PDA

צפייה בגרסה מלאה : מעלה עוזי. מכירים ?

ramon
31-05-10, 20:54
היי,

מישהו עלה לאחרונה את מעלה עוזי ? זה אפשרי לאיסוזו משופר אך ללא נעילות ?

תודה לכולם על האינפורמציה עד עכשיו, אני פשוט בשבוע חופש של בין עבודות ומנצל את הזמן ממעלה למעלה. :rolleyes:

בגלל שאני נוסע ג'יפ בודד אני סומך על האינפורמציה שאני מקבל כאן.

בקיצור אשמח לשמוע על מעלה עוזי.

תודה
רמון

יוש
31-05-10, 21:04
עליה, כלומר נסיעה מצפון לדרום תהיה לך קשה ללא נעילות ולפי דעתי יש סיכוי גבוה שלא תצליח.

בכלל, עדיף לא ליסוע לבד במסלול הזה. יש הרבה מסלולים קלים יחסית באזור, אם בא לך הכיוון.

ו - שים נעילה...;)

ramon
31-05-10, 21:43
תודה רבה,

יש דרך לעקוף אותו ? אני מגיע ממצוקי דרגות ונוסע לכיוון מצדה לאורך המצוק מעל ים המלח.
(המסלול אדום שחור) מסלול 19 מהספר של "לדרך ב 4X4" למי שמכיר.

יש מעקף ? או שכדיי פשוט לוותר.

תודה.
רמון

ishc
31-05-10, 21:46
לא מכיר מעקף. כדאי לוותר, הייתי שם בפסח (אני ירדתי) וראיתי פראדו ופאג'רו נעול כפול נאבקים לא מעט

נמרוד
31-05-10, 21:56
מעלה עוזי בהחלט ניתן לעקיפה, פתח מפת סימון שבילים ותראה מיד שאפשר לעקוף את המעלה בשביל ירוק ואדום. הדרך העוקפת קצרה יותר, מעלה עוזי תמיד היה אופציה בלבד.

http://www.jeepolog.com/UserFiles/Image/without_watermark/test_suzuki_jimny_2008/suzuki_jimny_rock.jpg

יונתןמצפה
31-05-10, 22:11
הבעייה עם מעלה עוזי הוא לא הקושי כמו פוטנציאל הנזק...
המעלה מפוזר בבולדרים יחסית גדולים שמאיימים להידחף לכל מיני מקומות עדינים מתחת לג'יפ. שילוב שלהם לפני מדרגה גבוהה שגם היא מאד לא אחידה ומלאה בליטות וסלעים מקטנים לגדולים מאד היא מתכון לא מבוטל לנזק.
זה לא נורא כשנוסעים שם כמה רכבים, לבד אתה עלול להיכנס לצרות. אין קליטה סלולרית באזור ומזג האוויר אפעס- לא קריר במיוחד למסעות רגליים.
וותר! לך על העוקף...
בעבר עליתי אותו בלי יותר מדי דרמות (סמוראי קצר נעול אחורה), חבר עם סמוראי ללא נעילות די חרבן שם קוביות עד שעלה.

sos4u
31-05-10, 22:12
מעלה עוזי ניתן לעליה גם ללא נעילות. נקודה.
יחד עם זאת אני מצטרף בחום להמלצה של נמרוד שלא להתעמת איתו כשאתה נוסע לבד. בוודאי שלא בעליה.

אני מקווה שאתה דואג להשאיר אצל מישהו שמבין בתחום את מסלול הטיול המתוכנן שלך, עם לוחות זמנים משוערים להגעה לכל נקודה. רק למקרה ש...

בהצלחה

ארוך ירוק 98
01-06-10, 00:21
היינו שם ביום שבת האחרון 29/05/10

הייתי הראשון בניסיון לעלות,המדרגה גבוהה אך הבעייה היא יותר בחוסר היציבות של הקרקע והאבנים עבור הגלגלים האחוריים,הרבה עבודות מע"ץ, הרבה רגש בלחיצה על הגז שימוש בהי-ליפט, קרשים ונעילה אחורית לא הועילו, הבקקס האחורי התיישב. הרגשתי שהתעקשות שלי עלולה לסכן את המשך הטיול הנפלא שעשינו מה גם שאחרי צריכים לעלות נהגים מנוסים פחות ממני.

במרץ האחרון הגענו למעלה מערד לעבור אותו בירידה ,ראינו שם חבורה שעלתה בפראות, הדיסקוברי הראשון עלה עם כננת ואחריו GMC סברבן ארוך עלה בפראות והחלק הקדמי של האוטו התחיל לקפוץ ואחת הציריות נשברה על המעלה, זה מחזה לא נעים וזה גרם לשיירות של ג'יפים שחיכו למטה לוותר על התענוג ולחזור על עקבותם, אחרי המתנה של 40 דקות, גם אנחנו חזרנו ועקפנו את המעלה.

לידיעתכם מישהו טרח ותקע בסלע יתד המתאימה לחיבור כננת למשיכה עצמית.

אז חזרנו לאחור עד לחיבור עם השביל האדום
פנינו שמאלה באדום ונסענו דרך שטח אש של צה"ל דרומה, יצאנו לירוק למצפה מדרג לתצפית , חזרנו לאדום עד ליישוב בדואי , שם עלינו על כביש המגיע לצומת טי ( ימינה ק. ארבע שמאלה ב"ש) , פנינו שמאלה ונסענו בכביש 317 דרך מעון ,סוסיה ויצאנו דרך מחסום ששכחתי את שמו לכיוון צומת שוקת.
זה אזור מדהים ביופיו אבל אני לא בטוח שהייתי עובר שם בתקופה בטחונית רגישה, לשיקולכם.

רני

ramon
01-06-10, 10:15
תודה לכולם
אני הולך על המעקף - אם בכלל בסוף אעשה את הקטע הזה של המסלול לאחר שקראתי את כל התגובות.

אני יוצא היום, תמונות בעוד יומיים :-)

שוב תודה לכולם
רמון

סוזי המשתוללת
01-06-10, 14:59
היי,

מישהו עלה לאחרונה את מעלה עוזי ? זה אפשרי לאיסוזו משופר אך ללא נעילות ?

תודה לכולם על האינפורמציה עד עכשיו, אני פשוט בשבוע חופש של בין עבודות ומנצל את הזמן ממעלה למעלה. :rolleyes:

בגלל שאני נוסע ג'יפ בודד אני סומך על האינפורמציה שאני מקבל כאן.

בקיצור אשמח לשמוע על מעלה עוזי.

תודה
רמון

אין לך בעייה אם אתה יודע לנהוג
בערב אני אצרף לך וידאו קצר של טרופר ארוך שהנעילות לא עבדו :cry: על ה די בקלות וללא בנייה
עם קצת מעצ אין בכלל בעייה

נמרוד - מערד
01-06-10, 16:23
חברה לא צריך לצאת למיצפה מידרג ,חוזרים לאדום שמאלה אחרי מ'ס קילומטרים פונים שמאלה לדרך ירוקה מ'ס 11040 הדרך מתחברת לציר השחור11028 ומשם לכפר הנוקדים וערד.
נמרוד.

PW
01-06-10, 23:16
יקיריי:
אתם (כרגיל) מתעלמים מהעיקר (ועוסקים בזוטות של קושי העלייה, נעילות, בולדרים ומעקפים).
והעיקר הוא:
מי זה (לעזאזל) עוזי?!
בין הפותרים נכונה יוגרל מ"מ (בלי סיכה)
(בונוס מיוחד ינתן למרחיבים בפרטים חשובים כגון: מתי? מי? למה? כמה? ועוד כהנה וכהנה)

חגי
01-06-10, 23:26
לא ממליץ לעשות את המסלול לבד ,המסלול ארוך ואין בו נק' יציאה לכביש למקרה שקורה משהו.

בפעם האחרונה שעלינו את עוזי ,קיה קצרה ללא נעילות עלתה די בקלות :) .

סעו בזהירות.

עוזי5555
01-06-10, 23:31
יקיריי:
אתם (כרגיל) מתעלמים מהעיקר (ועוסקים בזוטות של קושי העלייה, נעילות, בולדרים ומעקפים).
והעיקר הוא:
מי זה (לעזאזל) עוזי?!
(בונוס מיוחד ינתן למרחיבים בפרטים חשובים כגון: מתי? מי? למה? כמה? ועוד כהנה וכהנה)

המגיב מתחתיך:p:p:p

רוצה בונוס;)

שלכם עוזי:!::!:

יונתןמצפה
02-06-10, 00:57
יקיריי:
והעיקר הוא:
מי זה (לעזאזל) עוזי?!

צריך לסיים את המלאכה (http://64.50.169.115/forums/showthread.php?t=38702)

ואני מתקשה להאמין שמדובר על עוזי יאירי. אם לא הוא אז מי כן?

נמרוד - מערד
02-06-10, 01:22
עוזי היה לוחם בצנחנים, אין לי יותר פרטים
נמרוד

PW
02-06-10, 09:13
יקיריי,
לא באנו להנות. באנו לתור את הארץ - וארץ ישראל נקנית בייסורים.
הנה שתיים בקטנה ("טיזרים"?) מהימים ההם.
וכידוע - תמונה אחת טובה מאלף מילים. (וכאן יש שתיים)
ולמי שחשב שמישהו עם נעליים תקע יתד לכננת - הנה התשובה הנכונה.
וחידת בונוס: איפה יש (היה) עוד מעבר דומה? לא הרחק?
בהצלחה לפותרים

נמרוד - מערד
02-06-10, 09:52
עליה דומה היתה עד לא מזמן בעליה הדרומית מנחל רחף.
נמרוד

PW
02-06-10, 11:11
נמרוד
יקירי:
אנחנו מתקדמים יפה...
ועכשיו רק נשאר לענות על יתרת השאלות.

חנן-ג'יפולוג
02-06-10, 11:29
כמו במעלות אחרים, אתה יכול להיות עם הרכב הכי גיבור בעולם ולתכנן את היום כך שבעוזי אתה אפילו לא עוצר לסדר אבנים, אבל אז אתה מגיע לשם ומגלה שלושה רכבים שבורים ללא יכולת תנועה למעלה או למטה על המעלה עצמו ועוד 20 רכבים מתייבשים למטה.

זה בדיוק מה שקרה לנו בפעם האחרונה בעוזי. נאלצנו לחזור ולעקוף על הדרך שנמרוד ציין. זה גרם לנו להיכנס עמוק לחשיכה, הרבה מעבר ללו"ז המתוכנן.

איציק - 4X6ZH
03-06-10, 10:59
סליחה טעות שלי :(

מעלה עוזי ומעלה יאיר
עכשיו זה מתחיל להיות מענין
עוזי יאירי

לפחות מהתמונה אפשר להבין מי חתום על היתדות .

