PDA

צפייה בגרסה מלאה : רכב משועבד ברשם המשכונות

roeyvi
08-03-10, 23:08
חברים שלום,

לאחר חפושים רבים נראה שמצאתי רכב העומד בקריטריונים אלא שרגע לפני סיום העסקה, בדקתי ברשם המשכונות דרך האינטרנט וגיליתי שהרכב ממושכן משנת 2004, למיטב ידיעתי הרכב עבר מאז 3 ידיים,

יש הצעות ?
משהו חווה ניסיון דומה?
האם לרדת מייד מהרכב או ...

תודה
רועי

zagi
08-03-10, 23:16
זאת לא אמורה להיות מכשלה , אבל זה מחייב טירטור מסויים ( לגשת לבנק שעל שמו הרישום ולבקש שיבטלו ) .

מה שכן , אם אתה רוצה להעביר בעלות קודם ,תעגן את זה בזכרון דברים ( במקרה שאי אפשר יהיה לבטל את הרישום , ביטול העסקה + החזר כספי מלא .)

גיא
08-03-10, 23:20
שלא תעיז

!!

תתנה את הרכישה בביטול מוקדם של השיעבוד.

zagi
08-03-10, 23:41
גיא זה לא שיעבוד ...ואם הוא לא היה משלם בדואר כדי לברר על רישום כזה או אחר הוא מעולם לא היה יודע על כך !

אלו הם רישומי עבר שפשוט לא נמחקו והדואר עושה על זה כסף .

אל תלחיץ את הבן אדם , זה ממש לא סיפור .... ( שיעבוד מצד שני , זה באמת סיפור ) .

shimixx
09-03-10, 08:21
למה לא סיפור ?
ואם הבנאדם לא שילם כמה חודשים משכנתא
הרי הוא לא קונה את הרכב מהבעלים שמשכן אותו אלא מ2 ידיים אחריו
"לא מכניסים ראש בריא .....ההמשך ידוע "
אם אתה כ"כ רוצה את האוטו אז בבקשה תתאמץ תגיע לבעלים שמישכן ותדאג שיבטל .
מאוד פשוט

יואב פולס
09-03-10, 09:48
אל תקנה את הרכב עד שהמוכר יסיר את השעבוד. למה לך להתרוצץ, כאשר אתה בכלל לא יודע מה סיבת הישעבוד, והאם יש לו עוד סיבה עסקית.
שהמוכר יתרוצץ ויודיע לך מתי אפשר להעביר בעלות.
אם לא - תחפש רכב אחר.

A r i
09-03-10, 10:48
גיא זה לא שיעבוד ...ואם הוא לא היה משלם בדואר כדי לברר על רישום כזה או אחר הוא מעולם לא היה יודע על כך !

אלו הם רישומי עבר שפשוט לא נמחקו והדואר עושה על זה כסף .

אל תלחיץ את הבן אדם , זה ממש לא סיפור .... ( שיעבוד מצד שני , זה באמת סיפור ) .

אכן אין צורך להילחץ - עמדתי באותו מצב לפני קניית הרכב האחרון שלי.
אם אתה מאוד מעוניין ברכב זו לא סיבה לרדת ממנו.

סיכמתי עם המוכר שיטפל בעניין כתנאי לרכישה - המוכר הפעיל קצת לחץ על הבעלים הקודם ותוך שלושה ימים הוסר המשכון על הרכב.

roeyvi
09-03-10, 11:06
חברים תודה רבה על הפידבק

התניתי את רכישת הרכב בהסרת השעבוד ואכן המוכר כרגע מתרוצץ כדי להסיר השעבוד

אחלה יום לכולם
רועי

zagi
09-03-10, 13:49
זה לא תהליך מסובך , אבל לוקח קצת זמן לבנק לעדכן את זה ( כמה ימים ) .

ולא צריך למצוא את הבעלים שעל שמם הרישום , אלה רק את הבנק הרשום .

ובאמת זה צריך להיות האינטרס של בעל הרכב להתרוצץ ולבטל את הרישום .

