PDA

צפייה בגרסה מלאה : מתלים בסופה - זקוק ליעוצכם בעיניין ...

שלמה1
27-07-04, 01:33
כידוע ויתרתי על אופציית הצרוקי או הגראנד וקניתי סופה מודל 96 שלא ראתה מעולם שטח ,
לאחר שאני אקנה צמיגים ישאר לי ביד כ 7 אלף ש"ח לשיפורים כרגע.
המטרה הכללית היא לשפר את העבירות , אז יש דבר חשוב יותר שלא ממש נסבל מבחנתי.
הנוחות של הרכב ! (קפיצים + בולמים מקוריים וכסאות) , ההרכב מאוד לא נוח לטעמי!!!
איך אני יכול לשפר את הנתון הזה? אני יודע שהחלפתי סט הקפיצים והבולמים יתן לי שיפור בהמהלך המתלה שזה עוד שיפור בעבירות!, אז אשמח מאוד לדעתכם איזה קיט מתאים לי?
אני לא ממש מעוניין להזמין מחו"ל!, והסופה שלי היא ארוכה וסגורה!
תודה רבה שלמה

אדי
27-07-04, 09:05
אם מדובר בסופה ארוכה סגורה אין לך הרבה אופציות, גם לא ביבוא מחו"ל. האופציה היחידה שאני חושב עליה כרגע היא הקפיצים של פרוקומפ. שים לב שיש שני סוגי קפיצים שונים המתאימים לסופות - יש הבדל ביניהם. נסה למצוא כלי רכב עם שני סוגי הקפיצים הנ"ל ולהתרשם.

ארז
27-07-04, 09:50
אהלן שלמה....
שיפור הנוחות יכול להתבצע בכמה מובנים:
1 צמיגים, מידה גדולה יותר(לדוגמה 33") יתנו יותר גומי ויותר אוויר, הרכב יהיה רח יותר, מצד שני תהיה פגיעה מזערית בסחיבת הרכב ועליה בצריכת הדלק.
עוד טיפ קטן, בדוק טוב באיזה לחץ אוויר אתה נוסע ,לחץ גבוה יגרום לרכב להיות מאוד לא נוח.

2 קפיצים ,בארץ אין הרבה אפשרויות לסופה ארוכה סגורה, פרוקומפ או המתלם(תוצרת ישראל), אישית הייתי בוחר במתלם.

3 בולמים, למרות שבקפיץ עלה יש משמעות פחותה לאכותו של הבולם עדיין הוא מרכיב חשוב בנוחות הרכב, יש לדאוג ששמים בולם שמתאים באורכו למהלך של הקפיץ.

4 כיסא, לדעתי חובה להחליף כיסא בסופה, הכיסאות המקוריים פשוט מחורבנים.

בסך הכל לא תוכל להגיע לנוחות גבוה עם הרכב, נתוני הפתיחה שלו מבחינת נוחות מאוד נמוכים, בטח ובטח שאינו מתקרב לצ'רוקי/גראנד צ'רוקי

שלמה1
27-07-04, 11:54
שלום לכם ארז ואדי ותודה רבה על העצות! , אני כרגע לפחות לא מעוניין להכניס לרכב צמיגי "33.
בדקתי מעט את הנושא , ופורקמפ מציעה הגבהה של 4 אינץ לסופה! , על המתלם (מי זה)אני לא יודע עדיין שום דבר! , איזה הגבהות הוא מייצר? של כמה אינץ?.
אשמח לדעות נוספות בעיניין שלמה

shay1
27-07-04, 12:17
לשלמה שלום

כבעל סופה מיזה שנתיים אני יכול להגיד לך שהסופה אף פעם לא תהיה נוחה כמו
רכבים אחרים כך שאל תצפה ליותר מידי
נכון שהחלפת הסט אפ המקורי תעזור קצת אבל לא יותר
לעומת זאת אני ממלץ על החלפת הכיסא אני נוסע ריקארו והוא ממש נוח
אים הקפיצים שלך במצב טוב תוסיף משולשים ובולמים יותר ארוכים
ובשאר הכסף תרכיב נעילה זה השיפור האמיתי
כמובן שאים המיתלים שלך לא תקינים ואתה חייב להחליף תחליף למשהו משופר

מקווה שעזרתי

שי

אדי
27-07-04, 15:04
ההגבהה שפרוקופמפ מציעים היא 4", שזה בערך הסטנדרט עבור YJ (המקור של הסופה). יש גם קיטים של 2.5" ויש כאלה שמגיעים ל-6". הפרוקומפ 4" הם הנפוצים ביותר.

המתלם הוא מפעל קפיצים ישראלי, בזמנו, כשבדקתי אצלם, לא היה להם מוצר מסודר לסופות אלא היה מדובר בהחלפת המאיה בלבד - פתרון לא נכון לדעתי (הבעייתיות היא שילוב של עלה בעל תכונות שונות עם שאר עלי הקפיץ הישנים). יש לי גם כמה חברים שהתאכזבו מהתוצאות (לא רק של החלפת מאיה אלא גם של בנית קפיץ שלם וחדש) בנוסף, היחס שלהם אלי למשל ... בא נגיד שלא הייתי חוזר לשם. כנראה שלמי שלא שווה להם להתייחס טוב הם לא מתייחסים טוב.

