PDA

צפייה בגרסה מלאה : בעית כיוון הגה בסופה

יוסי56
19-02-10, 01:22
אהלן מדובר בסופה,
הבעיה היא כזאת כשהגלגלים ישרים קדימה ההגה נוטה ימינה כלומר אם אני מישר את ההגה הגלגלים מסתובבים שמאלה וכתוצאה מכך אי אפשרא לסוע ישר שההגה ישר.
ההגה לא מקורי וכך קניתי את הרכב..כשפתחתי את מכסה הברגים בהגה ראיתי בורג מרכזי גדול במרכז וכ 8 ברגים מסביב שמהסתכלות ראשונית זה של המתאם או זה בעצם כיוון ההגה?..

השאלה שלי אם לפתוח את הבורג המרכזי ולסגור אותו כאשר ההגה ישר לכיוון הנסיעה או המשחק הוא בברגים הקטנים..

תודה רבה
יוסי

six 4 life
19-02-10, 08:13
יש לך צופר בהגה החליפי או שאתה צופר עם כפתור שהתקינו איפשהו? (או שאתה לא צופר)

יוסי56
19-02-10, 09:13
אין צופר בהגה..
הצופר בדש בורד..

זאבי
19-02-10, 12:00
מוט הקישור בין זרוע תיבת הגה (פיטמן) למוט כוונון (שפור) ניתן לויסות באמצעות מפתח צינורות לאחר שחרור ברגי ההידוק.

shmil
19-02-10, 15:01
מוט הקישור בין זרוע תיבת הגה (פיטמן) למוט כוונון (שפור) ניתן לויסות באמצעות מפתח צינורות לאחר שחרור ברגי ההידוק.בשום פנים ואופן לא!זה יגרום לכך שהסיבוב לצד אחד יהיה גדול, ולצד שני קטן.

לפתוח ולסובב את גלגל ההגה. לא לגעת במוט שפור.

אסף טננבאום
19-02-10, 17:12
בשום פנים ואופן לא!זה יגרום לכך שהסיבוב לצד אחד יהיה גדול, ולצד שני קטן.

לפתוח ולסובב את גלגל ההגה. לא לגעת במוט שפור.

בלי לחץ שמיל... הטעות שלך היא שאתה מניח שמישהו כיוון את המוט קישור :p

מוט הקישור בין זרוע תיבת הגה (פיטמן) למוט כוונון (שפור) ניתן לויסות באמצעות מפתח צינורות לאחר שחרור ברגי ההידוק.

בגדול צודק, אבל לא הייתי מתחיל ישר משם...

לדעתי הלא מקצועית בעליל, סדר הפעולות צריך להיות משהו כזה:

1. סובב את ההגה ע"מ להגיע למצב שזרוע הפיטמן מקבילה (פחות או יותר) לקורה האורכית של השילדה.
2. בדוק כמה סיבובי הגה יש לכל כיוון עד לנעילה - צריך להיות שוווה (פחות או יותר) בין שני הצדדים. אם שווה, המשך לשלב הבא. אם לא שווה, עליך לפרק את הזרוע פיטמן ולהרכיב אותה בחזרה כדי להגיע לשיוויון (גילוי נאות: אף פעם לא פירקתי את הזרוע ולכן אני לא בטוח ב-100% שאפשר לכוון אותה).
3. פרק את גלגל ההגה, והרכב אותו ישר במידת האפשר.
4. העמד את הגלגלים ישר, במידה וההגה ישר (הסיכוי שזה יקרה הוא כמעט כמו הסיכוי שתצליח לפתור את כל הנזילות בסופה :) ) מזל"ט.
5. מכיוון שההגה לא ישר (ויכול להיות שהוא יותר עקום מקודם) עכשיו צריך לכוון את מוט הקישור. כשהגלגלים עדיין מצביעים ישר ומנגנון נעילת ההגה משוחרר, שחרר את שני ברגי ההידוק שעל מוט הקישור (ראש 1/2 אם אני זוכר נכון) וסובב את המוט (אני השתמשתי בג'בקה) תוך כדי בדיקה של השינוי במצב גלגל ההגה.
6. כשאתה חושב שההגה מכוון, צא לסיבוב קצר ע"מ לבדוק את הכיוון. חזור לפי הצורך עד לקבלת התוצאה הרצויה.
7. הדק בחזרה את ברגי ההידוק שעל מוט הקישור.
8. בקש ממישהו מנוסה לבדוק שלא עשיית איזו שטות.
9. סע לשלום.
10. בדוק חיזוק ברגים לאחר הנסיעה הראשונה.

