PDA

צפייה בגרסה מלאה : אתר שלנו המכיל תמונות מכל הטיולים, מומלץ!!!

zion_z1
16-02-10, 21:52
המלצה חמה לגלוש לאתר jeep.ajm.co.il האתר, נבנה לתעד טיולים מדי שבוע של חבר'ה מגובשים מירושלים והסביבה, מכיל הרבה תמונות יפות שאני מאמין שיעלו בכם את החשק לטייל ואולי להצתרף אלינו (בשמחה). בכל אופן למעוניינים להשתתף (בעיקר בימי שישי) אפשר לפנות אלי בפרטי, פה, או בטלפון 0528823575 אלעד

dudu
16-02-10, 23:25
כל הכבוד על ההשקעה
אבל נראה לי שיש שם לא מעט תמונות שהייתי מתבייש
להציג ובטח להתגאות בהן אבל אני משוכנע שיש לך הסבר הגיוני למה אתה והחברים (שלך) יורדים מהשבילים ומתעקשים להשאיר את חותמכם במקומות שעדיף שלא...
ואם אני טועה קבל התנצלותי הכנה וספר לי איפה אפשר להתפרע ככה
דודו

נמרוד - מערד
17-02-10, 13:12
גועל נפש כך הורסים את המידבר צריך ליכנוס את כולכם על השחתת נופי ארצנו
אתם מהוים את הדוגמה הרעה לגיפאים הישראלים!!!
נמרוד

נ.ב יש לי את מיספרי כלי הרכב.

zagi
17-02-10, 19:37
אלעד , היה מאוד נחמד בטיול אתכם באיזור בית שמש ואשמח לטייל אתכם שוב ( הפעם נגיע מאורגנים כמו שצריך ... :wink: ).

אבל ......
גם בטיול שעשיתי אתכם כמה כלי רכב ירדו לשדות מעובדים בפריחתם , אם זה הנוהל אז פשוט לא אהיה מעוניין להצתרף .

אך אם לא , וכולם למדו את הלקח אשמח לטייל אתכם אפילו כבר בשישי הזה ( לאן בדיוק הטיול ? ) :):):)

zion_z1
18-02-10, 20:33
גועל נפש כך הורסים את המידבר צריך ליכנוס את כולכם על השחתת נופי ארצנו
אתם מהוים את הדוגמה הרעה לגיפאים הישראלים!!!
נמרוד

נ.ב יש לי את מיספרי כלי הרכב.

נמרוד היקר, במקום להתעצבן ולרדת לרמה שהיא לא לעניין, אני ממליץ לך לנסות לפרגן, נסה את זה זה עובד. אין לך מושג איפה אנחנו מטיילים, ואתה מנסה לשפוט לרעה תרם תדע. נסה להגדיל ראש ולא להיות קטנוני. נ.ב בעניין מספרי הרכב, מקווה שאתה נהנה מהם (לפחות מהם)...

zion_z1
18-02-10, 20:38
כל הכבוד על ההשקעה
אבל נראה לי שיש שם לא מעט תמונות שהייתי מתבייש
להציג ובטח להתגאות בהן אבל אני משוכנע שיש לך הסבר הגיוני למה אתה והחברים (שלך) יורדים מהשבילים ומתעקשים להשאיר את חותמכם במקומות שעדיף שלא...
ואם אני טועה קבל התנצלותי הכנה וספר לי איפה אפשר להתפרע ככה
דודו

ראשית תודה על הפירגון. שנית, אל תתבייש להציג תמונות כלשהם, הכל תחת שליטה ומדובר באנשים שאוהבים נוף וטבע ובטח שומרים עליו. בעניין חוכמתנו, ואיך אנחנו פועלים בדרכים, אתה מוזמן להצתרף ולראות בעצמך. אין צורך להתנצל אבל יש צורך לא לשפוט מרחוק. צא לטייל...

ד ו ר ו ן
18-02-10, 22:10
נמרוד היקר, במקום להתעצבן ולרדת לרמה שהיא לא לעניין, אני ממליץ לך לנסות לפרגן, נסה את זה זה עובד. אין לך מושג איפה אנחנו מטיילים, ואתה מנסה לשפוט לרעה תרם תדע. נסה להגדיל ראש ולא להיות קטנוני. נ.ב בעניין מספרי הרכב, מקווה שאתה נהנה מהם (לפחות מהם)...
על מה לפרגן?
על זה שאתם מוציאים שם רע לכל מי שנוסע ברכב שטח באשר הוא?
על זה שאתם פותחים קוליסים במקומות שלא אמורים לרדת בהם משבילים ויותר גרוע מכך, במקומות רגישים יותר מאחרים?
על זה שאתם מתגאים בהרס שטח?

קל יחסית לזהות את המקומות, במקומך הייתי מעיף את התמונות מהרשת- גם כי קודם כל הן תעודת עניות לאיך מתנהגים בשטח וגם כי יש שם מספיק חומר מרשיע לרוקן פנקס דוחות.

לפי התגובות שלך אתה לא ממש מבין על מה מדברים ולכן אני מעדיף לחשוב שפשוט אין לכם מושג איך להתנהג בשטח ובגלל זה התחראתם עליו, וכעת פשוט תלמד (לפחות איזה תמונות לא להעלות לרשת).

dudu
18-02-10, 22:25
אבל ......
גם בטיול שעשיתי אתכם כמה כלי רכב ירדו לשדות מעובדים בפריחתם , אם זה הנוהל אז פשוט לא אהיה מעוניין להצתרף .

מילא אנחנו לא מבינים מה אנחנו רואים , אבל תהיה רציני אפילו מי שהיה איתכם בשטח אומר לך שיש משהו לא בסדר בהתנהגות שלכם אז למה להתווכח סתם ? תפנים תתקן ותסגור את הסיפור...

יונתןמצפה
18-02-10, 22:33
במקומך הייתי מעיף את התמונות מהרשת- גם כי קודם כל הן תעודת עניות לאיך מתנהגים בשטח וגם כי יש שם מספיק חומר מרשיע לרוקן פנקס דוחות.

דווקא השירשור הזה הוא שירשור טוב. הוא יכול להיות מצויין לכל מי שיחפש את צמד המילים: הג'יפאי המכוער או: איך לא להתנהג בשטח או: נזק לשטח או: כוליסים מכוערים . (וכל מי שרוצא יכול להוסיף כארות עיניו...)
אני דווקא בעד להשאיר את התמונות. יודע מה, זה לא חשוב. אם כבר השרשור הזה הפך להיות מה שכתבתי אז בוא נקל על כל מי שיגיע אליו בעתיד.
בבקשה:

zagi
19-02-10, 00:00
תראו אנשים ... טיילתי עם הח'ברה האלה , בסה"כ מדובר באנשים טובים .
אני חושב שבמקרה הנ"ל אין צורך לרדת לפסים כאלו , אלה רק בהערה בונה .
אני יודע שקשה להתעלם מהתמונות לעיל , אך באמת יש אנשים שלא מודעים לנזקים מירידה מהשבילים במדבר.

ושוב תזכרו בסה"כ מדובר באנשים טובים :D.

יונתןמצפה
19-02-10, 00:13
אני יודע שקשה להתעלם מהתמונות לעיל , אך באמת יש אנשים שלא מודעים לנזקים מירידה מהשבילים במדבר.

:D.
ולכן לא הגבתי עד עכשיו.
לא מודעים? בסדר, אפשר ללמוד. אבל לא כשלא מוכנים לשמוע ועונים בזלזול להערות:

אין לך מושג איפה אנחנו מטיילים, ואתה מנסה לשפוט לרעה תרם תדע. נסה להגדיל ראש ולא להיות קטנוני. נ.ב בעניין מספרי הרכב, מקווה שאתה נהנה מהם (לפחות מהם)...
אם פותח השרור רואה בהערות על התמונות הנ"ל קטנוניות ועוד מתעקש שהמעירים לא מבינים על מה הם מדברים אז זהו שורש הבעייה!

אמיר מ
19-02-10, 14:49
קראתי את השרשור. לדעתי כדאי בשלב זה לשנות את שמו לשמירת ערכי הטבע והנוף.
עם מה שרואים בתמונות אי אפשר להתווכח. נסיעה שלא בשבילים, והתרברבות גברית על חשבון ערכי הטבע.
בכל טיול אנו נתקלים בקוליסים מיותרים המהווים תוצר לוואי של התנהגות ונדליסטית.
אם זאת נראה כי החברה שבתמונות עשו זאת מחוסר מודעות. לא נראה לי שפותח השרשור היה מציג את האתר והתמונות ומזמין את כולם (נראה שמכל הלב) וזאת בידיעה כי עבר על החוק.
מובנת ההשתלחות של החברים בתופעה, שאכן מקוממת, וכפי שכבר נאמר מוציאה לכולנו שם רע, אך אם ברצוננו לפנות לתבונתו של מי מאלה המופיעים בתמונות, כדאי לעשות זאת באופן מתון שלא יגרום להם להגיב כפי שהגיבו.
מקווה רק שפותח השרשור ושאר הקוראים, באם ישנם כאלה, שאינם מודעים לנושא, יפנימו את חשיבות הנסיעה על השבילים גם אם ההנאה לפעמים נפגמת וכך גם יצר הגבריות.

שבת שלום ותהנו בטיולי סוף השבוע ושוב - סעו בשבילים.

asafk
19-02-10, 18:33
לפותח השרשור -
זה שמישהו מעיר לך, זו לא קטנוניות. מהתגובות שלך אתה לא מבין מה אתה עושה לא בסדר, ואני ממליץ לך להקשיב למי שמנסה לומר לך איך לשנות את דרכיך.
במקום להתרברב, תקשיב. מי שהעירו לך מכירים את השטח לא פחות ממך, ומהיכרותי האישית איתם - כנראה יותר ממך.
תקשיב, תלמד, אולי יצא משהו טוב מהשרשור הזה.

אף אחד לא אומר לך לא לטייל. כולנו מחזיקים כלי רכב שמיועדים בראש ובראשונה לטייל, אבל יש קוד התנהגות שאותו לא מקבלים בחוברת השימוש המצורפת לרכב השטח שאתה קונה. אתה וחבורתך לא מודעים לקוד הזה, וזו ההזדמנות שלך ללמוד.

אסף.

גיא
19-02-10, 23:14
אני לא מצליח למצוא את זה אבל היה פהם שרשור בנושא הזה שאנשים מטיילים ומצפים שמישהו יאסוף אחרים.

אולי אפשר לצרף את השרשור הזה פה - ניראה לי מתאים.

mi88
20-02-10, 22:34
מישהו מוכן להסביר מהו ה"קוד" המדובר.לפי מה שהבנתי זה חוקית מותר ויש קוד מסוים
אז מהו הקוד?
אני יודע שלא יורדים לשדות של מישהו כדי לא לפגוע בו. אגב זה אסור חוקית.
אני לא מבין מדוע אסור לנסוע במדבר כמוהם, באמת לא מבין נא להסביר.
זה לא שייך לאף אחד.