שחר20
09-03-10, 14:14
נושא העיקול\שיעבוד אינו קשור לדואר כלל
חב הדואר מקבלת את הנתונים מרשם המשכונות
המלצתי היא לא לבצע רכישה עד להסרת השיעבוד, אין להקל בכך ראש ומנסיוני עד שהמוכר לא מסיר את השיעבוד גם אם זה טכני אל תבצע את העיסקה

zagi
09-03-10, 14:30
יש הבדל בין רישום לבין שיעבוד !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
כאשר הרכב משועבד אין אפשרות להעביר בעלות כלל וכלל !

הרישום המשכנתאות לא אומר כלום , ניתן להעביר בעלות , גם אם בעל הרישום לא ישלם את המשכנתא שלו 10 שנים אתה אפילו לא תדע מזה כלום , אך אחד לא יכול להתקרב לרכב ולדרוש אותו .

כמו שכתבתי מקודם , זהו רישום בלבד שבנק הדואר עושה ממנו כסף ( למה לא מבטלים את זה אוטומטית .... לא יודע ).

אבל נכון , זה מטריד כשיש רישום כזה על רכב שלך שלא קשור אלייך , אפילו שזו סתם הנפצה מפגרת .

עכשיו יותר מובן ?

שחר20
09-03-10, 14:44
הנחרצות שלך טובה מאוד אולם מה הקשר לדואר ???? הדואר נותן שרות של רשם המשכונותואין לו כל קשר לכך.
ראוי טרם העברת בעלות לוודא כי על הרכב לא יהיה רישום עיקול שיעבוד וכו אם אינך חושב כך זו דעתך וטוב שכך , אני לא הייתי קונה רכב שיש עליו רישום שיעבוד עיקול וכו ואם אתה היית עושה כך שיבושם לך

zagi
09-03-10, 14:56
אני עד כדי כך לא מובן ????

טוב נו , התייאשתי .

שחר תקרא לאט לאט ובסבלנות את כל מה שרשמתי .... הכל .
נ.ב - השירות הנ"ל של הדואר עולה כסף !

שחר20
09-03-10, 15:13
קראתי אולם לא תשנה את דעתי שראוי שהמוכר ימכור רכב נקי משעבוד עיקול רישום וכו
בנוסף הדואר נותן שרות של רשם המשכונות אתה יכול לבצע בדיקה זו גם באינטרנט ולא לעשות זאת בדואר אינך חייב לבצע זאת אולם רצוי למען השקט הנפשי
מבחינתי הנושא סגור
המשך יום קסום

whisky
09-03-10, 15:29
יש הבדל בין רישום לבין שיעבוד !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
כאשר הרכב משועבד אין אפשרות להעביר בעלות כלל וכלל !

הרישום המשכנתאות לא אומר כלום , ניתן להעביר בעלות , גם אם בעל הרישום לא ישלם את המשכנתא שלו 10 שנים אתה אפילו לא תדע מזה כלום , אך אחד לא יכול להתקרב לרכב ולדרוש אותו .

כמו שכתבתי מקודם , זהו רישום בלבד שבנק הדואר עושה ממנו כסף ( למה לא מבטלים את זה אוטומטית .... לא יודע ).

אבל נכון , זה מטריד כשיש רישום כזה על רכב שלך שלא קשור אלייך , אפילו שזו סתם הנפצה מפגרת .

עכשיו יותר מובן ?

האמת היא שחיכתי שמישהו יענה לך ויגיד לך כמה שטויות אתה מדבר, אבל בלית ברירה וכדי למנוע נזק לאחרים הנה ההסבר:

רישום שיעבוד או משכון הם היינו הך, שעבוד הינו התחייבות של חברה ואילו משכון הינו של יחיד, למרות זאת גם חברה יכולה לרשום משכון. שעבוד יש לרשום ברשם החברות ואילו משכון אצל רשם המשכונות. מרגע שנרשם משכון/שעבוד החזקה היא שרוכש צריך לדעת על קיומו של השעבוד/משכון. הדברים האלו נובעים מאותו חוק (יותר נכון חוק אחד שמפנה לחוק השני, אבל לצורך העניין בשביל הפורום הזה, זה אותו הדבר).

