PDA

צפייה בגרסה מלאה : מוט דחיף\Drag Link מונמך להיילקס.

ד ו ר ו ן
19-08-04, 16:03
בהמשך לשרשור הזה http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=3618 החלטתי להזיז את עצמי ולעשות משהו סוף סוף.
אז ככה,
מוט שכזה בחו"ל עולה 125$~ עם משלוח,ודורש כרטיס אמריקאי או חבר שיביא מחו"ל.
לי אין כרטיס אמריקאי ולא יצא למצוא מי שיכול להביא מארה"ב אז החלטתי לאחר התעמקות במוצר באינטרנט להכין לבד.
זה המוט הנמכר בארה"ב
http://www.aor4x4.com/ddl-pd.jpg

המוט שלי כולל בתוכו חלקים של מוט-דחיף מקורי של טויוטה וחלקים שנחרטו במיוחד לפרוייקט הקטן הזה.
בחרתי במוט דחיף חדש כי לא בא לי לנסות ולטעות על חלק שיכול להשבית לי את הרכב ולך תדע כמה זמין החלק הזה במוסכי טויוטה-הזמנתי חדש מטויוטה-430ש"ח.
בזמנו חשבתי להשתמש במוט כרומולי שהיה זמין אך המידות לא התאימו לעבודה,לא עובי הדופן ולא הקוטר אז התחלתי לחפש צינור בקוטר פנימי 19מ"מ וחיצוני 27~..אין חיה כזו והפתרון היה חריטה ממוט מלא למידות שאני צריך.
עבודת החריטה נעשתה אצל "אלכס החרט" בעל מפעל קטן בעמק שרה בב"ש שלמרות העבודה המינורית בהחלט ביחס למה שרץ במפעל שלו הקדיש קרוב לשעה כדי להבין בדיוק מה אני רוצה ובאיזה סוג מאמץ החלק יעבוד כשיהיה מוכן.
מידות המוט המקורי הן 20מ"מ קוטר בחלק המרכזי הדק יותר,51ס"מ אורך.
1)מידות הגליל:
קוטר חיצוני 27מ"מ
קוטר פנימי של ההברגה 19מ"מ
עובי דופן:4מ"מ
אורך המוט לפני הכיפוף:315מ"מ
2)חיתוך והברגה במוט המקורי:
המוט המקורי נחתך כך שנשארו גדמים באורך של 7ס"מ ובהם נחרטה הברגה עדינה בהתאמה להברזה בגליל המלא.
הוכנו שני אומים לאבטחה של ההתותבים לאחר קביעת האורך המתאים.

עד כאן עלויות עבודת החריטה 200ש"ח, סה"כ עלויות "עבודות חוץ" 630ש"ח.
קצה הגליל עם ה"ראש" של טויוטה ואום האבטחה.
/http://grm.m.walla.co.il/briefcase/00f3/d/o/r/f/i/n/k/e/l/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/r/200408061718517626/200408191510067950/draglink_0038_copy.jpg

מכן הייתי צריך לכופף את המוט,מסגריות רצו בין 200-500ש"ח לכיפוף, לא הגזימו בכלל :evil:
החלטתי לעשות בבית,חימום עם אוטוגן ומכופפת קטנה עשו את הכיפופים די בקלות ונשאר רק התאמה אחרונה של האורך לאחר הכיפוף כדי שהתיבת הגה תשאר במרכז,בשביל זה ההברגות, וגם זה נפתר בקלות ואח"כ הודקו אומי האבטחה.

הכיפוף היה לפי העין,סה"כ זה חלק דינאמי ברכב שזז כל הזמן וסטייה קטנה לא עושה רושם עליו,מה שכן הקפדתי על מקבילות 2 המישורים של המוט ועל זה שישאר ישר במבט אנכי ולא יהיה בצורת S גם לצדדים.

המוט המכופף:

http://grm.m.walla.co.il/briefcase/00f3/d/o/r/f/i/n/k/e/l/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/r/200408061718517626/200408191512418214/draglink_0050.jpg

השוואה בין המקורי למשופר:
http://grm.m.walla.co.il/briefcase/00f3/d/o/r/f/i/n/k/e/l/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/r/200408061718517626/200408191506091191/drag2_0011.jpg

עכשיו לרכב,
בתמונה הזאת רואים את המוט המקורי על הרכב,במצב סטנדרטי של היילקס המוט אופקי ולא מוטה בזוית כזו וזו גם הבעיה,כאן עקב הקפיצים המוט בזוית מטה.
המוט מפעיל כל הזמן עומס על הזרוע מגל שנוטה לבטא את זה בשבירה מתישהו(ראה הקישור לשרשור בתחילת ההודעה),בפתיחת מתלה זה רק מחריף ובפועל הסרן מוגבל בתנועה ע"י הזרוע מגל שנמשכת בתורה ע"י המוט הדחיף.
מוט מקורי:
http://grm.m.walla.co.il/briefcase/00f3/d/o/r/f/i/n/k/e/l/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/r/200408061718517626/200408191457452974/drag2_0002.jpg

המוט המונמך,אפשר לראות שהתפוחים חזרו לזוית עבודה נורמלית:

http://grm.m.walla.co.il/briefcase/00f3/d/o/r/f/i/n/k/e/l/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/r/200408061718517626/200408191506381087/drag2_0013.jpg

הצלבה מלאה מקדימה,אפשר לראות שהמוט הדחיף לא מגביל יותר את המהלך והזרוע מגל לא נמצאת במשיכה מעלה כמו עם המוט המקורי.http://grm.m.walla.co.il/briefcase/00f3/d/o/r/f/i/n/k/e/l/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/r/200408061718517626/200408191508258631/drag2_0026_copy.jpg

מה שנשאר עכשיו לפרוייקט הזה זה קצת צבע .
בנוסף, השתחררו איזה ס"מ או שניים למהלך ועכשיו זה מצריך לסדר את החולייה החלשה הבאה-צינורות הברקס שכעת הם אלו המגבילים לפתיחה מקסימלית מקדימה.