שמח בזכרון :roll:

איציק

PW
03-06-10, 11:27
יקירי,
עוזי כן, יאירי - ממש לא.
וכמו שכבר אמר מישהו (חכם?) - העניין הזה לא יפתר בגוגל.

ramon
03-06-10, 17:21
טוב,

חזרתי אתמול בלילה מ רק הטיול, את חלק מהתגובות אני רואה עכשיו ..........
איך שראיתי את מעלה עוזי הבנתי שזה ממש אבל ממש לא לג'יפ בודד בשטח ולכן החלטתי לעקוף.
בדרך נכנסתי לקניון צר ושקעתי עם הג'יפ על הצד (לא ממש ברור בתמונה אבל בכל זאת....) בהתחלה הגיפ עוד לא היה צמוד לקיר אבל אחר כך הוא כבר "נשען" על הקיר.
ווואווו איזה ב א ל ג א ן !!!!!!!! הרבה עבודות מע"צ והרמה של הג'יפ עם ההייליפט ובסוף יצאתי משם.
שעתיים וחצי של חילוץ עצמי אני וחבר.
הטיול מהמם המקום יפה מאוד אבל אין ספק שזה נגמר טוב יותר ממה שהיה יכול להיות.
למזלי נשארתי עם החוויות ולא בוואדי הזה עד שמישהו יבוא לעזור. (לא לשכח שאין קליטה באזור הזה).
סוף טוב הכל טוב אבל אין ספק שפעם הבאה למסלול כזה רק עם ג'יפ נוסף

לגביי עוזי , מהמחקרון הקטן שעשיתי המעלה הוא על שם עוזי יאירי מהצנחנים שהיה בין מפקדי סיירת מטכ"ל ושנהרג בפעילות השתלטות על מלון סבוי ב 1975.

רמון

zivo
03-06-10, 17:40
טוב,

בדרך נכנסתי לקניון צר ושקעתי עם הג'יפ על הצד (לא ממש ברור בתמונה אבל בכל זאת....)

רמון

איזה צבע בדיוק הסימון שבילים של "הקניון הצר" ?????????:( :( :(

PW
03-06-10, 18:02
לגביי עוזי, מהמחקרון הקטן שעשיתי המעלה הוא על שם עוזי יאירי מהצנחנים שהיה בין מפקדי סיירת מטכ"ל ושנהרג בפעילות השתלטות על מלון סבוי ב 1975
רמון יקירי,
הכל נכון חוץ מהרישא...
עוזי יאירי מהצנחנים היה מפקד סיירת מטכ"ל בשנים '67-'70, מח"ט הצנחנים הסדירה 35 במלחמת יום הכיפורים ונהרג בפעולת ההשתלטות של סיירת מטכ"ל על מלון סבוי בחמישי במרץ '75.
הוא איננו קשור למעלה עוזי.

ramon
03-06-10, 18:23
איזה צבע בדיוק הסימון שבילים של "הקניון הצר" ?????????:( :( :(

הוא ללא סימון , הוא ממש בפניה ימינה לבאים למעלה עוזי בכיוון עליה. זה נקיק קצר החסום בקצה .......... הוא ממש לא המעקף אלא תוצאה עצובה של טעות בניווט ובהבנת המעקף.......
בסוף חזרנו לאחור ויצאנו במסלול האדום דרך שטח אימון צה"ל לישוב כרמל ומישם לקרית ארבע וירושלים.

יונתןמצפה
03-06-10, 19:17
הוא ללא סימון , הוא ממש בפניה ימינה לבאים למעלה עוזי בכיוון עליה. זה נקיק קצר החסום בקצה .......... הוא ממש לא המעקף אלא תוצאה עצובה של טעות בניווט ובהבנת המעקף.......
בסוף חזרנו לאחור ויצאנו במסלול האדום דרך שטח אימון צה"ל לישוב כרמל ומישם לקרית ארבע וירושלים.

ותמונות ממה שקורה שם בעוד כמה מטרים אין לך?
דווקא היה יכול להיות מעניין לראות מה המצב של המרחס בימים אלו. כמובן, הליכה ברגל זו הדרך וממש ממש לא בג'יפ!

yoni_0000
03-06-10, 21:08
מעלה עוזי גם עם נעילה קשה... לדעתי נעילה היא פחות פקטור שם.. יותר מרווח גחון וזווית בטן.
או לחילופין בנייה מאסיבית. או אם אתה ממש מתעקש אז לעצום עיניים וחזק חזק בגז...

רנגלר ארוך נעול אחורה שמטייל איתנו לא הצליח לעלות בעדינות.. ובגלל שלא רצינו להתעקב יותר מדי על מע"ץ, פשוט ויתרנו.

אדר_ק
04-06-10, 12:02
כדי ליסוע לבד במדבר צריך עוד כמה דברים חוץ מחוצפה וחברים טובים בעורף.

למשל, צריך להקשיב לאנשים שפנית לחוות דעתם.

ואם כבר התפתת לראות מקרוב, אז תהיה מוכן עם תוכנית המעקף שהומלצה.

ואם כבר טעית בגסות, אז כמה עוד חשבת להתקדם? גם לחלחולת יש סוף (ראה בתמונות).

נ.ב
יוני הצעיר, סופסוף אנחנו מסכימים. אגוזים ניתנים לחסרי... בתמונות רכבים עלובים אפילו מטאראקן.

yoni_0000
04-06-10, 18:01
כדי ליסוע לבד במדבר צריך עוד כמה דברים חוץ מחוצפה וחברים טובים בעורף.

למשל, צריך להקשיב לאנשים שפנית לחוות דעתם.

ואם כבר התפתת לראות מקרוב, אז תהיה מוכן עם תוכנית המעקף שהומלצה.

ואם כבר טעית בגסות, אז כמה עוד חשבת להתקדם? גם לחלחולת יש סוף (ראה בתמונות).

נ.ב
יוני הצעיר, סופסוף אנחנו מסכימים. אגוזים ניתנים לחסרי... בתמונות רכבים עלובים אפילו מטאראקן.

אנחנו תמיד מסכימים לא?:rolleyes:
והטראקן נהיה לנדקרוזר לפני כמה חודשים..

בוזי
04-06-10, 23:19
בוזי בעוזי (http://www.dailymotion.com/video/x6e5wr_korandouzi_auto)

YosseF100
05-06-10, 11:41
רמון יקירי,
הכל נכון חוץ מהרישא...
עוזי יאירי מהצנחנים היה מפקד סיירת מטכ"ל בשנים '67-'70, מח"ט הצנחנים הסדירה 35 במלחמת יום הכיפורים ונהרג בפעולת ההשתלטות של סיירת מטכ"ל על מלון סבוי בחמישי במרץ '75.
הוא איננו קשור למעלה עוזי.

טוב תיתן עצם לפחות
תגיד לפחות שיאיר לא אבל מהצנחנים כן

ramon
05-06-10, 12:37
לבוזי - סרטון נחמד :-)

תראו, נכון שלטייל ג'יפ בודד במדבר זה לא הדבר הכי חכם :confused: אבל מה לעשות לפעמים פשוט חייבים לעלות על הג'יפ ולנסוע................... אני מתחיל עבודה חדשה שבוע הבא והייתי פשוט חייב קצת זמן עם הג'יפ. :D

ההערות על מעלה עוזי שונות מג'יפאי לג'יפאי ובטח קשורות לסוג הרכב ומידת הניסיון של כל אחד.

ככה או ככה סוף טוב הכל טוב ,

חבר שלי לא צילם את כל הפאדיחה כי הוא חשש לחייו אם הוא ישלח יד למצלמה במקום להביא אבנים לעזור לרפד את השטח ;)

ול PW - חייבים קצת רמזים מה הסוד והסיפור של מעלה עוזי ?

רמון

PW
05-06-10, 17:54
טוב תיתן עצם לפחות
תגיד לפחות שיאיר לא אבל מהצנחנים כן
י. יקירי:
1. אני מאשר כי מדובר בצנחנים.
2. נתחום את מסגרת הזמן (למען קלות הפתרון): מדובר בשנות השישים (של המאה הקודמת...)
3. אם תסתכל ימינה שמאלה למעלה ולמטה(במפה כמובן) תראה כי יש עוד כמה פסיכים / חוזים / נביאים / מעצבי מציאות (מחק את המיותר) שהסתובבו בתקופה הזו במדבר ופרצו דרכים. זה פחות או יותר סיפור דומה, אבל ראוי עוזי זה, שהמעלה על שמו, שכל כך הרבה עוברים בו ומכירים אותו - שיסופר סיפורו ויוכר / יוזכר שמו.

shachar
05-06-10, 19:54
עוזי עילם מפקד חטיבת הבקעה בתקופת המרדפים ?
למרות שנראה לי שהמעלה שייך לתקופת כיבוש ירושלים כשהיה מגד בצנחנים

Naftulski
06-06-10, 23:49
יקירי,
עוזי כן, יאירי - ממש לא.
וכמו שכבר אמר מישהו (חכם?) - העניין הזה לא יפתר בגוגל.
יקירנו
נו?!
(אני כבר שבוע במתח)
זרוק עצם לחבר'ה

amirk
07-06-10, 08:11
ניחוש פרוע:
עוזי נרקיס \
עוזי דגן
???

PW
07-06-10, 08:59
ניחוש פרוע:
עוזי נרקיס \
עוזי דגן
???
"כי אתה בא אל הארץ אשר יהוה אלוהיך נותן לך לא תלמד לעשות כתועבות הגויים ההם: לא ימצא בך מעביר בנו ובתו באש קוסם קסמים מעונן ומנחש ומכשף: וחובר חבר ושואל אוב וידעוני ודורש אל המתים: כי תועבת יהוה כל עושה אלה ובגלל התועבות האלה יהוה אלוהיך מוריש אותם מפניך: תמים תהיה עם יהוה אלוהיך:"

amirk
07-06-10, 09:47
"כי אתה בא אל הארץ אשר יהוה אלוהיך נותן לך לא תלמד לעשות כתועבות הגויים ההם: לא ימצא בך מעביר בנו ובתו באש קוסם קסמים מעונן ומנחש ומכשף: וחובר חבר ושואל אוב וידעוני ודורש אל המתים: כי תועבת יהוה כל עושה אלה ובגלל התועבות האלה יהוה אלוהיך מוריש אותם מפניך: תמים תהיה עם יהוה אלוהיך:"

"מְכַסֶּה פְשָׁעָיו, לא יַצְלִיחַ; וּמוֹדֶה וְעֹזֵב יְרֻחָם:"

YosseF100
07-06-10, 10:50
"מקום שבעלי תשובה עומדים צדיקים גמורים אינם עומדים"

ולעניין פרשת החידה שחד ה-PW שלעניין המקרה דנן הרי שהוא בעל תשובה בתרתיי משמע

שנאמר תחילתה במילה וסופה במעשה

כנראה אחת מהמרתקות המעניינות והמיוחדות שהיו במחוזותנו

איציק - 4X6ZH
07-06-10, 11:08
PW
בחיים לא ישבתי לחפש תשובה לחידה . כמו הפעם .
:( :(
חפרתי שעות על עוזי עילם נראה לי מתאים התקופה המקום התפקיד .
אבל לא מצאתי אישור .

