PDA

צפייה בגרסה מלאה : בעיה ב"בלם היד"

edan
17-05-10, 18:17
חברי הפורום שלום,
לקראת הטסט הקרב ובא החלטתי לסדר את בלם היד אשר אינו מתפקד,
ירדתי מתחת לאוטו וראיתי שהאום מתיחה מתוחה עד הסוף.
הלכתי למכשירי תנוע קניתי כבל הנדברקס חדש וכשהתקנתי אותו, לא קיבלתי מתיחה בידית עד שממש הגעתי לסוף האום ועדיין האוטו אינו עומד בירידה כאשר הידית מתוחה.
למיטב הבנתי כל מה שאני אמור לקנות זה את הכבל אשר ממשיך את הכבל הראשי, זה שמתחבר לגלגל ימין, והבעיה תסתדר.
האם אני צודק או לעליי לקנות עוד חלקים אשר משפיעים על הבלימה.
כמו כן הרפידות מהאחורה חדשות לגמרי והאוטו בולם בסדר בעזרת הדוושה.
תודה מראש לעוזרים.

GodsFather
17-05-10, 18:42
הרפידות אולי חדשות אבל התוף אולי עבר את סף החריטה המומלץ על ידי היצרן ולכן הן לא באמת נמתחות עד לכדי יצירת הלחץ המתאים. וגם עניין ה"חדשות" צריך להבדק לפי העובי המומלץ.

אופציה נוספת, הריגולאז' לא תקין ולא מכוון ולכן אין את אותו לחץ.

זה שהדוושה לוחצת והרכב עוצר, לא אומר שהיא עושה את העבודה כראוי. אל תשכח שבלם היד עובד רק על האחוריים בעוד שדוושת הברקס עובדת גם על הקדמיים.

בדוק קוטר פנים התוף.

בדוק תקינות מערכת הריגולז'.

תשווה לנתונים שיש בספר רכב.

edan
17-05-10, 18:59
הרפידות נקנו לפני חודש, בקשר לעובי התוף אני אבדוק.
איך יודעים אם הריגולאז' תקין.
מבחינה הגיונית, זה לא יותר הגיוני שהבעיה היא כבל ההמשך ?
כי אם הוא היה תקין אייתי מקבל מתיחה באום הרבה לפני הסוף? או שיש עוד משהו שיש לו אלמנט של מתיחה וכבר נשחק ?

GodsFather
17-05-10, 19:02
תעבור על הכבל ותראה אם יש בו קרעים/פגמים.

ריגולז' לא תקין הוא ריגולז' תקוע למשל. כשאתה מוריד את התוף, תראה את הריגולז' ותראה את גלגל השיניים שלו, האם הוא תקין ונקי, האם התנועה שלו תקינה.

דרך אגב, גם קפיץ החזרה, שמתחבר מאחורי הצלחת, צריך להיות תקין בשני הצדדים.

קפיצים בתוך כל המארג הזה גם כן רצוי שיהיו רעננים וטובים.

מה שלא ברור לך, צלם ותעלה לפה, אנחנו נעזור לך לזהות כל אלמנט.

edan
17-05-10, 19:38
לא נראה שיש בו קרעים, יכול להיות שהוא פשוט בלויי ומתוח ?
הרגולז נראה בסדר, הוא נקי והשניים תופסות.
אין לי קפיץ החזרה באחד הצדדים. כמה זה נורא? ועל מה זה אמור להשפיע?

edan
18-05-10, 15:19
איך אני יכול לדעת אם אני צריך חריטה של דראמים ?
הסתכלתי עליהם היום, הם נראים טוב, מאוזנים וחלקים.

יונתןמצפה
18-05-10, 15:33
אתה צריך לעבוד עם ספר רכב!
בעקרון, ככל שהדראם נשחק יותר, נוצרת פאזה יותר גדולה בקצה שלו (היכן שהרפידה לא נוגעת) בצד הפתוח.
כאשר מחליפים רפידות (או שעושים הדבקה), נהוג לחרוט את אותה פאזה כמו גם להוריד שכבה מזערית מחלקו הפנימי של התוף.
מעבר למידה מסויימת (שמצויינת בספר) אסור לחרוט יותר ויש להחליף את התוף! אם יש חריטה מוגזמת הרפידות לא יצליחו ללחוץ על התוף במידה מספקת וכנ"ל ההנדברקס.

