PDA

צפייה בגרסה מלאה : עיצוב מימייה

רון נחמן
21-12-09, 00:30
שלום
כשאני לא עסוק בלשבור את האוטו, אני סטודנט לעיצוב תעשייתי. קיבלתי משימה לעצב מימייה, ואני מאוד מקווה שאוכל למתוח את ההגדרה למיכל מים לג'יפ.
כרגע אני מחפש 2 דברים:
1. כמה שיותר מידע על המוצרים הקיימים בשוק. אני מכיר את ה"בובי" ועל האוטו שלי יש צינור פי.וי.סי עם ברז... אני אשמח להיחשף לעוד פתרונות יצירתיים.
ואל תדאגו, את החיפוש ב"גוגל" אני יודע לעשות... רק אם יש לכם מוצרים שונים, שאתם חושבים שאני לא אמצא סתם ככה.
2. איפיון ודרישות - אני מנסה לאפיין ולמקד כמה שיותר את המוצר שלי. פשוט תכתבו מה מעצבן אתכם במוצרים הקיימים (אותי, נניח, מעצבן שמיכל המים נמצא על הגג, מה שמשפיע על התנהגות הרכב וצריכת הדלק).

נמרוד
21-12-09, 08:01
זה שהמיכל נמצא על הגג מצד שני מאפשר להשתמש בגרביטציה כדי להשתמש בו - ואת זה אני אוהב. משאבות מים, מכל הסוגים והמינים, הן יקרות - וכשיפסיקו לעבור, מעצבנות יותר.

אני הייתי חושב בכיוון של מיכל מים שטוח ודק, עשוי פלסטיק עבה בסגנון מתקני הגינה של כתר, מתוכנן עם חוזק בפני עצמו, שישמש כגגון. כזה מתקן שאינו מתכתי יכול להיות יצוק בצורה של גג ועם מתאמים מינימליים, דקים מאד, להתחבר ישירות על הגג של הרכב - בלי רגליים. על גג רכב שטח בגודל מלא ניתן בקלות לנצל שטח של 1.20X1.80 מטר - תכפיל את זה בס"מ ספורים ויש לך יופי של קיבולת, אתה צריך עכשיו רק למצוא פתרון יצירתי איך מנקזים כמות מים מקסימלית (להעמיד את הרכב בשיפוע זה תמיד פתרון אבל לא לזה אני מתכוון...)ואיך משלבים נכון את המבנה שיכול לתמוך בתכולת גגון מעל הדברר הזה. וכמובן אתה צריך לדאוג שזה יראה יפה, בניגוד לכמעט כל גגון ו/או מיכל מים שקיים בשוק או אולתר על ידי ג'יפאי אי פעם...

shachar
21-12-09, 09:18
מימייה
יש כמובן את "שקיות המים" שיכולות להתאים את עצמם לחללים שונים ברכב
צריך להגן עליהן שלא יפגעו מפינות חדות

ינון
21-12-09, 09:29
אני הייתי עושה חיבור של לחץ אוויר באחת מפינות המיכל וכך אנו מקבלים גם לחץ לשטיפה של הבוץ מחלקיו הפנימיים של הגלגל (לא יודע אם זה אפשרי בגלל כמות מים מוגבלת) כמו כן ווסת לחץ אוויר ומבנה דמוי מזרק יכול לספק לחצ של מים המשתנה על-פי הדרישה כולל מקלחון ובעצם מה לא.
הפנוקציה פה היא איזה גודל מיכל ואופן יצירת הלחץ.

עודד זנטון
21-12-09, 11:43
הייתי לוקח את הרעיון של נמרוד אבל בתצורה פשוטה.
מיכל מים בגודל 160X100X3 (שטוח) יתן לך48 ליטר מים שזה לא מעט.
אתה בונה אותו מ"אמבטיה" שמבסיסה הפנימי עולים עמודים דקים (נניח 5X5 מ"מ כ"א) במרחקים שווים של 10 ס"מ בין עמוד לעמוד ובין השורות.
שפת ה"אמבטיה" הינה תעלה עם אטם גומי והמכסה שלה משתלב בתעלה הנ"ל ומונח על ה"עמודים".
החיבור בין האמבט למכסה יחוזק ע"י ברגים כל 20 ס"מ על ההיקף (תצטרך "לשוניות" שיבלטו מ 2 החלקים על ההיקף).
בחלקו העליון של המכסה, יהיו 2 קורות אלומניום אורכיות בולטות לקשירת ציוד.
המכסה לא יהיה שטוח אלא בעל "פסים" אורכיים לניקוז מי גשמים.
האמבט יבנה עם תושבות שמתחברות לקורות רוחב של גגון אוניברסאלי.
1 ברז יציאה עם חיבור מהיר, 1 פתח כניסה.

