PDA

צפייה בגרסה מלאה : מטחנת קפה - הוראות שימוש...

יואב פולס
30-03-10, 15:37
שלום, חג שמח, צום קל, זהירות עם המצות...
גיליתי שבראש השנה האחרון קיבלתי מטחנת קפה.
ממיר מתח יש באוטו, האם "שווה" לקנות פולי קפה ולטחון אותם רגע לפני בישול הקפה או שהטעם יהיה אותו הטעם כמו בקפה מהשקית של עלית/לנדוור/שופרסל/נחל'ה?
איפה קונים פולי קפה? יש תערובת מסויימת? קולומביאני? פקיסטני? ברזילאי? ברזילאי עם חוטיני? מה?
מישהו עושה את זה או שהפלצנות עולה לי למוח.
תודה
יואב

יוני5
30-03-10, 15:41
טחן בחנות ותסגור הרמטי. מעבר לכך רק לאניני טעם אמיתיים - לא רלוונטי לגביך.
אתה יכול לקחת גם גללי עיזים (נראה די דומה לפולי קפה או לחרצני זיתים) ולבשל אותם בפינג'אן. אם הצלחת לשכנע את עצמך שהגרוטאות שהחזקת ב 10 שנים האחרונות הן אמינות ומשובחות, אני בטוח שתצליח לשכנע את עצמך שהתבשיל שיוצא מגללי העיזים הוא קפה משובח.

(חשבת שאם תמכור את הדרעקרובר אני אניח לך לחופשי).

יוני5

יואב פולס
30-03-10, 16:15
יוני,
אתה יכול להלעיז כמה שאתה רוצה, אבל אחרי שמכרתי את ה...(הכניוי נמחק. המערכת) ההוצאות שלי ירדו משמעותית בגלל שהפסקתי לייבא עלי תה צעירים ורעננים מסרי לנקה...
יואב

PW
30-03-10, 21:04
יקירי:
הפוך גוטה. הפוך. (לא קפה הפוך, אלא סד"פ).
נפלת בפח המציאות במקום להגדיר אותה. אז מה אם קיבלת מטחנת קפה חשמלית?
קודם כל תחליט אם בתחום השתייה החמה בשדה אתה שייך לזן א':
הסגפנים / חוסכי הזמן / הסובלים / "לי זה עלה יותר" / "אני לא פלצן" / "בשביל מה זה טוב" / "אין לי מקום באוטו" / שותי התה / שותי ה"תה צמחים בלבד" ר"ל,
או לזן ב':
כאלה המגדירים כל פעם מחדש את המציאות בהם הם חיים ופועלים, גם אם מדובר ב"סתם הפסקת קפה" או אפילו רק "קפה אחרי האוכל".
אם החלטת (וזו החלטה עם מחירים לא פשוטים לפעמים) להשתייך לזן הראשון - הפסק לקרא כעת וחזור לעיסוקיך השגרתיים.
אם לעומת זאת בחרת באפשרות ב', (שבצידה סוג מחירים אחר, לעיתים כבר ויקר יותר) - כאן מתחילה הסאגה המעניינת. או אז, אני מבקש להציע לך נקודת מבט נוספת / אחרת על מציאות חייך המורכבת.
לפני שנמשיך, אני מציע לך לקרא בעיון את הכתבה המצוינת שעלתה כאן על הכנת קפה בשדה. אני אתרכז כמובן רק בתחום הצר של פולי הקפה, בסדק הזמן הזעיר שבין בחירת הסוג המועדף, אריזתו, (במנות קטנות), טחינתו בשדה עד להכנת הקפה גופה, שזו כבר סאגה אחרת וארוכה בפני עצמה שלא תעלה כאן בדיון באופן מורחב.
לך לקרא – ואחר כך נמשיך.

ברכות על סיום הכתבה. אם הפנמת את רוח הדברים, בבחינת "דברי אלוהים חיים" הכתובים / מתוארים בה, הבנת כי אם החלטת "ללכת עד הסוף", סדר הפעולות צריך להיות אחר. אני מציע, כמקובל, להגדיר קודם את הדמ"צ ("הדרישה המבצעית") ואחר כך לייצר פתרונות.
לפי סדר זה, הדרישות הן:
א' - קפה מעולה, "שנטחן במקום".
ב' - שמירה על טריות הפולים שנבחרו בקפידה.
ג' - "זמן זה לא גורם משפיע" (אם זה כן, וזה בסדר – ע"ע "אפשרות א' " לעיל).
יתר על כן, אם "זמן הוא לא גורם משפיע" – או לחילופין "קפה הוא גם אמצעי למשוך זמן" – הרי אנו מנותבים מאלינו לפתרון המבצעי האולטימטיבי, המוחלט והסופי – בדמות מטחנת קפה ידנית והנגזרות המחויבות מפתרון זה.

