרודה לא נדבקת ולא מחוררת, זה אמור להיות האמפראז' הנכון, לא?

reuvenk
19-10-09, 21:26
הוא יכול להשתמש ב 6010 ? היא מתאימה לריתוך של שילדה או כלוב?

adi-ros
19-10-09, 21:48
כתבות , ספרים ואפילו אנציקלופדיות נכתבו על ריתוך ולכן אפשר רק לענות על רגל אחת או אפילו על חצי רגל.
קודם כל תדע ששום דבר לא משתווה לניסיון שתצבור עם הידית ביד. ריתוך זה גם מיומנות.
באופן עקרוני ריתוך בקשת חשמלית כמו שלך זאת פעולה שמחברת שני חומרים ע"י חימומם לטמפ' גבוהה בעזרת חשמל (כשאתה נוגע עם האקטרודה אתה סוגר מעגל ) וברגע החימום האלקטרודה "נמסה" "משפריצה" את עצמה לנקודת המגע ובכך משלימה את הפער בין שני החומרים והופכת אותם ליחידה אחת. בניגוד להלחמה שהיא לא חודרת אלה רק מחברת.
אני מקווה שעד לכאן הבנת פחות או יותר איך זה עובד.

כשאתה מכוון אמפרז' אתה בעצם מכוון את הכמות החום שבה תחמם את נקודת המגע של האלקטרודה - נקודת הריתוך.
במידה והחום גבוהה ביחס למה שהחומר יכול לספוג ( תלוי בסוג האלקטרודה ועובי החומר ) אז יהיה לך חורים ואתה תחליש את סביבת הריתוך כמו שעידו רשם למעלה.
במידה והחום יהיה נמוך אתה לא תחדור את החומרים שלך ובעצם הריתוך שלך לא יהפוך את שני החומרים ליחידה אחת מהיסוד מכיוון שבחיבור הפנימי שלהם הם בכלל לא מחוברים ע"י ריתוך רק בחלק החיצוני ואז הריתוך לא חזק.
המיומנות היא לכוון את הזרם הנכון לקצב הריתוך שלך - וזה שום ספר לא יגיד לך איך לעשות, יכולים להגיד לך באיזה תחום אמפרז' לעבוד אבל בדיוק את האמפרז אתה תקבע ( ביחס למגבול החומר ויכולות האלקטרודה )

ריתוך ורטיקלי חודר טוב יותר מכיוון שאתה בונה את הריתוך מתוך החומר ועולה כלפי מעלה שהחומר ממיס עצמו כלפי מטה ( כוח המשיכה ) והוא ממשיך לבנות עצמו כלפי מעלה. כשאתה מתחיל מלעלה למטה החומר יורד ו"מתחלק" על עצמו וקשה מאד להגיע לרמת חדירה גבוהה בריתוך שכזה.

מקווה שעכשיו תקח חתיכות ברזל , תדליק את הרתכת ותגלה לבד ....

בהצלחה,
עדי.

עידו לוריה
19-10-09, 21:59
[
ואם יש לך ריתוך אנכי אז תזכור תמיד שריתוך מלמעלה למטה ( שנקרא מריחה) הוא אומנם ריתוך יפה יותר אבל ריתוך מלמטה למעלה ( בפיקים ) הוא יותר חזק וחודר יותר ( נקרא ורטיקל).

עדי ריתוך ורטיקלי לא מבוצע בפיקים אלה במהלך אחד , בכלל ריתוך נושא עומס לא מרתכים בהפסקות
מסיבה פשוטה של מניעת חורים פנימיים בתוך הריתוך וחום לא אחיד, ריתוך יורד לא מבוצע בתפרי חוזק
בכלל, ולכן ברכב אין אפשרות לבצע תפרים כאלו (מריחות זה לסנדביץ' לא לריתוך).

אשמח אם תוכל להסביר לי איך כיוון הריתוך משפיע על חוזקו. בסוף השבוע אני אנסה את השיטה הזאת.

