PDA

צפייה בגרסה מלאה : אישור לרכב נבנה עצמית

אנדריי24
19-11-09, 22:19
שלום לכולם,
כבר חצי שנה עובד על תכנון רכב.
בניתי דיזיין, עברתי על כמות לא ענקית של ספרים על התנגדות חומרים, תכננתי מסגרת לרכב.
סוף, סוף רציתי לבדוק מה תקנים לאישור רכב על מנת להוציא אותו בסופו של דבר לדרכים.
התקשרתי למשרד התחבורה - אמרו לי "בהצלחה!" וזהו!!!
משהו יודע האם בכלל ניתן להוציא רכב נבנה עצמית לדרך, האם בכלל בישראל יש תקנות ךרכב כזה?
אודה לתשותכם

ItayWitzer
20-11-09, 00:33
שלום לכולם,
כבר חצי שנה עובד על תכנון רכב.
בניתי דיזיין, עברתי על כמות לא ענקית של ספרים על התנגדות חומרים, תכננתי מסגרת לרכב.
סוף, סוף רציתי לבדוק מה תקנים לאישור רכב על מנת להוציא אותו בסופו של דבר לדרכים.
התקשרתי למשרד התחבורה - אמרו לי "בהצלחה!" וזהו!!!
משהו יודע האם בכלל ניתן להוציא רכב נבנה עצמית לדרך, האם בכלל בישראל יש תקנות ךרכב כזה?
אודה לתשותכם

במשרד התחבורה היו ציניים, אין להם שום כוונה לאשר לך או למישהו. יתנו לך כל מיני תירוצים, אנשים אחרים פה באתר יכולים לספר לך טוב מאוד. אני יכול להגיד לך אך ורק את הסיבה האמיתית לכסת"ח:

רכב שלא נרכש בחו"ל עם תג מחיר - קשה לגבות עליו מיסים שערורייתיים.
אין מס - אין אינטרס לאף אחד לאשר לך.

GodsFather
20-11-09, 14:48
לא כל אחד יכול לבנות רכב ולהוריד אותו לכביש,גם אחרי בדיקת טכניון - תחשוב בהגיון ותבין למה.

יש שהצליחו להוציא אישור של ימפעל ליצור רכב (טומקאר למשל) ואז יש אישור מסוים, כמדומני טומקאר מוגדר כרכב חקלאי.

רכבים מיוחדים שנבנים לצבא מקבלים אישור שימוש לצבא בלבד ולכן לא יקבלו מספר צהוב לעולם (למי ששאל על הרכבים של עידו למשל).

אני לא יודע איך מקבלים אישור ללוחית "במבחן" , אולי מביני עניין ידעו להסביר את זה.

רכבים שמיובאים לארץ הם בעלי תקינה אירופאית - קרי, אם זה לא נוסע באירופה, זה לא יסע כאן ולכן לא כל רכב מאמריקה לצורך הדוגמא מגיע לכאן.

תריץ חיפוש, דיברו על הנושא הזה בעבר.

ItayWitzer
20-11-09, 18:51
יש שהצליחו להוציא אישור של ימפעל ליצור רכב (טומקאר למשל) ואז יש אישור מסוים, כמדומני טומקאר מוגדר כרכב חקלאי.

רכבים שמיובאים לארץ הם בעלי תקינה אירופאית - קרי, אם זה לא נוסע באירופה, זה לא יסע כאן ולכן לא כל רכב מאמריקה לצורך הדוגמא מגיע לכאן.

תריץ חיפוש, דיברו על הנושא הזה בעבר.

*****נמחק*********** (חבל שאין יותר גאווה במוצר ישראלי)

אין הרבה היגיון ליבא רק רכבים בעלי תקינה אירופאית, מדינה שבה 6 מיליון תושבים מבינה יותר בכלי רכב ובתחבורה משאר העולם? הכל נובע מכסף ועצלנות.

עמי
20-11-09, 20:09
עצה ידידותית - ברור טוב יותר את המילים שאתה משתמש בהן, ואולי אפילו כדאי שתערוך מחדש את ההודעה הנ"ל. (אני ערכתי לו את מה שצריך - דרור)

תיאורטית - אין מניעה להעביר רכב מבניה עצמית תהליך רישוי. הבירוקרטיה והמשאבים (כספיים ואחרים) שנדרשים לשם כך, הופכים את האופציה הזו ללא קיימת מבחינה פרקטית, אלא אם כן יש לך שאיפות מסחריות ואורך נשימה מספיק, ע"ע טומקאר.