סדר הפעולות: (סד"פ)
1. בחר את חנות הקפה החביבה עליך (המלצות בהמשך).
2. סע לחנות: כשזמנך בידיך, בגפך. קפה זה משהו שבוחרים לבד.
3. בקש את עצת המוכר לגבי הרכב הפולים הקלויים הרצוי שירכיבו את בחירתך.
4. בקש לראות ולהריח את הצעות המוכר בפועל. כלומר, טחינת כמות קטנה של תערובת הפולים המומלצים, הכנת קפה "במקום" וטעימתו.
5. לא להגזים: "האויב של הטוב – זה היותר טוב". ניסוי של 2 / 3 אופציות הוא די והותר. לא צריך לטרטר סתם אנשים טובים ומסורים העוסקים בקודש.
6. את הסוג שנבחר בקש לארוז באריזות ואקום קטנות, במנות של, נאמר, בין 30 ל – 50 גר'.
7. בחר מטחנה ידנית ראויה. הקריטריונים המרכזיים לפי סדר חשיבותם: א' – איכות הטחינה. ב' – גודל פיזי. ג' – צבע (רק לא אדום). ד' – מחיר.
8. שלם וסע.

בהנחה שקראת את הכתבה המצוינת לעיל וכל שאר ההמלצות כבר יושמו על ידך - ללא ספק, חיי הקפה שלך יתחלקו לשניים. לפני אירוע רכישת מטחנת הקפה הידנית והפולים הקלויים באריזת ואקום – ואחריהם. דמיין לעצמך את הסאגה הנפלאה בטווח הזמן הקצר בין ההחלטה על הפסקת הקפה ובין הכנתו בפועל:
אחרי שבחרת מקום ראוי, קהל מתאים ועיתוי מועדף – הוצא את אריזת הוואקום של פולי הקפה הקלויים ואת מטחנת הקפה מהערכה (הרי לא תזרוק אותם "סתם באוטו"). הכנס כמות מדודה של פולי קפה נבחרים למקומם במטחנה והחל לסובב במרץ. את הדבר הבא שיקרה קצת קשה לתאר במילים, אבל אני אנסה:

כתלות בסוג הפולים הנבחר, יתחיל להתפשט ריח ניחוח של קפה משובח ברחבי השדה.
ברדיוס של כקילומטר ומחצה:
צבאים יחדלו מריצתם.
ציפורים יפלו מהשמיים אחרי שישכחו לנפנף בכנפיהן.
כל הרי הגעש וכל הסערות יעמדו מזעפם
כל האריות וכל הנמרים יעמדו שמוטי ראשים
הקהל האוהד שבחרת להשקות בו את הקפה יצא מדעתו שלא על מנת לשוב.

ההמשך הוא בדיוק כפי שמתואר בכתבה המצוינת (ע"ע לעיל) אבל אתה את שלך כבר עשית. את מקצת המחירים שזה גובה / יגבה אתה כבר מתחיל להבין לבד: זמן, כסף וסטנדרטים גבוהים. לא תמיד יוותרו לך על האיכות שהפגנת – גם אם זה לא ממש מתאים לך כרגע מבחינת זמן ומאמץ.

נקודה חשובה לפני שנסיים: בחירה באפשרות ב' (ע"ע לעיל "זן ב') כוללת בתוכה כמובן את הפעולה האופיינית לאפשרות א' (ע"ע "זן א') במקרה של קוצר זמן, חוסר חשק, חסרון בתשומות או בחירה בתה צמחים אורגני (ר"ל / ל"ע לעיל). בבחינת "מרובה המחזיק (גם) את המעט" לעומת זאת בחירה באפשרות א' היא סופית ויחידנית. לתשומת לבך. אני בטוח שתחליט נכון.

