PDA

צפייה בגרסה מלאה : מישהו פה חשמלאי של 220V ?

BackDoorMan
30-03-10, 23:17
הסתבכתי עם חיווט שאמור להיות קל ופשוט.
יש מתג תאורה עם שני מפסקים , אחד לחדר שינה ואחד לקיר החיצוני להארת הגינה, החלטתי
להשמיש את המפסק שהולך לקיר החיצוני למנורת ספוטים קטנים או איך שקוראים לזה, לא ראיתי הארקה במתג ,
חצבתי מחילה מהנקודה בקיר עד לאיפה שהמנורה תקובע ,
חיברתי חוט אדום וחוט ירוק שהגיעו מהמתג גם למנורה , והיא נשארה חשוכה,
ליתר בטחון לקחתי מתג בודד חדש וחיברתי שוב את הירוק והאדום לחוטי המנורה והיא בשלה,
לשם נסיון חיברתי את החוט שהולך לחדר השינה והאדום השלילי למתג ואז
סוף סוף נדלקה המנורה באור חיוור , אבל אני רוצה מפסק לכל מנורה , אז חזרתי לנסות והמנורה מסרבת לדלוק .

מה עושים ?

http://i223.photobucket.com/albums/dd162/zx16v/P1000863.jpg
http://i223.photobucket.com/albums/dd162/zx16v/P1000873.jpg

http://i223.photobucket.com/albums/dd162/zx16v/P1000865.jpg

UNIX
30-03-10, 23:23
לא הבנתי כל כך מה אתה מנסה לעשות
בכל אופן המפסק מנתק רק את אחד מהקטבים פאזה\אפס
אין לך אופציה להוציא מהמפסק 2 חוטים ולקבל מנורה דולקת .
אתה חייב למשוך עוד חוט - אולי זה השחור שם
תבדוק עם רב מודד עם מגע בין השחור לבין אחד החוטים

ירון גל
30-03-10, 23:29
לא כל כך הבנתי את התיאור שלך אז יענה כללי
מפסקי חשמל ביתיים למתח רגיל (מנורות וכו לא דודי שמש)
מבצעים הפסקה רק של הזרם (+) ו האפס (-) (בגלל שזה לא זרם ישיר אין באמת + ו - ולכן כך קוראים לזה) מגיע מרחבי הבית לא ממש חשוב מאיפה כמובן שרצוי מאותו המעגל אך לבית יש אפס משותף והפקקים יושבים רק על הזרם.
בנוסף לכך בדרך כלל במפסקים גם עם הם כפולים יש שתי כניסות ושתי יציאות ואי אפשר להזין בזרם אחד את שני המעגלים
לכן מה שאליך לעשות זה לחבר את הספוטים לאפס מנקודה כלשהי קרובה (שקע או תאורה) ולהזין את הזרם דרך המפסק
מקווה שעזרתי
ואני יוסיף משהו לסיכום זרם 220 הוא לא כמו 12V של הרכב הוא יכול להרוג
לכן אינו מומלץ "לשחק" בוא ולפעמים רצוי לשלם לבעל מקצוע שיעשה עבודה מאשר ללכת לבקר ב... לאחר מיכן
חג שמח

shmil
30-03-10, 23:32
שלושת החים שאתה מתאר הם כולם מאותה קטביות.
האדום מביא את הקוטב, הכחול והירוק מוציאים אותו אחרי כל מפסק (הכחול - מפסק ימני, והירוק מםסק שמאלי).
אני מתאר לעצמי שהקוטב השני נמצא בחוטים השחורים שבתמונה השנייה.
המלצתי לך, לאור הבנתך בחשמל - 220 הוא לא משחק, ויש בו סכנת חיים, לא רק לך, אלא גם למשתמשים.
לפעמים מותר להזמין איש מקצוע.

עריכה - כשכתבתי, הפוסט של ירון גל עוד לא היה.
מסקנה: אם שניים אומרים לך שאתה שיכור - לך לישון.

BackDoorMan
30-03-10, 23:38
תודה על הדאגה , אבל לפני כל צלילה לחיווט אני מנתק בלוח החשמל את הפקק המתאים ועובד עם
פנס לד שמאיר בדיוק על הנקודה.

לגבי התיאור , הנחתי שעם הצילום זה יהיה ברור, תיאור ההסתעפויות :
מהחור שנכנס לנקודה/צומת שבקיר מגיעים 3 חוטים : אדום ,ירוק וכחול.
במפסק עצמו האדום מחובר לשני המתגים והכחול והירוק לכל אחד בנפרד.
החוט השחור לא קשור אליהם ולא מחובר בקטע הנ"ל.

הם ממשיכים לחור העליון , הכחול שולט במנורת חדר השינה והירוק למנורה בקיר החיצוני .

לפי ההגיון חשבתי שצריך רק לחבר את הירוק והאדום במקביל לחוטי המנורה , אבל כנראה שטעיתי .
מה שאני לא מבין זה איך הכל עבד קודם היטב עם המנורה השניה בקיר החיצוני ? ואם כך למה צריך לשנות חיווטים ולמשוך חוטים במקום פשוט להתלבש על המעגל הישן ?

itayhi
30-03-10, 23:59
כחשמלאי אני אגיד לך שתתן לחשמלאי מוסמך להתעסק עם זה.
גם אם בזמן העבודה מפסיקים את הזרם, ניתן לעשות נזק למערכת.

כחבר באתר אספר לך שצריך לעקוב מהיכן מגיע החוט האדום למפסק (קופסת הסתעפות או חיבורים מתחת למנורה באותו חדר) ולהשחיל חוט אפס+הארקה מאותם חיבורים, דרך המפסק עד למנורה החדשה.

עריכה: בעקבות דבריו של שמיל וגם בעקבות מה שכתבת כתגובה, הנה, אני השלישי שאומר לך שאתה שיכור. :)
תן לבעל מקצוע לעשות את העבודה.

איתי

BackDoorMan
31-03-10, 00:13
תודה חבר'ה , עובד.

