PDA

צפייה בגרסה מלאה : רכב מעניין שנבנה לדקאר 2010 - מיני-טרופי-טראק עם מנוע 1.9TDI

נמרוד
04-01-10, 08:11
מדובר על רכב שנבנה בקנדה, הנהג הוא אחד לורנס האקינג, סיים בעבר את דקאר על אופנוע ומתכוון להיות הקנדי הראשון שמסיים אותו על ארבע גלגלים. הרכב מעניין מאד, הנסיון כאן הוא לבנות TT מוקטן, עם סרן אחורי ומתלים ארוכים, עם מנוע טורבו דיזל קטן שמאפשר להנות מיתרונות רבים על פניו - משקל מותר קטן מאד (פחות מ1200 ק"ג) צריכת דלק נמוכה = מיכל דלק קטן (משהו כמו 120 ליטר בלבד לעומת 300+ המקובלים). המנוע הוא 1.9TDI של פולקסוואגן, הגיר ידני 5 הילוכים של טויוטה (?).

לרוע המזל המרוץ הסתיים אתמול בסטייג השני עם פולי קראנק (?) שבור, שהצוות לא הצליח לתקן בזמן כדי לסיים את הסטייג'...

שרשור פרויקט בפורום של קנדים:
http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=4199351&page=1
אתר הבית של הקבוצה:
http://www.lawrencehacking.com/

המנוע כל כך צר וקצר:

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=20470&d=1262585415

נמרוד
05-01-10, 21:18
אחרי נבירה בשרשור, ובלי קשר לדקאר אלא נטו לפורום הבונים, גיליתי הרבה עניין ברכב הזה.

מסתבר שהוא לא נבנה בקנדה. הרכב עצמו נקנה מעסק משפחתי בקליפורניה שנקרא Mason Motorsports (http://www.masonmotorsports.com/) וזה דגם מייצור "סדרתי" (יוצרו כבר יותר מעשרה) שהם קוראים לו Pro-Runner. ההגדרה שלהם דומה מאד לשלי לעיל - הם מתארים את הרעיון כטרופי-טראק בקנה מידה מוקטן. הנתונים הם בסיס גלגלים של 2820 מ"מ, 1930 מ"מ רוחב, גלגלי 33/12.5, משקל של כ2600 ליברות (1180 ק"ג). התצורה הבסיסית של הרכב היא מנוע אקוטק 4 צילינדר 2.4 ליטר, מנוע אמריקאי זול ונפוץ שמשמש גם בTrophyLight (http://www.jeepolog.com/499.html) ויש כמה קטגוריות של מרוצים שמוגבלות לשימוש במנוע הזה בלבד. תיבת הילוכים TH400 המוכרת והמוכחת, וסרן אחורי 9 אינץ' צף. זה רכב שעם 200 כ"ס הוא יופי של דבר, ועם 300 עד 350 כ"ס הוא כבר כלי רציני מאד. והוא מתאים גם למנוע V8 - הם מציאים אותו עם מנוע LS3 בן 350 כ"ס - סטנדרטי, בלי שיפורים - רכב אמין עם יחס הספק משקל דומה לשל טרופי טראק אמיתי ששוקל פי שניים, ברבע מחיר (וחצי מצריכת הדלק). מדובר על מתחרה ישיר לטרופילייט שנראה מהונדס ובנוי ברמה גבוהה מאד.

למה זה כל כך מעניין? כי זה ממש דומה למה שאני נוטה להאמין בזמן האחרון שהוא סוג רכב שיכול להצליח במרוצי הראלי רייד בארץ. בתקציב הישראלי המוגבל, עם נגישות מוגבלת לחלקים (קריא, אין טרנסאקסל מרוצים, שבלעדיו לא תהיה באגי תחרותית) כשהמסלולים הם בממוצע לא קיצוניים כמו באחה, אולי גלגל 33 ומהלך מתלה צנוע יותר של 23 אינץ' כמו שיש בפרו-ראנר הם פשרה יעילה? פשרה שאולי אפילו אחד כמוני יכול להרשות לעצמו בעוד כמה שנים, ואם אני מייצג, אז בטח יש לזה קהל לקוחות פוטנציאלי גדול. זה המצב גם בארה"ב - על כל טרופי טראק שנבנה איפשהו בהשקעה של חצי מליון דולר, יש עשר כלי רכב צנועים יותר בהשקעה של 60, 70, 80 אלף.

