PDA

צפייה בגרסה מלאה : איך מנקים מיכל סולר?

חנן א.
11-07-04, 10:37
לאבי יש טרקטור מסי-פרגסון מודל 61 , מנוע דיזל . לפני כ15-20 שנה מישהו שפך שם סולר מג'ריקן שכנראה היה מזוהם במשהו, ומאז, אחת לכמה שעות עבודה, פילטר הדלק נסתם במין ג'יפה שחורה, משהו שנראה כמו נזלת שחורה (סליחה על הגועל) .
אבי ניסה להוריד את מיכל הדלק, לשטוף אותו בבנזין, במים, בסבון, לנער אותו, כלום לא עזר.
ניסה להקפיד תמיד על מיכל דלק מלא, כדי שאם הלכלוך צף אז הוא לא יגיע אל פתח שאיבת הדלק. הרים קצת את גובה פתח שאיבת הדלק, למקרה שהלכלוך דווקא שוקע. עדיין , כלום לא עוזר.
הוא כבר בייאוש כזה, שהוא שוקל עכשיו לחתוך את המיכל, לנקות ולחבר אותו חזרה, או לקנות מיכל אחר. אמרתי שלדעתי יש חומרים שיכולים לנקות מיכל כזה בצורה טובה, אולי חומצה או משהו, אולי חומר לפתיחת סתימות בביוב, סודה קאוסטית או השד יודע מה, ובשביל זה אני שואל אתכם:

איך מנקים את מיכל הדלק ?

ואולי בכלל הג'יפה מגיעה מהתחנה במושב שבה הוא תמיד מתדלק? לא נשמע סביר, כי אם זה היה המצב אז כל הדיזלים במושב היו סובלים. או שלא.

עירא
11-07-04, 10:53
לא מסתדר לי דבר אחד,
בהנחה שליפני 15 שנה מישהו שפך פנימה סולר עם ג'יפה.
ובהנחה שמאז הטרקטור עובד יחסית מעט ומתדלק נגיד פעם בחודש.
זאת אומרת שהוא תידלק 15X12=180 פעמים מאז.
בתידלוק עם הג'יפה נניח שחצי מהג'ריקן היה הג'יפה ונניח גם שזה היה ג'ריקן גדול של 20 ליטר.
איך לעזאזל 10 ל' גיפה לא יצאה אחרי 180 תדלוקים ופירוק ושטיפה של המיכל???
אני ממש לא מבין גדול במיכלי סולר אבל משהו שם לא מסתדר לי.
עירא

חנן א.
11-07-04, 11:13
גם אני לא מבין אבל בוא נעשה רגע חשבון:
בהנחה שהנזלת הזו לא יכולה לעבור דרך המסנן שבפתח שאיבת הדלק מהמיכל, אז הדרך היחידה שלה לצאת היא להידבק אל המסנן וכשהמסנן נסתם אז מי ששוטף את המסנן שוטף את הג'יפה שנדבקה אליו.
כמה זה בכל פעם? חצי סמ"ק נזלת? סמ"ק?
ויש כמובן את עניין השטיפות. אין לי תשובה טובה לזה. אגב המיכל בנוי עם פרופילים בתוכו, כנראה לצורך חיזוק שלו, אז יכול להיות שחלק מהנזלת מתחבאת בפרופילים בזמן השטיפה.

עירא
11-07-04, 11:27
אם כך, אז נראה לי שבפעם הבאה שמנקים את הפילטר, לקחת את הג'יפה שהצטברה עליו, לחלק אותה לכמויות קטנות ולנסות על כל ערימת ג'יפה קטנה חומר ניקוי אחר (כל אותם ממיסי שומנים ג'יפה ומנקי תנורים למיניהם) ברגע שמשהו ישפיע עליה אז נמצא הפתרון.
עירא

ניר ל
11-07-04, 12:34
לפני כ15-20 שנה מישהו שפך שם סולר מג'ריקן שכנראה היה מזוהם במשהו, ומאז, אחת לכמה שעות עבודה,...

הוא כבר בייאוש כזה, שהוא שוקל עכשיו לחתוך את המיכל, לנקות ולחבר אותו חזרה, או לקנות מיכל אחר.

קראתי את זה כמה וכמה פעמים... אח"כ כיסיתי את עין שמאל וקראתי עוד פעם כדי לבדוק שזה לא אני...
חנן, אם לא הייתי מכיר אותך הייתי עושה מזה מטעמים !

חנן א.
11-07-04, 13:12
תגיד מה שאתה רוצה, ניר, כל עוד תכתוב בצורה מכובדת.

זה אבי, זה לא אני, והוא עושה עוד כמה דברים שלא מוצאים חן בעיני בנושא תחזוקת הרכבים שלו ובחירתם מלכתחילה. זכותו.

