PDA

צפייה בגרסה מלאה : שלום לכולם, שאלה על נהיגת שטח

ran-s
27-12-02, 12:31
רציתי לדעת איזה מצב הוא הטוב ביותר לעליית דיונות :
1- ראשון 4 H
2- שני 4 H
3- ראשון 4 L
4-שני 4 L
זה מאד מבלבל כי אני שומע המון סוגיות בנושא:
באופן אישי המצב הטוב ביותר שאני חושב זה: ראשון 4 H
אך זה מאוד מאמץ את המנוע האם זה לא טוב?
אך לעומת זאת שני לא מאמץ כמו הראשון...אך המצמד נהרס...
אשמח לשמוע עצות ושיקולים
תודה :roll:

חנן-ג'יפולוג
27-12-02, 17:48
ראשית, המצמד לא נהרס כשאתה לא לוחץ על דוושת המצמד ומחליק אותו אז שכח מעניין ההרס.
מה יותר טוב? נסה ותראה, אין כאן תורה מסיני.
בגדול אני מעדיף במצב כזה, מצב LOW בטרנספר כי הוא נותן הרבה יותר אפשרויות הילוכים למהירויות נמוכות, אתה יכול גם לנסוע בהילוך חמישי בLOW, זה דומה בערך לשני HIGH.

אריק זמר
29-12-02, 09:06
על איזה רכב מדובר ? סיקס או סופה ?
זה יקל על התשובה שלבטח תהיה 1 HIGH...
בכל אופן, זה תלוי לא רק בדיונה \ בנהג \ גודל הצמיגים וכו' אלא אפילו בלחץ האוויר בגלגלים...

נמרוד
29-12-02, 12:40
אני מעדיף להיות בLOW, ולהשתמש בכל ההילוכים.

בסיקס וגם בסופה, הילוך 4 LOW הוא בין 2 ל3 בHIGH. השאלה הנשאלת היא האם 3 HIGH הוא הילוך שימושי בדיונות?
אם יש לך מספיק כוח מנוע ואתה אכן משתמש בהילוך הזה, אז יש טעם לנסוע בHIGH. אם לא, אז בוודאי שעדיף LOW, ולבחוש בין כל ההילוכים.
הרעיון בחול הוא לנסוע מהר, ובסל"ד גבוה. בפועל אני מוצא את עצמי נוסע בעיקר ב3 LOW עם רגל עד הסוף. בעליות - 1 או 2 , בהתאם לשיפוע ולתנופה שאתה מצליח לצבור לפני.

אריק זמר
29-12-02, 13:38
נמרוד,
כאשר מדובר על שילוב של דיונה, סופה, צמיגי 31 עם כ10-14 PSI ויחסי העברה סטנדארטיים, העליות למיניהן מתבססתות כמטע ותמיד על 1 HIGH וסל"ד גבוה...בו אפקטיבי כ"ס אותו מפתח המנוע.
שימוש במצב הLOW בטרנספר אינו מתאים מהסיבה שדיונה (בעליה) דורש הן מהירות וגמישות מנוע ללא החלפת הילוכים וכאשר מתבצעת עליה יש להימנע מהחלפת הילוכים תוך כדי.
ההילוך הכמעט יחיד בסופה סטנדארטית הינו 1 HIGH...

לצורך נסיעה "מנהלתית" על גבי דיונה וחול ים - אין בעיה ואף רצוי באיטיות במצב LOW בתיבת ההעברה ותחום הילוכים רחב (2-5)
אריק2.

חנן-ג'יפולוג
29-12-02, 13:46
אריק, מה שאתה כותב לא מתבסס על עובדות מכניות.
אם תיקח את הגיר והטרנספר כקופסה שחורה עם כניסה ויציאה אז יחס ההעברה מהמנוע אל הסרנים בראשון HIGH זהה בערך לשלישי LOW.

נמרוד
29-12-02, 14:12
חנן רמז אבל לא כתב...
בסופה,
3LOW = יחס העברה של 3.92 לאחד.
1HIGH = יחס העברה של 3.83 לאחד.

לכל צורך ועניין זהה. אותה מהירות, אותה גמישות מנוע . היתרון הוא שיש לך שני הילוכים נמוכים יותר, קרובים יותר, לברוח אליהם, וגם הילוך מעל קרוב יותר.

אריק זמר
29-12-02, 14:35
אני לא רוצה להיכנס לקטנות, אך השאלה לא מכוונת כל כך טוב ! במידה ונשאל על עלית דיונה, אותם 2 ורבע אחוזי יתרון של ראשון HIGH על שלישי LOW יוכלו להפריד בין צליחה לאי צליחה כי לרוב, בעלית דיונה ארוכה עם שיפוע חד, הורדת הילוך מ3 LOW ל2 LOW לרוב תסתכם בהתחפרות...
אולם נסיעה רגילה, הן על חוף ים והן באיזור חולי (דיונה) כמובן שהעדיפות הינה הגמישות הכמעט מוחלטת שתתבטא בנסיעה במצב LOW.