נ.ב.
לא נותר לי אלא להמליץ על בית עסק המתאים בדיוק לסד"פ המבצעי שתואר לעיל והוא נקרא: "קפה עולה" באז"ת כנות על יד צומת כנות / חצר המלכה. מדובר באדם יקר ומקצועי בעל עסק מצוין ושווה לכל נפש לקפה על כל סוגיו, גווניו, אמצעיו וצבעיו. חוץ מזה ("גילוי נאות" עאלק) הוא גם חבר טוב.

לרוויה וחג שמח.

יואב פולס
30-03-10, 23:04
,USV GK V,DUCV VTRUFV VUCNPURY,'
כוסאמו...ה CAPS LOCK היה דלוק.
מההתחלה.
תודה על התגובה הארוכה והמפורטת,
כפי שהבנת הכיוון הוא כן לנסות ליהנות מקפה טחון במקום. בלי פילוסופיות של אייל שני.
קפה טחון טרי נטו.
ממה שכתבת אני מבין ש:
1. אין בכוונתי לנסוע לכנות בשביל קפה.
2. קטן עלי קפה. החזקתי לנדרובר למעלה מעשר שנים.
3. אילנ'ס, ארקפה, ארומה - נראה לי שארקפה יהיה בסדר.
4. אבקש שיארזו לי את הפולים באריזות ואקום של 40 גר'.
5. ארגז כלים חדש לנושא - מחכה (היה מבצה באייס...)

שאלה:
איך הכי נכון לשמור פולי קפה שטרם נטחנו והם סגורים בווקום? במקפיא? בג'יפ? על השיש במטבח?
תודה,
יואב

zagi
30-03-10, 23:09
רק להוסיף על הדברים לעיל , שילוב הפולים ( פולי קפה )המנצח מבחינתי הוא 2/3 קולומביאני 1/3 ברזילאי ... אליפות -למי שאוהב קפה חזק .

אם יותר קל לך , בלוד באיזור התחנה המרכזית ישנו מקום קטן שנקרא "קפה אל-מהבש " מחזיק פולים טובים וטריים ( חוץ מזה שאני לקוח ותיק מאוד אין לי קשר למקום ) , אך הוא מחזיק רק פולי קפה וטו לא .

tzagi
31-03-10, 04:33
יואב,
בתור אחד שאוהב קפה ומשתמש במטחנה יומית אני יכול לספר לך ככה
קפה מתחיל לאבד מטעמו מהרגע שהוא נטחן, (תהליך חימצון)
אני כמובן לא יודע לאיזה פולי קפה יש לך גישה ואיזה קפה אתה מתכונן להכין
לקפה טורכי אתה צריך גריסה מאד דקה, אני לא יודע אם תוכל לטחון ככה במכונה ביתית
אבל לאספרסו או לפרקולטור זאת הדרך המעודפת
אני אישית מכור ל FRENCH ROAST
פולים קולומביאנים
קליה עשירה ומלאת טעם.

יואב פולס
31-03-10, 08:41
יואב,

אל תשכח שאני משתמש כיום בשקיות קנויות של "קפה טורקי" ממגוון החברות המוכרות. אחרי שאני פותח שקית הקפה נשאר בצנצנת סגורה בערכת הקפה ב...אוטו. אין יותר נמוך מזה...

eysham
31-03-10, 10:15
ג'ו,

רק שלך אין ממש ברירה... אם לא עושים את זה האופציה הבאה בתור היא השתן השחור שהאמריקאים קוראים לו קפה...

איל

יואב,
אני כמובן לא יודע לאיזה פולי קפה יש לך גישה ואיזה קפה אתה מתכונן להכין
לקפה טורכי אתה צריך גריסה מאד דקה, אני לא יודע אם תוכל לטחון ככה במכונה ביתית
אבל לאספרסו או לפרקולטור זאת הדרך המעודפת
אני אישית מכור ל FRENCH ROAST
פולים קולומביאנים
קליה עשירה ומלאת טעם.

דרור ברלי
31-03-10, 12:24
אין ספק. מאז תום עידן הלנדרובר ופרוץ הפג'רו, פתאום משעמם לך בטיולים.
בכל עצירה יש פתאום זמן פנוי. הידיים פתאום נקיות (גם הקרקע מתחת לרכב נשארת נקייה, חפה מטיפות שמן שחורות...) יש זמן וצריך לנצל אותו. הרי אתה כבר רגיל לסובב משהו מתכתי עם היד. קודם זה היה ידית רצ'ט ובוקסות, עכשיו מטחנת קפה.