ברור שיש תשובות אלמנטריות לשאלה כמו:
"קנה מיכל דלק אחר" או:
"תן לבעל מקצוע שיעבוד על מיכל הדלק"
אבל אנחנו מחפשים פתרון בעלות מינימלית שיעשה את העבודה.

אני לא הייתי מחכה 20 שנה, אני הייתי עושה את הדברים אחרת, אבל התשובה היא לא בשבילי.

ניר ל
11-07-04, 13:16
הפתרון של לחתוך חלון בפח העליון של המיכל ואחרי הניקוי להלחים פח ולסגור את זה, נראה לי לא רע ופשוט.

חנן א.
11-07-04, 13:18
יש בעייה בטיחותית לעבוד על מיכל סולר עם משור דיסק ורתכת?

ניר ל
11-07-04, 13:35
הייתי שוטף אותו מבפנים במים ליתר בטחון כדי להרחיק אדים דליקים ואח"כ דוחף ממרחק בטחון אש גלויה לפתח כדי לוודא הריגה. המשקע של הסולר עצמו לא ידלק.
עם רתכת לא נראה לי שתצליח לרתך טלאי בצורה סבירה, עם ברנר ומוט פליז אפשר להלחים טלאי בקלות ובצורה יפה ואטומה.

eran4x4
11-07-04, 16:04
מיכל בנזין מיבשים עם "אויר" חם, הסיבה למרכאות היא שבדרך כלל מניחים את פתח המיכל על פתח המפלט של רכב שעובד.

לעבוד עם המיכל כאשר הוא מלא מים זו גם אפשרות, לאחר הריתוך יש לצבוע את המיכל מבפניים בצבע מיוחד למיכלי דלק.

אריאל
12-07-04, 00:47
ערן, את המיכל מחברים למפלט לא בכדי "לייבש" אותו אלא כי הרכב פולט CO2
וברגע שהמיכל מתמלא CO2 זאת אומרת שאין אוויר בפנים , אם אין אוויר אין סכנת התלקחות.

לגבי המיים , אכן אפשרות רק שהדבר יקשה מאוד על העבודה.

חנן, כמו כן יש באפשרותך לחבר את המיכל לבלום גז CO2 או ארגון.

אריאל.

חנן א.
12-07-04, 08:46
אין פתרון כימי?

מוזר, לא?

איציק - 4X6ZH
12-07-04, 09:24
לפי גיל הטרקטור וסוג הדלק מדובר בפיטריה הגדלה במערכות דלק .
אני לא מכיר דרך לנקות את הצרה הזאת .( זה לא רק במיכל זה בכל המערכת )
לדעתי הדרך המעשית היחידה היא לחתוך את מיכל הדלק לנקות ולסגור .
לא לבצע עבודה זאת לבד יש טכניקה מיוחדת להלחמת מיכלי דלק שהיה בהם כבר דלק .
גם לאחר מלוי במים הם מתפוצצים .
בדרך כלל המוסכים שמתעסקים במצננים מתעסקים גם במיכלי דלק .
איציק

ד ו ר ו ן
12-07-04, 13:23
חנן,
לפי הכיוון של איציק לגבי הפיטרייה-יש חומר של ג'סטיס שמטפל בפטריות כאלו בסולר, אם אתה חושב שזה יכול להיות באמת פטרייה שווה לנסות את זה לפני שמנתחים את הטרקטור.

ניר ל
12-07-04, 13:37
בלי פאניקה ! זה לא מיכל בנזין אלא מיכל סולר, עם סולר אפשר לכבות שריפות, הוא לא נדיף כמו בנזין. גם על מיכלי בנזין ריתכתי אחרי ריקון הדלק, הכנסת אוויר בלחץ כדי לסלק אדי דלק והכנסת להבה של ברנר לפתח ממרחק כדי לוודא שאין אדים. זה גם בדיוק מה שראיתי בעל מקצוע עושה.

איציק - 4X6ZH
12-07-04, 14:07
זה לא נושא השרשור אבל בגלל הבטיחות אני חוזר ומדגיש
כך לא מלחימים מיכלי דלק . זה באמת לא משנה איזה דלק היה במיכל .
זה שמי שנראה בעיניך כבעל מקצוע חסר כל הבנה מקרב אש גלויה למיכל . זה לא עושה את הפעולה לנכונה .
וזה שאתה מזרים אויר למיכל הרי אויר = חמצן וזה בדיוק אחד מיסודות האש .
ההפך הוא הנכון .
אתה יודע איך נראה בית למלאכה לאחר פיצוץ מיכל דלק . ( בלי דלק ) .
איציק