תודה למסבירים.
קצת פירגון לאחרים, ולא צריך להתנפל, ולא להתיפיף. צריך להסביר!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

שוב תודה למסבירים כדי שנילמד. (אם אפשר לכתוב בצורה של 1. ..., 2. ..., וכו')

משה

sos4u
20-02-10, 22:49
ה"קוד" או ה"חוקים" ברורים למי שנוסע ומטייל ואומר פשוט:
נוסעים על השבילים. נקודה.
לא יורדים מהציר משום סיבה, גם לא כדי לחלץ , או לצלם, או כל סיבה חשובה אחרת.
למה ? כדי שגם מי שבא אחריך יראה את השטח כמו שאתה ראית אותו ולא כמו אחרי חורבן. ובמיוחד אחרי שנשטף כמו שקרה בחורף האחרון. שזו הייתה הזדמנות מצויינת לטבע "למחוק" כמה התעללויות בוטות כמו שלכם.

יתר על כן, באזורים שמוגדרים "שמורת טבע" או "גן לאומי", נוסעים על שבילים מסומנים בסימון שבילים.

שזה פס צבע תחום בשני פסים לבנים. איך יודעים לתכנן לפני ? קונים מפת סימון שבילים. או תוכנה שתומכת בסימון שבילים, או נוסעים עם מישהו שמכיר.

אני מסכים לכל מה שנאמר כאן ע"י קודמיי, יש מצב שהדברים נעשו "בתום לב" וחוסר ידיעה, זה עדיין לא פותר אבל, לפחות תלמדו להבא. והדרך הטובה, לדעתי, היא לנסוע עם מישהו בעל נסיון שייתן לכם קצת הדרכה. זו לא בושה.

והערה אחרונה,
אם כבר אתה פותח שרשור ומזמין את כולם, למד לקבל מהביקורת. בד"כ מטרתה טובה. . .
בהצלחה

mi88
20-02-10, 23:12
תודה על ההסבר. למדתי ונפנים.
חייב לציין כי אני לא מסכים לכלל הזה, ואני לא מבין מי המציא אותו.
אבל מקבל אותו כי לא נעים ותו לא.(גם בגלל שהרכב שלי גם ככה לא יורד מהשבילים)
אם מדובר על "שמורת טבע" למשל אזיי כתוב שלא לרדת מהשביל כדי לא לפגוע בטבע.
אם לא כתוב אז כנראה שאין במה לפגוע. אחרת רשות שמורות הטבע שעושה עבודה טובה הייתה מסמנת ומתריעה.
אבל אם לא עשו כך אז בשביל שאתה או מישהו לא נעים לו לראות משהו זה לא נראה לי סיבה טובה.
לדוגמא בדיונות נוסעים היכן שרוצים אז לפי הכלל גם שם אסור, לי זה נראה מאד מוזר.
אגב זה בטח לא אסור, ואם זה לא אסור אז זה מותר.
כיצד מישהו קובע לאחר היכן לטייל ואם לעשות דרך מסויימת.
שוב לדעתי אם הייתה בעיה עם זה היו שמים שלט שלא לרדת מהשביל, שאגב גם השבילים זה תוצאה של מטיילים אחרים שפתלו דרך.

טיול נעים, ונא לשמור על הטבע ולא לפגוע בחקלאים, שזה חמור מאד לדעתי.
אשמח אם תשיב לתהיות שלי.

משה

sos4u
20-02-10, 23:22
תודה על ההסבר. למדתי ונפנים.
חייב לציין כי אני לא מסכים לכלל הזה, ואני לא מבין מי המציא אותו.
אבל מקבל אותו כי לא נעים ותו לא.(גם בגלל שהרכב שלי גם ככה לא יורד מהשבילים)
אם מדובר על "שמורת טבע" למשל אזיי כתוב שלא לרדת מהשביל כדי לא לפגוע בטבע.
אם לא כתוב אז כנראה שאין במה לפגוע. אחרת רשות שמורות הטבע שעושה עבודה טובה הייתה מסמנת ומתריעה.
אבל אם לא עשו כך אז בשביל שאתה או מישהו לא נעים לו לראות משהו זה לא נראה לי סיבה טובה.
לדוגמא בדיונות נוסעים היכן שרוצים אז לפי הכלל גם שם אסור, לי זה נראה מאד מוזר.
אגב זה בטח לא אסור, ואם זה לא אסור אז זה מותר.
כיצד מישהו קובע לאחר היכן לטייל ואם לעשות דרך מסויימת.
שוב לדעתי אם הייתה בעיה עם זה היו שמים שלט שלא לרדת מהשביל, שאגב גם השבילים זה תוצאה של מטיילים אחרים שפתלו דרך.

טיול נעים, ונא לשמור על הטבע ולא לפגוע בחקלאים, שזה חמור מאד לדעתי.
אשמח אם תשיב לתהיות שלי.

משה

כתבתי שעה , אבל עזוב, חבל על המאמץ ... של כתיבת השורות...
כנראה שיש כאלה שמפנימים רק כשזה מגיע לקנסות ועונשים. חבל, אבל מה לעשות ?
במילה אחת, לא אני ולא שאר ה"מציקים" מבינים משהו , למענך ולמען לא תיתקל ברשויות, לך חפש מה אומר חוק "רשות שמורות הטבע", וסע לפי מה שכתוב שם. כל מילה מעבר לזה, היא בזבוז זמן. שהרי מעכשו לא תוכל לטעון "לא ידעתי..."

ניצחת, אתה הכי חכם.

יונתןמצפה
20-02-10, 23:32
משה, התחלתי לכתוב רשימה מסודרת של מה אסור ולמה אבל הפסקתי באמע כי הבנתי שאני מנסה ללמד בהודעה קצרה מה שלקח לי הרבה מאד שנים ללמוד. זה לא ריאלי..
בתוך ההודעה המיתממת שלך מסתתרות שאלות אמיתיות וכנות שאני בטוח כי מייצגות לא מעט מטיילים, ולכן אנסה להשיב עליהם:
ראשית, יש להפריד בים חוק לבין נורמה. יש חוק שמורות הטבע שבו הכללים המחייבים חלים אך ורק בתוך תחומי השמורה. למה?- שאלה טובה. אתה עו"ד לא? אז התשובות אצלך.
הנושא של שמורה/לא שמורה לא צריך לשנות למי שהטבע נמצא בדמו ואכפת לו. מי שמעוניין לשמור על הטבע יעשה זאת גם מחוץ לשמורה ומי שלא- לא ייתחשב גם בכללי השמורות והחוק יטפל בו (בתקווה).
ועכשיו ללמה:
ראשית, הסיבה של למנוע פגיעה בנוף הנגרמת מגלגלי רכבים היכן שאין שביל היא סיבה מספיק טובה. אם הנורמה הזו לא הייתה קיימת כבר לא היה לנו מקומות יפים וטבעיים לטייל בהם והיית רוצה שכך גם יהיה לילדי בעוד אי-אלו שנים.
שנית, ההשפעה של רכב היורד משביל במדבר על הטבע היא עצומה. אני לא הולך ללמד אותך אקולוגיה, אבל הנזק כולל בין היתר: ייבוש ערוצים מצמחייה, דילול אוכלוסיות של בע"ח (חלקם נדירים), סחיפות קרקע ועוד.
למי שמה שכתבתי לעיל לא מדבר אליו- לטעמי הוא לא ראוי לטייל בטבע.

ואם בכל זאת מה שכתבתי עדיין לא משכנע אז כפי שסיכמת את זה:

אבל מקבל אותו ותו לא

בברכה,
יונתן

mi88
20-02-10, 23:46
יונתן תודה על ההסבר, אשמח לרשימה כי אני בטוח לא יודע ומעוניין ללמוד.
ההסבר שלך מצוין לדעתי (לא מחלק ציונים) וילמד הרבה חדשים יחסית כמוני.
אני בטוח שגם לבחורים הנחמדים שפתחו את השירשור יכנס משהו מזה.

התהיות שלי לדעתי משקפות הרבה מטיילים, ובטח שחדשים לא מודעים, ולא מבינים את מה שאתה למדת לאורך השנים.
לדעתי ברגע שידעו כולם תהיה זאת התחלה של הנחלת הערכים לדורות הבאים.
אולי אפילו הרשימה שתכתוב תהפוך לקוד הרישמי או הלא רישמי.
אם הייתי יכול הייתי כותב אבל אני לא יודע.

אגב כל האיומים על דוחו"ת וקנסות לא יעילים, וזאת משום שאם זה לא אסור אז אף אחד לא יעשה כלום.
הסבר כזה משכנע כן עובד, אפילו על הקשים שביננו, וכל פעם שמישהו ירצה לרדת מהשביל יהדהד בראשו ההסבר וימנע את רוב ההרס שאני מבין עכשיו שמתרחש.

יש לי אפילו הצעה, הקוד שיכתב תהיה לו הפניה בראש הפורומים בכדי שיהיה נגיש וקריא לכולם ולפחות כולם ידעו, בתקוה שיעשו.
מה שבטוח אלה שעושים בתום לב וללא מודעות לא יעשו, בכך כבר חסכנו נזק עצום.

משה

אמיר מ
20-02-10, 23:50
משה,
אני אנסה להאיר פן נוסף.
הפגיעה בערכי הטבע והירידה מהשבילים אינה מסתכמת באסור או מותר. הטבע אינו בית משפט או פקולטה להתפלפלות משפטית ולא פוגעים בו למרות שאולי מותר, או לא בדיוק ברור אם אסור או שהמחוקק לא הגדיר.