אדי

שלמה1
27-07-04, 20:53
איך הקיט של פורמקפ לפי דעתכם??
מבחינת נוחות טוב יותר מהמקורי?
תודה שלמה

חנן א.
28-07-04, 00:06
שים לב לטיפ של ארז. זה אולי נראה שולי, אבל זה הדבר הראשון, ולפעמים גם האחרון, שצריך לעשות לטובת שיפור הנוחות:

עוד טיפ קטן, בדוק טוב באיזה לחץ אוויר אתה נוסע ,לחץ גבוה יגרום לרכב להיות מאוד לא נוח

דרור ברלי
28-07-04, 11:19
סופה היא בין כלי הרכב הפחות נוחים שקיימים, אבל אפשר לשפר את זה ברמה מרחיקת לכת.

אין היום קיט מיובא שמתאים בול לסופה, קח בחשבון. למה? כי סופה אמנם מבוססת על רנגלר YJ, אבל איננה רנגלר. יש הבדלים באורכי הקפיצים ובמיקומי התושבות, כמו גם סרן אחורי גדול וכבד (דנה 60) עם ביצה גדולה. הקפיצים המיובאים מיועדים לרנגלר ולא תמיד מתמודדים עם המשקל הנוסף של הסופה, עם חלוקת המשקל השונה ועם מידות השילדה השונות.
הקפיצים מתוצרת פרוקומפ הם המיובאים הנפוצים ביותר - יש שני סוגים. הסוג הנפוץ יותר קשה מדי ולעומת זאת גם יורד חזק עם הזמן - לדעתי קפיץ ממש מחורבן ואת זה אומרים גם אלה שנוסעים איתו.
המערכת המיובאת הנחשבת ביותר היא של רוביקון אקספרס - מאוד מאוד יקרה וגם כן לא מתאימה בדיוק. מצריכה שינויים והתאמות ובכל מקרה לא מיועדת לסופה ארוכה סגורה בגלל משקל וכו'.

מתלם הוא יצרן קפיצי העליםהמאושר היחידי בארץ. קח בחשבון שמתקני ומרכיבי הקפיצים האחרים רוכשים ממתלם את העלים...
למתלם אין היום מתחרים בקפיצי עלים לסופה. בימים אלה מסתיים שם פיתוח ערכת קפיצים משופרים יעודיים לסופה. מערכת שהיא BOLT-ON באמת, בלי קידוחים, בלי ריתוכים, בלי התאמות מורכבות, בלי לשנות תושבות בולמים ובלי שינויים בשילדת הרכב. הרכב שלי שימש כפלטפורמת הניסוי לקפיצים הללו - נכון שזה נשמע די כיף, אבל בפועל זה היה ניג'וס לא קטן, כי הנסיונות הראשונים לא היו מוצלחים בלשון המעטה, וזה לא היה תמיד נוח להיכנס כל שבוע ולהשאיר את הסופה לפירוק והרכבת קפיצים ובולמים... אני נכנסתי לזה מתוך סקרנות טהורה, השקעתי המון זמן יקר אבל למדתי המון.

היום אני יכול לומר בבטחון מלא שהסופה שלי (ארוכה סגורה) מאוד נוחה, (יחסית לסופה כמובן, אל תשווה לגרנד צ'רוקי...) מהלכי המתלה מעולים, וקח בחשבון שנשארנו עם תושבות בולמים מקוריות ובלי ריוולוורים, בולמים ארוכים מאוד ושאר שינויים מרחיקי לכת (ולא חוקיים!) ברכב. לפרטים מדויקים כמו מה בדיוק, מתי ובעיקר כמה - תפנה למתלם ודבר עם איתי.

ודרך אגב, אני מכיר אותם שנים רבות ואין להם מתחרים גם בשירות וביחס ללקוח.

מלבד קפיצים ובולמים - אל תוותר על החלפת מושבים, ותתייחס מאוד ברצינות לעניין לחץ האויר בצמיגים.

שלמה1
28-07-04, 13:03
דרור תודה רבה על התשובה המאוד ממצה! , דרך עגב דיברתי עם כמה אנשים שיש להם סט "4 של פורקמפ והם ממש מקללים את הרגע שרכשו אותו , חיפשו יותר נוחות כמוני וקיבלו רכב נוקשה יותר!
קיבלתי מבחור נוסף פידבק על "מתלם" כנראה שאפנה אליו! , דרור שאלה נוספת שמופנת עליך! , כמה אינץ נותן הסט של המתלם? ובאיזה בולמים ממולץ להשתמש?
ובנוגע למושבים , אני מעוניין להחליף את השניים הקידמיים , ולא לכאלה במחיר של איזה 3 אלף לאחד! , לא חייב חדש! , אז על מה אתם ממליצים איזה סוג מושבים ומאיפה ניתן להשיג?
שוב תודה רבה שלמה

אדי
28-07-04, 13:10
בגדול, אתה ב"בעיה" - דרור צודק שהאפשרויות היחידות מבחינתך הן או פרוקומפ (2 סוגים) או המתלם.

הקפיצים המדוברים של המתלם עוד לא הוכיחו את עצמם ... ומנסיון של אחרים, לא כל מה שהמתלם עושה זה טוב - במיוחד לא הפתרון שהוא הציע בזמנו (החלפת מאיה - ואולי עדיין מציע ...).