נמרוד
19-08-04, 16:13
במילה אחת - מצויין! מבוצע מצויין, ומתועד כמו שצריך בשביל מי שירצה לעשות גם. תודה רבה!

חגי
20-08-04, 18:53
ענקקקקקקקקקקקקקקקקקק !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

בקשר לצינור ברקס ,ניתן להאריך אותם ע"י צינור נוסף של מיצובישי (אני חושב) .

גש לחנות החלפים הקרובה עם צינור משומש ויתאימו לך מאריך.

אני יודע שזה לא חוקי אבל זה עדיף על נסיעה עם צינור ברקס כמגביל מהלך !!!

שוב כל הכבוד על הפרוייקט ,בקרוב אצלי .

האיש הזקן
11-11-04, 00:30
מצאתי ב Summit Racing מוט מוגבה של Explorer Pro-Comp - מן הסתם ה צינור ולא מוט מלא, אבל המחיר מפתיע 70.95$. יעלה עוד כמה דולרים משלוח ובטח המכס ירצה את שלו ומע"מ אז יצא בטח איזה 120$ בסוף. הזמנתי ונראה מה וכמה ומתי יגיע. דיברתי עם החרט שלי והוא אמר שכשיגיע אביא לו לראות ולבדוק את המוצר ואם זה מעניין בעלי היילקס אחדים הוא ישמח לייצר את זה בארץ במחיר הוגן.
אז עכשיו צריך להמתין ולראות מה מגיע.
http://store.summitracing.com/default.asp?target=esearch.asp&N=110&Ntk =KeywordSearch&Ntt=drag+link
מישהו יודע האם הגבהה של 2" דורשת שינוי במוט הממרכז של הסרן הקדמי? :?
אני מתכוון לזה:
http://www.off-road.com/toyota/tech/torque_rod/
ולזה:
http://www.rancho.com.au/_borders/diff%20locator%20small.jpg

eran4x4
11-11-04, 07:49
רוני,

לטענת האוסטרלים http://www.rancho.com.au/hilux_torque_rod.htm יש צורך ב adjustable diff locators בהגבהה של 50mm ומעלה וב drag link בהגבהה של 75mm ומעלה.

לטובת הדיון וברשותך הוספת תמונות וקישורים משופרים מהקישורים שהבאתה

תמונה של Toyota: 1979-85 Pickup, 4WD, adjustable, drag link ב 70.95$ לפי התמונה זהה לחלק באתר של רנצ'ו אוסטרליה (הקישור הקודם בתגובה שלי).
http://static.summitracing.com/global/images/prod/large/exp-toy400.jpg
http://store.summitracing.com/default.asp?target=partdetail.asp&view=4 095&part=EXP%2DTOY400&N=110

אצלי מותקן כחלק מהקיט של רנצ'ו adjustable diff locators לא נראה לי שהוא זהה לחלק בתמונה, בשלי יש מדרגה משמעותית, אני ינסה לעלות תמונה מאוחר יותר.

eran4x4
11-11-04, 09:47
מה שיש אצלי דומה מאוד לזה
http://www.aor4x4.com/dta-pd.jpg

המדרגות בזרוע גורמות לה להיות ניצבת לתושבת על הסרן ומן הסתם גם לתושבת על השילדה (מוסתרת אצלי ע"י המגן המקורי של המנוע).

לא ברור לי כמה המדרגות הללו נחוצות בכלל (נמרוד השמח לתגובה שלך לנושא).

רוני - לא פחות חשוב הארכה (עם או בלי ניתוק מהיר) של הזרועות של המוט מיצב.

hitoy
14-11-04, 17:09
דורון
יפה מאוד ונראה בנוי כמו שצריך

ערן
המדרגות בזרועה "טורק" מיועדות למנועה מגע בין הזרוע הנ"ל לבין המוט מיצב/מגן תחתון לאחר הגבהה ואפשרות לכיוון מחדש של הסרן.

כידוע לכמה ממכם, מכרתי את ההילקס שלי ל"סרג'יו" ורכשתי גרנד שירוקי :mrgreen:
מאז אני רואה תמונות של התעללות בגרושתי :lol: . בכמה מהתמונות אפשר לראות את פתיחת המתלה הקדמי ואיך הזרועה עובדת יפה.

http://www.jeeptrip.com/page.aspx?div=Albums&group=3&item=3384

יואב

ד ו ר ו ן
14-11-04, 17:37
המדרגות בזרועה "טורק" מיועדות למנועה מגע בין הזרוע הנ"ל לבין המוט מיצב/מגן תחתון לאחר הגבהה ואפשרות לכיוון מחדש של הסרן.
יואב

עכשיו כשאתה מציין את זה..אכן ראיתי שיש סימנים שהמוט הנ"ל נצמד למוט המייצב,יש נק' בלי אבק גם אחרי טיול מאובק=נגיעה תכופה בנ"ל.

חגי
14-11-04, 17:50
"התעללות" ?, היא (גרושתך) אומר תודה לאל שנפטרה ממך !

עכשיו היא תוכל לחיות בשקט .

