PDA

צפייה בגרסה מלאה : מחפש בולם אחורי של אופניים ישנות

עודד זנטון
04-05-10, 12:04
כמו בכותרת, אני בונה צעצוע לילד ואני מחפש חלק שירד מאופניים שאינן בשימוש.
בולם=הקפיץ שיושב על המזלג האחורי בחלק מהאופניים.
זה הולך להיות המשכך למתלה האחורי ב"באגי" לילד בן כמעט שנתיים..
אשמח אם למישהו זרוק חלק כזה ללא שימוש...

052-5353446
עודד

יונתןמצפה
04-05-10, 15:51
עודד, יש מצב שזרוק משהו כזה אצל ההורים שלי, אבני אבדוק.
לגבי החלק עצמו- בולם אחורי של אופניים הוא גם קפיץ וגם בולם זעזועים באותו חלק. יש בולמים שאלמנט הקפיץ בהם הוא תא אוויר ויש כאלו שזה קפיץ פלדה ספירלי.
יש בולמים ישנים יחסית שהם למעשה לא יותר מחומר אלסטומר שעושה עבודה לא רעה גם בנושא השיכוך וגם בריסון, סתם כיוון למחשבה.
אם לא אכפת לך לשלם כמה גרושים אני יכול לבדוק אם בחנות שעבדתי בה אם יש איזה משהו זרוק שאפשר לארגן לך.
אתה יכול גם לבדוק בחנות הנקראת "מצמן בילו" בצומת בילו, יחסית קרוב אליך.
אני ממליץ לך להשתמש בבולם אוויר כדי להתאים באופן טוב יותר את מקדם הקפיץ לצרכים שלך. כמובן שזה דורש שתהיה לך משאבה יעודית לבולם כזה שעולה בערך 200 ש"ח.
יש לך מידות לבולם או שאתה הולך לבנות את התושבות בהתאם למידות הבולם שתמצא?

עודד זנטון
04-05-10, 16:38
כמה זה כמה גרושים?
(אני יודע שאין לך תשובה כרגע..)
הרעיון הוא לשאת משקל של 15-20 ק"ג.
אני מניח שמשחק עם המיקום של הבולם יוכל להשפיע על רמת הקשיחות.

200 ש"ח זה המון מעבר לתקציב:p
(ניהול רזה...)
כמה שיותר פשוט, יותר טוב לי.

בכל מקרה, תודה רבה על המאמץ, אקווה שישא פרי.

כן, אני אבנה את התושבות על פי מה שיהיה בנמצא.

עודד

יונתןמצפה
04-05-10, 16:46
כמה זה כמה גרושים?
(אני יודע שאין לך תשובה כרגע..)כשתהיה תשובה אחזור אליך
הרעיון הוא לשאת משקל של 15-20 ק"ג.
אני מניח שמשחק עם המיקום של הבולם יוכל להשפיע על רמת הקשיחות.

לדעתי 15-20 ק"ג על בולם כזה זה מעט מדי. הם מיועדים לעבוד בטווח כדול מזה עד כמה שאני מבין.
המשמעות היא שגם אם תשים בולם אוויר ותוריד לחץ למינימום, הבולם לא יעבוד בתפקוד יעיל ומהירות החזרה שלו תהיה איטית מדי. (כך אני מאמין)
סה"כ זה יכול להיות מעניין לנסות ואני בטוח שבסוף ייצא לך מזה משהו מוצלח!
אגב, לילד בן שנתיים- באגי?? מה בדיוק יניע אותו? מנוע בוכנה בתצורת זרוע של אבא או יותר רציני?

עודד זנטון
04-05-10, 17:03
יונע ע"י מנוע חשמלי 12 V על כל גלגל אחורי.
לגבי המשקל, חשבתי על כך כבר קודם.