לגבי הקפיץ המחזיר, לא ברור לאיזה קפיץ בדיוק אתה מתכוון, אבל אני באופן אישי לא הייתי נוסע מטר עם חלק כלשהו שחסר במערכת הבלמים!!!
מאד יכול להיות שהקפיץ שחסר לך הוא זה שאחראי על מתיחת הרגולז' האוטומטית.
בקיצור, אם אתה לא עובד מסודר, עם ספר, ואתה לא בטוח בוודאות מה אתה עושה הייתי ממליץ לגשת לבעל מקצוע. במיוחד כשמדובר ברכיב בטיחותי ברכב!

edan
18-05-10, 17:44
אין שום פאזה על הדראמ עצמו והוא עגול ולא אליפטי כך שנראה לי שחריטה זה לא הבעיה.
הקפיץ עצמו זה קפיץ שיושב בין הכבל של בלם היד לבין נדנדה כזאת..הוא יושב מחוץ לדראם וניתן לראות אותו אם מסתכלים על הצמיג האחורי ממתחת לאוטו...כך שאני בספק שזה איזה רכיב של חיים ומוות אבל נקנה אחד בכל זאת.
ועדיין נשארתי עם אותה הבעיה שבלם היד אינו תופס בכלל....למשהו יש רעיון ?

יונתןמצפה
18-05-10, 17:48
תקשיב חבר,
נתנו לך כאן כמה וכמה רעיונות שבמקום לבדוק אותם אתה טוען בתוקף שהכל בסדר!
בדקת את הקוטר הפנימי של הדראם? השוות לספר הרכב האם המידה לא חורגת?
בדקת באופן וודאי שמנגנון הרגולז' האוטומטי תקין ומותח את עצמו לאחר שחרור?
עד שלא תבדוק את הדברים הללו אף אחד לא יידע לומר בוודאות מה הבעייה בברקסים.
רוצה לתקן לבד? מצויין! אבל אל תחפף ותקפיד על כל השלבים.
בהצלחה

edan
18-05-10, 17:59
בדקתי עד עכשיו כל מה שאמרו לבדוק, חוץ מפעולת הריגולאז' וגם את זה שאלתי איך בודקים ואין עונה.
אודה לך או לכל משהו שיוכל לעזור לי אבל בבקשה אל תזלזל בי ואל תענה כאילו אני מנדנד לך :)

יונתןמצפה
18-05-10, 18:19
מה הקוטר הפנימי של הדראם שלך?
לגבי הרגולז'- כשהתוף מפורק את צריך לשחרר את מנגנון ה"בננה" עם השיניים מהעיגול המשונן כך שהוא יהיה משוחרר לגמרי. שחק איתו קצת כדי לוודא ששום דבר לא תפוס.
תעשה את זה בשני הצדדים. עכשיו תרכיב את שני התופים ותלחץ על הברקס. אתה אמור לשמוע רעש של מעין רצ'ט. אם אתה לא שומע סימן שהמנגנון לא מתפקד כראוי.
לעיתים גם מנגנון שמתפקד לא מותח מספיק ויש למתוח עוד בצורה ידנית, בעזרת מברג.
למרות כל האמור לעיל, אני בהחלט לא ממליץ למי שלא בטוח שהוא יודע מה הוא עושה להתעסק עם מנגנון הבלמים לבד!

edan
18-05-10, 18:39
22 ס"מ וקצת, לא מגיע ל 22.2
ואם אינני טועה החריטה רק אמורה לגרום שהברקס יעבוד חלק בלי קפיצות...כך שזו לא מה שמונע מבלם היד לעצור.
כמו כן כאשר החלפתי ברקסים מאחורה לפני חודש. הבלימות לאחר ההחלפה מורגשות ברמה שאין אפשרות לטעות בקיומה.

יונתןמצפה
18-05-10, 18:42
בבקשה

edan
18-05-10, 23:04
אני מצטער אבל לא הבנתי על מה אני אמור להסתכל בסריקות הנ"ל שיכול לעזור לי.