(בנוסף, רצוי לוודאות ששני התפוחים מוברגים שווה (פחות או יותר) לתוך המוט)

אל תשכח: אתה מתעסק עם מערכת ההיגוי שהיא מערכת בטיחותית חשובה ביותר!!!

בהצלחה,

אסף

shmil
19-02-10, 17:49
בלי לחץ שמיל... הטעות שלך היא שאתה מניח שמישהו כיוון את המוט קישור :p

אסף חמוד,
אין לי טעות, אני לא בלחץ, ואני, לעומתך, כן פירקתי אי אילו, וגם קראתי את תיאור הבעייה.
אני מניח, שפותח השרשור תיאר את הבעייה שלו, ואני לא ממציא לו ולא מניח הנחות שאינן קיימות.

לדעתי הלא מקצועית בעליל, (נכון מאד, לאמירה הזו אין לי אלא להסכים, אבל זה פחות או יותר הדבר הנכון היחיד בפסקה הבאה) סדר הפעולות צריך להיות משהו כזה:

1. סובב את ההגה ע"מ להגיע למצב שזרוע הפיטמן מקבילה (פחות או יותר) לקורה האורכית של השילדה.
2. בדוק כמה סיבובי הגה יש לכל כיוון עד לנעילה - צריך להיות שוווה (פחות או יותר) בין שני הצדדים. אם שווה, המשך לשלב הבא. אם לא שווה, עליך לפרק את הזרוע פיטמן ולהרכיב אותה בחזרה כדי להגיע לשיוויון (גילוי נאות: אף פעם לא פירקתי את הזרוע ולכן אני לא בטוח ב-100% שאפשר לכוון אותה). ממש, אבל ממש לא ניתן לכוון אות לעומת התיבה.
3. פרק את גלגל ההגה, והרכב אותו ישר במידת האפשר.
4. העמד את הגלגלים ישר, במידה וההגה ישר (הסיכוי שזה יקרה הוא כמעט כמו הסיכוי שתצליח לפתור את כל הנזילות בסופה :) ) מזל"ט.
5. מכיוון שההגה לא ישר (ויכול להיות שהוא יותר עקום מקודם) עכשיו צריך לכוון את מוט הקישור. כשהגלגלים עדיין מצביעים ישר ומנגנון נעילת ההגה משוחרר, שחרר את שני ברגי ההידוק שעל מוט הקישור (ראש 1/2 אם אני זוכר נכון) וסובב את המוט (אני השתמשתי בג'בקה) תוך כדי בדיקה של השינוי במצב גלגל ההגה. וכך, בדיוק כך, מקבלים רדיוסי סיבוב שונים לשני הצדדים.
6. כשאתה חושב שההגה מכוון, צא לסיבוב קצר ע"מ לבדוק את הכיוון. חזור לפי הצורך עד לקבלת התוצאה הרצויה.
7. הדק בחזרה את ברגי ההידוק שעל מוט הקישור.
8. בקש ממישהו מנוסה לבדוק שלא עשיית איזו שטות.
9. סע לשלום.
10. בדוק חיזוק ברגים לאחר הנסיעה הראשונה.

(בנוסף, רצוי לוודאות ששני התפוחים מוברגים שווה (פחות או יותר) לתוך המוט) - ממש, אבל ממש לא כדאי להתעסק איתם אם אין חופשים. התעסקות מיותרת איתם במצב שאינו הרכבת חדש תקצר את חיי התפוחים משמעותית.

אל תשכח: אתה מתעסק עם מערכת ההיגוי שהיא מערכת בטיחותית חשובה ביותר!!!
אל תשכח, אסף, שבג'יפולוג - אם לא יודעים - לא כותבים.

בהצלחה,

אסף

דרור ברלי
19-02-10, 18:01
גם אני פירקתי וכיוונתי את העסק הזה כמה וכמה פעמים. כשמשחקים בהגבהות מתלה למיניהן, גלגל ההגה יוצא ממירכוז. וכן - חשוב מאוד שגלגל הההגה יהיה ממורכז כדי לא לשגע ולפגוע במנגנון החזרת האיתותים.