זה היה קו המחשבה הכללי מאחורי הפרויקט של סרטינה, אבל יותר ויותר אני חושב שניתן להשיג רכב יותר תחרותי באותו תקציב אם היינו מקטינים עוד את הרכב, הגלגלים, ומהלכי המתלה.

חומר למחשבה...

הצפרדע
06-01-10, 08:59
נראה מאד מענין.

האמת שחשבתי על רעיון כזה, עם שימוש במנוע וגיר אוטומאטי של ב.מ.וו סידרה 3 בהספק של 272 כ"ס + דנה 44 מאחור עם מתלה 4 לינק/מתלה נפרד מקדימה שיתנו מהלך של כ - 50ס"מ + גלגל "33 + קוילאוברים "2 ובייפאס "2.5 וגם חצי מהקבינה של הב.מ.וו. עם השימשה וכל הדאשבורד וכו', עם כלוב משולב פנימי וחיצוני.

הב.מ.וו כבר נמצאת(שנת 2007 אחרי תאונה מאחור), וצריך רק כסף(אין כבר:confused:, נגמר לגמרי - יש מתענין שירצה לרכוש דבר מדהים כזה?), זמן ואנרגיה.

למה ב.מ.וו? כי מדובר ברכב הנעה אחורית, ואפשר להשתמש בהרבה ממרכיביו, כולל כל הצמות, מחשבים, קבינה וכו'.

זה יהיה טרופי טראק קטן וקל,אם כי לא נראה לי שיהיה כל כך קל כמו ה PRO-RUNNER.

כנראה שהמגמה הזאת עלתה לא רק במוחך ובמוחי אלא גם התבקשה מאליה אצל האמריקאים.

דרך אגב, ובגלל שאין לי זמן לצלול לענין ברשת, תוכל לומר מה ההבדלים בין ה ה PRO-RUNNER לבין ה TROPHY LITE?

נמרוד
06-01-10, 09:25
מבחינת מפרט TrophyLite וPro-Runner מאד דומים, ויש עוד כלים כאלו. בולמים של 2.5 אינץ', גלגלי 33, סרני 9 אינץ' 35 שיניים בנויים וצפים.

יש כאן עבודה של למצוא את המנוע המתאים שצריך להיות חזק מספיק בתצורה מקורית ואמינה, זמין ועם חלקים במחירים סבירים בארץ, ויחד עם הגיר שלא יהיה ארוך מדי - זו עלולה להיות הנקודה בה מנוע ב.אמ.וו. שש טורי וגיר אוטומטי ארוך עם הרבה הילוכים עלולים להיות לא אידיאליים - אתה יכול למדוד את האורך של כל החבילה הזאת ולשים פה תמונות?

הסרן האחורי הוא אולי הלקח המשמעותי ביותר שלי מפרויקט סרטינה- אני לא מתכנן לבנות יותר רכב עם סרן דנה.לא למרוצים, אם זה תלוי בי. הדרך שנראית לי היא להביא את הדיפרנציאל, הציריות, נאבות ובלמים מארה"ב - יש שם מבחר עצום של חלקים מבוססים פורד 9 אינץ' - ואת החלק הכבד ויקר למשלוח, וגם יקר באופן כללי בארה"ב כי מדובר על עבודת יד - אני מדבר על בית הסרן עצמו - לתכנן ולבנות. ג'יג-שטרונגול למרכוז סרן כבר בנינו, השתמשתנו בו וראינו שזה עובד ואפשרי, וזה פותח דרגת חופש אדירה בתכנון.

חנן גולומבק
06-01-10, 12:52
ואתם לא מודאגים שהגיר לא יחזיק מעמד ?
הרי הוא לא בנוי לעומסים הללו.

zivo
06-01-10, 13:24
לא שאני רוצה לחמם ולפוצץ את האשכול הזה....
אבל אם נמרוד וברוך (ואפילו האמריקאים לפי ברוך), מסכימים על משהו, אז זה לפחות בסדר גודל של באיזה צד זורחת השמש :D

לגופו של עניין-
1- מומלץ להכנס לאתר של בניית הרכב, עבודה נקיה ומרשימה, פשוט מקצוענות.
2- גם לעניות דעתי - זה הכיוון לרכב מנצח למרוצים בארץ ולא התחרות האין סופית של "למי יש יותר גדול".