אני קצת מתעצל לטחון בעצמי, וגם הטובה שבאריזות הוואקום לא תשמור על הקפה מאבק המדבר שממלא את הסופה. אבל אין ספק שהריח של קפה משובח טרי משגע אותי ומוציא אותי מדעתי אז אני בעד - קנה פולים משובחים, תטחן, תבשל ותגיש בכוסות קטנות. אני מתנדב לטעום.

יואב פולס
31-03-10, 13:47
חברים,
משהו לא היה ברור כאן.
מטחנת הקפה חשמלית, ובאוטו מותקן ממיר מתח.
כל שצריך לעשות זה plug in ולטחון.
מחר נלך לקנות פולי קפה. מבטיח לעדכן.

מנחם רוזנבך
31-03-10, 14:23
יואב,
תגיע ל"אש-קפה" בחמישי ותקבל שיעור בעשית קפה פרקולטור + טעימות...........

חג שמח
מנחם

Pageup
31-03-10, 15:29
אפשר גם להעלות את רף. לקנות פולים ירוקים (שנשמרים הרבה יותר זמן יש אומרים
שבועות וחודשים). לקלות אותם במקום ואז לטחון.
יותר טרי מזה, אין. ואני עדיין שותה שחור עם הל.

יואב פולס
31-03-10, 15:33
יואב,
תגיע ל"אש-קפה" בחמישי ...
בשעות שאתם נפגשים ב"אשקפה" אני עושה כל מאמץ לישון.
רואים שאין לכם ילדים קטנים...

avishon
31-03-10, 16:50
רואים שאין לכם ילדים קטנים...

נכון , אבל יש לנו נכדים קטנים...:D

אתה מוזמן לטעום גם קפה שחור בטעם מיוחד (מוכן בשיטה הסטנדרטית על הגזיה) ,
שאני מכין כשמנחם מתעצל להפעיל ת'פרקולטור , ו/או כשהחבר'ה רוצים קפה אמיתי , לא ממזרקה ;)...)

tzagi
01-04-10, 00:56
ג'ו,

רק שלך אין ממש ברירה... אם לא עושים את זה האופציה הבאה בתור היא השתן השחור שהאמריקאים קוראים לו קפה...

איל

אגדה אורבנית
זה כמו שאני אגיד שיש חצץ בחומוס בחומוסיות בישראל, אבל האמת זאת היתה חומוסיה חרא ביפה שלא ידעתי שהיא חרא.

חוסר ידע זה לא תרוץ.

יואב פולס
03-04-10, 21:08
נקנו מעט פולי קפה מרשת "קפה קפה" (מבית קפה שעובד הרבה). הפולים יצאו מול העיניים מהמכונה שלהם.
הטחינה הראשונה בשטח היתה לא מספיק ארוכה.
הטחינה השניה, השלישית, הרביעית...כבר היו במידה הנכונה.
ריח הקפה הטחון הוא אכן טוב. עם זאת, יכול להיות שצריך פולים אחרים. היתה לי תחושה שריח הקפה הטחון היה חלש מדי.
הקפה עצמו היה אכן טוב עם טעם מודגש.
דרור - יום שישי בבור - תבוא לטעימות.
יואב

Gilad
03-04-10, 22:11
אם יש לך ממיר מספיק חזק אותה יכול לחבר מכונת אספרסו קטנה אמיתית גם ברכב.

אתה מוזמן אלינו לאולם התצוגה ולהתרשם גם ממכונות וגם ממגוון פולי קפה.

אינטרפרק -מרכז תרבות קפה, מושב נורדיה.
www.coffeemachines.co.il

גלעד

יואב פולס
04-04-10, 20:24
תודה גלעד.
בלי להעליב...בין אספרסו ממכונה (כמו שיש במשרד, בבית הקפה וכד') לביןו קפה "מבושל" בשטח (כמו שיש רק בשטח) - אני מעדיף את השני.
...וגם הממיר שלי לא יסחוב מכונה.
יואב

ניר.א
10-04-10, 00:26
גם אני ממליץ בחום על אותו עסק (קפה עולה) שעליו המליץ PW
אני קונה את הקפה שלי אצלו באופן קבוע!
בביקורי האחרון אצלו ראיתי מכשיר מדליק להכנת אספרסו בשטח!!
מכשיר שנראה כמו משאבה של אפניים ומוציא יופי של קפה (ניסיתי ,טעמתי ,אהבתי!)
הבעיה היחידה שהוא מוציא כל פעם כוס אחת.
אבל גם מקינטה מספקת אחלה קפה בשטח.

asafk
10-04-10, 00:45
המלצתי על פולים (וגם על קפה טחון) - קפנטו. לא בכל סניפי הרשת יש פולים, כדאי לברר. מכל הרשתות, זה הקפה הכי טוב לטעמי.