ניר ל
12-07-04, 14:42
איציק, מאחר ואני פירומן מוסמך, אני יודע בדיוק מה קורה כשמיכל דלק מתפוצץ, גם כשהוא מחובר למכונית וגם כשעוד כמה מכוניות חונות לצידה וגם כשזה בחניה של בניין. יחד עם זאת - כששוטפים מיכל דלק או מסלקים את שאריות הדלק בכל דרך אחרת, אז גם אם נשארו שרידים מעטים לא יתרחש שום דבר דרמטי, אם הפרצוף שלך יהיה מול הפתח אתה מסתכן בחריכת הגבות והריסים, הצתה מבוקרת תשלול את האפשרות הזאת. מילוי המיכל במים ושימוש בדיסק או רתכת עלול לגרום להתחשמלות. אם אתה מכיר דרך יותר בטוחה, אנא שתף אותנו, את מחלקת שיקום אנחנו כבר מכירים, את מחלקת כוויות רצוי שלא נכיר....

קיד
12-07-04, 14:43
בלי פאניקה ! זה לא מיכל בנזין אלא מיכל סולר, עם סולר אפשר לכבות שריפות, הוא לא נדיף כמו בנזין. גם על מיכלי בנזין ריתכתי אחרי ריקון הדלק, הכנסת אוויר בלחץ כדי לסלק אדי דלק והכנסת להבה של ברנר לפתח ממרחק כדי לוודא שאין אדים. זה גם בדיוק מה שראיתי בעל מקצוע עושה.

ניר, ראיתי הרבה אנשים עושים שטויות מסוכנות. ואתה ללא ספק יכול להחשב כאחד המובילים. זה משנה אם אתה עושה מעשה כזה מחוסר ידע או מטיפשות. ראיתי הרבה אנשים משחיזים בלי משקפי מגן!! אז מה???? זה נהפך לתקין??
בצה"ל יש הוראה חד משמעית האוסרת חיתוך חביות פח. אתה יודע למה? בגלל שיש (היו) שם המון גאונים ז"ל שניסו דרכים יצירתיות לחיתוך חביות ריקות של סולר מנוע.

חנן, אכן שמעתי על סוג של אינזים שחי בתוך הסולר, אינזים זה מפרק את מולקולת הHC וצורך את הפחמן למיחייתו. אם תוכל לגדל את האינזים באופן מסחרי תהיה עשיר. אינזים זה יוצר חלבון ישר מפחמן.
תנסה סודה קאוסטית. (זהירות, סודה תוקף אלומיניום).
בברכה,
קיד.

נמרוד
12-07-04, 14:51
יש פרק שלם על הפטריות של הסולר בספר של היינס להיילקס... פעם ראשונה שקראתי על זה, לפני כמה שבועות. מאד סביר חנן שזה ההסבר, שיש משהו חי שמייצר את הג'יפה הזאת.

חנן א.
12-07-04, 14:52
ומהם הפתרונות שהם מציעים?

נמרוד
12-07-04, 14:54
אנארף 3 שבועות לך תזכור... :D הספר בבית. אבל אני בטוח שאתה תמצא מידע בגוגל צ'יק-צ'ק - fungus+diesel או משהו כזה. שתף אותנו בתוצאות המחקר.

איציק - 4X6ZH
12-07-04, 15:14
אכשיו אתם מבינים למה מחליפים כל פעם דלק .
דלק חורף / דלק קיץ / דלק חרום / דלק מטוסים / דלק לרחיצה / דלק למדורה ....
איציק

השמשוני יחיעם
12-07-04, 15:43
צהרים טובים,

התופעה של "פיטריות" בסולר עומד ידוע בעולם הסירות. ישנו טיפול באמצעות נוזל מיוחד אשר ממיס ואוכל את הפיטריות והדלק חוזר להיות נקי ושמיש.

אני אחפש לך את החומר,,למיטב ידיעתי ב - 100% יש בארה"ב ( אני הבאתי לפני מספר שנים)
אולם שמעתי שיש גם להשיג בארץ..

טיפה סבלנות ותקבל את האינפורמציה.

חנן א.
12-07-04, 15:47
OK
לאחר קריאת חומר ברשת שמתאר במדויק את הנזלת המדוברת, השתכנעתי שמדובר אכן בפטריות/בקטריות שגדלות שם להנאתם וזו הסיבה שניקוי לא מועיל.
אז, אני אחכה להמלצה שלכם על תוסף ספציפי שישב כל הזמן בתוך הסולר ויהרוג את החבר'ה האלה.

חנן א.
12-07-04, 15:49
אגב, מתוך הבנה של הנושא מדובר, ניתן להסיק שניקוי מכני ולא ביולוגי לא יעזור כאן, שכן העסק הזה גדל, ולא מדובר בחומר שמתחבא שם כבר 20 שנה.