כל זאת ללא כניסה לעובי הקורה הכרוך בפתיחת הטרנספר ובדיקה האם ישנה משמעות טכנית (שעלולה לגרום לכשל) בין איזה גג"ש יסתובב מהר יותר ומה יותר עמיד (ההילוך הישיר בטרנספר או לאו...).

אולי יכבד אותנו בנוכחותו הנהג באפיון המצב ?
שוב, איזה רכב ?
האם מדובר על עליית דיונה ארוכה וכדומה ?
שהרי לדבר שכזה בכל אופן רצוי להיכנס בסל"ד גבוה ככל האפשר על מנת לבטא את המנוע בתחום בו הוא טוב...וממילא מהכניסה, לרוב הסל"ד יירד...

שהרי לא כולם אוהבים שטח טכני...בזחילה..אלא גז, והמון...גם אם זה כרוך בשבר פה ושבר שם.

נמרוד
29-12-02, 15:13
אויש אריק... :D
אתה לא רוצה להכנס לקטנות אז אל תכנס לקטנות...
הבדל של אותם שניים ורבע אחוזים ביחס ההעברה, שזה מה שאנחנו מדברים עליו, הוא בלתי מורגש ובלתי רלוונטי. זניח. שינוי רגעי של מעלה אחת בשיפוע של הגבעה משפיע יותר. מספר הנעליים שלך משפיע יותר. שני ג'ריקנים 20 ליטר משפיעים אותו דבר ( 40 קילו על 1700ק"ג זה בדיוק אותם שניים ורבע אחוז). דגנרט אחד כמו צחי או זאביק שיושב לידך משפיע פי 2 על סיכוייך לטפס בדיונה! כמו כן אני מבטיח לך שלא יגרם שום נזק לטרנספר, בכל מקרה אתה עובד פה בסל"ד גבוה בהילוך (יחסית) גבוה, ככה שהמומנטים (יחסית) קטנים... הילוך 3LOW שווה ל1HIGH, זאת עובדה ואין מה להתווכח עליה. אותו דבר, לא משנה מה הנהג חושב.
עכשיו נשאר לבחור בין LOW לHIGH - השיקול הוא האם הילוך 3 HIGH, שאותו כבר אי אפשר לקבל בLOW, רלוונטי לתנאי השטח. אם לא, אז אין סיבה רציונלית לא לבחור בLOW.

חנן-ג'יפולוג
29-12-02, 15:23
אם כבר בקטנות עסקינן, אז המצב הוא הפוך: ראשון HIGH מעט יותר ארוך משלישי LOW.
ובקשר לכוחות: ציר הכניסה של הטרנספר יקבל בשלישי LOW הרבה הרבה פחות מומנט מאשר כשהוא יקבל בראשון HIGH. משהו כמו שליש עד חצי מהמומנט.
ציר היציאה: יקבל אותו דבר בהזנחת האחוזים המדוברים.

אדי
29-12-02, 15:41
לרן יש סופה .

עם הסופה שלי עוד לא יצא לי לסוע בדיונות רציניות , אבל עם הטרופר שאני מעריך ש1HIGH ו3LOW הם גם בערך אותו הדבר אני העדפתי לסוע בLOW (אבל אולי זה קשור לעובדה שזה היה מנוע דיזל על רכב כבד יחסית) .

בקיצור , מה שיותר ישפיע על הנהיגה בדיונות היא הורדת לחץ האוויר , אני מעריך ש15 PSI יספיקו כמעט לכל דיונה נורמלית .

אדי .

אריק זמר
29-12-02, 20:04
I erase my technical case...
אך עדיין נשאר ב1 HIGH...סוס מנצח, לא מחליפים (בעליה)...ככה הסתדרתי תמד עד שגנבו את הסוס...

asafk
29-12-02, 20:37
גם אם היחס בערך אותו דבר, טווח המהירויות ב1H יותר גדול מאשר ב3L. אם מתחילים את העליה מהר, ומאבדים מהירות בדרך, אם אני ב3L אני צריך להוריד ל2L. בהעברה- אני מאבד הרבה מומנטום. אז אני מעדיף לעלות ב1H ואז אני מתחיל בערך במקסימום מהירות שהוא נותן, אבל המהירות יכולה לרדת די הרבה לפני שנגמר הכוח. אם הרכב אוטומטי- אין טעם בכלל לשחק בH. אבל בסופה ידני- אני מעדיף את הH לדיונות.

אסף.

חנן-ג'יפולוג
29-12-02, 21:02
אם היחס הוא אותו דבר אז היחס הוא אותו דבר.
אתם מנסים למצוא טיעונים ב"על טבעי"?

Alon
31-12-02, 09:24
אבל כמו שאומרים חז"ל מצד שלישי אם התחלת את העליה ב 1 HIGH ובדרך נגמר לך האוויר אז אם היית מתחיל ב 3 LOW יש לך עוד שני הילוכים אם זמינות כוח כדי להמשיך ולסיים את העליה.

זה לדעתי טיעון שיש להתחשב בו ובמיוחד אם יש סיכוי כזה או אחר שהנהג טועה בהערכת העליה והיכולות

אלון

-->