PDA

צפייה בגרסה מלאה : מנוע גוסס?, מס 2..

סולי
18-06-10, 13:58
צהריים טובים לכולם,
בעקבות השרשור של רונן החלטתי גם אני להעלות דיון דומה בנוגע למנוע שלי,
לאחר איסוף המידע המתאים לביצוע העבודה, החלקים והכלים.. אני מתכנן לבצע את העבודה בעצמי.
לכן אנא ממכם היו סובלניים עימי ומפורטים ככל האפשר.

נתחיל,
ברשותי סמוראי 98, בתול יחסית, אצלי כחצי שנה..
הבעלים הקודם החזיק את הרכב כארבעה חודשיים ונפטר ממנו, לפניו הבנתי שהבעלים היה צעיר אומנם אבל החזיק את האוטו באהבה רבה 5 שנים תמימות, למה תמימות? כי לפניי לרכב לא הייתה צלקת אחת בגחונו והכל היה בתול וסנדרטי עד העצם.
(אגב אם הרכב מוכר למישהו או יודע איך ניתן לאתר את הבעלים הקודם, הייתי יותר משמח..)

על השעון, 95,500ק"מ. נקנה עם 81,000ק"מ.
מהבעלים הקודם קיבלתי חשבונית על ביצוע מספר עבודות על הרכב ועל המנוע בעיקר, במוסך אנדורו, פרדס חנה.
מהרגע הראשון שהאוטו הגיע הבייתה שמתי לב לעבודה לא עגולה של המנוע ונפילת הסל"ד בסרק.
להלן פירוט העבודות שבוצעו במוסך אנדורו ממש לפני שהאוטו עבר אליי: אני בכוונה מצרף חשבוניות, כי פירוט המוסך איננו מובן לי לגמרי, גם המוסך וגם הבעלים טענו שמנוע לא התחמם אבל בכל זאת בוצע ראש? נכתב תיקון? למה? לא הצלחתי להבין לגמרי...

עבודות קודמות על המנוע והרכב, בבעלות קודמת:

http://lh5.ggpht.com/_LYoxNmzSBHU/TBtPQhK_P9I/AAAAAAAAAbU/rCUPe9bL3Kg/s512/2.jpg

http://lh6.ggpht.com/_LYoxNmzSBHU/TBtPPRJ9LXI/AAAAAAAAAbQ/FIxM_dNvyJI/s512/1.jpg

בהמשך שמתי לב לעישון חריג של המנוע..
כשחזרתי עם הבעלים הקודם למוסך אנדורו, נתקלתי בפנים לא מסבירות..
העדפתי להימנע מעימותים ולחיות עם זה ולראות איך מתמודדים בהמשך הדרך.

מאז ביצעתי לא מעט טיפולים ותיקונים בעצמי על הרכב, להלן הרלוונטים לדיון:

25.11.09 - 81,000ק"מ - יישור קו, חלק א.
הוחלף מסנן שמן מקורי - (למרות החשבונית, היה מסנן חליפי)
הוחלף מכסה מפלג + רוטור - מקוריים
הוחלפה תושבת מנוע ימין - (למרות החשבונית)
הוחלפה תושבת גיר - מקורית
הוחלף כבל קלאצ' - מקורי
הוחלפו 3 צינורות מים - מקוריים (למרות החשבונית.. הצינורות נראו רע, עייפים ומטונפים, שמרתי אותם כגיבוי)
בוצעה שטיפה לרדיאטור ולמעברי המים במנוע
הוחלף טרמוסטט.

4.1.09 - 83,000ק"מ, הוחלפו חוטי הצתה, 8מ"מ תוצרת אוסטרליה.

13.1.10 - 83,000ק"מ
*הוחלפה טבעת אטימה מקורית ( מכשירי תנועה) בין הסעפת פליטה לצנרת (הייתה חסרה)
*ברקסים אחוריים - נעשתה בדיקה, הכל נמצא תקין ונקי, אפילו הרגולאז' מתפקד
הרפידות הישנות הוחלפו לרפידות תחליפיות מתוצרת איכותית.
*"בוצעה אינפוזיה למערכת הזרקה, הפלגים נוקו, בוצעו כיוונים למערכת הזרקת ולמצערת" (מכון חרמון - בני ברק, אכזבה גמורה)"

כאמור למרות הטיפול במוסך אנדורו, דברים שהיית מצפה שיבוצעו בצורה טובה, כמו החלפה של צינורות מים/תושבת מנוע העלו אצלי הרבה תהיות לגבי שאר העבודה שבוצע בראש המנוע.
כנ"ל לגבי מכון חרמון, בעיית הגמגום לא טופלה, וגם שם קיבלתי תחושה לא נעימה..