השמשוני יחיעם
12-07-04, 15:53
יש,,,,יש בחיפה חתיכה :lol: :lol:

אצלו תמצא את החומר לטיפול בבקטריות בסולר!!

דני רוסי שם הבחור
04-8417331 חיפה סירות ושייט טכנו-ים

חנן א.
12-07-04, 15:57
10X
:)

ד ו ר ו ן
13-07-04, 01:10
משום מה התעלמת ממה שכתבתי לך..
יש חומר של ג'אסטיס ברדרס שמטפל במע' סולר שאמור לטפל גם בפטרייה כזו.
לא יקר, בטח לא בשביל לנסות,בקבוק של 440מ"ל שמטפל בעד 70 ל' סולר.

חנן א.
13-07-04, 07:44
זה שלא הגבתי, לא אומר שהתעלמתי :)

אפילו ביצעתי חיפוש על "קונדסון" כדי לנסות לדבר עם עידן.
היכן אני מוצא את החומר? יש במקומות זמינים כמו "אוטו-דיפו" וכו' ? או שאני צריך להשתגע ולהגיע עד אפאק או אחד מאלה באמצע יום עבודה?

איציק - 4X6ZH
13-07-04, 07:54
אני ממליץ לפנות בשאלה לאחת מחברות הדלק בארץ .
יש להם מחלקות טכניות והם נותנים גבוי טכני טוב .
פניתי מספר פעמים ותמיד חזרו אלי בתשובה .
יצחק זמיר - חומרי ניקוי 051-828001
אהוד אסטרחן -מנהל אוטמוטבי 04-8352954
אלה מספרי הטלפון של חברת פז .
איציק

ד ו ר ו ן
13-07-04, 08:42
איזה אוטודיפו ושות', המערך שיווק של ג'סטיס לוקה בחסר.
באזור ת"א זה באמת אצל יורם. אני מצאתי חבר שעבר בת"א והביא לי מיורם.

גיא
13-07-04, 09:28
חנן,
אם אתה זקוק לנציג בחיפה לגשת לרוסי ההוא . תן לי צילצול. אני בשבוע הבא גם מגיע למרכז ככה שאני אוכל להעביר לך את זה.

גיא.

ניר ל
13-07-04, 12:34
קיד כתב :

ניר ל כתב:

ניר, ראיתי הרבה אנשים עושים שטויות מסוכנות. ואתה ללא ספק יכול להחשב כאחד המובילים. זה משנה אם אתה עושה מעשה כזה מחוסר ידע או מטיפשות. ראיתי הרבה אנשים משחיזים בלי משקפי מגן!! אז מה???? זה נהפך לתקין??
בצה"ל יש הוראה חד משמעית האוסרת חיתוך חביות פח. אתה יודע למה? בגלל שיש (היו) שם המון גאונים ז"ל שניסו דרכים יצירתיות לחיתוך חביות ריקות של סולר מנוע.

קיד, במקרה כל מה שכתבת עלי נכון, אבל אתה לא יכול לדעת את זה כי אתה לא מכיר אותי אישית, אז תרגיע.
במקרה גם כל מה שאנחנו עושים ומייעצים לגביו בפורום, עלול להיות מסוכן מאד אם נעשה בצורה רשלנית. היות וכפי שהעדתי כבר ביצעתי עבודות על מיכלי דלק שכללו חיתוך וריתוך, היות וכפי הנראה שרדתי והיות ואני מכיר את חנן ויודע שינהג באחריות ולא יעבוד על מיכל שאדי דלק נודפים ממנו, אני מרשה לעצמי לייעץ לו מנסיוני.
מה צה"ל קשור לעניין עוד לא הבנתי, מספיק שאיזה אדיוט ריתך חבית עם שרידים של חומר דליק והתפוצץ משום מה, כדי להוציא 20 הוראות בטיחות ותחקירים, שימנעו לחלוטין אפשרות שמישהו יתקרב אי פעם לחבית בצורה כזאת או אחרת ויוכל לטעון שלא היתה פקודה נגד זה. זה קרוי כסת"ח.
הוראות הצבא גם אוסרות במפורש טיפול במכלולי רכב ע" מי שאינו מוסמך, לא תמצא אותי מכנה אותך בשמות גנאי בגלל שיעצת למישהו להתעלם מהן ע"י החלפת פיוז באופן עצמאי לדוגמה.
שוב אציין, שהייתי מצפה מחברים כמוך או כמו איציק שכפי הנראה יודעים על מה הם מדברים, לשתף אותנו ההדיוטות ב איך כן לעשות. הטפות מוסר אני מקבל מספיק בבית.