בנוסף לכל השיקולים של נמרוד, השיקול מס' אחד שלי לעדיפות של הגדלים האלו, זה הנגישות למכלולים ושילובים בדוקים.
כמו שאמרו גדולים ממני, בשביל לנצח, צריך קודם כל לסיים....

נמרוד
06-01-10, 13:45
ואתם לא מודאגים שהגיר לא יחזיק מעמד ?
הרי הוא לא בנוי לעומסים הללו.

לגיר 400 לא אמורה להיות שום בעייה עם רכב במשקל ועם גלגלים כאלו, זה כל הפואנטה.

חנן גולומבק
06-01-10, 15:12
האמת שחשבתי על רעיון כזה, עם שימוש במנוע וגיר אוטומאטי של ב.מ.וו סידרה 3 בהספק של 272 כ"ס + דנה 44 מאחור ה TROPHY LITE?

ברוך מדבר על גיר ב.מ.וו

הצפרדע
06-01-10, 16:58
ברוך מדבר על גיר ב.מ.וו

נכון, מכיוון שהוא חלק ממערכת הינע שלמה של הרכב.

הבעיה היחידה, אם אפשר לקרוא לזה כך, היא גודל הגלגל.

הרכב המקורי נוסע עם גלגל "25 ואילו אנחנו רוצים גלגל "33. ההבדל הזה יגרום לקריסת המערכת אם לא יטופל.

הטיפול הוא שימוש בסרן אחורי שבו תוכל להנמיך את יחס ההעברה בהתאם.

אם 33:25= 1.32 אז ברור שצריך להנמיך את יחס ההעברה המקורי של הדיפ' בב.מ.וו בהתאם.

ולדוגמא - אם הדיפ האחורי המקורי בא עם יחס של 3.54, אז היחס החדש צריך להיות לפחות 4.67 ואפילו נמוך יותר, דהיינו היחס המתבקש כאן הוא 4.88.

כאשר היחס הוא אפילו נמוך יותר, אתה מוריד עומס ממכלולי הרכב המקורי, כולל הגיר, והבעיה פתורה, כאשר גם המהירות הסופית לא נפגעת.

החשש היחיד הוא במקרה שאתה משתמש במתלה נפרד מאחור, שאז מה שנשאר הוא הציריות המקוריות, ונגד זה אין מה לעשות, חוץ מיבוא ציריות מחוזקות.

הואיל והסרן שיותקן מתמודד בקלות עם גלגל "33 הרי שגם ענין זה פתור סופית.

זה אחד הדברים היותר יפים ברעיון הזה, כולל היכולת להגיע אפילו לגלגל יותר גדול, מה שאין אפשרות לבצעו עם ציריות.

תחשוב על מנוע/גיר ב.מ.וו עם 6 הילוכים אוטומאטיים + טיפטרוניק, ותקלוט איזה חיה תצא לך בסוף וגם איזה כיף אדיר יהיה לטוס בה.

הצפרדע
06-01-10, 17:03
יש כאן עבודה של למצוא את המנוע המתאים שצריך להיות חזק מספיק בתצורה מקורית ואמינה, זמין ועם חלקים במחירים סבירים בארץ, ויחד עם הגיר שלא יהיה ארוך מדי - זו עלולה להיות הנקודה בה מנוע ב.אמ.וו. שש טורי וגיר אוטומטי ארוך עם הרבה הילוכים עלולים להיות לא אידיאליים - אתה יכול למדוד את האורך של כל החבילה הזאת ולשים פה תמונות?

תוך כמה ימים, אני מקווה.

בכל מקרה, אני לא רואה איך האורך יכול להוות בעיה ברכב עם בסיס גלגלים כזה.

אל תשכח שהב.מ.וו המקורית קצרה למדי, ומה שאתה מוסיף כאן הוא בסה"כ עוד קצת דרייבשאפט לצורך הבטחת מהלך מתלה אחורי מספיק, כשהמהלך כאן הוא לא כמו בטרופי טראק בגודל מלא.

החוכמה כאן תהיה(ושוב חזרנו לאותה נקודה...), לשמור על יחס טוב, אם לא ממש מצויין, בין מוקפץ ללא מוקפץ.

ככל שהרכב קל יותר במשקלו הכללי, כך הופכת המשימה הזאת ליותר ויותר קשה!

סוזי המשתוללת
06-01-10, 17:21
אחרי נבירה בשרשור, ובלי קשר לדקאר אלא נטו לפורום הבונים, גיליתי הרבה עניין ברכב הזה.