ד.א מעולם לא השתכרתי.

http://i223.photobucket.com/albums/dd162/zx16v/P1000875.jpg

ניר.א
31-03-10, 19:49
זה שהצלחת זה יפה.
החוטים כחול וירוק הם שניהם להדלקה של שני גורמים שונים שיוצאים מאותו מפסק (אמור היה להיות מפסק כפול)לפי הצבעים של החוטים זה חיווט ישן כי כבר הרבה שנים שהצבעים האלו אינם בתקן.
אבל ופה יש אבל גדול !
למרות שאני בעד לעשות דברים לבד
ורוח זו בהחלט שורה באתר זה כמו גם העזרה הניתנת פה כמעט לכל דורש וללא תמורה!
(אלו בהחלט בין הסיבות העיקריות לזה שאני מעריך ומרבה לגלוש באתר)
כאשר מדובר בבטיחות יש גבולות שלא צריך לחצות (מעבר לכך שכאשר אתה מבצע דברים כמו שבצעת אתה גם חוצה את גבולות החוק )
ואתה אולי לא שיכור אבל כאשר אתה מבצע עבודות חשמל שאינך מבין בהם ואינך מורשה לבצע
אתה טועה!
ואין כל רע בלהזמין לפעמים בעל מקצוע ולשלם לו שיבצע עבורך את העבודה ולא בגלל שאתה לא יכול לבצע בעצמך אלא כי זאת הדרך הנכונה.
קבל זאת כ ביקורת בונה ונקודה למחשבה!?

עירא
31-03-10, 20:11
כאשר מדובר בבטיחות יש גבולות שלא צריך לחצות (מעבר לכך שכאשר אתה מבצע דברים כמו שבצעת אתה גם חוצה את גבולות החוק )
ואתה אולי לא שיכור אבל כאשר אתה מבצע עבודות חשמל שאינך מבין בהם ואינך מורשה לבצע
אתה טועה!
ואין כל רע בלהזמין לפעמים בעל מקצוע ולשלם לו שיבצע עבורך את העבודה ולא בגלל שאתה לא יכול לבצע בעצמך אלא כי זאת הדרך הנכונה.

ומה ההבדל הגדול בין זה לבין טיפול במערכת הבלמים / המתלים / ההיגוי וכו'?

ירון גל
31-03-10, 20:37
אין הבדל
ובמידה ורכב שתיפלתה בוא יהיה מעורב בתאונה בעקבות זאת וחס ושלום יהרג מישהו סביר להניח שתהיה מאושם ברצח
מסיפור אישי לפני כמה שנים טיפלתי ברכב של חברתי אז אשתי היום בהגה החשמלי. וכמה ימים לאחר העבודה הרכב נידלק מהמנוע של ההגה, וחברת הביטוח נישתה להתנער מהאחריות רק לאחר שהוכחתי להם שיש לי אישור לעסוק בסוג כזה של עבודה ושהקצר נוצר מבעיה אחרת הם התרצו (כלומר הבינו שהם יפסידו עם הם יתבעו אותי) הם שילמו לבסוף*

eysham
31-03-10, 20:41
ומה ההבדל הגדול בין זה לבין טיפול במערכת הבלמים / המתלים / ההיגוי וכו'?

אין הבדל... רק הסיטואציה...
אני בטוח שאם זה היה בפורום electrolog.com היו שואלים את אותה השאלה לגבי טיפולים ברכב...

איל

BackDoorMan
31-03-10, 21:24
אני הכי מודע לסכנת החשמל , לפני שנתיים התחשמלתי קשות , תוך כדי ריתוך ,
לשבריר שניה ראשון לא הבנתי מה קורה, רק שהראש מתעוות כשהזרם עבר דרכו מיד שמאל לימין
הלסתות התכווצו בעוצמה אדירה תוך החלקה אחת על השניה כשהן כמעט קוטעות את הלשון , ויוצרות חתך עמוק , בשבריר השניה הבא הבנתי שאם לא אפרד מידית האלקטרודה זה יהיה הסוף ברגע ששרירי כף היד יתכווצו על הידית בלפיתה סופנית ,
למזלי הספקתי להעיף את הידית בכל הכוח שאזרתי ונפנתי לטיפול בפה מלא הדם מהחתך בלשון ,
לקח שעה ארוכה עם כמויות קפה לעצירת הדימום .
הקטע שעבדתי עם מיגון מלא , ונעלי גומי , ובכל זאת ברגע שיד אחת נגעה בארדונג נסגר מעגל.

זה שלא הבנתי בהתחלה , לא אומר שיש בהכרח סכנה בטיחותית , זה נושא נפרד עם נהלים .
במעבדה בפיסיקה עבדתי עם חומרים רדיואקטיבים , לייזר CO2 , חנקן נוזלי ומה שכבר הספקתי לשכוח ,אני מודע לסכנות ולנהלי בטיחות.

לקח לי זמן להבין למה התכוונו בהתחלה אלו שענו לי , ונסיון ראשון לא מוצלח, כשחיברתי אדום עם שחור, אבל אח"כ הבנתי וחיברתי ירוק עם שחור.

shmil
31-03-10, 21:46
אתה ממש לא מודע לסכנת התחשמלות, וזו הבעייה - אתה חושב שאתה מודע.

התחשמלות מריתוך היא חישמול בזרם ובמתח הרבה יותר נמוך, שאין בו כמעט סכנת חיים, גם אם תיארת את זה כמו סוף העולם. (פייר, אבל פייר, התיאור שלך היה מאד דרמטי).

כשמתחשמלים מ-220 חי, אין "זמן להבין שצריך לזרוק את הידית". זה מתכווץ. ואם עבדת נכון, כך שבמקרה התחשמלות היד שלך לא יכולה להסגר על גורם מחשמל, אתה עף כמה מטרים טובים. אם במקרה היית על סולם - אתה גם רץ להגיד "הגומל".

אז לא, אתה לא מודע לסכנת התחשמלות, וכדאי שתפנים את זה.

עירא, כמו אתה מכיר אותי, אני חסיד עבודה עצמית.
אבל, כשמישהו בג'יפולוג ישאל מה ההבדל בין מפתח שבדי למברג פיליפס, ויבקש באותה הנשימה הנחיות לפו"ה בלמים, כנראה שכולנו נגיד לו שלפני שהוא מתעסק עם בלמים, כדאי שיעשה כמה עבודות פשוטות יותר. (זה לא "כנראה", אגב, בזכרוני לא מעט התייחסויות כאלו).
שאלתו של איש הדלת האחורית מנוסחת כך שברור למי שמבין בחשמל, שהוא עוד צריך ללמוד את ההבדל בין מפתח שבדי למברג פיליפס. לאחד כזה, כשאתה ממליץ לו להזמין בעל מקצוע, אתה עושה טובה.
ואני לא נכנס להבדלים נוספים, כמו מי נוהג באוטו לעומת מי מדליק חשמל, מתי ניתן לבדוק "על יבש" ואיך, ועוד.
אם תיזכר, עירא, למשל, שרשור של פירוק חגורות בטיחות, שלא כל כך הסכמתי להסביר איך עושים משהו. בגלל הסיכון.

ואגב, לא סתם האליגוריה היא מפתח שבדי ומברג פיליפס, ולא למשל מפתח שבדי ופלאייר פטנט. כך אני, כמו גם ברוך, ירון גל, איתי וניר רואים זאת.