איציק - 4X6ZH
13-07-04, 13:55
אז בדקתי במקורות יודעי דבר .
בקטריות בדלק היא רעה חולה שיש גם בארץ . יש בקטריות לבנזין ויש בקטריות לדיזל .
בדרך כלל במיכלי ברזל כאשר המיכל לא מלא עד הסוף .
יש אדי מים בחלק הפנימי של המיכל שזה משמש בסיס טוב לבקטריות .
יש בשוק תוספים מיוחדים לטיפול בבעיה .
יש להבדיל בתוספים בין תוסף לסולר או לבנזין הם שונים .
המחיר כ 50 עד 100 שח לבקבוק .
למי יש כבר סתימות במערכת יש לבצע ניקוי כללי על ידי שטיפה החלפת מסננים
דלק נקי ותוסף יש סיכוי שהמנוע מעשן בגלל התוסף .
חנן גם אני יכול להזמין דרך המערכת אצלי מוצרים כאלה .
איציק

קיד
13-07-04, 23:35
שוב אציין, שהייתי מצפה מחברים כמוך או כמו איציק שכפי הנראה יודעים על מה הם מדברים, לשתף אותנו ההדיוטות ב איך כן לעשות. הטפות מוסר אני מקבל מספיק בבית.
הצבא מעורב בזה משום שלהם מערכות עם מכלי סולר גדולים (חיל הים) הזקוקים לאחזקה הכוללת מסגרות.
ואכן בדקתי מה עושים שם. התהליך נקרא GAS FREE ומתבצע לפני כל עבודת מסגרות בתוך מדור (תא) סגור. בהקשר למסגרות על מיכלי סולר, תהליך הניקוי נמשך שבועות, וכולל שטיפות, ייבוש, מילוי בחנקן ועוד. בקיצור התהליך שלהם לא ישים אצל בן אדם פרטי. הם מבצעים את כל הפרוצדורה, משום שהמכלים שם ענקיים. עלות חומרי הניקוי (ממיסים למיניהם) השטיפות והחנקן + הבדיקות לאישור הניקוי, יקרות!.

הביקורת אינה משהו אישי נגדך, חלילה.
אבל גם את הטור שכתבת קראו כמה "אידיוטים" כהגדרתך, או סתם חסרי ידע כהגדרתי, ולא הקפידו די על תהליך הניקוי. עזוב, בשביל מיכל הסולר של אבא של חנן לא שווה שמישהו ישרוף לעצמו את השערות (אני בכלל לא מדבר על מקרה חמור מכך).
מיכל הסולר כל אחד מאיתנו לא שווה פציעה!!!!!
ודרך אגב, אם מישהו ישאל אותי איך לחבר את הרתכת התלת פאזית שלו?? אומר לו ללכת לחשמלאי. אין בכך זילזול בידע האישי של מישהו אלא - חובת הזהירות.
כולי תקווה שגם בזמן נהיגה בשטח תיישם כלל זה.
אולי זה הזמן להקים כאן פורום בטיחות :?:
בברכה,
קיד.

asafk
14-07-04, 01:06
מהבדיקה שלי, ניקוי מיכל סולר ממשקעים ופטריות עושים עם סודה קאוסטית. (פשוט, לא? )

מפרקים את המיכל מהרכב, שופכים סודה קאוסטית פנימה, מנערים/ מסובבים ככה שיגיע לכל מקום, אח"כ שוטפים עם מדלל ומנקים בלחץ אוויר. בסוף שופכים פנימה צבע יסוד, שוב מסובבים ונותנים לו להכנס לכל השטח, מייבשים וזהו.

זה לא ניקוי בשביל לחתוך/ להשחיז, זה ניקוי כדי להשמיש את המיכל, הוא עדיין נחשב נפיץ בזמן ביצוע התהליך.

אסף.

חנן א.
15-07-04, 11:24
נתתי לאבי את הטל' של היועצים של פז, ולדבריהם הם ממליצים להתרחק מהתוספים האלה כמו מאש, היות והם מסוכנים, גם גופנית, למי שמשתמש בהם, וכנראה גם למנוע.
הם כן המליצו על ניקוי בסודה קאוסטית. כנראה שזה מה שנעשה.

נקווה לטוב.

ניר ל
15-07-04, 12:35
מהבדיקה שלי, ניקוי מיכל סולר ממשקעים ופטריות עושים עם סודה קאוסטית. (פשוט, לא? )

מפרקים את המיכל מהרכב, שופכים סודה קאוסטית פנימה, מנערים/ מסובבים ככה שיגיע לכל מקום, אח"כ שוטפים עם מדלל ומנקים בלחץ אוויר. בסוף שופכים פנימה צבע יסוד, שוב מסובבים ונותנים לו להכנס לכל השטח, מייבשים וזהו.

