PDA

צפייה בגרסה מלאה : איך מחוררים מנגל לאיוורור?

erby
17-06-10, 14:36
בניתי מנגל. ברזל שחור, רוחב 40 אורך 60 עומק 20.
הכנתי עליו כמה פעמים. יחסית למנגל פח המעפן שהיה קודם לקח הרבה זמן לבשר להיות מוכן אבל יצא טוב מאוד.
העירו לי חברים במנגל האחרון ששכחתי לעשות חורים לאיוורור.

אני לא יודע אם לוקח הרבה זמן לבשר להיות מוכן בגלל שאין חורים או בגלל שהוא בגובה 15~ ס"מ מעל הגחלים.

חייבים לעשות חורי איוורור?
איפה ממקמים אותם? כמה חורים לעשות למנגל במידות האלה?

תודה

bizon
17-06-10, 15:29
אתה חייב איוורור הוא עוזר לשמר את חום הגחלים תעשה כמה חורים בשני צידי המנגל וכל מה שנישאר לך זה להנות שיהיה בהצלחה :) אגב שים תמונות ניראה על מה מדובר

מור

מדברי
17-06-10, 17:46
המסגר שלי בנה לי מנגל מזמן. לא מברזל שחור. אבל מנגל ענק מברזל.
המניאק הזה בולע 8 קילו פחמים לפעם אחת. אין חורי אוורור, ואין לי שום בעייה עם חום. ההפך, הפחמים ממשיכים לבעור לי שם כל הלילה שלפעמים אחרי הבשר אני זורק פויקה ירקות ופויקה לחם על אותם גחלים.

ממה עשויה הרשת שלך? שלי ברזל רגיל אז אני משמן אותה שלא תחליד...וחוץ מזה שחלודה מוסיפה טעם טוב :)

נ.ב פעם שבמקרה הפכתי בשר היד שלי נגעה בידית (שגם היא מברזל) וכמו שאמרתי, בעייה של חום אין לו. המנגל הזה לא לוקח שבויים :D

מדברי
17-06-10, 17:58
אם כבר שואלים על מנגל אז עוד שאלה.

אני מדליק תפחמים עם קצת בנזין (נטול עופרת ;) ) שאני לוקח מהג'ריקן של המניאק.

העירו לי על זה שזה עושה ריח רע וטעם לוואי לבשר למרות שכשאני יורד על חצי קילו אנטריקוט לא איכפת לי כלום. הטענה שלי היא שהבנזין נשרף לגמרי עוד בהתחלה ולא מותיר ריח. אני צודק?

יש דרכים יותר מהירות להדליק?

yoni_0000
17-06-10, 18:34

העירו לי על זה שזה עושה ריח רע וטעם לוואי לבשר למרות שכשאני יורד על חצי קילו אנטריקוט לא איכפת לי כלום. הטענה שלי היא שהבנזין נשרף לגמרי עוד בהתחלה ולא מותיר ריח. אני צודק?

צריך להיות אנין טעם בשביל להרגיש... אבל לפעמים מרגישים ולפעמים לא. אני בעיקרון סופג נייר טואלט בשמן בישול. צורך קצת יותר עבודה אבל לא מותיר ריח ותמיד מדליק.
בקשר לחורים- אם לעשות- אז הרבה חורים אבל שיהיו קטנים! בסגנון של תוף מכונת כביסה.
חורים גדולים מדי מכניסים יותר מדי אוויר והפחמים יבערו בלהבות.. ששורופות את האסאדו

Tsafrir
17-06-10, 19:14

למה בנזין, שים ישר נפט... זה אחלה לטעם ולבריאות... :-)
בנזין זה רעל צרוף שיש לו השפעה מסרטנת. זה שאין ריח לא אומר כלום - החלקיקים המסרטנים כבר בפנים.