תחשוב שהמתלה הוא האות V שוכבת, כאשר הזרוע התחתונה של האות, היא זרוע עוקבת והעליונה היא השילדה.
אם תחבר בולם קשיח מידי אבל קרוב לציר הזרועות ותושיב את הילד על קצה השילדה, תקבל מנוף ש"יגדיל" את משקלו של הילד.
ככה אני חושב לפצות על היעוד של הבולם שנועד לאדם מבוגר (70-80 ק"ג).

הזמן יגיד אם צדקתי או שבניתי "זנב קשיח" מתוחכם מידי ;)

יונתןמצפה
04-05-10, 17:56
ברור שככל שאתה מגדיל את המנוף הלחץ על הבולם יהיה גדול יותר. חשבתי שאתה מתכוון שעל הבולם עצמו יהיה לחץ של כ- 15-20 ק"ג. מצד שני אתה גם מגדיל את מהלך המתלה...
קח עוד רעיון: נסה להשיג שלדה שבורה של אופניים שיכוך מלא כלשהם (אני בטוח שאם תפרסם ביד 2 או בהרים יהיו מי שישמחו למכור/ לתת לך כאלה... תקח רק את חלקי המתלה האחורי, שים אותם כחלק מרכזי של הרכב וממנו תבנה את המסגרת.
מתלים של אופניים היום זה עולם ומלואו ורמת ההנדסה שמושקעת שם זה לא להאמין. אחת הבעיות העקיות שם זה הכח שמפעילה השרשרת עם כיוון העבודה של המתלה מה שבאופן טבעי מפריע לפעולת המתלה.
יש לך סרטוט של התכנון?

עודד זנטון
04-05-10, 21:03
אתה נוגע בסוגיה (הלא כ"כ אתית) הבאה...
יש למישהו התקנה של סוליד?
כי אני הופך לזקוק לה יותר במסגרת התחביב שלי ואני לא מספיק עשיר כדי לשלם כ"כ יקר על תחביבים...
(היה על זה שרשור ארוך עם הצעות ורעיונות, כמובן, הכל דיבורים..)

אין לי שרטוט אבל האלמנט פשוט מאוד.
זוג זרועות עוקבות המחוברות בניהן בצורה קשיחה בצורת האות ח עם לינק נוסף במקום שיתאים לתושבת התחתונה של הבולם.
בשילדה, זוג צינורות מקביל העולים מעל לזרועות העוקבות ומסתיימים בתושבת הבולם העליונה.
החיבור למערכת ההיגוי שנישחטה מצעצוע כלשהו, זניח.
תושבות לכיסא (אולי שניים בטור), ארגז, מדרך (איפה שתהיה הדוושה) וכו', יתווספו בהמשך ללא תוכנית ברורה כרגע.
תושבת למצבר תהיה כנראה מעל הציר האחורי ע"מ להוסיף משקל לטובת אחיזה (גלגלי פלסטיק קשיחים...:().
הרעיון הוא מינימום ברזל.

אגב, שילדה של אופניים ממקמת נהדר את המושב כך שיהיה שיכוך לאדם מבוגר.
דיברנו על הבעיה..
(חוץ מזה, זה יראה כך כמו יצור כילאיים ועוד ישנה בעיית הגובה של זנב האופניים, הרבה מעל הגובה שאני רוצה לכלי כולו)

ד ו ר ו ן
04-05-10, 22:04
יש לי בולם קויילאובר של אופניים שאתה יכול לקבל.
לדעתי אם תמקם אותו בנקודת מנוף מתאימה תוכל לקבל את הרכות שאתה רוצה גם מבולם קשה יחסית.