מסתבר שהוא לא נבנה בקנדה. הרכב עצמו נקנה מעסק משפחתי בקליפורניה שנקרא Mason Motorsports (http://www.masonmotorsports.com/) וזה דגם מייצור "סדרתי" (יוצרו כבר יותר מעשרה) שהם קוראים לו Pro-Runner. ההגדרה שלהם דומה מאד לשלי לעיל - הם מתארים את הרעיון כטרופי-טראק בקנה מידה מוקטן. הנתונים הם בסיס גלגלים של 2820 מ"מ, 1930 מ"מ רוחב, גלגלי 33/12.5, משקל של כ2600 ליברות (1180 ק"ג). התצורה הבסיסית של הרכב היא מנוע אקוטק 4 צילינדר 2.4 ליטר, מנוע אמריקאי זול ונפוץ שמשמש גם בTrophyLight (http://www.jeepolog.com/499.html) ויש כמה קטגוריות של מרוצים שמוגבלות לשימוש במנוע הזה בלבד. תיבת הילוכים TH400 המוכרת והמוכחת, וסרן אחורי 9 אינץ' צף. זה רכב שעם 200 כ"ס הוא יופי של דבר, ועם 300 עד 350 כ"ס הוא כבר כלי רציני מאד. והוא מתאים גם למנוע V8 - הם מציאים אותו עם מנוע LS3 בן 350 כ"ס - סטנדרטי, בלי שיפורים - רכב אמין עם יחס הספק משקל דומה לשל טרופי טראק אמיתי ששוקל פי שניים, ברבע מחיר (וחצי מצריכת הדלק). מדובר על מתחרה ישיר לטרופילייט שנראה מהונדס ובנוי ברמה גבוהה מאד.

למה זה כל כך מעניין? כי זה ממש דומה למה שאני נוטה להאמין בזמן האחרון שהוא סוג רכב שיכול להצליח במרוצי הראלי רייד בארץ. בתקציב הישראלי המוגבל, עם נגישות מוגבלת לחלקים (קריא, אין טרנסאקסל מרוצים, שבלעדיו לא תהיה באגי תחרותית) כשהמסלולים הם בממוצע לא קיצוניים כמו באחה, אולי גלגל 33 ומהלך מתלה צנוע יותר של 23 אינץ' כמו שיש בפרו-ראנר הם פשרה יעילה? פשרה שאולי אפילו אחד כמוני יכול להרשות לעצמו בעוד כמה שנים, ואם אני מייצג, אז בטח יש לזה קהל לקוחות פוטנציאלי גדול. זה המצב גם בארה"ב - על כל טרופי טראק שנבנה איפשהו בהשקעה של חצי מליון דולר, יש עשר כלי רכב צנועים יותר בהשקעה של 60, 70, 80 אלף.

זה היה קו המחשבה הכללי מאחורי הפרויקט של סרטינה, אבל יותר ויותר אני חושב שניתן להשיג רכב יותר תחרותי באותו תקציב אם היינו מקטינים עוד את הרכב, הגלגלים, ומהלכי המתלה.

חומר למחשבה...

נמרוד
מאם זה לא מזכיר לך איזו שיחת טלפון שהייתה לנו לאחרונה???
אגב ללכת לכיוון ה1.9 tdi משודך לגיר dsg זה יכול להיות יופי של קומבינציה עם משקל נמוך , צריכת דלק מצחיקה והכי יפה - יש הרבה מנועים /גירים יחסית בזול בישראל כי נמכרו הרבה רכבים כאלה

נמרוד
06-01-10, 17:29
מהשיחות אתך שמוליק אני זוכר בעיקר "טרופר-טרופר-טרופר...סרן של טרופר.... מנוע של טרופר.... ". בקיצור, טרופי-טרופר. רעיון טוב (?) - אבל לא לטעמי.
:D

חנן גולומבק
06-01-10, 20:26
תחשוב על מנוע/גיר ב.מ.וו עם 6 הילוכים אוטומאטיים + טיפטרוניק, ותקלוט איזה חיה תצא לך בסוף וגם איזה כיף אדיר יהיה לטוס בה.

אני חושב...וכל מה שאני רואה מול עיניי זה צרות.

הצפרדע
06-01-10, 20:44
אני חושב....

נו טוב, תשתדל לא לעשות דברים שמכאיבים לך :(.