אז כן, כן עבודה עצמית, כן עזרה והנחייה. לא תמיד, ולא בכל מחיר.

zagi
31-03-10, 21:59
אתה ממש לא מודע לסכנת התחשמלות, וזו הבעייה - אתה חושב שאתה מודע.

התחשמלות מריתוך היא חישמול בזרם ובמתח הרבה יותר נמוך, שאין בו כמעט סכנת חיים, גם אם תיארת את זה כמו סוף העולם. (פייר, אבל פייר, התיאור שלך היה מאד דרמטי).

כשמתחשמלים מ-220 חי, אין "זמן להבין שצריך לזרוק את הידית". זה מתכווץ. ואם עבדת נכון, כך שבמקרה התחשמלות היד שלך לא יכולה להסגר על גורם מחשמל, אתה עף כמה מטרים טובים. אם במקרה היית על סולם - אתה גם רץ להגיד "הגומל".

אז לא, אתה לא מודע לסכנת התחשמלות, וכדאי שתפנים את זה.

עירא, כמו אתה מכיר אותי, אני חסיד עבודה עצמית.
אבל, כשמישהו בג'יפולוג ישאל מה ההבדל בין מפתח שבדי למברג פיליפס, ויבקש באותה הנשימה הנחיות לפו"ה בלמים, כנראה שכולנו נגיד לו שלפני שהוא מתעסק עם בלמים, כדאי שיעשה כמה עבודות פשוטות יותר. (זה לא "כנראה", אגב, בזכרוני לא מעט התייחסויות כאלו).
שאלתו של איש הדלת האחורית מנוסחת כך שברור למי שמבין בחשמל, שהוא עוד צריך ללמוד את ההבדל בין מפתח שבדי למברג פיליפס. לאחד כזה, כשאתה ממליץ לו להזמין בעל מקצוע, אתה עושה טובה.
ואני לא נכנס להבדלים נוספים, כמו מי נוהג באוטו לעומת מי מדליק חשמל, מתי ניתן לבדוק "על יבש" ואיך, ועוד.
אם תיזכר, עירא, למשל, שרשור של פירוק חגורות בטיחות, שלא כל כך הסכמתי להסביר איך עושים משהו. בגלל הסיכון.

ואגב, לא סתם האליגוריה היא מפתח שבדי ומברג פיליפס, ולא למשל מפתח שבדי ופלאייר פטנט. כך אני, כמו גם ברוך, ירון גל, איתי וניר רואים זאת.

+1

והמשפט הבא באותיות קידוש לבנה ...

BackDoorMan
31-03-10, 22:12
כמה פעמים אפשר עוד לכתוב כי לא עבדתי עם חשמל חי ?
אני לא תמיד יודע איך לחווט נכון , אבל בכל שלב אני בודק , הולך ללוח החשמל מרים פקק , לא עובד ?
מוריד שוב .

וללמוד הבדל בין מפתח שבדי לפילפס לוקח חצי דקה ואני איטי אז עוד דקה .

ד.א השכן שלי חשמלאי ועוזר לי ללא תשלום , את העבודה אתמול התעקשתי לבצע בעצמי כי ידעתי שזה לא צריך להיות מסובך .
כשפעם לא הסתדרתי עם החיווט המורכב בתאורת הסלון קראתי לו , ואכן זה היה מעל היכולת שלי כי גם לו לקח דקות ארוכות להבין ולבדוק חיווטים .
אני מודה שלא הייתי מסוגל לפתור את הבעיה לבד.
אבל בכל מקרה, גם אז לכל היותר הייתי נשאר ללא תאורה , לא הסתכנתי.

lior_b.s
31-03-10, 22:32
כמה פעמים אפשר עוד לכתוב כי לא עבדתי עם חשמל חי ?
אני לא תמיד יודע איך לחווט נכון , אבל בכל שלב אני בודק , הולך ללוח החשמל מרים פקק , לא עובד ?
מוריד שוב .

..

ואחרי שאתה מוריד, אתה בודק עם רב מודד (לא טסטר של 2 שקלים) שבאמת אין מתח?

בתור חשמלאי ראשי במפעל אני יכול להגיד לך שלא מספיק להוריד מאמ"ת..במיוחד שאתה לא בטוח בחיווט , לא פעם ולא פעמיים ראיתי והחלפתי מאמת"ים "תפוסים" , אתה מוריד את המפסק אבל המגעים בפנים כבר מרותכים אחד לשני..
הבעיה בחשמל היא שלא רואים אותו ולכן בכל עבודה חשוב וחובה שיהיה לך מכשיר מדידה לוודא שאכן אין מתח...

ליאור

BackDoorMan
31-03-10, 23:14
לא עם רב מודד, עם טסטר, אני באמת צריך לסדר את הרב מודד שלי , בכל מקרה אני בודק כל חוט
גם אחרי שאני מוריד את הפקק , ועובד עם שפיץ פלייר במקום ידיים חשופות , או נוגע רק בחלקים המבודדים , אני מודע לבעיה שציינת , קרה לי מזמן לפני שנים , מאז אני לא סומך על פקק גם כשהוא ב OFF .
אם אני כבר נוגע באצבעות חשופות זה תמיד כך שאם והיה חישמול היד תתכווץ ותדחה מהחלק .
*

nir.samo
01-04-10, 15:34
שרשור חשוב, אני בטוח שהרבה פה עושים עבודות כאלה.
נזרקו פה הוראות בטיחות מצילות חיים, רק בשביל זה היה שווה.
המלצה נוספת לא לבצע עבודות כאלה לגמרי לבד, שיהיה מי שיעזור/יזעיק עזרה חו"ח אם צריך.

mik_l86
01-04-10, 17:29
סיפור קצר ו"משעשע": לפני כשנה החלטתי לטפל בשקע שלא עבד בבית (הוספנו אותו אחרי שנכנסנו והוא עבד זמן מסויים), פתחתי אותו וראיתי רק שני חוטים, הארקה ו-0 כאשר כל אחד במקומו המיועד, חיפשתי את השלישי החסר, לא מצאתי אז החלטתי להחזיר הכל למקום, נגעתי בשניהם וגיליתי הפתעה מעניינת: חטפתי פצצה כשאני על סולם, מסתבר שההארכה מעבירה זרם=>חייה, לאחר בירור קצר התברר שמי שהתקין את השקע לא היה לו חוט בצבע פאזה אז הוא לקח צבע של הארכה והעביר רק 2 ולא שלושה, כאשר אבא שלי נגע בעניין כי זה לא עבד הוא חיבר את הצבע של הארכה למקום ה"נכון" שלו, קיצר יכל להיגמר לא טוב, עדיף בעל מקצוע מהאשר חבר של אח שעושה טובה מכל הלב.
ד"א מאז הוחלף כל החשמל בבית עד הכבל האחרון ע"י בעלי מקצוע :p

תומר א.
01-04-10, 18:05
אם היית בודק עם רב מודד היית חייב למצוא את האפס ולא היית שואל שאלות.
בחשמל יש חוקים לחיווט, בחשמל ישן יש ברדק.
היום חום= פזה
כחול= 0
צהוב ירוק =הארקה

פעם חום= פזה
שחור= 0
צהוב =הארקה

בימי קדם
אדום- הזנה מהלוח
ירוק- יציאה לצרכן
שחור- 0
כחול - מה שבא לחשמלאי
לבן- הארקה.
בכל מקרה חשוב לזכור שחשמל הורג ומהר ובמקרה הטוב זה ממשששששששששש כואב.
טסטר זה נחמד אבל צריך לבדוק אותו לפני כל שימוש כי אם נשרפה המנורה...