ובגדול, זאבי צודק. אפשר לכוונן את מוט הקישור. לא בהגזמה, לא להגיע למצב שהמוט נשלף מהתפוחים... אבל גם אין צורך בכך.

ההברגות במוט הקישור הן בעלות פסיעה עדינה מאוד, וגם אם מסובבים אותו שניים-שלושה סיבובים שלמים עדיין מדובר במ"מ ספורים לכאן או לכאן. יש מצב שרדיוס הסיבוב שמאל-ימין לא יהיה שווה לחלוטין אבל מדובר בהפרש זניח ממש. לדעתי אין מה לחשוש מזה - רק לזכור להדק היטב בחזרה את ברגי האיבטוח של מוט הקישור.

shmil
19-02-10, 18:30
צר לי דרור.
רדיוס סיבוב שווה חושב יותר ממרכוז גלגל הגה. או שאולי נפתח דיון על "לאיזה כיוון כדאי שרדיוס הסיבוב יהיה גדול יותר?".
הסיבה שמרבית האנשים פוחדים מפירוק גלגל הגה, הוא הקושי לפרק אותו, והצורך בפטישים למי שאין חולץ. אם מצוידים בחולץ גלגל הגה אין שום בעייה, והכיון הנכון מתבצע בתוך שנייה וללא פטישים.

ראה את זה (http://www.jeepolog.com/forums/showpost.php?p=130294&postcount=6) להכנת חולץ הגה לסיקסופה.

six 4 life
19-02-10, 19:01
חוץ משמיל כולם כאן עפו לכיוונים שאין בהם שום צורך במקרה הזה.
מאחר ובהגה החליפי של הבחור לא קיים מנגנון צופר מובנה, אין שום בעיה פשוט לשלוף את גלגל ההגה ולהחזיר אותו בצורה המבוקשת!
לא להתעסק עם שום שפור ושום מוט הגה- כי פשוט לא צריך.

אסף טננבאום
19-02-10, 19:07
מר שמיל היקר,

קודם כל, תרשה לי לציין שאין כל רצון להתנצח איתך ואם הערתי ("בלי לחץ שמיל...") פגעה בך, אני מתנצל, אין לי ולא הייתה לי כל כוונה רעה כלפיך. אתה מצד שני, כותב בנימה מזלזלת ("אסף חמוד", זה פחות או יותר הדבר הנכון היחיד בפיסקה הבאה" וכו,) אז אני מבקש ממך לשמור על תרבות הדיון.

דבר שני, אין לי ספק שיש לך ניסיון רב משלי פי כמה, ומה שאני עדיין לא יודע אתה כבר בטח הספקת לשכוח (ואולי פה הבעיה - אני כיוונתי את המוט הנ"ל לפני מס' שבועות).

לגופו של עניין:

לגבי זרוע הפיטמן - למדתי ממך משהו חדש. כשאני ניגשתי לפתור בעיה דומה לזו של יוסי (פותח השירשור) בדקתי שהזרוע יושבת ישר באמצע טווח התנועה של התיבה כדי להבטיח שיהיה לי רדיוס סיבוב זהה בשני הכיוונים. לאחר שבדקתי שזה המצב, לא ראיתי צורך לפרק אותה.

לגבי כיוון המוט קישור - מוט הקישור ניתן לכיוון בגלל שהוא זה שמחבר בין התיבה שיושבת על השלדה לבין מוט השפור שיושב על הסרן, המרחק בין השלדה לסרן (במצב סטאטי כמובן) משתנה כאשר מחליפים קפיצים או כשהם שוקעים, ולכן צריך לכוון את המוט ע"מ למרכז את זרוע הפיטמן כדי להגיע לרדיוס סיבוב זהה בשני הכיוונים!
הגה לא ממורכז הוא הסמפטום, לא המחלה. אני בכלל לא אתפלא אם יוסי יעשה בדיקה ויגלה שבמצב הנוכחי יש לו יותר סיבובי הגה לכיוון אחד מאשר לכיוון השני (ממצב שהגלגלים מיושרים) וכתוצאה מכך רדיוס סיבוב שונה בין ימין לשמאל...

בקשר לתפוחים - אם מי שהרכיב את התפוחים ברכב של יוסי לא הרכיב אותם באופן שווה, ואם יוסי יגלה שעליו להאריך את המוט כדי ליישר את ההגה, עלול להיווצר מצב שבוא אחד בתפוחים יושב על חלק גדול מההברגה שלו (אין בעיה) והתפוח השני יושב על חלק קטן מההברגה שלו - דבר שעלול ליצור נקודת כשל!

