PDA

צפייה בגרסה מלאה : פאן קלאצ' תקין/לא תקין?

הירשפלד יובל
06-03-10, 19:46
בסמוראי 88 ארוך מד החום לא מתרומם מעבר לחצי ס"מ מקצה תחתון גם כאשר הרכב היה אמור להיות כבר בטמפ' עבודה. מנוע של סוויפט שהורכב לפני כשנתיים וטרמוסטט חדש ( 82 מעלות) שהורכב לפני כחודשיים. המאוורר לא נעול (למשאבת מים,אלא אם כן בין שני חלקיו) למיטב הבנתי (מסתובב באותה רמת התנגדות במנוע קר/חם).קראתי את החומר באתר כולל המאמר של קיד ושואל האם הנתונים הנ"ל מצביעים על פאן קלאצ' פגום?

חנן-ג'יפולוג
06-03-10, 19:58
טרמוסטט לא תקין (זה שהוא חדש לא אומר כלום), או חיווי טמפ' לא תקין.

אין קשר לפאן-קלאץ'.

idanw
06-03-10, 20:32
מנוע של סוויפט

פה קבור הכלב!

הייתה לי את אותה בעיה, במשך שנתיים בסמוראי.
מסתבר שהיוניט חום של הסוויפט זהה בדיוק בגודל אבל נותן התנגדות שונה ולא מתאים לשעון חום של הסמוראי.
תחליף ליוניט מקורי ותראה איך הכל מסתדר.

עידן

הירשפלד יובל
06-03-10, 22:35
עידן.סעפת היניקה של מנוע הסוויפט שמורכב ברכב נמצאת בשלמותה כולל טרמוסטט ויוניט חום אצלי במחסן.על בלוק הסוויפט הורכבה סעפת היניקה המקורית של הסמוראי.גם אם מד החום מזייף (יתכן בגלל קישור למד דלק מזייף כפי שקראתי באחד הקישורים) מדוע הפאן קלאצ' מראה אותה צמידות/התנגדות עם מנוע חם/קר והאם לא תפקידו בעת הנעת מנוע קר לייצר הפרדה בין שני חלקיו על מנת לאפשר למנוע להתחמם ולהגיע לטמפ' עבודה?

omri_t
06-03-10, 22:52
יובל,
גם לי עלה חשש בנוגע פאן-קלאצ' בעקבות מד חום שיורד נמוך לעיתים.
אז גיליתי שהמגע בין החיישן שבבית הטרמוסטט לחוט שלו רופף.
בדוק את המצב אצלך.

idanw
06-03-10, 22:55
אין קשר בין פאן קלאץ' לטמפ' נמוכה מדי.

הסיבה פשוטה - כשהטרמוסטט תקין, הוא נפתח ב82 מעלות (טמפ' עבודה) וזה אומר שאין משמעות לפעולת המאוורר כי פשוט אין סרקולציה של מים.

כך שגם אם הפאן קלאצ' עובד קבוע, השעון לא אמור לרדת ממרכז\שליש הסקאלה.

הסיבה שפאן קלאץ' מפריד\מפסיק את פעולת המאוורר היא לא כדי לתת למנוע להגיע לטמפ' עבודה, אלא כדי לחסוך באנרגיה (דלק וכח מנוע) כאשר אין בה צורך.

כמו שחנן כתב: הבעיה או בחיווי או בטרמטסטט.

עידן

ברששת
08-03-10, 02:06
עידן.סעפת היניקה של מנוע הסוויפט שמורכב ברכב נמצאת בשלמותה כולל טרמוסטט ויוניט חום אצלי במחסן.על בלוק הסוויפט הורכבה סעפת היניקה המקורית של הסמוראי.גם אם מד החום מזייף (יתכן בגלל קישור למד דלק מזייף כפי שקראתי באחד הקישורים) מדוע הפאן קלאצ' מראה אותה צמידות/התנגדות עם מנוע חם/קר והאם לא תפקידו בעת הנעת מנוע קר לייצר הפרדה בין שני חלקיו על מנת לאפשר למנוע להתחמם ולהגיע לטמפ' עבודה?
הפאן קלאצ עובד לפי כמות האוויר שמגיע מקדמת הרכב בזמן נסיעה (דהינו תלוי מהירות וטמפרטורת הסביבה) ולכן לא תבחין בהבדל ברכב עומד. אולי אם תנסה עם מאוורר חזק וגם זה לא בטוח. מי שאחראי על חימום טמפרטורת המים זה בית הטרמוסטט שנסגר ונפתח בהתאם לטמפרטורת המים שלך. אותו תבדוק לפי טמפרטורת מים בכניסה וביציאה. כל עוד המנוע קר הטמפרטורה בצינור כניסת הרדאטור צריכה להשאר נמוכה עד לפתיחתה בטמפרטורת עבודה.

ofiredri
08-03-10, 09:26
מנסיוני, פאן קלאץ' לא תקין או ליתר דיוק במצב On קבוע, אמור להיות תפוס במצב של מנוע כבוי .

