PDA

צפייה בגרסה מלאה : קניה של מכשיר GPS

haggzomr
07-01-10, 16:31
שלום לכולם.

יש לי דילמה.

אני מעוניין לרכוש מכשיר ניווט לספורטאג' שלי ואני מתלבט בין 5" ל-7".

יש למשהו המלצה על איזה מכשיר לרכוש ולאיזה גודל למסך לכוון?

אשמח לקבל תשובה ממישהו שיש לו רכב זהה או בעל אותו גודל של תא נוסעים.

אני משתמש בנוויגייד על ה-MIO-350 וחושב או לשדרג את התוכנה או לעבור לתוכנה אחרת איזו מומלצת (אני אישית מרוצה מהנוויגייד שלי כבר כמעט 3 שנים)?

תודה רבה.

חגי.

erezgur
08-01-10, 07:45
שלום,

כמובן שקשה לענות ע"פ הנתונים שסיפקת, אבל מספר נקודות להמשך דיון:
לצורך ניווט בשטח - ככל שהמסך גדול יותר - זה מהווה יתרון. לכן צריך לבחור את המסך הגדול ביותר שעדיין יתאים למגבלות האחרות שאתה מגדיר - מקום ברכב (איזה מסך תוכל למתקן בצורה בטוחה נוחה וטובה מבלי שיסתיר את הדרך ואת הגישה לאביזרים חיוניים ברכב - כריות אוויר, מזגן, רדיו וכו', מבלי שיפריע לנהג ולנוסעים, ניידות (אם אתה מתכוון לפרקו ולהרכיבו כל פעם ולשאת אותו עימך), האם משמש לשימושים נוספים?. כמובן גם מגבלת התקציב...

אם אתה משתמש בנוויגייד ומרוצה, מדוע להחליף? רק בגלל עדכניות המפות?

ארז

zerez
08-01-10, 14:51
אני הזמנתי אחד דומה לזה http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.23569 בפחות מ 100$, התקנתי OZI חוקי בעוד 40$ והוא מצויין.
ל OZI החדש יש תכונה של ניווט במרחב והוא מציג את המפה בזווית מסויימת, ואז כאשר מציגים מפה 1:50K על מסך שלם רואים כמה ק"מ לכל כיוון ברזולוציה טובה בהחלט.

החסרון היחידי שצריך לסרוק ולכייל מפות נייר

udi500
08-01-10, 18:02
מצטרף לדעת erezgur - הכי גדול הכי טוב.
התחלתי עם "5.6, עברתי ל- "10 והיום עם "12. קח את המסך הגדול ביותר שיהיה לך נח איתו.
לגבי התוכנה - אם נח לך איתה - תישאר עם מה שיש, אם אתה רוצה לשפר - לדעתי TWONAV היא התוכנה המובילה בשוק כיום.
.

zivo
08-01-10, 19:01
השאלה הכי חשובה - איך אתה מנווט??? ולמה משמש ה GPS?

1- ניווט נכון מתבצע מהראש :confused: לומדים ציר ונוהגים עם העינים בחוץ!
2- GPS הוא לא תחליף למפה. מתכננים ומנווטים עם מפה, ה GPS רק לעזר.
ה GPS כל תפקידו 2 דברים, לעזור בהתמצאות \ קביעה שהגעת לנקודה מסויימת, והקלטת המסלול שנסעת בפועל. אם במפה הקלאסית עומדים ומזדהים ע"י "חיתוך" עם הסביבה, ב GPS המיקום זמין כל הזמן.

3- אם אתה מנווט נכון (כמתואר לעיל :-) ) 5-5.5 אינץ' מספיק והותר. אני משתמש ב Novogo עם עמוד ענן ו OZI (למה שתי תוכנות? כי ב OZI יש לי תצ"א). זה מכשיר מעולה ויותר ממספיק.