חשיבה מעולם לא היתה הצד החזק שלך, ואם תוסיף לזה את הכאב שהתהליך גורם לך,
אז באמת, למה לך? :rolleyes: ?

תמשיך עם מנועי הסובארו ותהנה כל הדרך לבית האבות :p

חנן גולומבק
06-01-10, 22:04
תמשיך עם מנועי הסובארו ותהנה כל הדרך לבית האבות :p

תודה , הלוואי שהייתי יכול לשים אצלי מנוע של טריבקה.

אתה באמת חושב שמנוע בימר עדיף על סובארו ? :shock:

הצחקת אותי בחיי.

חנן גולומבק
06-01-10, 22:12
תסתכל על המנוע הזה ,,,
זה 2.5 ליטר שנותן 300 כ"ס. סתם סובארו...

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=20547&d=1262808639

רני דקל
06-01-10, 22:14
נמרוד

אגב ללכת לכיוון ה1.9 tdi משודך לגיר dsg זה יכול להיות יופי של קומבינציה עם משקל נמוך , צריכת דלק מצחיקה והכי יפה - יש הרבה מנועים /גירים יחסית בזול בישראל כי נמכרו הרבה רכבים כאלה
באמת נשמע רעיון מעולה, הגיר כמה רמות מעל כל השאר אבל ישנה העובדה שהמנועים הללו כולם רוחביים והגיר משולב דיפרנציאל, כלומר הכניסה מהמנוע מהצד והציריות יוצאות מתחת לצדדים (תקן אותי אם אני טועה, אבל זה המנוע גיר מהקאדי, גולף, אודי איי3 וכדומה לא?).

תיאלץ להרכיב את המנוע ממש על הגלגלים האחוריים וגם אז נוצרות בעיות של צפיפות שישפיעו על המהלך מאחורה. או לחלופין לוותר על הגיר הזה.

לא?

אגב, מישהו ראה בשידור לפני כמה ימים שהראו את הבמוו של פטרהאנסל ללא חיפוי קדמי את ארבעת המיכלים הקטנים בצד שמאל? יכול ליהיות שיש שם ארבעה מאגרים נפרדים של נוזל בלם?

jeep.il
06-01-10, 22:51
אם נחזור לנושא השרשור אז נבין שכבר יש פה רכב כזה וזה הטנדר של שי גם כי הוא על בסיס המגנום שהוא רכב שמאוד נמכר בזמנו פה בארץ וויש ממנו המון כמעט כמו ז.. וגם כי שי השתמש במכלולים של פאג"רו שגם מאוד נפוצים הבעיה העיקרית פה זה הרבה נהגים עברו לרכבים אם מנועים אם המון כוחאך ממש לא נפוצים בארץ.

הצפרדע
06-01-10, 23:50
אתה באמת חושב שמנוע בימר עדיף על סובארו ? :shock:

הצחקת אותי בחיי.

כלב מי שיתן לך סיבוב כשהרכב יסתיים. מניאק.

חנן גולומבק
07-01-10, 00:00
כלב מי שיתן לך סיבוב כשהרכב יסתיים. מניאק.

למה, עד היום נתת לי סיבוב ???????????????

טוב נכון סיבובון על החרגול ז"ל. אבל זה לא נחשב כי כפי שאתה יודע רכבי עבירות מענינים לי את ה
ת_ת...

lizard
07-01-10, 00:06
אם נחזור לנושא השרשור אז נבין שכבר יש פה רכב כזה וזה הטנדר של שי גם כי הוא על בסיס המגנום שהוא רכב שמאוד נמכר בזמנו פה בארץ וויש ממנו המון כמעט כמו ז.. וגם כי שי השתמש במכלולים של פאג"רו שגם מאוד נפוצים הבעיה העיקרית פה זה הרבה נהגים עברו לרכבים אם מנועים אם המון כוחאך ממש לא נפוצים בארץ.

מדובר על רכב אחר לחלוטין. השירשור הזה מדבר על רכבי 2X4 ששוקלים לפחות חצי ממה שהרכב של שי.

שאלה, ממאיזה רכב (ושנתון) משיגים מנוע 2.4 של GM שהחלוקת ברגים בגיר שלו מתאימה לTH400? כמובן רכבים שיש בארץ.

zivo
07-01-10, 10:27
תוך כמה ימים, אני מקווה.

החוכמה כאן תהיה(ושוב חזרנו לאותה נקודה...), לשמור על יחס טוב, אם לא ממש מצויין, בין מוקפץ ללא מוקפץ.