לסיכום:
שמיל, אין לי בעיה שמעמידים אותי על טעותי, להפך אני מודה למי שעושה זאת, אבל במקרה הזה אני לא חושב שאני טועה (למעט הכיוון של הפיטמן :oops: ).
יוסי, כמו שדרור כתב, אני לא רואה שום בעיה לכוון את ההגה וחושב שזה בהחלט מומלץ.

שב שלום,
אסף

אסף טננבאום
19-02-10, 19:14
הסיבה שמרבית האנשים פוחדים מפירוק גלגל הגה, הוא הקושי לפרק אותו, והצורך בפטישים למי שאין חולץ.

אולי פה קבור הכלב.

לפי מה שיוסי כתב יש לו גלגל הגה תחליפי עם שמונה ברגים. אם אני מבין נכון, בסופה של יוסי במקום גלגל ההגה המקורי מורכב מתאם, ואליו מחובר ההגה התחליפי בעזרת שמונת הברגים.
אם זה המצב, צריך לוודא (כפי שכתבתי) שגלגל ההגה מיושר כאשר תיבת ההגה במצב האמצעי שלה, וזאת רק ע"י החיבור בין המתאם לגלגל ההגה.

six 4 life
19-02-10, 19:19
סליחה שאני אומר לך את זה אבל אתה מתעקש לבלבל לבנאדם את המוח.
אם זה כמו שתיארת- הוא פותח את ה8 ברגים ומרכיב חזרה את גלגל ההגה בצורה שהוא רוצה!! איזה ווידואים ואיזה בטיח? למה לערב את הפרונט או את המוטות הגה בבעיה כזאת פשוטה לטיפול???

ואם זה לא המקרה (8 ברגים שניתנים לפתיחה והפרדה של גלגל ההגה מהמתאם) והמתאם הוא זה שקובע את המירכוז- מוציאים את המתאם מסובבים לאן שרוצים וסוגרים! חלאס לסבך את הבחור.

יוסי- אם הקטנים ניתנים לפתיחה (ולא שם ליופי) פתח, נתק ההגה מהמתאם, סובב למצב שאתה רוצה, סגור, תתחדש.
אם הם לא ניתנים לפתיחה, כמו שכתבת- פתח האום, שלוף ההגה עם המתאם, סובב למצב שאתה רוצה, סגור, תתחדש.

יוסי56
19-02-10, 19:20
תודה לכולם מחר (אור יום) אבדוק את כל מה שנכתב פה .
בשלב ראשון אבדוק את מספר סיבובי ההגה לכל כיוון..
יש לציין שבעת ישור קו של הרכרב החליפו לי מוט הגה ועוד איזה מוט מעליו בצורה אלכסונית קצת (לא מוט מייצב) נראה לי זה המוט של התפוחים
בכל מקרה אפרק את שמונת הברגים ואחזיר שההגה ישר

תודה!

shmil
19-02-10, 23:53
הערותי בגוף הטקסט.
מר שמיל היקר,

לגבי זרוע הפיטמן - למדתי ממך משהו חדש. כשאני ניגשתי לפתור בעיה דומה לזו של יוסי (פותח השירשור) בדקתי שהזרוע יושבת ישר באמצע טווח התנועה של התיבה כדי להבטיח שיהיה לי רדיוס סיבוב זהה בשני הכיוונים. לאחר שבדקתי שזה המצב, לא ראיתי צורך לפרק אותה.
אז ככה, אסף ידיד הצעיר: יש בערך 7 סוגים שונים של פיטמנים, שונים בגובה, בזוויות ובמיקום השן הגדולה. שלך, במקרה, נראה מקביל לשלדה כאשר הגלגלים במרכז ויש מספר זהה של סיבובי הגה לכל צד. לא זה המצב בכל הפיטמנים. לקחת ועשית ממקרה פרטי, זרוע הפיטמן שלך - תורה שלמה. ולא כך.

