PDA

צפייה בגרסה מלאה : פונטו מגמגמת, 2002, 1280 סמ"ק

חנן-ג'יפולוג
16-06-10, 11:48
שלום.

ברכב בוצעו הח' רצועת טיימינג, וכן פירוק והרכבה של סעפת היניקה עקב נזילות מים. גומיות הסעפת הוחלפו לגומיות חדשות, לא מקוריות.
לאחר ביצוע העבודה התגלה שכשהרכב מתחמם, הוא מתחיל לזייף מפעם לפעם, סל"ד הסרק נופל וקופץ למעלה, יש בקפיירים וקרטועים בנסיעה.

התקלות שהופיעו הן 300 ו303, מיספייר אקראי בכל הצילנדרים וכן מיספייר בצילינדר מס' 3.
בזמן נורמלי של עבודה הMAP יושב על איזור ה0.35 באר והמצערת על כ7 אחוז פתיחה. בזמן שהתקלה קורית המצערת יורדת לאפס אחוז וחיישן הMAP קופץ ומגיע ל0.6 באר.
עקב כך הסקנו שכנראה מדובר בדליפת אוויר לסעפת היניקה ממקום כלשהו. לאחר בדיקת צנרת הוואקום הוחלט להוריד שוב סעפת.
הסעפת פורקה ונראים, לא בוודאות, סימנים של צבע שונה בצד אחד של הגומיה של ציל' מס' 4, מה שאולי מעיד על חדירת אוויר שם.
יש רעיונות נוספים/תובנות אחרות?

תודה.

סוזי המשתוללת
16-06-10, 11:56
חנן
לפונטואים יש תופעה שהסל"ד סרק משתולל ואז מתייצב מעצמו
מה שגורם לזה זה חיישן טמפרטורת מנוע (יש שניים אחד למחשב ואחד לשעון/נורה )
אם אני זוכר נכון הכחול הוא הלא תקין
מחשב הדיאג מוציא קודי תקלה על מנוע צעדים ועל החיישן
אם זה המצב תחליף רק את החיישן כי תקלת מנוע הצעדים נובעת מתקלת החיישן ונעלמת עם החלפת החיישן וריסט המערכת
יש פורום בריטי מצויין של בעלי פונטואים חפש שם

חנן-ג'יפולוג
16-06-10, 12:03
אלו לא קודי התקלה שמתקבלים והקריאה של חיישן הטמפ' נכונה ויציבה.

אולי יסתבר בסוף שאני שטעיתי אבל בינתיים הגישה שלי אומרת שצריך לחפש מה לא בוצע נכון בעבודות שנעשו, ולא לחפש תקלה אחרת לגמרי שצצה במקרה בדיוק בזמן התיקון הנוכחי.

רפאל
16-06-10, 12:19
היי חנן

התחלתי לכתוב מקודם ונעצרתי.
אולי משהו בכיווני הזימון לא תקין.
אבל מצד שני מה זה קשור לחום מנוע?

כמו שכתבת הייתי הולך לכיוונים של העבודה שבוצעה.

אגב.
תקלת MISSFIRE בהחלט יכולה להיות קשורה לכיווני זימון ופיספוסי שיניים.

רפי

חנן-ג'יפולוג
16-06-10, 12:28
תודה. זה היה הדבר הראשון שחשבתי עליו, אבל התופעה מגיעה רק לסירוגין ואני לא רואה דרך לקשר כזה דבר לטיימינג מפוספס שכמובן יגרום לבעיות קבועות ולחוסר סחיבה.

רפאל
16-06-10, 13:12
היי חנן

הדבר היחידי שעולה בראש זה איזה שהוא סדק שנוצר בעת פירוק או הרכבת סעפת היניקה.
כאשר הרכב מתחמם והמתכת מתפשטת הסדק גדל ומתחיל זיוף עקב משיכת אוויר.

הייתי בודק אולי את תושבות המזרקים, מסביב לברגים שנפתחו או נסגרו.
הייתי בודק גם צנרת וואקום לראות שאין צינורית שנקרעה בתהליך העבודה.

לגבי תקלת ה MISSFIRE הייתי בודק את מזרק מס' 3 או את הפלג.

