PDA

צפייה בגרסה מלאה : מתא"ם פד"מ

גיא
16-03-10, 10:54
לפני כחודש רציתי לעבור באיזה שביל / כביש באחריות שלהם.

צלצלתי, בררתי, שאלתי, הסברתי וקיבלתי תשובה.

תיכננתי את המסלול בהתאם לתשובה.

כשהגעתי למקום, ניתקלתי בחסימה.

טענתי שבררתי מול המתא"ם, צלצלתי למתא"מ בנוכחות החוסמים. ואז התברר שמתא"ם הם ברמת האוגדה או חטיבה ואין להם סמכות ברמת הכביש אלא ברמת האזור.

בקיצור, מה שאני מתכוון להגיד זה שהם לא יודעים כלום מהחיים שלהם.

אי אפשר לסמוך עליהם.

אני נאלצתי לשנות מסלול ברמה של עשרות ק"מ רבות תו"כ תנועה ... זה לא כיף.

נמרוד
16-03-10, 10:59
על איזה מסלול אתה מדבר?

whisky
16-03-10, 11:40
גיא,

מתא"מ הינו ברמת פיקוד ולא אוגדה או חטיבה. בעיקרון כל יחידה בפיקוד חייבת להעביר עדכון על שימוש בשטחי אש.

אלא שלפעמים (די הרבה במיוחד בנגב) יש הבדל בין מה שידוע למתא"מ לבין מה שידוע לתיאום ח"א לבין מה שמתכננות החברות הביטחוניות והניסויים שלהם.

באופן עקרוני על פי הפקודות, כניסה ושימוש בשטח אש ללא תיאום עם הפיקוד היא הפרת פקודה (אני מדבר על היחידה לא על המטיילים). אבל יכולים להיות מקרים בהם התיאום לשטח האש נעשה מאוחר יותר מהמועד שקיבלת אישור בשל אילוצים של מערכת הביטחון. בדיוק לצורך זה רושמים על הטופס מספר טלפון כדי שניתן יהיה להודיע למטיילים שאושרו על ביטול האישור! ואם זה לא נעשה זה מאוד חמור!

בכל מקרה, מתא"מ זה בטח לא גוף שלא יודע כלום מהחיים שלו, ואני הייתי ממליץ לך בשביל כולנו לדאוג להעביר למתא"מ דיווח על המקרה בכתב עם העתק ללשכת מפקד הפיקוד תוך הבהרה של חומרת המחדל, אם הייתם עוברים בציר מקביל ולא עוברים ליד החסימה (לא יודע איפה הייתם אז אני לא יודע אם פיסית זה אפשרי) והייתם נכנסים לשטח אש שתואם מראש הביקור בו זה דבר מאוד חמור ועל הפיקוד לבדוק את העניין ולערוך תחקיר. הרבה יותר חמור מזה שלא נתנו לכם להיכנס, זה יכול להתסיים במוות!

אני לא יודע מה הולך היום, אבל פעם (עשר שנים) דבר כזה היה גורר תחקיר של אג"מ פיקוד.

whisky

גיא
16-03-10, 11:56
בקלות יכולתי להכנס 100 מטר הצידה.
אבל אני לא עד כדי כך אידיוט.

מעבר לבעסה ששינו לי תכניות בלי שרציתי, היה ברור לי שזה לא סתם בשביל הכיף של מישהו לא ניכנסתי בכוח.

מדובר על איזה שביל מקביל לכביש 10 באזור צפוני למדי. הבחורה בטלפון אמרה, אין בעיה להכנס, פתוח !! סע לשלום, החייל בהאמר אמר, אין כניסה, חסימה בהוראת מח"ט.

אני לא מתווכח עם אנשים שיש להם נגב ביד.

whisky
16-03-10, 12:27
בקלות יכולתי להכנס 100 מטר הצידה.
אבל אני לא עד כדי כך אידיוט.

מעבר לבעסה ששינו לי תכניות בלי שרציתי, היה ברור לי שזה לא סתם בשביל הכיף של מישהו לא ניכנסתי בכוח.

מדובר על איזה שביל מקביל לכביש 10 באזור צפוני למדי. הבחורה בטלפון אמרה, אין בעיה להכנס, פתוח !! סע לשלום, החייל בהאמר אמר, אין כניסה, חסימה בהוראת מח"ט.

אני לא מתווכח עם אנשים שיש להם נגב ביד.

גיא, הכוונה שלי היא לא להיכנס למרות החסימה, אלא אם לא הייתם מבחינים בחסימה ונכנסים ממקום שונה! אז האירוע היה יכול להסתיים באסון.

המח"ט הזה מפר פקודה, לצורך כך קיים המתא"מ כדי לתאם את שטחי האש והמעבר בין היחידות השונות, ולא המח"ט הוא לא אלוהים. אם כל הכבוד למח"ט שיתקשר לסמח"ט באחת, מה שהוא עשה יכול לעלות בחיי אדם ולדעתי צריך לדווח על כך כדי שבפיקוד יבינו מה קרה, אני מניח שאתה לא תקבל תשובה, אבל מח"ט שיכור כוח שפועל כמו אידיוט זה לא באינטרסים שלי.

באותה מידה השטח אש היה יכול להיות מתואם ליחידה אחרת שלא יודעת על קיומה של אותה יחידה בשטח והיה יכול להתרחש אסון, או מטיילים אחרים שלא ידעו על החסימה, או שנכנסו לפני החסימה, לשם כך קיים המתא"מ, אפילו לא בשביל מטיילים, המח"ט הזה הוא פשוט אידיוט! אם הוא כן תיאם והמתא"ם לא מתואמים עם עצמם, אז צריך להעיף את מי שעשה את המחדל הזה. אני יודע שזה נשמע בומבסטי, אבל מניסיון של דבר שנגמר בתאונה לפני 12 שנה (תאונה בין פומ"ה למרכבה) בגלל חוסר תיאום שטחי אש במתא"מ אז התייחסו לזה מאוד בחומרה אפילו שבאמת לא היו נפגעים והדבר היחיד שקרה זה פריסת זחל בפומה שלנו (אנחנו היינו מתואמים לאותו שטח אש). עזוב את הטיול שלך תחשוב על ההשלכות החמורות של זה וכמה יותר חמור זה עלול להסתיים.

אבל, אם הייתם באזור כביש 10 אז יכול להיות שהחסימה נבעה מאירוע בטחוני בכלל ולא מתיאום שטחי אש ואז הסיפור הוא אחר לגמרי, בזה המתא"ם לא שולט וגם לא יכול לשלוט.

whisky

גיא
16-03-10, 13:01
טוב אני מעריך שזה לא היה כזה מסוכן אלא אם אתה יורד משבילים ואני לא
כי הם חסמו על הציר.
אני אנסה לראות עם יש לבבר שם
אבל מה שרציתי להגיד פה בכללי זה שתאום עם מתא"מ זה לא מספיק.

המצב בשטח לעיתים שונה מאשר על השו"ח ....

moisofnik
16-03-10, 16:02
גיא,

אבל, אם הייתם באזור כביש 10 אז יכול להיות שהחסימה נבעה מאירוע בטחוני בכלל ולא מתיאום שטחי אש ואז הסיפור הוא אחר לגמרי, בזה המתא"ם לא שולט וגם לא יכול לשלוט.

whisky

כנראה זה המצב. מתא"מ יכול לתאם מול אימוני צהל, אבל לא מול פעילות הצד השני;) ואם באזור כביש 10 יש חשש בטחוני - נחסמים צירים ע"י הכוחות בשטח לצורך מבצעי ובלי קשר לשטחי אש

-->