נתתי לאבי את הטל' של היועצים של פז, ולדבריהם הם ממליצים להתרחק מהתוספים האלה כמו מאש, היות והם מסוכנים, גם גופנית, למי שמשתמש בהם, וכנראה גם למנוע.
הם כן המליצו על ניקוי בסודה קאוסטית. כנראה שזה מה שנעשה.

משונה מאד,
התנפלתם עלי ברגע שהצעתי לשטוף מיכל של 60 ליטר סולר, לוודא שלא נשארו אדים דליקים ואז לחתוך ולרתך. יודעים מה, צודקים ! אני חותך !

מציע אסף לחנן לשפוך למיכל סודה קאוסטית ולנער (מאד פשוט), חנן מעיד שזה מה שהוא הולך לבצע. מראש אני אומר שאסף וחנן מוכרים לי אישית בתור אנשים רציניים ואחראיים שיעשו את העבודה כמו שצריך עם כל אמצעי הבטיחות הנדרשים.
אבל ראבק ! מישהו כאן מוכן להסביר להדיוטות מזדמנים, מה זה סודה קאוסטית ?!
מה המשמעות של עבודה עם החומר הזה ?!? ע"ע נתרן הידרוקסיד (NaOH) , מה קורה כשהחומר הזה מגיב עם מים, מה קורה כשזה פוגש חלקים מגוף האדם ?!!!

רמז קטן - הלכו העיניים, נשרפו הפנים, הבשר נוזל מהידיים, קשה ! קשה ! (במבטא רוסי כבד). במקרה פגשתי במחלקת עיניים בחורה שניסתה לפתוח סתימה בכיור עם סודה קאוסטית, היא לא קראה את ההוראות (עברית קשה שפה), זה קרה לפני מספר שנים, ברררררררר.....

ניר ל
15-07-04, 12:40
אגב, חנן ביננו (תראו את זה כהודעה פרטית).

באמת שאני מציע לך לחתוך את המיכל ולנקות אותו, הרבה לפני שאתה מתעסק עם סודה קאוסטית...

ד.א

את הגופה ששוכבת אצלך באמבטיה, זאת ששאלת אותי איך להיפטר ממנה בלי להשאיר עקבות - שפוך עליה סודה קאוסטית, פתח את ברז המים, תתרחק מהמקום לשעה קלה. זהירות זה מסריח מאד - פולט המון אדים רעילים, אל תכניס את היד לאמבטיה כדי להוציא את הפקק - תעשה את זה לבוש בבגדי מגן עם מקל.

חנן א.
15-07-04, 12:55
ניר, מעבר לפן הבטיחותי של דבריך, שהוא כנראה נכון, לא ברור שניקוי מכני, ולא כימי, כמו שאתה מציע, בכלל יעשה את העבודה, כי מדובר באורגניזמים מתרבים.

חנן א.
15-07-04, 12:56
...והאמת היא, שעד לדיון הזה לא היה לי שמץ של מושג מה זה סודה קאוסטית.
לאבי, לעומת זאת, שהוא חזק מאוד בכימיה, דווקא היה מושג.

איציק - 4X6ZH
15-07-04, 13:03
הבחור יותר מצודק ..
כולם מדברים על נפיץ מסוכן רעיל ....
אבל סודה קאוסטית ???
ועוד במערכת שיש חלקי אלומיניום .
אין לי נסיון בסודה הזאת במיכלי דלק .
אבל מנסיוני במקומות אחרים לכל מקום שהיא הגיעה היה נקיון מוחלט .
במקרה של חנן מיכל דלק ישן שווה מחשבה שניה .
מה גם שהפטריה לא רק במיכל ובמערכת הדלק הזאת יש הרבה חלקי אלומיניום .
לגבי התוספים זה שווה בדיקה יותר רצינית .
התוסף מסוכן ? יתכן .
אבל הסודה הזאת מאד מאד מסוכנת .!
והיא מנקה רק את המיכל . ומה לגבי כלל המערכת ?
התוסף נכנס לכל המערכת . וזה שיש תוספים כאלה בשוק רק מראה שיש לזה צורך כנראה גם ביקוש .
איציק

חנן א.
15-07-04, 13:12
האלומיניום לא הומצא אחרי שנת 61 :?: :twisted: :wink:

בכל מקרה, הכוונה היא לפרק את מיכל הדלק ולנקות אותו בחוץ אז איך הסודה תגיע לשאר חלקי המנוע?

איציק, אתה כן ממליץ על תוספים, בניגוד לחוות הדעת של היועץ של "פז" ?

