PDA

צפייה בגרסה מלאה : ריתוך

yoav
25-08-04, 14:38
אולי מישהו מתנדב לתת פה הסבר קצר על ריתוך- ממש את הבסיס- מה זה ? איך זה עובד? מה צריך בשביל זה? וכד'- לא כ"F מצאתי הסבר ברשת (וכן- קראתי את המדריך של הצבא האמריקאי שמובא כאן ברשימת הקישורים- ומשם צצה הסקרנות...)

itayhi
25-08-04, 15:17
יואב
ריתוך לומדים מנסיון ותוך כדי התבוננות באדם אחר שמרתך
לא מהתכתבות באינטרנט
אבל בעיקר מנסיון

איתי

yoav
25-08-04, 19:43
השאלה היתה ברמת העיקרון- מה זה, איך זה עובד וכו'..

itayhi
25-08-04, 20:37
תאוריה: בעניין אופן הפעולה אני מעריך ממה שנראה לי אז קח את זה בעירבון מוגבל:
כשאתה מרתך אתה מחבר תנין של "הארקה" לגוף המרותך, אז כנראה שהאלקטרודה יוצרת "קצר" עם הברזל וכתוצאה מהחום היא ניתכת ל"נוזל" ובכך "מחברת" את חלקי הברזל אחד לשני.

לרתכת מחוברים 3 כבלים:
1. לנקודת החשמל (חובה שקע "כוח", הרתכת צורכת המון אמפר).
2. לאלקטרודה
3. "הארקה" שאותה מחברים עם תנין אל הברזל אותו מרתכים.

מעשית:
מחברים את כבל הארקה לברזל שאותו מרתכים, מחברים אלקטרודה ל"מתאם" שלה, מחברים לחשמל, שמים מסיכה על העיניים מדליקים את הרתכת.
נותנים עם האלקטרודה כמה "פיקים" מהירים על הברזל או על ה"תנין" של הארקה כדי "לחמם" אותה ומיד מתחילים לרתך
לגבי "עומק החדירה" של האלקטרודה קשה להגיד, זה עניין של נסיון, כנ"ל לגבי מהירות הזזת האלקטרודה.

כל האמור לעיל נכון לגבי ריתוך רגיל. אין לי מושג לגבי ריתוך co2 וריתוכים שונים נוספים.

רצוי לעבוד עם מכנסיים ארוכים, נעליים סגורות וגם חולצה רוכב למניעת "ריקושטים" של האלקטרודה.

מקווה שעזרתי.

איתי

נ.ב. אם אתה מגיע לאיזור המרכז (הוד השרון) אתה יותר ממוזמן להגיע איתי אל בית הורי ולנסות בעצמך על כל מיני ברזלים שונים
אני את ה"סטאז'" שלי עשיתי בריתוך "הארקת יסוד" לוילה בהרצליה.

itayhi
25-08-04, 21:01
יואב
תקרא גם את הדיון הבא, הוא יעניין אותך מאוד, בנוסף בעמוד השני שלו יש הסבר מפורט

http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=3103&postdays=0&postorde r=asc&start=0

איתי

ryanai
25-08-04, 21:07
יואב,

אני לא מבין בריתוך, אבל לא רע ב GOOGLE...

תקרא את הדפים הבאים, אפילו אני הבנתי מה הם אומרים:

כללי
http://www.difflock.com/buyersguide/tools/welding1.shtml

ריתוך אלקטרודות - ARC Welding
http://www.difflock.com/buyersguide/tools/welding2.shtml

ריתוך עם גז MIG,TIG -
http://www.difflock.com/buyersguide/tools/welding3.shtml

אגב, אתר נחמד עם הרבה מידע טכני (בעיקר לנדרובר, אבל גם פורום סוזוקי פעיל מאוד)

נמרוד
26-08-04, 08:59
אני למדתי ריתוך בשלבים:

1. ראיתי אחרים פה ושם. חנן (שלמד ריתוך באוניברסיטה 4 שנים :lol: ) נתן לי להחזיק אלקטרודה ולקשקש איתה מדי פעם... כל זה לא תרם לי הרבה מעבר לחשק.