ממליץ לך לנסות לסובב את המאוורר כאשר הרכב כבוי ולבדוק אם הוא תפוס .
בנוסף היית אמור להרגיש תצרוכת דלק גבוהה וסחיבה חלשה של הרכב .

אורי41
08-03-10, 16:47
רק מעט סדר

1 כאשר המצמד האוטומטי של המאוורר לא תקין זה אומר שהוא מחליק
ולא נותן קרור כמו שצריך .
במצב זה הרכב מתחמם ובארצנו אפשרי גם לנעול את המצמד הנ"ל
תפקידו להוריד עומס מהמערכת כאשר יש עודף קרור (אקלים ותחילת נסיעה )

2 טרמוסטט תפקידו לשמור על חום מנוע בטמפקטור עבודה
בזמן התנעה הטרמוסטט סגור ומאפשר לנוזל הקרור להיסתובב באיזור בלוק וראוש המנוע ,
עד לעלית החום לטמפרטורה עבודה ואז הוא מתחיל לשחרר נוזל קרור לעבור דרך המצנן(רדיאטור) בשלב 1 רק חלק מכמות הנוזל עוברת במצנן ועם עלית החום יותר כמות של נוזל קרור מופנת למצנן וחוזרת לבלוק המנוע .
במהלך עבודת המנוע הטרמוסטט משתנה לא מעט פעמים בהתאם היתחממות המנוע .

לפי התאור שלך יש מצב שהטרמוטסס ניתקע על פתוח מקסימום זו תופעה שאני רואה כאשר יש
חכמים ממהנדסי הרכב (ישראלים בעיקר ) שמורידים את הטרמוסטט כאשר המנוע מתחמם .
דבר שגורם לבלאי מואץ למנוע ולשרפת דלק מיותרת .
בהצלחה

אורי

חנן-ג'יפולוג
08-03-10, 17:34
נתקלתי בלא מעט מקרים של פאן-קלאץ' תקול בשתי צורות שונות: תפוס קבוע, או לא נצמד מספיק.

הירשפלד יובל
08-03-10, 18:22
"בנוסף היית אמור להרגיש תצרוכת דלק גבוהה וסחיבה חלשה של הרכב ". תצרוכת הדלק קשה למדידה כי הרכב לא עם צמיגים מקורים(+"30) הערכה היא סביב ה-7 ק"מ/ל והסחיבה בין היתר חלשה כי לא הותקן עדיין קיט פיצוי בטרנספר.
"נתקלתי בלא מעט מקרים של פאן-קלאץ' תקול בשתי צורות שונות: תפוס קבוע, או לא נצמד מספיק."
"תפוס קבוע" ללא בורג. זה המצב שבו נראה לי נמצא הפאן קלאצ' ושואל איך ניתן לאמת זאת?

צביקה קרבורטור
08-03-10, 18:28
רק מעט סדר

1 כאשר המצמד האוטומטי של המאוורר לא תקין זה אומר שהוא מחליק
ולא נותן קרור כמו שצריך .
במצב זה הרכב מתחמם ובארצנו אפשרי גם לנעול את המצמד הנ"ל
תפקידו להוריד עומס מהמערכת כאשר יש עודף קרור (אקלים ותחילת נסיעה )

2 טרמוסטט תפקידו לשמור על חום מנוע בטמפקטור עבודה
בזמן התנעה הטרמוסטט סגור ומאפשר לנוזל הקרור להיסתובב באיזור בלוק וראוש המנוע ,
עד לעלית החום לטמפרטורה עבודה ואז הוא מתחיל לשחרר נוזל קרור לעבור דרך המצנן(רדיאטור) בשלב 1 רק חלק מכמות הנוזל עוברת במצנן ועם עלית החום יותר כמות של נוזל קרור מופנת למצנן וחוזרת לבלוק המנוע .
במהלך עבודת המנוע הטרמוסטט משתנה לא מעט פעמים בהתאם היתחממות המנוע .