לכל זה אפשר באמת להוסיף כאופציה חיבור מהיר ללחץ אויר.

הנה קיבלת מתכון מנצח שלא יעלה יקר ליצור ובטוח יהיה עם ביקוש גבוה.

נדב42
21-12-09, 14:10
כל הפתרונות האלו לא לוקחים בחשבון את מרכז הכובד של הרכב.

לעומת זאת, מיגון גחון (כמו גם מיגון סף=מדרגות) עשוי מצינורות מים ייתן ערך כפול ... :p:p:p

להתראות בשטח,

נדב.

yaki_r
21-12-09, 16:46
רון שלום,

אני הייתי חושב בכיוון של שקית המים הקיימת רק מחומר יותר מוגן לפנצר והחשוב ביותר שמתעצבת מעצמה. כיוון שברכבים השונים והטובים שלנו לכל אחד חלל שונה. רצוי שתהיה שקית שיודעת ל"התיישב" בחלל פנוי עם פיה למעלה וניקוז למטה

בהצלחה, יקי

רון נחמן
21-12-09, 19:28
וכמובן אתה צריך לדאוג שזה יראה יפה, בניגוד לכמעט כל גגון ו/או מיכל מים שקיים בשוק או אולתר על ידי ג'יפאי אי פעם...

אני מודה לכם על התגובות. כרגע יותר חשוב לי לאפיין את הבעיות והיתרונות של מה שקיים בשוק, מאשר להתחיל דיון על פתרונות אפשריים והחסרונות שלהם.
כמובן שמעל הכל, חשוב לי שהמוצר יהיה יפה (בעיניים של ג'יפאי, לא של אוצר במוזיאון), ויענה על צורך אמיתי.

הפתרונות שיש כרגע בשוק, לדעתי, הם לחלוטין לא מעוצבים (מיכל הקלקר המעוגל של "בובי"), או מתאימים רק לכלים ספציפיים.

מה חשוב לכל אחד מכם שייתן מיכל המים? מה הקיבולת הרצויה? האם אתם רוצים מיכל מודולרי, שאפשר להשתמש בו גם ביום-יום (כמו שיש לי על הגג, 8 וחצי ליטרים) או מעדיפים מיכל ריק שתמלאו רק לטיולים? האם אתם מעדיפים מיכל שיושב בתוך הרכב או על הגג?

כשאני משתמש בגגון שלי, אני מתעצבן שאין לי מיכל מים שטוח שמאפשר העמסת פלטות עץ.
מה מעצבן אתכם?
ושוב, אל תתנו פתרונות, תנו בעיות. תאמינו לי שאני אתייעץ אתכם בכל התלבטות...

עודד זנטון
21-12-09, 23:56
מציק לי קצת שאין מיכל שיושב בתוך האוטו הכי קרוב לריצפה או יותר טוב מתחתיה ועדיין יודע להתחמם בשמש.
שאין מיכל שיודע לתת לחץ מים ללא משאבות ואביזרים חכמים שנוטים להתקלקל (גרביטציה נישללת בתלונה הקודמת..)
אני הכי הייתי רוצה מיכל מים של לפחות 50 ליטר שלא תופס מקום.

בגדול, רוב התלונות יהיו על מרכז כובד ומקום שהמכיל תופס ברכב..

נדב42
22-12-09, 00:03
אם כבר: מיכל שיוכל לחמם את המים בשמש מחד לטובת מקלחת, ולשמור על מי שתייה קרים מאידך ...

:p:p:p

רון נחמן
22-12-09, 00:13
טוב, חבר'ה...
בגבולות הפיזיקה...

נדב42
22-12-09, 01:10
ושוב, אל תתנו פתרונות, תנו בעיות.

אתה ביקשת ...

אבל אל תשלול כל הזיה פרועה: אם תבנה מגיני מדרגות מפרופיל מלבני מאסיבי תוכל להכיל בכל צד כ- 10 ליטר ואולי אף יותר (וזה נותן מרכז כובד נמוך ופונקציונליות חשובה נוספת). באחד הצדדים הוסף צנרת שתזרים את המים במעגל סגור (כמו דוד שמש) בקרבת האגזוז, והנה לך ברז מים חמים ומים קרים :p. לסוגיית הברז שלא יפגע מסלעים - ברז ניל (של מדיח/ניאגרה)

מיקום אפשרי נוסף: בפגושי הפלסטיק המנופחים יש הרבה מקום (נמוך) ויותר קל למקם בהם ברז ...

