PDA

צפייה בגרסה מלאה : חיישן חמצן לסופה 93

יובל48
14-09-04, 18:30
לאחר כישלון מחפיר בטסט על סעיף זיהום אויר,נכנסתי למוסך שמטפל במע'
דלק והוא הציע לי להתקין חיישן חמצן. לדבריו זה יפתור לי את בעיית הCO
הגבוה (4.2) וכן ישפר את תצרוכת הדלק.
האם יש משהו בדבריו?והאם יש מישהו שעשה זאת ואכן מרגיש שיפור
בצריכת הדלק ו/או שיפור ברמת ה CO?.
בברכת חג שמח ושנה טובה
יובל

UNIX
14-09-04, 19:21
ואם כבר נשאלה השאלה אני מתעלק על השרשור ושואל :
האם כל חיישן חמצן יתאים לכל מחשב?

שחר-סופה
14-09-04, 19:25
לאחר כישלון מחפיר בטסט על סעיף זיהום אויר,נכנסתי למוסך שמטפל במע'
דלק והוא הציע לי להתקין חיישן חמצן. לדבריו זה יפתור לי את בעיית הCO
הגבוה (4.2) וכן ישפר את תצרוכת הדלק.
האם יש משהו בדבריו?והאם יש מישהו שעשה זאת ואכן מרגיש שיפור
בצריכת הדלק ו/או שיפור ברמת ה CO?.
בברכת חג שמח ושנה טובה
יובל

יובל , איזו שנה הסופה ? 92 ?
באשר לדבריו , כן !!! יהייה שיפור בצריכת הדלק ,מפני שחיישן החמצן מחובר
למחשב ניהול המנוע ועובד בחוג סגור לעומת המצב הקיים כרגע אצלך, שהמנוע
עובד בחוג פתוח דהיינו "תערובת בערך" עשירה / עניה .
אין כל בעיה בהתקנת חיישן שכזה גם לסופות (המודלים הישנים ראשונים) שהגיעו
ללא חיישן שכזה. מן הסתם , אני מעריך שרמת ה CO תהיינה נמוכה יותר.
בלי שום קשר לזה...כרגע יש לך בעיה אותה אתה צריך לפתור ללא קשר לחיישן
החמצן והיא מדוע רמת ה CO גבוהה כל כך ?
ישנם כמה בדיקות שהייתי עושה קודם לכן , שפילטר האויר אינו סתום / ג'ייף ,
שחיווט החוטים לחיישן M.A.P תקינים ,כנ"ל לצנרת, לא יזיק לבדוק או לנקות
את בית המצערת , מנוע צעדים וחיישן בית המצערת (כולם באותו מקום ) קל לנקות
לפרק ולהרכיב.

בהצלחה ותעדכן. שחר.

שחר-סופה
14-09-04, 19:34
UNIX ,
ידוע לי שישנם חיישני חמצן אוניברסליים , כך שאני לא מאמין שתהייה
בעיה לאתר אחד שכזה שיתאים לסוג המחשב של אותו רכב עליו מעוניינים להתקין.

שחר.

Alon
15-09-04, 09:31
אם אתה רוצה "להשקיע" תוסיף חיישן חמצן.
בסופתי שתחייה שאותה העברתי 4 טסטים שנתיים לא היה חיישן חמצן ומעולם לא ניכשלתי בטסט.
חפש את בסיבה במקום אחר פילטר אוויר דלק פלגים ישנים בקיצור לא משהוא שטיפול שיגרתי לא יפתור
אלון

yanivcj
16-09-04, 20:49
גם אלון וגם שחר צודקים במה שהם אומרים, מצד אחד יש לך בעיה וללא קשר לחיישן חמצן, הבעיה הזאת ניתנת לפתרון, ללא הוספת חיישן חמצן, אם בקרבורטור אני מגיע לרמה של CO = 1 , 1.5 (כמובן שאפשר להגיע גם לפחות, אבל כאשר אני מכוון מנוע עם קרבורטור אני מעדיף שיהיה טיפה CO יותר גבוה וHC עד 250, כלומר: תערובת קצת יותר עשירה מאשר ענייה, על מנת שיהיה לרכב יותר כוח על חשבון תצרוכת דלק, קצת לא הרבה) אין שום סיבה שמנוע מוזרק לא יגיע לזה.
מצד שני מאוד מקובלת עלי דעתו של שחר, ללא קשר לבעיה, הוספת חיישן חמצן רק מועילה, עבודה במעגל סגור ולא במעגל פתוח רק תשפר את תצרוכת הדלק ואפילו גם תשפר את היכולת של הרכב. כאשר המחשב לא מקבל אותות מחיישן חמצן (או שהוא לא תקין או שפשוט אין) הוא לא מבצע תיקונים כי הוא לא יודע מה נפלט מהאגזוז, כאשר עובדים במעגל סגור, המחשב מקבל אותות מחיישן חמצן מה בעצם יש באגזוז ומנסה לתקן עד שהוא מגיע למצב אופטימלי, ואז גם אתה חוסך בדלק וגם מקבל עבודה יותר יפה במנוע.
אני עכשיו סיימתי התקנה של מע' הזרקת דלק TBI של ספארי על CJ8, ואכן הוספתי באגזוז חיישן חמצן על מנת לעבוד במעגל סגור.
יניב.
יניב.

