PDA

צפייה בגרסה מלאה : זריקת זנב בהיילקס 2002 4*4

ranyo
12-12-09, 18:05
זריקת זנב בהיילקס
שלום,
יש לי טנדר טויוטה 2002 4*4.
האם למישהו יש עצה כיצד אפשר למנוע - להקטין זריקת זנב בנסיעה על כביש רטוב?
האם העמסת משקל תעזור? צמיגים?

שאלה נוספת - האם החלפת צלחות קדמיות זו חייבת להעשות במוסך או שניתן להעשות ע"י מכונאי חובב?

תודה,
רן

רמי חיפה
12-12-09, 18:17
שלום רן הכל נכון אתה יכול להוסיף משקל בארגז רק תדאג לקיבוע ממש טוב, צימגי כביש בלחץ אוויר נכון ישפרו את האחיזה בנגיוד לצמיגי שטח ( אבל פה נכנסים לסיפור אחר).
במצבים קיצוניים שלב ל 4X4 אבל באמת רק במצבים קיצוניים של כביש ממש חלק, זה פשוט לא בריא לרכב לנסוע משולב ללא דיפרנציאל מרכזי.
העצה הכי טובה היא כדיברי המשורר (אריק) סע לאט סע לאט.

ד ו ר ו ן
12-12-09, 20:26
זריקת זנב בהיילקס
שלום,
יש לי טנדר טויוטה 2002 4*4.
האם למישהו יש עצה כיצד אפשר למנוע - להקטין זריקת זנב בנסיעה על כביש רטוב?
האם העמסת משקל תעזור? צמיגים?
תודה,
רן
מותר להניח שאתה מתכוון לזריקת זנב בסיבובים או האם במצב אחר (בלימה)?

גלדיאטור
12-12-09, 21:20
שלום רן הכל נכון אתה יכול להוסיף משקל בארגז רק תדאג לקיבוע ממש טוב, צימגי כביש בלחץ אוויר נכון ישפרו את האחיזה בנגיוד לצמיגי שטח ( אבל פה נכנסים לסיפור אחר).
במצבים קיצוניים שלב ל 4X4 אבל באמת רק במצבים קיצוניים של כביש ממש חלק, זה פשוט לא בריא לרכב לנסוע משולב ללא דיפרנציאל מרכזי.
העצה הכי טובה היא כדיברי המשורר (אריק) סע לאט סע לאט.

רמי מה הכוונה במשולב ללא דיפרנציאל מרכזי אתה מתכוון לוקר? אני ממש לא מבין.

אם הכביש רטוב אין בעיה לשלב 4X4 נהפוכו . לפי הגיון שבנסיעה בשביל שבו אני מניח שאין לך וויכוח שאכן אתה משלב 4X4 יש פחות או יותר אותו חיכוך עם הקרקע כמו בגשם בו הכביש רטוב (לא צריך טורנדו תולש אקליפטוסים).

עם כל השאר אין לי ויכוח

יובל48
12-12-09, 21:43
המצב שאתה מתאר מסוכן מאד ואני לא הייתי ממשיך לנסוע כך מבלי לברר למה זה קורה.
הסיבות שאני יכול לשער הן צמיגים שחוקים /יבשים/סדוקים שאחיזת הכביש שלהם עלובה,
להץ אויר גבוה בצמיגים יכול גם לגרום לאחיזה חלשה.
בקיצור,רכב תקין עם צמיגים תקינים לא אמור לזרוק זנב גם לא על כביש רטוב אלא אם
אתה נוסע מהר מאד ולא מתחשב בתנאי הדרך.
למרות שיש שממליצים לנסוע במצב 4X4 בכביש רטוב,אני חושב שזה מיותר,פשוט
בתנאי דרך כאלה,סע יותר לאט בפרט בסיבובים.