האם לצורך העבודה הוצאו פלגים ברכב ?

אם לא נפתר אנא צרף את כל נתוני ה SCROLL LIST בעת קרות התקלה כדי שנוכל לעזור יותר.

רפי
נ.ב.
אשמח לעזור גם בטלפון 054-2275735 או בפרטי

חנן-ג'יפולוג
16-06-10, 13:21
סעפת היניקה מפלסטיק. לא הצלחתי להבחין בנזק כלשהו לסעפת.
לא הצלחתי להבחין גם בנזק לצינורות הוואקום השונים, למרות שבחנתי אותם בדקדוק.
כמובן שהבחינה הויזואלית שעשיתי לא מורידה מהפרק בצורה מוחלטת אפשרות לסדק כלשהו בצינורות או בסעפת.
לא ידוע לי אם פירקו את המצתים במהלך העבודה. אני אבדוק ואעדכן.
לגבי סריקת הנתונים, כרגע זה בלתי אפשרי. הסעפת מפורקת ועוד מעט גם ראש המנוע יהיה מפורק כי לא כל נזילות המים נפתרו ונצפתה עוד נזילה מהראש.

shmulikbg
16-06-10, 14:33
סעפת היניקה מפלסטיק. לא הצלחתי להבחין בנזק כלשהו לסעפת.
לא הצלחתי להבחין גם בנזק לצינורות הוואקום השונים, למרות שבחנתי אותם בדקדוק.
כמובן שהבחינה הויזואלית שעשיתי לא מורידה מהפרק בצורה מוחלטת אפשרות לסדק כלשהו בצינורות או בסעפת.
לא ידוע לי אם פירקו את המצתים במהלך העבודה. אני אבדוק ואעדכן.
לגבי סריקת הנתונים, כרגע זה בלתי אפשרי. הסעפת מפורקת ועוד מעט גם ראש המנוע יהיה מפורק כי לא כל נזילות המים נפתרו ונצפתה עוד נזילה מהראש.
חנן,
תקלה מאוד אופיינית ומתאימה לסימפטומים, זה סליל הצתה.

חנן-ג'יפולוג
16-06-10, 14:44
יש דרך לאמת את זה, מלבד החלפת הקויל?

חנן-ג'יפולוג
16-06-10, 14:46
איך זה מסתדר עם סגירת המצערת לאפס אחוז בזמן שיש את התקלה?

הייתי מצפה שבזמן הזה המחשב דווקא יפתח יותר את המצערת כדי לפצות על נפילת הסל"ד שתיווצר עקב העלמות הניצוץ. לא?

shmulikbg
16-06-10, 15:03
יש דרך לאמת את זה, מלבד החלפת הקויל?
בזמן תקלה, תנתק את אחד משני זוגות ההזנה לקויל.

shmulikbg
16-06-10, 15:05
איך זה מסתדר עם סגירת המצערת לאפס אחוז בזמן שיש את התקלה?

הייתי מצפה שבזמן הזה המחשב דווקא יפתח יותר את המצערת כדי לפצות על נפילת הסל"ד שתיווצר עקב העלמות הניצוץ. לא?
ייתכן בהחלט כי זו תגובת הגנה של המחשב.
בזמן היעלמות ניצוץ, מופסקת הזרמת דלק.

חנן-ג'יפולוג
16-06-10, 15:12
אני קצת מציק (אבל זה למטרות טובות), אבל מהיכן המחשב יודע שאין ניצוץ? ואם הוא יודע אז למה הוא לא נותן תקלה על כך? מיספייר זה לא אומר שאין ניצוץ אלא שלא הושגה האצה של גלגל התנופה כתוצאה מפעימת העבודה.

רפאל
16-06-10, 15:27
היי חנן

אני יודע שאתה קצת "מבין עניין" ולכן.....
כאשר המחשב מזהה עיכוב בהאצת גלגל התנופה הוא מקבל גם נתונים מחיישן החמצן.
בעזרת נתונים אלו הוא יודע האם חוסר ההאצה נובע מחוסר ניצוץ או מחוסר בבנזין וזאת ע"פ אופי התערובת.
הכי יפה רואים את זה בבדיקה עם מכשיר 4 גזים.
וכך אתה יכול לכוון את הבדיקות למזרק או לקוייל או לפלג.