והכי חשוב זה פחת תקין:eek:

BackDoorMan
01-04-10, 18:18
עוד שאלה ...אני צריך תאורה נוספת, ורציתי לברר :
על אותו קו שהשמשתי בתוך הבית יש בהמשך נורה בקיר החיצוני הפונה לגינה, כרגע היא שרופה , וגם כך האור שלה חלש,
במקומה אני רוצה מנורת 2 הספוטים( שראיתם בתמונה) ששידרגתי במבצע מסובך (החלפת בתי המנורות בשרוולים מהברגות קטנות לבתי מנורות עם הברגה סטנדרטית) למנורה עם 2 פלורסנט ספירלה.
האם אוכל לקבל עוצמת תאורה מלאה על אותו קו ? או צריך חיווט נפרד ?

mik_l86
01-04-10, 18:26
אם היית בודק עם רב מודד היית חייב למצוא את האפס ולא היית שואל שאלות.
בחשמל יש חוקים לחיווט, בחשמל ישן יש ברדק.
היום חום= פזה
כחול= 0
צהוב ירוק =הארקה

:eek:
וחום עם פס עליו זה פזה חוזרת.

איציק - 4X6ZH
01-04-10, 19:40
מה זה פזה ?
מה זה פזה חוזרת ?
מה זה אפס ?

:rolleyes:

itayhi
01-04-10, 23:18
חברים,
אמנם אני רק חשמלאי "מוסמך" וגם זה תקופה קצרה יחסית אבל אני עובד בחשמל בצורה די קבועה מאז שאני זוכר את עצמי (אבא חשמלאי מוסמך ועובד בחשמל מאז שנת 59).

כשלמדתי חשמל, הדוקטור שלימדה אותנו "מתקני חשמל", בחורה יקרה בשם ז'ניה כל הזמן חזרה על המנטרה הקבועה שלה: "בחשמל טועים רק פעם אחת". באופן קבוע הייתי מתקן אותה שמ220 לא מתים כ"כ מהר...
אם ידידנו היקר היה מקבל זץ אחד הוא היה מבין לבד שלא כדאי להתעסק ואץ רץ לקרוא לחשמלאי (בתשלום או שלא), אני זוכר עד היום את הפעמיים הראשונות שהתחשמלתי (ככה זה כשאתה בן רביעי לחשמלאי :| ) וזה לא היה נעים בכלל. היום כשאני חוטף מכה מחוט חי אני אומר "אחח שיט! " וממשיך לעבוד.

חוץ מזה שידוע שעבודה בצורה כזאת שהיד מתכווצת ונדחית מהחלק במקרה התחשמלות היא בטוחה לחלוטין :rolleyes:

***אני לא מדבר כמובן על מכה חשמל מ2 פאזות (380) שעדיף כבר לרוץ לרוחב איילון ולחטוף זפטה מרכב ע"פ זה***

וברצינות, כשאני *צועק* שלא רצוי להתעסק עם חשמל אני מתכוון יותר לנזק העקיף והעתידי,
אני עוסק בעיקר בתחום הביתי-דירתי ורואה כל הזמן תוצאות של עבודה חובבנית. מקופסאות הסתעפות ששרפו חדרים ועד חיבורים "לא כשרים" (וע"כ אני מניח שגם לא מקצועיים) בלוחות חשמל ששרפו חדר מדגות שלם ובמזל גדול לא את כל הבנין (והותירו 4 דירות ללא חשמל במשך למעלה משבוע!).
מספיק חיבור אחד לא מספיק איכותי וחזק בקופסא כדי לגרום לנזק גדול!
סיפורים יש לי מפה ועד להודעה חדשה, כולל איזה בחורצי'ק צעיר בן 86 שאוהב להחליף לבד שקעים בבית אבל לא רואה את הצבעים של החוטים ("אתה יודע, העיניים כבר לא כמו פעם) ולכן תמיד מחבר לא נכון...

מה גם שבזמן האחרון בכל מקרה של הזמנת חברת חשמל להחלפת נתיך שרוף הם דורשים בטלפון שם ומס' רשיון של החשמלאי שנמצא בדירה.

איש דלת אחורית יקר, מהשאלות שלך ומתיאורי הדברים אני מבין שאין לך ממש מושג בחשמל,
עשה טובה לעצמך ובעיקר לבני-ביתך והשאר את ההתעסקות עם חשמל (חי או מת) לאיש מקצוע. תודה.

איתי

נ.ב. איציק, חוטים חומים במתקן ביתי המסומנים בפס שחור/כתום לאורכם מסמנים היום (בדר"כ, לא תמיד) פאזה חוזרת/חוט מנורה או איך שלא תרצה לקרוא לזה.
מדובר על החוט שיוצא מהמפסק ומגיע למנורה עצמה או לחילופין חוטים אשר עוברים בין 2 מפסקי חילוף.

itayhi
01-04-10, 23:32
על אותו קו שהשמשתי בתוך הבית יש בהמשך נורה בקיר החיצוני הפונה לגינה, .........
במקומה אני רוצה מנורת 2 הספוטים( שראיתם בתמונה) ששידרגתי במבצע מסובך (החלפת בתי המנורות בשרוולים מהברגות קטנות לבתי מנורות עם הברגה סטנדרטית) למנורה עם 2 פלורסנט ספירלה.
האם אוכל לקבל עוצמת תאורה מלאה על אותו קו ? או צריך חיווט נפרד ?

איש יקר,
המנורה ש"שידרגת" במבצע מסובך אינה מתאימה לשימוש חוץ!
"עוצמת התאורה" שתקבל או לא תקבל מאותו קו לא רלוונטית כאן.