:lol: :lol: :lol: :lol:

דודי
14-11-04, 22:43
איש זקן שמחתי מאד על מה שמצאת אני זקוק מאד לדומה דברתי עם החנות והם לא יכלו להגיד לי עםזה יתאים ל97 כייון שרשום עד 85 אשמח מאד לדעת כשתקבל את החלק אם זה מתאים ואזמין גם בנתיים אני נוסע עם חששות כי אני רואה לחץ רציףבנקודות מסוימות קפיצי ironman אז עם תוכל להודיע שנבוא לראות 0522664300 תודה דודי

האיש הזקן
15-11-04, 14:53
קיבלתי הרגע הודעה מהמכמס לבוא לשחרר בבית המכס בדואר המרכזי ביד אליהו. ערך הטובין לדעתם ככתוב בהודעת ההזמנה לשיחרור דבר דואר הוא 0.00 דולר אמריקאי כך שאני מבין שאין להם מושג במה מדובר. אני אביא להם הדפסה של הדף מהאתר של summit כולל מחיר, עם המשלוח זה לא מגיע ל 100$ שזה סף תשלום המכס.
הם פתוחים עד 14:00 אז מחר בבוקר אלך לשם ואוכל לדווח ולשלוח צילום.

חגי
15-11-04, 19:24
רוני

אם אתה מתכוון ליצר כאלה אנא ידע אותי .

יכול מאוד להיות שאהיה מעוניין.

האיש הזקן
15-11-04, 21:38
עם 'יכול מאד להיות שאני מעוניין' לא הולכים למכולת. 8) או שאתה מעוניין או שלא.
אני לא הולך למכור או לייצר כלום. אבל, אם יהיו כאן כמה אנשים שזקוקים לחלק, אז אני אשמח לאפשר לקחת דוגמא מהמוצר שהגיע מארה"ב וכל אחד *ישלם ישירות לחרט/מכופף מה שמגיע לו עבור העבודה.
*מאחר שהחרט הזה מיודד איתי ואני רוצה לשמור על היחסים, אני עומד על תשלום מראש.
אבל שוב, חכו עד מחר נראה מה הגיע.
דודי אני ממש לא מבין את ההודעה האחרונה שלך:
מה בדיוק ציפית שהמוכר בסאמיט יגיד לך? להזכירך הם אינם מתמחים בטויוטה דווקא.
זה חדש שאין היילקסים בארה"ב :?:
זה חדש שהחל מ 86 בוטלו סרנים חיים בטויוטה ארה"ב :?:
זה חדש שהסט-אפ המטומטם של ההיגוי בסרן חי קדמי של היילקס עד 97, ועד בכלל, זהה לחלוטין לזה של מיני טראק או 4 ראנר 79-85 בארה"ב :?: :!: :roll:
מכל מקום אני שמח אם אני יכול לסייע, תוכל כמובן לבוא לראות את החלק לבדוק בעצמך אם הוא מתאים או לא.
השלב הבא הוא הארכת הברגים (המוטות) האנכיים של מוט הייצוב הקדמי ו- Torque Rod עקמומי ומתכוון כמו זה של רנצ'ו. לא נראה לי בעיה גדולה לייצר את שניהם. ומכל מה שלמדתי מקריאה באתרים אמריקאיים ואחד אוסטרלי דווקא TR עם עין טרקטור (היים ג'וינט) מלפנים לא רצוי אלא גומיות בשתי הקצוות כדי שלא להעביר ויברציות מהדיזל והסרן אל השלדה.

חגי
16-11-04, 08:09
ברגע שיהיה מחיר ,אני אוכל לתת לך תשובה .

איציק - 4X6ZH
16-11-04, 08:25
לידיעתכם במדינת "חוק" כמו אצלנו יצור חלקים כאלה מחייב רשיון .
אז מי שמיצר לעצמו יש לו בעיה רק עם עצמו .
אבל מי שעושה מזה עסק גם ללא רווח כספי כדאי שיחשוב על רכב שהחליף את הזרועה
לחלק מיצור מקומי ואחרי כמה ימים נשברה לו הפרסה המפורסמת .
מה לעשות אלה חוקי מדינת ישראל .
ואתמול היתה כתבה בנושא בחדשות ערוץ 2 .
איציק

ארז
16-11-04, 09:18
תרשו לי לחזק את דברי איציק, לא צריך שהפרסה תשבר....אם הרכב עושה תאונה ובוחן רואה את הזרוע ,היצרן המקומי(שללא רשיון כמובן) ,יכול להסתבך מאוד, היו כבר כמה משפרים בארץ שחטפו על הראש(ובארנק)

