PDA

צפייה בגרסה מלאה : ונדורה 4X4

AUG
23-03-10, 16:10
שלום ליושבי האתר.

לאחר כשנה של הצקות מצידי, אישתי נכנעה והסכימה עקרונית לקנות רכב שטח.

לאחר קריאה רבה מאוד, כאן ובמקומות אחרים, אני חושב שאני רוצה ונדורה 4X4. ואני מתכוון להתחיל לחפש אחת כזאת שתתאים למה שהכיס מסוגל.

קראתי כל מה שנכתב באתר אי-פעם ( אני חושב:confused:..) על הרכב הזה, אבל לא מצאתי מידע לגבי איך לבדוק אחד כזה לפני קניה.
האם מישהו יוכל לנדב מידע לגבי איזה דברים כדאי לתת עליהם את הדעת?

אני מניח שהכיס יאפשר רק רכב ישן יותר, אז השאלה היא האם אפשר לצפות לזמינות חלקים גבוהה לונדורה מאמצע שנות ה80?

מה בערך צפוי להיות מחיר ביטוח חובה לרכב כזה?

עניין אחרון - האם מישהו מכיר רכב כזה למכירה במצב מכני טוב?

תודה רבה!

מוני_הכוכב
23-03-10, 16:20
אני לא צריך להזהיר אותך מפני הוצאות שוטפות - כך אני משער.
רצוי שיהיו לך הכלים והאמצעים לתקן לבד.
כ"כ רצוי שיהיו לך מניות בתגלית הדלק החדשה בים התיכון.

בהצלחה,

מוני

AUG
23-03-10, 16:48
הי מוני, תודה על התגובה!

אני מבין שיש לגברת הזאת תיאבון בריא וחיבה יתירה לתחנות דלק, וממה שקראתי זה אמור להיות רכב די אמין.

למרות שמלוד מילוי אויר בצמיגים, אין לי נסיון מכני, התכנון הוא לנסות להתמודד עם רוב הבעיות שיצוצו לבד.

בכל מקרה אנחנו מתכננים עליו בתור רכב לטיולים בלבד. אז הוצאות של דלק פחות מדאיגות אותי, ואני גם מתכונן לאפשרות שיהיה צורך בהשבתתו לתקופות מסוימות בשל קשיי תקציב.

יש לך במקרה מידע יותר מפורט עליו?

six 4 life
23-03-10, 17:15
לכמת לך את צריכת הדלק למספרים- בין עירוני רגוע 1-3 1-3.5, שטח 1 ל1 וגם יותר.
מה לבדוק- חלודות במרזבים העליונים של המרכב, גיר, סרנים, ומחלה כרונית וקשה של האוטו הזה- סדקים ושברים באיזור תיבת ההגה.
מעבר לכך קח בחשבון שרכב כזה אפשר להחזיק לאורך זמן רק עם גז, ולא משנה כמה אתה לא מחשבן לדלק. זה רכב שאתה כן מחשבן איתו.

בהצלחה.

AUG
23-03-10, 17:33
אני יודע איפה נמצאים המרזבים, ואיפה הסרנים - איך אני מאתר ומזהה את הגיר ואת תיבת ההגה?

לגבי החלודות במרזבים, בגיר ובסרנים, יש מה לעשות עם זה? או שכדאי פשוט לפסול את האוטו ולעבור למועמד הבא?

לגבי סדקים בתיבת ההגה - איך מזהים אותם, ושוב האם יש טעם לשקול רכב כזה?

אני משאר שאם אמצא מועמד ראוי, אתקין בו עם הזמן גם מערכת גז...

נדב42
23-03-10, 17:35
דבר עם גדי צוקר ...

נדב.

AUG
23-03-10, 17:41
מי זה גדי צוקר, ואיך יוצרים איתו קשר?

six 4 life
23-03-10, 18:12
אני יודע איפה נמצאים המרזבים, ואיפה הסרנים - איך אני מאתר ומזהה את הגיר ואת תיבת ההגה?
תיבת ההגה נמצאת בצד הנהג של הרכב, מאחורי הטמבון הקדמי, ממנה יוצאת זרוע שמסובבת את מוטות ההגה. בקש ממישהו לשחק לך בהגה מצד לצד, כך תוכל לאתר אותה (היא החלק המניע את מוטות ההיגוי) ובהתאם לראות אם היא יושבת חזק במקומה או זזה בצורה מסויימת במקומה (לא טוב).