4- עם אתה מנווט על המסך של ה GPS....אז ישנם שיקולים אחרים. בעבר (לפני עידן ה 5.5-7 אינץ') השתמשתי בלפטופ. לדעתי, במיוחד בטיול עם ילדים ברכב, זה גדול, מסורבל, רגיש...
ובקיצור לא נח.
גם במקרה הזה (של ניווט על המסך) הייתי מסתפק ב 7" ולא גולש לגודל מלא.
יש חריג אחד ( ואני לא צוחק), למי שיש בעיות עיניים, והשימוש ב 5.5-7 מחייב אותו להשתמש במשקפיים שלנהיגה הוא לא משתמש.

haggzomr
08-01-10, 22:34
תודה לכל המגיבים.
אני אולי בסוף באמת ארכוש לי מכשיר 7"
יש למישהו ניסיון או המלצה על מכשיר מסויים?
האם למישהו יש ניסיון עם המשכיר QUE NQ700?

avuv
08-01-10, 23:39
אהלן,

לאבי יש את ה-QUE עם מסך 4.3" אם ההבדל הוא רק במסך אז המכשיר הזה הוא מצויין!!
אנחנו מריצים עליו "עמוד ענן" לניווט בשטח שעובד מעולה ו-IGO8 לניווט עירוני.

אנחנו מאוד מרוצים מהמכשיר בעיקר בגלל שהוא "פתוח" וניתן לסנכרן אותו בקלות עם PC.

שבת שלום,

אביב

erezgur
10-01-10, 09:45
אני הזמנתי אחד דומה לזה http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.23569 בפחות מ 100$, התקנתי OZI חוקי בעוד 40$ והוא מצויין.
ל OZI החדש יש תכונה של ניווט במרחב והוא מציג את המפה בזווית מסויימת, ואז כאשר מציגים מפה 1:50K על מסך שלם רואים כמה ק"מ לכל כיוון ברזולוציה טובה בהחלט.

החסרון היחידי שצריך לסרוק ולכייל מפות נייר
אולי יש משהו בשם ארז...
בכל מקרה - גם אני עובד עם אותו המכשיר ואותה התוכנה. מצטרף להמלצה על המכשיר - מסך גדול יחסית, פתוח להתקנות נוספות (אני מכיר אנשים שעובדים עם תוכנות נוספות על המכשיר הזה - עמוד ענן, CompeGPS ועוד).
בדרך אל השטח - אני מפעיל עליו את waze, יש הסבר מצויין כיצד להתקין את waze עליו (http://www.waze.co.il/wiki/index.php?title=%D7%94%D7%AA%D7%A7%D7%A0 %D7%94_%D7%A2%D7%9C_PND_-_%D7%9E%D7%9B%D7%A9%D7%99%D7%A8_%D7%A0%D 7%99%D7%95%D7%95%D7%98_%D7%9C%D7%9C%D7%9 0_%D7%A9%D7%9D_%D7%A9%D7%A0%D7%9E%D7%9B% D7%A8_%D7%A2%22%D7%99_DealExtreme).

אצלי יש גם מכשירים נוספים, לרבות מחשב עם צג 10.4'', עליו התמונה כמובן גדולה יותר ולכן לניווט שטח - אני כמובן משתמש בעיקר בו.

ארז גור

zerez
11-01-10, 22:08
אולי יש משהו בשם ארז...
בכל מקרה - גם אני עובד עם אותו המכשיר ואותה התוכנה. מצטרף להמלצה על המכשיר - מסך גדול יחסית, פתוח להתקנות נוספות (אני מכיר אנשים שעובדים עם תוכנות נוספות על המכשיר הזה - עמוד ענן, CompeGPS ועוד).
בדרך אל השטח - אני מפעיל עליו את waze, יש הסבר מצויין כיצד להתקין את waze עליו (http://www.waze.co.il/wiki/index.php?title=%D7%94%D7%AA%D7%A7%D7%A0 %D7%94_%D7%A2%D7%9C_PND_-_%D7%9E%D7%9B%D7%A9%D7%99%D7%A8_%D7%A0%D 7%99%D7%95%D7%95%D7%98_%D7%9C%D7%9C%D7%9 0_%D7%A9%D7%9D_%D7%A9%D7%A0%D7%9E%D7%9B% D7%A8_%D7%A2%22%D7%99_DealExtreme).

אצלי יש גם מכשירים נוספים, לרבות מחשב עם צג 10.4'', עליו התמונה כמובן גדולה יותר ולכן לניווט שטח - אני כמובן משתמש בעיקר בו.

