PDA

צפייה בגרסה מלאה : אוויר למנוע ממאוורר חשמלי .

polar bear
17-04-03, 21:53
פעם העלה מישהו את הרעיון הזה, ו"מישהו" אמר לו שהמנוע צורך המון אויר ויהיה קשה למצוא מאוורר שיספק את הכמות.
אבל, יש כאלה שמספקים 2500 CFM , שזה יותר ממה שהמנוע שלי צורך בשיא סל"ד, אפילו אם זה נתון מוגזם ב 20% , או שיש לי טעות בחישוב.
נגיד מנוע 6 ליטר ב 5000 סל"ד צורך בערך 525 CFM.
לפי הבנתי - CFM - פיט מעוכב בדקה.
ומקדם המרה מליטר בדקה ל CFM בערך 0.03 .

תודה.

יוני5
17-04-03, 23:16
בוא נעשה חישוב זריז:

מנוע 4 ליטר עושה ב2000 סל"ד 1000פעולות בדקה.
בכל פעולה הוא צורך 4 ליטר אויר (נוריד את כמות הדלק לצורך החישוב).
כלומר 4000 ליטר בדקה.

2500 CFM שווים ל:

פיט לצורך החישוב 30 ס"מ כלומר פיט מעוקב 27,000 סמ"ק דהיינו 27 ליטר

יש הפרש של 2 סידרי גודל,

או שאני טועה בחישוב

אחרת, מי צריך טורבו יקר, תקע מאוורר חשמלי ופתור את הסיפור (או שזה גם סיפור של לחצים, אבל אני לא מבין בזה שום דבר).

יוני5

polar bear
17-04-03, 23:39
יוני - זה כמעט אותו הדבר.

לצורך הדיוק - פיט נגיד 33? ולמה דיוק? כי אתה מעלה במעלה שלישית, ואז לא יוצא 27K אלא כמעט 36K.

ואז אם תחלק מספר מסוים ב 36 או תכפיל אותו ב 0.03 יצא לך כמעט אותו הדבר.

זה לא לצורך טורבו.

Bulldog
18-04-03, 00:53
charger?

חנן-ג'יפולוג
20-04-03, 00:07
הם מספקים את הכמות הזו באפס הפרש לחצים. בדוק את העקומה של המאווררים האלה כאשר יש הפרש לחצים בין צד אחד שלהם לצד השני של, נגיד, 0.5 אטמוספירה ותראה שהיעילות שלהם יורדת לאפס.

polar bear
21-04-03, 21:44
זה מה שחשבתי.........וחבל שזה כניראה נכון.

אבל בבוא הזמן ניראה כמה זה "מסובך" לעשות את זה, ואולי יהיה ניסוי.

נמרוד
27-04-03, 19:13
עודד, הרעיון של משאבת אויר חשמלית גרוע בעליל. זה מסוג הדברים שאין טעם אפילו לנסות. במקום להכנס למספרים (מה שאני יכול לעשות היטב עפ"י השכלתי) אני פונה לשכל הישר:

שימור אנרגיה.

בהיותך חובב מנועי V8 ידוע, אתה בוודאי יודע איך נראה מדחס-על, supercharger מטיפוס Roots . הכונס הטיפוסי של הדברים האלו, ענק בעל שלושה פרפרים, מוכר בוודאי לכל חובב מכוניות hot-rod ו/או סרטי נעורים אמריקאיים. חתיכת משאבה ענקית, עם תא אחד עד שלושה, מונעת ברצועה ישירות מהמנוע. אתה רוצה כזה דבר, לא פחות מבחינת הספיקה והלחץ שהוא יוצר, שיהיה מונע במקום ברצועה ישירות מהמנוע, ע"י מנוע חשמלי חיצוני. ברור לך אני מקווה שהמשאבה החשמלית שלך לא תהיה בחיים יותר קטנה או תצרוך פחות כוח ממדחס רוטס? היא תהיה יותר גדולה, כי בנוסף היא צריכה מנוע. אתה תצטרך גם אלטרנטור מוגדל מאד בשביל להפוך הספק של כמה וכמה כוח סוס נדרשים לחשמל ,ולאבד בדרך יותר הספק מאשר רצועה, שהרי אתה רוצה להעביר הספק סיבובי מהמנוע להספק סיבובי שנדרש ע"י המשאבה... למה לעזאזל לעבור את שלבי הביניים של המרה לאנרגיה חשמלית והמרה חזרה לסיבוב, עם הפסד של 10-15% בכל שלב, כשאפשר להעביר סיבוב לסיבוב ע"י רצועה עם הפסד כולל של 5% בערך?

