PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלת חוקיות בנהיגה עם נגרר

itayhi
30-08-04, 02:28
אהלן
אני נוסע לי שמח וטוב לך בסמוראי
המשקל ש"מותר" לי לגרור הוא 500 ק"ג ומכאן שהנגרר אותו אני רשאי לגרור הוא נגרר שמשקלו הכולל הוא עד 500 ק"ג
עד כאן הכל טוב ויפה.

עכשיו נעבור לשאלה היפותטית...
אני נוהג בסמוראי (עדיין שמח וטוב לב) וגורר עגלה שמשקלה המותר הוא 750 ק"ג
אבל...העגלה ריקה.
בואו נניח שברשיון רשום שמשקלה העצמי של העגלה הוא 250 ק"ג, רוחב העגלה לא עולה על רוחב הסמוראי (עדיין היפותטי..) וחוץ מהמשקל המותר הרשום ברשיון הכל לכאורה "חוקי"
נגיד שבנקודה זאת תופס אותי שוטר.
יתן דו"ח? לא יתן? אם יתן, יש על מה לערער? לכאורה גררתי משקל שע"פ חוק מותר לי
לגרור אז היכן פה העברה?

מה דעתכם?
יש פה מישהו שקרה לו המקרה הנ"ל?
לשם גילוי נאות, המקרה לא קרה לי, רק חשבתי עליו היום.

תודה
איתי

AvigdorAharon
30-08-04, 06:36
לדעתי ולמיטב זכרוני:

בואו נניח שברשיון רשום שמשקלה העצמי של העגלה הוא 250 ק"ג, רוחב העגלה לא עולה על רוחב הסמוראי (עדיין היפותטי..) וחוץ מהמשקל המותר הרשום ברשיון הכל לכאורה "חוקי"

כאן לדעתי הטעות:
אם המשקל הכולל של העגלה הוא 750 ק"ג אזי אסור לסמוראי (שרשום לו ברשיון הרכב, משקל נגרר של 500 ק"ג) לגרור עגלה זו.
חובה לציין שלך כנהג (במידה ויש לך רשיון רק עד 4 טון) מותר לגרור נגררים עד 1500 ק"ג.

האנלוגיה שעשיתי מבוססת על המקרה הבא:
נהג בעל רשיון נהיגה למשא עד 15 טון. האם מותר לו לנהוג גורר (הרכב הקדמי של סמיטריילר) כשהוא לא מחובר ולא מורכבת לו עגלה? (משקל הגורר בדרך כלל עד 10 טון).
התשובה - לא.
המשקלים מתיחסים למשקל כולל ולא למשקל עצמי.

"...ואלו היו 60 שניות על רשיונות נהיגה..."

אביגדור

חנן א.
30-08-04, 10:13
ההתפלספות לא מעניינת כאן, מה שמעניין זה החוק.
זה אסור, איתי, ואתה תחטוף על זה דו"ח (בתנאי שתמצא שוטר שמבין עניין. מנסיון של גרירה במשך שבע השנים האחרונות, אין לשוטר הממוצע מושג ירוק במה שהולך שם. היום בחלק מהרכבים והנגררים כבר מצוין בהערות ברשיון בדיוק איזה נגרר מותר לגרור ולאיזה רכב מותר לגרור, אז זה יכול להיות מסובך יותר) .

itayhi
30-08-04, 14:19
לדעתי ולמיטב זכרוני:

כאן לדעתי הטעות:
אם המשקל הכולל של העגלה הוא 750 ק"ג אזי אסור לסמוראי (שרשום לו ברשיון הרכב, משקל נגרר של 500 ק"ג) לגרור עגלה זו.
חובה לציין שלך כנהג (במידה ויש לך רשיון רק עד 4 טון) מותר לגרור נגררים עד 1500 ק"ג.

ברשיון של הסמוראי לא רשום כלום לגבי משקל עצמי או משקל כולל
בנוסף, גם ברובליקה של משקל מורשה (מימין לאישור על וו גרירה) לא רשום כלום והיא ריקה.

אז מה אומר החוק?
אם לא הובנתי אני אצלם את הרשיון ואציג לכם אותו פה.

שוב תודה
איתי

AvigdorAharon
30-08-04, 15:46
אם לא רשום כלום אז מהיכן הבאת את המספרים?
למה לסמוראי מותר לגרור עד 500 ק"ג? אם לא רשום כלום אז...

את הדעה שלי רשמתי על בסיס הנתונים שנתת.

אביגדור

itayhi
30-08-04, 15:57
עד כמה שאני יודע (ואני לא יודע הרבה)
נגרר של 750 ק"ג מותר לגרור רק עם רכב שמשקלו הכולל הוא מעל 2000 ק"ג.
איזה משקל מותר לפרייבט לגרור? נניח שמדובר בפרייבט סטנדרתי שהמשקל שלו עומד על טון עד טון וחצי.
יש למישהו לעזאזל את החוק בנושא כדי שפעם אחת ולתמיד נדע מי יכול לגרור מה?

איתי

AvigdorAharon
30-08-04, 16:04
אני קצת ממהר עכשיו, אבל חפש קישור ששמו שמיל וזאביק עם כל תקנות התעבורה.

אביגדור

חנן א.
30-08-04, 16:13
המשקל הכולל לא מעניין, מה שמעניין זה המשקל העצמי של הרכב + 75 ק"ג עבור נהג.

לקנגו של העבודה שלי רשום שמותר לקחת נגרר ללא בלמים של 550 ק"ג, ונגרר עם בלמים של 750 ק"ג.

נאמר לי פעם שרכב "פרטי" , לא משנה מהו משקלו, מותר לו לקחת נגרר של 500 ק"ג בלבד, בלי קשר להימצאות בלמים.