ישנם משמעויות נוספות, לדוגמה:

כל קוליס במדרון, שלא בשביל, יסיט בעתיד כיוון זרימת המים (גשם) ובכך רק יעמיק, יצור ערוצון זרימה והצלקת בנוף תגדל.
הידוק פני הקרקע, דחיסתה ושינוי המרקם הטבעי שלה, המשמש בית גידול לבעלי חיים קטנים ולצמחים ובכך בעצם להשמיד אותם.
הנזק לנוף הוא כמעט בלתי הפיך, בעיקר באקלים מדברי.
חזרנו היום מטיול לאורך מצוק ההעתקים ממצוקי דרגות לכיוון בריכת צפירה. גם אחרי הגשמים שירדו באיזור (יותר מבשנים קודמות) ניכרים הנזקים שנגרמו ע"י ג'יפים וטרקטורונים "שרק בדקו האם הם יכולים לעלות או לא". פשוט פוגע בנוף ומכוער ביותר וסתם משאיר הרגשה לא נעימה. הרגשה של חוסר איכפתיות של אנשים שאינם מסוגלים להתמודד עם גבולות ודחיית סיפוקים מידיים.
המצב אצלנו שאפילו הילדים מעירים את תשומת ליבי, ואומרים "אבא תראה איך פגעו בטבע, תראה את הקוליסים. בשביל מה? לא חבל?
אם הבן שלי, בן 10, השכיל להבין זאת, אני חושב שהנושא צריך להיות ברור גם למבוגרים.
מקווה שהארתי את עיניך.
אמיר

zion_z1
21-02-10, 00:39
ערב טוב ושבוע טוב לכולם. בימים האחרונים נכנס לפורום נושא מאוד מלהיב ומעניין לכל קורא באשר הוא. גיבורי הסיפור הוא אני וחבריי. התגובות הנלהבות שמנסות להחצין ידע כלשהו והתנשאות מיותרת תוך כדי שימוש במילים פוגעות וירידה לפסים לא נאותיים, יצאו מההקשר, וגרמו לי ולחברי (שבהחלט חדשים בשטח) להראות בצורה רעה. אז תודה לאנשים שיחצנו פה את מחשבותיהם והרגישו טוב עם עצמם וכתבו מילים רעות ו מ י ו ת ר ו ת. (כדי להראות ידע מסוים של אדם הוא משתמש בצורה בוטה בטיפוס על אדם אחר) קחו פסק זמן מהמקלדת ותחשבו אם זו הדרך להעיר ולהסביר משהו שאתם יודעים במקרה הזה יותר טוב. בתקווה לאנשים טובים יותר ובעתיד טוב יותר לכולנו. צאו לטייל, שבוע טוב.

mi88
21-02-10, 00:51
אכן מתחיל להבין ובטח להפנים.
אבל אני גם מבין את הבחורים האלה. תחשוב נער קנה ג'יפ רוצה לבדוק יכולות, להשתעשע, וזה נראה טיבעי ביותר מה שהוא עשה.
אני בעצמי שפתאום היה לי ג'יפ (לא להתווכח על זה עכשיו בלילה) ונסעתי לירקון לא חשבתי היכן לנסוע והיה נראה לי טיבעי לנסות ולהשתעשע עם הרכב היכן שנראה לי.(חוץ משדות של חקלאים כמובן).
אני הייתי עם מישהו מנוסה שהסביר לי, גם על הרכב והנסיעה וכו', וגם על דרך ההתנהגות בשטח.
עצם העובדה שידעתי מה רצוי וצריך, מנעה ממני לעשות דברים שיש בהם טעם לפגם.
אם לא הייתי יודע אז זה היה טבעי לנסוע בשדות פתוחים כי לא היה נראה לי שיש עם זה בעיה.

ולכן צריך להסביר ולא להשתלח. מסכנים בטח לא הבינו על מה המהומה, ובמקום שיקבלו תמיכה שהם מטיילים, קיבלו שטיפה ובטח נבהלו גם מהחברים בפורום.
נקווה שימשיכו להיות פעילים נראה לי שיש להם מרץ וחשק לטייל ובסוף עוד נלמד מהם משהו.

משה

נדב42
21-02-10, 07:57
סלח לי ציון, אבל אני קורא שוב ושוב את השרשור הזה ולא מוצא בו מילים רעות או השתלחויות, ובטח שהדברים שנכתבו אינם מיותרים, אבל יש לי בקשה (מכולם): אנא חדלו מההתנגחויות המיותרות, זו לא זירת אגרוף.

לציון: אשמח אם תכתוב בצורה פשוטה את גישתך לנושא שמירת הטבע, למשל אחד מתוך:

1. על ה-XXX שלי ולא מעניין אותי החוק.
2. אני אסע בכל מקום שזה חוקי
3. אכפת לי מהטבע וגם אם טעיתי, אשמח ללמוד

מכאן אולי נוכל להמשיך בדיון קצת יותר ענייני ...

להתראות בשטח,

נדב.

אייל
21-02-10, 09:42
http://www.jeepolog.com/177.html

חומר למחשבה...

eran4x4
21-02-10, 10:55
למה מקומות מסוימים שראוים לשימור לא מוכרזים כשמורת טבע - זה יכול להיות מאלף סיבות שאת חלקן ניתן להבין ואת חלקן ניתן לנחש ואת רובן ללמוד ולחקור.

יש בזה שיקולים כלכלים, פוליטים, בטחונים, התישבותיים, תכנונים, ועוד....

סתם כדוגמה - המכתש הקטן - מקום שצועק אני צריך להיות שמורת טבע, לצערי עקב התנגדות משרד הבטחון כפי הנראה בגלל נושאים שקשורים ל"מפעל הטכסטיל" ואולי פסולת\מים מזוהמים שזורמים ממנו ואולי סיבות אחרות הוא כבר לאורך שנים מקום שבתהליך הכרזה כשמורה ואם הי פעם הוא יוכרז או לא..... אין לי מושג.

לשימחתי הסטטוס שלו (למיטב זכרוני "בתהליך הכרזה") כן מאפשר לרט"ג לשמור עליו ולפקחים יש שם סמכות.

יש מושג שנקרה שטחים פתוחים (שרובם לא בשמורות וחלקם כן) , חלק מהם אפילו נשארו טבעיים עם רמה כזו או אחרת של הפרעה, הפרעה שווה לפגיעה כלשהיא במרקם ובאיזון הטבעי של המקום.

סתם דוגמה - אתמול בטיול רגלי בר"ג על שכיל הגולן חצינו שדה שפרות שהו בו כפי הנראה תקופה ארוכה בצורה אינטנסיבית, כל השטחים מסביב לאזור זה מלאים צמחיה (ובעלי חיים) טבעית יפהיפיה ששיכת לאזור. בשטח בו שהה עדר הבקר - עקב הפרת האיזון הדבר היחדי שגדלם שם זה חומעה = חובזה.
בדרך דומה מאוד פתיחת קוליסים \ נסיעה שלא בשביל - גורמת להרס האיזון הטבעי בשטחים הפתוחים.

זרימת המים תשתנה
השכבה העליונה של הקרקע שמכילה עולם שלם של חייים, יצורים מיקרוסקופים, זרעים ועוד - נדרסת, נדחסת, מושמדת ולטבע לחזור ליצור שם את האיזון מאוד קשה.

ככל שהלחץ (לא מדובר כרגע על לחץ הגלגלים על הקרקע אלה הלחץ של הפרת האיזון שלחץ הגלגים והחפירה הוא רק מרכיב אחד בו) על הטבע גדל ככה הפגיעה גדלה ואנחנו פשוט משמידים והורסים את הטבע.

אפילו בדוגמה של הירקון, יש גבעות חמרה כק"מ (לא זוכר בדיוק את המרחק) מזרחית לצומת מורשה שגובלות בגדר של התע"ש - בגבעות אלו היתה צמחיה יחודים של צמח שבתהליך העלמות והכחדה מהארץ וומהעולם, גבעות אלו הפכו לגן משחקים לרכבי שטח והצמח נכון ללפני שנתיים כמעט ונעלם לחלותין לשם, הגבעות הפכו מגבעות ירוקות פורחות ויפיפיות למגרש משחקים לרכבי שטח.

סיפור הירקון נכתב מהזכרון - אם מישהו מתעניין ורוצה עוד פרטים כולל שם הצמח - בקשו ואני אחפש.

למה שבילים נפתחו ומאיזה סיבה זה לא רלוונטי היום - בד"כ לא ע"י מטילים ולפעמים כן -

היום יש לנו המון שבילים - מה שחסר זה שטחים פתוחים לא מופרעים אנא המנעו מפתיחת שבילים חדשים בלי קשר לזה שזו שמורה או לא והתגיסו למטרה שבעיני היא מאוד חשובה של לשמר כמה שיותר מהטבע שלנו, מהרבה סיבות, כולל שיהיה לנו איכן להמשיך לטייל ומה לראות לחוות ולהרגיש בטיולים (חוץ מהבעסה וכאב הלב על ההרס והביקורת על אלו שהרסו...)

תודה
שבוע נפלא
ערן

גיא
21-02-10, 13:51
http://www.jeepolog.com/177.html

חומר למחשבה...

או - זה בדיוק השרשור שחיפשתי !!

תודה !

asafk
21-02-10, 18:42
אם היה מישהו בא עם שופל ברוחב 100 מטר ועושה פס שמוריד את כל שכבת הצמחיה בג'ונגל, או בחורש, לכל ארכו, ואז חוזר על זה עם עוד כמה פסים - זה היה נראה לכולנו פגיעה איומה בטבע, נכון? כי ברור שכל מרקם החיים של היער / ג'ונגל / חורש - מתקיים פחות או יותר בצמחיה, ו"פסים" כאלו קוטעים את הרצף, הורסים בתי גידול, וכן הלאה.
במדבר, לעומת זאת, רוב החיים מתקיימים בשכבה העליונה של הקרקע. בואו נאמר ב10 עד 5 הסנטימטרים העליונים. יצירת קוליס (במילים אחרות - הידוק הקרקע לעומק של מספר סנטימטרים) שקולה בדיוק לגילוח פס בג'ונגל. הידוק הקרקע קוטע את הרצף, הורס בתי גידול, וגורם לנזקים משניים כמו שינוי ערוצי זרימה.
יש עוד נזק משני אסטתי, מדבר חרוץ בקוליסים פחות יפה ממדבר ללא קוליסים מיותרים. השבילים, רובם, עתיקים, או לפחות במצב שכבר אי אפשר למחוק אותם. הנזק כבר נעשה. אבל פתיחת קוליסים חדשים? עוד חודש יגיע מישהו וירגיש טוב לנסוע בדיוק שם, הלוא כבר יש קוליס...?
וזה נכון גם במקומות שהם לא שמורות טבע.

אסף.

שלמי
22-02-10, 09:54
יש עוד נזק משני אסטתי, מדבר חרוץ בקוליסים פחות יפה ממדבר ללא קוליסים מיותרים. השבילים, רובם, עתיקים, או לפחות במצב שכבר אי אפשר למחוק אותם. הנזק כבר נעשה. אבל פתיחת קוליסים חדשים? עוד חודש יגיע מישהו וירגיש טוב לנסוע בדיוק שם, הלוא כבר יש קוליס...? וזה נכון גם במקומות שהם לא שמורות טבע.
אסף.