יונתןמצפה
04-05-10, 22:29
נו מצויין, אתם גם גרים יחסית קרוב...
אגב עודד, בתור אחד שפירק ותיקן עשרות בולמים כאלו קח בחשבון שבולמים כאלו לא מחזיקים לנצח ובסוף הם מפסיקים לתפקד כבולם. תיקון של בולם כזה הוא מעבר לתקציב שלך... קח את זה בחשבון בבניית תושבת הבולם כי יכול להיות שכשהבולם ימות אתה תמצא בולם אחר עם מידות שונות.
קח טיפ-
הבולמים האלו מאד רגישים לתנועה שלא בכיוון שהם מתוכננים לעבוד בו. חשוב מאד שהצירים שדרכם אמור להתחבר הבולם לא ייתפשו כי בד"כ זה הורס את הבולם. הבולמים מתחברים בד"כ עם ציר שעובר דרך הבולם ומתחבר לשלדה כאשר יש ספייסרים מאלומיניום משני צידי הבולם שבד"כ נכנסים לתוך החור שבתושבת הבולם.
ברגע שהבולם יהיה לך בידיים זה יהיה יותר ברור. כשאתה מתכנן את החיבור שלו לשלדת ה"רכב", תכנן שהתנועה היחידה והכוח היחיד שיופעל על הבולם יהיה עם כיוון הדחיסה שלו!

יש לך עדיין את המספר אם אתה צריך עוד עזרה בקשר לבולמים הללו...

עודד זנטון
05-05-10, 12:24
יונתן, תקן אם אני טועה,
התושבת לבולם (נכון לגבי שניהן),תיראה מהצד כמו פלח עם חור.
מבט חזית, יתן את צורת האות U.
התנועה המתוכננת לבולם צריכה להיות קשת במימד האורכי של הכלי, הציר, כמובן, ניצב למימד זה.
במצב מנוחה, הבולם צריך להיות ניצב לתושבת (או יותר נכון לומר, לזרוע העליונה/תחתונה).

שייבות (שימסים) יבטלו חופש בין התושבת לבולם כך שלא תתאפשר תנועה שלא בכיוון המתוכנן.

כיוון מערכת ההיגוי פרמיטיבית (בלשון המעטה), על הכידון (לא הגה, כידון) להתמקם מעל ציר הגלגלים הקידמי ככל הניתן.
אחרת ההיגוי הופך לקשה ביחס ישיר לנטית מוט ההגה אחורה כלפי הרוכב.
לכן, על מושב הרוכב (ילד בן כמעט שנתיים, כאמור) להתמקם מאוד קדימה מה שיוצר בעיה במיקום הבולם בתצורה של זרוע עוקבת.
הבולם שממילה נועד למשקל גבוה משמעותית מהקיים בפועל, ימוקם גרוע כך שהשפעת המשקל עליו תקטן עוד יותר (אם מבנה הזרוע והשלדה יוצר את האות V שוכבת, הבולם ממוקם בד"כ במיפתח האות והמושב, על הזוית עצמה או מחוץ לה קדימה..).
הפתרון שחשבתי עליו הוא שהזרוע תימשך קדימה במקום אחורה,
כך, המושב ימוקם במיפתח.
בשביל למקם את הבולם בזוית עצמה (חיבור הישרים של האות V), יבנה מיגדל לבולם.

בעיה חדשה שנוצרת היא סכנת "צביטה" לרגלי הילד.
אין לי מושג כרגע איך אני פותר אותה אבל ברור שהיא קריטית.
אם הבחירה היא מבנה קשיח ללא שיכוך מול מבנה משוכך עם סכנת צביטה, זה יהיה קשיח.

פתרונות לבעיה החדשה יתקבלו בברכה.
רעיונות על קונפיגורציה חדשה למבנה כולו יתקבלו גם הם.

אני מזכיר את ההישגים הנידרשים.
שיכוך חינמי (כנראה בעזרת בולם אופניים, לא מכיר לרך אחרת).
משקל קליל (המנועים באמת חלשים ונועדו להניע כלי קל עם ילד עליו).
הילד חייב לשבת קדימה וההנעה חייבת להיות אחורית.
החומר העיקרי - ברזל (זה מה שאני יודע לחתוך ולרתך...).

דורון, ה"פ.