לגבי כיוון המוט קישור - מוט הקישור ניתן לכיוון בגלל שהוא זה שמחבר בין התיבה שיושבת על השלדה לבין מוט השפור שיושב על הסרן, המרחק בין השלדה לסרן (במצב סטאטי כמובן) משתנה כאשר מחליפים קפיצים או כשהם שוקעים, ולכן צריך לכוון את המוט ע"מ למרכז את זרוע הפיטמן כדי להגיע לרדיוס סיבוב זהה בשני הכיוונים!
ושוב, סלט ממקרה פרטי. את הזרוע המקשרת מכוונים על מנת לקבל קוטר סיבוב זהה לשני הצדדים. במקרה שלך, במקרה בלבד, מה שאתה קורא "מרכוז פיטמן" הביא למצב של רדיוס סיבוב זהה. כאמור בששת הסוגים האחרים זה לא יקרה. שוב, כאמור - סלט על בסיס מקרה פרטי, ספציפי לרכב שלך. וידאת עם פותח השרשור איזה פיטמן יש לו? אתה חושב שהוא יודע?
הגה לא ממורכז הוא הסמפטום, לא המחלה. ושוב, כאמור - טעות.
אני בכלל לא אתפלא אם יוסי יעשה בדיקה ויגלה שבמצב הנוכחי יש לו יותר סיבובי הגה לכיוון אחד מאשר לכיוון השני (ממצב שהגלגלים מיושרים) וכתוצאה מכך רדיוס סיבוב שונה בין ימין לשמאל... כפי שאמרתי קודם - אתה משער השערות ומניח הנחות שלא הוגדרו בבעיית היסוד.

בקשר לתפוחים - אם מי שהרכיב את התפוחים ברכב של יוסי לא הרכיב אותם באופן שווה, ואם יוסי יגלה שעליו להאריך את המוט כדי ליישר את ההגה, עלול להיווצר מצב שבוא אחד בתפוחים יושב על חלק גדול מההברגה שלו (אין בעיה) והתפוח השני יושב על חלק קטן מההברגה שלו - דבר שעלול ליצור נקודת כשל! אז בוא נניח גם שמישהו הרכיב לא נכון את הנאבות, הבלמים ואולי נבדוק גם את חיזוק החלון הקדמי. אם ידידנו פותח השרשור היה מפרט שיש לו רעידות, אולי היה מופנה לראות מצב ההברגות הללו. הוא לא, וקבל נא את קביעתי שהתעסקות שלהם במצב שאינו הרכבת חדש מקצרת בהרבה את אורך חיי התפוחים. תחשוב למה, ותחזור עם תשובה.

לסיכום:
שמיל, אין לי בעיה שמעמידים אותי על טעותי, להפך אני מודה למי שעושה זאת, אבל במקרה הזה אני לא חושב שאני טועה (למעט הכיוון של הפיטמן :oops: ).
יוסי, כמו שדרור כתב, אני לא רואה שום בעיה לכוון את ההגה וחושב שזה בהחלט מומלץ.

אז שוב, ידידי הצעיר, אני מעמיד אותך על טעותך, על אף שאתה לא חושב כך. אם היית חושב שאתה טועה, מראש, אני מקווה שלא היית עונה.
בג'יפולוג אנו משתדלים לענות כשאנחנו יודעים בודאות את התשובה. לא כשאנחנו חושבים שאנחנו לא טועים. ההבדל ברור?
אני אפילו מציב בפניך אתגר - צא ולמד.

שב שלום, ואולי עדיף בשלב הזה - רד, חפה. ודי לחכימא...
אסף

tzagi
20-02-10, 07:02
לפותח השרשור,
יקח לך בדיוק 3 דקות לכוון את ההגה ובלי כל חולץ
סע ישר לכמה מטרים ועצור.
שחרר את האום הגדול אבל תשאיר אותו מוברג קצת, אל תסיר לגמרה.(זה למנוע פגישה עם הרופא שיניים)
שב בכסא, שים ידיים על ההגה (תפוס טוב)בשעות 3 ו9 ו תתחיל לנער צד לצד, ההגה ישתחרר.
עכשיו תסיר את האום, שלוף את ההגה ותרכיב חזרה כשהוא ישר (או איך שבא לך)
תחזק את האום ל50-60 LB.FT ותהנה מהגה ישר.

בהצלחה.

