PDA

צפייה בגרסה מלאה : האם הנקרות עביר כעת לטוארג ממזרח למערב ?

נדב42
13-04-10, 13:19
הי,

(אני שואל עבור חבר)
קבוצה של ג'יפים וטנדרים מתכננים לרדת לדרום ולנסוע בדרך הבשמים מחאן מואה למכתש רמון.
רוצה להצטרף אליהם עוד חבר עם טוארג (2006/7 אם זה משנה) והם רוצים לדעת אם ניתן לעבור את המסלול עם הטוארג. מותר לתכנן על עבודות מע"ץ ואפילו על משיכה קלה, אבל לא לתכנן מראש על נזקים.

הפעם האחרונה שהייתי שם היתה לפני השטפונות (אז לא היתה בעייה), והייתי שמח לשמוע ממי שהיה שם לאחרונה.

מה מצב תוואי הנחל בכללי ?
מה מצב המדרגה ?
האם מישהו יודע מה קורה בשביל השחור של נחל ארדון (כחלופה למעלה דקלים) ?

תודה,

נדב.

eran4x4
13-04-10, 13:22
עם או בלי חבילת שטח?

כמה צמיגים ספר הוא מוכן להביא?

נדב42
13-04-10, 13:30
עם או בלי חבילת שטח?

כמה צמיגים ספר הוא מוכן להביא?

מה זה חבילת שטח ? (שלא אשמע הדיוט כאשר אני שואל, וסתם לידיעה כללית)
לגבי הצמיגים, החבר שעבורו אני שואל הוא צמיגאי, מהאגף הזה אני רגוע (אבל אציין בפניו את הנקודה) ...

נדב.

eran4x4
13-04-10, 13:40
התשובות גם בתוך ההודעה הזאת
http://jeepolog.com/forums/showthread.php?t=40011&highlight=%E8%E5%E0%F8%E2+%E7%E1%E9%EC%F A+%F9%E8%E7

בעיקר נילה אחורית שליטה על גובה הרכב לטובת הבולדרים והמדרגה

ואם הצליחו להגיעה למעלה דקלים כפי הנראה שעדיף לעקוף אותו דרך נחל ארדון (בעיני גם הרבה יותר יפה...)

נדב42
13-04-10, 13:53
התשובות גם בתוך ההודעה הזאת
http://jeepolog.com/forums/showthread.php?t=40011&highlight=%E8%E5%E0%F8%E2+%E7%E1%E9%EC%F A+%F9%E8%E7

בעיקר נילה אחורית שליטה על גובה הרכב לטובת הבולדרים והמדרגה

ואם הצליחו להגיעה למעלה דקלים כפי הנראה שעדיף לעקוף אותו דרך נחל ארדון (בעיני גם הרבה יותר יפה...)

אוקיי, וכדי לא לטרטר יותר מדי בטלפון שבור, היית שם לאחרונה ? אם יש חבילת שטח אז עביר ואם לא אז לא ?

eran4x4
13-04-10, 14:08
אוקיי, וכדי לא לטרטר יותר מדי בטלפון שבור, היית שם לאחרונה ? אם יש חבילת שטח אז עביר ואם לא אז לא ?

חבילת שטח + נהג ומכוון טובים + תשומת לב לבולדרים בדרך ושמירה על הרכב והצמיגים רוב הסיכויים שיעבור ללא נזק -

אני לא הייתי לוקח רכב כזה לשם - יש רכבים הרבה יותר מתאימים ורק עובי הדופן וסוג הצמיג ועלות הטעות מספיקים בשבילי.

אפשרי - כפי הנראה שכן - מומלץ - לא ממש.

הנ"ל נכתב מתוך הכרות טובה עם המסלול כולל לאחר שטפונות (מספר פעמים) ומעבר במסלול כשהוא עדיין רטוב - אחרי השטפונות האחרונים לא הייתי שם אבל מספיק רכבים עברו שם מאז בכדי שהמסלול "יסלל" מחדש.