איציק

שלמי
07-06-10, 12:10
מעלה עוזי, ע"ש עוזי בנדרלי ממושב בית שערים.
היה לוחם בפלחה"ן צנחנים (בזמנו פלוגה 5105).
נפל בסוף 1965, חבריו ליחידה פרצו את המעלה וקראו לו על שמו.

PW
07-06-10, 13:50
מעלה עוזי, ע"ש עוזי בנדרלי ממושב בית שערים.

היה לוחם בפלחה"ן צנחנים (בזמנו פלוגה 5105).
נפל בסוף 1965, חבריו ליחידה פרצו את המעלה וקראו לו על שמו.
יקירי:
יפה. סוף סוף צדיק בסדום....

"מעלה עוזי" או "מעבר עוזי" קרוי על שם רב טוראי עוזי בנדרלי, (BENDERLI) בן חנק'ה ושמואל למשפחת בנדרלי, דור רביעי בארץ, משפחה וותיקה שמוצאה מן העיר צפת. הוריו היו בין מייסדי מושב בית שערים.
עוזי נולד ב – 27.5.45, ט"ו בסיוון תש"ה. גדל והתחנך בבית שערים על ברכי תנועת העבודה. סיים את לימודיו בבית-הספר היסודי במשק ואחר כך למד בבית הספר התיכוני בקרית-טבעון. ילד ונער בעל מזג נוח ואהבה עזה לטיולים בארץ. עסק בהדרכה בתנועת הנוער העובד בבית שערים ובאגודת ספורט הפועל. עזר רבות להוריו בעבודת האדמה במשק, אהב ספרות עברית והיה מרבה לקרוא שירה ופרוזה.

בחודש אוגוסט בשנת 1964 התגייס לצנחנים, לפלוגה חדשה שהוקמה אז, כשנה לפני גיוסו (1963) - פלוגת החה"ן (חיל הנדסה) בחטיבת הצנחנים. בשמה הרשמי: פלחה"ן 5105. היה ממקימי הפלוגה (מחזור שני). מפקד הצוות / מחלקה היה סג"מ איציק מרדכי, לימים אלוף בצה"ל. עוזי היה חייל מסור ומקצועי. נשלח לקורס מ"כים, סיים אותו בהצלחה וחזר להדרכה בפלוגה כסמל צוות. כמפקד היה קפדן ובעל דוגמה אישית, הוביל את חייליו בנחישות, אך בביטחון וברוגע. הוא תכנן ללמוד משפטים לאחר שחרורו מצה"ל, אך לא זכה להגשים את תכניותיו.

בתאריך ה – 28.12.65, ו' בטבת תשכ"ו נהרג עוזי. הדבר ארע במהלך קורס חבלה בחצור. בתאונה טראגית בין כלי הרכב בו נסע, קומנדקר – לבין משאית בכניסה לקיבוץ חצור. הניח הורים: חנה ושמואל - ושני אחים: איתן ונועם. נטמן ביישובו – בית שערים.

פריצת המעלה בנחל חבר הייתה יוזמה של מפקדים זוטרים יחסית. לא משהו שנדרשת לו החלטת ממשלה או מאמץ מערכתי. אפילו לא מטבחון או שביעייה... ביניהם, המ"מ דאז, קצין זוטר יחסית – סג"מ איציק מרדכי. (פעם, מנזמן – אפילו מ"מים היו פורצים מעלות במדבר). המעלה / מעבר נפרץ בשלבים וב"זמן פנוי" של הפלוגה, בין שלל משימותיה האחרות. פריצת המעלה החלה לפני נפילתו של עוזי. הוא עצמו הספיק להיות בין העושים במלאכת הפריצה, אך לא זכה לראות את סוף המשימה. הוא נהרג לפני שהושלמה העבודה. חבריו לפלוגת החה"ן החליטו לקרא למעלה שפרצו על שמו. הגדיל לעשות המ"מ איציק מרדכי – ופנה לוועדת השמות הממלכתית כדי שיקראו למעבר על שמו "מעבר עוזי" באופן רשמי. (נזכיר עוד כי הפעולה הזו מזכירה מאמץ "צנחני" אחר קרוב בזמן ובמרחב: פריצת "מעלה יאיר" ביוזמתו של יאיר פלד, בן קיבוץ יגור, מפקד סיירת צנחנים דאז – אבל זה כבר לפעם אחרת).

חלפו שנים רבות. עוזי בנדרלי ז"ל נשתכח מלב, אך המעלה על שמו ניצב ועומד. אפילו במפת סימון השבילים של דרום מדבר יהודה מצוין: "מעבר עוזי" (וגם "עבירות קשה"..). רבים וטובים עברו בו ומכירים אותו בשמו, אך רק בשמו. מעטים מכירים את סיפורו המלא, שעוד מעט היה נשכח ואובד בשיני הזמן. טוב שבא העניין לפתחנו.
ולחרוצים הנחושים (וקצת מתוסכלים) שעקבו אחרי השרשור הזה (וחקרו חקירות משלהם) – כל הכבוד. לא רק התוצאה חשובה, אלא גם הדרך. ועל כל פנים, חדוות הגילוי והחקירה. זה באמת היה לא פשוט הפעם. כפרס לחרוצים יינתנו: פרטים נוספים על המעלה, תיקונים, עריכות, תכנית (וגם הפתעה) – בהמשך.

איציק - 4X6ZH
07-06-10, 13:59
:!: :!: :!:

איציק

ניר ל
07-06-10, 14:31
לגבי הסיפור על עוזי, נתקלתי בו ולא זוכר איפה, לא בכזה פירוט כמובן , איפה בכתובים זה מוזכר ?

סיפורו של יאיר פלד, מוזכר במקומות רבים לעומתו ומופיע גם ברוב מדריכי הטיולים.

ומה לגבי חניון הרועה, האם אכן ע"ש רועה שנרצחה במקום ?

ניר ל
07-06-10, 14:35
טוב, בינתיים עניתי לעצמי -
החניון נקרא על שמה של ברברה פרופר, הרועה, מראשוני שדה בוקר, שנרצחה על ידי בדווים סמוך לחורשת העצים ב- 1952.

תביא עוד, גם אם ניתן למצוא בגוגל, מסתבר שגם אם המידע זמין אנחנו לא ממש טורחים לחפש אותו, תו"כ טיול הגוגל לא זמין בד"כ...

יונתןמצפה
07-06-10, 14:42
לחסיפת הסיפור הזה יש עוד ייתרון אחד סמוי-
להזכיר לכל אותם ____?____, שלמושג הקרוי "מעלה" יש משמעות.
בימים אלו, שלכל מדרגה מדביקים שם על שמו של הצמיגאי שהרכיב את הצמיגים לרכב שעלה אותה, באמת הגיע הזמן להזכיר כי לשמות המקומות בארצינו הנהדרת יש משמעות. ובמיוחד שמאחורי השם מסתתר אדם, סיפור, ותקופה שכבר לא תחזור.
PW-
תודה שהבאת לנו את פיסת המידע הזו, על מקום שכולנו מכירים ואומרים את השם שלו מבלי בכלל ליחס לו משמעות כלשהי מלבד גודלם של הבודלרים...

http://www.biglal.co.il/websites/bitshearim/ozi.asp

amimiller
07-06-10, 20:09
סיפור כל כך ישראלי.
PW תודה על המידע.

sos4u
07-06-10, 21:11
סיפור כל כך ישראלי.
PW תודה על המידע.

הוצאת לי את המילים מהמקלקת ...
כבר שנים שאני מחפש הסבר לשם...

תודה.

ד ו ר ו ן
07-06-10, 22:53
לחסיפת הסיפור הזה יש עוד ייתרון אחד סמוי-
להזכיר לכל אותם ____?____, שלמושג הקרוי "מעלה" יש משמעות.
בימים אלו, שלכל מדרגה מדביקים שם על שמו של הצמיגאי שהרכיב את הצמיגים לרכב שעלה אותה, באמת הגיע הזמן להזכיר כי לשמות המקומות בארצינו הנהדרת יש משמעות. ובמיוחד שמאחורי השם מסתתר אדם, סיפור, ותקופה שכבר לא תחזור.
PW-
תודה שהבאת לנו את פיסת המידע הזו, על מקום שכולנו מכירים ואומרים את השם שלו מבלי בכלל ליחס לו משמעות כלשהי מלבד גודלם של הבודלרים...
+1

תודה!

YosseF100
08-06-10, 01:45
PW
אתה רואה כשאתה רוצה אתה יכול...
לגרום לי קורת רוח כל כך רבה
מעניין מרתק ומרגש
ממתין להמשך התפתחויות

תודה

PW
08-06-10, 14:19
PW

אתה רואה כשאתה רוצה אתה יכול...
לגרום לי קורת רוח כל כך רבה
מעניין מרתק ומרגש
ממתין להמשך התפתחויות

תודה
יקירי, במיוחד בשבילך, המשך לנסיבות פריצתו של מעבר עוזי:

להזכירכם, קו הגבול בין ירדן לישראל סומן במפות ועבר מגדתו של ים המלח מצפון לשפך נחל ישי, טיפס על קו המצוקים סמוך להר ישי, המשיך בקו ישר מעל נאת המדבר של עין גדי דרך ראש מעלה איסיים והר אבישי, המשיך משם בקו ישר למרגלותיו המזרחיים של הר חולד ומשם התעקל מערבה, לכיוון הר חברון. כמובן שקו זה היה קו וירטואלי במפות בלבד. לא היה "קו גבול" במשמעותו המוכרת היום, של גדר מפרידה, דרך טשטוש ונתיב תנועה לסיורים הממונעים. ישראל חייבת הייתה לקיים את ריבונותה אל מול המציאות המורכבת הזו של קו גבול וירטואלי, נוכחות ירדנית משמעותית מולה – וכמובן הרגישות של שליטה ירדנית מלמעלה על נאת המדבר בעין גדי, על נחל ערוגות ועל קיבוץ עין גדי במיוחד.

לירדנים לעומת זאת, הייתה מערכת מסודרת ונוחה: קו גבול מוגדר ומוגן, עם משטרות בנויות ודרך נוחה המחברת ביניהן: מדרום מערב לצפון מזרח: משטרת א – רהווה על כביש חברון – באר שבע, משטרת רוג'ום אל מדפע מצפון ליתיר, משטרת אל עצייפיד (לוציפר) מצפון להר עמשא, משטרת אום דרג' מעל ראש נחל חבר ומשטרת רוג'ום א - נאקה בגדתו הצפונית של נחל ערוגות התיכון. משטרה נוספת תוכננה בראס תורבה על מצוק ההעתקים בקצה הדרך הישנה מזעתרה למצוק ההעתקים (ממנה הספיקו הירדנים לבנות יסודות בטון ורצפה). (שאלת בונוס למתקדמים: איפה זה ראס תורבה?).