אני אשמח לתשובות של בר-סמכא, ולא הפניה לקישור, יש לי גם כמה שאלות בעניין.

itayhi
30-08-04, 16:33
המשקל הכולל לא מעניין, מה שמעניין זה המשקל העצמי של הרכב + 75 ק"ג עבור נהג.

נאמר לי פעם שרכב "פרטי" , לא משנה מהו משקלו, מותר לו לקחת נגרר של 500 ק"ג בלבד, בלי קשר להימצאות בלמים.

אני אשמח לתשובות של בר-סמכא, ולא הפניה לקישור, יש לי גם כמה שאלות בעניין.

זאת בדיוק הבעיה שלי, ש"שמעתי"
כמו כן, אצלי ברשיון לא רשום כלום לגבי משקל עצמי ומשקל כולל/מותר של הרכב
כל מה שרשום ברשיון הוא נפח מנוע.
עכשיו לך תריב עם השוטר...

בקיצור, גם אני מצפה לתשובות של "בר-סמכא" בעניין

איתי

חנן א.
30-08-04, 16:43
תראה, דבר אחד בטוח: אין מצב שיהיה לך מותר לגרור נגרר של 750 ק"ג ללא בלמים.

זה גם לא הגיוני, עזוב את החוק: עוד בלי לדבר על הדינמיקה של המפרק בין הנגרר לרכב, אתה מדבר על רכב שכבד רק בקצת מהנגרר וזה אומר שלפחות 40 אחוז מיכולת הבלימה נעלמת לך כשאתה עם נגרר כזה. זה לא בא בחשבון.
יכול להיות שהמשפט האחרון לא לגמרי ברור: מרחק העצירה שלך יהיה כפול כמעט.

בכל מקרה, כאן יש מידע, אם כי לא מסודר, לצערי:

http://www.jeeptrip.com/page.aspx?div=Forums&group=1&item=401263

חנן א.
30-08-04, 16:46
ואוסף דיונים בנושא:

http://www.jeeptrip.com/page.aspx?div=Forums&search=%d7%a0%d7%92 %d7%a8%d7%a8++%d7%91%d7%9c%d7%9e%d7%99%d 7%9d%7c01%2f06%2f2003%7c%7c%7c1%7c%7c50% 7c%7c

לגבי הקנגו אין לי שאלות. הכול, כפי שרשמתי, מצוין על הרשיון.
לגבי הקורולה 1600 אני עדיין לא סגור, לא רשמו לי כלום על הרשיון:
מה מותר? עם בלמים? בלי בלמים?

חנן א.
30-08-04, 16:54
מהדיון שם, PW שנשמע כאילו הוא יודע הכי טוב על מה הוא מדבר:

זה די פשוט: רכב מתחת לנפח מנוע של 800 סמ"ק לא מאושר לגרירה. רכב בעל מנוע בנפח 801 - 1149 סמ"ק יורשה לגרירה אולם משקלו העצמי לצרכי גרירה יופחת ב - 20%.
לגבי רכב עם נפח מנוע של מעל 1150 סמ"ק משקלו העצמי לצרכי גרירה יחושב על פי משקלו העצמי כולל מים שמן גלגל ספר וכד', ללא מטען ובתוספת 75 ק"ג המייצגים את משקל הנהג.
גרור ללא בלמים חייב להגרר ע"י רכב שמשקלו העצמי לצרכי גרירה כפול ממשקל הגרור. (כלומר: עגלה של 500 ק"ג מחייבת רכב במשקל 1100 ק"ג). לגבי גרור עם בלמים, המשקל העצמי לצרכי גרירה של הרכב הגורר צריך להיות גדול בשליש ממשקלו המותר של הגרור (כלומר: עגלה של 550 ק"ג מחייבת רכב במשקל 733 ק"ג). אם יש לך עוד שאלות, פנה בה"פ. בהצלחה
PW

חוץ מזה, אל תתבלבל: המשקל המירבי המותר לגרור המוגדר כ"גרור חפצים" לרכב פרטי הוא 500 ק"ג. לכן עשו אז את השינוי בדיוק כפי שמחייבות התקנות בחוברת. מה היה כתוב ברשיון הרכב של הרנו ביחס למשקל הרכב לגרירה? האם שקלת את הרכב?
PW

אז מה אני מבין מזה? שלקורולה מותר לגרור נגרר של 750 ק"ג עם בלמים, אבל אסור לנגרר "חפצים" לרכב פרטי להיות מעל 500 ק"ג. אז? מותר לי לגרור נגרר "ייעודי" 750 ק"ג עם בלמים , אבל אסור לי לגרור נגרר "חפצים" 750 ק"ג עם בלמים ?

מסובך להיות כאן שומר חוק :evil:

זאביק
30-08-04, 17:16
ציטוטים מתקנות התעבורה:
סעיף 91 (ב1) -
לא יגרור אדם ברב נוסעים פרטי, ברכב פרטי דו-שימושי וברכב מסחרי שמשקלו הכולל המותר פחות מ-2200 ק"ג גרור שמשקלו הכולל המותר עולה על 750 ק"ג.
סעיף 178 (ב) לגבי רשיון נהיגה סוג 2 -
בעל רשיון נהיגה לפי תקנה זו רשאי לנהוג ברכב, לפי תקנת משנה (א)(1) ו- (2) גם אם צמוד אליו גרור שמשקלו הכולל המותר אינו עולה על 1,500 ק"ג.

http://www.zeevik.net/images/taaboora.htm

חנן א.
30-08-04, 17:24
זאביק, אתה יכול לתרגם, במיוחד את המשפט השני?

itayhi
30-08-04, 17:24
יופי, בילבלתם אותי עוד יותר...
כמה לעזאזל מותר לי לגרור ברכב שמשקלו העצמי לא ידוע (לפחות לא לשוטר) נפח המנוע שלו 1298 סמ"ק וברשיון הרכב לא נתון מידע לגבי אף אחד מהמשקלים, בהנחה שלנגרר אין בלמים?!?!?!!?