בגלל שהחומר המותך מושפע מכוח המשיכה (של כדור הארץ ) אז הוא נוזל לתחתית קערת הריתוך ויוצר קערה עמוקה יותר ואז החדירה עמוקה יותר.

בנוסף, אשמח אם תוכל להסביר לי איך אני יודע שהחומר חדר מספיק את הברזלים.

יש שיטה טובה מאוד תיקח פלח בעובי 5 מ"מ תשחיז לו את הקצה ב 30 מעלות בערך כ 2/3 עובי החומר תציב מול ההשחזה עוד פלח מושחז אותו הדבר כאשר בניהם אלק' 3.25 בצד הלא מושחז תצמיד פח בעובי 1 מ"מ (לא יותר עם אין אז פחות) תן פיקים בקצוות של הפח כך שהפלחים היו מחוברים אלו ואז אפשר להוציא את האלק' שיצרו את הרווח בין הפלחים המושחזים תפוס את הפלחים כך שהיה נוח לרתך אבל שהחריץ ביניהם אנכי ותתחיל לרתך מתחתית החריץ כלפי מעלה כאשר אתה משתמש באלקטרודה 2.5 או 3.25 אבל באמפרז' נמוך ב % 5 עד 10% נמוך מהרגיל אל תנסה למלא את החריץ בפעם אחת , אבל תוכל לראות מיד עם החדירה טובה 1 . ע"י חבר שמסתכל מאחורי הפלחים על הפח 1 מ"מ ,ורואה שהפח באיזור הריתוך משנה צבע לכתום בהיר ואפילו יש חדירה של חומר לתוכו . 2 תסתכל בסוף אם נוצר שינוי צבע בפח האחורי או אפילו חדירה של חומר מותך לתוך הפח

אם האלקטרודה לא נדבקת ולא מחוררת, זה אמור להיות האמפראז' הנכון, לא?
כן, בערך .
עידו

Porsche_Dude
19-10-09, 22:00
מדהים עד כמה שכל פרט קטן קובע, תודה רבה על ההסבר המפורט.

אם אני מרתך על שולחן, עדיף גם לרתך מלמטה למעלה?

lizard
19-10-09, 22:15
מצטער עידו אני לא מסכים איתך כל כך.
אפשר לרתך וורטיקל בהפסקות ואפשר ללא הפסקות.
העניין הוא שדווקא בהפסקות החדירה עמוקה יותר כי אתה יכול להשתמש באמפרז' גבוה יותר.
הקטע הוא שצריך לדעת בדיוק איפה לשים את האלקטרודה.

בבית ספר שבו למדתי ככה מלמדים לרתך, בהפסקות, ואחרי כן החלק נשלח לבדיקות רנטגן וכדומה. אם הרנטגן לא מאשר אז התלמיד לא עבר.

בטיג למשל אני מרתך כמובן בלי הפסקה אבל ריתוך וורטיקל בטיג הרבה יותר קל מאשר באלקטרודה לדעתי.

Porsche_Dude
19-10-09, 22:36
לא כל כך הבנתי מה זה בעצם ריתוך בהפסקות ואיך זה הגיוני שהוא יותר חזק מתפר רציף.

אני לא ראיתי בפרויקטים שחיברו שלדה בפיקים צפופים(אני מניח שזה ריתוך עם הפסקות?)

עידו לוריה
19-10-09, 23:45
מצטער עידו אני לא מסכים איתך כל כך.
אפשר לרתך וורטיקל בהפסקות ואפשר ללא הפסקות.
העניין הוא שדווקא בהפסקות החדירה עמוקה יותר כי אתה יכול להשתמש באמפרז' גבוה יותר.
הקטע הוא שצריך לדעת בדיוק איפה לשים את האלקטרודה.

בבית ספר שבו למדתי ככה מלמדים לרתך, בהפסקות, ואחרי כן החלק נשלח לבדיקות רנטגן וכדומה. אם הרנטגן לא מאשר אז התלמיד לא עבר.