עודד זנטון
05-05-10, 12:55
לגבי הסוליד,
תודה לשולחים ה"פ.
אני גר בדרום (איזור קרית גת), אשמח אם מישהו מהאיזור יתן פה כתף..

תודה

nir.samo
05-05-10, 17:18
אהלן עודד

בולם של אופניים נראה לי מסורבל מדי.
אני לא חושב ששיכוך ברמה הזאת דרוש לגיל כזה. פתרונות יותר פשוטים שעולים לי בראש:
1. צמיגים עם לחץ נמוך, לפחות אחוריים - יכול להיות צמיגים של אופניים קטנים.
2. מוט פיתול - ממש כמו ברכבים, מצא מוט בקוטר הנכון שנמצא בתחום האלסטי תחת משקל 20 ק"ג.
3. קפיצים מתחת למושב - ניתן לרתך מספר רב יחסית של קפיצים כמו של מזרון ככה שהמושב לא יזוז לצדדים אלא רק בכוון אנכי.

מכל ה-3 הראשון נראה לי הכי יעיל וקל לביצוע.

בקשר להיגוי תעלה סקיצה שנבין יותר. תסתכל גם פה (http://www.jeepolog.com/forums/showpost.php?p=252374&postcount=172).
כמובן שאפשר גם "לגנוב" מערכת היגוי קומפלט של אוטו פלסטיק לגילאים האלה.

עודד זנטון
05-05-10, 21:39
אהלן עודד

בולם של אופניים נראה לי מסורבל מדי.
אני לא חושב ששיכוך ברמה הזאת דרוש לגיל כזה. פתרונות יותר פשוטים שעולים לי בראש:
1. צמיגים עם לחץ נמוך, לפחות אחוריים - יכול להיות צמיגים של אופניים קטנים.-הגלגלים והמנועים הם כמעט יחידה אחת, אני לא יכול לשנות גלגלים והם פלסטיק קשיח.
2. מוט פיתול - ממש כמו ברכבים, מצא מוט בקוטר הנכון שנמצא בתחום האלסטי תחת משקל 20 ק"ג.
3. קפיצים מתחת למושב - ניתן לרתך מספר רב יחסית של קפיצים כמו של מזרון ככה שהמושב לא יזוז לצדדים אלא רק בכוון אנכי.

מכל ה-3 הראשון נראה לי הכי יעיל וקל לביצוע.

בקשר להיגוי תעלה סקיצה שנבין יותר. תסתכל גם פה (http://www.jeepolog.com/forums/showpost.php?p=252374&postcount=172).
כמובן שאפשר גם "לגנוב" מערכת היגוי קומפלט של אוטו פלסטיק לגילאים האלה.-אכן כך עשיתי.
אני לא חושב שבולם הוא מסורבל. חוץ מזה, למה שרק הילד יהנה? אני רוצה להנות מהבניה...

nir.samo
05-05-10, 22:26
אוקי רק אל תשכח לשים תמונות (כי גם אני מתכנן משהו כזה).
אגב, אני יודע שזה לא באותה קטגוריה אבל בספר של רון צ'מפיון (http://www.amazon.com/Build-Your-Off-Road-Buggy-little/dp/1859606423/ref=ntt_at_ep_dpi_2) יש טיפים מצויינים לבנייה.

עודד זנטון
05-05-10, 23:21
עלה לי רעיון לפתרון בעית ה"צביטה" המדוברת קודם.

אם מדרך הרגליים ינוע יחד עם השילדה ביחס לזרוע, לא תהיה סיבה לצביטה.
נראה לי כי הזרוע תהפוך למוט יחיד בין שני ה"סרנים".
הכיסא, ישב על מוט יחיד שיהיה ה"שילדה" וימוקם כמובן בדיוק מעל הזרוע.
משני צידי מוט השילדה, ירדו מידרכים לרגליים. על אחד מהם תמוקם הדוושה.
רשת קלה תהווה מחיצה בין הרגל לבין תחום התנועה של מוט השילדה.

דעתכם?

-->