בתקופה זו התרחשו מספר אירועים בהם נפגעו מטיילים ישראלים שטיילו בערוץ נחל ערוגות מירי חיילי הלגיון הירדניים שהתמקמו בראש צוקי הנחל וירו מלמעלה למטה על המטיילים. כדי לקיים את האינטרס הישראלי ביצע צה"ל כמה סוגי פעולות שגרה צבאיות במרחב: סיורים רגליים של הצנחנים, חוליות חוליות, כל חוליה בת שלושה חיילים ומ"כ - היו מטפסות מעין גדי דרך מעלה האיסיים אל ראש המעלה, לכיוון הר ישי (שכונה" "הפרונקל") אל ראשו, אל ראש מעלה צרויה דרך מעלה צרויה ואל רמת הנג'אר – בהליכה רגלית מפרכת, עם "חגור פילים", מזון ומים למספר ימים. החוליות היו מתמקמות בנקודה, בשטח שולט אל מול המרחב הידני דאז, שוהות בשטח מספר ימים וחוזרות לשטחנו אחרי שהוחלפו בחוליה רעננה - למנוחה והתרעננות – וחוזר חלילה. לא אחת היו החוליות מבצעות "ירי מונע" להפחדה כנגד אותם חיילי לגיון ירדניים שהיו יוצאים בלנדרוברים ממשטרת אום דרג' אל גדתו הדרומית של נחל ערוגות (סמוך למצפה ערוגות של היום) ומבצעים כאמור ירי אל מטיילים ישראליים שטיילו בנחל.

סוג אחר של פעילות נדרשת היו סיורים רכובים. היוזמה לפריצת המעלה והכשרתו נבעה מהצורך המבצעי להגיע לאזור מעלה איסיים, אל מרחב השטח השולט על עין גדי – ברכב. דרך רכב לשם לא הייתה קיימת כמובן. מי שיתבונן במפות הישנות יבין כי המשך "הקו הירוק" ומיקומו מחייב חצייה של נחל חבר מדרום לצפון, במקום שאינו מעבר טבעי ונוח במערב רמת המדבר, או אפילו במרכזה, בשטח הנתון לשליטת הירדנים. הדרך הירדנית המחברת בין דרום לצפון, חיברה את משטרת רוג'ום את נאקה אל משטרת אום דרג' חצתה את נחל חבר עילי למרגלות אום דרג' - במערב. גם המעקף הנוח כל כך של היום, העוקף את מעלה עוזי, נמצא מערבית לקו הגבול בתוך השטח הירדני. על כן נדרשה מציאה והכשרה של דרך רכב מזרחה משם, סמוך יותר לקו המצוקים, במרחב הנמצא בשליטה ישראלית. מבט חטוף במפה יגלה כי מעבר עוזי נמצא ממש על הקו הירוק, בשטחנו אמנם, אבל ממש על קו הגבול, במקום שעדיין מאפשר חצייה של מצוקי נחל חבר אבל לא מערבית לקו הגבול המוסכם, ממש על קו המצוק. פריצה בנקודה הזו לא תפר את ריבונות הירדנים אך תאפשר הנעת סיורים רכובים אל המרחב של ראש מעלה איסיים כנדרש.

היוזמה לפריצת המעלה הייתה של רפול (רפאל איתן ז"ל, לימים רמטכ"ל צה"ל), מח"ט חטיבה 35 - חטיבת הצנחנים. בנוסף לאימוניה במרחב מדבר יהודה – עסקה חטיבת הצנחנים גם בקיום השגרה הצבאית החשובה כל כך במרחב הזה, ע"י הוצאת סיורים רגליים כפי שמתואר לעיל, סיורים רכובים בשטח כולו – וכמובן הגעה רכובה לשטחים השולטים על עין גדי. במסגרת אימוני החטיבה ופעילותה במרחב, ובמבצע צבאי לכל דבר – החליט רפול כי דרך רכב מתאימה ומעבר קרקעי מוסדר על נחל חבר שיאפשרו תנועה רכובה כדי להגיע למרחב ראש מעלה איסיים בנסיעה – הם חיוניים למימוש ריבונות ישראל במרחב וקיום שגרה צבאית נאותה אל מול הירדנים.

המשימה הוטלה כמובן על פלוגת ההנדסה של החטיבה באופן שהיה חצי תרגיל וחצי מבצע של אמת. המשימה הייתה מורכבת ומסובכת, חייבה תכנון ואמצעים ואפילו לוגיסטיקה אווירית. הכוח של הפלחה"ן שהצליח לבסוף למלא את המשימה ולהגיע בתנועה רכובה למרחב מעלה איסיים אחרי שחצה את מעבר עוזי הקשה – נזקק לבסוף להצנחה של מזון ומיים ממטוס פייפר – אחרת היה גווע ברעב ובצמא. הכשרתו הסופית של המעלה הייתה באמצעות קרשי עץ ארוכים שהונחו לרוחב המעלה ועוגנו למקומם באמצעות כבלי פלדה מחוברים לקרקע ביתדות ברזל. המעבר יועד מראש לתנועת רכב קרבי 4X4 למילוי משימת הסיור (ולא לרכב רך או משוריין).

במבחן המעשה, מילא מעבר עוזי את ייעודו. הריבונות הישראלית נשמרה וחוזקה, הירדנים הבינו כי קו הגבול איננו תיאורטי בלבד – וכי ישראל נחושה לקיים את ריבונותה גם בשטח קשה ותובעני זה.
מאחר ומדובר היה במבצע צבאי רשמי לכל דבר, יזם איציק מרדכי פניה לוועדת השמות הממלכתית כדי שאכן תעניק גושפנקא רשמית ותקרא למקום "מעבר עוזי". השם "מעבר עוזי" או "מעלה עוזי" אמנם לא אושר כשם רשמי על ידי הוועדה, אך הוא מופיע במפותינו כאמור, שגור בפי המטיילים – וכעת גם מקורו ידוע גם כאן.
המשך (נוסף) כנראה יבוא.

YosseF100
08-06-10, 15:38
למרות שחם בחוץ
מהמסך נושב אויר פסגות לכיוון הקוראים בתשובתך
ממתינים להמשך...

erezgur
08-06-10, 17:23
תענוג.

תודה.

נמרוד
08-06-10, 23:58
מצטרף לתודות.

elro
09-06-10, 00:45
תודה על שיתוף הידע!
למדנו עוד משהו חדש בתולדותינו :)

אביעד פ.
09-06-10, 14:45
תודה.

אפשר לשאול מאיפה הידע הנרחב מאוד הזה?
איפה ניתן לרכוש כזה ידע?

PW
10-06-10, 23:24
יקיריי, המשך הדיון על מעלה עוזי, תוספות השלמות ועוד - לפניכם.
ראשית: תמונת דיוקנו של עוזי. (המדקדקים יבחינו בסמל חיל ההנדסה על כומתתו, בעוד את חזהו מעטרים כנפי צנחן. בניגוד למקובל היום - שעל ראש אדומי הכומתה מהחה"ן מתנוסס בגאון סמל החי"ר)
ושנית, הנוסח המלא של מכתבו של סגן יצחק מרדכי: (בצירוף צילום המסמך המקורי)

לכבוד:
מר ראובן אלקלעי
משרד ראש הממשלה
ועדת השמות הממשלתית
ירושלים

א.נ.

הנדון: מעבר נחל חבר ע"ש "עוזי"

בתשובה למכתבך מיום 22.9 הרינו להודיעך כי הנ.צ.מ. של המקום
הוא 18160937 מפת ים המלח 1:10000.

ישנה דרך שמבקעת הקנאים ממשיכה לכיוון צפון מזרח ומגיעה עד
למעלה איסיים. בדרך הדרך חוצה את נחל חבר. כידוע, ישנו רק מקום אחד
בנחל חבר בשטח מדינתנו המאפשר מעבר לרכב וזהו מקום הנקרא "החברה".
במקום היתה דרך, עקב הגשמים השתבשה ויצרה מצב שלא ניתן לעבור
את הנחל.

יחידתנו תיקנה במקום ושיפרה את הדרך למעבר ע"י הוספת חלקים
במקום.

אנו ואנשי יחידתי נודה לך מאד אם המקום יאושר סופית כמעבר
"עוזי" או מעלה "עוזי" ע"ש חברנו לנשק שנפל.

בתודה ובברכה –
סגן מ ר ד כ י י צ ח ק

שאלת בונוס למתקדמים: מדוע ומתי נפרצה הדרך המקורית שסגן מרדכי מזכיר במכתבו?
מי עשה בה שימוש? ולשם מה? ומי "נתן את ההוראה"?
בין הפותרים תוגרל נמרה.

PW
10-06-10, 23:53
יקיריי,
המשך הדיון על מעלה עוזי, תוספות השלמות ועוד - לפניכם.
מספר תמונות אותנטיות מהזמן ההוא, וקצת על אצילות הנפש ואחוות הלוחמים שנצרפה בלהבה - שמגלה איציק מרדכי. האלוף במיל. שלא שוכח את החברים שלו ואת המשפחות שלהם, אפילו מהתקופה שבה הוא היה סג"מ.
חדי העין יכולים להבחין בתמונה הראשונה, זו של הצנחן הגיבור, המשתלשל בחבל כדי לכתוב על הסלע את הכתובת "מעלה עוזי", ממש מתחת לנעלי הצנחנים הגבוהות והאדומות - בכיתוב: "מרץ 66" - תאריך סיום העבודה על המעלה.
כאמור, עוזי בנדרלי ז"ל היה סמל המחלקה של האלוף יצחק מרדכי, כשזה היה קצין צעיר בדרגת סגן משנה. הוא נהרג בסוף שנת 65' בתאונת דרכים בדרך לחצור. הקומנדקר בו נסע יחד עם מרדכי, כשחזרו מפעילות, התנגש במשאית ובנדרלי נהרג במקום. איציק מרדכי נפצע גם הוא באותה תאונה.
סיפר נועם בנדרלי, אחיו של עוזי: "מרדכי הגיע אלינו לשבעה אחרי שקצת התאושש. היו לו שני ימי חופשה והוא נכנס אלינו הביתה ואמר: 'באתי לעזור'. היתה לנו אז רפת, משק חקלאי - ואני התחננתי שילך, שינוח בחופש שלו, אבל הוא לא ויתר. יומיים רצוף הוא עבד איתי ברפת, יחד קצרנו ירק, יחד היינו בשדות". מאז שנת 65' מקפיד איציק מרדכי לשמור על קשר עם משפחת בנדרלי. כשפיקד על אוגדה בצפון, הם התארחו אצלו. כשנסע לאנגליה, ללימודים, שמר עימם על קשר מכתבים. כשבתו של נועם, אחיו של עוזי, ששמה עוזית, ע"ש עוזי ז"ל - התחתנה, איציק מרדכי הגיע. נועם אומר כי "הוא היה נורא עסוק בצפון, אבל הוא לבש בגדים אזרחיים - ובא לשעה להיות איתנו. הוא לא שוכח אותנו אף פעם"
חדי העין יצליחו להבחין בתמונת הצוות בדמותו המוכרת, ניצבת בין חייליו הצעירים.