איתי

חנן א.
30-08-04, 17:32
בהנחה שהסמוראי שלך, כולל נהג, שוקל מעל 1000 ק"ג, מותר לך נגרר של 500 ק"ג .

זאביק
30-08-04, 17:36
זאביק, אתה יכול לתרגם, במיוחד את המשפט השני?

המשפט הראשון אומר (וזה מה שאני מבין) שברכב פרטי עד 2200 ק"ג, ניתן לגרור גרור בעל משקל כללי של 750 ק"ג, לכל היותר.

סעיף 178 מפרט על איזה כלי רכב יכולים לנהוג בעלי רשיון סוג 2 (משקל כללי 4000עד ק"ג ועוד פרטים על מספר הנוסעים).
בנוסף, וזה מה שאומר המשפט, הוא מציין שבעל רשיון סוג 2, רשאי לנהוג בכל אותם רכבים גם עם מחובר אליהם נגרר במשקל עד 1500 ק"ג.
זה מבחינת רשיון נהיגה לנהג.
(לא קשור להאם מותר לרכב ספציפי לגרור גורר זה או אחר).

itayhi
30-08-04, 17:56
או.קיי
ואם הסמוראי שלי שוקל (היפותטית) 1500 ק"ג כולל נהג?
מותר לי לגרור נגרר של 750 ק"ג?
כי אם אני כן גורר נגרר שמשקלו המותר הוא 750 ק"ג ועוצר אותי שוטר אין לו איך להוכיח שהרכב שלי שוקל פחות מ1500 ק"ג, זה לא מצוין בשום מקום.
ישלח אותי לשקילה?

בקיצור, עצות, לגרור או לא לגרור.
תבינו אותי, אני לא מעוניין לגרור 750 ק"ג עם הסמוראי, אבל אם הנגרר היחיד שאני משיג הוא של 750 והמשקל העצמי שלו הוא 250 ק"ג, מבחינה "חוקית" וגם הגיונית מותר לי לגרור עליו עוד 250 ק"ג.
מה עושים?

איתי

זאביק
30-08-04, 18:19
איתי, שקילה ומשקל לא מעניינים אף אחד.
לכל רכב כולל נגרר יש משקל כולל (המשקל המירבי המותר).
זה המספר היחידי שקובע.

itayhi
30-08-04, 19:36
היכן מבררים משקל כולל של סמוראי ארוך?
יש למישהו ספר רכב באיזה בוידעם?

איתי

AvigdorAharon
30-08-04, 23:40
אני אנסה לעשות סדר (בהנחה שהציטוט של זאביק נכון - לא שאני פוסל את זאביק, פשוט אחרי 6 שנים שכחתי כמה תקנות בחוק...):
תבדילו בין רשיון נהיגה ורשיון רכב.
לכל נהג שהוא בעל רשיון נהיגה סוג 2 (עד 4 טון), מותר לגרור נגרר שמשקלו עד 1500 ק"ג.
ז"א מבחינה תאורטית אתם נוהגים ב GMC סיירה משקל כולל 3500 ק"ג + נגרר של 1500 ק"ג (הכל על פי חוק) ז"א אתם נוהגים ברכב בעל משקל של 5 טון, מעל לרשיון הנהיגה שלכם! וזה מותר!!!
לגבי רשיון רכב. לרכב פרטי ומסחרי עד 2200 ק"ג (קרי, קורולה, מיצובישי, קנגו, סמוראי וכדומה) מותר לגרור נגרר עד 750 ק"ג. לרכבים מסחריים יש חובת שקילה, בד"כ מופיעה מדבקה על הכנף הימנית קידמית. המשקל הכולל הוא הקובע (ולא העצמי). לגבי רכב פרטי (קורולה מוצובישי) אין חובת שקילה ולכן מניחים שהן שוקלים עד 2200 ק"ג.
לרכב מסחרי מעל 2200 ק"ג (דוקטו, GMC, רכבים מסחריים גדולים מ 2200 ק"ג ועד 4000 ק"ג) מותר לגרור נגרר עד 1500 ק"ג. איך יודעים מהו המשקל הכולל של הרכב?
נכון, יש מדבקה על הכנף הקדמית ימנית (וגם מצוין ברשיון הרכב).

כל מה שכתבתי כאן הוא בהנחה שאין שינוי בתקנות, ואין בכתוב המלצה לאף אחד איך לנהוג!!!

בהצלחה בנבכי החוק,

אביגדור

חנן א.
31-08-04, 00:15
לרכב פרטי ומסחרי עד 2200 ק"ג (קרי, קורולה, מיצובישי, קנגו, סמוראי וכדומה) מותר לגרור נגרר עד 750 ק"ג
מן הסתם התכוונת לנגרר עם בלמים, לא?
ומה עם הסיפור של "נגרר חפצים" במשקל מקסימלי של 500 ק"ג לרכבים פרטיים?

ובאשר לחובת השקילה, כבר עברתי לפחות חמש התקנות של ווי גרירה ברכבים פרטיים, ובכולן נדרשתי לשקול את הרכב.
זה שלא עשו כלום עם המשקל, ושהוא לא מצוין בהערות ברשיון או במקום אחר, זה כבר סיפור אחר, יותר קשור לבירוקרטיה והטרדת האזרח, אבל כבר התרגלנו :(

AvigdorAharon
31-08-04, 00:26
מן הסתם התכוונת לנגרר עם בלמים, לא?
ומה עם הסיפור של "נגרר חפצים" במשקל מקסימלי של 500 ק"ג לרכבים פרטיים?