ואם לא הבנת עד עכשיו מכל החבר'ה פה אז אולי תפנים את המשפט הבא:
תפסיק להתעסק עם חשמל ביתי. ורצוי דקה אחת קודם!
חס וחלילה כשתעשה (ואתה תעשה, מתישהוא. מבטיח לך) נזק אתה עלול להצטער עליו כל החיים!!!.

חוץ מזה שניתן בקלות להשיג נורות פלורוסנט ספירלה עם הברגה "קטנה". גש לחנות ובקש
נורת EL עם הברגה E14

2 הפאזות שלי :p

איתי

BackDoorMan
02-04-10, 07:34
עם כל הכבוד, שרדתי 25 שנה של התעסקות בעבודות חשמל קלות אני חושב שאני מספיק זהיר.

תומר א.
02-04-10, 17:04
בואו נסגור את הפורום וזהו, במקרה זה הוא מסכן את עצמו, בהתקנת נעילת דיפרנציאל אתה גם מסכן את הסביבה כי אם תהיה תקלה בזמן נסיעה בכביש מהיר אתה עלול לאבד שליטה ולגרום לתאונה,
אז בואו נסגור את הבסטה ונלך לישון.

בקדור- ספוט הוא צרכן "כבד" והחיווט שלך ותיק, חוץ ממה שאיתי אמר עדיף לך גם להחליף את
הספוטים בPL וכך לא תהיה לך בעיית עומס.

BackDoorMan
02-04-10, 18:25
זה לא בדיוק ספוט , 2 מנורות E27 צורכות כל אחת 28W,
המנורות ממה שכבר התקנתי צורכות לכל היותר 70-80 וואט ביחד, כלומר אנחנו מדברים
על חיבור במקביל של 2 צרכנים שמסתכם בפחות מ 150 וואט, אפילו שהחיווט ישן אצלי הוא מחזיק גם מזגן של 2.5 כ"ס ורתכת, אני לא מבין איך הוא לא יעמוד בצריכה של 150 וואט .

לגבי מנורה חיצונית , היא נמצאת עדיין במקום מקורה מתחת לגג הרעפים , גשם לא מגיע לשם .

תומר א.
02-04-10, 20:40
2.5כח ורתכת:o אתה ממש אמיץ:rolleyes:
דוד מים הצליח לשרוף לי חוט, למזלי במקום נגיש.
אמנם התגובות בשירשור היו מוגזמות אבל אל תתעלם מהן לחלוטין.
נק החולשה העיקריות שלך הם המחברים ("שוקולדות") בקופסאות הביקורת וכמובן המפסקים הישנים.
אמנם 150W זה לא הרבה אבל כמה זמן המנורות עובדות רצוף? האם כל המחברים בדרך תקינים?
האם המפסק יעמוד בעומס?

BackDoorMan
02-04-10, 22:16
לא בדיוק יצא לי להפעיל מזגן ורתכת ביחד, אבל המגבלות קיימות, את המזגן קיבלתי מחבר קבלן שבדיוק שיפץ דירה לקליינט מהמסד לטפחות , לא יכולתי לבחור או להתלונן ואמרתי פשוט תודה רבה (על 3 מזגנים+מטבח+ תנור וקולט אדים משולבים).
קיבלתי בעצם דו-מזגן כלומר שני מדחסים מחוברים ביחד למאוורר אחד ומפעילים 2 מאיידים.
אחד חובר ל 2.5 (שקע חשמל רגיל) והשני ל1 , הסתבר כי מערכת החשמל בביית מגיעה למגבלות כששני המזגנים פועלים ביחד.
העסק עבד כבר שנתיים וחצי עד שאיזה קונטרקטור השתגע והפסיק פעולה של מזגן 1, קניתי קונטרקטור חדש חיווטתי לפי הדיאגרמה שציירתי לפני פירוק החדש וזה עבד, אחרי חצי שנה שוב המזגן הקטן החל לזייף ואני מחכה למזגניסט שיסדר את זה.

אני מבין את הדאגה אבל אף פעם לא התחשלמתי באמת מעבודת תחזוקה עם חשמל, ההתחשמלות הקשה שעברתי אז היתה תוך כדי עבודה שוטפת עם רתכת שהנחתי כתקינה, דווקא פה טמונה הסכנה
האמיתית, הרבה יותר מפחיד אותי להתחשמל ממכשיר חשמלי שאני מניח שתקין , אתה לא חושב לאחוז בו כחלק מוליך חשמל , כשאתה לא מוכן ולא צופה הנשיכה כואבת הרבה יותר.

איזו אופציה יותר טובה מהשוקולדים ? פוזילוק עולה הרבה יותר כסף וצריך לייבא בעצמי.
המנורות האלו לא יעבדו יותר מ 3 שעות ביום .

sagisendler
03-04-10, 08:28
שלום רב

יש הרבה דברים שצריך לבדוק

כמו למשל מה עוד מועמס על אותו מאמ"ת בלוח הראשי ולפי זה לחשב את העומס.

כמו כן אם החיווט אצלך ישן יש להניח שהוא 1.5 ממ"ר והבידוד הינו של 70 מעלות ולא 90 מעלות כפי שמיוצר היום.

יש נטייה לחשמלאים מסויימים (עם רשיון) לשים מאמ"תים של 16 אמפר על קוים כאלו ואז מה שקורה זה אומנם לא מקפיץ את הפקק אבל החוטים אכן מתחממים, במקרה אחד החוטים עלולים להישרף ובמקרה אחר הם פשוט מתחממים, בשלב ראשון הם ממיסים קצת את הבידוד ואת הצינור שבו הם מושחלים וגורמים לכך שבחיים לא תצליח יותר להחליף את החיווט בקיר אלא תצטרך לחצוב מחדש את הקיר/תקרה רצפה על מנת להחליף את החיווט לכן מומלץ מאוד לפני הוספת צרכנים להחליף את החוטים, בשלב הבא החוטים יתגלו לגמרי מהבידוד ויווצר קצר שעלול לגרום לשריפה מהר מאוד הרי שהבידודים הישנים אינם מכילים חומרים מעקבי בעירה. שים לב שהחוק לוקח בחשבון מקדמי סיכון רבים לכן עד היום לא קרה עוד כלום אבל מדובר על נזק מצטבר, וזה שעוד לא קרה 25 שנה שום דבר לפי דעתך זה לא אומר שאין נזק מצטבר בקירות שעלול להחמיר בכל יום אפילו משימוש נכון היום.
מה שאני ממליץ זה לבצע בדיקת הבדדה על החיווט בבית ובמידה ותקין לוודא את ההעמסה על החוטים. במידה ואתה מעוניין להוסיף עומסים אז להחליף את כל החיווט בבית, לפי הצבעים שיש לחוטים שלך באמת הגיע הזמן לעשות את זה.