רישום המשכון הינו רישום של היות ה"מטלטלין" (כל דבר שאינו מקרקעין במקרה שלנו, כולל רכבים) משועבדים להבטחת חוב, זה יכול להיות הלוואה, חוב, הימנעות מביצוע עסקה, הבטחת עסקה או כל דבר אחר.

הדבר היחיד שיכול למנוע מכירה של רכב הוא היותו מעוקל, לא משועבד! גם רכב משועבד אפשר למכור! (גם אם הפקיד בדואר לא הסכים, זאת טעות שלו, אבל הוא עזר לכם כי הוא לא מבין).

אם היית יודע, בכמה עסקאות מכירה של נכסים משועבדים התעסקתי, לא היית כותב את מה שכתבת. העניין הוא שהקונה ידע שהרכוש משועבד ונערך לכך (תנאים בחוזה הרכישה שזה לא המקום להיכנס אליהם).

המשמעות של רישום שיעבוד או משכון:

אם אדם לוקח הלוואה ורושם שיעבוד או משכון אזי כל אדם שיודע או היה צריך לדעת על קיום המשכון/שעבוד לא יוכל לטעון כי לא ידע עליו. אם נניח בעל הרכב המקורי לקח הלוואה לעשרים שנה עם חיוב של 100 ש"ח לחודש והפסיק לשלם לבעל המשכון/שעבוד, יכול בעל המשכון/שעבוד לעקל את הרכב ולמכור אותו!!!

עכשיו, זה שיש רישומים ששוכחים למחוק גם אחרי שהם לא רלוונטיים לא אומר שום דבר לגבי המקרה הספציפי הזה. ממש כלום. יכול להיות שזה חוב ישן שאינו בר תוקף יותר, מצד שני יכול להיות גם שמדובר בחוב פעיל!!!

מה שביצע הרוכש הפוטנציאלי הוא הצעד הנכון, לפנות לחייב או לבעל המשכון לבטל אחרת הוא לא קונה. אני הייתי עושה אותו דבר, כל מי שעושה אחרת, לדעתי המקצועית, טועה, הלוואי והוא לא יזכה לדעת שטעה, ושמדובר בסך הכל בטעות ברישום.

בגלל שרישום רכבים (שאינו רישום מחייב אלא הצהרתי בלבד, אני לא נכנס לניואנסים המשפטיים) נעשה על פי מידע שמתקבל מרשם המשכונות בין היתר, כמו גם משרד הפנים ומשרד המשפטים (היות הרכב מעוקל למשל), מה שרשום בדואר הוא מה שקיים, והדואר לא מרוויח שקל מזה, היחידים שיכולים לשנות את זה הם בעלי המשכון בפני רשם המשכונות שאז מודיעים לרשות הרישוי למחוק את השורה מהרישיון. הדואר לא מרוויח על זה (בכוונה) ולא עושה את זה, זה נתונים מיובאים למערכת.

whisky

נ.ב.
אני עו"ד במקצועי ובהכשרתי, פירוקים, פשיטות רגל והקפאות הליכים זו ההתמחות שלי וקצת בשעבודים ומשכונות אני מבין;).

zagi
09-03-10, 16:49
אוקיי אדון עו"ד ...
אם אתה אומר כך אז אתה בטח יודע ... בסה"כ זה עניין משפטי ואתה בטח מבין בו יותר מאשר מנהל הבנק שביטל את הרישום שהיה על הרכב שקניתי כלאחר יד .

את כל מה שכתבתי הבאתי מתוך אותה שיחה ארוכה עם מנהל הבנק שהסביר לי איך הדברים עובדים .

בגלל שרישום רכבים (שאינו רישום מחייב אלא הצהרתי בלבד, אני לא נכנס לניואנסים המשפטיים)

ודווקא לזה אני רוצה שתכנס , כי ממה שהבנתי ממנהל הבנק אין לרישום הנ"ל שום השלכה לקונה הפוטנציאלי.