לדעתי זה העיקר, ולא מדובר בנזק משני אסתטי.
בינינו, הפגיעה בטבע של הידוק פני הקרקע, אם תיקח את כל הקוליסים בדרום, עדיין מדובר בפרומיל קטנטן מהשטח העצום, מספר אפסי, אולי זניח (למעט שטחי האימונים של השריון, אנחנו מדברים על מטיילים עם ג'יפים). אני לא יודע אם קיים מחקר שבדק את הנזקים שנגרמים, ואין לי ספק שנגרמים, לזוחלים, חרקים, מכרסמים וכו'. אבל לדעתי זה לא העיקר, בטח לא במישור ההסברתי.
קשה מאוד להסביר לג'יפאים חדשים שהם לא צריכים לרדת מהשביל כי הם עלולים למחוץ איזופוד. לפני הרבה זמן התעסקתי בהדרכת טיולים בדרום, וזה נושא שאנשים פשוט לא מתחברים אליו לדעתי. יש אנשים שקונים ג'יפים וברור להם שהם נועדו לרדת מהשבילים - off-road, אחרת למה קנינו ג'יפ ?
העניין האסתטי הוא הרבה יותר משמעותי, אנשים פשוט לא מבינים שקוליסים נשארים בשטח מדברי כמעט לנצח, בטח בחמאדות. המוקד צריך להיות במישור הזה, המדבר כאזור יותר בראשיתי, ללא סימני אדם, והקוליסים פשוט משנים את כל התמונה, אתה מגיע פשוט למקומות חרוצים והרוסים, זה הורס את היופי של המדבר, וההרגשה ה"נקיה", כמו להגיע למזבלה, למשל.
כמובן שיהיו כאלה שגם זה לא מעניין אותם, אבל אותם אני לא מתיימר לנסות לחנך, ונשאיר אותם לפקחים של הרשות (לפחות לאלה מביניהם שלא מתעסקים בשטויות).

whisky
22-02-10, 13:57
אם היה מישהו בא עם שופל ברוחב 100 מטר ועושה פס שמוריד את כל שכבת הצמחיה בג'ונגל, או בחורש, לכל ארכו, ואז חוזר על זה עם עוד כמה פסים - זה היה נראה לכולנו פגיעה איומה בטבע, נכון? כי ברור שכל מרקם החיים של היער / ג'ונגל / חורש - מתקיים פחות או יותר בצמחיה, ו"פסים" כאלו קוטעים את הרצף, הורסים בתי גידול, וכן הלאה.
במדבר, לעומת זאת, רוב החיים מתקיימים בשכבה העליונה של הקרקע. בואו נאמר ב10 עד 5 הסנטימטרים העליונים. יצירת קוליס (במילים אחרות - הידוק הקרקע לעומק של מספר סנטימטרים) שקולה בדיוק לגילוח פס בג'ונגל. הידוק הקרקע קוטע את הרצף, הורס בתי גידול, וגורם לנזקים משניים כמו שינוי ערוצי זרימה.
יש עוד נזק משני אסטתי, מדבר חרוץ בקוליסים פחות יפה ממדבר ללא קוליסים מיותרים. השבילים, רובם, עתיקים, או לפחות במצב שכבר אי אפשר למחוק אותם. הנזק כבר נעשה. אבל פתיחת קוליסים חדשים? עוד חודש יגיע מישהו וירגיש טוב לנסוע בדיוק שם, הלוא כבר יש קוליס...?
וזה נכון גם במקומות שהם לא שמורות טבע.

אסף.

+1

whisky

ד ו ר ו ן
22-02-10, 18:30
נמחק-נשלח לפני הזמן..

ד ו ר ו ן
22-02-10, 22:34
zion_z1 כתב:

ערב טוב ושבוע טוב לכולם. בימים האחרונים נכנס לפורום נושא מאוד מלהיב ומעניין לכל קורא באשר הוא. גיבורי הסיפור הוא אני וחבריי. התגובות הנלהבות שמנסות להחצין ידע כלשהו והתנשאות מיותרת תוך כדי שימוש במילים פוגעות וירידה לפסים לא נאותיים, יצאו מההקשר, וגרמו לי ולחברי (שבהחלט חדשים בשטח) להראות בצורה רעה. אז תודה לאנשים שיחצנו פה את מחשבותיהם והרגישו טוב עם עצמם וכתבו מילים רעות ו מ י ו ת ר ו ת. (כדי להראות ידע מסוים של אדם הוא משתמש בצורה בוטה בטיפוס על אדם אחר) קחו פסק זמן מהמקלדת ותחשבו אם זו הדרך להעיר ולהסביר משהו שאתם יודעים במקרה הזה יותר טוב. בתקווה לאנשים טובים יותר ובעתיד טוב יותר לכולנו. צאו לטייל, שבוע טוב.

אני חייב לציין שמדבריך עולה בורות גדולה מאד- מודה, לא חשבתי שמי שמגיע לכאן לאתר חסר ידע כל כך בסיסי בהלכות שטח וכנראה גם האחרים ובגלל זה התגובות.

היתה לי הרגשה שהתגובה שלך היא תמימה ולכן ההנחה המקלה שאתה לא מבין על מה מדברים וכנראה שזה נכון.

כדי להתחיל להבין (זה מופנה גם אל mi88 ) תכנס לקישור לדיון ממצה (לדעתי) אודות האתגר שתנועה רכובה יוצר באינטרקציה עם שטח ושטח מדברי בפרט תמצא בקישור לדיון הבא:

http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=8103&highlight=%F7%F8%F7%F2

החיבור לתפיסת עולם שנוסו להציג לך יש במה שאסף כתב גם בשרשור וגם בקישור שאייל העלה.

רק תיקון קטן בקשר למשהו שהועלה כאן באחת התגובות,

קוליסים משפיעים על השטח המדברי בכל שיפוע, לא רק במדרונות, הסיבה היא זרימה משטחית שקיימת כמעט בכל מקום ויוצרת אגני ניקוז קטנים שמרכזים מים ויוצרים נקודות צמחיה ובמדבר המשמעות היא חיים לצמח+חרקים+ציפורים+זוחלים שכולם תלויים באיי צמחייה הקטנים האלו- גם אם נראה לך שזה כולה שיחונצ'יק מעאפן.

zion_z1
23-02-10, 21:16
אני חייב לציין שמדבריך עולה בורות גדולה מאד- מודה, לא חשבתי שמי שמגיע לכאן לאתר חסר ידע כל כך בסיסי בהלכות שטח וכנראה גם האחרים ובגלל זה התגובות.

היתה לי הרגשה שהתגובה שלך היא תמימה ולכן ההנחה המקלה שאתה לא מבין על מה מדברים וכנראה שזה נכון.

כדי להתחיל להבין (זה מופנה גם אל mi88 ) תכנס לקישור לדיון ממצה (לדעתי) אודות האתגר שתנועה רכובה יוצר באינטרקציה עם שטח ושטח מדברי בפרט תמצא בקישור לדיון הבא:

http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=8103&highlight=%F7%F8%F7%F2 (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=8103&highlight=%F7%F8%F7%F2)

החיבור לתפיסת עולם שנוסו להציג לך יש במה שאסף כתב גם בשרשור וגם בקישור שאייל העלה.

רק תיקון קטן בקשר למשהו שהועלה כאן באחת התגובות,

קוליסים משפיעים על השטח המדברי בכל שיפוע, לא רק במדרונות, הסיבה היא זרימה משטחית שקיימת כמעט בכל מקום ויוצרת אגני ניקוז קטנים שמרכזים מים ויוצרים נקודות צמחיה ובמדבר המשמעות היא חיים לצמח+חרקים+ציפורים+זוחלים שכולם תלויים באיי צמחייה הקטנים האלו- גם אם נראה לך שזה כולה שיחונצ'יק מעאפן.

את מה שהייתי צריך ללמוד, למדתי. [וההמשך שמעיד אולי על ההיפך - נמחק].

שרון בן ארי
23-02-10, 22:08
חאלס חברים, המסר עבר, התודעה נוצרה, מספיק.

sos4u
23-02-10, 22:23

אותי מעניין למשל למה לבן אדם, שטוען שעשה מה שעשה [שהוא עניין חמור כשלעצמו, כי במקרה הטעות הייתה בכך שירדו מצירים, באותה מידה יכלה להיות הטעות בסיבוב של ההגה לכיוון הלא נכון והתהפכות למשל...] בתום לב, קשה להפנים שטעה?
באחד מסרטי הילדים שראיתי לאחרונה [אווטר, סרט מדהים לכל הדעות ] יש דושיח .. ושם לאחר שמישהו מבקש ללמוד משהו, נאמר לו משפט מדהים ששוה להפנים : "כוס מלאה, אי אפשר למלא ..."

אז [נמחק]
אני מבין שקשה לך לקבל ששרשור תמים שפתחת כדי להתגאות בעבודה הנהדרת [לתחושתך] שעשית, הופך את הקערה על פיה ומוציא את קלונך ברבים. אבל במקום למשוך אליך יותר ויותר אש מיותרת, צמצם את תגובותיך למשהו כמו: "הבנתי, לא יורדים מצירים, לא נוסעים במקום שלא נסעו לפני" או משהו בסגנון, וסגור מדף לתקופה הקרובה. עד יעבור זעם. האמן לי שאם היית נוהג ככה מהשלב הראשון , גם היית מרגיש יותר טוב.
ובינתיים , נסה להצטרף למישהו שמוביל, עם נסיון והכרות עם הכללים המקובלים כדי שתכיר ותפנים את מה שאנשים למדו פה במשך שנים של טיולים או כל סיבה אחרת לשהות בשטח.
השרשור הזה משך את תשומת ליבי בעיקר מהסיבה המוזרה, שהמגיבים, שאמורים היו "להכנס בך" עושים זאת בעדינות רבה וממש בפינצטה, ואילו הצד שהיה אמור להתכנס לתוך עצמו בבושה [ולא משנה כרגע שלא ידעת/ או כן ידעת מה צריך לעשות- ] עומד ניצב ועוד מעיז פנים. וטוען כנגד.
פשוט מדהים.
אני מצדיע לכל מי שסבלנותו הייתה גדולה משלי, ומתנצל באם פגעתי אישית במישהו, [וממש לא זאת הכוונה. ] אבל השרשור הזה הוציא אותי משלוותי. הן בגלל התוכן והן בגלל אופי התגובות.

mi88
23-02-10, 22:40
שלום לכולם
מאחר ולי נראה שיש חוסר תיאום בראיית המציאות הנכונה(גם אני לא מבין מה כתבתי)
ובמילים פשוטות, אני חיפשתי את השביל בתמונות שאני מצרף, ולאאאאאא מצאתי.
ורציתי לדעת מה ההבדל בין מה שעשו החברים כאן לבין האין שביל שבתמונות

רצוי הסבר משכנע כי אני ממש לא מבין את ההבדל
חשוב לי לציין כי אספתי תמונות מהאלבומים באתר באופן אקראי ובלי שום כוונה כנגד מישהו כזה או אחר ורק להמחשה כללית.
בקרוב עוד תמונות

משה

אומי5
23-02-10, 23:15
mi88

התמונה הראשונה קשה לראות אבל לדעתי מדובר מעלה שהוא שביל , פשוט עקב המסלע קשה לך לראות אותו .
בתמונה השניה , הצ'רוקי בהחלט לא על השביל ואני זוכר שעלה דיון על כך בעבר עם תגובות דומות לאלו שבשירשור הזה.
הויטרה גם יכול להיות שלא על שביל , גם כאן מדובר על שטח שבו קשה לראות את השביל עצמו .
החניון , אין לי מושג אם מדובר בחניון מוכרז.
הג'יפ השחור עם האורנים ברקע , מכיוון הצילום לדעתי גם הוא לא נמצא במקום שהוא אמור להיות בו .

