PDA

צפייה בגרסה מלאה : תושבות בולמי זעזועים מוגבהות וריתוך לשלדה

אדי
06-04-03, 12:13
בגלל שפעם חשבתי שמוסכניקים מבינים קצת יותר וסמכתי על אחד מהם ... אני עם בולם ארוך מדי בסגירה מלפנים (ועוד הורדתי כמה ס"מ מהמידה שהמוסך נתן לי) , וכך אני צריך לבנות תושבות בולמים קדמיות מוגבהות או להנמיך במפ-סטופים (שלמתי יותר מדי על קפיצים חדשים ...) או לקנות בולמי זעזועים חדשים (ושלי בקושי עם 100 ק"מ ...) . החלטתי לבנות תושבות בולמי זעזועים חדשות מלפנים .

את הרעיון כבר יש לי : לכופף צינור בצורת ח' שישמש מעין גשר בין קורות השלדה האורכיות שירותך לפאה העליונה של השילדה . בורג הבולם עצמו יהיה פשוט בורג גרייד 5 בקוטר 1/2" באורך המתאים . וכדי שלא תהיה בעיה עם הוצאת המנוע בעתיד את הגשר אני אחתוך בשתי הקצוות הנכנסות אל תא המנוע ואחבר שוב בעזרת פלטות שירותכו לצינור+ברגים .

כמה שאלות עדיין יש לי :
1. מאיזה צינור כדאי לבנות את הגשר? הקוטר המקסימלי הוא 48 מ"מ אם אני לא טועה .
2. איך מרתכים לשלדה? איזה אלקטרודות? צורת הריתוך?
3. כדאי לבנות את התושבת בצורה שתרותך גם לפאה העליונה וגם לפאה הצדדית-חיצונית של השלדה? זה כרוך בשינוי הרעיון ומעבר לפרופיל מלבני .
4. בכלל , מה דעתכם על הרעיון?
5. למישהו יש רעיון אחר? ... ואני לא יכול להשתמש בתושבות של סיקס כי אני מניח שהן גבוהות מדי עבור הבולם שיש לי (הגבלה בפתיחת המתלה) . ואני מעדיף לרתך מאשר לקדוח בשלדה - שאלתי מישהו שעשה את זה כבר כמה פעמים והוא טוען שעדיף לרתך בסופה .

תודה , אדי .

ניר ל
06-04-03, 12:28
נשמע לי רעיון רע מאד,
ברגע שאתה מרתך לשלדה, אתה מתיך את הפרופיל שממנו היא עשויה, נוצר אזור המושפע מהחום סביב הריתוך שתכונותיו משתנות. קו הגבול בין הריתוך לשלדה הופך לנק' תורפה. המאמצים שהבולם יפעיל על התושבת יתרכזו בדיוק בנק' זו והשלדה עלולה להיסדק.
הדבר הכי בריא שאתה יכול לעשות הוא להאריך את התושבת הקיימת - ע"י ריתוך פרופיל לתושבת עצמה, בלי לגעת בשלדה.
או לחבר תושבות של סיקס ע"י ברגים וצינורות מתכת פנימיים.(בעדיפות שניה)

נמרוד
06-04-03, 12:45
5. למישהו יש רעיון אחר? ... ואני לא יכול להשתמש בתושבות של סיקס כי אני מניח שהן גבוהות מדי עבור הבולם שיש לי (הגבלה בפתיחת המתלה) . ואני מעדיף לרתך מאשר לקדוח בשלדה - שאלתי מישהו שעשה את זה כבר כמה פעמים והוא טוען שעדיף לרתך בסופה .

תודה , אדי .

מצבך טוב... תשתמש בתושבות של סיקס ותקצר אותם במידת הצורך. פשוט תחתוך את הבורג הקיים ותרכיב אחד חדש נמוך יותר, בדיוק איפה שאתה צריך.