GodsFather
19-05-10, 05:42
החריטה אמנם מחליקה את התוף אבל גם מרחיבה את הקוטר הפנימי שלו ומכאן שההדבקה של הסנדלים צריכה להיות עבה יותר כל פעם כדי לפצות על כך, אחרת נותר רווח מסוים שהוא מעבר לגבולות משאבת הברקס ולכן אין לחץ.

דבר נוסף, הקפיץ החיצוני המדובר, הוא חיוני מאד, כמו גם שאר הקפיצים שבתוך המערכת (מה שהדראם מכסה). ואם אתה רוצה הוכחה לכך - תביט על הקפיץ כשהבלם יד משוחרר. תמתח את הבלם יד ותביט על הקפיץ שוב. תראה שהוא נמתח. לאחר מכן תביט על מה הקפיץ הזה מחובר ואיזו זרוע הוא מזיז כשהוא נמתח, זה יסביר לך למה הוא חיוני. אני לא מנסה לשחק איתך פה, אני רוצה שתביט ברכיבים כדי שתבין איך המערכת עובדת, זה גם יקל עלייך בפתרון התקלות וגם בזיהוי תקלות בעתיד.

יונתן העלה לך את הנתונים הרשמיים מהספר רכב לגבי קוטר הדראם וכמות התקתוקים שאתה אמור לשמוע בעת הרמת ידית בלם היד.

בהצלחה.

torchak
19-05-10, 11:47
יש סיכוי טוב שהבעיה אכן בריגולאז' ו/או בכיוון של הברקסים.
הריגולאז' זה רכיב די מטומטום ואין בו הרבה מה שיתקלקל חוץ מהשיניים שלו שישחקו וזה גם די נדיר שזה מגיע למצב שהוא לא יכול לעשות עבודה. מה שכן, יש סיכוי שהחלק הזה אכל הרבה חראה והוא לא מסתובב מספיק חלק בשביל לעבוד כמו שצריך.
אם כבר פירקת את הדראם, תפרק את הריגולאז' לחלקיו, תנקה אותו כמו שצריך ותמרח אותו בקצת גריז (לא WD40 ודומיו).
דבר נוסף, כשאתה מוריד את הדראם, הוא אמרו לצאת קשה, הוא לא "נופל" מהאוטו במצב שהרפידות יושבות עליו תקין.
אם זה המצב, שהוא יוצא נורא בקלות, הברקסים שלך לא מכוונים כמו שצריך. אם אני זוכר נכון יש נקודה בצד הפנימי של הדראם, כאילו מתחת לרכב, בתוך הגלגל, שאפשר להגיע לריגולאז' עם מברג ולמתוח אותו אחרי שכל הסיפור סגור.
תבדוק את הדברים האלה.

נועם.

GodsFather
19-05-10, 11:49
יאם אני זוכר נכון יש נקודה בצד הפנימי של הדראם, כאילו מתחת לרכב, בתוך הגלגל, שאפשר להגיע לריגולאז' עם מברג ולמתוח אותו אחרי שכל הסיפור סגור.
תבדוק את הדברים האלה.

נועם.

חצי נכון חבוב. הריגולאז' נמתח אוטומטית ואין צורך להגיע עם מברג דרך הנקבים בצלחת. במידה והוא לא תקין, אז הוא לא ימתח.

torchak
19-05-10, 11:52
חצי נכון חבוב. הריגולאז' נמתח אוטומטית ואין צורך להגיע עם מברג דרך הנקבים בצלחת. במידה והוא לא תקין, אז הוא לא ימתח.

נכון, התפקיד של הריגולאז' הוא באמת להמתח אוטומטית אבל הוא עושה את זה רק כשמופעל עליו לחץ. בדיוק בשביל זה יש את החור הזה, כדי לתת לו את מתיחה ראשונה.
המטרה של המנגנון הזה היא שככל שהרפידה נשחקת, הריגולאז' נותן כל פעם מתיחה קטנה ושומר עדיין את הרפידות צמודות לדראם. אבל שוב, אם אין לחץ מהתחלה, הוא לא יעבוד גם אם הוא תקין, הוא פשוט מסתובב קדימה ואחורה ולא נמתח. לכן חשוב מאוד לתת לו את המתיחה אחרי שסוגרים את הדראם.

נועם.

GodsFather
19-05-10, 11:55
לחיצה על הדוושה מותחת אותו, בהנחה והכל תקין.

-->