זה היה על קצה המזלג

רפי

חנן-ג'יפולוג
16-06-10, 16:32
את זה שלפעמים ניתן להבין בעזרת ניתוח ארבעה גזים מהו מקור המיספייר, אני יודע. במקרה שיש דלק ואין ניצוץ הHC יהיה גבוה מאוד. אם אין דלק הHC לא יהיה גבוה. אם יש דלק, אבל מעט מדי, מה שייצור תערובת ענייה מכדי להיות מוצתת התוצאה תהיה פחות מוחלטת.

אבל, למחשב המנוע אין בדיקת ארבעה גזים. רק בדיקת חמצן, ובכל מקרה של מיספייר, בגלל חוסר בניצוץ וגם בגלל חוסר בדלק, ערך החמצן יהיה גבוה מאוד.

רפאל
16-06-10, 17:34
היי חנן

להזכירך כיום זה כבר לא חיישן חמצן LAMBADA.
זה חיישן דלק/אוויר A\F SENSOR.

בעזרת ניתוח נכון של SCROLL LIST ניתן לדעת אם זה ניצוץ או דלק.

ולכן אני גם חוזר ואומר את שאמרתי באחד השירשורים שעסקו במכשירי דיאגנוסטיקה.
מאחורי כל מחשב דיאגנוסטיקה צריך לעמוד אדם שמכיר ויודע לנתח את שהמחשב אומר לו.

אבל זה כבר לקורס מתקדמים :rolleyes:

ספר לנו מה הייתה הבעיה, תמיד שמח ללמוד על דיאגנוסטיקה ברכבים שאני פחות מכיר.

רפי

tallevi
17-06-10, 00:55
היי חנן

אני יודע שאתה קצת "מבין עניין" ולכן.....
כאשר המחשב מזהה עיכוב בהאצת גלגל התנופה הוא מקבל גם נתונים מחיישן החמצן.
בעזרת נתונים אלו הוא יודע האם חוסר ההאצה נובע מחוסר ניצוץ או מחוסר בבנזין וזאת ע"פ אופי התערובת.
הכי יפה רואים את זה בבדיקה עם מכשיר 4 גזים.
וכך אתה יכול לכוון את הבדיקות למזרק או לקוייל או לפלג.

זה היה על קצה המזלג

רפי

אז אם בכל זאת מחשב המנוע יודע לזהות מיספייר בשל חוסר ניצוץ,למה הוא לא נותן תקלה/מוגדר לתת תקלה על כך?
ולמה פעם אתה קורא לחיישן החמצן,חיישן חמצן ופעם חיישן A\F sensor ומה ההבדל בעקרון הפעולה ומשמעות האינפוט למנוע של ה"מתקדם" שביניהם?

ד"א,גם אני נתקלתי בתופעה דומה עם אותם הסימפטומים ,כתוצאה מקויל פגום.

טל.

רפאל
17-06-10, 08:24
היי טל

אתה צודק לגבי הטעות שלי שפעם כתבתי חיישן חמצן ופעם חיישן A/F SENSOR.
אני לא יודע איזה משניהם יש בפונטו המדוברת כי אני לא מכיר את המערכת הספציפית של הרכב הזה.

בגדול ישנם רכבים שבהם ישנו חיישן למבדא וישנם רכבים שהתקדמו ועברו לחיישן A/F SENSOR.
בגדול מאוד ההבדל העיקרי הינו שחיישן חמצן מודד את כמות הגזים הלא שרופים שעוברים דרכו וחיישן A/F מודד את התערובת שעוברת דרכו.
כל אחד עושה זאת בצורה שונה ומוציא אות שונה למחשב - תאמין לי שלקח לי הרבה שעות כיתה כדי ללמוד את הדברים הללו.