ארז גור

אולי יש משהו בשם :D
המכשיר שאני קניתי הוא ללא בלוטות ולכן לא התקנתי עליו את WAZE שמשרתת אותי נאמנה על ה PDA שלי.
בכל אופן, המכשיר שלי "הוחרם", הזמנתי חדש שאבד בדואר ישראל, ואני עומד להזמין עוד אחד חדש, אני עדיין מתלבט בין 7" ל 5", לא בטוח שהערך המוסף של 2" שווה את תוספת המחיר המשמעותית ובמיוחד שמדובר על מכשיר בעל מספר פיקסלים גדול משמעותית אבל עם אותו CPU ואותם זכרונות כמו של המכשיר הקטן.

udi500
11-01-10, 23:45
השאלה הכי חשובה - איך אתה מנווט??? ולמה משמש ה GPS?

1- ניווט נכון מתבצע מהראש :confused: לומדים ציר ונוהגים עם העינים בחוץ!
2- GPS הוא לא תחליף למפה. מתכננים ומנווטים עם מפה, ה GPS רק לעזר.
ה GPS כל תפקידו 2 דברים, לעזור בהתמצאות \ קביעה שהגעת לנקודה מסויימת, והקלטת המסלול שנסעת בפועל. אם במפה הקלאסית עומדים ומזדהים ע"י "חיתוך" עם הסביבה, ב GPS המיקום זמין כל הזמן.

3- אם אתה מנווט נכון (כמתואר לעיל :-) ) 5-5.5 אינץ' מספיק והותר. אני משתמש ב Novogo עם עמוד ענן ו OZI (למה שתי תוכנות? כי ב OZI יש לי תצ"א). זה מכשיר מעולה ויותר ממספיק.

4- עם אתה מנווט על המסך של ה GPS....אז ישנם שיקולים אחרים. בעבר (לפני עידן ה 5.5-7 אינץ') השתמשתי בלפטופ. לדעתי, במיוחד בטיול עם ילדים ברכב, זה גדול, מסורבל, רגיש...
ובקיצור לא נח.
גם במקרה הזה (של ניווט על המסך) הייתי מסתפק ב 7" ולא גולש לגודל מלא.
יש חריג אחד ( ואני לא צוחק), למי שיש בעיות עיניים, והשימוש ב 5.5-7 מחייב אותו להשתמש במשקפיים שלנהיגה הוא לא משתמש.

תראה, הקידמה כבר פה ומדוע לא להשתמש בה ?
לפני למעלה מ- 20 שנה העברתי מטוסים ממקום למקום בארה"ב - לפני עידן ה- GPS רק לפי מפות וחיתוכי משואות רדיו. תמיד הייתה לי מפת נייר מקופלת מראש בתצורה שיכלתי לפתוח אותה לפי ההתקדמות ללא בלאגן מיותר.
אח"כ היה חידוש "ענק" - GPS שנתן לך נ.צ. לפי מה שאני זוכר בטח "0.5 - איזו הקלה זו היתה לדעת היכן אתה נמצא באמת ולא היכן שאתה חושב שאתה נמצא...
בשלב מאוחר יותר הגיעו מסכים של "4 עם מפה זזה, וגם אז השתמשת במפת נייר בנוסף ל- GPS. המפה בד"כ הייתה מקופלת בגודל דף נייר של מכונת צילום A4.
היום במסך "10 או "12 יש לך "מפת נייר" מקופלת תמידית למקום שבו אתה נמצא. אם הטכנולוגיה קיימת, מדוע לא להשתמש בה ?
אם אתה רק עוקב אחרי קוו התקדמות, נתיב או מסלול על גבי ה- GPS הרי שגם "3.5 צריך להספיק כמו בניווט עירוני. אם אתה רוצה לראות היכן אתה, או לאלתר מסלול שונה מאחר ויש תקלות/בעיות/שינויים במסלול, במקום לפתוח את מפת הנייר, יש לך אותה ע"ג המסך. המסך הוא מפת הנייר שלך. מה יותר טוב מזה ?
מסכים שניווט מכינים בבית וה- GPS הוא לעזר, אבל ניתן להשתמש בעזר הזה בצורה מושכלת, לטייל עם הראש בחוץ ולא רק לפי הנחיות ה- GPS. אבל בכל טיול ובעיקר במקרי חירום, בהם למשל אתה חייב לחזור על המסלול שעשית, לצאת לכביש הקרוב ביותר מה יותר מהר או לאלתר מעקף סביב שביל שנשטף וזה חצי שעה לפני חשיכה - אין כמו מסך מה יותר גדול.
הטאבלט נותן פתרון מעולה, ועם תכנון נכון גם מסך "12 נכנס לג'יפון ואיננו מפריע.
מבין כל התוכנות שאני מכיר, TWONAV נותנת את האופטימום בתחום, ובוודאי ביחס למחיר הכמעט מצחיק למוצר מוגמר שלא מצריך כיול ו/או סריקת והתקנת מפות.