שמממיל.....הכל בסדר? :-) בזמן האחרון אתה על FULL AUTO

אורי41
20-02-10, 07:31
לפותח השרשור,
יקח לך בדיוק 3 דקות לכוון את ההגה ובלי כל חולץ
סע ישר לכמה מטרים ועצור.
שחרר את האום הגדול אבל תשאיר אותו מוברג קצת, אל תסיר לגמרה.(זה למנוע פגישה עם הרופא שיניים)באמת צחקתי . את זה אתה אומר מניסיון ??
שב בכסא, שים ידיים על ההגה (תפוס טוב)בשעות 3 ו9 ו תתחיל לנער צד לצד, ההגה ישתחרר.
עכשיו תסיר את האום, שלוף את ההגה ותרכיב חזרה כשהוא ישר (או איך שבא לך)
תחזק את האום ל50-60 LB.FT ותהנה מהגה ישר.

בהצלחה.

שמממיל.....הכל בסדר? :-) בזמן האחרון אתה על FULL AUTO

אין טוב מצחוק טוב על הבוקר

tzagi
20-02-10, 07:56
כנאמר בעברית, אין חכם כבעל נסיון, וכשמתעסקים בזבלה הזה מעל ל25 שנה, אפשר להגיד שרואים ויודעים כמה דברים.
ואגב, זה לא נכתב בהומור. מנסיון? כן, אבל לא שלי.

דרור ברלי
21-02-10, 08:09
או קיי.
אני לא מתווכח איתכם. רק תסבירו לי את העובדה הנ"ל:

כשמשחקים בהגבהות מתלה למיניהן, גלגל ההגה יוצא ממירכוז. .

וזו חברים, עובדה שאין עליה ויכוח.

לאחר כל שינוי משמעותי בגובה הקפיצים הקדמיים, זוית מוט הקישור (דראג לינק) משתנה בהתאם ולכן המוט "מתקצר" או "מתארך" וההיגוי יוצא ממירכוז. וגם זרוע הפיטמן כבר לא מקבילה לשילדה...

איך אתם מתגברים על זה בלי לכוון מוט קישור? נבצר מבינתי.

shmil
21-02-10, 08:39
או קיי.

לאחר כל שינוי משמעותי בגובה הקפיצים הקדמיים, זוית מוט הקישור (דראג לינק) משתנה בהתאם ולכן המוט "מתקצר" או "מתארך" וההיגוי יוצא ממירכוז. וגם זרוע הפיטמן כבר לא מקבילה לשילדה...

איך אתם מתגברים על זה בלי לכוון מוט קישור? נבצר מבינתי.
נכון, דרור, זה משתנה בהגבהה, אבל לא נגעת במוט הקישור, ולכן התיבה נשארה ממורכזת (ושוב, כאמור - אין קשר בין תיבה ממורכזת לבין מקבילות פיטמן לשלדה).
ולכן יש רק למרכז שוב את ההגה.
וזה בדיוק מה שאני אומר מלכתחילה.

וסלחו לי שבימים הקרובים לא בטוח שאגיע לכאן, אני במילואים.

דרור ברלי
21-02-10, 10:58
ואני מכיר את הסיטואציה שבה הרכב עובר הגבהה/התקנת קפיצים ארוכים/מגביהים.
לא נוגעים במוט הקישור.
ונוצר המצב שההגה ישר אבל המוט עכשיו "קצר מדי" ולכן מושך את הגלגלים טיפונת שמאלה.
כדי לנסוע ישר צריך לסובב את ההגה טיפה'לה ימינה וההגה כבר לא ישר יותר. וגם התיבה שמיל, כבר לא ממורכזת.
אותו דבר (אבל הפוך, לכיוון השני) במקרה (הנדיר יותר בקרב הג'יפאים) של הנמכת הרכב.

אם נוציא את גלגל ההגה ונרכיב אותו "ישר", עדיין לא פתרנו את בעיית התיבה הלא ממורכזת ואת זויות הצידוד הלא-שוות ימין/שמאל.
לכן אני טוען שבהחלט יש מקום לכיוון עדין גם במוט הקישור. וחשוב להדגיש שהמונח כיוון עדין מתייחס למעלות בודדות. לא מירכוז של גלגל הגה שמסובב ב-180 מעלות ביחס למצבו המקורי...

אסף טננבאום
22-02-10, 20:12
נו יוסי...

העם רוצה דיווח

יוסי56
25-02-10, 21:58
מצטער אך השבוע עוד לא התפנתי לעבודה על ההגה..
בעיה יותר דחופה שצצה זה נזילה מהדפ' הקידמי שכבר יש שרשור עמוס בתשובות עתירות ידע.
מזג האויר חדל את העבודה מקוה שיתבהר עד שיגמר הסופש..