כלי רכב שמשמשים את הצבא לא רלוונטיים לעניין. הצבא משמש כרשות רישוי עצמאית, שאינה תלויה בזו האזרחית.

ItayWitzer
21-11-09, 12:30
עצה ידידותית - ברור טוב יותר את המילים שאתה משתמש בהן, ואולי אפילו כדאי שתערוך מחדש את ההודעה הנ"ל. (אני ערכתי לו את מה שצריך - דרור)

לא התכוונתי לעצבן אף אחד

אנדריי24
21-11-09, 16:27
תיאורטית - אין מניעה להעביר רכב מבניה עצמית תהליך רישוי. הבירוקרטיה והמשאבים (כספיים ואחרים) שנדרשים לשם כך, הופכים את האופציה הזו ללא קיימת מבחינה פרקטית, אלא אם כן יש לך שאיפות מסחריות ואורך נשימה מספיק, ע"ע טומקאר.

לא מסתדר לי בראש... אין לנו במדינה חקיקה מסודרת בעניין?
במדינות שונות מייצרים קיטים בכמויות - רק, תעבור על תקנות ותבצע מה שנדרש. אצלנו כלום?!!
אני בכל מקרה רוצה להילחם כיצד מול ממשלה - מי איפה להתחיל, לאיזה משרד לגשת?
מה תהליך רישוי?
חבל להתחיל לבנות את הרכב שלא מתאים כל מני לתקנות ...
אודה לעאזרתכם

asafk
21-11-09, 21:09
דווקא יש בארץ חקיקה מסודרת בעניין.
"לא ירכיב אדם רכב מחלקים" או משהו בסגנון. אתה צריך להיות קודם כל מפעל לרכב. אחרי זה לעבור תקינה (הומולוגציה) במעבדה בחו"ל. אחרי זה ידברו איתך. אסור להרכיב רכבי קיט. אסור לבנות לבד. אסור אפילו לייבא רכב קיט שיש לו רשיון בחו"ל.

אסף.

whisky
22-11-09, 09:30
אם אתה מתעקש להיות אופטימי, אז ככה:

רכב בבניה עצמית לא שונה מהותית מבניית גרורים וכדומה מבחינת הרישוי שאתה נזקק לו, אלא במבחנים שהוא צריך לעבור.

בכל מקרה אתה חייב להיות מפעל רכב מאושר, שזה פרוצדורה לא קלה בכלל (אם בכלל אפשרית לאדם פרטי) יש כמה כאלו בארץ, בינהם נצרת, מרכבים... רובם או מרכיבים רכבים או בונים רכבים שאינם רכבים המיועדים לכביש (למעט הסופה של נצרת) והיו עוד כמה בעבר (מי אמר סוסיתא ;)) בכל מקרה האופציה הריאלית היחידה שאני רואה היא כזו:

צור קשר עם אחד ממפעלי הרכב שיש להם רישיון בארץ, סע אליהם תעניין אותם, אולי הם יסכימו לקחת חסותם על המבצע (יהיו לזה עלויות לא מעטות, אבל אתה רוצה להילחם, למלחמה יש מחיר, לא רציתי לבאס אותך ולהגיד עלויות עצומות) אתה צריך אישורים של מהנדסי חומרים, מהנדסי רכב בדיקות בטיחות, בדיקות תקנים של איכות הסביבה... קיצור מלחמה, אפשרי אבל לא ממש ריאלי, אם יש לך משהו ששווה את זה תנסה אין לך הרבה מה להפסיד חוץ מזה שיגידו לך... לא.

בנוגע לתקינה האירופאית: ציניות זה דבר מאוד נחמד, אבל תחשבו מה ההנמקה של זה ותבדקו ותגלו (ואני יודע שאנחנו אוהבים רכבי שטח אז זה בעייתי) שיש בזה די הרבה היגיון (במיוחד מסחרי). זה לא שאומרים שהתקן האמריקאי לא טוב, אלא שמאמצים את אחד התקנים האמריקאי או האירופאי (אצלנו האירופאי) ועובדים לפיו, להיפך בארץ עוד יש לזה הקלות שאין באירופה. ואל תשכחו, שגם היצרנים הם אלו שבוחרים באיזה תקן לבנות את המכוניות שלהם, והם בוחרים (במודע מאוד ובמתכוון!!!) שלא לבנות לתקן האירופאי או האמריקאי משיקולים שלהם, לא בהכל אשמה המדינה, זה שיצרן לא רוצה שהרכב שלו ימכר באירופה (מדיניות שיווק של חברות בת מתחרות למשל) ולכן מייצר פנסים שאין להם תקינה אירופאית למרות שזה הכי פשוט בעולם זה לא אשמת משרד התחבולה, אלא אשמת היצרן!!!