אסף.

יואב פולס
13-04-10, 10:35
הגורל מזמן אותי היום לדרום. ייתכן ביקור ב"קפה עולה" בצומת כנות...
דרור, אם לא תגיע איך תשתה?

talilim
13-04-10, 11:16
הגורל מזמן אותי היום לדרום. ייתכן ביקור ב"קפה עולה" בצומת כנות...

אם אתה כבר בצומת כנות, תצפין טיפה ותכנס לגדרה.
ברחוב ויצמן, הרחוב מהכניסה הצפונית, יש חנות תבלינים שנקראת "טיב טעם".
יש להם אחלה קפה , והם גם נחמדים וממליצים לך וטוחנים במקום....

ותפסיק כבר ללכלך על הלאנדרובר שלך....
;)

shyy
13-04-10, 15:07

בלי יאכטה שתיקח אותו מהמרינה אל הבור כמו שהוא רגיל אין סיכוי שהוא יגיע.

יואב פולס
13-04-10, 17:22
WTF הייתי שם ב 15:40 - היה סגור. העובדים בסמוך הסתכלו עלי בעינים מופתעות "הכי טוב שתגיע על הבוקר, ככה שמונה וחצי / תשע...".
מילא.
טלי - אני לא מלכלך על הלנדרובר שלי, בעיקר כי כבר אין לי. אני לא מלכלך ספציפית על אף אחד מהלנדרוברים שהיו לי, הם כולם היו מצויינים, טובים ואמינים, ומעולם לא נתקעו בשטח. באמת.
כללית, היצרן אעפס...איך אומרים בפולנית "נזילות שמן מלנדרובר יש כבר באולם התצוגה" (לזה יש הוכחות מצולמות) או "לנדרובר מצליח להתקלקל גם בחנייה...". זה לא נקרא ללכלך. המציאות נושכת. :-)

talilim
13-04-10, 17:36
WTF הייתי שם ב 15:40 - היה סגור. העובדים בסמוך הסתכלו עלי בעינים מופתעות "הכי טוב שתגיע על הבוקר, ככה שמונה וחצי / תשע...".
מילא.
טלי - אני לא מלכלך על הלנדרובר שלי, בעיקר כי כבר אין לי. אני לא מלכלך ספציפית על אף אחד מהלנדרוברים שהיו לי, הם כולם היו מצויינים, טובים ואמינים, ומעולם לא נתקעו בשטח. באמת.
כללית, היצרן אעפס...איך אומרים בפולנית "נזילות שמן מלנדרובר יש כבר באולם התצוגה" (לזה יש הוכחות מצולמות) או "לנדרובר מצליח להתקלקל גם בחנייה...". זה לא נקרא ללכלך. המציאות נושכת. :-)

יש איש אחד שאני מכירה
שיכול היה לפתור לך את נזילת השמן המסורתית הזאת ...
אבל כיוון שאין מי שיזול יותר......:rolleyes:

יואב פולס
13-04-10, 18:20
יש איש אחד שאני מכירה
שיכול היה לפתור לך את נזילת השמן המסורתית הזאת ...
......:rolleyes:

אין איש כזה. גורואים, מרפאי אלילים, זמרי לחשי נחשים, נגני עוד, מאמני דולפינים, קברנים, פרוקטולוגים של תנינים, נהגי ריקשות, קושרי חבלים לבאנג'י, מקפלי מצנחים בצבא הקולגולזי וג. יפית - כולם, אבל כולם כאחד וביחד לא הצליחו לבטל נזילת שמן אילו לא בלנדרובר אחד. אחד. לא ארבעה. אחד.
לנדרובר נוזל כבר מהמפעל. נ ק ו ד ה .

ניר.א
14-04-10, 21:51
מילא.

לא תמיד הוא נמצא במקום.
רצוי לתאם טלפונית ,אם תרצה אני יכול להעביר לך את הנייד שלו.

-->