וזה שתיארת שמחובר מזגן דו מאייד של 2.5 כ"ס ורתכת שמחוברים יחד וזה עדיין עובד רק מחזק את הסברה שהציוד בלוח החשמל שלך אינו מגן על החוטים שלך בבית ואזה הסיכויים לשריפה או לקצר שיגרום למוות עולה פלאים, גם התיאור של החישמול שלך מהרתכת והעובדה שהחשמל לא נפסק מראה על חוסר שימוש בממסר פחת (או שיש שימוש בממסר פחת של 300 מיליאמפר ולא 30, דבר שנפוץ אצל חשמלאים חאפרים שבמקום למצוא את התקלה האמיתית שמקפיצה כל הזמן את הממסר פחת מחליפים פשוט לממסר פחת פחות רגיש) שזה דבר מסכן חיים בפני עצמו.

חשמל אומנם נראה כמו לגו פשוט ונוח להרכבה אבל כן רצוי להתייעץ עם מישהו שמבין בנושא ולבדוק מדי פעם, ע"פ החוק לאדם פרטי אסור לבצע כמעט כלום בחשמל הביתי (ליתר דיוק מותר לו שלושה דברים: להחליף נורה כל עוד זה לא מצריך כלים מיוחדים, לצורך העניין מברג נקרא כלי מיוחד, לבדוק את הממסר פחת בלוח, ולנתק את החשמל במקרה של תקלה, חוץ מזה אסור לעשות כלום, אפילו לא להרים מא"ז בלוח שקפץ), אז נכון שיש דברים שהם פשוטים וניתנים לביצוע ואפשר לעשות לבד (לא אני אמרתי את זה) אבל חלק מהדברים שהתעסקת ומה שעשית, אם אני אשווה לעולם המכונאות זה כמו לתקן נזילה במערכת הבלם עם אפוקסי פלסטלינה, מה אז היו התגובות פה בפורום ? אומנם היית מצליח לנסוע עם זה אולי שנה אבל יום אחד זה היה נופל ואז אתה במצב מאוד לא נעים וסכנת חיים ממשית.

שגיא

BackDoorMan
03-04-10, 10:53
בוא נתחיל מזה שאני גר בשכירות וצריך לריב עם בעלת הבית על כל הוצאה, השלמתי עם הפאקים הלא מעטים בבית כי השכירות משתלמת לי.
הוצאה כבדה על החלפת החיווט ע"י חשמלאי מוסמך לא באה בחשבון, וזה פרוייקט שכנראה אוכל לבצע אותו לבד, אבל לא רוצה להתעסק איתו במיוחד שכשחלק מהחיווט רץ מעל תקרת רביץ וכרוך בזחילה בעליית גג אפלה וצפופה .
אני צרכן קטן מאוד של חשמל, כנראה שלא הבהרתי את עצמי, המזגן לעולם לא פועל עם הרתכת,
וגם כששני המאיידים היו תקינים , הם לא הופעלו בו זמנית .
המאייד עם ה 2.5 מופעל מידי פעם כשקר או חם מידיי ולא יותר מ 3-4 שעות .
לפעמים עוברים שבועות עד שהוא מופעל.
הרתכת לא בשימוש יומיומי, אולי פעם בחודש חודשיים.

לא יודע איזה ממסר פחת יש לי,ולא מצאתי עליו התייחסות למיליאמפרים ,אעלה תמונה בקרוב .

ההתחשמלות שעברתי היתה להערכתי במתח גבוה , השנאי ברתכת מחליף ,למתח די נמוך זה לא בדיוק ואריאק, כך שאין אמצע, מתח נמוך לא היה יכול לגרום לי להתכווצות שרירים אדירה כמו שחוויתי
כשכל הראש מתעוות ממש כמו בהוצאה להורג על כסא חשמלי והלסתות נסגרות בעוצמה שכמעט וקטעה לשון.

lior_b.s
03-04-10, 11:17
זה לא בדיוק ספוט , 2 מנורות E27 צורכות כל אחת 28W,
המנורות ממה שכבר התקנתי צורכות לכל היותר 70-80 וואט ביחד, כלומר אנחנו מדברים
על חיבור במקביל של 2 צרכנים שמסתכם בפחות מ 150 וואט, אפילו שהחיווט ישן אצלי הוא מחזיק גם מזגן של 2.5 כ"ס ורתכת, אני לא מבין איך הוא לא יעמוד בצריכה של 150 וואט .

לגבי מנורה חיצונית , היא נמצאת עדיין במקום מקורה מתחת לגג הרעפים , גשם לא מגיע לשם .

סתם לידע כללי נורות ומכשירי חשמל לא צורכים וואטים, זה ההספק שהם מוציאים, צרכני חשמל צורכים זרם, וככל שאתה מוסיף צרכנים במקביל ההתנגדות הכללית יורדת והזרם עולה, ככה בדיוק נשרפים חוטים.
אני כבר מזמן לא מתעסק בחשמל בניין , התעסקתי בתחילת הדרך ולעיתים רחוקות מאוד עושה איזו עבודה קטנה בעיקר כטובה לחברים, אבל ראיתי מספיק לוחות שרופים והחלפתי מספיק גידים שלא עמדו בעומס..היום אני מתעסק עם זרמים הרבה יותר גבוהים ושם באמת טועים פעם אחת.

הסיבה שאתה מקבל תגובות זועמות מאנשים שמתעסקים בחשמל היא שאנחנו חוטפים זרם ונתקלים בבעיות כאלו על בסיס יומיומי..(אחרת היינו מובטלים;))..

עוד דבר שאני חייב לציין בפנייך ואני בטוח שכבר ידוע לך, לעבודה בחשמל דרוש רישיון ולא משנה כמה ניסיון וידע יש לך, בדיוק כמו שאתה לא יכול לנהוג ברכב ללא רישיון גם אם אתה יודע..
במקרה של נזק ונפגעים אתה הולך לכלא...ואני בכוונה הולך למקרה הקיצוני כי כמו שכתבו לפני , עם החוטים שיש בקיר לא הייתי מתעסק יותר מידי ולא מוסיף עומס לפני שהייתי מחליף אותם...

חג שמח

ליאור

תומר א.
03-04-10, 19:22
ההתחשמלות הקשה שעברתי אז היתה תוך כדי עבודה שוטפת עם רתכת שהנחתי כתקינה, דווקא פה טמונה הסכנה
האמיתית, הרבה יותר מפחיד אותי להתחשמל ממכשיר חשמלי שאני מניח שתקין , אתה לא חושב לאחוז בו כחלק מוליך חשמל , כשאתה לא מוכן ולא צופה הנשיכה כואבת הרבה יותר.