PW
11-06-10, 00:25
ולסיום להערב, קטע המפה הרלוונטית המוזכרת במכתבו של איציק מרדכי, לעניין "הקו הירוק", קו הגבול בינינו לבין הירדנים, "עדכון יישובים 1954" - לשימושכם:

גיא
11-06-10, 00:28
מגניב

תודה - גם ממני

ושאלה, מה הרשת / גדר הזאת שהם שמו על ההר ? איך זה משמש כמעלה ? זה כמו שפאלה ארוכה ?

PW
11-06-10, 00:44
מגניב

תודה - גם ממני

ושאלה, מה הרשת / גדר הזאת שהם שמו על ההר ? איך זה משמש כמעלה ? זה כמו שפאלה ארוכה ?
יקירי:
חיובי. קרשי עץ ארוכים לרוחב המעלה אחוזים בכבלי פלדה ומעוגנים לקרקע ביתדות ברזל / בזנ"טים.

מידבר
11-06-10, 00:50
"ראס תורבה"=ראש טור.
פי-כל הכבוד. אפשר גם "פייייייייי, כל הכבוד" :)

עירא
11-06-10, 09:13
לא הגבתי עד עכשיו מפני שידוע לך בפני מי מראים חצי עבודה, אך כעת, כשהמלאכה הסתיימה נותר לומר

תודה.

עירא

YosseF100
12-06-10, 00:01
כרגיל נהדר
מתי תבוא ההצעה לשיחזור השלט ?!

PW
12-06-10, 21:45
כרגיל נהדר
מתי תבוא ההצעה לשיחזור השלט ?!
יקירי,
1. קודם כל, יש כאן עוד 2 חובות (אבודים?) קטנים שהצטברו במהלך השרשור והתשובה עליהם טרם התקבלה. נמתין בסבלנות.
2. הצעה לשחזור השלט כנראה תבוא במהלך השבוע הבא. בשלב ראשון נרצה לשחזר ולחזק את הכיתוב "מעלה עוזי" המקורי על המצוק. בהמשך אולי משהו קצת יותר אינפורמטיבי על עוזי ונסיבות פריצת המעלה. אולי איזה שלט מאבן וכד'. רעיונות יתקבלו בברכה.
3. שבוע טוב לכולם.
PW

dbak
13-06-10, 00:42
יקירי,
1. קודם כל, יש כאן עוד 2 חובות (אבודים?) קטנים שהצטברו במהלך השרשור והתשובה עליהם טרם התקבלה. נמתין בסבלנות.
2. הצעה לשחזור השלט כנראה תבוא במהלך השבוע הבא. בשלב ראשון נרצה לשחזר ולחזק את הכיתוב "מעלה עוזי" המקורי על המצוק. בהמשך אולי משהו קצת יותר אינפורמטיבי על עוזי ונסיבות פריצת המעלה. אולי איזה שלט מאבן וכד'. רעיונות יתקבלו בברכה.
3. שבוע טוב לכולם.
PW

אח שלו
1. קודם כל יפה מאד מפורט ומדוייק כדרכך בקודש
2. זכרתי לא רע (את המשתמש שלי והסיסמית)
3. הנה יעד לסיור מקדים עם האציל מיד כשאני חוזר בעוד שבועיים

Naftulski
13-06-10, 18:14
יקירי,
3. שבוע טוב לכולם.
PW
יקירנו,
נו?!
מחכה להשלמת חובות ומצטרף לברכות.
לפקודתך לכל משימה בשחזור השלט!

אומי5
13-06-10, 18:57
כל הכבוד!!!

תענוג לקרוא.

איך אתם מתכוונים להגיע למרכז המצוק?
חבר מהלימודים הוא מטפס צוקים רציני, אם זה מעניין אתכם אני אדבר איתו שיבוא עם ציוד, ככה אנחנו נרוויח טיול, ואתם תרוויחו שלא תסכנו בטיפוס על הצוק , העם ירוויח שלט יפה .

מה דעתכם?

אשר צור
13-06-10, 19:34
PW כל הכבוד!
לפני יותר מעשרים שנה בהיותי פקח באזור, קיבעתי למקומו את השלט הקטן אשר היה זרוק בערוץ הצמוד למעלה.
בזכות התמונות שצירפת אני היום יודע שזכיתי לקבע את השלט המקורי.*
ישר כוח ותודה רבה.

דרור ברלי
13-06-10, 21:58
תודיעו לפני שיוצאים, אשמח להצטרף ולסייע ואולי גם לכתוב על היום הזה משהו. זה בהחלט שווה.

זרקו
13-06-10, 22:10
תודיעו לפני שיוצאים, אשמח להצטרף ולסייע ואולי גם לכתוב על היום הזה משהו. זה בהחלט שווה.

מצטרף אליך דרור.
אשמח להגיע גם ובהיותי מטפס לשעבר יש לי את רוב הציוד ואשמח לסייע.

תודה על שלל האינפורמציה- שמות של מקומות שגורים בפינו אבל אנחנו לא מכירים את ההיסטוריה , וכבר אמר מישהו חכם על מה קורה לעם שלא זוכר/יודע את ההיסטוריה שלו.

נועם

גיא
13-06-10, 22:11
אם יתאפשר מבחינת העבודה, אני אשמח גם להצטרף ולעזור.

kobiarava
13-06-10, 22:23
מישהו בכלל יוצא למדבר בחום הזה? אני גר פה, ועדיין לא קל לי עם העניין (למרות שלצאת למדבר זה בסה"כ ללכת לעבודה בשבילי). יאללה (PW), זרקו תאריך, ואם מסתדר-אני אשמח להצטרף.

קובי

PW
13-06-10, 23:32
מישהו בכלל יוצא למדבר בחום הזה? אני גר פה, ועדיין לא קל לי עם העניין (למרות שלצאת למדבר זה בסה"כ ללכת לעבודה בשבילי). יאללה (PW), זרקו תאריך, ואם מסתדר-אני אשמח להצטרף. קובי
יקירי,
לא באנו להנות. באנו לתור את הארץ, וארץ ישראל נקנית בייסורים.
אמנם אויבו של הטוב הוא היותר טוב, אבל יש עדיין לפחות שלושה "עניינים" לא סגורים:
(החייבים לבוא על פתרונם לפני שנמשיך בתיאומים)
1. מיקומו של "ראס תורבה"? (אין קשר לראש טור).
2. מהי "רמת הנג'אר"?
3. מדוע ומתי נפרצה הדרך המקורית שסגן מרדכי מזכיר במכתבו?
מי עשה בה שימוש? ולשם מה? ומי "נתן את ההוראה"?

kobiarava
14-06-10, 00:36
האם הדרך המקורית היא מעלה תורבה העתיק? בחיפוש אחר התשובה מצאתי בכתובים תיאור של מעלות מדבר יהודה ושולי ים המלח, שאחד מהם היה מעלה תורבה, הסמוך לעין תורבה ועולה משפלת ים המלח. אני בכיוון?

קובי

PW
14-06-10, 00:45
האם הדרך המקורית היא מעלה תורבה העתיק? בחיפוש אחר התשובה מצאתי בכתובים תיאור של מעלות מדבר יהודה ושולי ים המלח, שאחד מהם היה מעלה תורבה, הסמוך לעין תורבה ועולה משפלת ים המלח. אני בכיוון? קובי
יקירי:
בהחלט. אתה מאד בכיוון.
נקב תורבה מסתיים בראס תורבה - ושניהם חלק מאותו עניין.
PW

kobiarava
14-06-10, 00:51
ובכן, הספקתי גם ללמוד שתורבה היא מצבת קבורה או אנדרטה מסוג כלשהו. אני מניח שזה מקרב אותי עוד קצת...

קובי

asafk
14-06-10, 02:38
מעניין... בשבועות האחרונים אני קצת עסוק בלימוד הנקבים העתיקים סביב ים המלח. ככל שהצלחתי לזהות את נקב תורבה, זהו פחות או יותר תוואי העליה למצוקי דרגות של היום (ההתחלה טיפה מצפון לתוואי הכביש הנוכחי, ויש מקטעים של נקב גמלים ישן (לא עתיק) שעולה כמה עשרות מטרים מצפון לכביש מצוקי דרגות). מצוקי דרגות גם בנוי על משטרה ירדנית לא בנויה עד הסוף שנקראת ראס תרבה.
...אבל הנה המשך - איך קוראים היום לעין תורבה?

אסף.

אשר צור
14-06-10, 08:44
ען תראבה - עין סמר.
ראס תראבה - מצוקי דרגות.
רמת נג'אר - אזור מצפה עין גדי.
נקב תראבה - מעלה דרגות.

PW
14-06-10, 09:12
מעניין... בשבועות האחרונים אני קצת עסוק בלימוד הנקבים העתיקים סביב ים המלח. ככל שהצלחתי לזהות את נקב תורבה, זהו פחות או יותר תוואי העליה למצוקי דרגות של היום (ההתחלה טיפה מצפון לתוואי הכביש הנוכחי, ויש מקטעים של נקב גמלים ישן (לא עתיק) שעולה כמה עשרות מטרים מצפון לכביש מצוקי דרגות). מצוקי דרגות גם בנוי על משטרה ירדנית לא בנויה עד הסוף שנקראת ראס תרבה.
א. יקירי:
אנחנו מתקדמים יפה. אכן מצוקי דרגות של היום והדרך העולה אליה מחוף ים המלח.
הירדנים החלו לבנות מבנה משטרה נוסף בראס תורבה כדי להשלים את הערכותם באזור הזה. הם הספיקו לצקת יסודות ורצפת בטון, אבל אז הגיעה מלחמת ששת הימים....
על בסיס המקום הזה הוקם קיבוץ מצפה שלם הצעיר, לפני שהעתיק את מקומו למטה, בין ה"דלתות" של נחל דרגה ונחל חצצון על השלוחה הרחבה המפרידה בין השניים.
מיקום המשטרה נבחר כך שתהיה גישה נוחה יחסית מלמטה, מאזור החוף דרך נקב תורבה, ומאזור גב ההר - דרך הנתיב המשובח היורד מזעתרה דרך חלקיו העליונים של ואדי תעאמרה - משאש מורבעאת - עד המצוק.
אשר צור פתר יפה את"רמת הנג'אר" - הרמה התחומה בין נחל דוד ונחל ערוגות, אשר רמז לפשר שמה אפשר למצוא בעדותו של אהוד בן עזר:
"והריני להעיד שלפני חמישים שנה היו שיטפונות חזקים יותר עד שכל הר הנג'אר שמעל עין גדי הישנה (צריפי ההיאחזות, לרגלי תל ג'ורן) נזל מפלי-מפלי מים חומים שוצפים כאילו הוא נמס והולך". "נג'אר" מלשון "ניגר". די לעמוד ולהביט על הרמה כאשר מתקדרים ענני גשם וההר כולו נוזל מפלים מפלים מטה אל ים המלח.
אם כך, לא נשאר הרבה. רק את מקור הדרך הראשון. גם כאן מקופל סיפור מעניין מההיסטוריה הקרובה / עתיקה, עם מצביא, (שהוא גם הפוך מנביא), שר צבא, ראש מדינה והמון ניירות ועצמות.
בהצלחה.