לגבי נגרר עם בלמים או לא, לדעתי רישיון הרכב של הנגרר חייב לענות על שאלה זו. כנראה שיש תקנות המסדירות את העניין, אך זאביק לא העלה אותן. אני לא זוכר אם החוק מדבר על הקשר בין רכב גורר ובלמים בנגרר.
אני מדבר רק על מסגרת החוק (ולא נושא הבטיחות שהוא חשוב פי אלף, ומזכרוני בשעה כזו של הלילה). כמו שכבר שמת לב, אין כלל קשר בין התקנות, ואתה - האזרח, צריך למצוא את התקנות הרלוונטיות לנושא בו אתה מתעניין...

לגבי נגרר חפצים, לא שמעתי מימי את המושג, צר לי! (מותר לגרור חפצים אישיים או של השכנה ממול...)

אביגדור

itayhi
31-08-04, 01:09
יופי, התקדמנו
אנחנו כבר יודעים שלרכב פרטי עם מנוע בנפח גבוה מ1200 סמ"ק (קורולה, מגאן, ולעניינו גם סמוראי וויטארה) מותר לגרור נגרר עד משקל של 750 ק"ג
עכשיו צריך למצוא באם מדובר על נגרר שהוא עם או בלי בלמים
מחכים למשיח...

איתי

זאביק
31-08-04, 09:35
אתם מוזמנים לנבור בתקנות התעבורה
http://www.zeevik.net/images/taaboora.htm

AvigdorAharon
31-08-04, 12:36
אנחנו כבר יודעים שלרכב פרטי עם מנוע בנפח גבוה מ1200 סמ"ק

התקנות "מדברות" על משקל הרכב, לא נפח!!!

אביגדור

גיא
31-08-04, 13:10
לא יודע אם זה עוזר למישהו אבל לפני שבוע התקנתי וו גרירה
הבוחן של הטכניון שאישר את ההתקנה שיחרר לי קצת מידע ...

חלק מזה הוא ש, "מותר לך לגרור עד 750 ק"ג לניגרר ללא בלמים ועד 1500 ק"ג בניגרר עם בלמים"

אני רואה אותו היום אז אם יש משהו שאני יכול לשאול אותו ולענות פה .. תרשמו !
גיא.

חנן א.
31-08-04, 13:18
אני רואה אותו היום אז אם יש משהו שאני יכול לשאול אותו ולענות פה .. תרשמו !

קורולה 1600, משקל עם נהג 1175 ק"ג .

עם ובלי בלמים.

והאם יש קשר לייעוד הנגרר? ( "נגרר חפצים" ? )

גיא
31-08-04, 13:51
חנן, 500 בלי בלמים ו 750 עם בלמים
איתי, .. אותו דבר.

מה שהוא אומר בגדול זה שיש שתי תקנות והן לא חופפות.

לגבי הרכב, משקל מדוד של הרכב + 75 הנהג חלקי 2 וזה משקל העגלה המותר לגרירה.

מצד שני, משקל העגלה המותר הוא פי 3 ממשקל העלגה. מה שיוצר מצב שיש רכב שאסור לו לגרור עגלה שמותר לה להגרר על ידיו ...

בגדול.....

הוא גם אמר שיש בלאגן אטומי כהגדרתו בנושא והתקנות לא ברורות בכלל.

זאביק
31-08-04, 14:23
חנן, 500 בלי בלמים ו 750 עם בלמים

לגבי הרכב, משקל מדוד של הרכב + 75 הנהג חלקי 2 וזה משקל העגלה המותר לגרירה.

אני לא מבין איך שתי ההגדרות הללו מתיישבות אחת עם השנייה.
ולגבי השנייה, אם הנהג שוקל 150 ק"ג (וגם רואים שהוא ממש שמן) ?
אם יש שלושה נוסעים שמנים ברכב ?

הוא גם אמר שיש בלאגן אטומי כהגדרתו בנושא והתקנות לא ברורות בכלל.
לזה אני מאוד מאמין :evil:

גיא או מישהו,
אתה יכול לקבל מספרי תקנה ?
יש אצלי באתר את קתנות התעבורה משנת . . . .
אולי שינו קצת, אבל אני מחפש תמיד את החוק כלשונו. לא מישהו אמר, שאל, ידע.

חנן א.
31-08-04, 14:31
זאביק, שוקלים את הרכב ללא נהג, ומוסיפים 75 ק"ג עבור נהג.

לגבי התקנות: אני לא מבין אותן, גם אם תראה לי את הסעיף. וגם אם אתה מראה לי סעיף, איך אני יודע שלא מתחבאת במקום אחר תקנה משלימה/גורעת שאני לא מכיר? מתסכל.

אני מעדיף לשמוע את הדברים מבר סמכא, ספציפית לגבי הרכב שלי. ככה אני יודע שלא פספסתי כלום. עכשיו תשאל איך יודעים מיהו "בר-סמכא" ? על זה כבר אין תשובה.

זאביק
31-08-04, 14:39
עכשיו תשאל איך יודעים מיהו "בר-סמכא" ? על זה כבר אין תשובה.

יש שני "ברי-סמכא".
הראשון זה השוטר שעצר אותך. הוא יודע את התקנות, את חלקן או כולן, ומה שבא לו באותו רגע. הוא גם זה שייתן לך דו"ח, אם הוא יחליט.
השני זה השופט במשפט (אם החלטת להישפט או במקרה תאונה חס וחלילה, מלח מים, מלח מים, שום שמיר). הוא כבר אמור להכיר את כל התקנות בנושא.

אם יש לך תקנה מצולמת ברכב, אולי תצליח לשכנע את הבר-סמכא הראשון באמיתות התקנה.

גיא
31-08-04, 17:06
זאביק וחנן,

אני לא מתימר להבין בתקנה הזאת כלום !!

לי למשל ידוע שאסור שהעגלה תבלוט יותר מ 5 ס"מ מכל צד של האוטו
ולזה הבחור של הטכניון בכלל לא התיחס ...