אני משתדל לאסוף מחטי אורן וקצת אצטרובלים. יש במחטי האורן שרף שמתלקח בקלות וזה מבעיר את הגחלים בקלי קלות.

klam
17-06-10, 19:20
החורים בצדדים הם פתרון למי שלא יכול לעשות חורים למטה. תפקידם להכניס אויר כדי ללבות את הגחלים, וכפי שנאמר, רצוי שיהיו קטנים, כדי שלא יבעירו יותר מדי.
המרחק של הבשר מן הגחלים, הוא יתרון עצום והוא ההבדל בין צלית-בשר לבין חריכה שלו (מה שמקובל אצל המנגליסטים שלנו). כמעט כל סוגי הבשר, ובודאי בשר עם רצועות שומן, כמו אנטריקוט (שלא לדבר על ספיריבס..), "מעדיפים" צליה איטית, ולפיות הרעבים שמחכים בלי סבלנות, אפשר תמיד להניח כמה נקניקיות בצד.
חן

מדברי
17-06-10, 20:58
למה בנזין, שים ישר נפט... זה אחלה לטעם ולבריאות... :-)
בנזין זה רעל צרוף שיש לו השפעה מסרטנת. זה שאין ריח לא אומר כלום - החלקיקים המסרטנים כבר בפנים.

אני משתדל לאסוף מחטי אורן וקצת אצטרובלים. יש במחטי האורן שרף שמתלקח בקלות וזה מבעיר את הגחלים בקלי קלות.

הייתי מקבל את הטענה שלך אם הייתי חושב שהבנזין לא נשרף אבל מהרגע ששמתי תבנזין עד לרגע שבו שמתי תבשר על הרשת יש איזה חצי שעה שעה שבו הבנזין כבר מזמן התלקח.

חוץ מזה - גם בשר עושה כולסטרול :).

klam
17-06-10, 21:34
הנוזלים השונים להדלקה מגעילים, ונותנים טעם איום לבשר, משום שהם נספגים בגחלים, והעשן שלהם נדבק לגחל ולרשתות, גם לאחר שנדמה לך שהם נשרפו.
הפתרון הטוב הוא כמובן הסבלנות (זרדים, ניירות וכד'), אבל זה מצרך נדיר אצלנו הישראלים..
יש את הגחלים המוספגים בחומר בעירה, והם בהחלט עדיפים, אבל יקרים.
פתרון נוסף הוא שימוש בחומרי-הבעירה המוצקים (המלבנים הלבנים) - יעיל ובאמת משאיר הרבה פחות טעם.
חן

kd2
17-06-10, 21:55
ארבעת הצדדים של האמבטייה סגורים? עומק 20?
אתה צריך חורים או פתחים כלשהם.
הייתי עושה 2 חורים של 10 מ"מ כל 5 ס"מ בגובה הגחלים.

נייר טבול בשמן או זרדים של אורן + אצטרובלים עושים את העבודה.
לא הייתי משתמש בכל מיני כימיקלים, למרות שלא תמצא משהו טוב בריאותית בשריפה של עצים/פחמים מומלץ לא להוסיף על זה גם מדליקים לא טבעיים למיניהם.

מדברי , אם המנגל "אוכל" לך הרבה פחם הייתי מציע לך לעבור לאמבטייה מלבני שמוט ( מצ"ב תמונה ).
צריכת הפחם שלך תרד משמעותית.

מדברי
17-06-10, 22:19
קוראים לי ניר.

למרות שהמנגל שלך נראה יפה, אני לא מחפש לחסוף בפחם :-) בתקווה שהמנגל שלי ימשיך להכניס לי עוד הרבה בשר לקיבה, אם מה שהוא דורש זה עוד פחם ניתן לו לאכול. :-) עם או בלי אדים של בנזין כי לי זה ממש לא משנה. אני מעדיף את זה על איזה מסעדה פלצנית (והייתי בלא מעט) עם תפריט בעברית שאני לא יודע לקרוא בגלל שאני לא מבין מה כתוב שם לעזעזל :-)

בקיצור, חורני :)

אבל אני מקבל את ההערה לגבי ההדלקה - אשתמש בנייר טואלט זרדים וכו. עדיף

גיא
17-06-10, 22:30
תחפש בגוגל קצת על הדלקות מנגל מהירות ... יש לך הרבה זמן להעביר ...
:)

http://www.youtube.com/watch?v=sab2Ltm1WcM

למשל ....

מדברי
17-06-10, 22:34
רעיון נחמד....זה דבר ידוע שאש צריכה חמצן.....

בומס הקופץ
17-06-10, 23:03
אני חושב שפינן (מופרש מהשרף של האורן) הוא גם לא החומר הכי בריא בעולם מצד שני זה מביא גשם. ובאופן כללי מהשרף הזה מיצרים טרפנטין (תלוי מאיזה אורן, אבל לכולם יש פוטנציאל בבסיס) אז עדיף לא לשרוף שום דבר שקשור איך שהוא לשילוב בין שרף אורן ואוכל.

אמיר.

-->