גלדיאטור
12-12-09, 21:58
לגיטימי מאוד שהיילקס שזה רכב הנעה אחורית בלי משקל מאחור על כביש רטוב יחליק .
זה קורה בהמון רכבים מהסוג הזה גם חדשים

צריך לנסוע יותר לאט
האט לפני הסיבוב
בזמן הסיבוב השאר בקצב קבוע אל תבלום ואל תאיץ שנים גורמים להעברות משקל ולהחלקה (כך גם פרפור)
את הוספת ההאצה של אחרי הסיבוב הוסף תוך כדי שאתה מחזיר הגה

רמי חיפה
13-12-09, 17:33
שלום גלדיאטור לפי מה שהסבירו לי פעם ועוד פעם רכב שלא מתוכנן לנסוע 4X4 קבוע אין לו דיפרנציאל מרכזי ולכן בכביש במהירות גבוהה יותר מהשטח (לרוב) וסיבובים במהירות גבוהה יותר בכביש, שילוב ל4X4 גורם לבלאי מואץ במכלולי הרכב.
שלא ישתמע שאני איזה מכנואי, אני לא.
אבל ההסבר היה משהו כזה: בסיבוב לכל גלגל ברכב יש רדיוס שונה, ולכן הדיפרנציאל, בין שני הקידמיים, בין שני האחוריים עד כאן הכל ברור וידוע, כאשר הרכב משולב מהירות הסיבוב מהמנוע לדריישפטים היא אותו דבר קרי לקידמי ולאחורי אבל מהירות הסיבוב הציר הקידמי והאחורי בסיבוב לא זהה ומכאן הצורך בדיפרנציאל מרכזי על מנת לאזן בינהם.
בכל אופן זה בערך מה שאני זוכר מההסבר בהשתלמויות הנהיגה ואף עשו מזה סיפור גדול כמה שזה לא בריא לרכב מאחר וההפרשים שהזכרתי מעמיסים מאוד על מכלולים שונים ברכב.
כאשר אמרתי שבגשם אני משלב קפצו עלי כל העמלקים וטענו שאני הורס את הרכב.
לעומת זאת בהשתלמות אחרת אצל כפרי הוא טען שבמצבים ממש חלקים תשלב גם בכביש אך הסכים שזה גורם לבלאי מואץ ברכב.
מקווה שהבנת משהו מההסבר או שאני הבנתי משהו מההסבר.
רמי.

kobiarava
14-12-09, 09:01
פשוט וברור-באחיזה ירודה מותר ומומלץ לשלב 4X4, באחיזה טובה מומלץ לא לשלב מהסיבות שציינת. אחיזה ירודה יכולה להיות בדרך עפר, בבוץ, בשלג וגם בכביש רטוב (כמו שלמדת כבר על בשרך;)) באותה המידה, ובכל מצב שכזה אין כל חשש לבלאי מכלולים כלשהו, מה גם שהתוספת הבטיחותית פה משמעותית ויכולה להוות את ההבדל שבין נסיעה בטוחה הביתה, לבין להגיע לתעלה בצד הדרך או "לנשק" את הפגוש של הרכב שלפניך...

קובי

ערן המסוקס
14-12-09, 10:23
דבר ראשון, איזה צמיגים יש לך? איזה חברה הצמיגים, ובני כמה הם? זה הגורם המשמעותי ביותר לאחיזת הרכב.

מה מצב בולמי הזעזועים שלך מאחור? נוזלים?

האם בבלימה הגלגלים האחוריים ננעלים לך לפני הקדמיים? אם כן, יש לטפל בבלמים.

משקל מאחור, מוסיף אחיזה לגלגלים האחוריים. אם אתה נוסע בטנדר פתוח וריק, אז זה בהחלט לא מצב אידאלי, אבל עדיין הרכב אמור לנסוע בצורה בטוחה אם שאר הרכיבים לעיל תקינים וטובים.

ranyo
15-12-09, 17:27
שלום ותודה לכל מי שהגיב לשאלתי.
כמה הבהרות:
אני נוסע עם צמיגי אליאנס כביש רגילים. הם בערך בני שנתיים ונראים טוב.
הטנדר ללא ארגז וללא משקל מאחורה.
התופעה לא נובעת מכשל מכאני של בלמים צמיגים, בולמי זעזועים אלא כתוצאה מחוסר אחיזה.
לאור מה שקראתי אני מאמין ששילוב של נהיגה זהירה והוספת משקל מאחורה ישפר את המצב.

