PDA

צפייה בגרסה מלאה : החלפת מנוע לטורבו VS שינוי יחסי העברה בהיילקס 97 (ללא טורבו)

חגי
20-07-04, 14:46
נגיד שאני רוצה לשפר את הסחיבה של ההיילקס (97 ללא טורבו + צמיגי "31 ).

אני יודע שהחלפת מנוע לכזה עם טורבו תשפר משמעותי את ה"ביצועים" של הרכב .

האם שינוי יחסי העברה יתן את אותה תוצאה או תוצאה קרובה ?

ברור שמבחינת מחיר,יותר זול להחליף יחסי העברה.

האם שינוי יחסי העברה יחייב אותי לבטל או להחליף את הנעילה האחורית המקורית ?

תודה מראש.

חגי.

נמרוד
20-07-04, 14:58
קל לדמיין את השינוי.

תחשוב שהילוך ראשון הנוכחי הוא שני, שני הוא שלישי וכן הלאה, אין לך הילוך חמישי (רביעי הנוכחי יהיה הכי גבוה) ונוסף לך הילוך נוסף קצר יותר מראשון. (המספרים המדויקים אחרים ותלויים כמובן לאיזה יחס אתה עובר, אבל התמונה הכללית היא פשוט הסטה של מפת ההילוכים).

מה זה נותן לך? זה נותן לך הבדלים בקצוות בעיקר - הילוך ראשון קצר יותר (שזה לא מה שיעזור), ומצד שני שיוט אוטוסטרדה עוד יותר איטי. אבל זה לא יחסוך את הבחישה המתמדת בהילוכים. נכון שעלייה שעד עכשיו נאלצת לרדת לשני אולי תוכל לקחת בשלישי - אז מה? זה לא משנה מהותית שום דבר, ויפגע בצריכת הדלק ברכב שנוסע בעיקר בינעירוני.

בהחלפה למנוע טורבו אתה מכניס יותר אנרגיה, זה מה שמשפר ביצועים. בהחלפת יחסי העברה אתה מסיט את מפת ההילוכים לפה או לשם, לא מכניס אנרגיה ולכן לא יכול לשפר באמת את הביצועים, אלא בסך הכל לשפר תחום אחד בהכרח על חשבון האחר.

חגי
21-07-04, 08:19
אני חושב על יחסי העברה שיחזירו או יקרבו את הרכב למקור (לסחיבה עם גודל הצמיגים המקורי) .

אני ממש לא מעוניין להכנס לסרט שנקרא "החלפת מנוע" שגורר איתו המון שינויים כדי שהרכב לא יתחמם (ברוב המקרים זה גם לא עוזר) .

לכן אני מנסה לחשוב על חלופות .

עוד חלופה שעולה לראש ,התקנת מנוע 3000 (ללא טורבו) או כל מנוע אחר שיתאים ולא יתחמם .

יש רעיונות הצעות ?

תודה מראש.

חגי.

ארז
21-07-04, 09:11
1 תחליף יחסי העברה רק אם אתה מתכוון לגדול במידת הצמיד, אם לא תגדל בסופו של דבר אתה פוגע באכות החיים שלך, הרכב אומנם יאיץ מהר יותר, אבל תצטרך להתעסק המון עם ידית ההילוכים וזה מאוד מעצבן, המהירות הסופית תפגע וגם ככה לא מדובר בפרארי....

2 אם כבר מנוע הייתי הולך על ה6 צילנדר של ה73, פשוט,אמין וחזק מאוד ביחס למנוע שלך
3 עוד אופציה שכבר בוצעה לא פעם בארץ ,מנוע של פראדו ישן
4 יש רכב אחד שאני מכיר עם מנוע של פראדו חדש(163 כ"ס), כך בחשבון שפה הבחור כבר היה חייב להחליף את הגיר גם
5 ב 2 האופציות של הפראדו ,הרכב איבדו חלק גדול מהאמינות שלהם, הבעלים אומנם במדיניות הכחשה....אבל זו המציאות....