לגבי תקלת MISSFIRE. אני אסביר בגדול מה היא אומרת ולמה.
ניקח מנוע 4 צילינדרים לדוגמא. במנוע זה ישנו גלגל תנופה. עכשיו דמיונית חלק את הגלגל תנופה לארבעה רבעים. באמצעות חיישנים שונים המחשב יודע כמה זמן לוקח לגלגל התנופה להיסתובב כל רבע סיבוב, כאשר כל רבע סיבוב מייצג צילינדר אחד. כאשר כל 4 המהירויות שוות (יש אחוז מסויים של שוני שהוא תקין) המחשב יודע שהכל תקין. כאשר אחת מהן איטית יותר המחשב יודע שבאותו צילינדר ישנה בעיה.
תשלב את כל זה עם תערובת בעלת HC גבוה תקבל בעיה בקוייל. שלב את זה עם נתונים אחרים ותקבל תקלת מזרק.

זו דיאגנוסטיקה על רגל אחת :p

ולכן אני אומר תמיד

אין סימפטומים תואמים לתקלות דומות. אני תמיד מתייחס לכל דבר כאילו הוא פעם ראשונה קורה לי - נכון או לא זו כבר השקפת עולם במקצוע הזה.
והדבר הכי חשוב שמאחורי כל מחשב דיאגנוסטיקה צריך לעמוד מישהו שיודע לנתח את הנתונים ולתרגם אותם לתהליכי עבודה ולפתרונות.

רפי

tallevi
17-06-10, 18:56
בגדול ישנם רכבים שבהם ישנו חיישן למבדא וישנם רכבים שהתקדמו ועברו לחיישן A/F SENSOR.
בגדול מאוד ההבדל העיקרי הינו שחיישן חמצן מודד את כמות הגזים הלא שרופים שעוברים דרכו וחיישן A/F מודד את התערובת שעוברת דרכו.

זה בפרוש לא נכון,שני החיישנים מודדים כמות חמצן בלבד(ביחס לאחוז החמצן הנמצא באטמוספירה)ולא תערובת.

כל אחד עושה זאת בצורה שונה ומוציא אות שונה למחשב - תאמין לי שלקח לי הרבה שעות כיתה כדי ללמוד את הדברים הללו.
זה נכון,כל אחד עושה זאת בצורה מעט שונה ומוציא אות שונה למחשב.

בכלל,ניתן להבין מדבריך,שחיישן הA/F כשמו כן הוא מודד תערובת ולא כמות חמצן וזאת טעות בסיסית.
חיישן ה- A/F זהו חיישן חמצן ביסודו הפועל בפס רחב יותר(גם מכונה חיישן חמצן פס רחב),
והפרופורציונאליות והתגובה שלו ליחס התערובת טובות בהרבה מקודמו.

טל.

רפאל
17-06-10, 22:10
היי טל

בלאגן שלם עשית.

יהיה לי קצת יותר זמן אני אכתוב הסברים לנושא.

מבלי לפגוע ואינני יודע מה ההכרות שלך עם הנושא.

רפי

חנן-ג'יפולוג
22-06-10, 05:53
לאחר שהוחלף אטם ראש מנוע והבעייה עדיין נשארה, אם כי בעוצמה פחותה, בדקתי שוב עם מחשב וזיהיתי MAP תקין, אבל הטיימינג של ההצתה קופץ בצורה מוזרה בין 3 ל18 מעלות בסרק. נבדקה שוב רצועת הטיימינג ונמצאה רפויה מאוד, 4-5 ס"מ חופש. הרצועה נמתחה כמו שצריך, בוצעה נסיעת מבחן נוספת. כל עוד נוסעים אין בעייה. בעמידה לאחר כדקה בסרק, מתחילים שוב השיהוקים. אין קודי תקלה. הטיימינג של ההצתה עדיין משחק בין 6-12 מעלות בסרק.
מי שהרכיב את רצועת הטיימינג בפעם הראשונה שהרכב הגיע ובעת הרכבת ראש המנוע לא עבד בצורה שמתוארת באוטודאטה אלא סימן את הרצועה ואת גלגלי השיניים, העביר את הסימונים אל הרצועה החדשה, וכך שמר על התזמון.