לגבי החלודות במרזבים, בגיר ובסרנים, יש מה לעשות עם זה? או שכדאי פשוט לפסול את האוטו ולעבור למועמד הבא?
חלודות במרזבים- תלוי ברמת החלודה ברמת ההשקעה שתרצה להגיע אליה (בטיפול בזה).
לגבי סרנים- אין עניין של חלודה אבל רצוי לבדוק חופשים למינהם ונזילות.

לגבי סדקים בתיבת ההגה - איך מזהים אותם, ושוב האם יש טעם לשקול רכב כזה?

הסדקים לא יהיו בתיבה אלא בשלדה עצמה, מה שיגרום לתיבה לזוז במקומה. רכב כזה לא הייתי לוקח מאחר והטיפול והתיקון בתקלה שכזאת דורשת טיפול שורש רציני יסודי- ויקר מאוד מכיוון שברכב הזה הטיפול בבעיה כזאת לא פשוט כלל (ואני מעדן).

אני משאר שאם אמצא מועמד ראוי, אתקין בו עם הזמן גם מערכת גז...
מציע לך לקחת את זה בחשבון כבר במעמד הקניה, אתה מהר מאוד תמצא את הצורך במערכת כזאת.

בכללי, אתה צריך להבין שאתה מדבר על רכב שאין הרבה כמוהו בארץ (ובכללי גם בחו"ל). זה רכב עם נישה מאוד מסויימת ובדרך כלל הרוב הגדול שמחזיק בו לא יוותר עליו ולא יציע אותו למכירה (אלא אם כן סוחר כלשהו).
שנתון הייתי מחפש כמה שיותר גבוה, למרות ששוב- אתה מחפש רכב שאין הרבה כמוהו.
לגבי מחירים- הטובים השמורים והמטופחים (ללא קשר לשנתון) יעלו לך מעל ל40,000 ש"ח.
הסטנדרטיים שעדין לא מצאו בית חם, יכולים לעלות לך מ10-15 למשהו ישן ולא יפה כלל, והלאה.
חפש בסבלנות, לאט לאט. אולי בסוף תמצא אחד יפה שיענה לך על הדרישות. זה יקח זמן, תהיה מוכן לזה.

בהצלחה.

דרור ברלי
23-03-10, 18:49
הונדורה של צוקר היא בעלת מנוע דיזל. מודל גבוה יותר ועוד הרבה יותר נדירה. צריכת הסולר שפויה מעט יותר מאשר בבנזין - אני מעריך שסביב 5-6 ק"מ/ליטר אבל אל תתפוס אותי במילה.

לגבי ונדורה בנזין - בלי מערכת גז, אחזקת רכב כזה אינה מעשית ואינה כלכלית. למכר שלי היה רכב כזה ששימש לעבודה - היה מצוין דווקא, אבל שתיין זה לא מילה. 3-4 לליטר בממוצע רגוע, בלי ללחוץ.
על בנזין נטו, טיול פשוט של יומיים לדרום יכול לעלות 2000-2500 שקל רק בדלק, לפני שאר ההוצאות שמסביב. לדעתי זה הזוי, זה דפוק לחלוטין. לגבי חוקיות מערכת גז ברכב כזה - צריך לברר.

yarinzim
23-03-10, 20:16
מערכות גז "חוקיות" ניתן לעשות עד נפח מנוע של 5200 סמ"ק.

six 4 life
23-03-10, 21:12
מה אתה אומר.

yarinzim
23-03-10, 21:31
אתה רוצה לחלוק איתנו את שאר המשפט או שזה הכל?

six 4 life
23-03-10, 21:48
אני אומר שכדאי שתבדוק טוב את הדברים שלך לפני שאתה כותב אותם.