קיד
16-09-04, 21:09
, הוספת חיישן חמצן רק מועילה, עבודה במעגל סגור ולא במעגל פתוח רק תשפר את תצרוכת הדלק ואפילו גם תשפר את היכולת של הרכב.
לא מדוייק.
חסכון בדלק כן.
שיפור יכולת מנוע לא!

אני חושב שכבר היינו בדיון הזה לא מזמן.
חוג סגור אכן חוסך מעט בנזין, ואפילו מקטין את פליטת המזהמים.
מנוע מוזרק בחוג פתוח עובד מעט עשיר. זה מצב ניפלא למנוע, משום שמרוויחים מעט חום כמוס של הבנזין, שעוזר לצינון המנוע.
אנחנו לא מדברים על מנוע ששופך ליטרים של בנזין, אלא עוד כמות זעירה של בנזין.
מעבר לכך אין כל קשר בין CO בסרק לבין פעולת המנוע בעומס, חיישן חמצן יורגש רק בנסיעה מינהלתית ארוכה. לכן חבל על 350 השקלים שעולה החיישן. בכסף הזה ניתן ליקנות מסנן אויר מיצובישי אורגינלי, מסנן שמן מנוע "ניו-הולנד" אורגינלי, ומצתים שישמשו אותך בסופה.

יובל48, בצע חיפוש על הנושא הנ"ל בפורום.
בברכה,
קיד.

יובל48
18-09-04, 18:51
תודה לכל המשיבים.
מחר נעשה ניקוי של בית המצערת ומנוע צעדים בתקווה שזה יפתור את בעיית
ה CO הגבוה כדי לעבור את הטסט בשלום,בשלב הבא אחליט לגבי החיישן
שבוע טוב
יובל

יובל48
24-09-04, 19:25
יומיים שלמים התעסקתי עם הנושא הזה וכשנפתרה הבעייה ורציתי לדווח
לא הצלחתי להכנס לפורום משום מה(בעייה באתר או אצלי?)בקיצור זה מה
שבוצע :1.פרוק וניקוי מנוע צעדים ובית מצערת,התנעה ובדיקת CO לאחר
חימום המנוע וקיבלנו רמת CO 3.5% .
2.החלפת חוטי הצתה,השפעה מזערית על הCO.
בשלב זה החלטתי לחזור לעצה הראשונה שקיבלתי ולהתקין חיישן חמצן.
אצל סלינס עשו חור והלחימו אום מתאימה וחזרה למוסך אפק ביפו להרכבה
וחיבור החיישן.חימום מנוע ובדיקת 4 גזים וראה זה פלא CO ירד ל0.52%.
אז תודה למי שהשיב להודעה זו ונראה לי שכולנו למדנו פרק קטן.
גמר חתימה טובה
יובל
נ.ב
עכשיו אולי גם הדלק לא יהיה כל כך יקר

skhaikin
24-09-04, 23:10
יובל, המידע הזה מאד מעניין - אשמח אם תפרט יותר את הנקודות הבאות:
1) איזה חיישן הורכב (מקורי שמתקינים בסופות חדשות או תחליפי כלשהו)
2) עלויות ? (של החיישן ושל העבודה)
3) כשתדע איך זה השפיע על צריכת דלק, תיידע אותי גם בבקשה.

תודה,
-סרגיי

קיד
02-10-04, 00:06
יובל,
0.5% CO זה הערך הרצוי למבחן רישוי שנתי של מנוע ממוחשב. אז ראשית ברכותי, טסט הרכב יעבור.