(ברור לי לחלוטין שמדובר על בעלי מקצוע ידועים בציבור במקצוענותם ושירות אמין, כנראה שנפלתי בסטטיסטיקה של יום רע)

עם מוסך אנדורו לא אני הייתי הלקוח הישיר בכל אופן, אך עם מוסך חרמון למדתי את הלקח על בשרי.. אהה.. בכיסי.
http://jeepolog.com/forums/showpost.php?p=309025&postcount=17
יותר ויותר אני נוטה לכיוון עבודה עצמית, די ברור למה.
מעטים האנשים שיישימו לב לפרטים הקטנים (כמו מכסה בורג כיוון סרק שהחזיק על הסמוראי המזדקן שלי 13 שנה ולא החזיק במכון חרמון), וייעשו עבודה עד הסוף מבלי לעגל פינות.
מלבד אלו כמובן שזה האוטו שלהם.סליחה, ממשיכים..

האוטו מעשן כאמור, ואוכל הרבה שמן.
נזילת שמן שמתחזקת לאחרונה מאיזור הטיימינג, וכמובן מנוע שעובד לא עגול מביאים אותי לצורך לבצע דיאגנוסטיקה מלאה למנוע לפני ביצוע העבודה.

מהיכן אני מתחיל?
מיותר לציין שמקביל התחלתי לקרוא את הפרקים בספר הנוגעים לתהליך אובראול מנוע.
הייתי שמח לקבל מידע אנושי יותר על סדר הפעולות, טיפים וכלים הנדרשים לביצוע דיאגנוסטיקה והחלטה על עומק הטיפול.

itay
18-06-10, 18:09
אהלן,

1. יש שירשור שלי מאזור מאי 2009 על חצי האוברול שביצעתי - חפש אותו ויש שם חלק מהתשובות.

2. אתה לא יכול לדעת אם האוטו אוכל שמן וכמה כשיש נזילה - תקן את הנזילה ותתחיל לעקוב - העבודה לא מסובכת ותכיר לך את חלקי המנוע לפני יום הדין..... ;)

3. בצע בדיקות, לדעתי :
בדיקת ואקום - בסרק ותוך כדי נסיעה - יש שרשור שמסביר איך לקרוא ולהבין את המחט של השעון.
בדיקת 4 גזים - יתן לך מושג על כיוון או חוסר כיוון.
בדיקת קומפרסיה - כדי לדעת בערך את המצב לפני הפתיחה...

אני מצרף לך קישור לתמונות שלי, יש שם סיפרייה מלאה בתמונות שצילמתי באוברול שאני ביצעתי - רק כדי לתת לך מושג כללי :

http://picasaweb.google.com/itay.hila.cohen/QmNLHI#

שיהיה בהצלחה,

איתי.

עוד משהו : למרות שזה מאוד קורץ לעשות כזאת עבודה בפעם הראשונה לבד ובייחוד אחרי שמישהו אחר מבצע את אותו הדבר בימים אלו, תשתדל להימנע מלהגיע לשם ואל תיהיה נעול על אוברול/חצי אוברול.

ארנון
18-06-10, 18:33
צור קשר עם ארנון במוסך אנדורו ויסבירו לך שהמנוע שלך לא תקין יש חופש גדול מאד בין הבוכנה לצילינדר והמנוע בלוי מאד!
את ההסברים האלו כבר קבלתה ובפורום לא יפתרו לך בעיות שאתה לא מסכים איתם!
בעל הרכב שביצע את התיקונים במוסך ראה את המנוע מפורק וביקש לסגור אותו כפי שהוא
אז בבקשה ממך!!!

רפי לין
18-06-10, 23:28
גם אני נכויתי מעופר ב"מכון חרמון" שבבני ברק.
לפני העבודה כולו נופת צופים ומחזיק מעצמו המומחה הכי גדול בעולם אבל לאחר העבודה שלא הייתה הכי טובה
(אבל עם מחיר לכוון הגבוה) הוא פתאום עונה בקרירות, עסוק ואין לו זמן.
הוא לא ידע שאני מתמצא ובבדיקה חוזרת של 4 גזים הוא הדליק את מכשיר הבדיקה, SUN, (שהיה כבוי) ומיד הכניסו לצנור הפליטה והראה לי שהתוצאות מצוינות, אבל אני יודע שקודם צריך לחמם את המכשיר ואז הוא מתאפס אוטומטית ומוכן לביצוע בדיקות.
בברכה - רפי לין