AUG
23-03-10, 22:45
1:1 בשטח?!
אני מקווה שמדובר בשטח ממש ממש מאתגר, כמו למשל... טיפוס ב90 מעלות.

אם הפטרון הריאלי היחיד זה לחפש ונדורה דיזל, איך בעלים של ונדורות בנזין 5,700 מצליחים לטייל איתן בלי למשכן כיליה? כולם על גז?

עוד שאלה:
האם אפשר להניח שמכיוון שמאז הA TEAM ונדורות לא ממש השתנו חיצונית, אז גם החדשות יותר בעלות אותם מכלולים מכאניים(לעניין חלפים)?

ושוב תודה לכל המגיבים - זו עזרה גדולה מאוד!

גיל.

ofervan
23-03-10, 22:52
בוא נתחיל מהסוף - בתור אחד שהחזיק ונדורות כאלה שנים רבות (ואחת עוד מוסלקת במחסן, ממתינה לזמנים טובים יותר) - זה אחד מכלי הרכב הכי כיפיים שהיו לי עד היום. אתה יושב בגובה של משאית, רואה את כל העולם מלמעלה, המנוע חייתי (V-8 בנפח 5700 סמ"ק, בנזין כמובן), נפח העמסה שלא נגמר. אפשר להכניס פנימה שתי משפחות על כל ציודן ולצאת לשבוע במדבר בלי להזדקק לגגון. הנהיגה נוחה מאוד, וגם העבירות מפתיעה. בגדול, לרכב אין בעיות מכניות יוצאות דופן. עד כאן היתרונות.
החסרון העיקרי הוא כמובן צריכת הדלק, בנסיעת כביש רגועה הייתי מגיע ל-4:1, בשטח - יותר טוב לא לדעת... הסבתי את הונדורה שלי לגז, בזמנו זה היה מאוד משתלם, היום אני לא סגור על הפער בין מחיר הבנזין לגז ונדמה לי שגם יש איזה היטל באגרת הרישוי השנתית, לא יודע האם זה עדיין כדאי. בזמנו, בשקלול של מחיר הגז מול מחיר הבנזין כולל ההפחתה בשל צריכת גז/ק"מ גבוהה יותר מאשר בנזין, הנסיעה על גז היתה שקולה לצריכה של 7-8 ק"מ/ליטר בנזין.
תריץ חיפוש באתר, היו לא מעט שרשורי שאלות על הרכב הזה, אני חושב שתמצא שם את כל התשובות. למשל זה
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=30470&highlight=%E5%F0%E3%E5%F8%E4
וזה
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=13645&highlight=%E5%F0%E3%E5%F8%E4
ובוודאי יש עוד
*

AUG
23-03-10, 23:17
את שני השרשורים האלה כבר קראתי (כמה פעמים) בעבר, והם היו מאוד מועילים.
אבל עדיין חסרה לי מעט אינפורמציה שלא נידונה בהם, או בשרשורים האחרים שקראתי באתר.

yarinzim
24-03-10, 06:10
המידע שמסרתי מבוסס על מידע שקיבלתי מחברה שמרכיבה מערכות כאלה. כששאלתי לגבי הבלייזר שלי נאמר לי שמנוע כמו שלי (5700) הוא "גדול" מדי למערכת גז חוקית, המתקין אמר שעד 5200 אפשר לעשות מערכת גז חוקית. אני רק מוסר מידע הלאה..