תודה,
רן

רמי חיפה
15-12-09, 20:26
אתה צודק ובאמת כמו שקובי אמר אם אתה חושש מהחלקה עדיף לשלב מאשר תעלה בצד הדרך.
דרך אגב רוב הטנדרים זורקים תחת אבל לדעתי ההיילקס עולה על כולם, כנראה שהנעה אחורית ורוב המשקל מקדימה זה לא מצב יציב כל כך.
רמי.

ערן המסוקס
15-12-09, 20:55
חיכיתי שתרשום "אליאנס". אם אלה צמיגי 13.10.5R15 או 10R15 אז אלה צמיגים בעלי אחיזה גרועה למדי.

יובל48
15-12-09, 21:11
אתה צודק ובאמת כמו שקובי אמר אם אתה חושש מהחלקה עדיף לשלב מאשר תעלה בצד הדרך.
דרך אגב רוב הטנדרים זורקים תחת אבל לדעתי ההיילקס עולה על כולם, כנראה שהנעה אחורית ורוב המשקל מקדימה זה לא מצב יציב כל כך.
רמי.

כל חיי הבוגרים עברו בנהיגה בטנדרים או רכבים אחרים בעלי הנעה אחורית קבועה.
מעולם לא חוויתי היגוי יתר לא בכביש רטוב או אחר מלבד פעם אחת בגלל סולר על
הכביש,שזו סכנה מוחשית.
אז מי שמקבל מצב של "זריקת זנב"בכביש כעובדה,מסכן את עצמו ואת שאר הנוהגים בכביש.
צמיגים, בולמים ובלמים הם ההבדל בין נסיעה בטוחה או מסוכנת.
א..כן וגם סגנון נהיגה.
היטוריה חלקית של הרכבים שעברתי:
D200,טרנזיט,טרנספורטר,אל קמינו,וריאנט,L200,איפון,CJ,סופה והיום היילקס.

kobiarava
15-12-09, 22:30
א..כן וגם סגנון נהיגה.

מצטרף ומחזק את דבריו של יובל. אני לא מכיר את פותח השרשור, ובגלל זה אני אומר-היילקס הוא לא מכונית ל"ביצועים", התנהגות הכביש שלו רחוקה מלהיות מושלמת, והנהג חייב קודם כל להפנים את העובדה הזו, ולשחרר קצת מהרגל על הגז. מי שינסה "להשחיז" פניות עם היילקס כאילו הוא נוסע באימפרזה טורבו (או אפילו במזדה 3), ימצא את עצמו, במוקדם או במאוחר, עם הגלגלים כלפי מעלה. לכל רכב יש את המגבלות שלו, ומי שנוהג בו רצוי שיכיר אותן.

קובי

פחנורון
24-12-09, 18:09
עוד פרט אחד שנח לנו להתעלם ממנו ..ההילקס שלך במקור לא נעל 31/10.5/15 ..אלא מידה צנועה יותר ולכן החוסר משקל שלו בתחת התאזן עם השטח מגע הקטן על הכביש ..הגדלנו מידה = הגדלנו שטח מגע וחיכוך אמנם ..אבל בכביש רטוב קנית אכבר מצוף :)
אגב אני סובל בדיוק מאותה המחלה אז יש כמה נסיונות שעברתי כבר
א: משקל בארגז - עוזר ומשפר את המצב אבל נורא נורא חשוב שתקבע את המשקולת!!! שלא יהיה לה סיכוי קלוש לזוז ולטייל בפניות ..החסרון ..זוית גלגול (התהפכות) משתנה ללא היכר וצריך גם ככה לקחת פנייה "על ביצים"
ב:החלפתי לצמיגי כביש מאחורה ..יותר טוב החסרון ..כל פעם שאתה מגיע לשטח!
הפתרון הסופי והפשרני שאני חיי איתו בימים אלה ..לחץ אויר 26 מאחור על צמיגי מקסיס ש"מ31/10.5/15 ..עדינות על הגז בפניות ..הרבה אימון בהיגוי יתר (זריקות תחת ..כי זה מצחיק איך שהנהגים בשוק אחר כך) וכמובן .."הגומל" שהגעת הביתה בסוף היום חחחחחח

s_n_p
24-12-09, 18:54
יש לי 2 שאלות:

1. למה אתם חושבים שהיצרן ממליץ למלא 45 PSI מאחור ו- 26 מלפנים ?