אדי
06-04-03, 13:38
אז לא כדאי לרתך? גם לי זה לא נראה שכדאי לרתך בהתחלה אבל ראיתי כבר בכמה סופות (של משתתפי היונדאי צ'אלנג') שהם ריתכו את התושבות לשלדה ... ולא שמעתי על התפרקויות . בנוסף להמלצות על ריתוך ולא על קדיחה מאחד מהמשפרים היותר וותיקים בארץ ...

העניין הוא , שלקדוח בשלדה נראה לי יותר מדי ... זה משהו שאי אפשר לחזור ממנו .

ניסיתי לחשוב ריתוך לתושבת המקורית , אבל רציתי להשאיר אותה שמישה למקרה של תקלה בתושבת החדשה שאבנה (עקרון ששמרתי עליו בבנית תושבות הבולמים האחוריות) . בכל זאת , למישהו יש רעיון קצת יותר מפורט?

תודה , אדי .

נמרוד
06-04-03, 14:52
אדי, גם מריתוך אי אפשר לחזור. אפשר לחתוך, אבל מה שהחימום עשה לשלדה נשאר. ריכוז מאמצים כתוצאה מחור הוא נתון - פי 2. קדחת חור עגול ויפה, אין סיבה שיווצרו סדקים. לעומת זאת ריכוז המאמצים שנוצר כתוצאה מריתוך לא נבון יכול להיות עצום, ויכול להתחיל סדקים בקלות ובכיוון שבכלל לא חשבת עליו. לרתך צריך לדעת.
זה שאפשרי לרתך לשלדה - בוודאי. הרי השלדה בנויה מחלקים שמרותכים זה לזה. כדאי? אני חושב שבתור כלל אצבע כדאי להמנע, להשתמש בחיבור עם ברגים וחורים מקוריים איפה שאפשר, ואם צריך להוסיף עוד חורים - למה לא. מדובר בחור בקוטר אופייני 10 מ"מ על קורות שהרוחב שלהם יותר מ100...
ד.א. אחת הסיבות שמשפרים עלולים להעדיף ריתוך על חור היא עסקית - להם זה לוקח הרבה פחות זמן. לוקחים קשת מוכנה לפי שטאנץ שעלתה להם עשרות שקלים, מצמידים לשלדה שלך, תופרים מסביב, וזהו. לך אין מגבלה של זמן - אתה יכול לקדוח, להכניס ספייסרים... לעשות את הדברים לאט ונכון. שים לב גם שברוב הקיטים האמריקאים נמנעים מלרתך לשלדה, ומשתמשים בחורים קיימים או שאומרים למתקין איפה בדיוק לעשות חורים חדשים.

אני ממליץ שוב על תושבת של סיקס כפתרון מאד פשוט וזול, ואין בעייה להוסיף או להוריד ממנה כמה ס"מ בהתאם לצורך, כמו שאני עשיתי - פרטים כאן:
http://jeepolog.com/j6tech_front_shock_towers.htm
http://jeepolog.com/images/shock%20towers/shock21_small.jpg
. אני לא יודע אם היא מתאימה אחד לאחד לחורים קיימים - אולי יפתח יענה, אצלו בסופה הוא הרכיב תושבות של סיקס?

RINCEWIND
06-04-03, 15:56
קדחת חור עגול ויפה, אין סיבה שיווצרו סדקים.
אין לי את הנסיון והידע של נמרוד, אבל מנסיוני הדל קדיחת חורים בשלדה זה
מתכון לשברים. אולי הכוחות שמופעלים על מוט מייצב גדולים בהרבה מהכוחות
שמופעלים על תושבת הבולם, אבל (ושוב רק מנסיון אישי) הייתי עושה סלטות באוויר
ולא קודח בשלדה.

אדי
06-04-03, 15:59
תושבות של סיקס יש לי בבית (תודה לעומר) ... עד כמה שאני זוכר בסופה אין חורים מתאימים ויש צורך לקדוח חורים חדשים בשלדה . אצלי יש חור ממש מתחת לתושבת המקורית אבל הוא בקוטר גדול מדי עבור ברגי התושבת המקוריים .
גם הוספת בורג לתושבת לא נראית לי מסובכת מדי , בסך הכל לקדוח 2 חורים ולהכניס בורג
וספייסר .