איש
19-06-10, 21:25
מסכים עם איתי , למרות שאני בעצמי הולך לעשות אוברול לבד למנוע אני עדיין אומר לך את הדברים הבאים :
א- לא בטוח שזה ישתלם לך כלכלית ברוב המקרים יבוא עדיף אבל אז אתה מקבל סוג של חתול בשק עם כמה חודשי אחריות
ב- טיפול בסדר גודל כזה דורש הרבה כלים חלקם יקרים אפילו מאוד .
ג- למרות שאני מאמין שאם עובדים לפי ספר+היינס וקוראים היטב מספר פעמים את ההסברים +כמה סרטונים להמחשה ביוטיוב , אפשר לעשות בערך הכל ברכב , עדיין זה דורש התמצאות מסוייימת שלוקח מעט זמן לקבל על הסמוראי ואיברו הפנימיים , אל תישכח שאיתי הוא הנדסאי מכונות + כבר מחזיק ברכב שלו דיי הרבה זמן .

לגבי נזילת השמן ,יכול להיות מכמה מקומות , תוריד מאוורר וקרנק פולי פתח את מכסה הטיימינג ותהיה יותר ספציפי /תמונה מאוד תעזור .

ולגבי העישון , ניראה לי שקיבלת כבר את התשובה גם לפי התיאור שפתחו ראש מנוע וסגרו בלי לגעת בכלום כניראה באמת יש אבוליות בבוכנות מה שמצריך אוברול מלא/ החלפת מנוע .
אגב אפשר לנסוע במצב הזה פשוט קצת מסריח ומזהם .

itay
20-06-10, 10:08
מסכים עם איתי , למרות שאני בעצמי הולך לעשות אוברול לבד למנוע אני עדיין אומר לך את הדברים הבאים :
א- לא בטוח שזה ישתלם לך כלכלית ברוב המקרים יבוא עדיף אבל אז אתה מקבל סוג של חתול בשק עם כמה חודשי אחריות - לא נכון. מנוע מיבוא יהיה יקר יותר לאורך זמן כי : 1. אתה לא יודע מה אתה מקבל ויכול להיות שתקבל משהו במצב שלך/קרוב למצב שלך. 2. הידע שתקבל מהעבודה - שווה הרבה יותר מהדלתא בין שיפוץ המנוע לבין קניית מנוע מיבוא.
ב- טיפול בסדר גודל כזה דורש הרבה כלים חלקם יקרים אפילו מאוד . - לא נכון. אם יש כלים יעודיים העבודה הרבה יותר קלה, אפשר להסתדר בלעדיהם/להשאיל ממישהו שכבר יש לו.
ג- למרות שאני מאמין שאם עובדים לפי ספר+היינס וקוראים היטב מספר פעמים את ההסברים +כמה סרטונים להמחשה ביוטיוב , אפשר לעשות בערך הכל ברכב - למדת על בשרך שיש הבדל בין מה שרואים ביוטיוב/מודפס בספר לבין פיזית לפרק במנוע , עדיין זה דורש התמצאות מסוייימת שלוקח מעט זמן לקבל על הסמוראי ואיברו הפנימיים , אל תישכח שאיתי הוא הנדסאי מכונות + כבר מחזיק ברכב שלו דיי הרבה זמן .

לגבי נזילת השמן ,יכול להיות מכמה מקומות , תוריד מאוורר וקרנק פולי פתח את מכסה הטיימינג ותהיה יותר ספציפי /תמונה מאוד תעזור .

ולגבי העישון , ניראה לי שקיבלת כבר את התשובה גם לפי התיאור שפתחו ראש מנוע וסגרו בלי לגעת בכלום כניראה באמת יש אבוליות בבוכנות מה שמצריך אוברול מלא/ החלפת מנוע .
אגב אפשר לנסוע במצב הזה פשוט קצת מסריח ומזהם .