האיש הזקן
16-11-04, 13:53
ארז ואיציק; הפסיקו להשתגע ולשגע את הקהל, אני לא מייצר כלום ולא גובה כלום אלא רק הצעתי את הסיוע לכל מי שצריך כזאת זרוע בתור דוגמה והצעתי גם חרט מוכר ואמין לבצע את העבודה. מי שרוצה להתחבר לזה - יופי ומי שלא רוצה שיעשה מה שהוא רוצה. אני מבין שאצל שניכם הכלים סטנדרטיים לגמרי ואתם שניכם מתפרנסים ממכירת ארטיקים. כן?
אז הזרוע הגיעה, שילמתי עוד 54 ש"ח מע"מ, והחלק אצלי. אם זה חשוב למישהו, סך הכל כולל משלוח ומיסים יצא 600 ש"ח.
summit הם היו אדיבים ושלחו גם קטלוגים ומדבקות ופרסומות ותקליטור וקטלוג של אדלברוק. לראות ושוב להתפוצץ!
על פניו הזרוע נראית מאד איכותית, אלא מה? לי כרגע זה נראה גבוה מדי. כלומר הרכב שלי לא מספיק מוגבה מלפנים כדי להצדיק....
ובכל זאת, לפני ההרכבה ראיתי שהחלק התחתון של הפיטמן שלי מרותך ולכן הזמנתי פיטמן חדש. במקביל צריך להחליף את הקטעים האנכיים של המוט המייצב הקדמי. לגבי המוט הממקם את הסרן - torque Rod - איך בעברית? לא קיבלתי החלטה נבונה. אולי נקנה אולי נייצר. כשתגיע זרוע הפיטמן נרכיב את הכל ביחד ונראה מה יוצא.
מי שרוצה לראות את הזרוע לפני ההרכבה יכול לקפוץ לאילן אסייג במוסך שלו בנחלת עדה בהרצליה.
אגב, האמריקאים שיהיו בריאים שלו את המוצר עם שקית מצורפת ובה 4 שפלינטים (פינים פצילים) ושתי פיות גרוז מתברגות. יפה מצידם. לא? :roll:

חגי
16-11-04, 14:29
תרשו לי לחזק את דברי איציק, לא צריך שהפרסה תשבר....אם הרכב עושה תאונה ובוחן רואה את הזרוע ,היצרן המקומי(שללא רשיון כמובן) ,יכול להסתבך מאוד, היו כבר כמה משפרים בארץ שחטפו על הראש(ובארנק)

ואם בנוסף לזרוע יש לי על הרכב מציגי "35 ? אז העסק נהיה חוקי ?
:lol: :lol: :lol:

דודי
16-11-04, 21:34
אני מעונין בטוח בחלק כזה ,המחיר משני .מה שכן לא הבנתי למה זה עם שני זוויות שכן רק החיבור למגל סובל ועם הייתה זווית אחת היה אפשר לכוון גם גובהה(לפי הגבהה) וגם מרחק לפי מירכוז הגה המידה שמענינת אותי זה כמה זה מנמיך כדי לדעת עם זה מתאים להגבהה שלי

דודי
16-11-04, 21:46
יש לי את היחידה של ראנצו מורכבת אצלי עם אתה רוצה לראות ואני חושב שהקצה העגול נותן הרבה יותר חופש תנועה מגומיות כמו במקור עם אתה הולך על פרויקת מנתקים מהירים לסטבילייזר אז אני מעונין גם בכזה אגב תוכנית ייצור כברהיתה אבל בשום אופן לא הצלחתי למצוא את פין האבטחה של וו גרירה משולב של טל והדס שמתאים בדיוק אם יש רעיונות חוץ מלהתקשר אליהם שלא עובד אני אשמח

eran4x4
19-11-04, 22:34
ראיתי אתמול את הזרועה שרוני קיבל
גם לעניות דעתי היא מוגבעת מידי להגבהות של "2-"3, המדרגה בזרועה היא של כ 125 מ"מ (מרכז למרכז).

הזרועה בנויה יפה, מגיעה עם הקפיצים והשפתיים של התפוחים (הקפיצים והשפתיים לבד שווים כ 200 ש"ח אצל טויוטה).

במחשבה על הזמנת הזרועה מחו"ל לטובת הסופיות ויצור מוט עם מדרגה קטנה יותר חשבתי על כיוון נוסף לפתרון הבעיה והוא כיפוף קצה הדרג לינק במרחק של כ 6 ס"מ מהקצה שמתחבר לפרסה (המרחק בין מרכזי התפוחים במוט המקורי 41 ס"מ), כך שבמקום מוט ישר (זווית של 180) יהיה מוט עם זווית כהה של 160 מעלות.

קיפוף המוט יחזיר את התפוח על הפרסה לנקודת העבודה שלו.

הכיפוף הנ"ל מבחינת נקודת העבודה של התפוח זהה למדרגה של 6.08 ס"מ [(41-6)*sin10]
מבחינת המרחק בין מרכזי התפוחים הזרוע תתקצר מ 41 ס"מ ל 40.4 ס"מ [cos10*41]
כאשר התנועה מקצה לקצה של זרועה הפיטמן היא כ 17 ס"מ שהם 4 סיבובי הגה כך שמשמעות הקיצור מבחינת מרכוז טיבת ההגה היא 0.14 סיבוב, שהם 51 מעלות (לעניות דעתי זניח ומן הסתם ניתן לתקן ע"י הקפצת שן של ההגה או יותר טוב בהנחה שזה לא יכול לגרום נזק לתיבת ההגה ע"י הקפצת שן של של זרוע הפיטמן).

חסרונות נוספים שחשבתי עליהם:
1. החלשת המוט בנקודת הכיפוף - ניתן להתגבר ע"י חיזוק, לדוגמה ע"י ריתוך משולש בכיפוף.
2. השפתיים של התפוח של זרועה הפיטמן לא יהיו בדיוק במיקום המקורי (סטיה של 10 מעלות) כך שהכוח לא יעבוד בדיוק מול הקפיץ - לא ברור לי אם זה בעייתי בכלל.

השמח לשמוע את דעתכם על הרעיון,
האם אתם רואים חסרונות נוספים?
האם מותר להזיז את זרועה הפיטמן שן אחת ביציאה מן התיבה או שזה יגרום נזק לתיבה?