ד ו ר ו ן
21-07-04, 11:04
2 אם כבר מנוע הייתי הולך על ה6 צילנדר של ה73, פשוט,אמין וחזק מאוד ביחס למנוע שלך

ארז,
אתה מכיר מישהו שעשה את ההתקנה הזו?
המנוע של ה73\75 יותר ארוך מזה של ההיילקס ולא נראה שיש שם מקום להכניס אותו וגם רדיאטור מתאים,אם כן אז זה יכול להיות פתרון טוב יותר מאשר מנוע טורבו מבחינת מורכבות ההסבה.

סולי
21-07-04, 13:39
אין מנועים בחו"ל להיילקס.. משופרים.. בלי טורבו?

עש כמה שאני זוכר ראיתי את הבלוק 2.4, עם 145 כ"ס איפשהו באינטרנט..
קצת מתקשה להיזכר באיזה אתר, שמוכר מנועים משופרים לריכבי שטח של טויוטה..

אדי
21-07-04, 13:43
אולי בנזין ... אני לא רואה דרך להגיע ממנוע דיזל אטמוספרי שמספק באזור ה-80 כ"ס לכמעט כפול בלי שינויים רציניים כמו טורבו וכו'.

חגי
21-07-04, 15:21
ארז

את 2 הרכבים בעלי מנוע פראדו , אני מכיר.

לא התכוונתי למנועים האלו .

חיפשתי מנוע שמבחוץ יראה כמו של ההיילקס ואולי גם הבלוק יראה דומה .

אני לא מתכוון להתפרע יותר מידי ,אני מעוניין מבנוע שיסחוב כמו הטורבו אבל ללא טורבו והחשוב ביותר שלא יתחמם .

חנן א.
21-07-04, 15:24
אתה מחפש מנוע עם הספק זהה למנוע הטורבו, אבל שיפיק פחות חום ממנוע הטורבו :?:

על סמך מה :shock:

enakar
21-07-04, 15:27
חברים, מה בדבר מכלולים אחרים ברכב?
מנוע יותר חזק, נקודות כשל שונות?
סה"כ אני מניח שהמהנדסים ידעו כי המכלולים הולכים לעמוד בעומס מוגדר, הם לא ציפו לעומסים כפולים על מכלולי ההנעה. זה לא חשוב?

איציק - 4X6ZH
21-07-04, 15:36
הדיון דומה לאותו פורום שמחפש כאן מומחים ....
צר לי אבל השאלות אינם מאפשרות תשובות רציניות .
שיראה כאילו אבל לא ירגישו . שלא יהיה חם .
איציק

סולי
21-07-04, 18:37
אולי בנזין ... אני לא רואה דרך להגיע ממנוע דיזל אטמוספרי שמספק באזור ה-80 כ"ס לכמעט כפול בלי שינויים רציניים כמו טורבו וכו'.

מי אמר לא שינויים רציניים?.. המנוע נבנה מחדש.. הוא משופר אך אני לא זוכר את הפרטים.
זה היה דיזל למיטב זיכרוני.., והיו דגמים עם טורבו.. , ה2.4 145כ"ס זה הדגם הנמוך ביותר..

אף אחד לא מכיר חברה המוכרת מנועים של רכבי שטח של טויוטה משופרים בארה"ב?...

נ.ב, מה לגבי מערכות פליטה ויניקה משופרות, וכמובן סט הדרס?

אדי
21-07-04, 20:47
אני צריך לראות בעיניים כדי להאמין ... יש לך קישור?

הדרס = סעפת פליטה משופרת. בגדול, כל עוד המנוע לא צריך יותר אוויר כל השינויים במערכת הפליטה והיניקה לא כל כך משמעותיים. אם מוסיפים/משפרים טורבו מעל סף מסוים כבר יש טעם להתעסק עם כל המסביב.

אדי

סולי
21-07-04, 20:54
לצערי אין לי קישור,.. אבל אני מחפש.

22RE, איזה בלוק זה?

אדי
21-07-04, 20:59
ה-22RE הוא מנוע בנזין, היה מורכב בפוראנרים הישנים.

סולי
21-07-04, 23:38
אם כך צר לי.. קישרתי לא נכון מנועים.. והתבלבלתי..

http://www.lcengineering.com

מדובר על מנועי בנזין.

נמרוד
22-07-04, 10:45
אני לא מתכוון להתפרע יותר מידי ,אני מעוניין מבנוע שיסחוב כמו הטורבו אבל ללא טורבו והחשוב ביותר שלא יתחמם .