איתי.

ronenlivny
20-06-10, 11:12
מנסיון של יומיים,:)
תבדוק טוב טוב אם המנוע שלך הגיע לשלב של אוברול/החלפה לפני שאתה פותח!!!
תבדוק טוב טוב את נושא הכדאיות!!!!
אני מאמין שאם אתה הולך על אוברול מלא (כולל חריטה, שיפוץ מ. שמן, מייסבים לקראנק וחריטה/מילוי לקראנק) זה כבר לא משתלם כלכלית.
עלות החצי אוברול שעשיתי עם חלקים לא מקוריים- 2200 ש"ח. (בוכנות, רינגים, מייסבי טלטל, שיפוץ ראש, סט שלייף, מ. מים וטיימינג) בלי עבודה!!
מנוע סוויפט 1.3 אפשר למצוא גם ב3500 ש"ח לפני מע"מ.
אוברול זה לא פשוט. (גם לא כלכך מסובך) הידע בספרים עוזר, אבל אי אפשר להסתמך רק עליהם!
אם אין לך נסיון בפתיחת מנועים אז אתה צריך לחשוב פעמיים לפני כזאת עבודה ואם אתה מחליט ללכת על זה כדאי לך להצמד למשהו עם נסיון בתחום!
עם כלים אפשר להסתדר, וגם אם לא, (הרכבת הבוכנות על הטלטלים) יש מספיק בתי מלאכה שיעזרו לך תמורת תשלום.
בסך הכל ואחרי כל השיקולים האלה, העבודה עצמה מהנה מאוד ואם זה מצליח זה גם מאוד מספק. גם בהחלפת מנוע יש לא מעט עבודה עצמית...
בהצלחה

איש
21-06-10, 00:13
איתי אתה בערך חזרת על מה שרשמתי , ולמה שהתכוונתי .
פרט לדבר 1 , אל תשכח שאתה לא עשית חריטה לבלוק כי לא הייתה לך בעיה בצילינדרים , מה שלא בטוח שאתה יכול לומר לגביו .
וכן יש כאן פאקטורים נוספים כגאן כדאיות של חריטת בלוק של סמוראי , אני לא יודע עד כמה זה נכון אבל שמעתי שיש בעיה עם זה ועם אחוז ההצלחה של הטיפול מהסוג הזה .
חוץ מיזה אתה תמיד יכול לרכוש מנוע , ולהשאיר את שלך אצלך ולפרק אותו לגרומים ולהרכיב כמה שאתה רוצה למטרות למידה .

מוטי כהן
21-06-10, 22:54
לפותח השרשור ,

ראשית גילוי נאות - אני לקוח מרוצה מאוד של מוסך " אנדורו " ומעריך את ארנון כבעל מקצוע אמין ומקצועי .
אף על פי שברשותי כתב הסמכה לניהול מוסך עדיין אני משתמש ולומד מהניסיון ובידע הרב שרכש ארנון ברכבי שטח במשך השנים .

מצאתי לנכון להגיב לשרשור שלך מכיוון שבאותו היום שארנון פרק את ראש המנוע הייתי אצלו במוסך ליד הרכב שלך .
בנכחותי נאמר ע"י ארנון לבעל הרכב הקודם שקיים חופש גדול בין הבוכנות לצילנדרים ואפילו הראה לו את התנועה הצידית המוגזמת בבוכנות כשהוא מזיז אותם ביד בתוך הצילינדר . חמור במיוחד היה החופש בצלינדר מס' 4 .
המלצת ארנון כבר אז הייתה לנסות ולמצוא מנוע חלופי .

אני מאחל לך בהצלחה עם הסמוראי שרכשת .

מוטי כהן .

סולי
22-06-10, 22:25
קודם כל אני יגיב למוטי,
מוטי תודה על התמיכה.. ועל הגילוי הנאות, כמדומני בפתיחת השרשור כתבתי לגבי שני בעלי המקצוע כי ידוע לי שהם ידועים בציבור כמקצועיים ואמינים.
אבל במקרה שלי, לא כך יצא הדבר.. וזה לגיטימי.. אין בנאדם מושלם.. לכל אחד יש יום רע ולכל אחד יש את הזווית שלו על הדברים.

אז תודה על הגילוי הנאות.

היום שוחחתי עם ארנון וקיבלתי ממנו את המידע שברשותו, כאמור חופש בבוכנות ומנוע עייף.
מהבעלים הקודם קיבלתי מידע מעט שונה, הוא זוכר בבהירות שארנון דיבר על חופש בטלטל.
כדי להגיע למסקנה אני אצטרך לעשות דיאגנוסטיקה בעצמי ולא לסמוך על אף אחד..

להפך, הבעלים הקודם הוכיח הגינות כלפי בשיחה איתו, והרגיש חוסר נעימות מהמצב, והציע לי פיצוי מסויים.. אותו אקח בשמחה רבה (: אך זה לא נוגע למנוע כבר.