ככל שהרכב קל יותר במשקלו הכללי, כך הופכת המשימה הזאת ליותר ויותר קשה!

ברוך, אני חוזר להציק לך- בא נעשה חשבון קטן.
מה זה יחס טוב \ סביר שאתה רוצה להגיע אליו - 1:4 סביר???
הכל התחיל מהערה של נמרוד של גלגלים 33 (כמה שוקל גלגל כזה לעומת "39?), סרן פורד 9" לעומת דנה או כל מיני מפלצות אחרות. ציריות, בלמים, משאבות, זרועות ....
300-350 כ"ס לעומת 500+ , מה זה עושה למשקל המכלולים (הקופצים)?
בסופו של יום , בהנחה שאתה שומר על יחס מוקפץ:לא מוקפץ, כל קילו מוקפץ שווה לפחות 5-6 קילו במשקל הסופי ...
להערכתי אתה טועה, וזה הפוך!
"ירידה" לגדלים האלו, תאפשר שימוש רב יותר בחלקים סטנדרטים קלים, חזקים, ואמינים יותר מכל יצור עצמי.
לא יעזור כלום, מי שמייצר מאות אלפי פריטים, וצריך להתמודד עם תקלות ואחריות, כבר הביא את הרכיבים שלו לאופטימיזציה, שלנו כאן בישראל, עם כל הכבוד, קשה להגיע.

נמרוד
07-01-10, 15:09
שאלה, ממאיזה רכב (ושנתון) משיגים מנוע 2.4 של GM שהחלוקת ברגים בגיר שלו מתאימה לTH400? כמובן רכבים שיש בארץ.

צריך קיט מתאם. ראה דוגמא:
http://www.transmissionadapters.com/Old's%20Alero.htm

מנועי אקוטק נמצאים ברכבים של שברולט, אופל, ווקסהול, לוטוס, סאאב, פונטיאק ועוד... http://en.wikipedia.org/wiki/GM_Family_II_engine

נמרוד
07-01-10, 15:19
לא יעזור כלום, מי שמייצר מאות אלפי פריטים, וצריך להתמודד עם תקלות ואחריות, כבר הביא את הרכיבים שלו לאופטימיזציה, שלנו כאן בישראל, עם כל הכבוד, קשה להגיע.

כאן אני חולק עליך - הנסיון המועט שלי, והניסיון הצבור הגדול יותר שאני מנסה ללמוד ממנו, מראה שכמות החלקים הסטנדרטיים - קריא מיוצרים במאות אלפים למכוניות כביש - שמתאימים לעולם המרוצים, קטנה מאד. אמנם מהנדסי מכוניות הכביש מגיעים לאופטימיזציה - אבל מכוונת לדרישות שונות לגמרי מהדרישות של רכב מרוץ. אני מדבר גם ובעיקר על הדברים ה"קטנים" - מיסבים, צנרת ומחברים, ברגים, תפוחים, חלקי מתלה והיגוי, נאבות, מכלולי בלמים, ציריות, רכיבי חשמל ואלקטרוניקה, תאורה, שעונים... בעצם כמעט הכל.

שימוש בחלקים אוטומטיביים מחנות חלקי החילוף, או גרוע יותר, ממגרש גרוטאות, זה אחד הדברים שמעידים על חוסר הבשלות של ענף הספורט המוטורי בארץ. אנחנו עושים את זה לאו דווקא בגלל עלות, אלא בעיקר בגלל בורות. אבל ברוך השם זה משתנה, לאט אבל בטוח, אנחנו לומדים ומשתפרים.

lizard
07-01-10, 15:38
לאט לאט יש גם יותר היצע בארץ במחירים שפויים.

בתקווה שכשיאשרו את תקנות הייבוא (אם יבוא מסחרי או אישי) אז המחירים ירדו וההיצע יגדל.

עידו לוריה
07-01-10, 17:09
כאן אני חולק עליך - הנסיון המועט שלי, והניסיון הצבור הגדול יותר שאני מנסה ללמוד ממנו, מראה שכמות החלקים הסטנדרטיים - קריא מיוצרים במאות אלפים למכוניות כביש - שמתאימים לעולם המרוצים, קטנה מאד. אמנם מהנדסי מכוניות הכביש מגיעים לאופטימיזציה - אבל מכוונת לדרישות שונות לגמרי מהדרישות של רכב מרוץ. אני מדבר גם ובעיקר על הדברים ה"קטנים" - מיסבים, צנרת ומחברים, ברגים, תפוחים, חלקי מתלה והיגוי, נאבות, מכלולי בלמים, ציריות, רכיבי חשמל ואלקטרוניקה, תאורה, שעונים... בעצם כמעט הכל.