ofervan
24-03-10, 08:35
תמקד את השאלות, כך יהיה יותר קל לענות

ofervan
24-03-10, 11:44
בקשר לשינויים המכניים: המנוע בבסיס דומה, דגמים ישנים מוזנים קרבורטור, לחדשים יותר (מ-89 אם אני לא טועה) שינו להזרקת דלק חד-נקודתית (TBI), שזה אומר גם הוספת מחשב ניהול מנוע וחיישנים למיניהם. בגדול, לא תתיקל כמעט בבעיית מחשב או חיישן. במקרה שהולך מנוע - עלות מנוע מפירוקים או מיבוא - 10 עד 15 אלף שקל, על זה תוסיף עבודה. שים לב שבוונדורות 4X4 מנוע V-8 בעוד שבוונדורות הרגילות בדרך כלל יש מנוע 6 צילינדרים, כך שהוא לא מתאים כתחליף.
הגיר במודלים הישנים הוא של 3 הילוכים, בחדשים יותר, ממודל 91 או 92 יש כבר גיר 4 הילוכים, גם הוא ממוחשב.
רגיש לטיפולים, צריך להחליף שמן ומסנן באופן תדיר כדי לשמור עליו. שיפוץ גיר כזה יכול לעלות כמה אלפים טובים. הגיר זהה לזה בוונדורה רגילה.
טרנספר - תלוי בהסבה, היו במהלך השנים כמה דגמים. לטרנספר יש מתאם לגיר עשוי אלומיניום, רגיש ועשוי להיסדק ו/או להישבר.
הסרנים במרבית הדגמים זהים - ג'י.אם 14 בולט קטן מאחור, דנה 44 קדימה. יש דגמי HD עם סרן אחורי 14 בולט גדול ודנה 60 מלפנים.
הסרן הקדמי ייחודי (במקור הוא סרן של פול-סייזים מתוצרת פורד), במקרה של תקלה בסרן כזה אתה צריך ל"שחוט" ונדורה אחרת...
כפי שוודאי קראת בשרשורים האחרים, זה רכב שעבר הסבה בסדנאות בארה"ב, לא ירד ככה מהליין של ג'י.אם. חלקי הגה ושאר חלקים שהם ייחודיים להסבת הרכב אפשר להשיג בקלות בארה"ב.
יחסי העברה בסרן - 4.1, שונים משל ונדורות 2X4, כך שגם כאן סרן אחורי של ונדורה כזו הוא לא תחליף (אלא אם תחליף את יחסי ההעברה בתוך הסרן).
כל השאר - חלקי פח, פנסים, דש בורדים, כסאות, כל מה שקשור לקוסמטיקה של הרכב - זהה לוונדורות הרגילות.

itayhi
24-03-10, 11:52
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?p=302217#post302217

כאילו משמים נפל לך...

בכל אופן, כמה שאלות השוואה לא קשורות מאחד שרק לפני פחות מחצי שנה התחיל להתעניין בפול-סייזים:

כל הואנדורות 4X4 הגיעו עם מנועי 5700? לא הגיעו כאלו עם 4300? למה בעצם? לא מספיקה הבהמתיות של 4300?
מה ההבדלים מבחינת שלדה בין ואנדורה לסונומה מאותם שנים? (דיברו על שילדה גמישה יחסית של הואנדורות ואני לא מרגיש שום גמישות בשלדה של הסונומה)

תודה

איתי

ofervan
24-03-10, 12:17
לאמריקאים פתרונות, ככה הגיע, עם ה-V8. אני לא חושב שעשו הסבות למנועי שש. ייתכן שזה קשור לדירוג כושר הגרירה בארה"ב.
השלדה של וונדורה היא של פול-סייז, דוגמת הסיירה, לא של סונומה. והיא יוניק: למרות שהשסי והבודי נפרדים, הם מולחמים אחד לשני, יותר נכון מחוברים בריתוך נקודתי (פונקט-שווייס)*

itayhi
24-03-10, 12:47
השלדה של וונדורה היא של פול-סייז, דוגמת הסיירה, לא של סונומה. והיא יוניק: למרות שהשסי והבודי נפרדים, הם מולחמים אחד לשני, יותר נכון מחוברים בריתוך נקודתי (פונקט-שווייס)*

וזה הופך אותה לגמישה יותר? נותנת מהלך מתלה טוב יותר עקב הגמישות?

בסונומה אצלי המהלך הוא בערך כלום והשילדה הקשיחה (מאוד, לדעתי) לא עוזרת בעניין בהצלבות למינהן, זאת אגב הסיבה שאני חושב שאין מנוס מנעילה אחורית אם אני רוצה לטייל עם הרכב הזה.

אגב, מה בעניין מרחק סרנים? יש הבדל בין הסונומות לוואנדורות? (כמובן שמדובר על גירסאות ה4X4)

ועוד שאלה אחת לסיום, מה המשקל העצמי של וונדורה 4X4 ?