שלמי
13-04-10, 14:17
מסכים עם כל מה שערן כתב, ובנוסף :
השביל השחור של הארדון לא בעייתי מבחינתך.
אם אתה מתחיל ממואה, מאוד לא מומלץ עם טוארג לעלות את העליה למצד קצרה על השלוחה, יש שם מדרגה שממש לא מתאימה לטוארג.
לדעתי אמור להיות שם מעקף לנקודה הזאת, אבל אישית אף פעם לא נסעתי בו.
אם היו מכריחים אותי, הייתי מעדיף את המדרגה של הנקרות בירידה עם טוארג, ולא בעליה (אבל כמו ערן מלכתחילה לא הייתי עושה איתו את המסלול הזה).
הכל לפי איך שהמדרגה נראתה לפני חודש (די כרגיל...).
אם מתעקשים על מזרח הרמון עם טוארג, עדיף להתחיל מהנקרות, להישאר עליו ולצאת מהמישר (וזה כולל גם חלק מהמסלול של דרך הבשמים).

דרור ברלי
13-04-10, 14:21
אם מצויד בחבילת שטח - אל חשש. רוב הנקרות זה שביל. קצת דשדש, קצת אבנים. שום דבר מיוחד. בנהיגה רגועה אפילו RAV4 לא צריך להיבהל ממנו. המדרגה לפני מצד קצרה אכן בעייתית - לא מבחינת עבירות נטו כמו מבחינת פוטנציאל הנזק. כדי שטוארג יעבור בלי להיפצע צריך להשקיע בבנייה. בקטעי ה"עבירות" של הנקרות (המדרגה) - בנהיגה נכונה הטוארג יגיע, יעבור ויחזור הביתה כמו גדול, וגם יעשה בית ספר להרבה כלים אחרים, מסוקסים ממנו. רק זהירות על הצמיגים - לא יודע באיזה דגם של טוארג מדובר (כי יש כאלה מהדגמים היותר בסיסיים - TDI ו-R5, עם גלגלי 17' וצמיגים בחתכים סבירים שמאפשרים אפילו הוצאת קצת אוויר...)

ללא חבילת שטח - יעבור גם כן, אבל במשנה זהירות ואולי עם כמה חבטות בגחון. נא להשקיע במכוון מנוסה ואיכותי מבחוץ, ולבדוק טוב מה יש שם למטה מתחת לגחון - שלא יתברר מאוחר מדי שהבומבה המזעזעת שנשמעה מכיוון הריצפה ושלאחריה הרכב דומם ועצר וממאן להניע ו/או זוז עוד ממקומו = זה עתה דפקתם את חוות השרתים והמוליכים של מחשב ניהול המנוע/גיר/טרנספר/דיפרנציאלים/ברקסים/הגה/חלונות/דלתות....

מעלה דקלים הוא בעל פוטנציאל לנזק בגחון/פגושים של רכב כזה - סעו דרך נחל ארדון. שביל קל ונוח. לא פחות יפה (לדעתי יותר יפה)

sgill
13-04-10, 17:18
מרצדס ML500 שנת 2008 עבר שם לפני כשבועיים ללא נזק, יש כפתור בדומה לטוארג שמגביה את הרכב. אפילו לצמיגים 295/45, שימו לב חתך 45, לא נגרם נזק.

זה לא אומר שאני ממליץ, רק שזה אפשרי.

דרור ברלי
13-04-10, 18:06
בנהיגה זהירה מאוד ומודעת למגבלות של צמיגים עדינים, גחון נמוך, מהלכי מתלה קטנים, פלסטיקה רגישה ויקרה, אין סיבה שייגרם נזק.
החשש העיקרי הוא מקריעת צמיג, ומירב תשומת הלב צריכה להיות דווקא בקטעי השביל הפתוחים, שמפתים לתת בגז. אלה כלים עם מנועים חזקים מאוד, הם מגיבים בעוצמה והם מהירים מאוד, וזה כיף לנסוע בהם מהר. גם בשטח, מה שעלול להביא ל"ליטוף" הצמיג באיזה אבן נסתרת חדה. 90% שהפנצ'ר/קריעת הצמיג יגיעו דווקא בזמן נסיעה מנהלתית בשביל ולא בקטע עבירות/טרשי/סלעי.