הוא בשבילי סמכות לצורך העניין. מצד שני כשהוא אישר לי את הוו הוא לא הבחין או לא רצה להבחין שאין לאן לחבר את השרשראות ... אז היום הערתי לו על זה והוא ענה, שבארץ הולכים לפי התקינה הארופאית. התקינה הארופאית לא מאמינה בשרשראות לניגרר... לעומת זאת בארץ כן מחייבים שרשראות ... אז "באלאגן אטומי ...." אמרנו ?

אני הבאתי את דבריו כציטוט, כל הפועל על פי דברים אלו לוקח את אחריותו האישית על מעשיו !
אני רק ציטטתי.
גיא.

itayhi
31-08-04, 19:47
ושוב אני אשאל...

איך השוטר אמור לדעת כמה מותר לי לגרור אם לא רשום משקל הרכב בשום מקום?
וגם לא רשום כמה מותר לי לגרור.
בכלל, אני בספק אם יש שוטר שמכיר את התקנות המלאות (אם יש בכלל דבר כזה)

גיא
בגלל זה ביקשתי ממך לשאול אותו מה קורה אם לא ידוע משקל הרכב.

איתי

גיא
31-08-04, 21:08
בחיי שזאת התשובה שקיבלתי.

רוצה את הטלפון שלו לשאול לבד ?

אם יעצור אותך שוטר תגיד לו שזה 1300 והוא יניח שמותר לך 500 בב / 750 עב
וזהו ...

אותי עם הסמוראי ועגלות אף פעם לא עצרו ... ( מצד שני השוטרים שלכם ממש ממש בני ז .. לא כמו באזור הזה )

AvigdorAharon
01-09-04, 00:30
חנן כתב:

שוקלים את הרכב ללא נהג, ומוסיפים 75 ק"ג עבור נהג.

פעם ראשונה אני שומע שמשקל הנהג מהווה איזה שהוא מדד למשקל העגלה, אבל ב"מדינה" ישראל הכל יכול להיות...
לדעתי,משקל הנהג לא בא בחשבון.

איתי כתב:

איך השוטר אמור לדעת כמה מותר לי לגרור אם לא רשום משקל הרכב בשום מקום?
הסמוראי אינו רכב מסחרי, לכן איו חובה לציין את משקל הרכב על ידי מדבקה על הכנף הימנית.
אם אני מבין נכון את התקנה, סמוראי רשאי לגרור נגרר עד 500 ק"ג (כמו רכב פרטי ומסחרי עג 2200 ק"ג).

אביגדור

shmil
01-09-04, 00:48
OK, נסיון לעשות קצת סדר, וזאביק, זה בסדר שזה משנת 1961, כך קוראים לחוק.

רשיון נהיגה דרגה 2 - רשאי לנהוג ברכב שצויין ברשיונו כרכב נוסעים פרטי, כרכב פרטי דו-שימושי, כרכב מדברי שמשקלו הכולל המותר לפי רשיונו אינו עולה על 4 טון, גם אם צמוד אליו גרור שמשקלו הכולל המותר אינו עולה על 1,500 ק"ג.

רשיון נהיגה דרגה 3 רשאי לנהוג - ברכב מנועי מסחרי שמשקלו הכולל המותר לפי רשיונו עולה על 4 טון אך אינו עולה על 15 טון גם אם צמוד אליו גרור שמשקלו הכולל המותר אינו עולה על 4 טון; המשקל הכולל המותר של הגרור לא יעלה על המשקל הכולל המותר של הגורר.

תנאים לגרירה - לא יגרור אדם גרור אלא לפי תנאי הגרירה שקבעה רשות הרישוי ברשיון הגרור.

סייגים לגרירה - לא יגרור אדם גרור או נתמך אלא לפי תנאי הגרירה שנקבעו ברשיון הרכב של הגורר, הגרור או הנתמך על ידי רשות הרישוי. לא יגרור אדם ברכב נוסעים פרטי, ברכב פרטי דו-שימושי וברכב מסחרי שמשקלו הכולל המותר פחות מ-2200 ק"ג גרור שמשקלו הכולל המותר עולה על 750 ק"ג.

משקל כולל מותר - הרשות רשאית לאשר יחס משקל כולל מותר בין הגרור לגורר של אחד לאחד.. ולל של הגורר.

כל הסיפור של כוחות סוס והספקי מנוע (ס' 316 לתקנות) לא מיועד לשוטרים, אלא למשרד הרישוי לחשב משקלי גרירה מותרים ולצרכי רישום כגורר.

העבירה לגבי גרירת גרור או נתמך תוך הפרת תנאי גרירה הינה הפרה של תקנה 91(ב) ועליה 2 נקודות....

ואם ננסה לנסח לרגע בעברית:
אם מצויין ברשיון הגורר משקל הנגרר המותר – יופי, כמה שכתוב.

אם לא מצויין ברשיון הגורר, ובהנחה שאנחנו מדברים על פרייבטים, טנדרים וג'יפים למיניהם –
רכב במשקל כולל ברשיון עד 2200 ק"ג רשאי לגרור גרור שמשקלו עד 750 ק"ג.
רכב במשקל שבין 2.2 טון ועד 4 טון – גרור שמשקלו עד 1500 ק"ג.

לא התייחסתי לשרשראות, רוחב, תאורות למיניהם, אך אם תרצו – נתרגם גם את זה....
:lol:

shmil
01-09-04, 01:14
ואגב, הכוונה במשקל (רכב גורר והנגרר עצמו) - למשקל שלהם בעומס. כלומר - לא משנה אם הרכב מלא או ריק, ואם הגרור עמוס או לא, אלא המשקל המירבי המותר כולל עומס.
אצלי בויליס, למשל, המשקל המלא המותר הוא 2 טון (1300 ריק ועוד 700 עומס מותר), מניח שבגי'פ זה דומה....
כך גם עגלה שמותר לה 2 טון, ומשקלה העצמי 600 ק"ג, יכולה להגרר רק ע"י בעל רשיון ג', וכמובן ברכב עם היתר מתאים, או לחילופין, אם זה לא מצויין, אז כמובן לא רכב פרטי או פרטי דו שימושי, אלא מסחרי בלבד, שמשקלו מעל 2.5 טון.