תקשיבו טוב לאיציק ולחנן. מה שאתה מבקש בלתי אפשרי. אין כזה דבר. לא ביקום שלנו.

כמות החום שהמנוע פולט נמצאת ביחס ישר להספק שלו. נקודה (הנצילויות הן בערך אותו דבר) מנוע עם הספק גדול ב50% יפיק גם הספק חום גדול ב50%, ובשביל לשמור על אותו מקדם בטחון שיש לך עכשיו אתה תצטרך להגדיל את תפוקת מערכת הקירור באותם 50%. זה עד כדי כך פשוט, למה לא כולם מבינים את זה?

הפתרון הריאלי היחיד לבעייה שלך (שלנו) הוא אכן מנוע הטורבו-דיזל של ההילקס החדש, אבל עם השיפור הנדרש במערכת הקירור - רדיאטור בעל תפוקה גדולה ביחס הנכון. זה כנראה לא פשוט ולא זמין, אבל אני בטוח ב100% שזה אפשרי, כנראה שזה אומר לחפש ולהזמין רדיאטור אפטקמרקט ברמה גבוהה בארה"ב ( ובנוסף אולי הגדלת ספיקת נוזל הקירור - לא יודע עד כמה זה אפשרי במשאבה הנוכחית. אולי גם מצנן נוסף לשמן המנוע...) אין ולא יכולים להיות קיצורי דרך.

חגי
23-07-04, 10:19
תארתי לעצמי שזה בלתי אפשרי ,בגלל זה שאלתי על יחסי העברה .

יש לי חבר שהתקין רדיאטור מוגדל (סופר 3 אני חושב) התקין 2 מאווררים חשמליים בנוסף,הקטין את קוטר הפולי ועדין הרכב מתחמם (לא עד לאדום אבל מתחמם).

הוא גם החליף את ראש המנוע לכזה שמורכב על מנוע ללא טורבו ,מניסיונו הראש חזק יותר.

מה שעוד נשאר לו לעשות זה שני כונסי אויר על מכסי המנוע.

אחד לכניסת אויר והשני ליציאה.

אני מנסה פשוט לחסוך לי את כל ההוצאות הנ"ל !
אולי שינוי יחסי העברה בHIGH יתנו את מה שאני מחפש ?

נ.ב.
בשיחה עם בחור שעובד במוסך טויוטה נודה לי שניתן ואף רצוי להחליף את המניפה וכזו של פר-פאנר.

ד ו ר ו ן
23-07-04, 11:52
חגי, שוב חוזרים לדיון על התחממות המנוע..
חבר טוב שלי התקין רדיאטור עם מרווים גדולים יותר בין הצלעות ומעבר אויר טוב יותר ובנוסף ונטה חשמלית נשלטת ידנית בין הגריל ובין הרדיאטור מקדימה אחרי שהזיז את הגריל מעט קדימה.
לטענתו,וזה מישהו שאני מאמין לו,הרכב לא מתחמם גם בעבודה מאומצת,כולל עליות לכרמל ביום חם או עליות מים המלח-ערד.
מה שכן,הוא נדרש לתשומת לב לפני מצבים כאלו לזגכור להפעיל את הונטה עקב השליטה הידנית.

האיש הזקן
09-12-04, 21:03
נמרוד יש בארץ מפעל לרדיאטורים - בשן שמו והוא נמצא בקיבוץ נחשונים. הם די טובים בתחומם ויודעים להתאים רדיאטורים להספקים ולחום. אפשר להזמין שם כל רדיאטור שאתה רוצה הם קשובים לשגעונות ולא מוכרחים לרוץ לשוק האפטרמרקט באמריקה. זה כאן זה שלנו זה נראה איכותי למדי.
היה להם אתר אבל הוא לא עולה:
http://www.bashan-rad.com/

נמרוד
12-12-04, 11:38
נמרוד יש בארץ מפעל לרדיאטורים - בשן שמו והוא נמצא בקיבוץ נחשונים. הם די טובים בתחומם ויודעים להתאים רדיאטורים להספקים ולחום. אפשר להזמין שם כל רדיאטור שאתה רוצה הם קשובים לשגעונות ולא מוכרחים לרוץ לשוק האפטרמרקט באמריקה. זה כאן זה שלנו זה נראה איכותי למדי.
היה להם אתר אבל הוא לא עולה:
http://www.bashan-rad.com/

מכיר. יש לי רדיאטור שלהם בג'יפ.