תושבות בולמים משנים כאשר הקפיצים יכולים לתת עוד מהלך ומוגבלים ע"י הבולם. אם המצב כזה אז זה רק טוב, מהלך המתלה המתקבל מהקפיצים החדשים של ה"מתלם" לא ארוך מספיק כדי שיהיה כדאי לשנות את מיקום תושבות הבולמים - כך שאם משנים בקפיצים אחרים זה אומר שמהלך המתלה המתקבל מהם טוב יותר ...

ודרך אגב, אני מכיר אותם שנים רבות ואין להם מתחרים גם בשירות וביחס ללקוח.
דרור, אולי בגלל שאתה מכיר אותם שנים זה השירות שקיבלת ... הסיפור שלי היה שונה מאוד. אני זוכר שכשהגעתי אליו הוא שאל אותי אם אני הבחור עם הסופה או המגנום (עוד אחד שדיבר איתו בטלפון והיה אמור להגיע), כשהשבתי שעם הסופה הוא אמר שטוב שאני לא זה עם המגנום והיה נחמד מאוד ... כשהתחלתי לשאול שאלות שכנראה נראה מהן שעליתי את אחת מנקודות התורפה העיקריות של החלפת מאיה בלבד הפכתי מהר מאוד לאחד שנוהג כמו משוגע, לא יודע לנהוג בשטח ובכלל "לקוח לא טוב". אז אם זה יחס טוב ללקוח ...

אדי

נמרוד
28-07-04, 13:19
שלמה - כדי להמנע ממקרה לא נעים כמו של אדי - תציין שאתה מגיע בעקבות המלצת דרור (ואחרים) בפורום של ג'יפולוג. איתי מהמתלם גולש בדפים האלו, הוא מודע לנושא של שביעות רצון (או אי-שביעות) של לקוחות שונים. בסך הכל נראה שהגישה שם כיום חיובית. מן הסתם בעקבות מקרים עברו.

coas
28-07-04, 13:37
אחלה פיתרון נמרוד, כולנו נגיד שבאנו בעקבות המלצה של דרור ורק אז נקבל יחס ושירות טוב...
מהניסיון שלי, בלי המלצה מדרור, עדיף להתרחק. בלי לפרט יותר מידיי, אחרי ערגול אצלהם הזדקקתי למקצה שיפורים אצל מערגל אחר לאחר שהם סרבו לתקן את הטעון תיקון.

נותן שירות טוב הוא כזה שמתיחס לכולם, אבל כולם, בצורה חיובית מבלי להזדקק לפרוטקציה, ויטמינים וכיו"ב. אני לא כתב רכב וגם לא מחזיק אתר אינטרנט העוסק בנושא, אליי ורוב בעלי הג'יפים אפשר להתיחס בזלזול.

נמרוד
28-07-04, 13:51
אחלה פיתרון נמרוד, כולנו נגיד שבאנו בעקבות המלצה של דרור ורק אז נקבל יחס ושירות טוב...
מהניסיון שלי, בלי המלצה מדרור, עדיף להתרחק. בלי לפרט יותר מידיי, אחרי ערגול אצלהם הזדקקתי למקצה שיפורים אצל מערגל אחר לאחר שהם סרבו לתקן את הטעון תיקון.

נותן שירות טוב הוא כזה שמתיחס לכולם, אבל כולם, בצורה חיובית מבלי להזדקק לפרוטקציה, ויטמינים וכיו"ב. אני לא כתב רכב וגם לא מחזיק אתר אינטרנט העוסק בנושא, אליי ורוב בעלי הג'יפים אפשר להתיחס בזלזול.

זה ממש לא היתה הכוונה - מודה שלא הייתי ברור.

אני מאמין לחלוטין בכנות של אדי, שלך ושל אחרים שנכוו מיחס לא טוב במתלם. מאמין גם לדרור ואחרים שכן יצאו משם מרוצים.

בהתחשב בזה שהם הכי רציניים בתחום בארץ, מה לעשות. ובהתחשב בזה שיש שם רצון אמיתי לתת פתרון לבעלי הסופות (וזה לא מתוך צדקה, השוק קיים, הצורך קיים), אני אומר שלדעתי אפשר ורצוי לתת סיכוי למתלם. בנוסף, בניגוד לעבר, היום הם קוראים את הפורומים גם פה וגם בג'יפטריפ, ויש לזה משמעות.

שלמה1
28-07-04, 14:43
שלום לכולם , החלטתי כמעט בטוח שמחר אני אתקשר למתלם , לאחר בירורים קצרים הוא נמצא בחולון, אז דרך לא קצרה עבורי להגיע אליו אבל מבחינתי זה שווה את המאמץ.
יש לי שאלה נוספת!
במידה ואני ארכוש קפיצים משופרים ואשלב בולמים באורך מתאים ברור שמהלך המתלה יגדל, אך שמעתי שיש מוט מייצב קדמי בסופה שיגביל את מהלך המתלה שלי .!
מה הן האפשריות העומדות בפני ? יש לציין שאני מעוניין לנסוע עם מוט מייצב על הכביש!
האם קיים דבר כזה ניתוק שמתנתק רק בשטח? ואם אני אנתק את המוט מייצב בשטח בצורה כלשהי , מה יגביל אז את המהלך? שמעתי ממספר גורמים שזה ממש לא בריא שהבולם ישמש כגובל מהלך! אשמח לתשובות בנושא זה!
בנוסף חבר אמר לי שברכב בעל קפיצי עלים ובסופה בפרט מה שחשוב זה איכות הקפיצים ולא הבולמים , והוא המליץ לי לקחת בולם פשוט כמו מונרו! , מה דעתכם בעיניין?
(אשמח לקבל המלצה לגבי כסאות קידמיים).
שוב תודה רבה שלמה!