לגבי שאוליתך :
אני מטייל מגיל אפס , הייתי חניך ומדריך בחברה להגנת הטבע מכיתה ו' עד וכולל לשנת שירות לפני הצבא , למדתי במגמת סיור (ידיעת הארץ) 4 שנים שכללו לפחות טיול של יום יומיים בשבוע וגם טיולים ארוכים יותר בהם חוצה ישראל בסוף י"ב.
בנוסף טיילתי המון לבד כולל טיולים בגפי במעמקי הנגב .
טיילתי עם מומחים בכמה תחומים ולמדתי ממדריכים שחורשים את הארץ עוד מלפני ייבוש החולה .

עכשיו אני אמור להסביר לך בהודעה אחת למה לא לרדת משבילים ?
אני באמת לא מתנשא, פשוט מאוד יש כל כך הרבה סיבות והסברים שאין לי מושג מאיפה להתחיל .
אני גם אגיד לך את האמת , לפעמים זה לא כזה נורא , אבל צריך לדעת איפה מתי איך וכו'.
אבל איך אפשר להסביר ידע שנרכש ביותר מחצי יובל בפוסט בפורום ?

אני אתן לך דוגמא אחת לכמה העיניין מסובך .
לפני אי אילו שנים החברה להגנת הטבע ורשות שמורות הטבע הצליחו לאסור תנועת רכבים בדיונות של ניצנים .
לאחר מספר שנים התברר שיש בעיה .
החולות אמורים לנדוד אבל עקב בניית הסכר בסואץ לא מגיעים מספיק חולות דרך הים הדיונות עומדות, וצמחים מציפים אותן יותר מידי ולכן המארג האקולוגי משתנה לרעה .
הוחלט לאשר תנועת ג'יפים מכייון שראו שבמקומות שאלו נוסעים הצימחיה הלא רצויה לא משתלטת .
אתה בוודאי מנחש מה קרה בהמשך, כמובן שהישראלים במיוחד אלו שקנו ג'יפ יקר אבל אין להם מושג איך נוהגים בחולות הלכו על שיטת ה"תן בגז" ודרסו חיות בר מכאן ועד הודעה חדשה, בנוסף ההשתוללות הבריחה ציפורים וכמובן שגם את המטייל הרגלי .

אני לא יודע מה המצב החוקי שם היום .

אם אתה באמת ורצה ללמוד ולהבין, פשוט תטייל עם מטיילים ותיקים, (ואני לא מתכוון כאלו שכבר בשנות ה90 רכשו רכב וGPS ועד היום חורשים שיטחי בר בלי ללמוד על השטח כלום מעבר למיקום מקדונלס ) תקשיב להם תשמע אותם תראה אותם ובסוף אני בטוח שתמצא את עצמך משתגע למראה קוליס חדש במקום יפה ובתולי .

צאו לטייל
אומי

נדב42
23-02-10, 23:34
הויטרה גם יכול להיות שלא על שביל , גם כאן מדובר על שטח שבו קשה לראות את השביל עצמו .

הויטארה בתמונה זה אני, וכפי שכתבתי בשרשור הזה (http://jeepolog.com/forums/showthread.php?t=41180), מדובר במדרגה בנחל נקרות, שביל מוכר ומסומן בסמ"ש.

משה, אתה מכיר את המשתתפים בטיול הזה והיית אמור לדעת לבד שלא ירדנו משבילים ...

נדב.

mi88
24-02-10, 00:17
נדב
לא התכוונתי שירדת מהשביל ואני מכיר אותך ואת השמירה בקנאות שלך על הטבע.
בכוונה התמונה שאני לא מצליח להבין למה זה נקרא שביל, מי החליט וכו'
אם רשות שמורות הטבע אז כנראה שהם יודעים מה עושים, אני מקוה.
הייתי בטוח שתגיב ותגיד שזה שביל, ובשביל הדיון רציתי להראות גם את הצד הזה. אם תיקח אותי למשל לא מבין מה ההבדל בין שביל כזה ללא שביל כזה.
ושוב אין לי כוונה לפגוע באף אחד.הכל נלקח באקראי.
כמו כן אתה לימדת אותי, וצחי, שהם משתתפי הטיול.

בתגובה של אומי5 שהוא גם כן בעל נסיון עשיר כמוך (ובטח יותר ממני) נאמר ש"זה לא תמיד נורא רק צריך לדעת מתי ואיפה",

האמת זאת גם דעתי, רק צריך לדעת איפה, לא רק מי שחושב לרדת אלא גם מי שתוקף צריך לחשוב אולי במקום הזה זה לא נורא.

שמתי לב גם שהתופעה רחבה יותר ממה שנראה תחילה. כלומר, אין קוד, אין אמנה, אין מנהג, ויש התנהגות לפי מצפונו האישי של המטייל. (למעט איסור פגיעה בחקלאים)

נדב, תודה על הלימוד. אומי5, תודה על התגובה האמיצה. ולבחור שבגללו השירשור הייתי אומר במקום ללכת עם הראש בקיר, תלבן, תלמד, תשכנע וכו'.
לדעתי בשלב הזה שירשור דומה כבר לא יהיה חריף ומתלהם כלפי אף אחד.
או שמישהו ישכנע את החברים (רובם) שזה נורא תמיד לרדת מהשביל בכל מקום.

טיול נעים (רק אל תיסעו אצלנו בגינה זה לא שטח)

משה

Jacob80
24-02-10, 07:56
שלום לכולם

חשוב לי לציין כי אספתי תמונות מהאלבומים באתר באופן אקראי ובלי שום כוונה כנגד מישהו כזה או אחר ורק להמחשה כללית.
בקרוב עוד תמונות

משה

היות ואני מככב בחלק מהתמונות אני אתן לך הסבר קצר:
התמונה הראשונה של הג'יפ בעליה - מדובר במעלה מוכר ליד מצוקי דרגות - מעלה חצצון
התמונה השניה - דוגמא טובה למה שקוליסים נוספים יכולים לעשות.. זה מעלה בוקר וראינו שיש שני שבילים לעליה (בעבר היה רק אחד) אז עלינו בשניהם. בדיעבד זו היתה טעות כי השביל השני הוא לא שביל של קקל אלא אחד שנעשה ע"י אותם אנשים שיורדים מהשבילים.
התמונה של החניון לילה - זה החניון לילה מאחורי מצוקי דרגות.

תנסה למצוא דוגמאות אחרות. אנחנו מטיילים כבר הרבה שנים בשטח ולעולם לא יורדים מהשבילים. רבאק, אפילו את הזבל של אחרים אנחנו מנקים בחניונים.

אומי5
24-02-10, 09:21
בתגובה של אומי5 שהוא גם כן בעל נסיון עשיר כמוך (ובטח יותר ממני) נאמר ש"זה לא תמיד נורא רק צריך לדעת מתי ואיפה",

האמת זאת גם דעתי, רק צריך לדעת איפה, לא רק מי שחושב לרדת אלא גם מי שתוקף צריך לחשוב אולי במקום הזה זה לא נורא.

שמתי לב גם שהתופעה רחבה יותר ממה שנראה תחילה. כלומר, אין קוד, אין אמנה, אין מנהג, ויש התנהגות לפי מצפונו האישי של המטייל. (למעט איסור פגיעה בחקלאים)

לא!
יש קוד !
אתה לא יורד משביל אלא אם אתה בודאות ומתוך ידע אמיתי בטוח אתה לא גורם נזק.
אני חברי ומורי עם הנסיון והלמידה בתחום, עדיין כשאנחנו לא בטוחים ב 100% לא יורדים .

דוגמא טובה היא חוף הים , באזורים ועונות שבהם אין הטלה של ביצי צבי ים , נסיעה על קו החוף לא מזיקה אקולוגית, אם יעבור שם ג'יפ אחד היא גם לא תזיק אסטתית , אבל זוג מסכן שיתעלס לו מול הים עלול מאוד להינזק אסטתית ממגן החזירים שלך או מהציריה , כי לא תראה אותם כשתיסע על קו החוף .
או זוג דומה בתוך חורשה.
לכן על תרד משבילים נקודה.

דוגמא טובה וכמעט יחידה למקום שבו לא יגרם נזק אלו שבילי האש , במידה והשביל עביר לרכבך וניסיונך ללא דרמות (רבים מהם עליתי כנוסע בדיפנדר סטנדרטי וחבוט ) נסיעה שם לא יוצרת נתיב חדש , חוסכת לקק"ל (ככל שיעברו שם יותר רכבים הם יצטרכו לתחזק פחות את האין צימחיה שם) , ובדר"כ אין בחורשות האלה מינים מיוחדים או בעלי רמת סיכון גבוהה.
חשוב לבדוק אבל שאף אחד לא עושה לך פיקניק או קקי בנתיב הנסיעה .

בקיצור אני שוב ממליץ לך לבקש להצטרף לטיולים של ותיקים/ מנוסים ולהנות איתם .
אם הייתי בעל ג'יפ כיום ועם זמן לטייל הייתי מזמין אותך בכיף.

למנוסים שבנינו אני אישית מכיוון שכבר לא מעורה בתחום ולא מעודכן לגבי חדשות גוליים וכו', מרשה לעצמי פחות ופחות לעשות, ממליץ לכל מי שפעם היה בעיניינים והיום כבר לא לאמץ את הגישה שלי.
אומי

אגב לבעל הויטרה והבחור השני , לא סתם הסתייגתי אם המקום שביל או לא, לפעמים קשה לדעת מתמונה. (ולפעמים קל מאוד )

נדב42
24-02-10, 10:19
לציון (פותח השרשור) - נא ראה תגובה הולמת:

התמונה השניה - דוגמא טובה למה שקוליסים נוספים יכולים לעשות.. זה מעלה בוקר וראינו שיש שני שבילים לעליה (בעבר היה רק אחד) אז עלינו בשניהם. בדיעבד זו היתה טעות כי השביל השני הוא לא שביל של קקל אלא אחד שנעשה ע"י אותם אנשים שיורדים מהשבילים.

קורה שטועים, השאלה מה עושים עם זה אח"כ...