ניר ל
15-07-04, 13:42
לא חקרתי את נושא הפטריות בסולר, אבל אני מכיר כל מני קרובות משפחה שלהן מהסוג שמתנחל בין אצבעות הרגליים וכאלה.
אני מניח שהן זקוקות לסביבה לחה וכו', אם תנקה את מיכל הסולר מהנזלת השחורה והמים שהצטברו בו ותייבש אותו בשמש הן ימותו, יודע מה - כשהמיכל פתוח ונקי יחסית ממשקעים - שפוך מעט סודה קאוסטית ותוסיף מעט מים, כדי לוודא הריגה.
לפני כן תלמד היטב את כללי השימוש והבטיחות, תעשה גם ניסוי קטן בכיור האמבטיה עם כפית של סודה קאוסטית וחצי כוס מים כדי לקבל מושג על האפקט שיש לזה.
אם הפטריה היא אגרסיבית כפי שאתה מתאר, אז צריך יהיה גם לטהר את מערכת הדלק ממנה ע"י אינפוזיה של תוסף כלשהו והחלפת פילטרים.

לגבי שימוש בכמות נכבדה של סודה קאוסטית ע"מ לאכל כמות נכבדה של חומר ביולוגי, בתוך חלל סגור וצפוף יחסית עם פתח צר - נראה לי שאתה מתעסק פה עם פצצת נאפל"מ כי הפחידו אותך ממשחק בחזיזים. אבל דוגרי - לא ניסיתי, לא מכיר מספיק, לא יודע !

איציק - 4X6ZH
15-07-04, 13:57
במקרה הזה אני הייתי הולך על תוסף
יותר קל לא יקר מקסימום מפרק את המיכל .
חנן סודה קאוסטית היא אותו חומר הנמכר כפותח סתימות בכיור \ צנרת בית .
זה החומר שרואה מים הוא נכנס לפעולה מידית תוך כדי פליטת גזים רעילים ביותר .
אפשר לקנות אותו בכל חנות לחומרי בנין ( גבישים לבנים כמו סוכר שהתגבש ) .
לקבלת זמן תגובה מהיר ופעולה אגרסיבית מוסיפים מים חמים .
אבל חובה חובה לקרוא על החומר ועל הסכנות שבטיפול איכסון ושימוש בו .
איציק

איציק - 4X6ZH
15-07-04, 13:59
לגבי גיל האלומיניום לא יודע
אבל הבוכנות אצלך הם מברזל ?
גוף משאבת ההזרקה ?
גוף משאבת העזר לדלק ?
מצוף הדלק ?
איציק

itayhi
15-07-04, 14:03
* יש להתייחס לתגובה זאת תוך הבנה שאין לי מושג מה התוצאות שלה, אינני מבין בכלום וזאת רק הצעה של הדיוט שכמוני...

רעיון: לפרק את המיכל לנקות עם חומר דליק וחזק, לייבש.
לאחר ייבוש יסודי מאוד להכניס את המיכל לתנור תעשייתי (נניח של חימר או משהו בסגנון) בטמפ' מאוד גבוהה (אין לי מושג מה נקודת ההתכה של אלומיניום/נירוסטה/ברזל, אבל נראה לי שב300-400 מעלות המתכות לא ייתכו.)
ולקוות שהפטריה תושמד בטמפרטורה הזאת.
לאחר מכן להחליף את כל צנרת הדלק בטרקטור עד לנקודת החיבור עם המנוע, ולקוות לטוב...

איתי

נ.ב. לא שווה לבנות מיכל חדש וזהו? מה כבר העלות של מיכל כזה

קיד
15-07-04, 14:09
חנן,
סודה קאוסטית נמכרת במגוון אריזות לשימוש ביתי. ריכוז הסודה לשימוש ביתי, הינו לפי מכון התקנים, אוי לכך מסוכן לציבור כמו מיכל של אקונומיקה.
לחברת "זהר דליה" מיגוון מוצרים מבוססי סודה, לניכוי תנורים. חלקם מגיעים כג'ל וחלקם אפילו כתרסיס.
באופן כללי, הוספת מים לסודה, גורמת לסודה להיות יותר פעילה. מים חמים אפילו מגבירים את התהליך. יש לדאוג לאיוורור נאות של איזור העבודה.
סודה לצרכי בניין ריכוזה רב יותר, מכאן שהיא פעילה יותר וכמובן מסוכנת יותר. שוב יש לזכור שחומרים אלו מותרים לשימוש ביתי, ועברו מכון תקנים.
בשום אופן לא להשתמש בסודה שריכוזה עולה על 30%. סודה בריכוזים אלה משמשת בתעשיית המזון, ומיועדת לפלב"מ בלבד.
שים לב, באופן וודאי, סודה קאוסטית תוקף אלומיניום - תלות ריכוז וזמן חשיפה. בניסוי לא מדעי שעשיתי, סודה 40% העלים סיר אלומיניום תוך 6 שעות. לא נשאר כלום מהסיר.