ארז
28-07-04, 14:53
1 המתלם ברשל"צ
2 לבולם גם יש חשיבות אבל היא משנית ביחס לקפיץ, למרות זאת אני דווקא כן הייתי הולך על בולם אכותי יותר, המונרו קשים.
3 לבולם אין שום בעיה להיות גובל המהלך בתנאי שהוא בנוי לכך, כל הבולמים המורכבים על רכבים בעלי קפיצי סליל הם גובלי מהלך.
4 יש מוט מיצב מתנתק
5 כדאי מאוד להאריך את צינורות הברס

אדי
28-07-04, 14:58
מה הן האפשריות העומדות בפני ? יש לציין שאני מעוניין לנסוע עם מוט מייצב על הכביש!
האם קיים דבר כזה ניתוק שמתנתק רק בשטח?
אין בעיה לקנות/לבנות ניתוק מהיר למוט המייצב. חפש בפורום.

ואם אני אנתק את המוט מייצב בשטח בצורה כלשהי , מה יגביל אז את המהלך? שמעתי ממספר גורמים שזה ממש לא בריא שהבולם ישמש כגובל מהלך! אשמח לתשובות בנושא זה!
הקפיץ יגביל את המהלך אם תרכיב בולם מתאים. יש בולמים שמסוגלים לתפקד כגובל מהלך, אבל בכל מקרה עדיף להרכיב בולם מתאים.

בנוסף חבר אמר לי שברכב בעל קפיצי עלים ובסופה בפרט מה שחשוב זה איכות הקפיצים ולא הבולמים , והוא המליץ לי לקחת בולם פשוט כמו מונרו! , מה דעתכם בעיניין?
בקפיצי עלים הבולם פחות משמעותי מאשר בקפיצי סליל. השאלה היא עד כמה, זה גם עניין של הרגשה.

יפתח
29-07-04, 09:58
בסופו של דבר הכל עניין של כסף, קיט קפיצים של רוביקון אקספרס ייתן לך נוחות מירבית שלא מתרחקת מנסיעה בלנד רובר סטנדרטי או בכל SUV אחר. (כן ארז תתחיל לצחוק)
הקיט כמובן דורש התאמות לא מסובכות אבל התוצאה טובה מאוד.
לאחר שנסעתי שלוש שנים עם הקיט הנ"ל בתקופה האחרונה אני נוסע עם הג'יפ של זאביק שמורכבים אליו קפיצי פרוקומפ, במילה אחת סבל!!!
הרכב קשה כמו אבן וכל הזעזועים עוברים לגב.
לדעתי למרות הרצון בהגבהה "סקסית" חשוב הרבה יותר נוחות הנסיעה ולכך אלייך לכוון את "המתלם"

אריק זמר
29-07-04, 13:10
אהלן,
מלבד הנקודה החשובה של לחץ האוויר בצמיגים, הועלתה פה נקודה שלא זכתה ליחס. קח בחשבון שלארץ מגיעים שני קיטים של פרוקומפ 4". שניהם שונים בתכלית עם קבועי קפיץ שונים ומק"טים שונים.
הקיט ה"פחות" מתאים לסופה הינו הנפוץ יותר והוא באמת קשה יותר (ובהרבה).

coas
29-07-04, 21:41
כן היא תהיה נוחה יותר אבל סביר להניח שהקפיץ כולו ישקע ודיי מהר.

דרור ברלי
29-07-04, 22:40
אדי, לא לשנות תושבות בולמים היה תנאי שלי. הקפיץ יכול ועוד איך להיפתח עוד, אבל אני משוכנע שפשוט אין צורך בזה, כי כבר עכשיו יש לו מהלך מעולה, גם מלפנים וגם מאחור, והכי חשוב - הוא מאוזן. המרכב שלי נשאר מאוזן וכמעט אופקי כמעט בכל מצב של הצלבה.

קיט קפיצים תחליפי צריך להיות BOLT-ON לחלוטין, ללא שינויים כלשהם בשילדה, אפיל ולא קידוח בודד אחד, או פיק אחד של ריתוך. כי ברגע שאתה מתחיל לאלתר, אתה לא יכול למכור דבר כזה ללקוח רציני. לייצר חלקים מיוחדים כמו תושבות לבולמים אחוריים יקפיץ למעלה את מחיר הקיט, לרמות שכדאיותן גבולית, וכאמור, לדעתי פשוט אין צורך.
אילתורים שונים ומשונים, מהלכי מתלה פוטוגניים ושאר שינויים מרחיקי לכת או הזמנות CUSTOM תמיד אפשר לבצע עבור מי שמעוניין.