אלה מכוניות מאוד מטעות - האלקטרוניקה שלהן מעורבת בכל דבר ומבצעת דברים מדהימים - אתה כנהג צריך רק לכוון את ההגה לאן שאתה רוצה להגיע ולתת בגז בעדינות. זה גורם לרבים להתפעל מהן כאילו אלה מכונות עבירות - הן לא. אלה מכוניות כביש עתירות ביצועים, עם יכולת לנוע בכל סוגי השבילים בנינוחות ובנוחות ולהתגבר פה ושם על מכשולים נקודתיים, לעתים מאוד מרשימים. אבל ברגע שהן נדרשות להתאמץ קצת, אל תופתעו אם הן יפתחו בשביתה. מנסיון העבר שלי - מרצדס ML320CDI נעמד באמצע עליה חולית ופשוט סירב לנוע - לא קדימה ולא אחורה. מערכת המידע של הרכב עדכנה אותי על "התחממות הדיפרנציאל האחורי" וזהו. מכאן ואילך - אין רעשים, אין ריחות, המנוע עובד, הגיר משולב, אבל הגלגלים גורנישט - לא מסתובבים. לא זז הגזר. המערכת פשוט שומרת על עצמה במין סוג של ניוטרל כללי, ומצידה תקים לך אוהל, תדליק מנגל, תאכל, תשתה, תפוס חרופ קצר... והעיקר - תחכה - כי לקח לו שעתיים "להתקרר" ולהחזיר לרכב את יכולת הנסיעה המרשימה שלו, כאילו לא קרה דבר.

נדב42
13-04-10, 18:14
הי,

תודה לעונים,
העברתי את המסר, בצירוף המלצה אישית שלי למסלול חלופי (נחל אמציה ואחריו נחל סדום) עדין יותר. הם כבר הזמינו חדרים בחצבה ולכן אזור הטיול מוכתב מראש. אם יש למישהו רעיון אחר למסלול הולם, אשמח לשמוע.

איך התוואי של נחל צין ממעלה עקרבים לכביש הערבה (עבור הטוארג כמובן) ?

תודה,

נדב.

גיא
13-04-10, 18:21
עשינו את נחל צין לפני כשבוע,
אין לי מושג מה העבירות של טוארג אבל ניראה לי שכל רכב מוגבה קלות יכול לעבור שם.

המכתש עד לחניון לילה יהיה אולי בעייתי ב 2 מדגרונות, מהחניון לילה ועד לכביש הערב אין בעיה.

sgill
13-04-10, 20:27
בנהיגה זהירה מאוד ומודעת למגבלות של צמיגים עדינים, גחון נמוך, מהלכי מתלה קטנים, פלסטיקה רגישה ויקרה, אין סיבה שייגרם נזק.
החשש העיקרי הוא מקריעת צמיג, ומירב תשומת הלב צריכה להיות דווקא בקטעי השביל הפתוחים, שמפתים לתת בגז. אלה כלים עם מנועים חזקים מאוד, הם מגיבים בעוצמה והם מהירים מאוד, וזה כיף לנסוע בהם מהר. גם בשטח, מה שעלול להביא ל"ליטוף" הצמיג באיזה אבן נסתרת חדה. 90% שהפנצ'ר/קריעת הצמיג יגיעו דווקא בזמן נסיעה מנהלתית בשביל ולא בקטע עבירות/טרשי/סלעי.

אלה מכוניות מאוד מטעות - האלקטרוניקה שלהן מעורבת בכל דבר ומבצעת דברים מדהימים - אתה כנהג צריך רק לכוון את ההגה לאן שאתה רוצה להגיע ולתת בגז בעדינות. זה גורם לרבים להתפעל מהן כאילו אלה מכונות עבירות - הן לא. אלה מכוניות כביש עתירות ביצועים, עם יכולת לנוע בכל סוגי השבילים בנינוחות ובנוחות ולהתגבר פה ושם על מכשולים נקודתיים, לעתים מאוד מרשימים. אבל ברגע שהן נדרשות להתאמץ קצת, אל תופתעו אם הן יפתחו בשביתה. מנסיון העבר שלי - מרצדס ML320CDI נעמד באמצע עליה חולית ופשוט סירב לנוע - לא קדימה ולא אחורה. מערכת המידע של הרכב עדכנה אותי על "התחממות הדיפרנציאל האחורי" וזהו. מכאן ואילך - אין רעשים, אין ריחות, המנוע עובד, הגיר משולב, אבל הגלגלים גורנישט - לא מסתובבים. לא זז הגזר. המערכת פשוט שומרת על עצמה במין סוג של ניוטרל כללי, ומצידה תקים לך אוהל, תדליק מנגל, תאכל, תשתה, תפוס חרופ קצר... והעיקר - תחכה - כי לקח לו שעתיים "להתקרר" ולהחזיר לרכב את יכולת הנסיעה המרשימה שלו, כאילו לא קרה דבר.