טוב , בתחילת ההודעה התחמם לי קצת הראש :twisted: .... נרגעתי .

ע"מ שהדברים יהיו ברורים וחדים לדורות הבאים האם אתה יכול לקשר אותנו להגדרות החוק בנושא ?

ואם באמת יתברר שטעיתי ( ככל הנראה .. ) אשמח לללמוד להבא ( למרות שבמקרה שלי הוכח ההיפך ).

zagi
09-03-10, 16:52
והדואר לא מרוויח שקל מזה
whisky

ע"מ לראות אם יש רישום כזה או אחר במעמד העברת הבעלות אתה צריך לשלם כמה שקלים .... לזה התכוונתי .

whisky
09-03-10, 17:29
שגיא וכולם שלום,

המקור החוקי למשכון הוא, כמה מפתיע, חוק המשכון, תשכ"ז-1967.

משכון מוגדר כ: " שעבוד נכס כערובה לחיוב". (סעיף 1 לחוק המשכון).

רישום משכונות נעשה על ידי רשם השכונות במשרד המשפטים (http://www.justice.gov.il/MOJHeb/Maskonot/) (כדאי להתסכל, יש שם גם תשובות לשאלות שכיחות). הרישום הינו דקלרטבי (הצהרתי) כדי שיוכל בעל המשכון להראות שכל אחד היה צריך או יכול לדעת על קיומו של משכון.

בשביל ליצור משכון, לא צריך לרשום אותו, מספיק שבהסכם בין הצדדים כותבים "המכונית שלי מספר רישוי ***** ממשוכנת כערובה להלוואה שנטלתי משגיא" כדי שלמשכון יהיה תוקף.

אלא שאם מישהו קונה ממני את הרכב בלי ששגיא (או הבנק) רשם את המשכון, יכול אותו אדם להתגונן ולהגיד לא ידעתי ולא צריך הייתי לדעת שיש משכון על הרכב (כמו שאומרים בעם: שהרכב ממושכן). המקום היחיד היום (בארץ) שבו למשכון יש גם ערך מעבר לדקלרטיבי הוא משכון על מקרקעין, שם חייבים לרשום את המשכון בטאבו (או בחברה המשכנת, או במנהל על פי המקרקעין) כי עסקה במקרקעין תלויה ברישום בכתב (בגדול, אני בכוונה לא נכנס לדקויות משפטיות שאני יודע שקיימות).

גם נכס ממושכן או משועבד הינו נכס סחיר, אפשר למכור להשכיר, לשעבד בשיעבוד משנה, משכון משנה... נכס משועבד/ממושכן.

אלא מה, שדבר כזה צריך להיעשות בידיעה, ולדעת איך מתגוננים בפניו (אפשר להפקיד ערבות לצורך כך, להתנות את קיום העסקה, לעשות תשלומים בהתאם לביטול המשכון, כל מיני אופציות שאני בכוונה לא מפרט אותן ואת הדרך לעשות אותן כי זה מחייב ידיעה ואני לא רוצה להכשיל אתכם).

שעבוד זה למעשה אותו דבר, אלא שאז מדובר בחברה, שותפות, רשות, או כל תאגיד אחר בניגוד ליחיד (פרט, אדם) במקרה כזה, השיעבוד נרשם ברשם החברות ולא ברשם המשכונות, יש כאלו שרושמים גם וגם (כדי למנוע אי בהירויות או אי הבנות) וחברה צריכה להחזיק בפנקס שיעבודים. המקור החוקי לשעבודים הוא פקודת החברות המנדטורית משנת 1921 (אם זה באמת מעניין מישהו. מי שנרדם שיחליף תחנה, או מי שמתעפץ שיעשה סיבובים מסביב לבניין).

ועכשיו לרכבים:
אם אדם נוטל הלוואה, או מישהו מעמיד את הרכב שלו כערובה להלוואה של מישהו אחר ורושמים את המשכון, המשכון תקף כלפי "כולי עלמא" (כלפי כולם - בעברית). בד"כ מי שרושם משכונות (כי הם מסודרים יותר ויש להם ייעוץ משפטי טוב) זה בנקים, חברות ביטוח ומלווים בשוק האפור (בלי שמץ של צחוק, הם פשוט לא רוצים שהכסף שלהם יברח והכל חוקי ולדעתי אפילו בסדר).

