PDA

צפייה בגרסה מלאה : כיולי מתלים לנסיעה מהירה בשטח

NadavRally
06-04-10, 18:53
שלום לכולם.

בימים אלו אנחנו עובדים על רכב חדש, סובארו אמפרזה לקטגוריה GT.

הזמנתי בולמים לרכב, לבולמים שלשה אפשרויות כיוון:
כניסה "איטית"
כניסה "מהירה"
יציאה "ריבאונד"

מה שאני יודע על כיווני בולמים:

ריבאונד מהיר חשוב כדי לשמור על מגע עם הקרקע, אבל ריבאונד מהיר מדי ישפיע לרעה על האחיזה כיוון שהגלגלים יקפצו, אני לא בטוח איך זה משפיע על האחיזה בדיוק בשבילים קלים.

כניסה מהירה לפי מה שאני מבין אחראית על טיפול במהמורות קטנות כמו אבנים קטנות, באמפים קטנים וכל הדברים האלו שעוברים עליהם מהר והאוטו צריך לגהץ.

כניסה איטית אחראית (שוב לפי מה שאני מבין) על באמפים קשים, נחיתה מקפיצות ותעלות (כמו גשרים איריים) שצריך לעבור.

נוסף על כך יש את הקפיצים אבל הם פרמטר קבוע אצלי כך שחוץ מהגובה אני לא יכול להתעסק איתם.

אני מכיר תיאוריה שכמה שהבולם רך יותר הוא מספק יותר אחיזה כיוון שהגלגל שומר יותר על מגע עם הקרקע, אבל עד גבול מסויים. כך למשל אם מקשיחים מאחור ומרככים מלפנים יוצרים זנב חפשי יותר?

אני אשמח על כל פיסת מידע לגבי כיוונונים שאפשר לעשות, איך זה משפיע על התנהגות הרכב, אחיזה וכדומה.

תודה

נדב

NadavRally
08-04-10, 20:00
חברים,

איך אתם מכיילים את הרכבים שלכם?

נדב

נמרוד
08-04-10, 20:21
אני לא יודע איך מכיילים רכבי ראלי.

אני גם לא יודע איך מכיילים מתלים של רכבים למרוצי מדבר. יש אנשים בודדים עם נסיון בארץ, וקשה לדלות מהם את הנסיון הזה, שהוא מוגבל לסוגי בולמים מאד מסוימים. בולמים מרובי כוונונים - ביפסים - רק עכשיו נכנסים לאופנה.

הפורום שבו נמצא מירב המידע הוא race-dezert.com, וגם שם, כמו בכל פורום, קשה מאד להפריד את המוץ מהתבן.

מבחינת ספרות מקצועית - יש מידע טוב על מרוצי אספלט, בראש ובראשונה בספרים של Caroll Smith, אין מידע כתוב על מרוצי שטח, אבל אני חושב שאמורים להיות ספרים לא רעים על הכנת וכיול כלי רכב לראלי - אז ספר לנו אתה.

אסף טננבאום
09-04-10, 10:07
אהלן נדב,

הנושא של כיול בולמים הוא מסובך מאוד בתאוריה אבל הרבה יותר פשוט ממה שאתה חושב בניסוי וטעיה (לפחות במקרה שלך).

קודם כל, השימושים של הכיוונים השונים:

כניסה "מהירה" - שיכוך תנאי הדרך + מעקב אחרי תווי הקרקע
כניסה "איטית" - שליטה בהעברות משקל (גם קדימה/אחורה וגם מצד לצד)
יציאה (ריבאנד או פתיחה) - מעקב אחרי תווי הקרקע + שליטה על העברות משקל

ההשפעה על התנהגות הרכב של כל כיוון:

כניסה מהירה - ככל שאתה מוסיף, הרכב יספוג את שיבושי הדרך הקשים - באמפים ודיטצ'ים - יותר טוב (בלי לסגור את המתלה עד הסוף). אבל ככל שאתה מוסיף, הרכב יעקוב פחות טוב איחרי השיבושים הקטנים של הדרך מה שיגרום להקטנת האחיזה ויתבטא בנסיעה קופצנית יותר.

כניסה איטית - ככל שתוסיף הרכב יבצע העברות משקל מתונות יותר - האף יצלול פחות בבלימה (הוספה מקדימה) ויתרומם פחות בהאצה - שתי התופעות האלו יגרמו לרכב נשלט וצפוי יותר(ע"י "משחק" של הכניסה המהירה בין קדימה לאחורה ניתן לגרום לרכב להיות עם נטיה להיגוי יתר, נטראלי או לתת היגוי) אבל שוב תשלם באחיזה בסיבובים.

יציאה - כאן אין חלוקה למהירות איטית ומהירה, הכיוון משפיע על שתיהן. ככל שהכיוון רך יותר המתלה יפתח מהר יותר ויאפשר מעקב טוב יותר אחרי תווי הקרקע (=יותר אחיזה בקווי ישר + נסיעה נוחה יותר) ואחיזה גבוהה יותר בסיבובים. התשלום יהיה רכב פחות נשלט ופחות יציב ש"מגלגל" יותר ובעל מעבר יותר חד בין היגוי יתר לתת-היגוי.

אחרי כל הברברת, מה שאתה צריך לעשות זה פשוט לסוע ולשחק עם הכיוונים השונים כדי למצוא את הסט-אפ שמתאים לרכב שלך ולסיגנון הנהיגה שלך.
כמובן שצריך גם להתחשב באופי המסלול - חלק או משובש, הרבה ישורות או הרבה סיבובים, ראלי (כמה עשרות ק"מ) או ספרינט (שנים שלושה ק"מ כפול 4 או 5)., וכו'

מקווה שעזרתי,

אסף

נ.ב.
אתה בא מחר?

NadavRally
09-04-10, 21:58
אסף,

התגובה שלך היא בדיוק מה שציפיתי, תודה רבה לך!

אני אשמח אם תרצה להצתרף לאימון עם האוטו החדש לכשיהייה מוכן.
אחת הבעיות עם כיוונים של ניסויי וטעייה בלי הרבה נסיון זה שדי בקלות אפשר להתבלבל וליצור בלגאן כיוון שיש סוג של חפיפה בין ההשפעות של הכיוונים השונים, צריך לפעול בזהירות וזה קל הרבה יותר כשזו לא פעם ראשונה.

מחר? מה יש מחר? אם יש משהו מעניין (בשבילי) אז אני תמיד בא.

נדב

נדב42
09-04-10, 22:08
הי,

אני אמנם לא בליגה שלכם, ואולי המוצר לא מספיק עמיד (אין לי מושג), אבל הייתי רוצה להמליץ על כריות האוויר Airlift 1000 . התקנתי אותן אצלי בויטארה (בינתיים מאחורה, אוטוטו גם מקדימה) והן מאפשרות נסיעה מהירה מאוד בשבילים עם מקפצות ובאמפים, קפיצות עם נחיתות רכות, והכי חשוב לדעתי: מאוד פרוגרסיביות וניתנות לכיול קל, ושליטה מתוך הרכב, אפילו תוך כדי נסיעה.

סתם רעיון מצד פשוטי העם ...

נדב.

combina347
10-04-10, 04:29
אני מעוניין בכאלו המון זמן
אקנה בבוא הזמן
כמה עולה ומאיפה קנית?

נדב42
10-04-10, 10:23
אני מעוניין בכאלו המון זמן
אקנה בבוא הזמן
כמה עולה ומאיפה קנית?

ישירות מהיצרן. יש על זה שרשור (http://jeepolog.com/forums/showthread.php?t=40910) עם כל הפרטים ...

נדב.

-->