אפרופו אילתורים - גם תושבות הבולמים שלך זה אילתור, ולא חלק מהקיט של רוביקון, שעצם הרכבתו על סופה זה אילתור לשמו. הוא לא מיועד ולא מתאים לסופה, ואל תאחזו את עיני מי שלא מבין. רוביקון הוא קיט לרנגלר, אולי הכי טוב שיש, אבל לרנגלר.
במסגרת האונס שמבוצע בו זמנית בקיט וברכב כדי לשדך ביניהם, קודחים בתושבות הקפיצים של הסופה, ואם מדובר בסופה סגורה (קצרה או ארוכה), הקפיצים האחוריים לא ישקעו, אלא ייפלו. צריך להוסיף עלה ולטפל בהם, ויפתח, תנסה להיזכר - אתה עברת את הסאגה הזו, לא?
מעבר לזה, הרי היה לי העונג לנסוע בסופה שלך. גם בסופה המצרית המדהימה של איציק SUBZERO, והיה נוח, בהחלט, אבל לא נוח הרבה יותר, אם בכלל, מהסט-אפ הסופי של מתלם, ורחוק מלהתקרב לנוחות של לנדרובר או כלים אחרים בעלי ארבעה קפיצ יסליל.

לעניין בולמים - בכלים בעלי קפיצי עלים, איכות הבולמים פחות קריטית, אם כי עדיין זה לא אומר שצריך לקנות בולמים זולים ודפוקים מתוצרת עלומה.
במסגרת הניסוי הורכבו כמה סטים של בולמים:
הסט שמורכב היום הוא פרוקומפ 1000 - בולם פשוט, לא יקר, ונוח להפליא. בסופו של דבר, לסופה ארוכה שמיועדת ליום-יום + טיולים + קצת עבירות מדי פעם, זו תמורה טובה לדעתי.

ניתוק מהיר למוט מייצב - למיטב ידיעתי הקיט יכלול מערכת לניתוק מהיר.

קיט צינורות בלם מוארכים - כנ"ל. זה כבר עניין בטיחותי קריטי, משום שמהלך המתלה הקדמי שהפיצים הללו מאפשרים, יקרע את צינורות הבלם המקוריים.

פעם, מזמן, הציעו כאן לערוך מבחן מתלים לסופות - סט-אפ מקורי מול התחליפיים של פרוקומפ, רוביקון, מתלם, שופינסקי ועוד כמה. זה שקע לתהום הנשייה, למרות שהיו כמה, כולל אנוכי, שהיו מוכנים להתייצב בכל זמן שיידרש...
אול יהגי עהזמן להעיר את המתים. מה קורה עם זה?

גיגי עידן
29-07-04, 22:52
שלמה שלום
מעניין שכל פעם הנושא הזה צץ מחדש ,בולמים ועלים בסופה .
מחליפים דעות ועצות ולא הגענו אף פעם למשהוא מוחלט וסופי.
בקיצור...לפני חצי שנה לאחר התלבטויות ובירורים בנושא החלטתי להשקיע את
הכסף דוקא "במתלם" , ואני לא מצטער לרגע.
לאחר שתאמתי יום אם איתי הגעתי למתלם על הבוקר,העלים פורקו ועורגלו מחדש
אם עלי מאיה ראשיים חדשים,משולשים +בוקסות חדשות,4 בולמים של מונרו (גז מאטיק),שימסים מאלומניום בזוית של 12 מעלות לפיצוי הזוית של הגל הינע האחורי.
מקדימה הוגבהה הסופה ב 1.5 אינץ ,ומאחורה ב 2.5 אינץ.
התוצאה...גיפ רך יותר על הכביש , ובשטח אם לחץ אויר של 20+-,הנסיעה נוחה יחסית,העבירות השתנתה פלאים,מהלך מיתלים ארוך יותר.
מוט מייצב אפשר להאריך ללא בעיה,אבל אסור לפרק אותו לצמיתות.
אתה מוזמן לבוא ולראות,דרך אגב ...הסופה שלי גם ארוכה .
נעם

דרור ברלי
30-07-04, 00:33
דרך אגב אם שכחתי קודם לציין:

מערכת המתלים החדשה לסופה מגביהה ב-4 אינץ'.

שלמה1
30-07-04, 01:14
שוב שלום לכולם ותודה על הייעוץ! , דרור אם עידן התקין את הסט של המתלם על הסופה שלו לפני חצי שנה זה אמור להיות הקיט שנמכר גם עכשיו לא?
אם כן אז איך זה שאתה טוען שהקיט נותן הגבהה של 4 אינץ ועידן אומר שעל הסופה שלו זה 2.5 אינץ?
אני קצת מבולבל בעיניין במייצב! , אם ולאחר שאני יגביהה את הגיפ אני אתקין ניתוק מהיר למייצב זה יגרום נזק מסויים בזמן פתיחה מקסימלית?
שוב תודה רבה שלמה

אדי
30-07-04, 05:37
הוא לא מיועד ולא מתאים לסופה, ואל תאחזו את עיני מי שלא מבין.
דרור, הרוביקון מתאים לסופה שלי (קצרה, פתוחה ונוסעת בלי הרבה משקל) הרבה יותר מה"תוצרת" של המתלם עד עכשיו. ולדעתי (ויש עוד כמה שחושבים ככה ...) הקיט מתאים לסופה קצרה פתוחה בכלל. אם תשים לב, בכל פעם שאני ממליץ על הרוביקון אני מסייג זאת בכך שמדובר בסופה קצרה פתוחה ... כאן בכלל לא המלצתי עליו אז אני לא מבין מה ההשוואה לקפיצים של המתלם.

