PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה לגבי חלוקת הכוח בסמוראי

assaf234
25-11-09, 23:49
מישהו יודע, אבל בודאות, אם חלוקת הכוח במצב 4X4 בין הציר הקדמי לאחורי 50-50 או שונה
רק מי שיודע בודאות שיענה, תודה רבה
אסי. :)

מורי
26-11-09, 07:44
כן. בוודאות. :p

assaf234
26-11-09, 14:02
כן. בוודאות. :p

תודה רבה מורי על התשובה המהירה והחד-משמעית :)

ואם כן, האם זה זה גורם נזק לסוע 4X4 בכביש בסמוראי?

האם יש ג'יפ שבמצב 2X4 הוא הנעה קדמית?

yoav21
26-11-09, 14:09
1. כן
2. לא, ברמת העיקרון אלה אם אתה קורא להונדה CRV גיפ
יואב

חנן-ג'יפולוג
26-11-09, 14:31
חלוקת הכח, או בשפה פיזיקלית מדויקת יותר, המומנט, בין הסרנים הקדמי והאחורי במצב 4X4 בסמוראי היא לא קבועה ויכולה להשתנות ברציפות ע"פ תנאי השטח בין מצב שבו הסרן הקדמי מקבל 100 אחוז מהמומנט והאחורי 0 אחוז ובין מצב הפוך שבו הסרן הקדמי יקבל 0 אחוז מהמומנט והאחורי 100.

למה אנשים כותבים אחרת? כי הם מתבלבלים במונחים הפיזיקלים ומבלבלים בין חלוקת מהירות זוויתית שווה בין הסרנים ובין חלוקת מומנט שווה. טרנספר של סמוראי במצב 4X4 מעביר מהירות זהה לגלי ההינע האחורי והקדמי. לא כח זהה.

יש מי שייפול מהכסא כשיקרא את זה, אבל דווקא דיפרנציאל פתוח, רגיל, דואג שתמיד תהיה חלוקת מומנט זהה לשני צידיו. הוא היחיד שדואג לחלוקת מומנט של 50- 50 אחוז. דיפרנציאל נעול או מוגבל החלקה מאפשר העברת מומנטים שונים לשני צידיו.

וכל זה, אגב, מוסבר בפירוט בכתבה שיש בג'יפולוג על דיפרנציאלים (http://www.jeepolog.com/113.html).

נדב42
26-11-09, 15:50
חנן,

אם נדקדק במונחים האקדמיים אתה צודק, אבל בעולם המונחים העממי התשובה של מורי היא זו שעונה על כוונת המשורר, וראוי להדגיש זאת על מנת למנוע בלבול מהשואל התמים ...

נדב.

GodsFather
26-11-09, 20:44
נדב, אני לא מסכים איתך. ומתלבט אם לפתוח פה דיון בענייני שמירה על העגה המקצועית באתר או לא...

כי מדבריך אתה בעצם אומר - הלאה עם המונחים הנכונים, התיקניים, הרשמיים ובואו נעוות את העגה והתפיסה המקצועית. זו לא הדרך, זו גם לא רוח האתר (לפחות כשנוסד לפני אי אלו שנים).

כולנו הבנו למה התכוון המשורר אבל חנן ביקש לתקן למען חינוך הדורות הבאים הקוראים את השרשורים הללו בשקיקה.

יש שיגידו שאני נודניק, אבל אני חושב שהבנתם למה התכוונתי בהערה שלי.

asafk
26-11-09, 21:33
בשורה התחתונה, הבה נדייק וגם נפרט.
סמוראי הוא רכב PART TIME 4X4. זה אומר שבמצב 2X4 הרכב במצב הנעה אחורית, ומצב 4X4, גל ההינע הקדמי והאחורי מצומדים ומסתובבים באופן מאולץ באותה מהירות.
חלוקת הכוח בין הגלגלים או בין הסרנים קשורה רק באופן רופף לעובדה שבמשפט הקודם. במצב קיצוני, גלגל באוויר, הכוח שעובר אליו או דרכו הוא בדיוק 0. גם אם הרכב משולב ונעול מכל הכיוונים.