יוסי56
09-03-10, 18:38
אהלן!קצת באיחור אבל היום התפנה לי זמן לעבודה
פתחתי את האום המרכזי של גלגל ההגה ,ניסיתי לסובב\לשלוף\לנסות לסובב גם כשהמנעול הגה נעול וגם שפתוח וכלום! ממש כלום לא זז אולי יש איזה קומבינה עם המתאם..או שבכל זאת צריך לעבוד מתחת לאוטו ולא בתא הנוסעים..

תודה יוסי!

kobiarava
09-03-10, 20:47
יוסי, אתה לא יכול לשלוף גלגל הגה של סופה (כמו הרבה רכבים אחרים) בלי חולץ. ההמלצה שהוזכרה היתה לשחרר את 8 הברגים במתאם ולסובב חור אחד או יותר, לפי הצורך. בכל מקרה, גם אם תחלוץ את ההגה מהאום המרכזי, הגלגליכול להיכנס למקום רק בפוזיציה אחת, בגלל מבנה שיני ההזחה על מוט ההגה.

בהצלחה-קובי

moriseven
09-03-10, 21:37
אל תשכח, אסף, שבג'יפולוג - אם לא יודעים - לא כותבים.

שמיל זה נכון גם לגביך(לפעמים היהירות שלך מוגזמת;)), ואמנם הפרוצדורה שאסף רשם קצת לוקה בחסר, אבל אני הייתי ממליץ לבחור כן לעשות את כל הפרוצדורה ולא רק לשנות את המיקום של גלגל ההגה(ואם אין לו מושג,כמו שזה נראה אז שיבקש עזרה ממישהו פה שמבין או שילך למכון פרונטים שמוכן להתעסק בג'יפים, אין הרבה כאלו), במיוחד אם מה שקובי אומר נכון ולשיניים יש צורה מסויימת שההגה יכול להכנס רק ככה, דרך אגב גם הפיטמן יכולה להכנס רק במצב מסויים שתלוי בשיניים שבתיבת הגה.
גם דרור צודק בכך שהוא אומר שלאחר הגבה מוט הקישור נהיה בעצם קצר, גם עם שמים פיטמן מונמכת (מניסיון לאחר הרכבת קיט מלא שכלל הכל של פרוקומפ) עדיין צריך לכוון אותו מחדש.

יוסי56
09-03-10, 23:34
לא ניתן לשנות את הכיוון של מתאם ההגה מהסיבה שהחורים לא סימטריים כלומר לא ברווחים שווים אחד מהשני ולכן גם אם אפרק את הברגים לא אגיע לדיוק שההגה ישר וגלגלי הרכב ישרים לכיוון הנסיעה..
חשבתי שהסיפור פשוט יותר :confused:

תודה

אסף טננבאום
10-03-10, 21:16
הפרוצדורה שאסף רשם קצת לוקה בחסר, אבל אני הייתי ממליץ לבחור כן לעשות את כל הפרוצדורה ולא רק לשנות את המיקום של גלגל ההגה.

מוריס אולי תוכל להרחיב כדי שגם יוסי, גם אני וגם אחרים שיקראו את השירשור הזה בעתיד ידעו מה עוד צריך לעשות.

יובל48
10-03-10, 21:58
אמנם הזיכרון שלי מהסופה מתעמעם עם הזמן (הגעגועים דווקא לא),אני זוכר
בזרוע הפיטמן שן כפולה שמכתיבה כיוון אחד של הרכבה.
כמו כן בכל שנותי תמיד כיוון ההגה נעשה ע"י שינוי אורך הדראג לינק,
מעולם לא פרקתי הגה (חמיס פירק כדי להחליף סוויץ)למטרת כיוון/יישור.

grossfeld
26-09-15, 23:34
מחייה את השרשרת הזאת כי אני מנסה להחליף הגה בסופה שהיה מורכב בה הגה אחר.
מחזיר להגה מקורי של סופה.
חילצתי עם חולץ את ההגה הישן ובאתי להרכיב את ההגה המקורי. ראיתי שיש לי רק אפשרות אחת להחזיר את ההגה בגלל שגליל פלסטיק כחול מתוך מנגנון ההגה שאמור להכנס בתוך חריר בגלגל ההגה. אחרי ההרכבה בצורה הזאת ההגה לא ישר כאשר הגלגלים ישרים. ונדרש תיקון משמעותי.
ניסיתי לשחק עם מוט הקישור ולישר את זרוע הפיטמן אבל הסיבוב נהיה מאוד קשה אחרי כמה תנועות של מפתח צינורות.
עזבתי את זה כדי לקרוא בג׳יפולוג מה עושים.
אז מה עושים? איך מישרים את ההגה?

