PDA

צפייה בגרסה מלאה : פרוייקטון כונס אוויר לגג של רכב מרוץ (זהירות ארוך)

NadavRally
09-01-10, 20:38
אחת הבעיות הקשות ברכבי ראלי היא האבק, בעיקר בראלי (לא רייד) שהנהיגה היא אינטסיבית מאוד, לזמן קצר יחסית (עד רבע שעה לסטייג') ודורשת ריכוז רב. רכב שהוסב לראלי, כמו פיזו 106 או סובארו אימפרזה, לעולם לא יהיה אטום מספיק כדי למנוע מאבק להיכנס לאוטו וזאת גם עם תעבדו ימים ולילות כדי לסגור כל חור עם גומיות, קצף ודברים אחרים.
כיוון שהמכוניות סגורות האבק נכנס ולא יוצא, אחרי כמה דקות של נסיעה יש יותר אבק בתוך האוטו מאשר בחוץ :roll:.

הדרך היחידה לפתור את הבעייה הזו היא לפתוח חלון בגג עם סוג של כונס שגורם לכך שלחץ האוויר בתוך האוטו יהיה גדול יותר מזה שמחוצה לו. בעיית האבק נפתרת אחת ולתמיד!

יש כמה סוגים של פתרונות לחלון בגג.
הפתרון הראשון והמוכר הוא חלון שיש לו מק"ט של סובארו והוא מוכר לצורך הומולוגציה של הרכב כמו שניתן לראות באימפרזה כחול לבן.
היתרון שלו הוא שהוא בא כחלק מוכן של סובארו עם הגומיות שלו הסוגר שלו וכ"ו.
החסרונות שלו הם
מחיר, פעם היה כ2500 ש"ח היום אפשר להשיג באיזור ה1500 ש"ח.
מהנסיון שלי הוא לא מכניס הרבה אוויר וראיתי כמה התקנות לא מוצלחות שלו.

כיוון שאחרי כמה מרוצים אני החלטתי שאני לא נכנס יותר לאוטו בלי חלון בגג, חיפשתי פתרון ובשני הרכבים הקודמים שלי מצאתי סידור כמו לדוגמא ברכב הנוכחי שלי, הפיזו האדומה שבתמונה.
החלונות שהתקנתי עלו לי כחמישים שקלים פלוס שעות עבודה שלי.
היתרונות שלהם מול החלון של סובארו הם עלות נמוכה וגודל גדול יותר שמאפשר ליותר אוויר להיכנס. החיסרון הוא אטימות פחות טובה למים, ובאוטו שבתמונה החלון מותקן מאחור מעט כיוון שהתקנתי אותו כחלק מסגירת הסאן רוף שהיה באוטו לפני כן.

המשך יבוא

NadavRally
09-01-10, 21:06
מי שמכיר אותי, יודע שבימים אלו אני עובד על בניית רכב חדש.
שוב עלתה שאלת הכונס בגג, הפעם החלטתי לקחת רעיון מהאוטו שבנה אלי אבוחצירא ולשים כונס אוויר ממכסה מנוע של מיצובישי מגנום על הגג. ההנחה שלי היא שכונס יכניס אוויר יותר ממדף שמונח על הגג כמו החלונות שהיו לי עד היום.

הבעייה הראשונה שעלתה היא איך לסגור את הכונס במקרה של גשם או כשהאוטו בחנייה.

החלטתי לבנות חלון עם סגירה על הכונס, לצורך כך גייסתי חבר בשם עמית שלומד עיצוב תעשייתי.

את התוצאה אתם יכולים לראות בתמונות, אחרי שהחלק יורכב על הרכב תראו תמונות של ההרכבה.

המחיר של הכונס היה כ300 שקלים לכונס ועוד כחמישים שקלים לחומרים, (משטח פלסטיק 2מ"מ דבק חם, סופר גלו, וספוג דביק)

נדב

עידו לוריה
09-01-10, 22:22
נדב הרעיון נראה מדליק , אבל מניסיון צריך למקם את הקונס מעל השמשה הקידמית אחרת לא יכנס אוויר בכלל (בגלל השמשה ).
עידו

NadavRally
09-01-10, 22:29
ברור, השאיפה היא להתקין את הכונס כמה שיותר מלפנים. ישנן מגבלות כמו המשקוף של החלון, פח בתוך האוטו שלא ניתן לחתוך וכדומה.

-->