דידין
12-01-10, 02:57
מבקש מבעלי מסכים גדולים ("10 ומעלה) להראות בתמונות כיצד הם ממקמים מסכים ברכבים השונים

shmil
12-01-10, 09:40
בבקשה - מסך 10.4
http://www.jeepolog.com/forums/showpost.php?p=182360&postcount=40

החסרון היחיד - מסתיר מיזוג מהנוסע.

erezgur
12-01-10, 17:10
מבקש מבעלי מסכים גדולים ("10 ומעלה) להראות בתמונות כיצד הם ממקמים מסכים ברכבים השונים
ראה קישור לגלריה של המחשב הקודם בטרופר שלי - בחתימה.
המחשב החדש ממוקם בצורה דומה, עוד לא הכנתי לו גלריה.

בטרופר הקצר, כמו גם ברכבים קצרים דומים, יש בעייה מסויימת בשל תנועת הכסא שליד הנהג לכל אורך הציר עד מתחת לדשבורד כמעט, כדי לאפשר לנוסעים מאחרו לצאת ולהכנס אליו. עובדה זו הפריעה ליישם חלק מההתקנות הנפוצות יותר המסתמכות על החיבור של הכסא לשלדה.

בהתקנה הנוכחית - מסתמכים על צינור (אני מכנה אותו "כידון אופניים" בשל קוטרו) הממוקדם בין הרדיו לקומת השליטה על המזגן, בצורה שאינה מפריעה / חוסמת / בולטת כאשר המחשב אינו ברכב. רק ביום הטיול אני מוסיף את הצג/מחשב עם חיבור מהיר (RAM, מחבר לכדור גומי).

חשוב גם לנסות למזער את הפגיעה בשדה הראייה, להימנע מחסימת כרית האוויר של הנוסע וחסימת המזגן (דרישה של אשתי).

ארז

itt8
12-01-10, 22:23
אני בגישה שמסך גדול ברכב = פגיעה בנוחות, ופגיעה בבטיחות הנהיגה והנסיעה,
החסרונות: פוגע בשדה הראיה, מקשה על הגישה לתפעול הרכב וכפתורי השליטה, מסתיר את זרימת האוויר מהמזגן, מפריע לנוסע בחלל הרכב,
אני מוצא שניווט עם מסך 4.7" זה אופטימלי, לא קטן מדיי לא גדול ולא גורם לדברים הנ"ל,

shahav
13-01-10, 08:30
אני בגישה שמסך גדול ברכב = פגיעה בנוחות, ופגיעה בבטיחות הנהיגה והנסיעה,
החסרונות: פוגע בשדה הראיה, מקשה על הגישה לתפעול הרכב וכפתורי השליטה, מסתיר את זרימת האוויר מהמזגן, מפריע לנוסע בחלל הרכב,
אני מוצא שניווט עם מסך 4.7" זה אופטימלי, לא קטן מדיי לא גדול ולא גורם לדברים הנ"ל,

ניווטתי עם 4" ועם 10", למסך 4" אין שימוש אחר פרט ללהצליב למפה גדולה. לדעתי גם 10" זה קטן מידי.
צריך למצא דרך למקם נכון את המסך, בדיוק כמו שלא היתה ממקם את מפת הנייר בשדה הראייה ליפנים. כל ניסיון למקם מעל גובה הדשבורד מיותר. כשמיסתקלים במסך, ולא משנה מה גודלו, כל הקשב נימצא בו. צריך לוודא שמבט חטוף של חצי שנייה תספיק, ופה גודל של מסך עוזר והרבה.
שוב, חשוב להקפיד על כריות האוויר, פיתחיי המיזוג, קיבוע טוב...
דרך אגב אם המסך ממקום יחסית נמוך, אז אפשר גם להשאיר אותו ברכב, אני הוצאתי את המחשב ניווט פעם אחת בילבד במשך השנה האחרונה. אני פשוט מכסה אותו בבד שחור.