לפי התאור שלך יש מצב שהטרמוסטט, ניתקע על פתוח מקסימום, זו תופעה שאני רואה כאשר יש
חכמים ממהנדסי הרכב (ישראלים בעיקר ) שמורידים את הטרמוסטט כאשר המנוע מתחמם .
דבר שגורם לבלאי מואץ למנוע ולשרפת דלק מיותרת .
בהצלחה

אורי

אורי שלום רב !
פותח השרשור כותב במפורש, שהוא הרכיב תרמוסטט רק לפני כחודשיים.
כפי שכתב ידידי חנן , אין הדבר מעיד על התקנה נכונה, ו/או על תקינות התרמוסטט, מה שלא פוסל את האפשרות שהתרמוסטט החדש תפוס במצב חדש.
ניתן כבר הסבר כיצד לבדוק את תקינות התרמוסטט, גם שהוא מורכב ברכב מבלי לפרקו.
ניתן כבר הסבר כיצד לבדוק זאת,על ידי מישוש טמפרטורת הצינור העליון והתחתון.
בברכה
צביקה

חנן-ג'יפולוג
08-03-10, 19:36
"תפוס קבוע" ללא בורג. זה המצב שבו נראה לי נמצא הפאן קלאצ' ושואל איך ניתן לאמת זאת?

נסה לסובב את המניפה ביד. אם היא מסתובבת והפולי שלה לא מסתובב, היא לא תפוסה.

בכל מקרה, כפי שכבר נאמר, גם אם היא תפוסה, זה לא יגרום לרכב שלך לעבוד קר מדי. זה לא תפקיד המניפה להביא את המנוע לטמפ' עבודה. הגורם היחיד שאחראי על העניין הזה זהו הטרמוסטט. חבל שתתפזר לכיוון שגוי.

asypeer
08-03-10, 20:51
חשבת על זה שאולי השעון חום פשוט מזייף?

צביקה קרבורטור
08-03-10, 21:13
שלום רב !
נדיר מאד ששעון חום מזייף !
מה ששכיח שיוניט חום מזייף.
מכיוון שיוניט החום הוא של סוויפט, ולמרות שהמנוע זהה לסמוראי, יש סכוי אם כי קטן,שיוניט חום מזייף.
לכן במקרה כזה, יש ורצוי לבדוק חום מנוע אמיתי, בעזרת שעון חום מכני, וכדאי לבדוק זאת במכון רדיאטורים, או אצל מכשירן רכב(מכון ספידומטרים ומחוונים).
בברכה
צביקה

הירשפלד יובל
08-03-10, 21:15
חשבת על זה שאולי השעון חום פשוט מזייף?

חשבתי גם על זה.בקישור אחר בעבר נאמר שעקב קשר/תאום בין מד החום למד הדלק שאצלי מזייף עלולה להיות סטיה. בסוויץ' פתוח ונגיעה עם חוט היוניט המחוג מגיע לאטו לקצה העליון של הסקאלה.למרות שפיזית יש לי " עור של פיל " עצם העובדה שלאחר נסיעה אני יכול לפתוח מכסה רדיאטור ולגעת במים אומרת דרשני.מחר אבדוק שוב צינור עליון ביציאה מהטרמוסטט.חושד גם בשעון כי גם במנוע הקודם לפני שנפרץ אטם ראש, המחוג ישב בקצה התחתון ורק כאשר נפרץ האטם והיה איבוד מים המחוג עבר את קו האמצע.

הירשפלד יובל
08-03-10, 21:25
נדיר מאד ששעון חום מזייף !
מה ששכיח שיוניט חום מזייף.
מכיוון שיוניט החום הוא של סוויפט,
המנוע מנוע סוויפט.סעפת היניקה של המנוע הקודם עם היוניט המקורי הורכבה על מנוע הסוויפט.גם אם יש סטיה מסוימת יכול להיות שאקח את יוניט החום של הסוויפט מהסעפת שבמחסן , ארכיב אותו על הרכב במידה ויהיה תואם ואראה:יכול להיות שמנוע הסוויפט דורש /מכויל ליוניט שלו.

אורי41
09-03-10, 13:13
לא אין לי מילה על הביצוע של יובל
כל שאמרתי או היתכווני זה לעשות סדר ואולי לא הייתי מובן
ההשפע של מאוררים במצנן אין שום קשר לחום עבודה נמוך .
יכול להיות כאשר יש מצב של חום מעל לטמפרטורה רצויה אז כדאי לבדוק את המאוררים .
הטרמוסטט תפקידו לשמור שטמפרטוה עבודה לא תרד מתחת למה שקבע היצרן .

במקרה הספציפי הזה יש מצב
1 טרמוסטט חדש לא תקין
2 טרמוסטט חדש לא מתאים (בנוי להיפתח בטמפרטורה נמוכה יותר ).
3 שען וא יונט חום לא תקינים -אפשר למדוד מכאני ולקבל תשובה ברורה

אורי

-->