את הקפיצים החדשים של המתלם אני לא מכיר, יכול להיות שבמקרה יצא לו משהו טוב ... אם הוא יגיע לרמה של הרוביקון אחרי כל הניסויים, אני לא בטוח. ואם כן, אני מקווה שהקפיצים יחזיקו מעמד ושאלו שירכיבו אותם יהיו מרוצים - לא כמו כמה חברים ש"שיפרו" את הקפיצים שלהם אצל המתלם או אפילו קנו ממנו קפיצים חדשים שלא עמדו בספסיפיקציות ההזמנה.

אפרופו אילתורים - גם תושבות הבולמים שלך זה אילתור, ולא חלק מהקיט של רוביקון, שעצם הרכבתו על סופה זה אילתור לשמו ...
אפשר לקרוא לזה אלתור ואפשר לקרוא לזה התאמה, למשל. מי כמוך יודע איך בניסוח של משפט אתה יכול לשנות את משמעותו. ואם זה אלתור, מה רע באלתור טוב?

ואפרופו אלתורים, כמו שכתבת, להחליף את המאיה בלבד זה לא אלתור? כולנו יודעים מה קורה לשאר העלים עם הזמן.

אדי

אדי
30-07-04, 05:44
שוב שלום לכולם ותודה על הייעוץ! , דרור אם עידן התקין את הסט של המתלם על הסופה שלו לפני חצי שנה זה אמור להיות הקיט שנמכר גם עכשיו לא?
אם כן אז איך זה שאתה טוען שהקיט נותן הגבהה של 4 אינץ ועידן אומר שעל הסופה שלו זה 2.5 אינץ?
אני קצת מבולבל בעיניין במייצב! , אם ולאחר שאני יגביהה את הגיפ אני אתקין ניתוק מהיר למייצב זה יגרום נזק מסויים בזמן פתיחה מקסימלית?
שוב תודה רבה שלמה
עידן מדבר על החלפת מאיות בלבד (שזה די בייתי בפני עצמו), דרור אומר שהמתלם התחילו/יתחילו למור קפיצים חדשים כך שלא מדובר באותו הדבר.

לאחר הגבהת הרכב תצטרך להאריך את המוט המייצב אם תמשיך לסוע כשהוא מחובר. תוכל, כמובן, להרכיב ניתוק מהיר שלא יפריע בפתיחה מקסימלית כאשר המוט המייצב מנותק.

גיגי עידן
30-07-04, 09:17
בוקר טוב לכולם
מאחר והסופה שלי היא לטיולים ולא לצורכי עבירות ,לא עלה בכלל הנושא של 4 אינץ .
רציתי להגביהה מעט את הרכב אל מנת לקבל יותר רכות ומהלך מיתלים ארוך יותר.
אין לי צורך ברכב גבוה ,ובטח שלא בא לי להיות סבל של הילדים,להרים אותם או להוריד אותם מהגיפ כל היום.
שוב ...אני מאוד מרוצה !
נעם
http://www.jeeptrip.com/page.aspx?div=Albums&group=2&item=2781

דרור ברלי
30-07-04, 11:52
אדי, דווקא הקפיץ ה"ישן "שלהם, זה שבו הוחלפו רק מאיה ראשית וקונטרה מאיה, היה אחד המוצלחים שבהם נתקלתי. נוח ובעל מהלך מצוין.

בשבירות עלים בקפיץ הזה נתקלתי רק אחרי ראלי ארץ המרדפים ביולי 2000, תסכים איתי שזו לא נהיגה נורמלית.

מה שהותקן בג'יפ של עידן זה לא הקיט החדש. זה יצא לשוק בקרוב מאוד.

התושבות שאתה בנית לבולמים שלך זה כן אילתור, וזו לא בושה להודות בזה. זה אילתור שאתה בנית לצרכיך הספציפיים, ויכול מאוד להיות שהוא מוצלח, אבל אי אפשר למכור דבר כזה - תסכים איתי.
קיט רוביקון עובד טוב פחות או יותר כשמדובר בסופה קצרה פתוחה, או מקסימום סגורה בפיבר קל. מספיק שיושבים שניים מאחורה + ציוד לטיול, והוא שוקע ומתיישר...

אני בכוונה כן משווה לקיט של רוביקון, כי הוא איכותי ויקר והיווה את אמת המידה בפיתוח הקפיצים הללו לסופה. המטרה היתה להגיע ליתרונות של הרוביקון אבל בהתאמה מלאה למידות ולמשקלים של סופה, במיוחד ארוכות סגורות שהן הרוב, וגם הכי בעייתיות בהתאמה טובה של קפיצים.

אדי
30-07-04, 16:06
אדי, דווקא הקפיץ ה"ישן "שלהם, זה שבו הוחלפו רק מאיה ראשית וקונטרה מאיה, היה אחד המוצלחים שבהם נתקלתי. נוח ובעל מהלך מצוין.
דרור, בעקרון המתלם הציעו בזמנו להחליף רק את המאיה וטענו שכל החלפת עלים נוספת (ואפילו קפיץ חדש ...) זה מיותר. לדעתי, ויש עוד כמה שחושבים כמוני ..., הפתרון הזה פשוט לא נכון. יש גם כמה אנשים שלא ממש מרוצים מהביצועים של החלפת המאיות.