2. מה הקשר בין משקל מאחור לבין יציבות בסיבוב?

ד ו ר ו ן
24-12-09, 20:28
יש לי 2 שאלות:

1. למה אתם חושבים שהיצרן ממליץ למלא 45 PSI מאחור ו- 26 מלפנים ?

2. מה הקשר בין משקל מאחור לבין יציבות בסיבוב?
זה נכון למידה המקורית במעמס מלא.. לא להיילקס ללא משקל בארגז ובטח לא להיילקס עם צמיגי 31.

ד ו ר ו ן
24-12-09, 20:55
עוד פרט אחד שנח לנו להתעלם ממנו ..ההילקס שלך במקור לא נעל 31/10.5/15 ..אלא מידה צנועה יותר ולכן החוסר משקל שלו בתחת התאזן עם השטח מגע הקטן על הכביש ..הגדלנו מידה = הגדלנו שטח מגע וחיכוך אמנם ..אבל בכביש רטוב קנית אכבר מצוף
טעות,
פעם ראשונה כי תבוק את המשקל של צמיג חקלאי מקורי של היילקס ותראה לבד מה ההבדל לצמיג 31.
פעם שנייה שנייה כי כנראה אין לך נסיון עם צמיגי 205R16 מקוריים על היילקס בכביש רטוב או ששכחת איך זה, היילקס במידה הנ"ל ללא משקל מסוגל לסחרר גלגלים מעמידה על כביש רטוב.. גם עם המנוע האטמוספרי. בסיבובים המצב עוד יותר גרוע,האחיזה פשוט אפסית.

המצב עם צמיגי 31 טוב משמעותית, בטח ובטח באחיזה.
כל טנדר עם הנעה אחורית ללא משקל מאחור וללא ABS, בעת העברות משקל בבלימה חזקה או הרפייה פתאומית/האצה חזקה בסיבוב יזרוק זנב.

הפתרון הוא פשוט להפנים שזה לא פרייבט ולא SUV.

s_n_p
24-12-09, 22:59
זה נכון למידה המקורית במעמס מלא.. לא להיילקס ללא משקל בארגז ובטח לא להיילקס עם צמיגי 31.

עזוב את המספרים, למה ההפרש - גבוה מאחור, ונמוך מלפנים?

ד ו ר ו ן
24-12-09, 23:42
עזוב את המספרים, למה ההפרש - גבוה מאחור, ונמוך מלפנים?
חייבים מספרים..
ההפרש בארגז יכול להגיע עד למשקל המקסימלי המותר להעמסה- ועל זה צריך לפצות בלחץ אויר מתאים.

s_n_p
24-12-09, 23:55
הפרש לחצי ניפוח - גבוה מאחור ונמוך מלפנים, זו אחת השיטות שגורמות להיגוי חסר (אליו שואפים ברוב כלי הרכב)

ד ו ר ו ן
25-12-09, 00:36
הפרש לחצי ניפוח - גבוה מאחור ונמוך מלפנים, זו אחת השיטות שגורמות להיגוי חסר (אליו שואפים ברוב כלי הרכב)
את זה אתה משיג באמצעות חלוקת משקל מובנית במבנה הרכב ובאמצעות גיאומטריית היגוי- לא משחקים של לחץ אויר שמשתנים בהתאם לעומס על הרכב- גם ברכבים פרטיים יש המלצות ניפוח שונות במשקלים שונים.

תוצר לוואי של לחץ אויר לא מתאים הוא היגוי יתר/תת היגוי.
ואי אפשר להתעלם מבולמי זעזועים גמורים\לא מתאימים שיכולים גם הם להחריף את התופעות.

s_n_p
25-12-09, 01:15
בשביל להגיע להיגוי חסר צריך להבטיח 2 דברים:
1. הריאקציה של הסרן הקדמי צריכה להיות גבוה מזו של הסרן האחורי (הזזת מרכז מסה לפנים)
2. כשיחות צד של הצמיגים האחוריים גדולה מזו של הקדמיים (לחץ אוויר גבוה יוטר מאחור)

היה לי מורא טוב בנושה הזה ;)

הגב אשמח להסבר למה נהוג לחשוב שצמיגים גדולים יותר זכוכים ללחץ אוויר גבוה יותר (הדגש על לחץ ולא על נפח)?