יכול אדם לקחת הלוואה למשך עשרים שנה עם החזר של 100 ש"ח ליום, להעמיד את הרכב כמשכון להבטחת ההלוואה. אחרי שנתיים לשכוח מזה בכלל ולמכור את הרכב, המשכון עדיין עומד לטובת ההלוואה, אם אחרי עשר שנים אותו אדם הפסיק לשלם את ההלוואה שלו, יכול הבנק (והגם גם עושים את זה, היו על זה לא מעט פרקים בכולבוטק ושומר מסך) לממש את המשכון!!!

במקרה כזה, הבנק (או המלווה לצורך העניין) יכול לתפוס את הרכב ולהעמיד אותו למכירה בתנאים המותרים בחוק המשכון (http://he.wikisource.org/wiki/%D7%97%D7%95%D7%A7_%D7%94%D7%9E%D7%A9%D7 %9B%D7%95%D7%9F) (סעיפים 17-21 למי שמעוניין לקרוא).

אלא מה, שמשכון כמו ההלוואה שלו תלויים בזמן ובהלוואה או החיוב, כלומר; יכול אדם לפרוע את החיוב, או שנגמרה ההלוואה, או שאם המשכון היה תלוי בזמן חלפה התקופה, ואז נגמר המשכון. יכול להיות אפילו שאדם החליף את הממושכן במשכון חדש (נגיד ברכב החדש שקנה) ולא הודיע לרשם המשכונות שיש להסיר את המשכון מהממושכן. ואז במקרה כשזה, בעצם אין יותר משכון (אמיתית ומשפטית). וכמו שאמרתי בהתחלה הרישום הוא הצהרתי (דקלרטיבי) והוא לא בהכרח מציין את המציאות, אם לא מעדכנים אותו.

אין דרך אמיתית לדעת את זה, עד שלא הולכים לבעל המשכון ושואלים אותו, לפעמים כמו כנראה במקרה שלך זה היה המצב, לפעמים פתאום מגלים חוב ששכחו ממנו (ראה מה שפורסם בזמנו בכולבוטק ואמנון לוי ודומיהם).

________________________________________ _____________________

כל זה, להבדיל מעיקול, שזה אומר שיש הליך משפטי כרגע על הרכב לתפיסה שלו, או במסגרת הוצאה לפועל, או בימ"ש או כינוס נכסים או מגוון של הליכים אחרים, אבל אז זה סיפור אחר ובדואר (כלומר משרד הרישוי שהדואר הוא שליח שלו) פשוט אי אפשר לעשות את ההעברת בעלות.

________________________________________ _____________________

רק במשפט קצר, הרישום של משכונות ושיעבודים על רכבים הוא טוב לקונים כדי לדעת שזהו המצב המשפטי שלהם, טוב לברר מה בדיוק המצב לפני שמבצעים את הקניה, טוב עשית שפנית לבנק בזמנו, וטוב שהלך פותח השרשור לברר ולדעת מה המצב לפני הקניה.

חברת דואר ישראל, לא רושמת משכונות ולא שיעבודים, הם מתווך מי שרושם זה משרד התחבורה, את הנתונים הוא מקבל ממשרד המשפטים (רשם המשכונות או רשם החברות) בגלל שיש בעיה עם העברת הנתונים בניהם, לפעמים הנתונים הם לא נכונים, אבל אל תסמכו על זה, מי שדואג (בעיקר לרישום משכונות, כי זה חשוב להם) ורץ ובודק שזה נרשם בפועל אצל רשות הרישוי במשרד התחבורה זה בד"כ כמו שכתבתי בנקים, חברות ביטוח ומלווים בשוק האפור.