אסף.

נדב42
27-11-09, 01:58
נדב, אני לא מסכים איתך. ומתלבט אם לפתוח פה דיון בענייני שמירה על העגה המקצועית באתר או לא...

כי מדבריך אתה בעצם אומר - הלאה עם המונחים הנכונים, התיקניים, הרשמיים ובואו נעוות את העגה והתפיסה המקצועית. זו לא הדרך, זו גם לא רוח האתר (לפחות כשנוסד לפני אי אלו שנים).

כולנו הבנו למה התכוון המשורר אבל חנן ביקש לתקן למען חינוך הדורות הבאים הקוראים את השרשורים הללו בשקיקה.

זה לא מה שאמרתי. אני בעד ניסוחים מדוייקים.
בסך הכל בקשתי לא לבלבל את השואל המקורי. לדעתי יותר חשוב בפורום הזה לעזור אחד לשני מאשר לחנך אחד את השני, או להראות למי יש (ידע) יותר גדול.

אפשר לתקן את המינוח הלא מדוייק וגם לענות לשאלה כך שהתשובה תובן ולא תבלבל, למשל ע"י ניסוח השאלה המקורית מחדש באופן מדוייק תוך שמירה על מהותה, וגם לענות עליה.

חנן ענה על השאלה המדוייקת מילולית אבל לא התייחס לשאלה המהותית המקורית, ובעצם לא ענה לשואל המקורי על מה שהוא התכוון לשאול.

חנן, אתה ואני אולי הבנו את המשורר, אבל האם התשובה של חנן עזרה למשורר להבין איך בנוי הרכב שלו ? - אני בספק.

טוב, זה מתחיל להיות פילוסופי מדי בשבילי. אם תשובתי מספקת אותך - נהדר, ואם לא אז באמת עדיף לקחת את זה למקום אחר (שרשור נפרד, ה"פ, טלפון או כוס תה עלי באיזה פיז-די-לוך)

להתראות בשטח (בפעם הבאה כדאי לתאם על איזו גדה של הירקון נוסעים :p ) ...

נדב.

נדב42
27-11-09, 02:02
האם יש ג'יפ שבמצב 2X4 הוא הנעה קדמית?

סופה שהתפרק לה הדרייב-שאפט (גל ההינע עבור סנדקינו) האחורי ;)

לביא סמו וסומו
27-11-09, 09:45

עזוב תדורות הבאים אותי הצלחתם לבלבל כבר עכשיו...

הרבה זמן אני מדסקס את השאלה הזאת במוחי ועד שחשבתי שהגעתי לנחלה רמסתם לי חודשים של רגיעה :p

ממה שאני מבין מדבריכם כולכם הסכמתם שגלגל ההינע הקידמי והאחורי יסתובבו באותה המהירות - מתוך האמירה הזו ישנה ניגזרת חד משמעית שע"מ לייצר אותה המהירות יש חלוקת כוח שונה
וזה מה ששאל הבחור ....מהירות וכוח זה שני אלמנטים שונים בתכלית.

וזה מוביל למסקנה שכן יש חלוקת כוח שונה בין שני הגלגלי ההינע ע"מ לשמור על מהירות קבועה בשניהם!!!

אני חייב לציין שזו דעתי (על סמך מה שהסברתם) מבוססת תאוריה נטו ולא עובדה!

חייבים לבסס פה קביעה חד משמעית גם אני שאלתי את השאלה הזאת לפני הרבה זמן בפורום והתשובות היו מהוססות קצת.