אם וכאשר יגיע היום שהסבה לטורבו תעניין אותי, אני בטוח שאפשר להתגבר על בעיית ההחממות, ולא באלתורים - זה בדיוק מה שכתבתי.

איציק - 4X6ZH
06-06-05, 11:27
לא בדיוק קשור להיילקס אבל קשור להתחממות
לאחרונה יצא לי להתעסק בפאגרו דיזל שהחליט בוקר אחד להתחמם . לא עזר כלום .
טרמוסטט \ מצמד מאורר \ ניתוק צינורות גיר \ רדיאטור פרוק בדיקה ניקוי ....
ופעם בכמה ימים ללא סיבה ברורה הרכב רותח וכל המים בחוץ .
לבסוף הוחלף הרדיאטור לחדש של בשן והכל נעלם כמו חדש .
בינתיים כבר שבועיים שקט .
הרדיאטור מיצור מקומי נחושת מלא . המקורי היה אלומיניום ומיכל פלסטיק .
בשלב זה המסקנה היא שהרדיאטור המקורי למרות שהוא לא סתום !!
מפסיק להעביר חום טוב .( כנראה שהוא מקבל ציפוי דק דק של אבנית בתוכו . )
איציק

חנן-ג'יפולוג
06-06-05, 12:07
תראה, איציק, מה כתבתי לפני שנתיים:

כתבתי כבר בעבר ואכתוב שוב:
אם המצנן סתום, עדיף לדעתי, להוציא את הארנק, לשים לאישה פלסטר על הפה, ולהחליף למצנן חדש. מצנן שעבר ניקוי לא יתן תוצאות של מצנן חדש ובטח לא אמינות כנ"ל.
כרגע זה כואב, אבל במבט כולל, הטעם הטוב של החסכון הכספי יעלם מהר מאוד יחסית לטעם הרע שיווצר כשתגלה באמצע טיול שהמצנן שלך לא נותן עבודה כמו שצריך או גרוע מזה, נוזל.

ועוד:

לא יודע כמה עולה מצנן לסופה. מצנן 3 שורות לסיקס עולה בסביבות ה1100-1200 ש"ח.
אני קצת חם על העניין הזה עכשיו, כי אם הייתי מסוגל הייתי בועט לעצמי בראש...
כמעט מכשקניתי את הרנו5, לפני קצת יותר משלוש שנים (קניתי אותו בפברואר, כך שהבעייה לא נחשפה בהתחלה אלא בקיץ אח"כ) היתה לו בעיית התחממות שהלכה והחריפה.
בהתחלה, רק שילוב של יום חם במיוחד, גרירת נגרר עמוס ומזגן דולק בעלייה הביאה את השעון קרוב לקו האדום. מישהו אמר לי שרנו אף פעם לא היו חזקים עם מערכות קירור, אז אמרתי שאני אחיה עם זה.
לאט לאט העסק הלך והחמיר, עד שבקיץ הקודם, כשעליתי איתו לי-ם לעבודה, נאלצתי להפעיל יום יום חימום פנימי כדי שהמנוע לא יתפגר.
בגלל שהיה לי בראש שמערכת הקירור של הרנו גבולית מהיצרן, לא חשבתי מראש על המצנן וניסיתי את כל האפשרויות האחרות.
החלפתי טרמוסטט והתברר לי שבכלל לא היה טרמוסטט.
הרגשתי חופש קל במשאבת המים. החלפתי אותה במשאבה חדשה עם טיפה פחות חופש.
עשיתי ניקוי חיצוני עם צינור.
ניקוי פנימי עם חומרים שונים ומשונים.
כמובן שכל אחד מהנסיונות גם גרר איתו החלפת נוזל צינון.
הורדתי את הגריל, פתחתי פתח בטמבון (ותוך כדי כך פצעתי את המעבה של המזגן והייתי צריך להחליף אותו ולמלא גז).
הרכבתי מאוורר חיצוני.
כל דבר מאלה לא עזר או עזר מעט, אבל עדיין העין היתה חייבת להיות על השעון כל הזמן.
עד כאן אפשר לצחוק עליי חופשי ולומר שאני אידיוט, זה נכון.
אני יכול להצטדק מעט ולומר שהמצנן נראה מעולה מבחינה חיצונית, פשוט נראה חדש לגמרי, ולכן היתה לי סיבה להאמין שהוא לא הבעייה ובאמת לאוטו יש מערכת קירור גבולית.
לטלי, שאף פעם לא אהבה אותו בגלל הצורה החיצונית שהמעצב של רנו העניק לו, זה היווה תחמושת נוספת בוויכוח איתי האם להחליף את האוטו למשהו חדש יותר או לא.
כעונש היא ניכסה לעצמה לחלוטין את הסיאט החדשה שיש לי מהעבודה.
כבר התחלתי לעשות טלפונים לגבי קניית מכוניות ממודלים 95 ומעלה.
בסוף אמרתי שאני בכל זאת נותן לו עוד צ'אנס אחד ומחליף את המצנן.
ניקוי עלה 250 ש"ח כולל הכול, החלפה כ800 ש"ח כולל.
החלטתי שאני לא מנקה, גם בגלל שקראתי מה שעמוס מזגנים כתב פעם בג'יפטריפ על היעילות המוטלת בספק של שיפוץ מצננים וגם כי ידעתי שזה הכול או כלום הפעם. או שאני פותר את הבעייה, או שאני נפטר מהרכב ומוציא עשרות אלפי שקלים על שידרוג.
בקיצור, לשעון יש סקלה שמורכבת משלושה שלישים. לאחר ההחלפה השעון מצביע כל הזמן כשליש פחות מאשר לפני ההחלפה ולפעמים אפילו הפרש גדול יותר, במיוחד במצבים הקריטיים.
טלי מבסוטה, נוסעת עם מזגן, בלי לדאוג כל הזמן לטמפ' של המנוע, ירדה לגמרי מרעיון ההחלפה ומוותרת בקלות על הסיאט מהעבודה.
ונשאר לי רק לנסות לבעוט לעצמי בראש על שלא עשיתי את זה לפני שלוש שנים. כמה חרא הייתי חוסך לעצמי.
סיפור ארוך מאוד, אני בטוח שיש עוד הרבה שהתעסקו עם החרא הזה המון זמן, אולי בגלל שמצנן זה חלק יקר, אנחנו לא ממש רואים בעין או בדרך אחרת שהוא סתום וכי יש עוד הרבה מכלולים להאשים במקומו.
עם המצנן הרקוב של הגיפ' שלי גם יצא לי להתעסק מדי פעם בתיקון חורים קטנים פה ושם. יום שישי הזה אני מתכוון לקנות מינוביץ' חדש.
אין לי הוכחה מוצקה לכך שניקוי מצנן זה חצי עבודה. יש לי את העדות של עמוס ויש לי את תחושת הבטן שזה לא זה, לא מבחינת יכולת הצינון ולא מבחינת האמינות של החומר. מה לעשות? מצנן, חוץ מזה שהוא נסתם עם השנים הוא גם נרקב וניקוי פותר אם בכלל רק את בעיית הסתימות.
לדעתי, וגיביתי ואגבה את דעתי בשליפת הארנק, רק מצנן חדש.

מכאן:

http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=759&highlight=%EE%F6%F0% EF+%E7%E3%F9

בדיעבד, זה לא עזר לי יותר מדי, בסוף הרנו הוחלף לקורולה :wink:

איציק - 4X6ZH
06-06-05, 13:32
לכל בעלי המקצוע תרגיל הרדיאטור ידוע .
המיוחד בתקלה הזאת שהיא מופיעה בוקר אחד ובשלב ראשון לא בקביעות .
מכאן מתחיל מחול שדים שלם כשלפעמים נגרם נזק למנוע עצמו בסה"כ המנוע מתחמם .
לגרום נזק לפקונג ראש לא צריך הרבה .
ומיד לקפוץ להחליף רדיאטור ( באלפי שקלים ) לא כולם מסכימים .
היתרון ברדיאטור הזה שהוא נחושת מלא כמו רדיאטור של פעם .
איציק

-->