אשר צור
14-06-10, 09:25
במסגרת הסקר הארכיאולוגי ברשות יגאל ידין שנערך באזור בתחילת שנות החמישים, נפרצו דרכי גישה לרמת המדבר.
יגאל ידין נעזר בחיל ההנדסה, והשתמש בדרך על מנת להגיע למערת האיגרות במצוק הצפוני של נחל חבר.
*

אשר צור
14-06-10, 09:29
דוד בן גוריון אישר את הפרוייקט ואף היה מעורב בו אישית, עקב חשיבותו הרבה לעם היהודי.
המטרה כמובן היתה להציל איגרות וממצאים ארכאולוגיים מידיהם של שודדי העתיקות בני שבט התעמרה הידועים לשמצה,
ושולחיהם סוחרי העתיקות מבית לחם.

מידבר
14-06-10, 11:14
"נג'אר" מלשון "ניגר". די לעמוד ולהביט על הרמה כאשר מתקדרים ענני גשם וההר כולו נוזל מפלים מפלים מטה אל ים המלח.[/FONT]
אם כך, לא נשאר הרבה. רק את מקור הדרך הראשון. גם כאן מקופל סיפור מעניין מההיסטוריה הקרובה / עתיקה, עם מצביא, (שהוא גם הפוך מנביא), שר צבא, ראש מדינה והמון ניירות ועצמות.
בהצלחה.

1.נג'אר הוא נגר. התרגום הנכון ל"ניגר" הינו "ניג'ר" (מזכיר את הפועל בשפה האנגלית...אולי יש קשר). יתכן ויש שיבוש בשם ובמקור היה "נג'ד" ואז המשמעות הינה רמה מישורית-מתאים לתוואי השטח המדובר.

2.המצביא שהוא גם הפוך מנביא הינו שמעון בר כוכבא (נביא) שהפך בפי העם ל"בר כוזיבא" ובמקור הוא בכלל "בר כוסבא". ד'א-עד עצם היום הזה מתגוררת משפחת "אלכוויזבה" בכפרי דרום מערב בי"ל, אזור מוצאו של הנ'ל. יש קשר למצביא ? אולי.

3.שר הצבא הינו ישוע בן גלגלה-מפקד הכוחות באזור עין גדי. באם אני זוכר נכון מכתב משמעון לישוע נמצא במערות מורבעאת/נ' דרגה ("המון ניירות ועצמות").

לענין הניירות והעצמות ראו גם מערת האימה ומערת האיגרות אליהן הגיעו יוחנן אהרוני ובנו רותנברג 1953/4 אבל גילו שהבדואים כבר הקדימו אותם. על גדתו הצפונית של נ' חבר, מעל מערת האגרות, הוקמה מצבת זכרון לזכר הנצורים-בעיקר נשים וילדים. אם כבר נוסעים לסימון מעלה עוזי בהחלט שווה לבקר בה ,להתחבר לפרק מדהים בהסטוריה שלנו וגם להרוויח תצפית יפה.

יום טוב לכככככככככככככככככככולם.

PW
15-06-10, 23:40
יקיריי: (המשך מתבקש, אחרון בהחלט נכון לעכשיו).
"המצביא, שהוא גם הפוך מנביא" – הלא הוא יגאל ידין - רמטכ"ל צה"ל שהפך ארכיאולוג (העוסק, בהפוך בנביא המנבא עתידות - בעבר), "שר צבא" – הלא הוא חיים לסקוב - רמטכ"ל צה"ל בתקופה המדוברת, "ראש מדינה" – הלא הוא דוד בן גוריון – ראש הממשלה ושר הביטחון – "והמון ניירות ועצמות" שנתגלו באירוע המדובר.
קו דק, מצמרר ובלתי ניתן לניתוק – מחבר בין פריצה והכשרת מעלה עוזי, שתי עונות החפירה הארכיאולוגית בשנים 1960 – 1961 ובין זמן כשלון מרד בר כוכבא ברומאים בשנת 135 למניינם.
כדי להבין את נסיבות פריצת הדרך מבראשית, יש להכיר מעט את השתלשלות האירועים והשפעתם על האישים הנ"ל ועל ההחלטות ההסטוריות שקיבלו.

גילויין של המגילות הגנוזות (ע"ע) במערות קומראן בסוף שנות הארבעים של המאה הקודמת הפך את הבדווים משבט התעאמרה משבט של רועים לשבט של ארכיאולוגים חובבים - ואם נדייק – לחבורת ציידי / שודדי עתיקות. אירוע זה, שלא נעסוק בו כאן בהרחבה היה אירוע מכונן שהניע גל התעניינות ומאמצי חפירה ומחקר ארכיאולוגיים במרחב כולו.
באוקטובר 1951 הציעו כמה בדווים למוזיאון הארכיאולוגי הארץ ישראלי, מוזיאון רוקפלר – מספר קטעי גוויל עם אותיות עבריות ויווניות. נספר עוד כי לעיתים, ברצות הבדווים למקסם את רווחיהם מקטע הגוויל שהוצע למכירה, היו קורעים אותו לכמה חלקים כדי למכור כל חלק בסכום העולה על הערך שיתקבל ממכירת הגוויל השלם....

על כל פנים, מזכיר המוזיאון, יוסף סעד, הצליח לשכנע את הבדווים להראות לו את מקור הגוויל. הם הראו לו מערה המרוחקת כ - 18 ק"מ דרומית מן המערות שנחפרו בקומראן. בחודש נובמבר באותה שנה, עסקו מנהל אגף העתיקות הירדני – מר לנקסטר הארדינג ועמיתו האב רולנד דה – וו, מנהל בית הספר המקראי והארכיאולוגי הצרפתי – בחפירות בח'רבת קומראן, בקרבת אותן מערות ידועות, באתר הידוע לנו היום כח'רבת קומראן. אז הציע להם סוחר העתיקות מבית לחם, חליל אסכאנדר שאהין המכונה "קנדו" שהיה מוכר בשוק העתיקות עוד מימי המסחר הקודמים במגילות הגנוזות - מספר גווילים למכירה. דה – וו קנה לבסוף מספר קטעים מהסוחר ורכישה זו הייתה המניע לעידן חדש בשדה המחקר אודות בר כוכבא והמרד ברומאים - מכיוון שבין התעודות שנרכשו ע"י דה – וו היה פפירוס שתוכנו החל במילים: "משמעון בן כוסבא לישע בן גלגלא ולאנשי הכרך שלום". כמו כן נמצאו מטבעות מימי בר כוכבא והתאמה בתאריכים המוזכרים בתעודות נוספות. כל אלה היו הוכחות חותכות כי שיוכן הנכון של המגילות הוא אכן לתקופת בר כוכבא.

דה – וו הצליח לשכנע את הבדווים משבט התעאמרה להראות לו את המערה בה נמצאו הגווילים. הייתה זו כמובן אחת ממערות ואדי מורבעת. (נחל דרגה). היה ברור וניכר כי מערות אלא נסקרו נחפרו ונשדדו ביסודיות משך תקופה ארוכה ללא הפרעה על ידי הבדווים. נתברר עוד כי המערות היו בשימוש גם בתקופה הכלקוליתית, בתקופת הברונזה הקדומה, הברונזה התיכונה – תקופת האבות, ותקופת הברזל – תקופת מלכי יהודה. הוברר כי מערות מפלט אלה שימשו מקלט לאנשים שנמלטו מפני רודפיהם החזקים מהם בכל הזמנים והתקופות. כעבור זמן מה, שוב "הופיעו בשוק" מגילות נוספות והוצעו למכירה בירדן. על אלה אמרו הבדווים שהגיעו "ממקור בלתי ידוע". היה ברור כי מקורן במערות שמעבר לגבול – בשטח ישראל. כמובן שלבדווים משבט התעאמרה, גבול בינלאומי בין שתי מדינות ריבוניות היה המלצה בלתי מחייבת בלבד...

עוד לפני הגעת המידע אודות התגליות במערות מורבעאת, תכנן פרופ' סוקניק, הארכיאולוג הידוע, אביו של פרופ' יגאל ידין – לבצע סקר במערות מדבר יהודה המצויות בתחום ישראל, בדגש על אזור עין גדי. פרופ' סוקניק לא זכה להגשים את תכניתו. הוא נסתלק בטרם עת בתחילת 1953. הידיעות על גילוי התעודות מתקופת בר כוכבא בוואדי מורבעאת וההבנה כי תעודות דומות נתגלו ונשדדו על ידי בדווים גם מהמערות המצויות בתחום ישראל החלה לחלחל אצל הארכיאולוגים הישראליים המובילים של התקופה.

מעניין כי הראשון שיזם סקר מערות באזור עין גדי היה סייר חובב ושמו אורי שושני. תוך כדי שיטוטיו נתחוור לו כי מתקיימת פעילות ענפה במערות נחל חבר הסמוך. אחרי דיווח זה, יזם אהרוני, אז פקח באגף העתיקות ולימים הפרופ' הידוע לארכיאולוגיה – סקר בנחל חבר ומערותיו. הסקר נערך במשך 20 ימים תמימים ובוצע בתנאים קשים ביותר. הציוד הובא למקום ע"ג פרדות או על גבות הסוקרים. בכל מקום אליו הגיעו – אכזבה. הבדווים היו שם לפניהם והותירו סימנים: חפיסות סיגריות ריקות מתוצרת ירדן, קופסאות שימורים ריקות והרבה סימני חפירה וחציבה טריים. למרות זאת הוברר כי ללא ספק היו המערות בשימוש בתקופה הכלקוליתית וגם בתקופה הרומאית - כפי שהעיד ריבוי החרסים, שהבדואים לא טרחו כלל לאספם. תגלית חשובה אחת בכל זאת נגלתה על ידי משלחת הסקר המאוכזבת: נתגלו שרידים ברורים של שני מחנות מצור רומאיים. האחד מעל המערה בגדתו הצפונית של נחל חבר, והאחד מעל גדתו הדרומית. היה ברור כי הנצורים במערות היו חשובים מאד לרומאים, אם אלה טרחו והגיעו עד לשם כדי לצור עליהם ולוודא כי חוסלו. הסוקרים הצליחו להגיע בקושי רב למערה בגדה הצפונית, אך משחדרו לתוכה שוב גילו לאכזבתם כי גם כאן הקימו אותם הבדווים.