whisky

נ.ב.
ולכל אלו שמהללים את התקן האמריקאי מחוסר הבנה אז יש די הרבה דגמים שאסורים ליבוא לארה"ב מאותן סיבות שאסור ליבא לארץ את רכבים אחרים (דוגמת פורשה, כן פורש, דיפנדר, כן דיפנדר ועוד רבים וטובים אחרים) מה שיוצר שוק שחור מאוד מעניין לגבי דגמי רכבים מסוימים, אבל זה לשרשור אחר.

whisky

אנדריי24
22-11-09, 10:34
תודה לכולכם על העזרה.
רק חבל שביזבזתי חצי שנה ללימודי התנגדות חומרים כו'.
אני בטח אבדוק את העניין מול חברות מקומיות ליצור עצמי, אך אני לא מליונר, לצערי:(.
מה אתם חושבים לעשות את זה בדרך עקיפה. לפרק את האוטו ולהתאים ותו (לפחות חלרית) לחלומות שלי.
יש חקיקה מסויימת בנושא שיפורי רכב. אני רוצה לחפור בה. מישהו יודע איך להשיג אותה?
והאם רק מוסכים מורשים רשאים לעשות זאת או רק צריך לעבור א"כ בדיקה באחת מהם?

זאביק
22-11-09, 13:23
יש חקיקה מסויימת בנושא שיפורי רכב. אני רוצה לחפור בה.

כן. אסור לשפר רכב !!!
מותר להחליף חלקים בחלקים זהים (מנוע מרכב זהה, צמיגים במידה מאושרת ע"י היצרן והיבואן ....)

חוקית, אסור לך אפילו לשים ברכב מאפרה מוגדלת - זה שינוי מבנה.

whisky
22-11-09, 14:18
תודה לכולכם על העזרה.
רק חבל שביזבזתי חצי שנה ללימודי התנגדות חומרים כו'.
אני בטח אבדוק את העניין מול חברות מקומיות ליצור עצמי, אך אני לא מליונר, לצערי:(.
מה אתם חושבים לעשות את זה בדרך עקיפה. לפרק את האוטו ולהתאים ותו (לפחות חלרית) לחלומות שלי.
יש חקיקה מסויימת בנושא שיפורי רכב. אני רוצה לחפור בה. מישהו יודע איך להשיג אותה?
והאם רק מוסכים מורשים רשאים לעשות זאת או רק צריך לעבור א"כ בדיקה באחת מהם?

לא ביזבזת, למדת...

"לא נכשלתי, רק מצאתי 10,000 דרכים בהם זה לא פועל" אמר תומס אלווה אדיסון.

בקשר לייצור רכב, השאלה היא מה הצורך שלך, כלומר איזה רכב פיתחת, אם אתה מדבר על רכב ממונע לכביש, אז אתה יכול להגיד בלי לשקר לעצמך שנהנית לילמוד אבל בזה זה פחות או יותר נגמר, הדברים שתצטרך להסדיר הם כל כל רבים שזה ממש לא נגמר בבדיקת החומרים לשלדה, יש לזה בדיקות של עמידות חומרים לריסוק, כמות החומר הממוחזר בסוף החיים (כן גם זה פרמטר היום), בטיחות (יש היום תקנות מינימום: כריות אוויר, נקודות ריתום, קריסת מבנה, בטיחות הולכי רגל, מיזוג, מערכת ESP...) בדיקות זיהום אוויר... בקיצור זה לא באמת נגמר ב: ממה עשויה השילדה ואיך.

אבל מצד שני, אם אתה רוצה רכב לאתגרי עבירות, למירוצי באחה, לצרכים ספציפיים אולי זה אפשרי, יש כאן די הרבה אנשים ובעלי מקצוע שיעזרו לך, אולי לא להביא את הרכב לרישוי, אלא לאב טיפוס, כך בחשבון שזה הרבה יותר יקר ממה שאתה חושב (אל תשכח לקנות מנוע) תנסה אולי ליצור קשר עם אנשים כמו ברוך (הצפרדע) או חברים אחרים שיש להם סדנאות שבהן בפועל מייצרים רכבים, תלמד מהם, אולי תציע להם את כישוריך, מי יודע אולי ההודעה המקורית שלך שתלה את הזרע למקצוע חדש. דבר גם אולי עם נמרוד, אם אני זוכר הוא מהנדס רכב, הוא בטח יכול לתת לך קצת מידע פנימי על איך דברים עובדים (גם מפעלי רכב גם סדנאות וגם אולי לגבי העבודה הספציפית שעשית, אין חכם כבעל ניסיון).