אני חושש שקפצה שן או יותר בטיימינג ולכן אני רוצה לבדוק את הטיימינג מאפס. כאילו קיבלתי מנוע מפורק ליד ללא רצועת טיימינג ואני צריך עכשיו לתזמן מההתחלה. בשרטוט מאוטודאטה שקיבלתי משמוליק מראים איך לנעול את הצירים השונים בעזרת כלים מיוחדים, אבל זה טוב כשהמנוע מתוזמן נכון ורק צריך להחליף לו חגורה. יש למישהו את השרטוט של הסימנים השונים במנוע שמראים שגל הזיזים והקרנק מתוזמנים נכון אחד אל השני?

shmulikbg
23-06-10, 14:18
לאחר שהוחלף אטם ראש מנוע והבעייה עדיין נשארה, אם כי בעוצמה פחותה, בדקתי שוב עם מחשב וזיהיתי MAP תקין, אבל הטיימינג של ההצתה קופץ בצורה מוזרה בין 3 ל18 מעלות בסרק. נבדקה שוב רצועת הטיימינג ונמצאה רפויה מאוד, 4-5 ס"מ חופש. הרצועה נמתחה כמו שצריך, בוצעה נסיעת מבחן נוספת. כל עוד נוסעים אין בעייה. בעמידה לאחר כדקה בסרק, מתחילים שוב השיהוקים. אין קודי תקלה. הטיימינג של ההצתה עדיין משחק בין 6-12 מעלות בסרק.
מי שהרכיב את רצועת הטיימינג בפעם הראשונה שהרכב הגיע ובעת הרכבת ראש המנוע לא עבד בצורה שמתוארת באוטודאטה אלא סימן את הרצועה ואת גלגלי השיניים, העביר את הסימונים אל הרצועה החדשה, וכך שמר על התזמון.

אני חושש שקפצה שן או יותר בטיימינג ולכן אני רוצה לבדוק את הטיימינג מאפס. כאילו קיבלתי מנוע מפורק ליד ללא רצועת טיימינג ואני צריך עכשיו לתזמן מההתחלה. בשרטוט מאוטודאטה שקיבלתי משמוליק מראים איך לנעול את הצירים השונים בעזרת כלים מיוחדים, אבל זה טוב כשהמנוע מתוזמן נכון ורק צריך להחליף לו חגורה. יש למישהו את השרטוט של הסימנים השונים במנוע שמראים שגל הזיזים והקרנק מתוזמנים נכון אחד אל השני?
חנן, תן לי שוב מס' פקס.

חנן-ג'יפולוג
23-06-10, 19:56
קיבלתי קישור להורדת הספר המלא של היינס. בדקנו טיימינג ע"פ ההנחיות: ארבע בוכנות באותו גובה ומגרעת בגל"ז בדיוק מול החור במכסה שסתומים, והוא היה פיקס. הבעייה עדיין איתנו.

088564686

רפאל
23-06-10, 23:15
היי חנן

יש קובץ של התקלה ?
כלומר קובץ נתוני מנוע (SCROLL LIST) או משהו בסגנון שאפשר לנתח ?

רפי

חנן-ג'יפולוג
24-06-10, 06:01
לא. אני אנסה להוריד קובץ כנ"ל אם אספיק לפני שהרכב יצא היום לאייל נוימן - "מעבדה ממוחשבת לרכב".

shmulikbg
24-06-10, 10:53
קיבלתי קישור להורדת הספר המלא של היינס. בדקנו טיימינג ע"פ ההנחיות: ארבע בוכנות באותו גובה ומגרעת בגל"ז בדיוק מול החור במכסה שסתומים, והוא היה פיקס. הבעייה עדיין איתנו.

088564686
חנן בוקר טוב.
שלחתי לך עכשיו...
מקווה שיעזור.

חנן-ג'יפולוג
24-06-10, 11:07
בינתיים התגלה ששני כבלי מצתים משחררים ניצוצות אל הגוף. עוד מעט יגיע סט כבלים מקורי חדש ונראה אם יש שינוי.

חנן-ג'יפולוג
24-06-10, 11:41
שמוליק, תודה על הפקס.

לאחר הרכבת הכבלים החדשים בוצעה נסיעת מבחן. הכול תקין.

tallevi
27-06-10, 18:47
איך עלית על זה?
סתם קיבלת זץ בריא תוך כדי בדיקה,או שעבדת עד הלילה??:D

חנן-ג'יפולוג
27-06-10, 20:52
קיבלנו עצה ממוסך פיאט המרכזי

-->