דרור ברלי
26-09-15, 23:51
מכוונים את הדראג-לינק.
הדראג-לינק בנוי מצינור שמתברג על שני תפוחים בקצותיו. (אחד מתחבר לזרוע פיטמן, השני למוט השפור)
יש שם שני חבקים שמהודקים על ההברגות של התפוחים. כל אחד מהם סגור בבורג ואום 1/2 אינץ'/13 מ"מ.
פתח אותם, תסתכל טוב מה כיוון ההברגות וסובב את המוט בהתאם (סגירה/פתיחה). בצורה הזו אורך הדראג-לינק משתנה למעשה.
ההברגות מספיק ארוכות על מנת שתקבל החזרה של גלגל ההגה למירכוז.

כמה לסובב? ניסוי וטעייה. תתקן קצת. סגור את החבקים ותעשה נסיעה קצרצרה בקו ישר עם הג'יפ (מספיק כמה עשרות מטרים) כדי לראות עד כמה דייקת.
אחרי 2-3 נסיונות אתה תגיע להגה ממורכז פיקס.

grossfeld
26-09-15, 23:54
דרור, עשיתי את מה שאתה מתאר. אבל אחרי כמה תנועות של הדראג לינק זה נהיה ממש קשה. כאילו נגמר ההברגה או שהגיע לקצה מהלך. כמובן שמנעול ההגה היה חפשי. גם לפי דעתי יש המון לכוון ואז הזרוע פיטמן לא תהיה מקבילה לשלדה.

דרור ברלי
27-09-15, 00:03
כדי להגיע לקצה טווח ההברגות צריך לסובב את הדראג לינק הרבה - אבל באמת ממש הרבה. וזה ממש לא אמור להיות כך. כבר אחרי סיבוב של כמה כריכות ההגה אמור להתמרכז.

אל תיגע בגלגל ההגה. הוא יכול להיות מורכב על הבזוקה רק בפוזיציה אחת. קרא מה קובי כתב, כמה תגובות קודם, לפני 5 שנים....

עוד רעיון שאני לא בטוח שאפשרי - לפרק את מוט הקישור (מוט-קרדן) שבין הבזוקה לתיבה, ולהרכיב שוב, הפעם כשההגה ישר. השאלה אם אפשרי (כלומר - אם אין איזו מגרעת-מירכוז על מוט ההגה שמגיע מהבזוקה או בציר של התיבה, שמאלצת אותנו להרכיב את מוט הקרדן רק במנח מסויים. אם מישהו פירק דבר כזה לאחרונה וזוכר - זה המקום לשתף.

grossfeld
27-09-15, 00:06
אנסה שוב דרור
לגבי מוט הקרדן בלתי אפשרי.
גם באיזור מוט ההגה יש צורה מיוחדת ולא זחיחים. וגם באיזור התיבה יש צורה מיוחדת שמאפשרת רק צורת התקנה אחת.
בדקתי אתמול שניסיתי.
אייל

דרור ברלי
27-09-15, 00:32
אם כך, הפתרון היחיד לדעתי הוא בדראג-לינק.
אולי תפרק אותו לגמרי מהג'יפ, פרק ממנו את התפוחים, תבדוק שההברגות שלהם תקינות ולוודא שאין שם ליכלוך שהתגבש והתקשה או כל הפרעה פיזית אחרת שמונעת ממך לסובב תוך הפעלת כוח סביר את הדראג לינק על ההברגות.

moriseven
27-09-15, 07:11
אם הסיבוב בדראג לינק נהיה קשה ואכן הגעת לסוף ההברגה (בכיוון סגירה) אז אתה יכול גם לסובב לצד שני על מנת ליישר את ההגה.

boaz avrahami
27-09-15, 09:55
את אורך ההברגות למיטב זכרוני אתה יכול לראות דרך החריצים מתחת לקלמרות הידוק.
אם הגעת לסוף זה יפתיע אותי אבל כנראה שאז אם תסובב לכיוון השני ההגה ישלים סיבוב ואז תכוון.

אני מהמר שיש שם לכלוך וחלודה שזז קל טוב יפתור

-->