זה הכל על רגל אחת.

whisky

נ.ב.
אין באמור כדי להוות עצה משפטית, או תחליף לעצה משפטית, יש לבחון כל מקרה לגופו. המידע נועד להנאתכם, לעזרה וללימודכם בלבד.

whisky
09-03-10, 17:35
ע"מ לראות אם יש רישום כזה או אחר במעמד העברת הבעלות אתה צריך לשלם כמה שקלים .... לזה התכוונתי .

לא חובה, אפשר לעשות את זה גם ללא תשלום ( כמו שאני זוכר ברשם המשכונות עצמו) לדעתי גם האתר הוא לא בתשלום (אולי אני טועה, אני מבקש ממתמחים לעשות את הבירורים בד"כ, ויש לנו חשבון פתוח דרך חברה שעושה בירורים בתשלום, אז אני באמת לא מודע לעניין הזה).

בנוסף לזה, יש מספר חברות שיכולות לעשות לך את הבירור באותו המחיר כמו קו מנחה וחברות אחרות שמקושרות למאגר הרשמים השונים (חברות, עמותות, משכונות, טאבו...) שם ישנו תשלום, אבל מקבלים תשובה על המקום מהבית (בלי ללכת לסניף הדואר ולחכות בתור).

בכל מקרה, בירור של 28 ש"ח שיכול לחסוך עוגמת נפש של רכב משועבד לדעתי זה שווה את הכסף.

לעיון קצר עם הסברים טובים (יותר משלי אפילו) לחצו כאן (http://www.justice.gov.il/MOJHeb/Maskonot/ShelotNefochot.htm) .

יריב

whisky
09-03-10, 17:51
אוקיי אדון עו"ד ...

ודווקא לזה אני רוצה שתכנס , כי ממה שהבנתי ממנהל הבנק אין לרישום הנ"ל שום השלכה לקונה הפוטנציאלי.

זה נהיה קצת משפטי מדי השרשור הזה, אבל בכל זאת בקטנה:

בעלות ברכב אינה טעונה רישום, אני יכול למכור את הרכב שלי לאחר בדף נייר בלי להעביר את הרישום במשרד התחבורה רשות הרישוי.

זה שממשיך להיות כתוב במשרד הרישוי שהרכב הוא שלי זה דקלרטיבי (הצהרתי) ולא מקנה זכויות בעלות (זכויות קנייניות). זה נושא מעט מסובך לשיעור על גבי השרשור. אבל בגדול, המעמד הקנייני גובר על הרישום במשרד הרישוי, אותו הדבר לגבי המעמד הקנייני של שיעבוד או משכון גובר על המעמד של הרישום במשרד הרישוי, כי זה רישום של זכויות קנייניות, וזה רישום הצהרתי (הרישום במשרד הרישוי).

יש בעיה עם זה שמתנהלים כמה רישומים במקביל ושהציבור לא מודע לאיזה רישום יש לו איזה מעמד חוקי ומה ההבדל בין רישום דקלרטיבי (הצהרתי) לרישום קונסטיטוטיבי(מחייב) ומה ההבדל בין זכות קניינית לזכות חוזית (אובילגטורית). בגלל זה למשל יצא קמפיין של רשם התאגידים במשרד המשפטים שבו מבקשים מהציבור לבדוק אצל רשם המשכונות ורשם התאגידים היום לפני שעושים עסקה (או בטאבו לפני שעושים עסקה במקרקעין).

אם אתה שואל אותי הקמפיין טוב, חבל שלא ממשיכים איתו ומחדדים את הנקודות, חבל גם שלא מסבירים לעם מה ההשלכות של מה שהם עושים. אני מקווה שאני לפחות הצלחתי להסביר למי שקרא (אני יודע שזה קצת מורכב, אבל זה חשוב מאוד בחיי היומיום).

whisky

נ.ב.
אני יודע שאני זורק מונחים, זה לא בשביל להפחיד, זה בשביל שאם מישהו נתקל בשם אחר שפעם מישהו זרק לו, אני כותב גם את השם הלועזי או המקצועי ליד כדי שידע לשייך, להפך זה להרגיע לא להפחיד.

-->