שימוש בחלקים אוטומטיביים מחנות חלקי החילוף, או גרוע יותר, ממגרש גרוטאות, זה אחד הדברים שמעידים על חוסר הבשלות של ענף הספורט המוטורי בארץ. אנחנו עושים את זה לאו דווקא בגלל עלות, אלא בעיקר בגלל בורות. אבל ברוך השם זה משתנה, לאט אבל בטוח, אנחנו לומדים ומשתפרים.

+1 , חלקים מקורים מהמדף/ מפרוק זה שימוש רע ויקר.
עידו

asafk
07-01-10, 21:22
לא תמיד. חלקים מהמדף שמיועדים לשימוש של מכונית כביש - זה לא נכון. אבל חלקים מהמדף שבנויים לשימוש בתנאים קשים (של תנאי סביבה ומשטרי הלמים ורעידות וכן הלאה) - דווקא כן מתאימים.

אסף.

חנן גולומבק
08-01-10, 00:14
נמרוד אני לא חושב שהשתמשתם בנאבות של טויטה היילקס ברכב של סרטינה בגלל בורות אלא בגלל המחיר , לא ?

אני משתמש בגיר 091 בגלל בורות ? ממש לא ואת זה כולם יודעים.

ויש עוד מליון דוגמאות, אנחנו יודעים בדיוק מה אנחנו צריכים מהדוד סם אבל זה פשוט מאד , נורא יקר.

נמרוד
08-01-10, 08:56
השתמשנו בסרן אחורי דנה 60 בגלל חוסר נסיון ובטחון. בפעם הבאה אני בונה 9 אינץ' צף באותו המחיר פחות או יותר. עם נאבות מחו"ל. צנרת - דלק, מים, הידראולית - לא נכונה. בגלל בורות וחוסר בטחון. אפשר וצריך לייבא צנרת ומחברים תעופתיים ולעבוד איתה לבד, בלי בתי המלאכה הישראלים, זה יצא יותר טוב ויותר זול - אבל צריך להשקיע וללמוד. זה אחד מהשינויים הבאים שיצאו מהפורום הזה.

ויש דברים שכן עשינו נכון - מערכת הגה יעודית למרוצים במקום לנסות לאלתר משהו. מיסבי קצה בכל מקום - לא תמצא אצלנו "תפוח" ולא בושינגים וגומיות מכל מיני סוגים.

חנן גולומבק
08-01-10, 11:37
האם אתה יכול להסביר להדיוטות כמוני מה ההבדל בין דנה 60 ל פורד 9 אינץ ?

ומזתומרת...סרן צף?

zivo
08-01-10, 17:48

אחרי הצטנעות כזו ("הנסיון המועט שלי") וואללה קשה להתווכח;)

לעניין. לא הצעתי להשתמש בג'נק, וגם לא בחלקים לא מתאימים, ובכלל גם האמירה "מכוניות כביש" קצת בעיתית, אבל יש גם מכונית שטח אחת או שתיים שמיוצרות סידרתית.
יש הבדל מהותי בין לקחת מתלה של פג'ארו קומפלט (זרועות, בלמים, מיסבים.....) לבין לקחת מתלה של פג'ארו, להגיד שהוא חלש מדי, אז מחזקים אותו, מחליפים בלמים, מחליפים מיסבים...... וכל שילוב כזה הוא "בתול" וסובל מקשיי הלידה וההתאמה שלו.

המכלול השלם (כמו מתלה פג'ארו בדוגמה שלי), עבר מספר דורות וגירסאות, היצרן כבר "עידן" ושיפר אותו לרמה שמשאבים ובזמנים שלנו יהיה קשה להתמודד איתם.
שאתה מסתובב בסקלה של 200-300 כ"ס יש הרבה מכלולים זמינים.
ב 500-700 כ"ס זו סאגה אחרת. יותר יקר, יותר נדיר, יותר "תפירות" נקודתיות.

lizard
08-01-10, 18:06
סרן צף זה כמו סרן חי קדמי רק בלי היגוי.
תפקיד הציריה רק לסובב את הגלגל ולא לשאת גם במשקל הרכב. בנוסף, וזה תלוי בסוג הסרן החצי צף, במידה ונשברה ציריה בסרן חצי צף אז יש סיכוי שהגלגל יפול עם הציריה השבורה מהרכב.