כמובן שניתן לקופף את המוט לזווית יותר כהה, לדוגמה 164 מעלות, זווית שתהיה אנלוגית למדרגה של 4.9 ס"מ ותקטין את קיצור המוט ל 4 מ"מ בלבד שיובילו לסטית הגה של 33 מעלות בלבד.

כמובן שניתן גם ,בנוסף לכיפוף לתקן את אורך המוט ע"י תותב\הברגה כלשהי.

ד ו ר ו ן
19-11-04, 23:18
1. החלשת המוט בנקודת הכיפוף - ניתן להתגבר ע"י חיזוק, לדוגמה ע"י ריתוך משולש בכיפוף..
תבצע את הכיפוף עם חימום ולא תפסיד כמעט כלום,לא נראה לי שבזוית כהה כזו אתה צריך חיזוק אלא אם מישהו יגיד אחרת?

. השפתיים של התפוח של זרועה הפיטמן לא יהיו בדיוק במיקום המקורי (סטיה של 10 מעלות) כך שהכוח לא יעבוד בדיוק מול הקפיץ - לא ברור לי אם זה בעייתי בכלל.
..
אז מה? הרבה מאד רכבים נוסעים עם המוט בזוית כזו באופן קבוע עקב הגבהה ולא שם מתרכזת הבעיה,הלחץ עובר לזרוע מגל.

האם מותר להזיז את זרועה הפיטמן שן אחת ביציאה מן התיבה או שזה יגרום נזק לתיבה?
..
אם כבר תקפיץ את ההגה,יותר קל לביצוע מאשר לשחרר את הזרוע הנבלה הזו,כשסידרתי את המוט המונמך ראיתי שמתחיל חופש בפיטמן והחלפתי גם אותה-הרבה זיעה כדי להוציא אותה מהמקום,ההגה הרבה יותר פשוט לפרוק וגם ככה אתה מפסיד מהלך של ההגה לאחד הכיוונים.

אגב,
החשש הגדול שלך היה להעמיד את הרכב בלי המוט לא ככה?
אתה בכל מקרה צריך לפרק אותו בכדי לכופף את הכיפוף הקטן הזה אז מה כבר מונע ממך ללכת עם המוט לחרט ולעשות את כל העבודה כמו שצריך בלי קיצור של מהלך ההגה ובלי להתפשר על זויות עבודה?
מוט דחיף כמו של רוני עם 4מ"מ עובי דופן חלש יותר ממוט מלא עם סופיות הברגה עם 4מ"מ עובי דופן.
לדעתי אתה מחפש קיצור דרך ולא בהכרח הפתרון שהצעת הוא הנכון.

היה מי שאמר לי שכיפף את המוט המקורי, הסיר את התפוח שמתחבר לזרוע מגל והתקין אותו הפוך-כלומר שהחיבור של התפוח מלמעלה ולא מלמטה כמו שזה כדרך הטבע..ולדבריו זה הספיק כדי לפצות על הקיצור כתוצאה של הכיפוף.
לי השיטה הזו לא נראית כי להתעסק עם זרוע יציקה שעברה חישול ולחמם אותה שוב כדי להוציא את התפוח ולהתקין אותו מחדש(מדובר על זרוע המגל) ולכופף את המוט הדחיף שגם נראה כמו יציקה מחושלת.
יותר מידי מניפולציות עם המתכת מכדי שיהיה אפשר לחזות את החוזק החדש שלה-לפחות לא להדיוטים,כמוני למשל ובגלל זה בחרתי לעשות משהו חדש שאני יכול לחשב בגסות את החוזק הכללי שלו.
גם הכיוון שלך מוליך אותך בסופו של דבר לפרוק המוט הדחיף שיש לך על הרכב ובפועל להעמיד אותו לפחות לחצי יום כדי לסיים את העבודה,וזה בדיוק מה שיקח לך להכין אצל חרט מוט כמו שלי אם אתה מתאם איתו מראש מה אתה רוצה.

eran4x4
19-11-04, 23:48
אם כבר תקפיץ את ההגה,יותר קל לביצוע מאשר לשחרר את הזרוע הנבלה הזו,כשסידרתי את המוט המונמך ראיתי שמתחיל חופש בפיטמן והחלפתי גם אותה-הרבה זיעה כדי להוציא אותה מהמקום,ההגה הרבה יותר פשוט לפרוק וגם ככה אתה מפסיד מהלך של ההגה לאחד הכיוונים.

בהנחה שמותר להקפיץ שן בפיטמן, בהקפצה של הפיטמן אני לא מפסיד מהלך, מי שקובע את הגבולות אלו גובלים חיצונים שיושבים על התיבה, בהקפצת שן אני ישמור על תנועה סימטרית ימינה ושמאלה.

החשש הגדול שלך היה להעמיד את הרכב בלי המוט לא ככה?

בכיפוף בלבד ההשבתה היא לשעתיים בלבד (פרוק, כיפוף הרכבה, ביצור מחודש ההשבתה הרבה יותר ארוכה.

בטיחותית וגם מבחינת אמינות האופציה של היפוך התפוח היא בכלל לא אופציה קבילה מבחינתי

ד ו ר ו ן
20-11-04, 01:49
בכיפוף בלבד ההשבתה היא לשעתיים בלבד (פרוק, כיפוף הרכבה, ביצור מחודש ההשבתה הרבה יותר ארוכה.

תכין את המוט החרוט מראש,כולל הכיפוף לפי המידה,ואח"כ תבוא להבריז את הקצוות עם המוט שלך.
לא יקח יותר משעתיים.