בשבירות עלים בקפיץ הזה נתקלתי רק אחרי ראלי ארץ המרדפים ביולי 2000, תסכים איתי שזו לא נהיגה נורמלית.
יכול להיות שלך היה במקרה מזל, יש כאלה שלא היה להם ... אני חושב שמישהו כתב באחד הפורומים בזמנו שבסופו של דבר הוחלפו אצלו כל העלים לחדשים עם הזמן.
יש לי חבר שנשבר לו במהלך טיול הקפיץ (רנצ'ו שעבר "טיפול" אצל המתלם) ... הקפיצו לו קפיץ קומפלט מפרדס חנה למדבר יהודה. כמה ימים אחרי זה כבר הוזמנו קפיצים של סקייג'אקר (לדעתי הם לא מתאימים לסופה אבל זה סיפור אחר).

התושבות שאתה בנית לבולמים שלך זה כן אילתור, וזו לא בושה להודות בזה. זה אילתור שאתה בנית לצרכיך הספציפיים, ויכול מאוד להיות שהוא מוצלח, אבל אי אפשר למכור דבר כזה - תסכים איתי.
אפשר לקרוא לזה אלתור כמו לכל דבר אחר, אבל זה עובד טוב. ולי, בתור אדם שלא מתיימר להיות "מומחה מס' 1 לקפיצים בארץ" ולא עוסק בנושא לפרנסתי, מותר לאלתר ו"לעשות שטויות" ו"דברים מיותרים שלא צריך" (כמו שנאמר לי ע"י חבר שמישהו מהמתלם אמר על התושבות שבניתי) ככל העולה על רוחי כל עוד זה בטיחותי (הג'יפ שלי עבר טסט בלי מעכרים). אבל מה הקשר בין תושבות הבולמים לקפיצים? הם היו עובדים מצויין גם בלעדיהן (עם פחות כמה ס"מ במהלך המתלה האחורי).

קיט רוביקון עובד טוב פחות או יותר כשמדובר בסופה קצרה פתוחה, או מקסימום סגורה בפיבר קל. מספיק שיושבים שניים מאחורה + ציוד לטיול, והוא שוקע ומתיישר...
זה מה שאני טוען. דרך אגב, גם עם 3-4 אנשים והמון ציוד (טיולים של 4 ימים שכל הציוד על הרכב) הרכב נשאר מאוזן (ברור שיש שקיעה מסויימת עקב תוספת המשקל ... חוקי הפיסיקה עובדים גם אצלי בג'יפ, אבל היא לא מורגשת) והקפיצים עובדים כמו שצריך.

אני בכוונה כן משווה לקיט של רוביקון, כי הוא איכותי ויקר והיווה את אמת המידה בפיתוח הקפיצים הללו לסופה. המטרה היתה להגיע ליתרונות של הרוביקון אבל בהתאמה מלאה למידות ולמשקלים של סופה, במיוחד ארוכות סגורות שהן הרוב, וגם הכי בעייתיות בהתאמה טובה של קפיצים.
לסופות ארוכות סגורות באמת שאין פתרון טוב. נחכה ונראה מה הפתרון של המתלם שווה. בינתיים, כל עוד לא מדובר ביצור סדיר של הקפיצים אי אפשר לחוות דעה רצינית על הקפיצים.

שבת שלום, אדי.

ארז
30-07-04, 17:18
לגבי סופה ,אני די בטוח שהרוביקון אינו מתאים לסופה ארוכה סגורה, זה יצור שכלל לא מתקרב בנתוני המשקל שלו לרנגלר...

דרור לגבי הערה שלך שלא ניתן למכור קיט עם תושבות חדשות כי זה אלתור....אותי זה קצת מעליב, למה אילתור?
לי יש לא מעט קיטים שאני בונה ומיצר(שאינם קשורים אגב לסופות אלא ללנדרובר וטויוטה) שמגיעים עם תושבות בולמים חדשות, לא אלתור ,אלא קיט שלם שתוכנן ונבנה עם תושבות חדשות.
הינה כמה דוגמאות, תושבת בולם עליונה:
http://imgsrv.pic4u.co.il/926190199ef5b3dfeb40e0aae7c4e080020000.a spx

http://imgsrv.pic4u.co.il/9261902bdff2ff3e224b6fa1fceb4650020000.a spx

http://imgsrv.pic4u.co.il/926190a5e101730d1a4e019c6afa2270020000.a spx

תושבת בולם תחתונה:
http://imgsrv.pic4u.co.il/926190bb0a7ec6bcc04da4a458441230020000.a spx

http://imgsrv.pic4u.co.il/9261903ebe08270f1f4d97a841c79a10020000.a spx

אין צורך לפחד משינוי תושבות, התושבות המקוריות בנויות למהלך מסויים וסוג בולמים מסוימים, אם אתה משקיע כסף ובכל מקרה יש לך קיט של מוט מיצב מתנתק, למה לא לקבל עם זה גם מהלך מתלה גדול יותר?(לא שאני טוען שהמהלך מתלה בקיט החדש של המתלם קטן, לפי מה שראיתי אצל דרור הוא מאוד מספק).
בUS יש הרבה מאוד קיטים שבנויים למעבר למשתמש הממוצע שמגיעים עם תושבות חדשות,צינורות ברקס מאורכים ועוד....