נדב.

dudu
24-02-10, 11:37
טוב לדעתי השרשור הזה מוצה עד תום
פותח השרשור לא במצב ללמוד משהו
הוא כנראה ימשיך להתנהג ככה (http://www.youtube.com/watch?v=2LZprQhKetY) ואנחנו נשלם את המחיר
מי שבעתיד יתקל בשרשור הזה יוכל (אם ירצה) להבין מהר מאוד מה היא
התנהגות נורמטיבית ונכונה בטיולי שטח ומה היא התנהגות נצלנית אגואיסטית וברברית
ולאמץ את מה שמתאים לו
בכל אופן אני לא רואה סיבה (שפויה) להמשיך בשרשור הזה
ואולי זה הזמן לנעול אותו

ד ו ר ו ן
24-02-10, 20:50
מכיוון שראיתי מה היה כתוב כאן טרם המחיקה,
אין לי אלא להצטער שבכלל טרחתי לחפש בשבילך את השרשור לחומר מקצועי וענייני בעניין.
חשבתי שהאמירה שלך לגבי רצון ללמוד היתה כנה,
ניחא,
אני חושב שהמפסיד העיקרי הוא לא אני.
כאן נתקלת בתגובות מילוליות ורצון להשלים פערי מודעות-מי בצורתו הוא אבל אם תמשיך בגישה הזו כלפי השטח, מוקדם או מאוחר תיתקל בגישה קשוחה בהרבה של גורמי חוק חסרי סובלנות למעשי בעילה שכאלו ואולי הלקח יגיע משם.

תגובות כמו שלך מוציאות את הרצון לטרוח ולענות.

ד ו ר ו ן
24-02-10, 20:59
שלום לכולם

בקרוב עוד תמונות

משה
עד שיהיה לך מספיק נסיון-הכלל הכי פשוט לדעתי שישים בשבילך הוא לנסוע על סימון שבילים (כי אלו שבילים ברורים וחוקיים ) בשמורות טבע או אם זה לא בשטחי שמורה, אז רק על קוליסים שמופיעים במפה כסימון דרך רכב.

ההבדל בין התמונות שהעלת לבין התמונות שפתחו את השרשור הזה הוא שבהן פותחים קוליסים חדשים ולא נוסעים על שביל כלשהו.

zion_z1
24-02-10, 21:50
[עוד לא הבנת?] אתם מוזמנים להכנס שוב לאתר שלנו ולהנות ( במקום להתקוטט) יש שם תמונות חדשות שתוכלו לעשות להם ניתוח ומחקר :D

zion_z1
24-02-10, 22:07
[[עוד לא הבנת?]

תגיד, לחבר'ה פה מותר להתבטא איך שבא להם וכשאני נזהר בלשוני אז אתה מוחק? זה איזה משהו אישי?

asafk
24-02-10, 22:17
אין לך מושג כמה הודעות כאן נמחקו, וכמה עוד צונזר. אתה לא רואה.

חברים, בבקשה, אין לנו זמן פנוי יותר מדי. חיסכו בהתבטאויות מעליבות ואישיות - אנחנו צריכים לעבוד בשביל למחוק אותן.
לא בא לי לנעול את השרשור הזה, כי יש בו כמה תובנות מועילות. אבל אם הגנון ימשיך - לא תהיה ברירה..

אסף.

mi88
25-02-10, 00:30
כמו שכולם יודעים כרגע הרכב שלי גם כך אינו יורד משבילים, אבל עליהם הוא תותח.
מאחר והחלטתי שצריך משהו יותר רציני, ובעקבות השירשור הזה עלו בי שלוש שאלות.

האחת, אם נוסעים בשבילים בלבד אז האפקט של כלי יותר רציני מאבדת משמעות אבל בכל זאת החלטתי שכדאי כלי רציני בכדי לנסוע בכל השבילים, (וגם נידבקתי בחיידק).

השאלה השניה היא מהו "שביל האש" הניזכר לעיל.(הבנתי שזה חורשה?)

והשאלה העיקרית היא, הרי אם יש למישהו כלי רציני נראה לי טיבעי, מידי פעם, ככה בקטנה לנסות את היכולת של הכלי וללמוד אותו, ובכלל קצת להישתעשע ולהינות. וכאשר יהיה לי כלי כזה (בעזרת השם) האם זה באמת נורא לעלות איזה מעלה שאינו שביל קק"ל, אינו שביל מוסדר, איזור שומם ללא תנועה של משהו חי נראה לעין. ואם זה בעיה אז נא מנסיונכם היכן כן אפשר לעשות את זה (שבילי האש?).

נזכרתי בשאלה נוספת. האם מלבד שבילי קק"ל יש עוד שבילים מוכרים כלשהם או שניתן והם נועדו לנסיעה (ואם לא קק"ל אז מי מסמן אותם?). כלומר כיצד יודעים האם שביל זה משהו שנועד לכך או משהו שנוצר שלא באופן מקובל.

מודה למגיבים ולמסבירים, כבר למדתי הרבה.

משה

אומי5
25-02-10, 07:38
הדרך הטובה ביותר היא לטייל עם מנוסים ממך או אחרי שלומדים להתמצא בשטח להיות בקשר עם כאלה .
שבילי אש הם "קרחות יער" שקק"ל ( גוף שמתעסק בעיקר בחורשות שנקראות יערות בארץ) מותח בין חלקות "יער" .
המטרה שלהם היא שאם יש שירפה בחלק אחד היא לא תתפשט לחלק השני .
חלק גדול מהם בזוויות מענינות ומאתגרות ורובם מתוחזקים יפה .
לא לכל אחד כזה הייתי נכנס, צריך לשים לב שבסיום שלהם יש מדרגה כשמתחברים לשביל העליון , לא פעם המעבר שלה הורס את התשתית של השביל .

כדי לאתגר את הרכב יש כמה מעלות ומסלולים קשים בעיקר בנגב.
אני בעיקר טיילתי שם ברגל ואני לא מעודכן בשנתיים האחרונות יהיה לי קשה להמליץ לך על מסלולים, שוב תצטרף למנוסים.

שאלת מהם שבילי קק"ל ומי מסמן שבלים , בשירשור הזה ראיתי כמה טעויות אז על הדרך נעשה בזה סדר.
שביל קק"ל : שביל שקק"ל פתחו וסידרו, באופן גרוף בתוך חורשות ("יערות") שקק"ל נוטעים, לרוב שבילים מאוד נוחים לנסיעה, עד כדי פריווט נהוג בידי נערה בת 17.
שבילי אש הוסבר למעלה .
שביל מסומן בשטח : שבילים שמוסומנים ע"י הועדה לסימון שבילים של החברה להגנת הטבע(גוף אזרחי) , בתוך שמורות טבע זה נעשה בתיאום עם הרשות שמורות הטבע(גוף ממשלתי) שנקראת היום רשות הטבע והגנים .
שביל כזה מסומן ע"י שני פסים לבים ואחד בצבע באמצע בהתאמה במפה ובשטח.
שביל קיים בשטח : בתוך שמורות אסור בנסיעה. מחוץ לשמורה , אם השביל קיים והא לא רק איזה קוליס שפתחו לפנייך אלא משהו שנראה שנוסעים בו דרך קבע, מותר לנוע בו .

יונתןמצפה
26-02-10, 01:14
אווף... וואו...!!!
אנ חוזר עכשיו מ- 3 ימים בדרום ורואה לאיזו רמת ייאוש השרשור הזה התפתח.
אין לי כרגע כוח (ואני חושב גם שזה ממש לא ריאלי במקרה של השרשור הזה) להתחיל להסביר וללמד את אלו שרק לאחרונה גילו את המושג "שטח" ובטח לא את אלו שלא רוצים ללמוד. אבל בשביל הספורט, הנה סיפור קצר מאתמול אחרה"צ. יש לסיפור הזה כמה מרכיבים דומים מאד למה שקורה כאן בשרשור:
אתמול אחרה"צ אני מגיע לחנייה של עין אום צלח. (למי שלא מכיר- מעיין מיוחד, מבודד מאד, וללא ספק משמעותי מאד לסביבה האקולוגית של כל תא השטח שבין בקעת צין לערבה...)
בכל מקרה, אני רכב בודד, השעה מאוחרת אבל אני לא מוכן לוותר על גיחה זריזה למעיין לראות את השפעת השטפונות האחרונים על מפלס המים (עניין של 10 דקות הליכה). החברה גמורה מהיום הארוך והיא נשארת לישון באוטו..
אני מגיע למעיין והפלא ופלא- קבוצה של 6 חברה צעירים ונחמדים מכינים ארוחת ערב כשהמזרונים של הלילה כבר פרוסים לרווחה, והכל עשל שפת המים!
תו"כ שאני מסביר להם על המשמעות הסביבתית הנוראית של לישון בקרבת מקור מים מבודד במדבר מגיעים שני חברה מהקבוצה עם ערמה מכובדת של צמחייה מקומית מוכנה ומזומנה להדלקת המדורה. :(
נו, מה אני אגיד... (ולמי שלא מבין, מדובר בשתי עברות התנהגות מהחמורות שיש בטח ובטח כשמדובר בשמורת טבע!)
החברה חביבים מאד, חלקם עם חולצה של בי"ס שדה ניר עציון, לא כ"כ מבינים על מה אני מדבר ומה הבעייה במה שהם עושים (למרות שלטענתם הם רק מחכים לחברים שבאים לאסוף אותם:-?)
אחרי מספר דקות של שיחה שבה אני מנסה להסביר לאזניים אטומות את הנזק שהם גורמים, הלכתי תו"כ שאני מזכיר להם שמדובר בשמורה וגם אם הם לא מבינים אז יש חוק!
את היציאה החוצה מהשטח עשיתי במהירות רבה כדי לא להיכנס לחשיכה ואין לי מושג מה בסוף קרה עם החברה האלו.
ומה המוסר השכל?
שמירת טבע זהו עסק מורכב ביותר ומעטים האנשים שיכולים להגיד בלב שלם שהכל ידוע וברור להם (ואני לא בין אלו שיודעים הכל), בדיוק בגלל זה יש חוקים. בין אם חוקי שמורה ובין אם חוקי אצבע וקוד התנהגות מקובל.
בכניסה לכל שמורה כתוב ע"ג שלט גדול את כללי ההתנהגות בתוך שמורה. זה מספיק! מחוץ לשמורה- זה בכלל לא משנה. לנו כמטיילים חשובה שמירת הטבע גם אם זה לא שמורה ולכן כל עוד יש לך ספק- כללי ההתנהגות בשמורה הם שתופסים!
לילה טוב!

יונתןמצפה
26-02-10, 02:19
ואולי בכל זאת משהו כן הצליח לחדור, ובאופן מפתיע (?) חלק מהתמונות הקשות מהאתר המדובר הוסרו...
כן כן, אלו שניתן לראות בעמוד הראשון בשרשור הזה.