רבין

zivo
13-01-10, 10:13
תראה, הקידמה כבר פה ומדוע לא להשתמש בה ?
לפני למעלה מ- 20 שנה העברתי מטוסים ממקום למקום בארה"ב - לפני עידן ה- GPS רק לפי מפות וחיתוכי משואות רדיו. תמיד הייתה לי מפת נייר מקופלת מראש בתצורה שיכלתי לפתוח אותה לפי ההתקדמות ללא בלאגן מיותר.
אח"כ היה חידוש "ענק" - GPS שנתן לך נ.צ. לפי מה שאני זוכר בטח "0.5 - איזו הקלה זו היתה לדעת היכן אתה נמצא באמת ולא היכן שאתה חושב שאתה נמצא...
בשלב מאוחר יותר הגיעו מסכים של "4 עם מפה זזה, וגם אז השתמשת במפת נייר בנוסף ל- GPS. המפה בד"כ הייתה מקופלת בגודל דף נייר של מכונת צילום A4.
היום במסך "10 או "12 יש לך "מפת נייר" מקופלת תמידית למקום שבו אתה נמצא. אם הטכנולוגיה קיימת, מדוע לא להשתמש בה ?
אם אתה רק עוקב אחרי קוו התקדמות, נתיב או מסלול על גבי ה- GPS הרי שגם "3.5 צריך להספיק כמו בניווט עירוני. אם אתה רוצה לראות היכן אתה, או לאלתר מסלול שונה מאחר ויש תקלות/בעיות/שינויים במסלול, במקום לפתוח את מפת הנייר, יש לך אותה ע"ג המסך. המסך הוא מפת הנייר שלך. מה יותר טוב מזה ?
מסכים שניווט מכינים בבית וה- GPS הוא לעזר, אבל ניתן להשתמש בעזר הזה בצורה מושכלת, לטייל עם הראש בחוץ ולא רק לפי הנחיות ה- GPS. אבל בכל טיול ובעיקר במקרי חירום, בהם למשל אתה חייב לחזור על המסלול שעשית, לצאת לכביש הקרוב ביותר מה יותר מהר או לאלתר מעקף סביב שביל שנשטף וזה חצי שעה לפני חשיכה - אין כמו מסך מה יותר גדול.
הטאבלט נותן פתרון מעולה, ועם תכנון נכון גם מסך "12 נכנס לג'יפון ואיננו מפריע.
מבין כל התוכנות שאני מכיר, TWONAV נותנת את האופטימום בתחום, ובוודאי ביחס למחיר הכמעט מצחיק למוצר מוגמר שלא מצריך כיול ו/או סריקת והתקנת מפות.

1- גם היום בבית, intel CoreDue ומסך 19" יותר נח לקבל את "התמונה" של המסלול ממפת ניר.
דווקא לחירום שאתה מתאר, אין בכלל ספק שפריסה מהירה של המפה תתן הכי מהר את התשובה לאיך יוצאים מהר...
2- לגבי לחזור על המסלול - נכון , גם אני ספרתי את נושא ההקלטה כאחד משני השימושים.
3- מי שמנווט עם "הראש בפנים" אין לו מושג איפה הוא היה, אין לו שום תחושת מיקום (אם אתה מדבר על טיסות - זו טיסת לילה \ טיסת מכשירים). מי שנוהג כך, ידע להקריא לך 12 ספרות מיקום בזמן אמת, ועוד יוסיף את הגובה המדוייק מפני הים וכמה לווינים הוא קולט.... אבל יעבור ק"מ מבור מים יפה ואפילו לא ידע שהוא קיים.
4- אני בכלל לא מתווכח על ניווט תחרותי, שם הנוף לא חשוב, אין ילדים בתא נהג, אין ציוד של טיול שלם, אין התלבטות לפרק \ להשאיר שהולכים לטייל רגלי....

5- עם כל הכבוד לתיאורי החרום שאתה נותן, מבלי להכנס לוויכוח אם אתה צודק, צריך לשמור על פורפורציות. כמה יותר מהר תצא מהשטח עם מסך 10" לעומת 5"? האם בגלל החרום הזה שווה סרבול ומחיר ביום יום?

והכי חשוב - שלא נתבלבל, מי שיוצא לשטח ללא מפת נייר, נוהג בחוסר אחריות! אם כל הכבוד לקידמה, מחשבים מתקלקלים, ניר לא.