סרן צף חזק יותר אבל שוקל יותר ויש לו יותר חלקים. סרן חצי צף קל יותר עם פחות חלקים אבל בעיקרון נחשב לפחות חזק.

סרן פורד 9" נחשב לסרן מאוד אמין והביצה שלו בנוייה ככה שיש תמיכה לפיניון גם מלפנים וגם מאחור מה שמאוד מחזק את הפיניון.
בנוסף זה סרן שבדומה לסרני טויוטה, כל הביצה נשלפת ולכן לבנות לו בית וזרועות זה לא מסובך כמו בסרנים שבהם כל הביצה בנויה בתוך הבית.

http://www.fordmuscle.com/archives/2002/02/nineinch/diagram_tp.gifhttp://www.auto-fahrschule.ch/Technik/Fotos/9in7.jpg

נמרוד
11-01-10, 22:43
אחרי הצטנעות כזו ("הנסיון המועט שלי") וואללה קשה להתווכח;)

לעניין. לא הצעתי להשתמש בג'נק, וגם לא בחלקים לא מתאימים, ובכלל גם האמירה "מכוניות כביש" קצת בעיתית, אבל יש גם מכונית שטח אחת או שתיים שמיוצרות סידרתית.
יש הבדל מהותי בין לקחת מתלה של פג'ארו קומפלט (זרועות, בלמים, מיסבים.....) לבין לקחת מתלה של פג'ארו, להגיד שהוא חלש מדי, אז מחזקים אותו, מחליפים בלמים, מחליפים מיסבים...... וכל שילוב כזה הוא "בתול" וסובל מקשיי הלידה וההתאמה שלו.

המכלול השלם (כמו מתלה פג'ארו בדוגמה שלי), עבר מספר דורות וגירסאות, היצרן כבר "עידן" ושיפר אותו לרמה שמשאבים ובזמנים שלנו יהיה קשה להתמודד איתם.
שאתה מסתובב בסקלה של 200-300 כ"ס יש הרבה מכלולים זמינים.
ב 500-700 כ"ס זו סאגה אחרת. יותר יקר, יותר נדיר, יותר "תפירות" נקודתיות.

כשכתבתי "מכונית כביש" התכוונתי בפרוש ל"רכב מייצור סדרתי" - ג'יפים ורכב שטח סדרתיים כמו הפאג'רו. אם אתה רוצה לבנות T2, או רכב מרוץ שמתבסס על כלי סדרתי, כדי להתמודד בקטגוריה סדרתית - לך על זה, ואז אתה צודק בגישה שלך. אם אתה מסוגל ורוצה לתכנן T1 - שלדה חדשה לגמרי - אין סיבה להשתמש בבורג של מכונית סדרתית. לכל צורך יש חלקים יעודיים טובים ולרוב זולים יותר שאינם מגיעים מעולם הרכב הסדרתי. יש כמובן יוצאים מהכלל - שמעידים על הכלל.

נמרוד
11-01-10, 22:47
לא תמיד. חלקים מהמדף שמיועדים לשימוש של מכונית כביש - זה לא נכון. אבל חלקים מהמדף שבנויים לשימוש בתנאים קשים (של תנאי סביבה ומשטרי הלמים ורעידות וכן הלאה) - דווקא כן מתאימים.
.

בהחלט. המדף שכתוב עליו "לשימוש תעופתי" והמדף שכתוב עליו "תקן צבאי" הם בדיוק המדפים שמהם כן מגיעים החלקים המתאימים למכוניות מרוץ. רק שהיום, שוק המרוצים האמריקאי בעיקר, ייבא את עיקר הטכנולוגיות התעופתיות, התאים והפך אותן לזולות וזמינות לרכישה לצרכים שלו. הדוגמאות הטובות ביותר הן מיסבי הקצה למכוניות של FK ואורורה, וכל נושא הצנרת הכמו-תעופתית היעודית למרוצים של Aeroquip, Earl's ואחרים.

kimron
23-01-10, 21:44
צפיתי בסרטון לפני כמה ימים ועכשיו ראיתי את השרשור...
איכות צילום נהדרת...

http://www.youtube.com/watch?v=49PEaak4xeo

-->