2. הזמנתי ספר - welders handbook, נכתב ע"י Richard Finch, מאמאזון. קראתי אותו, את כולו. לעומק.

3. סוף סוף עזבתי את מאורת הסטודנטים בחיפה ועברתי לבית עם חצר, ומחסן... זה היה לפני שלוש ומשהו שנים. לכבוד המאורע, פינקתי את עצמי ברתכת פשוטה + דיסק בוש חדש + כל מיני כלים משלימים קטנים משהו כמו 1200 שקל בשז"ר.

4. התחלתי לרתך דברים. הדבר הראשון היה זה:
http://www.jeepolog.com/images/rollcage%20pics/c16_rear%20deck.jpg

הרבה מאד ס"מ של ריתוך, שזה מה שחשוב, ואיכות הריתוך חסרת משמעות לחלוטין. במקביל, באותה תקופה, עשיתי כלוב התהפכות אצל אבישי מגבת, ועקבתי מקרוב אחרי מסגר מקצועי באמת - עודד. היה הבדל גדול בין עבודות המסגרות שצפיתי בהן בעבר, לבין העבודה הזאת. ההבדל הוא שכאן כבר ידעתי את התיאוריה, כבר היתה לי רתכת, שיחקתי איתה, ידעתי על מה להסתכל ומה לשאול.

הדבר הגדול הבא שריתכתי, וזה על פי עצה מפורשת וחכמה ביותר בספר - שולחן ריתוך! שוב, פרויקט שיש בו המון מטראז' של ריתוך, פרויקט מספיק מעניין ומאתגר למתחיל, אבל לא מבנה קריטי שעלול להכשל בגלל ריתוכים לא מספקים. והכי חשוב, שולחן ריתוך זה כלי העבודה החשוב ביותר. את השולחן היה סיוט לבנות לקח לי יומיים ויצא עקום, כי לא היה לי משטח ישר לעבוד עליו (וגם לא ידעתי בדיוק מה אני עושה). אבל קיבלתי שולחן, לא מפולס אבל פחות או יותר ישר, עם מלחציים, עם שטח עבודה פתוח שניתן לתפוס עליו דברים. הפרויקטים הבאים היו כל כך הרבה יותר קלים ונעימים...

5. עכשיו כבר הייתי "מסגר" :D והתחלתי לייצר כל מיני דברים קטנים לג'יפ:
חיזוק לתיבת הגה:
http://www.jeepolog.com/images/steering%20brace/steering%20brace%206.jpg

מגש למצברים:
http://www.jeepolog.com/images/dual_battery_pics/bat14_mitkun_weld.jpg

דיגמתי את המנשא של הגלגל ספייר +הייליפט, וגם תוספות לכלוב - מגשים לארגזי התחמושת בצדדים:
http://www.jeepolog.com/ext_images/am50.jpg

ועוד... וגם דברים שלא קשורים לג'יפ - מתקן תלייה לסירים במטבח, שולחן גינה, וכן הלאה.

מה הפואנטה? הפואנטה היא הפואנטה של כל האתר האידיוטי הזה:

אפשר לעשות הכל. הכל. צריך רק חשק אמיתי לעשות, להוציא את הידיים מהכיסים, ולהתחיל...

אריאל
26-08-04, 10:21
לפני שאני מתחיל לרשום , אני בעל אינטרס עסקי בתחום, וכחלק מעבודתי מעביר השתלמויות בתחום הריתוך.
אינני בא לקדם את עיסוקיי אלא להמליץ לבחור על אופן פעולה בו הייתי נוקט.