ד.א. - שרשראות הן חובה, לפי תקנות התעבורה, גם אם האיש בטכניון אמר אחרת.

מקווה שעשיתי סדר....

itayhi
01-09-04, 01:45
שמיל
ומכאן שמותר לי לגרור נגרר שמשקלו המותר הוא 750 ק"ג?

איתי

נ.ב. אל תדאג, אני לא אקח את מה שאתה כותה כהוכחה למשפט :wink:

גיא
01-09-04, 09:01
האיש בטכניון אמר שחייבים שרשראות...

מצד שני לא הבנתי, כתבת שיש מצב שלא כתוב ברשיון מה המשקל של הרכב ( למשל סמוראי ) אז מה זה אומר ? לא ברור בכלל.

נמרוד
01-09-04, 09:30
ווי איזה דיון מתיש...

בזמן הזה היית יכול להעביר דירה מחיפה לאילת בנגלות עם מריצה :D

חנן א.
01-09-04, 10:00
אם לא מצויין ברשיון הגורר, ובהנחה שאנחנו מדברים על פרייבטים, טנדרים וג'יפים למיניהם –
רכב במשקל כולל ברשיון עד 2200 ק"ג רשאי לגרור גרור שמשקלו עד 750 ק"ג.
רכב במשקל שבין 2.2 טון ועד 4 טון – גרור שמשקלו עד 1500 ק"ג.

אם אני מבין נכון את התקנה, סמוראי רשאי לגרור נגרר עד 500 ק"ג (כמו רכב פרטי ומסחרי עג 2200 ק"ג).

ראשית, יש סתירה. שנית, אתם מתכוונים להמשיך לבלבל אותנו עם חוסר ההתייחסות לעם/בלי בלמים? :wink:
לצורך הסדר של הדיון ויעילותו, אני מבקש מכל מי שמשתתף בדיון הזה, עבור כל משקל שהוא מציין, שיצמיד אליו את ההערה עם/בלי בלמים.

שוקלים את הרכב ללא נהג, ומוסיפים 75 ק"ג עבור נהג.

פעם ראשונה אני שומע שמשקל הנהג מהווה איזה שהוא מדד למשקל העגלה, אבל ב"מדינה" ישראל הכל יכול להיות...
לדעתי,משקל הנהג לא בא בחשבון.
חד משמעית, זה ככה. מנסיון של הרבה התקנות.

גיא
01-09-04, 11:32
חנן,
לשאלתך, לא משנה מהות / מטרת הניגרר אם יעודי או סתם עגלה ריקה ...

בלמים = 750 ק"ג ומעלה = התקן ביצול שכאשר הרכב בבלימה העגלה לוחצץ על היצול שיש בו כמו סליפ-יוק וע"י ככה מזיז מנוף שמפעיל את הבלמים העצמאיים של העגלה.

itayhi
01-09-04, 13:38
טוב...
הייתי כרגע במכון הרישוי ברחובות כדי להעביר טסט למיצובישי סופר לנסר של חברה שלי.
(אגב, מכון מומלץ מאוד, לא מXיינים את השכל על שטויות כמו לוחיות רישוי ואור מספר)
דיברתי עם הרב בוחן.
גם לו אין תשובה לשאלה הזאת, ניסינו לבדוק בספרים...נאדה, כלום.
כל תקנה סותרת את אחותה הצולעת של שתי תקנות אחרות.
הכל תלוי בשוטר שניפול עליו.
כמובן שחובת ההוכחה עליו ולא עלינו.

איתי

נ.ב. נמרוד, יש לי מריצה עם נעילה קדמית ויחסי העברה, יעזור לך?

shmil
01-09-04, 21:12
כל מה שכתבתי בא מתוך החוק, מתוך תקנות התעבורה, עברתי עליו לעומק לפני שכתבתי.

יתכן, חנן, שהחישוב עליו אתה מדבר הוא החישוב של סמכות הרישוי או המתקין לפי הנחיות משרד הרישוי לצורך קביעת המשקל שיכתב ברשיון, אך החישוב אינו קיים בחוק.
לכן, חישוב זה אינו קובע כאשר לא כתוב משקל ברשיון, ואז - החישוב יהיה כפי שכתבתי אתמול.

ההגדרה לגבי בלמים או העדרם - בגרור ובנתמך שמשקלם הכולל המותר עולה על 750 ק"ג יותקנו בלם שירות ובלם עזר המאפשר השארתו במצב בלימה בכל תנאי דרך אף אם אינו מחובר לגורר או לתומך. לגבי מערכות הבלימה של הגורר ושל הגרור מתקיימות דרישות הנחיות השוק האירופי המשותף (E.E.C., בריסל) כפי שקבע מנהל אגף הרכב; אם זה מתקיים, ניתן לאשר גרירה עד יחס של 1:1 משקל גורר ונגרר, אם לא – עד 80%.

איתי, מה כתוב לך לגבי משקל הרכב שלך ברשיון?