בברכת בטיחות לכולנו,
קיד.

ד ו ר ו ן
15-07-04, 14:39
חנן,
מינוס גדול של הסודה מעבר לסכנה המוחשית לעצמך היא שהפחטרייה הנ"ל נמצאת בכל מקום שיש סולר-כל הצנרת ולא רק במיכל-כולל בפילטר הסולר וסודה תנקה לך רק את המיכל ולא את הנקודות שבאמת סובלות מהחסימה הפיסית כמו כל הצינורות העדינים יותר במע' הדלק.

לא נראה לי שחברה כמו ג'אסטיס וחברות מכובדות אחרות ירשו לעצמן לשווק מוצר מסוכן למנוע עד כדי שצריך להתרחק ממנו כמו מאש.

חנן-ג'יפולוג
24-06-10, 12:56
עדכון:

לפני יותר משנה קניתי לאבי בקבוק חומר לחיסול פטריות במערכות סולר, מחנות שעוסקת בציוד ימי. מאז אבי מקפיד לשים את החומר בכל תדלוק, הפילטרים כבר לא נסתמים ואין בעיות נלוות.

avi pilo
17-11-10, 09:55
<IFRAME style="Z-INDEX: 100000; BORDER-BOTTOM: 0px; POSITION: absolute; BORDER-LEFT: 0px; WIDTH: 1px; HEIGHT: 1px; BORDER-TOP: 0px; TOP: 0px; BORDER-RIGHT: 0px; LEFT: 0px" id=_atssh269 height=1 src="//s7.addthis.com/static/r07/sh27.html#cb=0&ab=-&dh=www.jeepolog.com&dr=&du=http%3A%2F%2Fwww.jeepolog.com%2Fforum s%2Fnewreply.php%3Fdo%3Dpostreply%26t%3D 3904&dt=&inst=1&lng=en-us&pc=men&pub=energianews&ssl=0&sid=4ce38a3f46c63faa&srd=1&srf=0.02&srp=0.2&srx=0&ver=250&xck=0&rev=84906&xd=1" width=1 name=_atssh269 frameborder="0"></IFRAME>
שימו לב
וחשבתי שאין אצלנו דברים כאילו!

<TABLE style="BORDER-COLLAPSE: collapse" dir=rtl border=0 cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%"><TBODY><TR><TD class=arttitle width="100%">סולר לא תקני בצומת שפרעם </TD></TR><TR><TD class=arttxt width="100%">16/11/2010</TD></TR><TR><TD width="100%"></TD></TR><TR><TD class=arttitle2 vAlign=top width="100%">סולר לא תקני התגלה בתחנת הדלק סונול בצומת שפרעם </TD></TR><TR><TD width="100%" display:none;?><!-- AddThis Button BEGIN --><SCRIPT type=text/javascript>var addthis_config = {"data_track_clickback":true};</SCRIPT>
| שיתוף (http://addthis.com/bookmark.php?v=250&username=energianews)

<SCRIPT type=text/javascript src="http://s7.addthis.com/js/250/addthis_widget.js#username=energianews"></SCRIPT><!-- AddThis Button END -->
</TD></TR><TR><TD width="100%" colSpan=3><HR></TD></TR><TR><TD class=arttxt width="100%" colSpan=3>

דגימת סולר לתחבורה אשר נלקחה על ידי אגף הפיקוח במשרד התשתיות הלאומיות מתחנת הדלק סונול בצומת שפרעם, התגלתה כלא תקנית וניתנה הוראה להפסיק את מכירת הסולר במקום.

דגימת הסולר שניטלה הכילה 33 מ"ג/ק"ג גופרית במקום מקסימום 10 מ"ג/ק"ג כפי שקובע התקן בנושא. בעקבות התוצאות, הורה מנהל מינהל הדלק והגז במשרד התשתיות הלאומיות לתחנה להפסיק את המכירה באופן מיידי, לרוקן את המלאי הקיים, להחליפו במלאי תקין. התחנה תורשה לשוב לעבודה סדירה רק לאחר שהמלאי החדש ייבדק ויוכח כי הוא אכן עומד בתקן.
אגף הפיקוח והבטיחות של מנהל הדלק והגז במשרד התשתיות הלאומיות מבצע דגימות של דלק, בתחנות הדלק ברחבי הארץ באופן קבוע. כל תחנה נדגמת מספר פעמים בשנה וכאשר נמצא מוצר שאינו עומד בתקן התחנה מחויבת להפסיק את מכירת המוצר הפגום ולהחליפו במוצר תקני ובטיחותי

</TD></TR></TBODY></TABLE>

-->