ד ו ר ו ן
25-12-09, 09:43
הגב אשמח להסבר למה נהוג לחשוב שצמיגים גדולים יותר זכוכים ללחץ אוויר גבוה יותר (הדגש על לחץ ולא על נפח)?
הפוך, גוטה, הפוך.
במקרה של צמיג בנפח גדול יותר על משקל זהה, לרוב יהיה לחץ אויר נמוך יותר ביחס לצמיג בנפח קטן יותר.
הלחץ הגבוה שאתה מדבר עליו מתאים לצמיגי 205 המקוריים, לא לצמיגי 31.

פלג_
25-12-09, 10:31
שלום
יש לנו היילקס 98 דבל קבינה 2X4 שהנושא של זריקת הזנב אצלו בעיתי, ממש מפחיד.
קנינו אותו חדש מהחברה, לאחר מספר מקרים כאילו, הלכנו לסוכנות והם החליפו ללא חיוב 4 צמיגים חדשים. בטענה שהקודמים היו יבשים. זה לא פתר את הבעייה, ומאז נוסעים באוטו הזה מאוד מאוד זהיר.

ואבל אצלי הבעייה לא קיימת בכלל, היילקס 99 צמיגים 31 די מוגבה,
לחץ אויר 28 מקדימה 30 מאחור.

אז אני מכיר את הבעייה אבל לא מהרכב שלי.

s_n_p
31-12-09, 00:09
הפוך, גוטה, הפוך.
במקרה של צמיג בנפח גדול יותר על משקל זהה, לרוב יהיה לחץ אויר נמוך יותר ביחס לצמיג בנפח קטן יותר.
הלחץ הגבוה שאתה מדבר עליו מתאים לצמיגי 205 המקוריים, לא לצמיגי 31.

יש אמת בדבריך, והטבלה הבאה גם מעידה על כך.

המספרים בעמודות - משקל על הגלגל. כל השאר ברור, משמאל מידות, מימין רוחב חישוק מינ. מאקס. ואופטימלי.
למעלה לחץ בבאר.

http://www.offroadmaster.com/html2/img/davlenie/table.gif

אבל.... כאשר אתה מרכיב צמיג גדול יותר, אתה בעצם מגדיל את החתך (ועוד יותר במקרא שלנו שגם הג'אנט מוקטן), שמשפיעה על קשיחות הצד של הצמיג בסיבוב. בשביל לפצות על זה אתה חייב להגדיל את לחץ האוויר.

http://www.zr.ru/zrfiles/images/article/ready/1/1/3/9/113984.jpg

כמובן יש גבול לכמה אוויר אפשר להחניס לגלגל. מבחינתי הגבול כאשר כל הסוליה "דורכת" על הכביש.
אשמח אם מישהוא יוכל להציג נוסחה מספרית לחישוב כמה שיותר מדוייק.

ד ו ר ו ן
31-12-09, 20:10
אבל.... כאשר אתה מרכיב צמיג גדול יותר, אתה בעצם מגדיל את החתך (ועוד יותר במקרא שלנו שגם הג'אנט מוקטן), שמשפיעה על קשיחות הצד של הצמיג בסיבוב. בשביל לפצות על זה אתה חייב להגדיל את לחץ האוויר.
זה לא נכון גמרי להגיד שהחישוק מוקטן, ברוחב אתה מגדיל אותו.
הג'אנט המקורי אמנם בקוטר 16 אבל ברוחב 7 מול רוחב 8 של ג'אנט 15 שמתאים לצמיג 31 וההפרש האנכי קטן מההפרש הרוחבי כך שהדברים מתאזנים.
בכל מקרה, מנסיון רב עם 2 המידות וכמה חתכים ופרופילים, לא רק על היילקס- יש הבדל גדול מאד לחיוב בהתנהגות צמיגי 31 על היילקס ביחס למקור, בטח ובטח בכביש רטוב.