סה"כ החלטה שלך ועניין של תאום עם החרט,את הפרוק אתה יכול לעשות גם בחצר של החרט אם הזמנים והתחבורה כ"כ משמעותיים ובכלל אני חושב שדבר כזה לא עושים כשסופרים דקות.
תעשה את זה,בין אם זה רק הכיפוף ובין אם חריטה ביום שאתה יכול להקדיש זמן לתקלות\מקרים ותגובות שיכולים להשפיע על משך העבודה.

חגי
20-11-04, 08:36
אני לא מוצא כל בעיה בהפיכת התפוח שמחובר לזרוע המגל .

ראיתי את זה אצל חבר ברכב וזה עובד מצויין .

ניראה גם שזו הדרך הזולה והטובה ביותר נגד בוחני רכב !!!!!

eran4x4
20-11-04, 17:52
ממה שביררתי היום, בד"כ הסקטור בתוך תיבת ההגה שונה במרכז תחום התנועה לעומת שאר התחום והתיבה חיבת להשאר ממורכזת (איציק - האם זה גם המצב בתיבת ההגה של ההילקס?), המשמעות של זה שביחד עם קיפוף המוט צריך להקפיץ שן\שינים בחיבור זרוע הפיטמן לתיבה, למעשה את זווית הכיפוף צריך לקבוע גם לפי מספר השינים בחיבור בין זרוע הפיטמן לתיבת ההגה כך שלמרות קיצור אורך המוט (המרחק בין מרכזי התפוחים) התיבה תשאר ממורכזת.

נבדוק את מספר השינים ונחשב את זווית הכיפוף מחדש.

חגי - למיטב ידיעתי התפוח מוחדר לפרסה בתהליך טרמי מבוקר, אין לי את הידע וההמצעים לבצע את זה בצורה "נכונה" ואני ממש לא מרגיש נוח ללכת בכיוון הזה, אולי אני עושה מזבוב פיל אבל לפי מה שבדקתי אני מעדיף לא להתעסק עם התפוחים בזרוע פרסה\פיטמן (את הבדיקה עשיתי כאשר היה לי חופש בחיבורי הטפוחים לזרועות - העדפתי להחליף את הזרועות ולא לתקן אותן).

ד ו ר ו ן
20-11-04, 18:11
ממה שביררתי היום, בד"כ הסקטור בתוך תיבת ההגה שונה במרכז תחום התנועה לעומת שאר התחום והתיבה חיבת להשאר ממורכזת (איציק - האם זה גם המצב בתיבת ההגה של ההילקס?), המשמעות של זה שביחד עם קיפוף המוט צריך להקפיץ שן\שינים בחיבור זרוע הפיטמן לתיבה, למעשה את זווית הכיפוף צריך לקבוע גם לפי מספר השינים בחיבור בין זרוע הפיטמן לתיבת ההגה כך שלמרות קיצור אורך המוט (המרחק בין מרכזי התפוחים) התיבה תשאר ממורכזת.).
לא ברור לי איך ישאר לך אותו תחום סיבוב של ההגה עם אתה משנה את הקיבוע של הפיטמן.
יש שם גובלים שנותנים טווח שווה לפיטמן לתנועה קדימה ואחורה-את זה אני לא מחדש לך,אז אם אתה מקפיץ שיניים המוט לא יהיה במרכז ולא יהיה לו טווח תנועה שווה קדימה ואחורה,ליתר דיוק אתה מקצר לו את הטווח פנימה=סיבוב הגלגל שמאלה ולעומת זאת "יותר" החוצה=ימינה.
גם אם התיבה ממורכזת אין לך את הטווח הטייה שווה בשני הכיוונים,לא ככה?

eran4x4
20-11-04, 19:54
לא ברור לי איך ישאר לך אותו תחום סיבוב של ההגה עם אתה משנה את הקיבוע של הפיטמן.
יש שם גובלים שנותנים טווח שווה לפיטמן לתנועה קדימה ואחורה-את זה אני לא מחדש לך,אז אם אתה מקפיץ שיניים המוט לא יהיה במרכז ולא יהיה לו טווח תנועה שווה קדימה ואחורה,ליתר דיוק אתה מקצר לו את הטווח פנימה=סיבוב הגלגל שמאלה ולעומת זאת "יותר" החוצה=ימינה.
גם אם התיבה ממורכזת אין לך את הטווח הטייה שווה בשני הכיוונים,לא ככה?

לפחות אצלי בסיבוב ימינה הגובל הוא הגובל על הסרן ולא בתיבה, בסיבוב שמאלה הגובל הוא הגובל שעל התיבה.
קיצור המוט אצלי ישפר את טווח התנועה של הגלגלים שמאלה ולא ישפיע על התנועה ימינה (יכול להיות שאחרי הקפצת השן\שינים הגלגל בסיבוב שמאלה יגע במשהוא ונצתרך לכוון את הגובל בסרן אבל זה כבר סיפור אחר).

מה שחשוב זה לשמור את תיבת ההגה במרכז כאשר הגלגלים "ישרים" קדימה (המרכאות מתיחסות לכך שבגלל זווית השפור הגלגלים לא ממש ישרים), הדרך להשיג את זה היא בעזרת הקפצת שיניים בפיטמן

איציק - 4X6ZH
20-11-04, 20:02
למי שלא יודע בפיטמן יש סימן מול הציר הנמצא בתיבת ההגה קו מול קו -----
כדי שתמיד ניתן יהיה להרכיב באמצע .
איציק

eran4x4
20-11-04, 20:18
למי שלא יודע בפיטמן יש סימן מול הציר הנמצא בתיבת ההגה קו מול קו -----
כדי שתמיד ניתן יהיה להרכיב באמצע .
איציק

איצייק - ידוע, אבל ברגע שאני מקצר את הדרג-לינק ע"י קיפוף המוט הסימון על הפיטמן כבר לא מיצד את המרכז החדש (לפי גלגלים ישרים, לא לפי גובלי תנועה שעל התיבה).