עקרונית , ריתוך לא לומדים בהתכתבות , כמו כל דבר אחר
לכן יש בידך 2 אפשרויות הראשונה לקנות רתכת ולהתחיל להיתאמן , כמובן שעם הזמן יצאו תפרים סבירים אך תצטרך ללמוד זאת בדרך הארוכה והכואבת , מטעויות.
ישנה אפשרות נוספת, לקנות רתכת ובנוסף לקבל כמה שיעורי הדגמה בסדנאות שעוסקות בלימוד ריתוך (נכון להיום באזור המרכז קיימות 2 סדנאות)
אם תיקח הוראה על בסיס שעות, בכמה שיעורים תוכל להיתנסות בכל סוגי התפרים ולאחר מכן לרכוש את המיומנות והאיכות תוך כדי עבודה על הרתכת שלך.

אריאל.

אלון_ק
26-08-04, 16:08
יש לנו במושב איזה בחור עם ידי זהב וראש טוב שבונה כל מיני דברים לאנשים (סככות לרכב, פרגולות וכד'). הוא גם בנאדם נורא נחמד ולא יודע לסתום את הפה. למרבה המזל, הוא מדבר על דברים שמעניינים אותי - מה זה ריתוך, למה זה קורה, למה אם ככה אז ככה וכו'. ביקשתי ממנו איזה יום, הוא בא והסביר לי מה ואיך ברמה בסיסית, גם החזיק לי את היד (תרתי משמע) פעם פעמיים בריתוכים שריתכנו רק לטובת הלימוד. חצי שעה של לימודים. אח"כ בניתי לאבא גריל ענק, שזה בדיוק מה שנמרוד תיאר - הרבה מטראז' של ריתוכים שהחוזק שלהם לא ממש חשוב (אתה תופס גריל כזה על 10 פיקים לכל החיים). אח"כ עשיתי עוד הרבה עבודות למינהם (מיגון מיכל דלק, מדרגות צד, תושבות לכיסאות הידראוליים וכו' וכו') והגעתי לרמה סבירה. הגעתי גם למסקנה שאני רוצה לקפוץ שלב ולהיות מסוגל לרתך באמת, בכל תנאי ובכל זווית. הלכתי שוב לבחור הנחמד, הצעתי לו את עזרתי בבנית סככה לרכב במושב, חינם אין כסף. עבדתי איתו יום שלם. יום אחד שלם שבו הוא הראה לי כל זוית ריתוך שיש, איך ניגשים אליה ולמה. מאז אני מתאמן על כל מה שהוא הראה לי ונתן לי לנסות, כי לא יעזור כלום - נסיון עושה את ההבדל האמיתי. איך מתאמנים בVERTICAL? זה קל. את אותה עבודה שתיכננת לעשות בDOWN פשוט תעשה בVERTICAL. כנ"ל לגבי כל זוית שאתה רוצה להגיע אליה. יותר קשה זה להמציא זויות בין חומרים לחיבור כי זה כבר תלוי בעבודה, אבל גם זה צץ מדי פעם. על אותה הטכניקה שאתה תשתמש בה כדי לרתך מגלוון בUP אתה יכול להתאמן גם על שחורה, בתוצאות מאוד דומות. סה"כ אתה מנסה ללמוד קצב ותזמון (בשלב הזה, לפחות).

my 2 cents

shmil
27-08-04, 09:42
למי שיש אפשרות - שירתך עם CO2.
השבוע התחלתי להחליף חללודות ( :lol: ) עם רתכת CO2, עולם אחר לגמרי - חסר שלאקה, נוח יותר לפחים דקים ולסתימת חורים, והלימוד - ברובו, OJT......

קיד
27-08-04, 16:59
למי שיש אפשרות - שירתך עם CO2.
השבוע התחלתי להחליף חללודות ( :lol: ) עם רתכת CO2, עולם אחר לגמרי - חסר שלאקה, נוח יותר לפחים דקים ולסתימת חורים, והלימוד - ברובו, OJT......
והחוזק המכני?? בריתוך תיל רציף, קנית גליל חוט 1040, ועשיו אתה רוצה נניח, נירוסטה, ציפוי קשה, אולי יצקת בשביל לרתך בקים חדשים למלחציים, או סתם פלדת כלים, אז מה אתה עושה?