דרור ברלי
30-07-04, 20:26
לא כלכלי לייצר כחלק מקיט המתלים את התושבות לבולמים אחוריים, כי זה מייקר משמעותית את כל העסק ולא כל אחד רוצה או צריך את זה. מי שרוצה יכול להוסיף לחבילה חלק כזה (יש אמריקאי שמיועד לרנגלר ולא ממש מתאים - ניסינו) ויש מייצור מקומי - נדמה לי שגידי מסהרה היה מייצר כאלה פעם?...

העבודות שאתה עושה ארז, רחוקות מלהיות אלתור. הן CUSTOM JOB לשמו - זה נראה טוב וזה שווה לא מעט. אבל זה CUSTOM. תוספת המהלך שמתקבלת בלנדרובר בזכות התושבות הללו היא גדולה והופכת אותן להכרחיות. בסופה, עם מבנה הרבה יותר פשוט, שלא לומר פרימיטיבי, ועם המגבלות המולדות של תצורת קפיץ עלים חצי אליפטי, זה לא כל כך קריטי לדעתי.

מאיר רוטברג
01-08-04, 08:56
פרוקומפ זה בטון נטו גם אחרי 4 שנים
נקודה

שחר-סופה
01-08-04, 18:53
מאיר,
O.K, רק שאני לא רואה אפשרות זמינה וזולה יחסית ואו תחליף אחר לפרוקומפ
4" , משהו שלא ישקע אחרי זמן קצר יחסית ואצטרך להגיע להתאמות / שינויים
תיקונים ,עירגול וכד' .אתה יודע איזה כאב ראש זה...
מאיר , ישנם גם בעלי סופות ארוכות שעמוסות לעייפה ביציאה לטיולים ובעליהם
דווקא מרוצים מהפרוקומפ 4" .

שחר.

מאיר רוטברג
01-08-04, 20:49
זה שקע מאחור ועוד איך עבר כבר עירגול ונהיה יותר קשה
ואל תגררו אותי לדבר על המתלם אחרי ששלחתי את חבר שלי אריה לשם והלך וחזר המון וכל פעם הרכב עמד בצורה אחרת ושלא לדבר על שבירות קפיצים
יאללה כבר דיברתי יותר מדי
אין לי כל בעיה עם המתלם ,נהפוך הוא אבל אני רוצה לראות בדיקות עומסים ,ולאורך ציר הזמן
או על רכבים מספר לאורך שנה או במעבדת רכב שתחקה זמן זה אחרת זה מוצר נסיוני גריידא

טל
10-08-04, 21:57
בבעלותי שני ג'יפים סופה וcj-6 שנת 77. בג'יפ הישן (והטוב) יש מושבים של ISRO הידראוליים לא מציאה. נראה לי שהפיתרון הסביר גם מבחינת מחיר זה מושבים מפירוק של יצרן מכוניות מפנק (יש לדאוג להתאים את התושבות).
לגבי שימוש בבולם בתור מגביל מהלך מניסיוני הבולם שורד אבל הפין התחתון נקרע מפעם לפעם כך שאני לא בטוח שזה פיתרון מומלץ.

tsvikac
27-08-04, 12:20
שלמה שלום
אמנם עברכבר זמן רב מתחילת השירשור אך אם אוכל להוסיף אשמח.
כל מה שדובר על קיט 4 של פרו קומפ נכון לצערי היה לי ניסיון רע ומר עם קיט ה-4 ש פרוקומפ
שניקנה אצל יאנוביץ זהו קיט קשה ביותר ולא עזרו כל שינויים והורדת עלים.
יצא לי לראות סופה עם קיט 4 שמיובא ע"י מישהוא אחר ולא זכור לי כרגע שמו ויש הבדל ניכר.
לדעתי אם תיקח את קיט ה-2 של פרוקומפ תקבל רכב רך ונעים תוסיף נדנדות בומרנג להוסיף גובהה ותקבל נוסחה מעולה.
עוד קיט שלא דובר כאן הוא של בלק דאימונד שהיה מותקן על אחת מהסופות שלי יחד עם בולמים של הנ"ל הסופה היתה מגהץ -חבל על הזמן אומנם היו התאמות של שינוי חורים בתושבות השלדה אבל הרכב ממש גיהץ את השטח ולאחר ניתוק סטביליזר ברמה של קפיצי סליל.
צביקה

אדי
27-08-04, 12:35
אם כבר הזכירו את הקפיצים של בלק דיאמונד ל-YJ, מנסיון על סופה קצרה סגורה הם מצויינים, בודאי ביחס לשאר האופציות שהיו בזמנו בשוק (רנצ'ו, פרוקומפ ומתלם). הרכב נוח ומהלך המתלה סביר - לא ברמה של הרוביקון אבל בהחלט מספק. ברכב הספציפי שנסעתי עליו הוסף עלה מאחור כדי להתאים את הקפיץ לתוספת המשקל. בזמנו רציתי לקנות את הקפיצים האלו אך אף אחד לא יבא אותם לארץ והחלטתי שאם כבר אני מביא מחו"ל ... אז שיהיה הכי טוב שיש.

אדי

doxe
08-09-04, 10:29
חברים אל תשלו את הבחור הקיט הכי נוח לסופה הוא............................ רוביקון אקספרס ולא יעזור לכם :lol:

-->