איציק - האם לסקטור של תיבת ההגה יש מרכוז שחשוב לשמור עליו?
מה דעתך על הרעיון של תיקון נקודת העבודה של התפוח שעל הפרסה בעזרת קיפוף הדרג-לינק והקפצת השן בפיטמן לטובת שמירה על מרכוז התיבה?
האם אתה יודע כמה שינים יש בחיבור של הפיטמן לתיבת ההגה?

ד ו ר ו ן
20-11-04, 20:25
לפחות אצלי בסיבוב ימינה הגובל הוא הגובל על הסרן ולא בתיבה, בסיבוב שמאלה הגובל הוא הגובל שעל התיבה.
קיצור המוט אצלי ישפר את טווח התנועה של הגלגלים שמאלה ולא ישפיע על התנועה ימינה (יכול להיות שאחרי הקפצת השן\שינים הגלגל בסיבוב שמאלה יגע במשהוא ונצתרך לכוון את הגובל בסרן אבל זה כבר סיפור אחר).

אצלך..אצלי יש הקבלה בין הגובלים של התיבה ובין המעצור של הגלגל,נשאר אולי1-2מ"מ בין הפיטמן והגובל כשהגלגלים במקס' סיבוב לכל כיוון והגובל על הסרן נוגע.
אני יודע שרכבים עם 31 עברו כיוון מחדש של הגובלים על הסרן כדי שיהיה אפשר לשים את הצמיגים הגדולים יותר,מכאן שגם אצלך עשו את השינוי הזה.

איציק - 4X6ZH
21-11-04, 08:07
אז מקפיצים שן לכיוון הנדרש .
כן לסקטור בתוך תיבת ההגה יש מיקום . פשוט סופרים שיניים וממקמים אותו באמצע .
זה נעשה רק בזמן פרוק תיבת ההגה לגורמים .
במקרה של ההילקס זה דורש הרבה סבלנות והקפדה על מיקום מדויק של הגולות הנמצאות
בין הסקטור לבין ציר הפיטמן .
אפשר בקלות להפיל גולות לתוך תיבת ההגה !!
איציק

נמרוד
21-11-04, 09:27
הנקודה העיקרית והמעניינת ברעיון של ערן היא זאת:

למה בכלל הזרוע צריכה שני כיפופים, לצורה של S, כמו הזרוע של דורון או זרוע אפטרמרקט טיפוסית כמו שרוני הזמין? התפוח התחתון צריך להיות עם ציר כמה שיותר ניצב, זה ברור, אבל הציר של התפוח העליון נמצא ב90 מעלות לתחתון, כך שהזוית שלו לא משתנה בכל מקרה. כיפוף אחד של הזרוע פשוט מיותר, לא?

המשך הרעיון הוא זה - אם עושים רק כיפוף אחד, הפגיעה הכללית באורך הזרוע קטנה מאשר בכיפוף S, ולכן אולי מספיק להשתמש בזרוע המקורית, והקיצור יהיה נסבל.

דודי
23-11-04, 13:33
הבעיה בכיפוף הזרוע המקורית היא שהיא כבר קצרהבגלל ההגבהה ואם תקופף אותה הסיבוב שמאלה לא יהיה מספיק הרעיון הוא לעשות זרוע עם כיפוף אחד אבל קצוות מתכוננים כמו של דורון שצד אחד ישלוט על גובה ואחד אורך (מירכוז גלגלימ)

נמרוד
25-11-04, 21:30
הנה תובנה חדשה, בשבילי. ירד אסימון.

זרוע המומנט, torque rod, שהיא משהו די יחודי להיילקס, שייכת בעצם למערכת ההיגוי יוצאת הדופן. זאת הסיבה שלא רואים את הזרוע הזאת בכלים אחרים.

כמו שבמערכת היגוי "רגילה" (של ג'יפים, סמוראים, לנדרוברים, לדעתי גם לנדקרוזרים) המוט הדחיף גורם גם לתנועה יחסית של הגוף מול הסרן - תנועה צידית, שמוט הפנהרד מהווה את הקונטרה שלה - בהיילקס, המוט הדחיף בעצם מסובב את הסרן. קלות אמנם. המשמעות היא שהיגוי מפעיל מומנט שמשנה את זוית הקסטר של הסרן. קשר הגומלין הזה בין פקודת היגוי לשינוי זוית קסטר, לא יכול להיות טוב, ובשביל זה נמצאת שם זרוע המומנט.

ד ו ר ו ן
25-11-04, 22:42
ואם כבר זרוע מומנט,
למה לא לשים ספייסר של 1ס"מ בין 2 תושבות המוט המייצב לשילדה ובכך להנמיך את החיבורים ולבטל את המגע בין המוט המייצב לזרוע מומנט?
למה צריך מוט מעוקל בעצם?

האיש הזקן
26-11-04, 15:14
זאת אותה גברת בשינוי אדרת. העיקר שזה לא יגע.

ד ו ר ו ן
26-11-04, 15:24

לא כ"כ..
ספייסר מכינים בבית עם מקדחה משאריות שיש בחצר..
מוט מעוקל מזמינים מחו"ל בדולרים..או מכינים אצל חרט שגם לו צריך לשלם.
אם זה כ"כ פשוט איך לא חשבו על זה?
יש קצת הבדל ואם ככה אז עכשיו אני צריך לפחות טענה אחת בגנות הספייסרים לפני שאני שם.