פחנורון
20-01-10, 14:29
טעות,
פעם ראשונה כי תבוק את המשקל של צמיג חקלאי מקורי של היילקס ותראה לבד מה ההבדל לצמיג 31.
פעם שנייה שנייה כי כנראה אין לך נסיון עם צמיגי 205R16 מקוריים על היילקס בכביש רטוב או ששכחת איך זה, היילקס במידה הנ"ל ללא משקל מסוגל לסחרר גלגלים מעמידה על כביש רטוב.. גם עם המנוע האטמוספרי. בסיבובים המצב עוד יותר גרוע,האחיזה פשוט אפסית.

המצב עם צמיגי 31 טוב משמעותית, בטח ובטח באחיזה.
כל טנדר עם הנעה אחורית ללא משקל מאחור וללא ABS, בעת העברות משקל בבלימה חזקה או הרפייה פתאומית/האצה חזקה בסיבוב יזרוק זנב.

הפתרון הוא פשוט להפנים שזה לא פרייבט ולא SUV.
מסכים איתך חלקית ..זה נכון שה 205/16 היו קטסטרופה (או כיף תלוי בעיני המתבונן) אבל אני נועל היום שטח מלא מקסיס 31/10.5/15 ויש להם אפילו פחות שטח מגע על האספלט מה 205
ולגבי משקל הצמיג ..גם נכון אבל בגדול ..צודק! זה ממש לא פרייבט! וצריכים להפנים את זה

ד ו ר ו ן
20-01-10, 19:44
אני נועל היום שטח מלא מקסיס 31/10.5/15 ויש להם אפילו פחות שטח מגע על האספלט מה 205
אלא אם ניפחת אותם בלחץ אוירמעל 80 PSI ועכשיו הם רק משיקים לכביש אז אתה טועה בודאות.

נדב42
20-01-10, 20:49
פשוט וברור-באחיזה ירודה מותר ומומלץ לשלב 4X4, באחיזה טובה מומלץ לא לשלב מהסיבות שציינת. אחיזה ירודה יכולה להיות בדרך עפר, בבוץ, בשלג וגם בכביש רטוב (כמו שלמדת כבר על בשרך;)) באותה המידה, ובכל מצב שכזה אין כל חשש לבלאי מכלולים כלשהו, מה גם שהתוספת הבטיחותית פה משמעותית ויכולה להוות את ההבדל שבין נסיעה בטוחה הביתה, לבין להגיע לתעלה בצד הדרך או "לנשק" את הפגוש של הרכב שלפניך...

קובי

צר לי, אבל זה ממש לא נכון, ואפילו המלצה מסוכנת !!!

בעניין הזה אין דין שטח עם אחיזה ירודה כדין כביש חלק. המהירויות שונות, וגם אופי איבוד האחיזה והחזרה לאחיזה.

כאשר משלבים 4X4 (בטראנספר, לא כאשר יש הנעה 4X4 קבועה עם דיפרנציאל מרכזי במצב לא נעול), ונוסעים שלא בקו ישר סכום המהירויות של הגלגלים הקדמיים שונה (גדול) מזה של הגלגלים האחוריים, ולכן אחד הגלגלים חייב להחליק. בשטח אנחנו בד"כ לא מרגישים את זה, אבל בכביש רטוב המשמעות המיידית של איבוד אחיזה בגלגל הינה החלקה, סבסוב ואיבוד שליטה ברכב. עזבו אותכם מבלאי וכדומה, זה פשוט מסוכן !!!

אני למדתי את זה על בשרי לפני 20 שנה בערך עם הסיקס, בעת נסיעה זהירה מאוד בכביש ערד מצדה, למען "שיפור האחיזה" שילבתי 4X4 והמשכתי לנסוע בזהירות ואיטיות (30 קמ"ש !!), והחלקתי אל מעקה הבטיחות אך ורק עקב הטעות של שילוב ההנעה הקדמית בלי דיפרנציאל מרכזי.

אנא, למדו מהנסיון שלי ומההסבר הפשוט הזה, ושמרו על עצמכם.

לא משלבים 4X4 בכביש רטוב אם זו לא ההנעה הקבועה של הרכב !!!

סעו בזהירות,

נדב.