המשאבה דנן גם לא תוכל להיות מסוג מניפה פשוטה כמו שאתה מדמיין. כי מניפה דורשת שטח חתך גדול, מאד. מניפה בגודל של מניפת קירור של הרדיאטור רחוקה מלהספיק לצורך זה. מניפה מתאימה מעצם טבעה לעבוד בזרימה פתוחה, ולא בצינורות - בשביל זה יש משאבות מסוגים אחרים, למשל משאבה צנטריפוגלית דוגמת מגדש טורבו (שצריכה לעבוד בסל"ד גבוה מאד) או מגדש רוטס (דוגמת משאבת השמן) שיכול לדחוף הרבה במהירויות סיבוב נמוכות.

polar bear
27-04-03, 23:09
נמרוד - זה לא לטורבו{כל שהוא} , ולכן אני לא צריך "משהו" שיבנה לחץ אדיר או יספק כמויות אדירות של אויר, אני לא צריך את זה בסל"ד גבוה, או במהירות נסיעה גבוהה.

כן יש לי מקום לשים מאורר חשמלי, כזה של רדיאטור. מאחר ובכל מיקרה יצמח לי עוד מעט שנורקל על הגג, וכניראה הפילטר ישב שם, או גם שם , אז למה לא לחבר "וינטילטור" ולבדוק. וינטילטור בחינם יש, ברגים יש, זהו.

יעבוד? יופי.

לא יעבוד? לא נורא.

הצעד הבא - קירור האויר ע"י מערכת המיזוג :lol:

תןדה.

נמרוד
27-04-03, 23:15
עודד, אז בשביל מה זה נועד? לפי זה נגדיר מה זה "יעבוד" או "לא יעבוד". לפני שאני מספר לך מראש, בחינם, שזה לא יעבוד... אבל הי, תעשה ניסויים, חופשי... (מי שחושב שהמדע מתקדם ככה, טועה) :lol:

polar bear
27-04-03, 23:44
המטרה: להעלות את הלחץ בסעפת לכוון 0 מונומטרי { לא משנה באיזה יחידה מודדים}, אם אני אגיע ל -0.2 בר , עשיתי את העבודה.מהירות ואיכות זרימת האויר.

אני לא הולך למדוד נתונים כי כרגע זה לא מענין אותי, רק תוצאה.
אם התוצאה תהיה טובה אז ימדדו נתונים.

אם כל מה שאני אומר זה שטויות? יכול להיות.

נמרוד
28-04-03, 19:49
המטרה: להעלות את הלחץ בסעפת לכוון 0 מונומטרי { לא משנה באיזה יחידה מודדים}, אם אני אגיע ל -0.2 בר , עשיתי את העבודה.מהירות ואיכות זרימת האויר.

אני לא הולך למדוד נתונים כי כרגע זה לא מענין אותי, רק תוצאה.
אם התוצאה תהיה טובה אז ימדדו נתונים.

אם כל מה שאני אומר זה שטויות? יכול להיות.

אתה לא הולך למדוד נתונים, אלא רק את התוצאה... אני היחיד שזה מצחיק אותו :?: :lol: :lol:
אוי עודד, אתה בסדר...

polar bear
29-04-03, 00:43
תראה - תוצאה זה קל לבדוק - נוסעים עם נוסעים בלי - יש הבדל או לא?

נתונים - ז"א - פרמטרים - זה לפחות מד לחץ/תת לחץ סעפת עם הברגה מתאימה, ואולי מאריך שיהיה אפשר ליסוע כשהוא מחובר, מהירותץ זרימה אין לי מושג איזה מכשיר יעשה לי את זה.

וזה למה אני לא אבדוק נתונים.

אני שמח שזה מצחיק.

-->