שמיל, הבן אדם עוד לא יודע ללכת, למה אתה מבלבל אותו עם ריצה?

יואב, ריתוך לומדים ע"י ריתוך, אבל מאוד מאוד מומלץ שיהיה לך מדריך. עצה של רתך, תחסוך לך הרבה עוגמת נפש של כיוון אמפר/קוטר אלקטרודה/עובי החומר.
מן הסתם גם לא כל "ברזל" הוא בר ריתוך לרתך חובב.
עיקרון טכני: מטעמי בטיחות מפחיתים את המתח אל מתחת ל-60V. יש הרבה דרכים לבצע את ההפחתה, אבל זה כבר דיון ארוך. לאחר שקיבלת מתח בטוח לשימוש, אתה סוגר מעגל עם חוט פלדה (להלן אלקטרודה) ובעצם מתיך אותו ואת חומר הבסיס (הפלטה אותה אתה מרתח). על מנת לפתור בעיית החימצון בחום גבוה, יש צורך ליצור שיכבת מגן. את זה משיגים ע"י הרכב חומר הציפוי של האלטרודה. כמו כן היות שנדרשת שליטה מדוייקת בנקודת ההתכה של חוט הפלדה, סוגרים את המעגל ע"י קשת חשמלית, ולא ע"י מגע ישיר. על מנת לשמור על קשת יציבה, יש ליינן את האויר סביב הקשת. גם על כך אחראי הציפוי של האלקטרודה.
עצה, קרא את כל הוראות הבטיחות של הריתוך :!:
קרינה על סגולית, אינה משחק ילדים.
קיד.

yoav
30-08-04, 15:02
תמיד בסוף צצה הישועה- נמצא חבר עם רתכת במושב לא רחוק (בעלה של חברה של אשתי- היה מסובך אבל שווה), שמוכן בשמחה לרתך יחדיו גגון!
תודה על העזרה (הוא אמר שאני אוכל להשתעשע בצד על פרופילים חלודים, לא להפריע לו והוא ירתך לי צ'יק צ'אק גגון...) ואם אחרי הגגון יבוא גם הצמיגים סוף סוף- מקצה הדיגומים לשנת הכספים הנכחית יהיה סגור.
(אחרי ראש השנה- שנה חדשה... :lol: )

Anonymous
10-09-04, 14:48
טוב ...אני מעוניין לקנות גי'פ {כנראה סמוראי...}ובגלל זה אני מצוטט באתר...מי שרוצה ללמוד לרתך יכול להזמין אותי ואני אעזור ואלמד בשמחה ...תמורת טיפים והכרת הגי'פ {אני אוהב לדעת מה אני קונה לפני שאני קונה ....} ובכל מקרה אם יש למישהו טיפים לתת לי בלי קשר אני אשמח .. אני צריך את הרכב לרוב לכביש אבל אני גר במושב ואני חולה שטח ...את כל הפרייבטים הקודמים שלי הרסתי בשטח {מיצוביש קולט לדוגמה ....חחח...} יש לי 36K להשקיע שזה כולל ביטוח טסט ישור קו וכן שיפורים ...{בצורה שאני נוהג בשטח ,אני חייב שיפורים ובעיקר הגנות ...} בתודה מראש ......

UNIX
14-11-04, 15:06
קניתי valex220 ורציתי לקנות אלקטרודות ונאמר לי שהמחיר הוא 90 שקל
ל5 ק"ג של אלקטרודות 2.5 האם זה מחיר טוב?

AvigdorAharon
14-11-04, 16:08
זה מחיר רגיל לזיקה 2.5.

אביגדור

-->