בטיג למשל אני מרתך כמובן בלי הפסקה אבל ריתוך וורטיקל בטיג הרבה יותר קל מאשר באלקטרודה לדעתי.

תחליף מורה
עידו

adi-ros
19-10-09, 23:46
[

עדי ריתוך ורטיקלי לא מבוצע בפיקים אלה במהלך אחד , בכלל ריתוך נושא עומס לא מרתכים בהפסקות
מסיבה פשוטה של מניעת חורים פנימיים בתוך הריתוך וחום לא אחיד, ריתוך יורד לא מבוצע בתפרי חוזק
בכלל, ולכן ברכב אין אפשרות לבצע תפרים כאלו (מריחות זה לסנדביץ' לא לריתוך).

עידו

שלום עידו,
שנינו מסכימים שריתוך ורטיקלי חזק יותר מכל מריחה כל שהיא, אבל לא קניתי את ההסבר שלך מדוע לא נכון לרתך ורטיקל בפיקים.
רמת החום לא משתנה במידה ואתה מרתך כמו שצריך ולא מחכה 10 שניות בין פיק אחד לשני ו4שניות בין הפיק השני לשלישי וחורים בריתוך יכולים להיות גם בריתוך מאוזן - רתך לא מיומן.

אשמח לשמוע מדוע לדעתך אי פשר לרתך ורטיקל בפיקים ( ברתכת בקשת חשמלית ולא בטיג או מיג )

לילה טוב,
עדי.

עידו לוריה
19-10-09, 23:47
מדהים עד כמה שכל פרט קטן קובע, תודה רבה על ההסבר המפורט.

אם אני מרתך על שולחן, עדיף גם לרתך מלמטה למעלה?

לא חובה , ריתוך ורטיקאלי זה כורח .
עידו

עידו לוריה
19-10-09, 23:49
שלום עידו,
שנינו מסכימים שריתוך ורטיקלי חזק יותר מכל מריחה כל שהיא, אבל לא קניתי את ההסבר שלך מדוע לא נכון לרתך ורטיקל בפיקים.
רמת החום לא משתנה במידה ואתה מרתך כמו שצריך ולא מחכה 10 שניות בין פיק אחד לשני ו4שניות בין הפיק השני לשלישי וחורים בריתוך יכולים להיות גם בריתוך מאוזן - רתך לא מיומן.

אשמח לשמוע מדוע לדעתך אי פשר לרתך ורטיקל בפיקים ( ברתכת בקשת חשמלית ולא בטיג או מיג )

לילה טוב,
עדי.

מסיבה פשוטה שרתך מיומן לא צריך לרתך ורטיקאלי בפיקים .
עידו

adi-ros
19-10-09, 23:53
מסיבה פשוטה שרתך מיומן לא צריך לרתך ורטיקאלי בפיקים .
עידו

שלום עידו,
מתי לאחרונה ריתכת U120 מגולוון ?
כי אם אתה מצליח לרתך אותו בוורטיקל בלי פיקים , זה כבר לא ריתוך זאת אומנות חדשה.

עדי,

עידו לוריה
20-10-09, 14:24
שלום עידו,
מתי לאחרונה ריתכת U120 מגולוון ?
כי אם אתה מצליח לרתך אותו בוורטיקל בלי פיקים , זה כבר לא ריתוך זאת אומנות חדשה.

עדי,

אתה מוזמן לראות.
עידו

עידו לוריה
20-10-09, 14:37
זה לא שאסור לרתך ורטיקאלי בפיקים אבל יש ריתוכים מסוימים כמו למשל ריתוכי צנרת שמאוד לא רצוי לעבוד בטכניקה הזו זה פתח לבועות בריתוך וכו',בכלל בריתוך רצוי לרתך בהמשך אחד את כל התפר עם הדבר אפשרי וזה כלל שנכון לכלל מצבי הריתוך וסוגי הריתוך השונים .
ומיכה אל תיקח קשה את מה שכתבתי זה לא מלחמה זה בסך הכול דיון עניני וזהו.
עידו

-->