אומי5
26-02-10, 08:48
יונתן ברשותך אסביר מה לא בסדר למי שלא הבין .
באזור כזה עם מקורות מים מעטים עד כמעט לא קיימים כל מקור מים הוא קריטי להישרדות של בע"ח לפעמים בעל חיים כזה או אחר יוצא למסע חיפוש אוכל וחוזר ממש על סף היתייבשות למעיין בידיעה שהוא יגיע, ישתה, ינוח וימשיך במסע ההשרדות האין סופי שלו .
במקרה שבו אנחנו ישנים ליד המים הוא יפחד להתקרב ואם זה חיה שפעילה בלילה יהיה לה מסוכן מידי לבוא ביום והיא תאלץ לחכות ללילה הבא, שגם יכול להיות מאוחר מידי בעבורה (תשישות) וגם יכול להיות שישנו שם מטיילים אחרים.
לכן יש ללון לפחות כמה עשרות מטרים מהמעיין מחוץ לשמורה ובחניון לילה בשמורה.
לגבי צימחיה, לא כל זרד וכל ענף ישמש בע"ח כז או אחר לבניית מגורים , אבל אנחנו (לפחות רובינו וזה כולל אותי בכל אופן) לא יודעים איזה זרד טוב לציפור ואיזה לא.
לכן לא אוספים עצים מהטבע באזורים מידבריים ובשמורות וזה ובמיוחד ג'יפאים שיכולים להביא עצים איתם בניגוד למטייל רגלי .

לגבי הדלקת מדורה, האיסור הוא גורף בתוך שמורות טבע כי אי אפשר לסמוך על כל מטייל שידאג למדורה שלו ושידע איפה יש סכנת שירפה ואיפה לא וגם איפה המדורה שלו מזיקה באספקטים אחרים.
מחוץ לשמורות חשוב מאוד לא רק לכבות את המדורה על גם לכסות אותה באדמה , כדי למנוע צלקת שחורה בנוף.

יונתןמצפה
26-02-10, 11:20
ואולי חידוד נוסף לא יזיק:
יצא לי מספר פעמים לטייל ברגל באזור הזה של עין אום צלח. טיול של מספר ימים, נגיד משדה בוקר לערבה, או ממכתש רמון להר חלק...
בטיולים מסוג זה, ניתן להבחין בשבילים רבים באמצע שום מקום ושלכאורה מובילים משום מקום לשום מקום. שבילים שנראים כאילו הם שבילי הולכי רגל אבל הם לא. שבילים כאלו המכונים "נֵאקֲבים", הם למעשה שבילי בע"ח שנוצרו ע"י רבים מהם ההולכים באופן קבוע אל אותם מעיינות. מי שמכיר את המדבר באופן כללי ואת האזור הזה באופן ספציפי, יודע כי אותם שבילים הולכים ומתכנסים ככל שמתקרבים אל מקור המים ובדוגמא הנ"ל לעין אום צלח. מי שהולך בבוקר על הנקבים הללו צפוי למצוא גללים טריים של בע"ח שעברו שם בלילה בדרכם להרוות את צמאונם. הגגלים הנפוצים הם של: יעלים, דורבנים, צבואים, פראים ראמים ועוד. ולעיתים גם עקבות נמרים... (הנמרים לא משאירים גללים כי הם קוברים אותם מתוקף היותם ממשפחת החתוליים)
ועשיו לעניינינו, כמו שאומי5 פירט, אסור בשום פנים ואופן לישון בקרבת מקור מים במדבר. אני יותר מחמיר ממך, וכמה עשרות מטרים לדעתי זה ממש לא מספיק. בטח ובטח כשמדובר בטיול ג'יפים שמקרין לסביבה הרבה יותר משני מטיילים עם שק"ש... הטווח הנכון צריך להיות מחוץ לטווח המחיה של המעיין וזה כשלעצמו עניין מורכב. דעתי האישית היא לישון בטווח של מעל לקילומטר ממקור המים ובמקרים מסויימים של מעברים הכרחיים של בע"ח בדרכם אל המים גם זה לא מספיק!

בעניין המטיילים שפגשתי, הם היו מטיילים רגליים מה שמראה כי התופעה של חוסר המודעות (או של חוסר הרצון להקשיב) קיימת לא רק בקרב מטיילי הג'יפים. הבעייה עם הג'יפים היא הפוטנציאל ההרסני שיש לקופסה עם הגלגלים הזו לגרום לנזק גדול ע"י אירוע חד-פעמי.

אגב, כל ההסבר של לינה בקרבה מקורות מים לא רלוונטי בכלל כשמדובר בשמורה כי שם יש חוקים שמחייבים אותנו לישון בחניון לילה שאמור להיות ממוקם במקום נכון מהבחינות שציינו.

שבת שלום!

יונתן

יונתןמצפה
26-02-10, 11:28
וכמה תמונות להמחשת המאורע:

אומי5
26-02-10, 20:57
יונתן מה לעשות אני בטיבעי חושב כמטייל רגלי , שגם ככזה לרוב אני נמנע על הסוג השקט יותר.
מי שבאמת שומר על שקט גם רואה את מה שקורה סביב המעיין בלילה .
גם במיקרים שאנחנו רכובים הרכבים דוממים בלילה ללא גנרטורים רדיו גרלדות ושאר דברים ולכן בסגנון טיול שלי אני לא רואה בחתיכת ברזל שמונחת לידי מטרד נוסף.

כמובן שמי שמשאיר מדורה בלילה (אש ועשן מבריחים בע"ח ) גרילנדות וכו' טב שיתרחק כמו שיונתן המליץ.

יונתן אני מעריך שחוסר המודעות בקרב המטיילים הרגליים ( ואני מוציא מכלל זה את הקבוצות ומדבר רק על עצמיים ) קטן יותר מבקרב הג'יפונים והג'יפים , וברובו גם פחות מזיק .
מפתיע אותי חוסר היכולת לשמוע מה לא בסדר ואולי הם באמת היו שם רק לכמה שעות עד שיאספו אותם, אגב אנשים כאלה שומעים הרבה יותר טוב שיחה בישיבה על קפה לאור מדורה.
לגבי חניון לילה, יש איתם בעיה אחת , והיא שכשאתה ישן בשק"ש ללא קוביית פלדה לידך בחניון לילה אתה לא מספיק בולט לג'יפ שמגיע בחשיכה והיו דריסות מעולם .
לכן לרוב אני ישן בקירבתו אבל לא בו .
ודבר אחרון אין כזה דבר ביס"ש ניר עציון בטח התכוונת לכפר עציון .

יונתןמצפה
26-02-10, 21:18
יונתן מה לעשות אני בטיבעי חושב כמטייל רגלי , שגם ככזה לרוב אני נמנע על הסוג השקט יותר.
מי שבאמת שומר על שקט גם רואה את מה שקורה סביב המעיין בלילה .
גם במיקרים שאנחנו רכובים הרכבים דוממים בלילה ללא גנרטורים רדיו גרלדות ושאר דברים ולכן בסגנון טיול שלי אני לא רואה בחתיכת ברזל שמונחת לידי מטרד נוסף.
מכיוון שכל השרשור הוא ברמה שפותח השרשור ושואלי השאלות הכתיבו אז מטבע הדברים ההתייחסות למה מותר ומה אסור היא בהתאם. (ויש הרבה מאד מה לכתוב שלא נכנס לשרשור הזה...)

ודבר אחרון אין כזה דבר ביס"ש ניר עציון בטח התכוונת לכפר עציון .

ברור...

לגבי הרצון להקשיב על כוס קפה-
האמן לי שלא הייתי מתנגד לאחת כזאת לאחר כ- 100 ק"מ בשטח ועוד כ- 30 שנותרו לי בפחות משעה נסיעה עד החושך... אבל מכיוון שאני לא מעוניין לצאת מאבו טריפה בשעות החשיכה נאלצתי לעשות עם החברה הללו שיחה קצרה ולהרים קלאץ'. וכמו שכתבתי- קפה לאור מדורה בלילה בעין אום צאלח- ללא בבית ספרי.

mi88
26-02-10, 22:09
אני חייב לציין שאני המום מהידע והנסיון של אומי5, קטונתי מלחלק ציונים אבל הייתי חייב להודות על ההסברים המעולים ולציין את זה.

לא ידעתי מה שכתבתה, לא חשבתי על זה שבעלי חיים שותים בלילה.

עכשיו אני לפחות מבין את הסיבה ולא פועל כרובוט שאמור לעשות בלי להבין, ואני בטוח שהרבה כמוני הבינו רק עכשיו למה עושים את זה.ועכשיו יעשו.

עכשיו אם מישהו יראה אחר עושה נזק ויסביר לו את אשר למדנו כאן, אני מניח שבמקום צעקות ויצירת אנטגוניזם, יהיה לו קשה להיתעלם.

טיול נעים,

משה

אומי5
26-02-10, 22:56
שמח שדברי נפלו על אוזניים קשובות, קח בחשבון שגם אם לא יסבירו לך את מהותם לרוב הכללים יש סיבה , זרום איתם, אפשר להנות גם כששומרים עליהם .
לאט לאט יתבררו לך הסיבות לכללים האלה.

יונתן אני מבין אותך בהחלט , אני רק אומר שלדעתי במצב אחר כדאי לנסות לגלוש לשיחה ידידותית ומשם להסביר זה עובד הרבה יותר טוב .
צאו לטייל !

asafk
26-02-10, 23:00
משה, הבעיה היא מודעות. וכשאין מודעות, מה לעשות, מה שצריך לציית לו הם חוקים. כתבו כאן על שימוש בח'אטב (ענפים מקומיים) למדורה - וזה נזק אדיר! הפרחים המעטים שאנחנו רואים במדבר - צריכים להיות מופרים על ידי חרקים. ואיפה החרקים מטילים ביצים ומגדלים את הדור הבא? בתוך "סתם" זרד יבש שמתגלגל ליד הדרך. אם הוא ישרף במדורה, שרפנו יחד איתו משפחה של חרקים, ויש צמח אחד שלא יתרבה בגלל זה. לא חבל?

את כל זה אפשר וכדאי לספר לכל מטייל שמסתובב במדבר, אבל את האמת - הרוב לא שואלים ולא רוצים להקשיב... לכן יש חוק - למדורה משתמשים אך ורק בחומרי בעירה מהבית. וכנ"ל כל שאר החוקים - יש להם סיבות, אבל לפעמים צריך פשוט לעשות, גם אם לא יודעים למה.

אני חייב לומר שגם אצלי במשך שנים של טיולים לא היתה מודעות מספיקה לכל מיני נושאים. אני טיילתי רגלית במדבר במשך שנים, בקבוצות, עם קבוצות ו"בדד", טיולים ארוכים ומפרכים לפעמים, ולפעמים יומיים שלושה בהתקדמות של קילומטרים בודדים, בבחינת עקבות צמחים ואבנים. ככה "הרווחתי" את הזכות לטייל בג'יפים, הייתי מדריך בחברה להגנת הטבע במשך כמה שנים ועוד... ועדיין אני כל הזמן לומד דברים חדשים, וגם שמח לחלוק מהידע למי שמבקש, כן, על יד מדורה בלילה מדברי. אבל לא כולם רוצים ללמוד. וכאן יש בעיה.