PW
01-09-04, 23:14
חברים,
בקצרה, לגבי נפח מנוע של הרכב הגורר אומרת התקנה כי ברכב שנפח מנועו מעל 1150 סמ"ק יחושב כושר הגרירה ע"י הסכום של משקלו העצמי של הרכב כולל מים, שמן, גלגל חילוף, ללא מטען ובתוספת 75 ק"ג (משקל הנהג) (כל הנסחים במקור). לא אתייחס כן לרכב עם נפח מנוע קטן יותר, מי שרוצה את התקנה שיפנה בה"פ.
לגבי התאמה בין משקל הרכב הגורר למשקל הגרור, העסק קצת יותר מורכב. אם מדובר בגרור ללא בלמים: משקל הרכב הגורר כפי שחושב לעיל צ"ל לפחות כפול ממשקל הגרור.
לגבי גרור עם בלמי שירות, חייב להגרר ע"י גורר שמקשלו העצמי לצורכי גרירה גבוה בשליש מעל משקלו המותר של הגרור. לדוגמה: גרור שמשקלו העצמי 550 ק"ג חייב להגרר ע"י רכב שמשקלו הצמי הוא לפחות: 550X4/3 = 733 ק"ג.
קביעת המשקל מתבצעת ע"י שקילת הרכב או שימוש בנתוני יצרן. התקנתי פעם וו גרירה בסוזוקי במו ידי המסוקסות, ניגשתי למכון התקנים ואף התבקשתי לסור למשקל הקרוב (של טחנת קמח)לשקילת הרכב טרם הגעתי לעמדה מס' 1.
קפיש?

זאביק
01-09-04, 23:50
PW,
אני שוב מבקש - ציטוט (כלשונו) של החוק/תקנה, ואת מספרה.
אני רוצה לדעת בדיוק (!!) מה כתוב, ואיפה.

itayhi
02-09-04, 01:24
איתי, מה כתוב לך לגבי משקל הרכב שלך ברשיון?

כמו שכבר ציינתי כמה פעמים.
לא מצוין משקל ברשיון הרכב שלי.
לא משקל עצמי
לא משקל כולל
לא משקל מותר
ולא משקל זבוב.

לא מצוין כלום!!!

קשה, קשה..
אין משקל, יש תקנות, אין הבנה
קשה קשה...

איתי

shmil
02-09-04, 19:24
PW- כל מה שכתבת אינו מופיע בתקנות התעבורה. מהיכן בדיוק אתה לוקח את ההוראות הללו?

איתי, צריך לחפש מישהו עם סופה (פתוחה לפי התמונה :D ) שכן מופיע לו, ולפי זה לדעת.

itayhi
03-09-04, 00:58
PW-
איתי, צריך לחפש מישהו עם סופה (פתוחה לפי התמונה :D ) שכן מופיע לו, ולפי זה לדעת.

הכצעקתה?!?!?!?!
סופה????
ההשתבש מוחך (סליחה על הביטוי, הכל בחברות...)
אני נוהג בסמוראי!!!!!
אמנם ארוך, וגם פתוח אבל רק 1298 סמ"ק

איתי

AvigdorAharon
03-09-04, 23:45
איתי,
הסמוראי שוקל פחות מ 2200 ק"ג ולכן חלות עליו תקנות הגרירה לפי רכב פרטי (קורולה וחברותיה...).

אביגדור

shmil
04-09-04, 14:13
איתי, שים תמונה ברורה יותר בפרטים, ולא ישתבש מוחם של אחרים :lol:

וברצינות, אם מה שאביגדור כתב נכון - אזי גם המסקנה....

חנן א.
22-09-04, 09:19
תוספת לדיון:

מכאן:

https://www.carsforum.co.il/vb/showthread.php?p=374083#post374083

אני מצרף את תקנות 90 ו91

90. גרירת רכב מנועי (תיקון: תש"ל, תשמ"ז, תשנ"א)
(א) רכב מנועי (להלן בתקנה זו - רכב) הנגרר על ידי רכב אחר, מחמת שיצא מכלל פעולה או מסיבה אחרת, יחובר אל הרכב הגורר במוט חיבור מתאים וחזק במידה מספקת באופן שהמרחק בין שני כלי הרכב לא יעלה על 2.5 מטר; אמצעי החיבור יסומנו בסימן צבעוני בולט לעין, ויוארו בזמן התאורה.
(ב) על הרכב הנגרר יותקן מאחור שלט כמפורט בחלק ג' בתוספת השניה בצורה הנראית לעין, ובזמן תאורה יותקן בקצה השמאלי של הרכב הנגרר אור אדום ואור שיאיר את לוחיות הזיהוי.
(ג) על הרכב הגורר יותקן מלפנים שלט כמפורט בחלק ג' בתוספת השניה בצורה הנראית לעין.
(ד) לא יגרור אדם רכב אלא אם גלגלי הסרן הקדמי או הסרן האחורי שלו מורמים, פרט אם הרכב הנגרר נהוג על ידי אדם בעל רשיון נהיגה לגבי סוג הרכב הנגרר.
(ה) הוראות תקנת-משנה (ד) לא יחולו כאשר הרכב נגרר באמצעות מיתקן אשר מפעיל את היגוי הרכב הנגרר ואושר על ידי רשות הרישוי.
(ו) לא יגרור אדם רכב על ידי רכב אחר אלא אם הדבר ניתן להיעשות בבטחה.
(ז) ברכב נגרר לא יימצאו אנשים פרט לנוהג כאמור בתקנת-משנה (ד).
91. סייגים לגרירה (תיקון: תש"ל, תשמ"ג, תשמ"ז, תשס"א)
(א) לא יגרור אדם מכונה נגררת הפטורה מרישום ורישוי אלא בטרקטור או ברכב מסחרי שמשקלו הכולל המותר עולה על 2200 ק"ג או לפי היתר מאת רשות הרישוי.
(ב) לא יגרור אדם גרור או נתמך אלא לפי תנאי הגרירה שנקבעו ברשיון הרכב של הגורר, הגרור או הנתמך על ידי רשות הרישוי.
(ב1) לא יגרור אדם ברכב נוסעים פרטי, ברכב פרטי דו-שימושי וברכב מסחרי שמשקלו הכולל המותר פחות מ- 2200 ק"ג גרור שמשקלו הכולל המותר עולה על 750 ק"ג.
(ג) לא יגרור אדם רכב מנועי ברכב פרטי, ברכב פרטי דו-שימושי או ברכב מסחרי שמשקלו הכולל המותר פחות מ- 2200 ק"ג או במונית אלא לפי היתר מרשות הרישוי.
(ד) לא יגרור אדם רכב ברכב בעל שלושה גלגלים או פחות.
(ה) לא יגרור אדם רכב באמצעות מכונה ניידת אלא אם כן הרכב הנגרר הוא ציוד לביצוע עבודה שהמכונה הניידת, על פי קביעת יצרנה, מיועדת לבצע.
(ו) לא יגרור אדם יותר מרכב אחד אלא לפי היתר רשות הרישוי.
(ז) לא יגרור אדם באופנוע אלא אם הותר הדבר ברשיון האופנוע.