בכל מקרה, אל תיאש, תסב את הרעיונות שלך לכאלו שיעבדו, אם אדיסון עשה את זה, אין סיבה שאתה לא תצליח, אל תשכח אדיסון לא המציא דברים יותר מפתיעים מכאלו שפעלו באותו זמן, הוא פשוט ידע לשווק אותם נכון (כולל את הנורה הידועה).

בהצלחה,

whisky

אנדריי24
23-11-09, 19:42
תודה על הצעה.
צירפתי תמונת עיצוב של הרכב שרוצה (מבוסס על קונספט מוצרטי) + דימוין שלי.
מסגרת לא מצרף - בניתי אותה ב3D MAX. התכוונתי לבנות אותו עם מנוע של TOYOTA YARIS, רכב עצמו מפלסטיק. יש לי נסיון בניית ספינות מפרס. חישוב התחלתי של פרויקט 60 אש"ח. אין לי כרגע סכום כזה, אך ייקח לי שנים של תכנון ובנייה, ועם הזמן הפנוי בעיות...
טוב, לא ננורא. החלום הראשון שלי היה לייבא MERCURY COULGAR 69 ומארה"ב ולשפץ אותו. דרך הגף עולה הרבה פחות.
תודה על העזרה

אנדריי24
23-11-09, 20:08
כן. אסור לשפר רכב !!!
מותר להחליף חלקים בחלקים זהים (מנוע מרכב זהה, צמיגים במידה מאושרת ע"י היצרן והיבואן ....)

חוקית, אסור לך אפילו לשים ברכב מאפרה מוגדלת - זה שינוי מבנה.

באתו אפשר לאלתר עד רמה מסויימת. ומנוע ניתן להחליף. רק זה כעב ראש:
http://www.mot.gov.il/wps/portal/HOME/HE_RISHUI_INFO/index.jsp?subject=HE_RISHUI_INFO_19

טלסקופ
21-12-09, 21:14
אני באמת לא מבין גדול בנושא, אבל אולי הפתרון יכול להיות עמידה בתקינה האירופית על ידי שליחת הרכב לאירופה והעברתו רישוי שם.
לאחר מכן, אימוץ האישור האירופי בארץ.
זכורה לי כתבה מ"מוטו" מלפני כמה שנים על איזה יבואן ישראלי שהצליח לייבא קיטים גרמניים לשיפורי הרלי דייוידסון (אני יודע שזה נשמע חילול קודש...) שעברו אישורי תקינה אירופית. למיטב זכרוני, למרות שהשיפורים לא יוצרו ע"י הרלי, מכיוון שהם עברו תקינה אירופאית, הם נחשבו כחוקיים גם בארץ ועברו רישוי ישראלי. חשוב לציין שלא היה מדובר בשינויים מינוריים ("הגדלת המאפרה") אלא בשינויים מקיפים קוסמטיים, ומכניים.

אנדריי - בהצלחה!

adi-ros
23-12-09, 17:24
. יש לי נסיון בניית ספינות מפרס. חישוב התחלתי של פרויקט 60 אש"ח. אין לי כרגע סכום כזה, אך ייקח לי שנים של תכנון ובנייה, ועם הזמן הפנוי בעיות...
טוב, לא ננורא. החלום הראשון שלי היה לייבא MERCURY COULGAR 69 ומארה"ב ולשפץ אותו. דרך הגף עולה הרבה פחות.
תודה על העזרה

לדעתי 60 אש"ח זה לא סכום ריאלי לפרוייקט כזה. אולי כפול מזה ( להוציא מהחישוב את כל עניין התקינה שאתה מתכנן לעשות לרכב שיכול לעלות לא פחות מסכום הבניה עצמה)

עדי,

טל חסיד
30-12-09, 20:42
אולי כפול מזה ובדולרים

טל!

kobiarava
31-12-09, 10:20
ומצד שני-זה בכלל לא הולך לקרות, בפורמט המדובר ובארץ בכלל, אז לחלום תמיד אפשר:D

קובי

-->