בשנת 1955, בתחילת חודש מאי החליט אהרוני לחקור גם את המערה הנמצאת בצוק הדרומי של נחל חבר. בעזרת סולמות וחבלים ולוגיסטיקה מורכבת ביותר הצליח להגיע אל המערה - והנה, גם כאן נתברר כי הבדווים הקדימו אותו והגיעו ראשונים לשדוד את המערה. למרות זאת, נתגלו שרידים מתקופת בר כוכבא ובכללם עשרות שלדים וגולגולות של גברים, נשים וילדים. הוברר מעל לכל ספק כי מדובר בפליטי מרד בר כוכבא שביקשו מקלט מפני הרומאים. מראה שרידי הפליטים ושלדיהם היה נורא כל כך, עד כי שמה של המערה נתקבע בהתאם: "מערת האימה". העובדה כי גם כאן הקדימו הבדווים להגיע דכדכה את רוח החוקרים הישראליים והפעילות במרחב עין גדי פסקה, למעט סיור אחד או שניים בשנת 1956 שלא הניבו דבר.

לקראת סוף שנות החמישים שוב החלו להגיע שמועות על תעודות "ממקור בלתי ידוע" המוצעות למכירה בירדן. התברר כי מקורן בנחל צאלים. עוד מדרום לסקר הקודם ועמוק בתוך שטח מדינת ישראל.
על כן שוגרה משלחת נוספת בהובלת אהרוני. בין המועדים ה – 25.1.60 עד ה – 2.2.60 שהתה המשלחת במדבר, בסיוע צה"ל. נבדקו מספר מערות, ברובן נתגלו עקבות בדווים – אך במערה נידחת אחת, קשה ביותר לגישה, נמצאו קטעי תעודות ושני קטעי תפילין מתקופת בר כוכבא, ושני מטבעות מאוחרים יותר, כמאה שנה אחריו. היה ברור כי המערה הייתה מיושבת גם אחר כך, אבל נתחוור לחוקרים כי ישנם עדיין ממצאים המחכים לחשיפה וגילוי על אף חטטנות הבדווים וחוצפתם - ומצד שני, הובהר כי גם אזור צאלים, המרוחק יחסית מגבול מישראל, חשוף לשוד העתיקות הבדווי.

יגאל ידין (בנו של סוקניק) שפרש מצה"ל אחרי שמילא את תפקיד הרמטכ"ל, היה כבר אז ארכיאולוג ידוע, מוערך ומקושר. הוא שוחח עם בן גוריון, ראש הממשלה ושר הבטחון אודות שוד העתיקות של הבדווים הירדניים בשטח מדינת ישראל הצעירה. בן גוריון מייד הנחה את הרמטכ"ל, רב אלוף חיים לסקוב – להגביר את הנוכחות הצבאית הישראלית באזור.

אז ארע המפנה. התקיימה שיחה בין שני הרמטכ"לים הצעירים ביותר בצה"ל, אחד שפרש (ידין) והאחד שמכהן (לסקוב). לסקוב היה איש צבא מיומן, שקיבל את חינוכו מן האסכולה הבריטית. הוא שאל את ידין: "מדוע אנו מתגוננים? ההגנה הטובה ביותר היא ההתקפה. מדוע על צה"ל "להגן" על האזור? הבה נערוך "מתקפה" ארכיאולוגית. יזומה, מתוכננת, מקיפה, גדולה – לבדיקת כל השטח אחת ולתמיד!"
ידין השיב מייד כי אם צה"ל יהיה מוכן לסייע לוגיסטית וניהולית, ובמיוחד יעזור בהתמודדות עם המצוקים – אזי יעמידו מוסדות המדע את כל האמצעים הנדרשים מן הצד האזרחי - מדעי להוצאת המבצע אל הפועל. התכנית הובאה לידיעת בן גוריון ואושרה מייד. נקבעו ארבע קבוצות מחקר בהנהגת ארבעת הארכיאולוגים המובילים של התקופה: אהרוני, פרופ' אביגד, פסח בר אדון הידוע וכמובן יגאל ידין. נקבעו ארבע מחנות לארבעת המשלחות, ונקבע גם כי בגלל אופי השטח תטפל כל משלחת במדרון הצפוני והדרומי של הואדיות התוחמים את המחנה שלה, שימוקם על רמת המדבר - ולא בשני הצדדים של אותו ואדי.

מחנה א' מוקם בגדתו הדרומית של נחל צאלים. מחנה ב' – הגדתו הצפונית. מחנה ג' מוקם ברמה בין נחל משמר לנחל עשהאל ומחנה ד' מוקם על רמת המדבר, רמת חבר, סמוך למחנה הרומאי מעל המערה בגדתו הצפונית של נחל חבר. אהרוני בחר ראשון מתוקף ותיקותו – את מחנה ב', אזור שעל פניו נראה היה כמבטיח ביותר. אחריו בחר אביגד את מחנה א'. פסח בר אדון בחר במחנה ג' – ולידין נותר המחנה שנראה היה כבעל הסיכויים הגרועים ביותר לגילוי ממצאים משמעותיים – מחנה ד'. הסיפור מכאן ולהבא הוא מרתק ומעניין בפני עצמו – ואולי נעסוק בו פעם בדיון נפרד, אבל אנו עוסקים כאמור בעניין אחר. אציין כאן רק שידין המאוכזב בתחילה – אך בר המזל בסוף – גילה את כמות הממצאים הרבה והחשובה מכולם במערה הצפונית של נחל חבר, שנודעה אחר כך בשמה המפורסם: "מערת האגרות".

מי שהגיע וקרא עד כאן – שאפו. זה היה הרקע להכשרת הדרך מסיפורנו המקורי. הסקר תוכנן להתחיל ב - 23.3.60. ב – 13.3.60 החלה עבודת ההכנה המקדימה שכללה פעולות רבות. בין השאר – פריצת הדרכים והנתיבים לכל המחנות ובמיוחד למחנה ד', המרוחק מכולם. להזכירכם, הגבול הירדני הכתיב את מקום החצייה. הנתיב נקבע ממש סמוך למעלה עוזי. צה"ל ביצע הכשרה הנדסית מינימאלית כדי שהמשאיות הצבאיות, סוג של R10" 6X6", יוכלו לחצות פעם בודדת אחת את ערוץ נחל חבר מצפון לדרום, עמוסות בכל ציוד המשלחת ולהגיע אל המחנה, ופעם אחת לשוב בחזרה דרומה בסוף המבצע. לא הונחה תשתית כלשהיא, לא שפאלות, לא קרשים, יתדות או כבלים – כפי שבוצע חמש שנים מאוחר יותר. הנתיב הוכשר למעבר אחד – וזהו. בזמן שחלף בין הכשרת המעבר בשנת 1960 - לשנת 1965, השנה בה החליט רפול להטיל את הכשרת מעלה עוזי על פלוגת החה"ן – נהרס הנתיב בשטפונות. המעבר נפגע והדרך נותקה. זה היה הרקע לפריצה והכשרת "מעלה עוזי".

shmil
15-06-10, 23:54
אלוף.
קורא תמיד את דבריך בצמא.

מידבר
16-06-10, 09:37
ידידי P
לענין זמן המשלחת הראשונה-ב"בעקבות מלכים ומורדים"/יוחנן אהרוני ובנו רותנברג, ע' 151 עולה כי המשלחת הראשונה היתה בשנת 1953, שהתה במקום 20 יום, החלה לחפור במערות במורד הואדי עליהן הצביע שושני אך לאחר שלא מצאו דבר ובעקבות איתור המחנות הרומיים הנ'ל, עברו למערות הסמוכות למפל חבר. מצד שני יש אנדיקציות כי החפירה המסודרת אכן בוצעה בזמנים שציינת. יתכן שב 53 בוצע רק סקר ראשוני.

לענין מערת האימה והזוועות שנתגלו בה, כאמור בעיקר נשים ילדים ועוללים שככה'נ גוועו ברעב ובלבד שלא להסגיר עצמם בידי הרומאים. הנה מסורת ממדרש רבה/מגילת איכה:

"היה מקרה בחבורה אחת שהסתתרה במערה אחת. אמרו לאחד מהם: לך והבא לנו הרוג אחד, ונאכל אותו. יצא ומצא את אביו ההרוג והחביאו, ועשה עליו סימן ,חזר ואמר להם : לא מצאתי כלום. יצא אחד מהם והלך לריח של אותו הרוג, וגילה אותו והביאו. אכלו אותו, וקהו שיני הנער. אמר לו : מאין הבאת אותו הרוג ? אמר לו מפינה פלונית. אמר: אוי לאותו הנער ,מבשר אביו אכל, לקיים מה שנאמר: לכן אבות יאכלו בנים ובנים יאכלו אבותם ורוח הקודש צווחה: על אלה אני בוכיה".

מידבר
16-06-10, 22:58
...וחידת בונוס: איפה יש (היה) עוד מעבר דומה? לא הרחק?
בהצלחה לפותרים

P ,לא משאירים קצווות פתוחים. נותר הבונוס.

PW
19-06-10, 14:16
ידידי P
לענין זמן המשלחת הראשונה-ב"בעקבות מלכים ומורדים"/יוחנן אהרוני ובנו רותנברג, ע' 151 עולה כי המשלחת הראשונה היתה בשנת 1953, שהתה במקום 20 יום, החלה לחפור במערות במורד הואדי עליהן הצביע שושני אך לאחר שלא מצאו דבר ובעקבות איתור המחנות הרומיים הנ'ל, עברו למערות הסמוכות למפל חבר. מצד שני יש אנדיקציות כי החפירה המסודרת אכן בוצעה בזמנים שציינת. יתכן שב 53 בוצע רק סקר ראשוני.

יקירי,
הערתך לעניין חוסר התאריך של סקר אהרוני במקומה. נשמטה השנה בה נערך הסקר הנ"ל שהייתה אכן 1953. ליתק דיוק, בסוף שנת 1953, מהעשרים וחמישה בנובמבר ועד השישה עשר בדצמבר.
PW

Naftulski
20-06-10, 22:39
אלוף.
קורא תמיד את דבריך בצמא.
+1
הרקע המוסבר כל כך יפה ובפרוטרוט חשוב לא פחות מעצם השם עצמו.
תודה לך

יובל48
21-06-10, 00:51
P ,לא משאירים קצווות פתוחים. נותר הבונוס.