נמרוד
22-12-09, 08:59
כולם כאן לקחו את מרכז הכובד כשיקול-על... למה?

שאלת כמה מים צריך להיות במוצר שכזה -

עבור ג'יפ טיולים/יומיומי בישראל - אני אסתפק ב20 ליטר. רצוי 30 או מקסימום 40. אני מטייל שנים כשאספקת המים שלי היא ג'ריקן 20 אחד עם צינור וברז שמשמש לשטיפה, ועוד כ15-20 ליטר מי שתייה בצורה נוחה - בקבוקים שמסתובבים ברכב, מים קפואים בצידנית, קלקר וכדומה. לכן אם תספק לי פתרון נוח, אסטטי ויעיל (גרביטציה) על הגג, ברמה של 20 ליטר או קצת יותר, שישחרר אותי מהצורך להתעסק עם ג'ריקן שמבזבז מקום בתוך הרכב - אני קונה.

לג'יפי "מסעות" שאמורים לטייל ימים בלי מקור מים (לא טיול בישראל), צריך כמויות מים גדולות יותר, ואז אני מניח ששיקול מרכז הכובד הופך למשמעותי יותר. אבל זה שוק הרבה יותר קטן, יחודי, שוק של מוצרי custom ואני מניח שבתור סטודנט לעיצוב תעשייתי* פחות מעניין.

נדב42
22-12-09, 09:46
כולם כאן לקחו את מרכז הכובד כשיקול-על... למה?

אני לא אחראי על כולם (בקושי על עצמי), אבל אולי זה קשור לעובדה שלא כולם פה מתניידים על צ'רוקי לימיטד, וחלקינו אף "מתהדר" בכלים צרים ששוקלים בסביבות הטון הבודד ואף פחות, ואז תוספת קבועה של 20-50 ק"ג (מתקן + מים) נראית פתאום יותר משמעותית (כמו גם תוספת של 2 נוסעים במושב האחורי בעליות של ירושלים...)

להתראות בשטח,

נדב.

erezjack
22-12-09, 09:55
כללית, אני חושב כמו נמרוד.

תבדוק את הקישור הזה, תקבל חום מהמבחר שיש להם. הייתי בחנות כזו ויצאתי בזחילה.
http://www.woick.de/catalog/index.php?cPath=120000000_120100000_1201 01000 (http://www.woick.de/catalog/index.php?cPath=120000000_120100000_1201 01000)

וגם דף מהקטלוג:
http://imgsrv.pic4u.co.il/2/551/c7c38dd698e14a0784a381919f2e9dbf05.jpg

ארז

whisky
22-12-09, 10:20
מצטער אני דווקא בצד הפתרונות, אין מה לעשות עקשן, פרד, לא מקבל מרות:

פתרון אחד לגרוויטציה יכול להיות מיכל שיושב מתחת לציוד ומקבל ממנו לחץ (כמו אינפוזיה מתחת לפצוע באלונקה בצבא) נכון שתהיה בעיה עם הספיקה של המים אבל זהו פיתרון אחד.

כמות המים וגודל המיכל (שהם שלובים אחד בשני) צריכה לדעתי להיות משתנה, רכבים שונים מאפשרים מקומות שונים.

לשמור מים לאורך זמן זה לא פרקטי לפחות לא מי שתיה, זה פשוט לא בריא ועדיף להימנע (לא חובה, אבל הרבה אנשים נוהגים כמוני).

ועכשיו לגרסת הפתרונות:
1. כמו שאמרתי מיכל שילחץ על ידי הציוד וכך יזרים את המים.
2. חימום על ידי חיבור או ליפוף מסביב לצינורות הקירור של המנוע.
3. מילוי מים תוך כדי נסיעה: חיבור לצינור מי העיבוי של המזגן (בקיץ זה יכול למלא לא מעט).

whisky

רון נחמן
24-12-09, 22:36
חברים, תודה רבה
אני נאלץ לאכזב לעת עתה, כי המרצים שלי לא אישרו את כיפוף החוקים, בטענה משכנעת ביותר שיש לי רק חודש ואני צריך להוציא דגם 1:1 מתפקד,
במלים אחרות, בניגוד לטיולים, הפעם ראיתי הזדמנות להחלטה דבילית במיוחד אבל החלטתי לא ללכת עליה...

תודה רבה על שיתוף הפעולה (ובכל זאת, בעיקר נתתם רעיונות ולא בעיות :shock:)

עד הפעם הבאה,
רון.

-->