אסף.

mi88
26-02-10, 23:28
בעניין הזה כנראה שיש חילוקי דעות, כי חוקי זה חוקי ככל שאני יודע ולכן זה מותר.
כל העניין זה הרצון לשמור על הטבע כי זה חשוב ואכפת לנו.

כשהייתי קטן ועשינו על האש באיזה יער (מקום מסודר) ולא נדלקה האש במנגל, לקחנו עצים מסביב ושמנו במנגל, עצים או זרדים או משהו אחר שאני בטח לא יודע איך קוראים לו, לא עניין אותי מה זה, וזה היה טבעי ביותר לעשות כך. האם זה חוקי? ברור שכן (לדעתי), האם עכשיו אני יעשה כך, לאחר כל ההסברים אני קודם כל אשתדל להימנע מכך, אם בכל זאת לא תהיה ברירה אז אברור את העלים שאקח ואשתמש נניח בעלים יבשים, ובכל מקרה אני מודע שנזק שיכול להיגרם.
כמו כן לא ראיתי אף פעם שמישהו ישן ליד מעין והגישו נגדו כתב אישום.

צריך לזכור שגם האדם הוא חלק מהטבע ויש לו גם תפקיד, הרי אנחנו אוכלים תרנגולות, פרות וכו', ויכול להיות שחלק מהעניין זה שהאדם על ידי ה"פגיעה" יוצר איזון מסויים. אני ממש לא יודע אבל בשביל העניין אני אחפש אם יש בעניין הזה מאמרים או משהו.
אולי כאיש החברה להגנת הטבע תוכל לתת את דעתה של המערכת המקצועית על כך שהאדם הוא חלק מהטבע, ויש לו גם מקום ותפקיד ויכול להיות שזה חלק מהאיזון, אם כן מישהו מקצועי חשב על זה ונתןדעתו בעניין.

משה

asafk
26-02-10, 23:32
האם זה חוקי? ברור שכן (לדעתי)

מה שנכון ביער לא נכון במדבר. בשלט בכניסה לשמורה כתוב שאסור, אז אסור.
כנ"ל לגבי לינה על יד מעיין זה או אחר במדבר..

אסף.

mi88
27-02-10, 00:09
אסף אני רוצה להקשות עליך (אם אני מקשה יותר מידי תגידו)

נניח והאנשים שם ישנו ליד המעיין, ונניח הגיע בעל חיים ולא יכל לשתות,
אבל נניח שביום למחרת לא ישנו שמה, והגיע בעל החיים ורצה לשתות, אבל בדיוק הגיע אחר טורף והפריע לו והוא לא שתה. במקרה כזה לא המטייל היושן לא גרם לנזק כי בכל מקרה בעל החיים לא הצליח לשתות. כלומר האיזון מושג בשני המקרים.

דעתך/כם?

מעבר לזה אני בגיש יותר מסבירנית ופחות אגרסיבית, וזה משום שכאשר אתה מוכיח מישהו על טעותו הדבר הראשון זה התגוננות ותקיפה מהצד השני. (גם בשירשור הזה זה קרה).
ביננו מי מודה בטעות, וגם לרוב האנשים לא איכפת ממיקרו יצורים שאולי יפגעו.
ולכן גישתי היא שדרך ההסבר מגיעים לתוצאה יותר טובה, דרך שיכנוע ויצירת מודעות.

מה גם שאיסור גורף יוצר בעיה, כי האדם מטיבעו חופשי, ויגיד כן וילך עם הזרם אבל כשלא יראו יעשה מה שרוצה, וצריך לשלב בין מותר אסור ורצוי, כשהאדם מודע שאולי מישהו יפגע אז זה יפריע לו, משהו יציק לו.
לדעתי הרוב המוחלט של הגי'פאים הם אנשים אינטלגנטים, אנשים טובים, בעלי רמה אישית גבוהה (תיראה בפורומים באתר מי נמצא) ומספיקה מודעות כדי לגרום להם לשמור, ולכן לא צריך לדבר באיסורים כי זה לעברינים מטיבעם.

משה

eran4x4
27-02-10, 01:34
לגבי סיפור הטורף - בכל מקרה האדם \ המטייל לא אמור להשפיע - או פרקטית רצוי מאוד שהשפעתו תשאף לאפס ולתת לטבע ליצור את האיזון הטבעי שלו - מה לעשות שלאדם יש יכולת ענקית להפר את האיזון הזה והחוקים והכללים והאיסורים באים למתן את מידת ההשפעה של האדם על האיזון.

דרך אגב אף אחד לא אמר שיש בעיה בזה שבעל החיים יטרף -- זה חלק מהאיזזון הטבעי, לפעמים יש "צורך" בהתערבות של הרשויות לטובת החזרת האיזון עקב סיבות שונות שגרמו להתרבות טורפים לדוגמה התרבות זאבים ותנים בגלל מקורות מזון כמו מזבלות......

ד ו ר ו ן
27-02-10, 07:40
אסף אני רוצה להקשות עליך (אם אני מקשה יותר מידי תגידו)

נניח והאנשים שם ישנו ליד המעיין, ונניח הגיע בעל חיים ולא יכל לשתות,
אבל נניח שביום למחרת לא ישנו שמה, והגיע בעל החיים ורצה לשתות, אבל בדיוק הגיע אחר טורף והפריע לו והוא לא שתה. במקרה כזה לא המטייל היושן לא גרם לנזק כי בכל מקרה בעל החיים לא הצליח לשתות. כלומר האיזון מושג בשני המקרים.
דעתך/כם?
משה
חוץ מזה שהחיות לא שתו מים יומיים ויכול להיות שהן תשושות לגמרי?
בכך יצרת שיבוש של המערכת איזון- טורפים לרוב תופסים את החלש בחבורה, על הדרך שהם אוכלים הם משביחים את הקבוצה שתקפו ומשאירים את החזקים יותר להעביר גנים הלאה.
אם החיות שבאות לשתות תשושות כי לא שתו יומיים כי ישנת ליד המים, יכול מאד להיות שהחיה שניצודה היא אחת "חזקה" שהיתה אמורה לשרוד ללא ההתערבות שלך.

הטורף הוא חלק מאיזון המערכת האקולוגית-אתה לא.

יצא לי לראת בעין-עקב בחודש חם בחגים את החיות עומדות על הצוק מעל לבריכה אחה"צ ומחכות שהמטיילים ילכו כבר(17:00), איך שזזו האחרונים החלה הסתערות לכיוון המים.

אומי5
27-02-10, 09:38
בעניין הזה כנראה שיש חילוקי דעות, כי חוקי זה חוקי ככל שאני יודע ולכן זה מותר.
כל העניין זה הרצון לשמור על הטבע כי זה חשוב ואכפת לנו.

כשהייתי קטן ועשינו על האש באיזה יער (מקום מסודר) ולא נדלקה האש במנגל, לקחנו עצים מסביב ושמנו במנגל, עצים או זרדים או משהו אחר שאני בטח לא יודע איך קוראים לו, לא עניין אותי מה זה, וזה היה טבעי ביותר לעשות כך. האם זה חוקי? ברור שכן (לדעתי), האם עכשיו אני יעשה כך, לאחר כל ההסברים אני קודם כל אשתדל להימנע מכך, אם בכל זאת לא תהיה ברירה אז אברור את העלים שאקח ואשתמש נניח בעלים יבשים, ובכל מקרה אני מודע שנזק שיכול להיגרם.
כמו כן לא ראיתי אף פעם שמישהו ישן ליד מעין והגישו נגדו כתב אישום.

צריך לזכור שגם האדם הוא חלק מהטבע ויש לו גם תפקיד, הרי אנחנו אוכלים תרנגולות, פרות וכו', ויכול להיות שחלק מהעניין זה שהאדם על ידי ה"פגיעה" יוצר איזון מסויים. אני ממש לא יודע אבל בשביל העניין אני אחפש אם יש בעניין הזה מאמרים או משהו.
אולי כאיש החברה להגנת הטבע תוכל לתת את דעתה של המערכת המקצועית על כך שהאדם הוא חלק מהטבע, ויש לו גם מקום ותפקיד ויכול להיות שזה חלק מהאיזון, אם כן מישהו מקצועי חשב על זה ונתןדעתו בעניין.

משה
האדם בכללי הוא לא חלק מהטבע , הוא הוציא את עצמו מהטבע , אתה אוכל פרות ותרנגולות שמגודלות במיכלאות לשם כך מרגע לידתם .

כדי להיות חלק מהטבע אתה צריך לעשות מהפך מאוד גדול בהתנהלות שלך , אני מכיר אנשים שהלכו רחוק מאוד עם זה, ואף אחד לא הגיע למצב שהוא באמת אדם שהוא לגמרי טיבעי .

יונתןמצפה
27-02-10, 11:15
יצא לי לראת בעין-עקב בחודש חם בחגים את החיות עומדות על הצוק מעל לבריכה אחה"צ ומחכות שהמטיילים ילכו כבר(17:00), איך שזזו האחרונים החלה הסתערות לכיוון המים.

ובעניין הזה, הנה דוגמא לחניון לילה שממוקם במקום רשלני מאד מבחינת רשות שמורות הטבע- חניון בורות לוץ.
במסגרת עבודה יצא לי להדריך קבוצה ולישון בחניון הזה בחודש יולי. הבורות היו עדיין מלאים מים ומי שמכיר יודע שהבור המרכזי מהווה מקור מיים עבור חיות רבות ובמיוחד פראים הנפוצים מאד באזור הזה. כל סביבת הבור מלאה בעקבות וגללים של פראים.
הקבוצה שהדרכתי הייתה קבוצה שקטה שב- 23:00 כבר הייתה עמוק בשק"ש והמדורה כבר הייתה כבויה. אני מטבעי ישן עם חצי אוזן פתוחה בשק"ש וללא אוהל, וכך בסביבות 2:00 בלילה התעוררתי מרעשי קולות צעדים חזקים מאד של עדר די גדול של פראים שעבר לי ממש ליד הראש.
מיותר לציין שאם היה מדובר בקבוצה קולנית של ג'יפאים עם מוזיקה, גירלנדות ואלכוהול אל תוך הלילה הפראים הללו לא היו מגיעים לשתות מהבור.
והרי דוגמא לנזק שלינה ליד מקורות מים גורמת ושבמקרה הזה הרשות טעטה ובגדול ובבחירת המיקום של החניון.
*בכל מקרה, אין להסיק מטעות אחת כזאת על מידת החשיבות שיש לחוקי השמורה ובלי קשר יש תמיד להקשיב לחוקים!

-->