בשביל הירוק בין נחל רחף לנחל מור יש מעלה/מעבר בו מותקנים יתדות ומוטות ברזל לרוחב השביל.

יובל48
21-06-10, 22:31
שירשור שהחל בשאלה תמימה הפך למסע מרתק בידיעת ובאהבת הארץ, שהוביל
האחד והיחיד שאהבת הארץ בעורקיו.
הידע האצור בו הוא מדהים ואנחנו יוצאים רק נשכרים.למדנו עוד פרק שלא תמצאו
בשום תכנית לימודים,מחכים לפרק הבא.

יובל,שמשתדל להיות א מאנט'ש.

GodsFather
22-06-10, 06:33
ממש מדהים. סחטיין גם על הכתבה המעשירה.

כן ירבו!

סולי
22-06-10, 21:32
ירדנו שם, קבוצה של גמדים ..לפני חודשיים..פגשנו בפילים שעלו. עכשיו בא לי לחזור לעלות.
קראתי, נהנתי ורציתי לומר תודה על הכתבה המהפנטת!

עידו לוריה
22-06-10, 23:32
PW כתבת שער מעולה , אפילו לא ידעתי שרץ שירשור בנושא ,ממש ריגש אותי לקרא סיפור שאני מכיר עוד מילדותי, ישר הרמתי טלפון לשכן לספר לו על הכתבה שיש על אח שלו באתר ג'יפולוג הוא סיפר לי שהגעת עד אילו לתחקר אותו על הסיפור , בקיצור כל הכבוד מדהים .
עידו

PW
26-06-10, 13:48
יקיריי,
ראשית כל - תודות. נעים לקרא וגם להבין שמעבר לנעילות ולמי יש (צמיג) יותר גדול, גם התחום הזה מעניין אנשים.

שנית, הערה שקיבלתי מר.ס. - העגלון הוותיק (והמקצועי יש לומר), על כי היה עלי לציין באופן מיוחד ופרטני בהקשר לתחילת הדיון, שהוא באופן אישי עלה וירד באופן ישר וגם ברוורס כל מעלה ומורד במדבר יהודה - עם חמישייה פתוחה, פשוטה ופתוחת סרנים, בלי נעילות וקשקושים, עם יד אחת קשורה מאחורי הגב, בחושך ובאור, בחורף ובקיץ וכ"ו וחוזר חלילה וכד' ובדיעבד וגו', בלי למצמץ אפילו פעם אחת, בלי לשבור כלום ובלי לעכב אף אחד אף פעם, עוד הרבה הרבה לפני היות הסופות, הטנדרים, ה - SUV, קהילות ג'יפים כאלה וגם אחרות ואתרי טיולים במחוזותינו.

זהו. אמרתי את זה.

רני סלומון
26-06-10, 14:53
מלומדי! לאחר כל כך הרבה שנים קטונתי מלחלוק על כל מה שהצטבר בתווך שבין אוזנייך.
רק שחכת לציין שהכל נעשה בפקודה מפורשת וברורה מהסמכות הבכירה בג"פס.
כתבה מרתקת,משכילה, שללא ספק החכימה רבים, ותועבר לדור הבא באחד מהטיולים באזור.
בכבוד.

יואב אלון
27-06-10, 09:27
אני חושב שכתיבתך מעידה יותר מכל על הרוח היצוקה עמוק בלבך.
במיוחד בתקופה בה החברה הישראלית משסעת את עצמה לדעת ומאבדת את הכיוון, סיפורו של עוזי אסור שישכח.
אנו נוהגים לחזור הרבה על הפרזה "למען הדורות הבאים".. אך רצוי שנזכור גם את הדורות ההולכים.
ולדעתי חשוב לא פחות לקשור סיפורים שכאלה למעגלים גדולים ככל האפשר בחברה הישראלית.
ישר כוח
הלואי ותהיה זו "פגישה לאין קץ" במשעולי הדרך ועברה.

ohampel
29-06-10, 23:55
שלום לכולם
בתור אחד ששיך למשפחה [נשוי לבת של נועם בנדרלי, אחיו של עוזי] אני חייב להודות שהקריאה של השרשור הזה היא לא פחות ממרתקת.
P - אין עליך. אולי גם תחוד לחברה חידה על הקשר ביננו. סססתתתםםםם.
מברזיל הרחוקה [בנתיים]
אורן

PW
23-10-10, 23:36
יקיריי,
מה שהתחיל כאן, ראוי שיגיע קודם כל לכאן להמשך.

הכתובת על הקיר חיכתה 44 שנים. (קצת נמחקה ודהתה, אבל נמצאה תוך 3 דקות).
חיכו גם אחיו של עוזי - נועם ואיתן.
אפילו היתד ששמשה את החייל הצעיר שהשתלשל בחבל אל פי התהום חכתה בסבלנות של ברזל למבצע שחזור וחיזוק "הכתובת שעל הקיר", איתנה כאז, נעוצה בסלע, ממתינה שוב לחייל (הזקן הפעם) שיעשה בה שימוש מחודש.
נסענו לשם יחד, נועם ואיתן אחיו של עוזי - ועוד כמה חברים: בטיול מופלא, בקצב איטי, עדין וממכר, באהבה גדולה לנוף, להיסטוריה, לצבעים ולריחות, לאנשים, בחרדת קודש עצומה לפני המעמד העתיד להתרחש.
לא תיארנו לעצמנו עד כמה תהיה החווייה הזו טוטאלית כל כך.
ההתרגשות תוך כדי המעשה הייתה גדולה - להם ולנו, כך גם הזכות העצומה לקחת חלק במשימה החשובה הזו.
גם עוד מקצת הדברים והסיפורים שזכינו לשמוע על עוזי בצל האבן - רגשו מאד.
עכשיו אפשר לטייל למעלה, להרים את הראש - ולספר על פרק מרתק בנפלאות הארץ, על אחוות לוחמים - ועל המעגלים, הקשרים והחובות שבסוף בסוף נקשרים, נסגרים ומושלמים....

תודה מכאן גם לכמה אנשים מסורים שעזרו לכל זה לקרות.

שבוע טוב לכולנו.

PW

זרקו
24-10-10, 18:47
כבוד!!!

Naftulski
26-10-10, 12:33
מרגש...!
כל הכבוד על היוזמה!
תודה על השיתןף!

nadler
13-12-10, 23:50
אם לא היה שלט, לא הייתי יודע שהגעתי למעלה. דרך כבושה וישרה.

PW
23-07-11, 03:00
חדשות משמחות מ"מעלה עוזי": (אחרי עזרה ושיתוף מכמה אנשים טובים ברשות הטבע והגנים)
המשך (כנראה) - יבוא.

sos4u
23-07-11, 21:46
כל הכבוד.

מה הפרוייקט הבא ?

עידו לוריה
23-07-11, 21:59
כל הכבוד .
עידו

יובל48
23-07-11, 23:13
יישר כח.
בשבועות האחרון עברנו שם ,סופר סיפורו של עוזי
כמו שקראנו בכתבתו של האחד.

PW
29-09-11, 12:21
(לא במקום "תגובה ציונית הולמת" או אפילוג מסודר, אבל סדר צריך להיות)

ב - 27.9.11, יום שלישי - פעמיים כי טוב - נערך טכס הסרת הלוט מהשלט החדש שנקבע במעלה עוזי.

השתתפו:
משפחת בנדרלי המורחבת.
חברים וידידים ממושב בית שערים.
צנחנים, חיילי החה"ן, חבריו של עוזי לנשק ממחזור גיוס 1965 בראשות מפקדם, (אז סגן - היום אלוף מיל.) איציק מרדכי.
צנחנים בשרות סדיר משני מחזורים בחה"ן 5105 - הלא היא פלוגת החה"ן בחטיבת הצנחנים
עובדי מחוז דרום ברשות הטבע והגנים.
ועוד כמה חברים וידידים.

ההתרגשות הייתה רבה. המעמד היה מכובד ומרגש עד דמעות. הצנחנים הוותיקים והצעירים התערבבו אלה באלה, החליפו חוויות ועמדו שותקים יחד מול התמונות הישנות המתארות את פריצת המעלה.
נועם בנדרלי, אחיו של עוזי הנחה טכס מרגש לזכרו.
אשתו של נועם קראה שיר,
חבר מבית שערים סיפר על עוזי ועל משמעות ההליכה לצנחנים באותם ימים,
מיכה גולדמן סיפר על בן דודו האהוב,
איציק מרדכי, המפקד, סיפר על נסיבות ואופן פריצת המעלה
ואני חתמתי בדברים קצרים על הארוע המרגש שכולנו היינו שותפים אליו.

אם אחרי כמעט חמישה עשורים מתאספים יחדיו כל אלה להנצחת זכרו של עוזי והכרת נסיבות המעשה,
אם כעת כל מי שפותח מפת סימון שבילים וקורא את הכיתוב "מעבר עוזי", או שומע את שמו של מעלה עוזי
כל העובד בדרך, קורא את השלט ומרים את ראשו ורואה את הכתובת על הקיר - מכיר את סיפור המעשה, מזכיר את עוזי ומספר עליו לחבריו,
או אז יתכן ויש לנו תקווה בארץ הקשה והאהובה הזו.

שנה טובה וחג שמח.

Naftulski
03-10-11, 22:33
כבוד!!! מדהים מרגש אין מילים

PW
07-12-12, 16:11
נמרוד
מי?
מה?
מתי?
לשם מה?
ומה נהיה בסוף?

בין הפותרים נכונה יוגרל ד"ש עם שיר

PW
21-09-13, 17:53
79996
כך זה נראה עכשיו.
מרגיז.
מקומם.
צפוי.
עוד חוליה בשרשרת הפגיעות באנדרטאות ברמת המדבר.
כך קרה לאנדרטה מעל מערת האגרות בנחל חבר ששוקמה שלוש פעמים.
כך קרה לאנדרטה של שושנה הר ציון ועודד וגמייסטר בנחל ערוגות שלבסוף הוחלפה בלוח ברזל חקוק באותיות ומקובע לסלע.
כך כנראה יתחיל שוב פינג פונג בין גנבי הברזל / הוונדליסטים / חבלנים למשמרי זכרו של עוזי.
אבל,
הכתובת על הקיר נשארה כמו פעם....

המשך יבוא
79997

boaz avrahami
21-09-13, 19:24
אכן עצוב.
אם זה צפוי אז למה מראש זה לא נעשה קשוח יותר?

אני רואה שהוצאת לטיול את כל הועד של בית שערים :-)

נמרוד - מערד
22-09-13, 02:15
PW
אם כבר חזרנו לשרשור הזה, סגור את החידה שהתחלת.
נמרוד

-->