ערן המסוקס
20-01-10, 21:17
ולי דווקא יש נסיון שונה לחלוטין. בכביש העיקולים מאוד כהים, ולכן כל עניין הפרשי המהירויות יחסית זניח, בודאי כאשר האחיזה לקוייה. נסיעה ב4X4 במצב הזה משפרת מאוד את האחיזה וההיגוי. מניסיון עם סיקס כרכב יומיומי, בנסיעה בירידות סדום בגשם ועוד..

זה היה כשעוד לא היו לי נעילות והיו צמיגי אליאנס מחרידים חסרי אחיזה.

עם צמיגים טובים וגומי טרי (גם אם הצמיג מלא בשר, הוא יכול להיות זבל עופות אם הגומי ישן), הרכב לא קרוב ללהחליק בשום תנאי רטיבות בכביש, גם בנסיעה ב2X4.

בינתיים שמתי לב, שיש הבדל מאוד משמעותי בין פירמות שונות של צמיגים, כאשר אליאנס,פדרל, ונראה שגם גודייר MTR, הם צמיגים בעלי אחיזה גרועה בכביש, ובעיקר בכביש רטוב.

נדב42
20-01-10, 21:31
ולי דווקא יש נסיון שונה לחלוטין. בכביש העיקולים מאוד כהים, ולכן כל עניין הפרשי המהירויות יחסית זניח, בודאי כאשר האחיזה לקוייה. נסיעה ב4X4 במצב הזה משפרת מאוד את האחיזה וההיגוי. מניסיון עם סיקס כרכב יומיומי, בנסיעה בירידות סדום בגשם ועוד..

נסיעה ב- 4X4 משפרת אולי את תחושת ההיגוי (אני גם משלב בד"כ 4X4 בשבילים מהירים כדי לקבל היגוי חד יותר), אבל על כביש רטוב זה בוודאי לא משפר את האחיזה.

הבעייה הגדולה בכביש רטוב (בניגוד לשטח) היא שצמיג אשר איבד אחיזה לא יצליח לחזור לאחיזה עד שתעצור כמעט לגמרי. זה עשוי להיות מאוחר מדי.

להתראות בשטח (לשם כך צריך להזהר בכביש ...),

נדב.

ד ו ר ו ן
20-01-10, 21:48
אמנם לא בסיקס אבל בסופה, אחרי קצת נסיון בנסיעה בסופה על כביש בגשם שוטף בהנעה קדמית משולבת לאחר המלצה, לא היו כל בעיות אחיזה, להיפך, ההרגשה היתה טובה יותר.
זה עדיין לא אומר שברכב הפרטי שלי אני משלב 4X4 בכביש רטוב אבל הסיבה היא בהחלט לא בגלל בעיית בטיחות.

אני בטח שאיבוד האחיזה שלך היה בגלל גורם אחר והנעה אחורית לבדה בטח לא היתה משפרת את המצב.

אני מסכים עם ערן למעט ההתייחסות חסרת הביסוס העובדתי אישי שלו לגבי MTR..:twisted:
בתור מי שהיה לו +\- קרוב ל200K נסיון עם הדגם הזה לא הרגשתי שום בעיית אחיזה בכביש כולל רטוב כשהצמגים היו טריים דיים, לא מדבר על נבלה יבשה.

zagi
21-01-10, 17:51
כאשר משלבים 4X4 (בטראנספר, לא כאשר יש הנעה 4X4 קבועה עם דיפרנציאל מרכזי במצב לא נעול), ונוסעים שלא בקו ישר סכום המהירויות של הגלגלים הקדמיים שונה (גדול) מזה של הגלגלים האחוריים, ולכן אחד הגלגלים חייב להחליק. בשטח אנחנו בד"כ לא מרגישים את זה, אבל בכביש רטוב המשמעות המיידית של איבוד אחיזה בגלגל הינה החלקה, סבסוב ואיבוד שליטה ברכב. עזבו אותכם מבלאי וכדומה, זה פשוט מסוכן !!!

wtf ????

עד כמה שאני יודע הגלגלים הקדמיים והאחוריים מסתובבים בנסיעה ישרה בדיוק באותה מהירות ( משולב 4X4 )

-->