האיש הזקן
27-11-04, 20:43
לעיקול אין שום חשיבות או עקרון טכני מנחה. רק שזה לא יגע במוט המייצב. זה הכל.

איציק - 4X6ZH
27-11-04, 21:22
איפה בדיוק אתם מתקינים את הספיסרים ?
איציק

ד ו ר ו ן
27-11-04, 23:40
המוט המייצב מקובע לקורות השילדה עם 2 שלות קטנות,הכוונה לשים ספייסר של 1 ס"מ בין השילדה ובין השלות-להנמיך את החיבור של המוט בס"מ אחד ולבטל את המגע של המוט עם הזרוע מומנט.

נמרוד
28-11-04, 14:07

לא כ"כ..
ספייסר מכינים בבית עם מקדחה משאריות שיש בחצר..
מוט מעוקל מזמינים מחו"ל בדולרים..או מכינים אצל חרט שגם לו צריך לשלם.
אם זה כ"כ פשוט איך לא חשבו על זה?
יש קצת הבדל ואם ככה אז עכשיו אני צריך לפחות טענה אחת בגנות הספייסרים לפני שאני שם.

הספייסרים מגדילים את המומנטים על התושבות של המוט המייצב ועל הברגים שמחזיקים אותן. רצית טענה אחת, לא?

ד ו ר ו ן
28-11-04, 17:31
מגדיל..ברור אבל כמה זה משנה?
יש רכבים שהמוט המייצב בנוי ככה מראש,עם הנמכה גדולה כדי שהמוט יהיה אופקי.
כמה הבדל יהיה עם ספייסר רחב בגובה 1ס"מ?

נמרוד
28-11-04, 20:36
לא יודע. התחושה שלי היא כמו שלך - שזה בסדר.

האיש הזקן
01-12-04, 21:53
אז הרכבנו היום את המוט
וזה יושב בול! אין לחץ על הזרועות, לא על העליונה ולא על המגל - המוט הדחיף המעוקל יושב מקביל לקרקע, למרות שהרכב שלי עדיין לא מוגבה מדי. עכשיו צריך לבדוק את זה בשטח.
מעניין שפיות הגירוז שהגיעו עם המוט מאונכות לו ואינן נוחות מדי לתפעול ולכן הורכבו ניפלים אוכיים עם זווית 90 מעלות וככה יותר קל להיכנס אליהם עם פיית גירוז. עוד מה שחסר בקיט זה גומיות כיסוי למפרקים ולכן השתמשנו בגומיות המקוריות.

http://us.f3.yahoofs.com/users/41a8b903z9888bc09/a917/__sr_/4ca1.jpg?phAJirBBLPq2CQBY
וגם זה:

http://us.f3.yahoofs.com/users/41a8b903z9888bc09/a917/__sr_/431a.jpg?phZSirBBii7zMDT.
וגם זה:
http://us.f3.yahoofs.com/users/41a8b903z9888bc09/a917/__sr_/b1e2.jpg?phaSirBBPqTm8Nqw

ד ו ר ו ן
01-12-04, 22:15
איפה התמונות?

האיש הזקן
01-12-04, 22:21
לא מבין את הממשק הזה.....בתצוגה המקדימה היו צילומים....
http://pg.photos.yahoo.com/ph/toy4x4il/album?.dir=a917&.src=ph&store=&prodid=&. done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/toy4x4il/my_photos
נראה אם זה עובד עכשיו.....

ד ו ר ו ן
01-12-04, 22:30
תתחדש..
הקפיצים שלך נראים קצת עייפים,לא ?

האיש הזקן
01-12-04, 23:14
זאת בדיוק הבעיה. הוחלפו, אחד תמורת אחד, בקפיצי הר טוב מיד אחרי שרכשתי את האוטו לפני חודש ולצערי הרב שקעו מהר מדי. יש לי טסט בקרוב אז 'נמוך זה טוב'....אלא שמיד אחרי, בהכרותי הקצרה את האיש אני בטוח שזה יטופל חיש וקל. :lol:

סולי
02-12-04, 01:00
רוני תתחדש,
תהיתי.. זה לא הרכב שהבאתי אליכם למוסך לבדיקה?

אורי.

האיש הזקן
02-12-04, 01:57
הרכב הזה הגיע אלי מ Eran No 1 שממושב בן עמי בגליל. זה הרכב שהבאת?
:?:

eran4x4
02-12-04, 09:34
רוני תתחדש!

האם בדקתה בסגירת מתלה מלאה בצד שמאל שאין מגע בין ה DRAG LINK לזרוע מגל בכל המצבים של ההגה?

כאשר ניסיתי לבדוק (ללא הרכבת הזרוע) אם אצלי יהיה מגע זה נראה יותר מידי גבולי.

סולי
02-12-04, 10:05
***נמחק מטעמי נקיון הפורום, יש ערוץ ה"פ בשביל זה. ***

האיש הזקן
02-12-04, 16:41
***נמחק מטעמי נקיון הפורום, יש ערוץ ה"פ בשביל זה. ***

נמרוד
02-12-04, 17:00
אורי ורוני - נראה לכם שתת הדיון הזה בינכם רלוונטי? אל תוסיפו בבקשה.

ERAN NO 1
04-12-04, 22:31
רוני אם אתה רוצה אתה מוזמן להרים טלפון ערן 050-7937988
***די, תעשו את זה בה"פ ***

-->