קחו למשל מצב שאני נוסע 4*4 ולא נועל לוקרים -בטוח שרוב הכוח ילך לסרן האחורי וזאת ניגזרת לכך ששני גלגלי ההינע ינועו באותה מהירות רק שלגלגל ההינע הקדמי אין על מה לזרוק את הכוח (כי הלוקרים לא נעולים ) ולכן הוא יקבל פחות כוח וינוע עדיין באותה המהירות.. התעייפתי :)

ישי.פ
27-11-09, 11:17
לביא.. מהירות הסיבוב של שני גלי ההניע היא אותה המהירות.
כלומר אין דיפרנציאל מרכזי (כמו בלנדרובר).
הכוח הולך לאן שיש אחיזה שמועברת מהמנוע לקרקע

איש
27-11-09, 23:18
תרגום מציין לביא , עם דוגמה נפלאה .
אפשר גם לומר בשפה פיזיקלית , שחלוקת הכוח נקבעת על פי הכוח הנורמאלי.
מה שגם מתנה את מסת הרכב , ו את זווית הנסיעה .
מצטער אם אני עוד יותר מבלבל אבל למען הסדר הטוב.

ובמילים אחרות גם אם אתה בירידה או עליה גם לזה יש משמעות .

אגב , אפשר לומר שבמקרה פרטי התשובה של מורי היא נכונה והיא :
במידה והרכב נמצא על משטח ישר כאשר 4 גלגליו באוויר , במצב כזה גם חלוקת הכוח וגם המהירות הן ביחס ישר.

assaf234
28-11-09, 17:35
בלבתם אותי לגמרי, אולי לא שאלתי נכון...

קודם כל שאף אחד לא יבין לא נכון, אני סטודנט שנה ג' להנדסת מכונות באוניברסיטת בן-גוריון ככה שכל מי שדיבר על מונחים ברמה גבוהה לא היה ברור (לפחות לי)

בכל אופן לשאלתי המקורית בצורה מפורטת יותר

אם אני נמצא במצב 4X4 ואני תוך כדי פניה, כל גלגל אמור להסתובב במהירות שונה כלומר - לכל אחד מארבעת הגלגלים מהירות משלו.
ברכב 2X4 מערכת הדיפרנציאל תפצה על כך ו-2 הגלגלים שלא מונעים "לא אכפת להם".
אך במצב 4X4 אם אכן חלוקת ה"מומנט" היא 50-50 הרי שיש גלגל (אם אני לא טועה זה יהיה האחורי ההפוך לכיוון הפניה) שיקבל מהירות גבוהה ממה שהוא צריך לקבל ביחד לקדמי באותו צד ולכן תהיה שחיקת רכיבים וצמיג(פחות רלוונטי)

בכל מקרה אם תשרטטו דיאגרמה תראו שהחלק הקדמי צריך לקבל יותר "מומנט" ע"מ שלא תהיה שחיקה ולכן אני שואל שוב אם לסוע 4X4 בכביש אכן יגרום לנזק מהסיבה המצויינת

מקווה שהבהרתי את עצמי יותר עכשיו ואני מאמין שהתשובה של מורי היא אכן הנכונה למה שהתכוונתי

ובכל מקרה האם מישהו מכיר עוד רכב פרט להונדה CR-V שבמצב 2X4 מונעת קדמית

תודה מראש לכל העונים
אסף.

חנן-ג'יפולוג
28-11-09, 18:41
אם תשרטטו דיאגרמה תראו שהחלק הקדמי צריך לקבל יותר "מומנט" ע"מ שלא תהיה שחיקה ולכן אני שואל שוב אם לסוע 4X4 בכביש אכן יגרום לנזק מהסיבה המצויינת

החלק הקדמי בסיבוב צריך לקבל יותר מהירות, לא מומנט, מהחלק האחורי, מכיוון שהוא באמת משלים דרך ארוכה יותר בזמן נתון.
מכיוון שבסמוראי אין דיפ' מרכזי שידאג לזה, אז באמת אסור לנסוע איתו במצב 4X4 בכביש.

reuvenk
29-11-09, 11:49
ובכל מקרה האם מישהו מכיר עוד רכב פרט להונדה CR-V שבמצב 2X4 מונעת קדמית

סובארו טנדר 4X4

-->