PDA

צפייה בגרסה מלאה : מבקש עזרה באיתור מידע על מצודת פחר שבגבעות גורל

אומי5
26-06-10, 22:50
חבר פנה אלי בבקשה למצוא מידע על מצודת פחר שנמצאת על כיפה קרובה לשיא הגובה בגבעות גורל .
הוא חיפש ברשת, וכך גם אני ובמקום מופיע רק בשמו אבל הסברים אין.

הבחור טייל לא קטן, מדריך ניווטים במילואים ורוצה להעביר קצת מורשת והיסטוריה לחיילים .

נשמח מאוד אם תוכלו לעזור לנו ללמוד מה המקום מה טיבו, ואלו בזכותם יזכה הבחור להרביץ מעט תורה והיסטוריה בחיילים המיוזעים שישמחו אם רק ימשיך לדבר עוד קצת כדי שיוכלו לשבת מעט ...

רוב תודות
אומי ויהונתן

PW
13-07-10, 17:49
חבר פנה אלי בבקשה למצוא מידע על מצודת פחר שנמצאת על כיפה קרובה לשיא הגובה בגבעות גורל .
הוא חיפש ברשת, וכך גם אני ובמקום מופיע רק בשמו אבל הסברים אין.

הבחור טייל לא קטן, מדריך ניווטים במילואים ורוצה להעביר קצת מורשת והיסטוריה לחיילים .

נשמח מאוד אם תוכלו לעזור לנו ללמוד מה המקום מה טיבו, ואלו בזכותם יזכה הבחור להרביץ מעט תורה והיסטוריה בחיילים המיוזעים שישמחו אם רק ימשיך לדבר עוד קצת כדי שיוכלו לשבת מעט ...

רוב תודות
אומי ויהונתן
יקירי,
מדובר בעקבות שרידים מועטים ודלים של מצודה ישראלית, מתוארכת לתקופת הברזל / בית ראשון / מלכות שלמה / רחבעם (כתשע מאות שנה לערך לפנה"ס), על סף פיצול האומה הישראלית למלכות ישראל ומלכות יהודה. המצודה הייתה הדרומית ביותר במערכת המצודות הישראליות בשוליים הדרומיים של שטח מלכות רחבעם, שנבנתה כדי להגן על הממלכה מדרום - בעיקר מפני המצרים שאכן פלשו לבסוף ליהודה וירושלים, כשבראשם שישק מלך מצריים. המצודה נחפרה לראשונה בתחילת שנות השישים, אך דו"ח החפירה דל וסתמי - ממש כמו שרידיה הדלים של המצודה בשטח...
צר לי על החיילים, תצטרכו למצוא משהו עם קצת יותר "בשר". (אולי סקירה על תהליך העיור של הבדואים בנגב?)
בהצלחה
PW

אומי5
13-07-10, 18:03
תודה רבה !
אני בטוח שהבחור יידע לעשות מטעמים מהמידע המועט שיש בנושא.

whisky
18-07-10, 16:43
PW היקר שלום,

האם זו אכן העיר/מצודה הדרומית ביותר?

האם תל ערד או עיר המצודות לא הייתה דרומית ממנה ויושבה בתקופת המלכים (אני יודע על אחרית העיר, השאלה היא האם באותה תקופה לא יושבו שתי מצודות אלו בו זמנית?)?

האם אין שרידים של מקומות ישוב מאותה תקופה דרומה אף יותר? (אומנם לא נמצאו במקום ממצאים מיציאת מצרים אך מהמאה ה10 לפני הספירה נמצאו ממצאים)?

whisky

שלמי
18-07-10, 17:49
המצודה הייתה הדרומית ביותר במערכת המצודות הישראליות בשוליים הדרומיים של שטח מלכות רחבעם, שנבנתה כדי להגן על הממלכה מדרום

יריב,
אני מניח שכוונת המחבר היא המצודה הדרומית ביותר בתקופה אליה הוא התייחס (מלכות רחבעם).
כידוע, יש מצודות ישראליות גם בהר הנגב (אם אני לא טועה זה האזור הדרומי ביותר), למשל מצודת גזרון בנחל עקרב (מאוד מומלץ לעלות לתצפית בשקיעה).
עכשיו נחכה ש P יעשה סדר.

PW
19-07-10, 22:27
יריב,
אני מניח שכוונת המחבר היא המצודה הדרומית ביותר בתקופה אליה הוא התייחס (מלכות רחבעם).
כידוע, יש מצודות ישראליות גם בהר הנגב (אם אני לא טועה זה האזור הדרומי ביותר), למשל מצודת גזרון בנחל עקרב (מאוד מומלץ לעלות לתצפית בשקיעה).
עכשיו נחכה ש P יעשה סדר.
יקירי:
1. אתה צודק. מדובר על תקופת רחבעם.
2. אל תהיה קטנוני - תל המצודות בערד ומצודת פחר נמצאות על אותו קו רוחב פלוס מינוס.
3. תל המצודות בערד הגן על הדרך הראשית מירושליים - בואכה חברון - תל ערד - ח' עוזה - ים המלח. האוריינטציה היא מזרחית וכלפי אוייב ממזרח והאגן הדרומי של ים המלח. לעומתו, ההכוונה והשליטה של מצודת פחר היא דרומית מובהקת.

whisky
20-07-10, 12:50
יקירי:

2. אל תהיה קטנוני -

משתדל, זה לא תמיד מצליח לי, גם רעייתי, אהובתי אומרת לי את זה כל הזמן.

תודה על התשובה.

יריב

-->