צודק דרור בקשר למערכות, הרכב כמעט נוסע לבד. במקרה שלנו את כל המסלול עשתה נהגת (בלי כוונה לפגוע באף אחת) במקומות שאני שילבתי LOW ונעלתי, היא רק ליטפה את הגז והרכב עשה את כל העבודה.

amicar
13-04-10, 22:34
הי,

תודה לעונים,
העברתי את המסר, בצירוף המלצה אישית שלי למסלול חלופי (נחל אמציה ואחריו נחל סדום) עדין יותר. הם כבר הזמינו חדרים בחצבה ולכן אזור הטיול מוכתב מראש. אם יש למישהו רעיון אחר למסלול הולם, אשמח לשמוע.

איך התוואי של נחל צין ממעלה עקרבים לכביש הערבה (עבור הטוארג כמובן) ?

תודה,

נדב.

לא ממליץ על נחל צין.
יש מדרגה אחת מאוד קשה ליד גבי השיש.
הייתי שם בשבוע שעבר.

לעומת זאת ליד נחל אמציה יש את נחל אביה.
עבירות קלה ומאוד יפה.

PW
13-04-10, 22:49
יקירי:
אם תכניס שני שינויים קלים - לדעתי ניתן לביצוע בסבירות טובה:
הראשון: העליה לקצרה - לא דרך המדרגה, אלא דרך המעקף הדרומי. אם זה סינית בשבילך, צור קשר בה"פ.
השני: ממצד נקרות - צא לכביש 40 דרך נחל המישר. אל תלחם בקטעי העבירות הקשים ובמדרגה עם הטוארג, אלא צא בנחת על דרך המלך של המישר.
טיול נעים ובטוח.

asafk
14-04-10, 00:12
המסלול הראשון- של הנקרות- קל בהרבה ממסלול הצין, אליו לא הייתי לוקח טוארג.
כאמור, נחל ארדון במקום מעלה דקלים, ובאזור מדרגת הנקרות (וגם מקטע אבנים גדולות כמה מאות מטרים קודם) - דורש כיוון, וזהירות, לא יותר מזה.
העליה לקצרה לא בשמיים. מדרום או בזהירות. או לוותר ולבוא מנחל נקרות. אבל אני אוהב את התצפית של קצרה.
אגב, את המסלול הזה בדיוק עשו קבוצת חברים לפני כשנתיים, הרכב שבמאסף הוא אחיו של הטוארג. פורשה קאיין. דווח שהוא עשה הכל בלי בעיות מיוחדות, רק עם הרבה זהירות.

סעו, תהנו, צלמו.

אסף.

גיא
14-04-10, 00:17
עלתה בי סקרנות, אומרים כל פעם שהרכבים האלו מאוד עבירים בעזרת טכנולוגיה מתוחכמת מאד.
שרק לכוון את ההגה והגמדים האלקטרונים עושים הכל בשביל הנהג.

מצד שני, אני קורא פה שזה לא מתאים וזה לא מתאים ...

אז מה כל כך עביר ברכבים האלו ?

שאלה רצינית, אני מניח שרוב האנשים שלא עשירים מאוד, תוהים .. אני אישית לא ראיתי אף אחד מהם בשטח.

נדב42
14-04-10, 07:04
עלתה בי סקרנות, אומרים כל פעם שהרכבים האלו מאוד עבירים בעזרת טכנולוגיה מתוחכמת מאד.
שרק לכוון את ההגה והגמדים האלקטרונים עושים הכל בשביל הנהג.

מצד שני, אני קורא פה שזה לא מתאים וזה לא מתאים ...

אז מה כל כך עביר ברכבים האלו ?

שאלה רצינית, אני מניח שרוב האנשים שלא עשירים מאוד, תוהים .. אני אישית לא ראיתי אף אחד מהם בשטח.

ראיתי טוארג בנחל ערוד ... בא מולנו, לא יודע איך נגמר ...

IlanHadar
14-04-10, 09:28
גיא,

יש לרכבים האלה יכולות, העניין הוא שעלות הטעות גבוהה מהותית מעלות טעות ברכבי 4X4 הקשוחים יותר.