אולי למישהו יש תמונה של ההתקנה בסופה?
ואולי עדיף לנסות ולהוסיף על התושבת המקורית?

אדי

נמרוד
06-04-03, 16:18
שלדה, אפילו היא פרימיטיבית יחסית כמו בסיקס, היא מבנה מאד מורכב שנתון תחת מערך כוחות גדול ומסובך מאד. כל שינוי בו מחייב מחשבה. אם זה הורדה של חלק (גשר גיר או פגוש למשל), אם זה הוספה של חלק (פגוש, מיגונים קשיחים) ואם זה כל סוג של פגיעה מבנית - קדיחה, חיתוך, ריתוך. כשאני אומר מחשבה, אני מתכוון מחשבה הנדסית, ומחשבה הנדסית זה בראש ובראשונה - Leave good enough alone... בעברית - אל תשנה אם אתה לא חייב. בגלל זה כדאי בכל מקום שאפשר לנצל חורים קיימים.
כשאין ברירה ורוצים לחבר משהו חדש לשלדה- אני עומד מאחורי דברי, עדיף לקדוח מאשר לרתך. מהנדס יכול לחשב ולהעריך את ההשפעה של חור בקוטר מסויים במקום כזה או אחר - אני יכול להגיד לך אל תקדח פה, תקדח שם. אני לא יודע לחשב את ההשפעה של ריתוך, כי ריתוך זה לא משהו חד משמעי, זה חימום של אזור מסוים שנעשה ביד אדם. ריתוך מעולה ואחיד זה אחלה, אבל גם מסגר מקצועי יכול לחפף ולהשאיר נקודה נסתרת ללא ריתוך למשל, או ללכוד בועת אויר גדולה שחיצונית לא נראית בכלל. כל נקודה במתכת ששונה משמעותית משכנתה גורמת לריכוז מאמצים וממנה יתחילו הסדקים. אז למה להכניס ראש חולה למיטה בריאה? הכי טוב בכלל לא לקדוח, ולהשתמש בחורים הקיימים של התושבת המקורית. לרתך כדאי אך ורק כאשר הגעת למסקנה שאין שום אפשרות אחרת.

אם אני מבין נכון אדי, התוכנית שלך היא למשהו כזה:

http://www.mountainoffroad.com/catalog/ShockMounts/01.jpg

http://www.mountainoffroad.com/catalog/ShockMounts/02.jpg

זה יפה, שים לב שהם משתמשים בברגים ובמשולש החורים של התושבת המקורית. לדעתי אוברקיל רציני. זה מחייב אותך להתעלל בכנפיים, לעשות שלושה חלקים נפרדים, מכופפים בחוכמה, לוודא שאין התנגשויות בתא המנוע, המון עבודה.

אדי
06-04-03, 16:45
העניין הוא שאין לי חורים מוכנים בשילדה ... אז יש בעיה .
בעיקרון מה שרציתי לעשות דומה לתמונות שצרפת , אבל בצורת ח' פשוטה בלי כיפופים מיוחדים .

מה אתם אומרים על חביקה של השילדה? יש לי חור אחד בשילדה , ואולי אפשר להלביש משהו על התושבת המקורית בתוספת כמה ברגים מעל ו\או מתחת לשלדה ופלטות לפיזור לחץ? ועל כל זה לרתך תושבת?