הנשיכה תמיד כואבת ובתלת פאזי פי שלוש בריבוע:x
גוף הרתכת אמור להיות מוארק ובמקרה כזה היא אמורה "לקצר" ברגע ההפעלה ולהקפיץ את הפקק,
מאחר וזה לא קרה או שכבל ההארקה ברתכת לא מחובר או שיש בעיה מהשקע ללוח או אפילו בלוח עצמו
וזה כבר מצב מסוכן ואתה חווית את התוצאה.
שגיא הסביר לך בפרוט את מה שאני ניסיתי בקצרה,מאחר ויש לך תקרת רביץ לא צריכה להיות לך בעיה
להעביר כבל מהלוח ישירות לצרכנים הכבדים.

BackDoorMan
03-04-10, 21:13
לגבי נושא קצר ושריפות , אין דרך לתכנן את החיווט כך שהפאזה והאפס יעברו
במסלולים שונים בדרכם לצרכן ?

לגבי שוקלדים כנקודות תורפה , מה כדאי במקום ? את השוקולדים שהשתמשתי במנורה קיבלתי מהשכן החשמלאי.
לגבי פוזילוק :
http://www.posi-lock.com/

http://www.posi-lock.com/instructions/posi-tap_1.jpg

http://www.posi-lock.com/instructions/posi-tap_2.jpg

http://www.posi-lock.com/instructions/posi-tap_4.jpg

ועוד

תומר א.
04-04-10, 11:34
לגבי נושא קצר ושריפות , אין דרך לתכנן את החיווט כך שהפאזה והאפס יעברו
במסלולים שונים בדרכם לצרכן ?
א.עברה חמורה ביותר, אסור בשום פנים ואופן לעשות את זה !!!
ב. מה שקורה בעומס יתר הוא שהפזה מתחממת כך שהפרדת חוטים לא תשנה.
ג. אתה לא מתעמק במה שאנו כותבים ולכן לא מבין, שוקולדה ישנה תשרף יותר מהר מחדשה.

תזמין את השכן חשמלאי לקפה אולי הוא יצליח להסביר יותר טוב מאיתנו.

BackDoorMan
04-04-10, 11:59
אם פאזה מתחממת בנפרד מהאפס , סכנת השריפה לא נמוכה יותר ?
אם היא מתחממת ונוצר קצר עם האפס שנמצא צמוד אליה, פוטנציאל הנזק לא גבוה יותר ?

BackDoorMan
04-04-10, 12:50
זה ממסר הפחת , אשמח אם החשמלאים הרגועים פה יענו לי מאיזה עדה הוא .
http://i223.photobucket.com/albums/dd162/zx16v/P1000902.jpg
http://i223.photobucket.com/albums/dd162/zx16v/P1000903.jpg

תומר א.
04-04-10, 19:03
הפחת ישן ולא נראה טוב.
מה שיותר מדאיג הוא כמות חוטי האפס לעומת ההארקות:o

itayhi
05-04-10, 00:45
לא מכיר את ה"פוזילוק" הזה.

תןמר כתב נכון ונראה שלרוב הנקודות בבית אין חיבור להארקה. לא תקין, לא תקני ומסוכן מאוד מאוד מאוד!

"שוקולדים"/מהדקים/לוסטרא-קלמרה או איך שלא תקרא לזה עושים עבודה מצוינת ואין סיבה שיישרפו
אם חוברו וחוזקו בצורה איכותית ומקצועית.

ממסר הפחת שלך אכן נראה ישן אך אין סיבה שלא יהיה תקין. תקני הוא לא והוא לא היה עובר ביקורת חברת חשמל (ןגם לא הלוח כולו שמותקן על עץ...).

רוב המאמ"טים שלך הם לזרם של 16 אמפר, אני בטוח שלא כל החוטים בבית הם של 2.5 ממ"ר. לא תקין ולא תקני.
המאמ"טים של 20 אמפר מחוברים אצלך (במקרה הטוב) לחוטים של 2.5 ממ"ר ובמקרה הרע (מאוד!) לחוטים של 1.5 ממ"ר. לא תקין ולא תקני.

אין לך מאמ"ט ראשי בלוח!!! לא תקין, לא תקני ולא בטיחותי בעליל!

להמשיך?

איש,

אתה גר בבית עם מערכת חשמל ישנה מאוד ולא בטיחותית בכלל.
זה הבית האחרון שבו כדאי לך לעשות "ניסויים" ועבודות בלתי מקצועיות בחשמל.
במקרה התחשמלות, לך תדע אם הפחת תקין, במקרה שמכשיר מחשמל אין הארקה שתקפיץ את הפחת ואז אתה תשמש כהארקה כשתגע במכשיר, במקרה של עומס על קו החוטים ישרפו לפני שהמאמ"ט של הקו יקפוץ, במקרה של עוס כללי אין מאמ"ט ראשי שינתק את הזרם! ! !
אתה באמת לא רוצה להבין שמדברים כאלו בתים נשרפים ואנשים מתים?!?!?

אני רגוע לחלוטין חביבי, אתה זה שצריך לא להיות....

איתי

נ.ב. תומר, בחוטי הפאזה והאפס עובד אותו הזרם בדיוק (במערכת חד-פאזית) אחרת ממסר
הפחת קופץ.

BackDoorMan
05-04-10, 08:07
תודה על ההערות.
ממסר פחת יבדק ואם יש צורך אחליף אותו, גם מאמ"ט ראשי.
עכשיו הזכרת לי שבדירה הקודמת (גם ישנה, וגם בשכירות ) היה סיפור של הארקה חסרה (הובא חשמלאי ) שהחטיפה לי זץ ,
אז עשיתי הארקה בעצה אחת איתו, פירקתי את השקע הבעייתי לגמרי מהקיר, בתוך השקע קדחתי חור
העברתי דרכו חוט הארקה עד לקיר החיצוני שרץ עליו כ 2 מטר עד לצנרת המיים של הבנין , וחיברתי בחזרה לשקע.
אני מניח שהמסלול הקצר עדיף על הארקה רגילה .
לגבי הארון , ריסוס או ציפויי בחומרים מעכבי בעירה יספיק ?

לגבי החיווט הישן או דק...הצרכן הכבד ביותר זה המזגן , מכונת כביסה ואולי הרתכת אם כי לא משתמש בה הרבה.
אני יכול לבדוק החלפת החיווט בשניים 3 שקעים אלו בלבד .
השאר תאורה , לא נראה לי צרכן כבד, ומקרר שאין לי מושג עד כמה חשוב החיווט בשקע שלו.

sagisendler
05-04-10, 14:03
שלום,

שים לב ששוב אתה מנסה לעשות קיצורי דרך וכל מיני פתרונות יצירתיים ולא לפתור את הבעייה אחת ולתמיד. ע"פ החוק בעל רשיון שמגיע לטפל במתקן שנראה כמו שאתה מציג בתמונות צריך לנתק אותו מהחשמל ועד שאין לך אישור מבודק חשמל בעל רשיון מתאים לא אמורים לאפשר לך להפעיל אותו, ע"פ חוק בעל הדירה אמור לדאוג לתקינותו של המתקן.

