PDA

צפייה בגרסה מלאה : אתמול קיבלתי עונש (או שבר ציריה בעקבות חילוץ אגרסיבי ??)

oren13
07-11-09, 09:06
אתמול (יום חמישי) בדרך הביתה בקיצור עוקף פקקים די רגיל בשבילי השרון קפץ נער מצידי השביל וביקש עזרה בחילוץ
כמובן שאני לא השאיר לבד בחושך בן אדם צעיר
כשהגעתי למקום די הצטערתי על ההסכמה לסיעה לו
מדובר היה בטרקטורון שהנער רכב עלו ללא ציוד מגן פרט לקסדה אבל יותר חמור הו רכב בתוך שדה חרוש ומעובד.
הדחף הראשוני היה להגיד לו שימתין עד הבוקר ושבעל השדה יטפל בו.
אבל אדם רחום אני והסכמתי לעזור לו
לאחר שגיליתי שה"כבל" שלו ורכב מכבל ברזל קצר שמחובר לרצועת רצ'ט שמחוברת לרצועה גרירה קצרה וכול זה על ידי קשרים שלפתי את רוצעת הגרירה והשקלים שלי.
הטרקטורון היה עמוק מעוד בבוץ ובמשיחה לא חזקה מידי לא זז במשיחה יותר חזקה ונשמה כול של מכה של ברזל דומה למצב שהטרנספר קופץ משילוב,
נגיע בידית חזרה למקום ועוד שתי משיחות והטרקטורון בחוץ.

בדרך חזרה הביתה מרחק של כקילומטר לא נשמע שום דבר חריג, עד הפניה לחניה של הבית עז היה כול חזק של מתחת נגרסת משהו שמעביר צמרמורת בגוף ועוצר את הרכב.
לאחר ארוחת ערב וניסיון להרגיע את העצבים ושערת הנפש
התחילו הבדיקות ההי ליפט נשלף והרמתי את הצד החשוד
הצד שמאלי של הרכב והגלגל לא זז הפילו לו מילימטר
הצד ימין מסתובב חופשי משאו די חשוד
התייעצות עם המוסך והתשובה תגיע על גרר בבוקר
כאן המקום לתודה למוחמד המוסכניק שפתח במיוחד ביום שישי ונתן טיפול מקצועי כרגיל
התוצאה צריה שבורה במפרק למספר חלקים רב ביותר
שתפס את הגלגל
המסקנה ללכת עם התחושה הראשונית ולא לעזור למי שנכנס לשטח חקלאי במיוחד שכול הנורות האדומות נדלקות אחת אחרי השנייה
מקווה שלא ניתקל במקרים כאלו בעתיד
אורן

shachar
07-11-09, 09:47
בוא ננסה לנסח אחרת,
בהתעלם מזה שהחרא הקטן נסע על שדה חקלאי מה שמקרב אותו לעונש מוות במשפט שדה....

"מתנה שקיבלתי אתמול"

נעתרתי לבקשת עזרה של חילוץ טרקטורון שמישקלו יחסית נמוך למרות שהיה תקוע בבוץ.
הגעתי הבייתה בשלום, ישבתי בניחותא לאכול ארוחת ערב משפחתית.

בזמני הפנויי וללא לחץ של להתקע באמצע של מעלה זיק ובמרחק מאות קילומטרים מהבית,
גיליתי שאחת הציריות שבורה שבר מורכב.
דיברתי עם מוחמד - אחד מהמלאכים עלי אדמה שפתח בעבורי את המוסך וטיפל בתקלה.

מסקנה
אם הנער לא היה נקרה בדרכי יכולתי להיות במצב הרבה פחות נוח בעתיד :-)

elro
07-11-09, 12:44
גם לי נראה שקיבלת אחלה מתנה... :)

באסה לשבור משהו ובאותו הרגע זה נראה הכי נורא שאפשר, אבל, השאלה הנוספת היא מהם התנאים של אחרי השבירה ופה היה לך תנאים מצוינים.
כמו קודמי, תאר לך שבירה כזו באמצע מסלול/טיול...

oren13
07-11-09, 12:44
כן גם זו דרך מחשבה
יותר חיובית
אז יש שכר למעשה טוב

nirs
07-11-09, 13:36
אורן
בתור אחד שסובל "מאזרחים טובים" דוגמאת הנער,
היית צריך להשאיר אותו לאנחות (ולטיפולי בבוקר).

אומי5
07-11-09, 21:14
אם השדה רק חרוש זה לא נזק גדול , אבל עדיין הייתי משאיר אותו שם , ואפילו שוקל להתקשר לקב"ט של המושב הסמוך שיבוא לחלץ אותו ...

לגבי הציריה , כמו שאמרו לפנ חילוץ כזה נשמע רק כמו קש על גבו של גמל עמוס.
יצא לך טוב.