הטוארג לצורך הדוגמא כאשר מסתכלים מתחתיו רואים את הזרועות של המתלים, זה ברור נראה פחות עמיד מסרנים חיים, העניין שאפשר לעבור עם הרכב בכל מקום, אבל עשית טעות זה עולה ועולה הרבה.

צריך גם לזכור שבעלי הרכבים האלה הם בדרך כלל בעלי אמצעים יותר מה"ג'יפאי" הממוצע, לכן אם הוא קנה רכב ב 500 אלפי ש"ח ופעם בכמה זמן צריך לתקן ב 10 אלפי ש"ח אחרי טיול, זה פחות כואב אצלו.

אני במקרה ראיתי טוארג מסתבך במדרגת הנקרות, כתבתי על כך בעבר כאן, הוא בא בזווית לא טובה למדרגה, ירד אחורה וזרוע המתלה האחורי התיישבה שם על סלע, זה מקרה של נזק, לא נורא אבל היה.

כאשר הרכבים האלה תוכננו, הנקרות לא היה בראשם של המהנדסים הגרמניים, היה יותר מרחבי דשא, שבילים בוציים או מושלגים, אירופה בקיצור, לקחת רכב כזה לשבילי הנגב הקשוחים זה יעלה בסופו של דבר, כמה יעלה, הרבה או מעט, זה כבר תלוי בעיני המתבונן.

sgill
14-04-10, 11:42
רכבי היוקרה עם חבילת השטח משתמשים במחשבי הרכב כדי לשלוט על פעולות שהרכבים הזולים עושים בצורה מכאנית ולפעמים ידנית לגמרי.

בנוסף, יש להם יתרון של כח כמעט בלתי נגמר. אם ניקח שוב את ה ML500 שהיה איתנו בטיול, מעל 320 כ"ס עם מנוע 5 ליטר בנזין חדיש לא נתקל בבעיות של כח. נכון שיש סיכון למי שרגלו קלה על הדוושה, אבל אם יודעים להרגיש את הרכב, הכח הופך ליתרון.

דוגמא נוספת, לחלקנו יש נעילת דיפרנציאל אחורי, כשאנחנו נועלים הרכב נותן תמיד כח שווה לשני הגלגלים האחוריים. ברכבי היוקרה, המחשב מדמה נעילה בעזרת מערכת בקרת האחיזה אבל לאו דווקא בחלוקה של 50/50 אלא לפי מה שמתאים לכל מצב. אמנם לחלקנו יש נעילה אחורית, אבל להערכתי רק לאחוז קטן יש גם נעילה קדמית. המערכות של רכבי היוקרה מדמות את 2 הנעילות.

ועוד דוגמה לקלות הנהיגה. אם אתה נועל את הרכב שלך אחורה וקדימה, קשה מאוד לקחת איתו סיבוב. ברכבי היוקרה המחשב ירגיש שאתה מנסה להסתובב ויעזור לך.

כמו שאומרים באנגלית : HAVING SAID ALL THAT, אני עשיתי לא מעט קילומטרים בשטח עם ה- ML500 ולא נהנתי כמו שאני נהנה עם הרכב שלי. כשסוגרים חלונות עדיין שקט מאוד ברכב, המזגן מקפיא גם את היושבים מאחור, מתפתים להפעיל את מערכת ה- HERMAN CARDON עם 12 הרמקולים שבאה במקור עם הרכב, הבולמים המתכווננים משטיחים כמעט כל מהמורה ובקיצור - אין הרגשה של שטח.

אז מה כן? כשנגמר הטיול ויוצאים לנקודה מסויימת בכביש הערבה, הרכב הזה תוך שעה וחצי בתל-אביב ואני מטלטל את הילדים 3+ שעות ברכב :D

taylorh
14-04-10, 16:27
הסכנה לטאורג היא בפלסטיקה ופגושים בקטע הטכני של נקרות.
במדרגה יש סיכון לנזק בגחון אם לא בונים ומגיעים בזוית נכונה .
לפני המדרגה יש סלע ואסור לנסות לחלוף מעליו.
בטיול שעשיתי היה תקוע טאורג על הסלע לפני המדרגה ללא יכולת לנוע
הסלע לכד את מכלולי הגחון כך שמשיכה היתה מביאה לנזק .
לכן ראשית חכמה , לבחות היטב את נתיב העליה למדרגה .

-->