עבורטיול לא צריך 10" פשוט מיותר, ומנתק אותך מהשטח.

shahav
13-01-10, 11:56
1...
עבורטיול לא צריך 10" פשוט מיותר, ומנתק אותך מהשטח.

זיוו, אתה כל כך החלטי, טיילתה פעם עם מסך 10"?
אני טיילתי עם 4 ו10 ואני בהחלט חושב שעדיף 10" ומעלה.
לטייל עם 4" זה כמו לטייל עם GPS שנותן קורד מספרית.

רבין

zivo
13-01-10, 23:41
זיוו, אתה כל כך החלטי, טיילתה פעם עם מסך 10"?
אני טיילתי עם 4 ו10 ואני בהחלט חושב שעדיף 10" ומעלה.
לטייל עם 4" זה כמו לטייל עם GPS שנותן קורד מספרית.

רבין
1- כן, עם 10.1 ו 12" עוד לפני שהיה לי 5.5"
2- לא אמרתי 4".
במפורש אחרי שימוש ב GPS שנותן רק קור., iPaq , Novogo , Magellan אני חושב ש 5.5-7 זה הגודל המתאים, ובד"כ 5.5 מספיק.
3- האם אתה טיילת אם 5.5" ? זה הבדל ענק בין 4 ל5.5 !

אתה מתעלם (בכוונה?) מהשאלות העקרוניות שאני מנסה להעלות:

מה הדרך הנכונה לנווט \ לנסוע בשטח (איך אתה מנווט? עם הראש בחוץ או על המפה? האם אתה "לומד" ציר? האם מי שנוסע עם עיניים על המסך באמת יודע איפה הוא היה?)
רגישות של מסך גדול לפגיעה \ ילדים \ גנבה?
מניסיוני - לא רק שזה לא ניווט נכון, שגומרים להתלהב "מהמשחק" זה סתם גדול, מסורבל, והרבה פעמים נגבר בשברון לב ונזק :-(
יתרון נוסף של 5.5 - שיורדים לטיול רגלי, אפשר להשתמש בו.

shahav
14-01-10, 10:26
1- כן, עם 10.1 ו 12" עוד לפני שהיה לי 5.5"
2- לא אמרתי 4".
במפורש אחרי שימוש ב GPS שנותן רק קור., iPaq , Novogo , Magellan אני חושב ש 5.5-7 זה הגודל המתאים, ובד"כ 5.5 מספיק.
3- האם אתה טיילת אם 5.5" ? זה הבדל ענק בין 4 ל5.5 !

אתה מתעלם (בכוונה?) מהשאלות העקרוניות שאני מנסה להעלות:

מה הדרך הנכונה לנווט \ לנסוע בשטח (איך אתה מנווט? עם הראש בחוץ או על המפה? האם אתה "לומד" ציר? האם מי שנוסע עם עיניים על המסך באמת יודע איפה הוא היה?)
רגישות של מסך גדול לפגיעה \ ילדים \ גנבה?
מניסיוני - לא רק שזה לא ניווט נכון, שגומרים להתלהב "מהמשחק" זה סתם גדול, מסורבל, והרבה פעמים נגבר בשברון לב ונזק :-(
יתרון נוסף של 5.5 - שיורדים לטיול רגלי, אפשר להשתמש בו.

את הסדיר שלי סיימתי ליפני זמן רב, אני נהנה לנווט גם כך וגם כך. כלומר לנווט עם מסלול מוכן מראש כולל מעקפים, נקודות בירבור, ציריי "מילוט" לכביש וכוליי, אבל מה לעשות לא תמיד אני מכין את הציר, ואז המפה עוזרת לא לפספס את הבור מים...
וכן אני גם אוהב לנווט ללא ציר מפורט אלא שניים שלושה נצ שניבחרו מראש וזה הוא.

המסך אצלי ברכב כבר שנתיים, להפך הוא לא מסורבל, כי רק צריך לכסות אותו כיוצאים מהרכב.
אני כניראה מה זה מיתלהב ממנו - ציינתי שהוא אצלי ברכב כשנתיים?

האמת שבשלב זה הווכוח ניראה לי עקר, כבר ציינו את מרבית הדברים החשובים, כל אחר יבחר על פי דעתו, וזה יהיה מסך 10 :-)

רבין

-->