חנן-ג'יפולוג
08-11-09, 08:40
הרעיון של חילוץ ע"י לקיחת תנופה ויצירת מכות משיכה על הרכב המחלץ והמחולץ הוא רעיון רע מאוד (ונפוץ מאוד, צריך להודות) . אני ממש לא משוכנע שהציריה היתה על הסף עוד קודם, אלא מאמין שפשוט שברת ציריה תקינה.
אגב, לא מדובר בעונש, אלא בשכר לימוד.

ביצעתי חילוצים קשים וכבדים, כולל חילוצים של משאיות. בשבוע שעבר בלילה גשום חילצתי עם ההיילקס משאית מיצובישי קנטר 6.2 טון שהחליקה בבוץ בשיפוע צד וברחה לכיוון וואדי בחצר של ידידה של המשפחה.
החילוץ בוצע ללא שום מכה. כננת, הכפלות כוח, עיגונים של ההיילקס לעצים כדי שלא יחליק לכיוון המשאית, שינויי כיוון של הכבל בין העצים, חמישה קווים שונים בחילוץ כדי לתמרן את המשאית בין המכשולים השונים עד שהרכב הגיע אל האספלט. שעתיים של עבודה סבלנית. אפס נזקים. אפס עומס על מערכות ההינע והמתלים.

מאיר רוטברג
08-11-09, 09:34
אחלוק עימך מנסיון שיש לנו ביחידה עם מעל 3000 ארועים בשנה,
ה"מכות" הללו הן אבי אבות התקלות ,

בדיוק כמו שחנן תיאר וככה שיטת העבודה שלנו , בלי מכות , בלי תנועות פתע, הכל בתיכנון מדוייק אזי אפס תקלות ואפס נזקים,

קח בחשבון כי מדובר על משקל קל כמו טרקטורון ואם זה היה חבר שקוע עם טרופר למשל??
אז.....

זה שכר לימוד לא עונש.

whisky
09-11-09, 09:48
מכות וחילוץ:

בקשר למכות, זה מאוד פשוט כמו שאמרו פה גדולים וחשובים ממני.

המקרים השמורים למכות הם חריגים, יוצאים מן הכלל וכדאי להימנע מהם. אבל אם כבר ניכנסנו לסיפור של המכות (ששוב אינו מומלץ) אז כדאי לעשות את זה עם רצועה אנרגו קינטית, אז כבר יש משמעות במכפילי כוח לאותה ה"מכה" זה אומנם מזיק לרכב (לכל המכלולים וגם לשילדה) אבל אם כבר אין ברירה עדיף להשתמש באחד כזה ולבצע את העבודה כמו שצריך.

בכלל בכל חילוץ, עבודה מסודרת, שכוללת הכנה של הרכב המחולץ ליציאה מהמכשול עדיפה על פני מכות כאלו, למשל; להרים את הרכב המחולץ קצת כדי שהבוץ עליו הוא יושב יאחז פחות את הרכב, להכין שטח שעליו הרכב יוכל להמשיך את התנועה (שאפלות, קרשים, מחצלות, בלוקים, מרצפות, קונדומים...) בכדי שניתן יהיה לסיים את החילוץ בפעם אחת.

אתה חייב לחשוב על ההתנגדות לכיוון התנועה בחילוץ להקטין את ההתנגדות כמה שיותר ואז החילוץ הרבה יותר קל ונוח, חבל לשבור את הרכב המחלץ או המחולץ.

והכי חשוב, במכות כאלו הסכנה הכי גדולה (לא שקורה הכי הרבה פשוט הכי מסוכן) זה שהכבל לא יעמוד בעומס של המכה יקרע ויצליף במישהו!!! כדאי להימנע מכך בכל מחיר שניתן (ואני יודע שלא תמיד ניתן, לפעמים לחצים של שעות אור, מגבלות תנועה, הבדל משקלים וכוחות בין כלי הרכב... אבל אם אפשר להימנע, אז להימנע, עוד רבע שעה, חצי שעה עבודה יכול להיות ההבדל בין חיים ומוות לכל היותר ובין רצועה קרועה או מכלול דפוק לכל הפחות.

whisky

נ.ב.
אורן זה לא בא להיות שיעור לך, אלא הסבר לעוד אנשים שיקראו את השרשור. וכמובן שהערות מצד הגדולים והוותיקים ממני יתקבלו בברכה, אפילו בשימחה.

whisky
09-11-09, 18:56
לא יכול להיות שלאף אחד אין הערות, והנושא חשוב, תסתרו אותי תסכימו איתי... רק חשוב שהנושא יובהר אחת ולתמיד.

אם יש הפניות גם חשוב,

למשל אני מפנה אתכם לספר החילוצים השלם של אבירם ברקאי, אני חושב שזו התחלה טוב לכל מי שמתחיל לחשוב על רכב שטח וחילוצים.

חנן ומאיר לטיפולכם. להגיד שביחפ"צ עושים את זה בתכנון מדויק לא מסביר כלום, תבהיר מה הנהלים שנראים לך חשובים מהניסיון שיש לך.

whisky

-->