כמה דברים שכן ניתן ורצוי לבדוק: תקינות ממסר פחת (דרך אגב הממסר פחת הינו של 30 מיליאמפר לפי התמונה) לחץ על הכפתור שעל ממסר הפחת ובדוק האם הוא קופץ, אם לא הוא בטוח לא תקין אם הוא קופץ יש סיכוי שהוא תקין.
לגבי כמה שהממסר פחת ישן הוא לא כל כך ישן, אומנם של חברה לא מוכרת אבל לא כל כך ישן (הישנים שכבר מחוץ לתקן תפסו מקום של 4 מודולים ואילו זה בתמונה תופס מקום של שני מודולים).
עדיין צריך לבדוק תקינות עם מכשיר ייעודי.

כמו שכבר רשמו קודמיי ואני לא רוצה סתם לחזור על מה שנאמר יש לך בבית הרבה מאוד דברים לא תקינים בחשמל, דרוש מבעל הדירה לטפל בזה ואתה יכול לציין בפניו שאי שמירה על מתקן ע"פ חוק החשמל הינו עבירה ובמידה ויגיע בודק חשמל הוא ינתק את החשמל עד לסידור כל התקלות. מן הסתם אתה לא תעשה את זה כל עוד אתה גר שם אבל במצב כזה אולי שווה לך לשקול לעבור דירה אבל תעשה לעצמך טובה (או ליתר דיוק למיש שישכיר שם אחריך) תקרא לבודק חשמל שינתק את הדירה מחשמל וכך כל הליקויים יתוקנו לפני הדייר הבא.

לגבי הרתכת זה משהו שונה יש שם שנאי שאמור להיות סוג של מקור זרם ולא מתח ולכן הרתכת מגיעה לזרמים גבוהים עם מתח נמוך, אבל עדין קצר דרכך לאדמה צריך לגרום לממסר פחת לקפוץ כי זה בדיוק מה שהוא עושה.

שגיא

eran4x4
05-04-10, 22:45
למנורת הספוטים יש הארקה תקינה?
לפחות לפי התמונה ממה שאני מצליח לראות גוף המנורה מתכתי ומגיעות אליה רק פזה ואפס = סכנת חיים!

שים לב הסכנה היא לא רק בזמן העבודה על ההחשמל אלה בשימוש היום יומי אחרי....
ובזמן הבדיקה לאחר ההתקנה.

מערכת עם הארקה לא תקינה או חיבור של פאזה לאפס (שזה מה שעשיתה ובגלל זה הנורה לא פעלה = סכנת חיים!)

חיבור
הארקה כמו שתיארתה לשקעה- לא תיקני ומסוכן!
מחר מישהו יחליף לק מהצנרת ממתכת לפלסתיק כלשהוא ושוב לא תהיה לך הארקה לשקע!
מערכת הארקה ששלבית ממש לא מבוססת רק על צנרת המיים - לשם הדיוק - היום כבר ממש לא אלה חלק מהיסודות!

BackDoorMan
06-04-10, 02:26
לגבי בעל הדירה ונושא החוק, הצחקת אותי עכשיו, אין לך מושג עם מי יש לי עסק והיו בעבר גם
דברים חמורים הרבה יותר, לא מתכוון להוסיף יותר בנושא אני מניח שהבנת.

לגבי מנורת הספוטים,טעות בידך , הגוף שלה עשוי דווקא מפלסטיק, ואכן אין הארקה ככה קניתי את המנורה (מחסני תאורה) ולא יודע לאן לחבר גם לו היתה מגיעה אליו הארקה .

לא יודע מה לא תקני במה שעשיתי אז אבל מסוכן זה לא.
קודם כל, אף אחד לא הולך להחליף שום צנרת לפלסטיק מאחר ואני גר בוילה פרטית ולא שותף עם אף אחד לצנרת.
אמנם אני יכול להגדיל ראש ולתקוע מוט נחושת לאדמה ולחבר אליו את כל ההארקות כמו שעושים
בארה"ב, אבל בינתיים צנרת המיים יכולה להיות חלופה טובה מספיק.
למה זה פחות מסוכן ? מאחר ובזמן התחשמלות הארקה אמורה לספוג ולהעביר הכל לאדמה , ככל שהמסלול יהיה קצר יותר ונקי יותר מהתנגדות והפרעות כך התפקוד בזמן אמת ישתפר.

sagisendler
06-04-10, 06:54
לגבי לולאת ההארקה ברמה העקרונית אתה צודק, רק שבבתים ישנים אין הארקת יסוד ועל כן אתה צריך לסגור מעגל עם ההארקה של השנאי של חברת חשמל, בכל מקרה ע"פ חוק יש צורך בפס הארקות בלוח החשמל כך כל ההארקות מחוברות יחד וזרם התקלה גבוה בהרבה.

החוק היום אומר כי אם אין לך הארקת יסוד ואתה רוצה לעשות משהו דומה, אלקטרודה בודדת זה לא הפתרון, אתה צריך לשים ארבע אלקטרודות בארבע פינות הבית ולחברן בכבל נחושת חשוף של 35 ממ"ר ומאחת האלקטרודות לצאת לפס השוואת פוטנציאלים שאותו יש לחבר לפס הארקות בלוח השמל ...
זה סיפור לא זול בכלל. החוק כן מתיר בבתים שעדיין קיימת הארקה לצינורות מים במידה ואתה מקבל אישור מבעל צנרת המים הראשית (לצורך העניין העירייה) כי אין בכוונתם להחליף את הצנרת לפלסטיק ועליהם ליידע אותך במידה ויעשו כך, בכל מקרה יש לבדוק את טיב ההארקה ולהתאימה למפסק הראשי בלוח (שבינתיים אין לך).

כמו שאתה כבר שם לב חוק החשמל זה לא דבר פשוט ויש הרבה דברים שהם בטיחותיים, עשה לעצמך טובה פנה למומחה שיבוא עם ציוד בדיקה ויתן לך חוות דעת מקצועית ולאחר מכן תבצע בעזרת איש מקצוע את התיקונים הדרושים בסופו של דבר מדובר בחייך וחיי האנשים שגרים איתך בבית, אני בטוח שאם יקרה למישהו מהם משהו אתה לא תוכל לסלוח לעצמך כל החיים.

-->