אם כן, ע"פ סעיף 91 ב1 מובן שניתן לגרור ברכב פרטי נגרר של עד 750 ק"ג, בתנאי, כמובן, שהמשקל שלו מספיק גבוה.

שזה אומר שגם הקורולה שלי מתאימה לגרירה של נגרר 750 ק"ג עם בלמים. לגבי הקנגו, אני כבר יודע שמותר, כי זה רשום לו במפורש ברשיון.

לגבי השאלה המקורית: סמוראי. אני מבין מכאן שמותר לו לגרור נגרר, עם בלמים, של 750 ק"ג, אם משקלו העצמי + 75 ק"ג לנהג, עולה על טון אחד. לעניות דעתי, הסמוראי שוקל יותר, מה עוד שמדובר כאן בסמוראי ארוך, אבל רצוי לבדוק את זה על משקל, אולי גם להסתובב עם טופס השקילה.

אם מישהו שומע על נגרר 750 ק"ג, עם בלמים, למכירה/החלפה עם נגרר 500 ק"ג, אני מעוניין לשמוע.

זאביק
22-09-04, 09:45
אם כן, ע"פ סעיף 91 ב1 מובן שניתן לגרור ברכב פרטי נגרר של עד 750 ק"ג, בתנאי, כמובן, שהמשקל שלו מספיק גבוה.
שזה אומר שגם הקורולה שלי מתאימה לגרירה של נגרר 750 ק"ג עם בלמים. לגבי הקנגו, אני כבר יודע שמותר, כי זה רשום לו במפורש ברשיון.

איפה בדיוק ראית את עניין הבלמים ?
(ואלו בדיוק התקנות שציטטתי קודם לכן)

לגבי השאלה המקורית: סמוראי. אני מבין מכאן שמותר לו לגרור נגרר, עם בלמים, של 750 ק"ג, אם משקלו העצמי + 75 ק"ג לנהג, עולה על טון אחד.

איפה כתוב עניין המשקל העצמי + 75 ק"ג ?
כל מה שראיתי מדבר על משקלו הכולל של הרכב.

חנן א.
22-09-04, 09:53
זאביק, את עניין משקל הרכב העצמי פלוס נהג אני מכיר כבר משש התקנות של תפוחי גרירה שעשיתי ברכבים שלי.
מהתקנה הנ"ל אני מבין שאין הבדל בין רכב פרטי ובין רכב מסחרי קל לצורך גרירה, ומכאן אני כבר עושה אקסטרפולציה פשוטה, מהרשיון של הקנגו שברשותי, שבו כתוב במפורש שמותר לגרור נגרר של 550 ק"ג ללא בלמים, ו750 ק"ג עם בלמים. הקנגו והקורולה שוקלות אותו דבר.

חנן א.
22-09-04, 10:04
(ואלו בדיוק התקנות שציטטתי קודם לכן)

אתה צודק. אני מתנצל. היה ערפל קרב בשרשור הזה, ורק עכשיו הוא התבהר לי....

....אני חושב :cry:

itayhi
22-09-04, 10:50
איזה יופי, מעלים נושאים מהאוב....

חנן
לפני שאתה מחליף את הנגרר, תחבר נגרר כזה לקורולה ותראה איך היא מרגישה.
הסמוראי, כשגררתי איתו עגלה ריקה שמשקלה העצמי 350 ק"ג, התנהג בצורה מזויעה, כנראה שגדול עליו לגרור את זה
בדר"כ אני גורר נגררים שמשקלם העצמי 150 ק"ג ועוד 100-120 ק"ג של ציוד ולא יותר.
מעל זה הרכב מתחיל לעשות צרות, בעיקר בסחיבה.

בקיצור, תבדוק איך הקורולה מרגישה עם נגרר של 750

איתי

נ.ב. אני עדיין לא מבין כלום!!! נגרר שמשקלו מעל 750 אסור לי לגרור. זה כתוב שם.
לגבי עם/בלי בלמים בנגרר של 750 לא כתוב שם כלום.
אפור.

חנן א.
22-09-04, 12:38
איתי, אתה מדבר עם בן-אדם שגרר, על בסיס קבוע של פעם בכמה שבתות, עם רנו5 ,שעלה לי 2000 ש"ח,רקוב מודל 80, נפח 1100 סמ"ק, 300000 ק"מ ללא שיפוץ מנוע, נגרר עם שלושה אופנועי שטח: סוזוקי DR600, ימאה TT600, וק.ט.מ. 620, שהם לבד שוקלים קצת מעל 500 ק"ג . הנגרר שוקל עוד 150 .

אתה עדיין חושב שאני ארגיש לא נוח עם הקורולה :?: :wink:

אייל
22-09-04, 17:26
חנן, זה 1108 סמ"ק! (וכאן כל סמ"ק קובע).
וזה מנוע כמו רנו 4...

-->