אז קודם כל, תודה!
לכולכם על התגובות כאן, ובפרטי.
הרבה ממליצים לסחוב את המצב, אך.. האם אני עלול להחמיר את הנזק? מלבד אכילת שמן מוגזמת..
ולסיים בעלויות יקרות יותר?

האם יש כאן מישהו שיש לו מד קומפרסייה להשאלה?

מנסיון של יומיים,
תבדוק טוב טוב אם המנוע שלך הגיע לשלב של אוברול/החלפה לפני שאתה פותח!!!

זאת בעצם מטרת הדיון,
קודם כל להבין מה ניתן לאבחן מבלי לפתוח את המנוע? ומהם הכלים הנידרשים לצורך כך?
ע"פ מה אני מחליט עם חייבים לפתוח את המנוע וטיפול מהשורש כדי לא לגרום לנזק גדול יותר.
האם תקלה כמו הנזילה שהחריפה עכשיו מכיוון מכסה הטיימינג (אגב לא ממש נזילה, אין שלוליות מתחת לאוטו, יותר בכיוון הזעה שהחריפה), לא נגרמת בעקבות הבעיה במנוע?
כי לי אישית המנוע לא נראה עייף או נשמע עייף, אך מצד שני אני לא דעה מוסמכת.
ואם הבעיה לא חמורה אז כיצד ניתן להרוויח זמן?

ואם אין ברירה וחייבים לפתוח, אחרי שאפתח מה אני מחפש בדיוק?
ואחר שמזהים את הבעיה, ניתן לסגור ולחזור למצב נסיעה ביום למחרת?

יש כמובן בעיה במערכת ההזרקה עדיין, המנוע לא עובד עגול ולא תמיד שומר על סל"ד סרק.
שגם מצריכה תשומת לב.

לגבי החלפת מנוע, לא מושך אותי מנוע מייבוא או מפירוק של סוויפט.
מעדיף או מנוע ג'ימיני משנתון גבוה או שיפוץ הקיים.. חושש ממנוע ישן שלא ברור מה עבר עליו.

הנה תמונה מהיום בבוקר של המנוע ושל הנזילה המדוברת.

itay
23-06-10, 08:00
אל תיהיה עקשן,

הנזילה מאיזור הטיימינג מקורה במחזיר שמן על הקראנקשאפט או במחזיר שמן על הקאמשאפט.

שני המחזירים עולים 35 ש"ח כל אחד. לשניהם אתה צריך לפרק את הטיימינג ואת שני הפולים של הטיימיניג.

כל העבודה (לא כולל קפה) לוקחת בדיוק שעתיים גג (אחרי שחיפשת שרשור שלי שנקרא " החלפת מחזירי שמן בקראנקשאפט ובקאמשאפט" :cool:8)).

איתי.

יונתןמצפה
23-06-10, 10:57
מצד שני, יכול גם להיות שעקב הבלאי במנוע הוא קצת מנפח. התחילו עוד נזילות בזמן אחרון?

ronenlivny
23-06-10, 11:03
האם יש כאן מישהו שיש לו מד קומפרסייה להשאלה?

אם לא רחוק לך מדי אני יכול לארגן לך אחד לצורך בדיקה
אני באזור באר שבע.

סולי
29-06-10, 01:07
איתי,
אני לא עקשן..
אני אטפל בנזילה בטיפול 10K הקרוב..
האם התכוונת לדיון הנ"ל?
http://jeepolog.com/forums/showthread.php?t=25464
כי הוא לא הכי עוזר.

יונתן, לא אין נזילות נוספות.

ורונן, תודה על ההצעה.. אבל זה "קצת" רחוק לי..

מה שהוחלט כרגע זה למשוך כמה שאפשר, ולהשקיע את הכסף במיתלים.
העניין הוא שאני עומד בפני טיפול גדול.. שכאמור כולל גם טיימינג.
בחשבונית של מוסך אנדורו נראה שבוצע טיפול טיימינג.
האם לדלג?... אני מעט חושש.

איש
29-06-10, 02:04
אם אתה חושש יש לך עכשיו עוד סיבה לפתוח כבר את המכסה של הטיימינג ולגלות מאיפה הנזילות , ולוודא שהרצועה שלך תקינה .
אם אתה לא בטוח וצריך עזרה אתה מוזמן לקפוץ לאזור שלי נעשה את זה ביחד כמו שאיתי אמר באמת אפילו לא שעתיים עבודה (תלוי אם הקפה על פינג'ן או לא ) אבל זה יהיה רק אחרי ה4.7 מבחן חשוב . ..

-->