תודה

איתי

AUG
24-03-10, 14:25
אז מסתמן שהאופציה הריאלית ביותר היא לחכות לונדורה דיזל.

איך הביצועים שלה?
האם גם מנוע דיזל כ"כ יקר להחליף?

kobiarava
24-03-10, 16:58
אז מסתמן שהאופציה הריאלית ביותר היא לחכות לונדורה דיזל.

איך הביצועים שלה?
האם גם מנוע דיזל כ"כ יקר להחליף?

הבעיה היא, שוונדורות דיזל 4X4 הן נדירות בהרבה, ומכאן שיהיו גם יקרות. המנוע אמין בסה"כ, חזק בהחלט, מעבר למנוע רוב החלקים זהים לבנזין. מנוע דיזל לוונדורה (6.5 ליטר) יעלה כ-10K לפני עבודה, לפחות ככה עלה בפעם האחרונה שהחלפתי כזה, לפני כ-5 שנים.

קובי

ofervan
24-03-10, 17:07
לאיתי - הבדל אחד מהותי במהלכי מתלה הוא שלוונדורה 4X4 סרן קדמי חי, לעומת ה-IFS של הסונומה.
מרווח הסרנים של הוונדורה הבינונית באורכה, זאת שנפוצה בארץ, הוא בערך 3.2 מטר. לא יודע מה של הסונומה, אבל אני מעריך שהוונדורה ארוכה יותר ובוודאי רחבה יותר.
משקל עצמי - 2.2-2.5 טון, תלוי קונפיגרציה, המשקל הכולל 3.9 טון.
לגבי הצריכה במנוע דיזל - ההבדל לא יהיה בשמיים, משהו כמו 5-5.5 ק"מ לליטר.
וכמו שקובי כתב, וונדורות דיזל 4X4 נדירות מאוד בארץ ואם כבר יהיה מישהו שימכור, המחיר בוודאי יהיה בשמיים. אגב, זה המצב גם עם הסוואנות 4X4, הן אולי פחות נדירות אבל המחיר שנדרש עליהן גבוה

GodsFather
24-03-10, 17:12
וכמה מסובך זה להסב מבנזין לדיזל ?

kobiarava
24-03-10, 17:22
לא צריך להיות מטורף מדי, מכיוון שהדיזל הוא "טיפש" ללא צמות מורכבות, אבל עדיין לא עניין של מה בכך, ומצריך מחשבה וניסיון לפני כניסה לפרוייקט כזה. העניין יכול לצאת אפילו כלכלי למדי, כי ונדורה 4X4 יפה ככל שתהיה, אם תימכר עם מנוע גמור, תעלה מעט יותר ממחיר משקלה בברזל

קובי

AUG
24-03-10, 18:28
האם יש אפשרות להשתמש במנוע V6 מונדורה רגילה בשביל גרסת ה4X4?
אני מניח שזה סיפור זול בהרבה, אם אפשר...

ofervan
24-03-10, 19:44
כל ההסבות שהוזכרו כאן בעייתיות מהבחינה החוקית
בזמנו היה אישור להחליף מנוע מבנזין לדיזל - היום כבר לא מאשרים

דרור ברלי
24-03-10, 21:02
האם יש אפשרות להשתמש במנוע V6 מונדורה רגילה בשביל גרסת ה4X4?
אני מניח שזה סיפור זול בהרבה, אם אפשר...

לא חושב שבהסבה כזו תרויח משהו מבחינת צריכת הדלק. התוצאה של זה תהיה פחות כוח זמין, ומנוע שמתאמץ יותר להזיז את הרכב ולכן בולע דלק בקצב דומה. גם הונדורות 2X4 בעלות מנוע ה-V6 לא עוברות יותר מ-5 ק"מ לליטר בתנאים נורמליים...

פרט לצריכת הדלק, מנוע ה-5.7 הוא נקודה חזקה ברכב הזה. זה "מנוע עבודה" מיתולוגי - חזק וגמיש וגם אמין. בטיפול נכון אלה מנועים ששורדים מאות אלפי ק"מ.