אדי

יפתח
06-04-03, 17:12
אופציה נוספת שביצעתי בסופה שלי היא הורדת התושבת המקורית והשארת הדפנות שלה
לאחר מכן חיתוך של תושבות הסיקס בדפנות הבסיס שלהן וריתוך לדפנות של הדפנות המקוריות של הסופה.
הריתוך בפועל בוצע לא לשילדה אלא לבסיס של התושבת המקורית ובכך ניחסך הסיפור של ריתוך ישירות לשילדה.
הבעיות- בדיעבד היתברר שהתושבת של הסיקס ובורג החיבור העליון שלה עבור הבולם נמצאת בזווית חדה יותר מהתושבת המקורית ולכן הבולם יושב כעת מעט באלכסון עם נטייה קדימה.
אני נוסע כך כבר יותר משנה קלימוטרים רבים עם המון שטח, והפיתרון עובד.
בדיעבד הייתי קודח בשילדה חורים ומתקין על החורים הקיימים של בסיס התושבת של הסיקס כדי שהמיקום לא יהיה מוגבל ע"י מיקום התושבת הישנה.
אופציה נוספת היא ריתוך של בורג נוסף נמוך יותר לבולם שני כאופציה.

עך איזה בולמים מדובר ואיזה מספר דגם?

אדי
06-04-03, 17:23
יפתח , יש לך במקרה תמונה של ההתקנה?
הבולמים הם מתוצרת doetsch-tech , הדגם הוא DT8333 , והמידות הן 15.5" בסגירה ו26.5" בפתיחה ... כך שבכל מקרה אני צריך לבדוק שעם התושבות החדשות אני לא אגביל את מהלך המתלה בפתיחה .

אדי

אדי
07-04-03, 17:53
לא נראה לי שיש פתרון פשוט לתושבות ... אז בינתיים נראה לי שאני אנמיך את הבמפ-סטופים הקדמיים בכמה ס"מ . עד שאני אחליט מה אני עושה .
פרופיל בין הבמפ-סטום המקורי לשלדה , ברגים מהפרופיל לשלדה וברגים מהפרופיל לבמפ-סטופ . עובי דופן 3 מ"מ מספיק? יש דרך יותר טובה?

חנן-ג'יפולוג
07-04-03, 17:59
בצורה שהזכרת יהיה לך מעט קשה להבריג את הברגים שמחברים את הפרופיל אל השילדה כי הם יהיו חבויים בתוך הפרופיל.
עדיף לדעתי לקחת ברגים ארוכים שיחברו בו זמנית את הבמפ-סטופים, יעברו דרך הפרופילים ויתחברו אל השילדה.
יכול להיות שמקדימה, בגלל עיקול של השילדה, זה לא ילך טוב ואז הפתרון הוא של מוטות הברגה שתבריג לשילדה, תעקם אותם לזווית הנכונה, עליהם תשחיל את הפרופיל ועל זה את הבמפ-סטופ.

חנן-ג'יפולוג
07-04-03, 17:59
פרופיל עם 3 מ"מ עובי דופן מספיק טוב למשימה הזו.

נמרוד
07-04-03, 18:03
העניין הוא שאין לי חורים מוכנים בשילדה ... אז יש בעיה .
בעיקרון מה שרציתי לעשות דומה לתמונות שצרפת , אבל בצורת ח' פשוטה בלי כיפופים מיוחדים .

מה אתם אומרים על חביקה של השילדה? יש לי חור אחד בשילדה , ואולי אפשר להלביש משהו על התושבת המקורית בתוספת כמה ברגים מעל ו\או מתחת לשלדה ופלטות לפיזור לחץ? ועל כל זה לרתך תושבת?

אדי

צורת ח' פשוטה לא תעבוד. אני למדתי על בשרי, שהמבט החשוב הוא מבט החזית - התושבות צריכות להיות כאלו שיהיה חופש תנועה מלא לבולם ביחס לשלדה בפתיחה, ולגלגל עצמו בסגירה.

אדי
07-04-03, 18:15
צריך רק למצוא ברגים עם אותה ההברגה ... אצלנו באיזור אין אפילו חנות אחת לאספקה טכנית אז צריך להשתמש במה שיש , אבל אולי בכל זאת אני אמצא ברגים מתאימים .

תודה , אדי .

-->