בהנחה שאתה מודע למה אתה נכנס ומוכן להסתכן בהסבה לא ממש חוקית להנעה בגז, הואנדורה שיריב מציע נשמעת לי לפחות כמו מציאה.

AUG
24-03-10, 21:55
אם הסבה לגז היא עניין בעייתי מבחינת החוק, כנראה שלא אסתבך איתה.

אני מבין שמנוע V6 יתן פחות לרכב הזה מבחינת ביצועים, ולפי מה שאתה אומר, גם לא ישנה את צריכת הדלק(?). הסיבה שאני שואל על החלפה כזאת, היא שהתכנון שלנו היה להשאר עם הונדורה (אם נקנה) להרבה מאוד שנים. אז סביר להניח שבשלב כלשהו המנוע יפרוש, ולהתמודד אז עם הוצאה של קרוב ל20,000 ש"ח למנוע חדש זה TURN OFF די רציני!

האם החלפה בבוא הזמן לV6 היא חוקית? אם כן, לאיזה מחיר אפשר אז לצפות?

ערן CJ
25-03-10, 07:56
היה לי חלום כזה לזמן קצר מאוד.
לפני 4 שנים רכשתי ואנדורה 4X4 במחיר מצחיק (8000 ש"ח) וחשבתי להפכו ל"קמפר" נוח לטיולי המשפחה.
מיד לאחר הקניה התברר שראש מנוע גמור. חשבתי לעבוד לבד אבל למדתי שמיקום המנוע מאוד לא נגיש. בפתיחת הראשים למדתי שהסיפור הוא בעצם מנוע. מצאתי מנוע אבל לאחר ההתקנה התברר שגם הוא לא תקין. אחרי שתי החלפות והרבה כסף נמצא המנוע התקין.
התחלתי לנסוע ברכב וגיליתי שהוא מתאים לטיולים קלים מאוד. זויות הנטישה נוראיות והנוחות בנסיעה אינה טובה. הרכב מתנהג בקופצניות של משאית ותחושת חלוקת המשקל בין הסרן הקדמי לאחורי מפחידה.
צריכת הדלק אינה שפויה בעליל, אבל את זה ידעתי מראש.
החלטתי לרדת מכל העניין כשבעל מוסך UMI שהוא חבר טוב הסביר לי שאיכות ההרכבה/בניה של מכלולי ה-4X4 בעייתית מאוד (לא מדובר בוויגלי). הוא הרים את הרכב על הליפט והראה לי ריתוכים ברמה של ילד בן 5.
מכרתי את הרכב לעופר שככל הנראה שמו באתר עופרואן. הוא היה "משוגע" על הכלים האלו. אחרי תקופת מה ביקרתי אצלו וראיתי שהוא הרים את הרכב לרמה גבוהה, התקין מערכת גז ובנה מחדש את כל פנים הרכב.
נדמה לי שזה רכב עם פוטנציאל כפרוייקט אבל לא באמת מתאים לטיולים בישראל.

בתור רכב טיולים? רוב רכבי השטח מבצעים טוב ממנו בשטח.
בתור קמפר? קנה ג'יפ קטן ונוח והכסף שתחסוך על דלק יספיק לך לצימר מפנק.
בתור רכב להתעסק בו לצרכי הנשמה? המודלים החדשים ממוחשבים וקשים לטיפול עצמי. הנגישות אל מכלולי המנוע נוראית. החלקים לא זולים (גם לא מאוד יקרים). אבל, עם הנשמה לא מתווכחים...

בהצלחה,
ערן CJ

דרור ברלי
25-03-10, 09:46
קנה ג'יפ קטן ונוח והכסף שתחסוך על דלק יספיק לך לצימר מפנק.
ערן CJ

ואני מוסיף - בכל טיול וטיול.... וגם יישאר עודף.

וזה די ממצה את סיפור הואנדורה 4X4.

AUG
25-03-10, 22:17
תודה רבה לכולם. עזרתם לנו לרדת מזה.
עכשיו צריך למצוא מועמד אחר...

-->