אני חושש שהרכבת חיישן החמצן, מסתירה בעיית ניהול מנוע או בעיית מכנית. 4.2% CO שהיו לך זה גבוה מאוד. נכון, כעת המחשב סוגר את הדלק על מנת להפחית את פליטת המזהמים. אך האם יכול להיות שצילינדר בודד היה המקור ל-CO הגבוה מלכתחילה?? תשקול את הפגיעה בביצועי המנוע (במנוע תקול) בעקבות הרכבת החיישן.
ראה את חישן החמצן כאספירין לאדם חולה. זה מעלים את הסימפטומים, אבל לא פותר אותם.

לדוגמא: מנוע הסופה שלי מאוד בלוי, אך מערכות העזר טובות ומטופלות, ואין חיישן חמצן. ערך CO מקסימלי, 3%. ערך CO2 11.8% (אינדיקטור מצויין למנוע תקין) וערך חלקיקי דלק 112PPM (ערך מצויין לרמת דלק נמוכה). מכאן, שלמעט הCO הגבוה, מנוע סופה עובד מצויין גם ללא חישן חמצן. עך כך מעידים שני הערכים האחרים.
עם כל הכבוד למיבחן השנתי, מצדו של הבוחן אתה יכול לבוא עם מנוע גמור, העיקר שלא יפלטו מזהמים (נכון גם לדיזלים). חבל לי שמכוני הרישוי גורמים לאנשים לזרוק סתם כסף. אני חוזר ומדגיש שאין קשר בין CO בסרק לבין CO במאמץ. השבוע יצא לי להחליף ללקוח מאשבת הזרקה + אינג'קטורים (לחדשים) בטנדר דיזל. למחרת הלקוח ניגש לטסט, וראו זה פלא, הוא ניכשל על זיהום אויר.

אני שמח שפתרת את נושא המיבחן השנתי, אך שווה לבדוק הן את ניהול המנוע, והן מערכות עזר. חבל שבגלל מזרק אחד לקוי, וחיישן חמצן, המחשב יסגור את הדלק לשאר הצילינדרים.
בברכת, תיקונים איכותיים.
קיד.

yanivcj
02-10-04, 01:04
אני מסכים עם קיד, כבר בהתחלה כתבתי שניתן לפתור את הבעיה ללא חיבור חיישן חמצן, ואני אוסיף עכשיו שרצוי קודם כל לפתור את הבעיה ללא חיישן חמצן, חיישן החמצן ישפר לאחר הפתרון את צריכת הדלק, אבל חשוב קודם כל לתקן את הבעיה ללא חיישן חמצן, כמו שכתבתי אם אני מגיע עם קרבורטור לכיוון של CO=1.5% בערך, אז אין סיבה בעולם שמנוע ממוחשב עם הזרקה לא יגיע לזה או פחות ללא חיישן חמצן.
אז כמו שכבר אמרו ואני מוסיף, הגורמים שיכולים לגרום לתערובת עשירה.
1. חיישן MAP לא תקין.
2. חיבורי חיישן MAP לא תקינים/מנותקים.
3. צינור ואקום שמחובר לחיישן MAP סתום ולא מעביר ואקום לחיישן MAP.
4. חיישן חום מנוע לא תקין.
5. פלגים - אולי אחד הפלגים לא מכוון או לא תקין.
6. כיסוי מפלג לא תקין
7. רוטור של המפלג לא תקין.
8. לחץ דלק גבוה מדי.
9. מעבר אויר סתום: פילטר אויר סתום, מעבר במנוע צעדים מלוכלך וסתום...
10.מנוע צעדים לא תקין.
בנוסף ל מכשיר 4 גזים כדאי לבדוק עם סקופ הצתה את הניצוץ בכל הצילינדרים.
יניב.

UNIX
02-10-04, 10:46
מה זה לחץ דלק גבוה מדי?
הרי יש צינור עודפים לא? מערכת ההזרקה משתמשת רק במה שהיא צריכה לא?

yanivcj
02-10-04, 14:50
בגדול מע' ההזרקה דורשת לחץ מסוים לעבודה תקינה (כל רכב והלחץ הדרוש לו לפי הוראות יצרן) זה לא כמו בקרבורטור שדלק עודף חוזר דרך צינור העודפים. בהזרקה בגלל הדרישה ללחץ מסוים יש ווסת שמקטין את הלחץ עד לגודל הרצוי, הוא זה שמווסת כמה דלק יחזור למיכל דרך צינור העודפים בהתאם ללחץ הדרוש וללחץ שהמשאבה מספקת.
דוגמה: במע' הזרקה שאתה הרכבת יש גם ווסת שיושב מעל צינורות הכניסה והיציאה של העודפים, המשאבה של הספארי מפתחת בערך 15 PSI והווסת תלוי איך הוא מכוון (טיפ: ניתן לכוון את הווסת במערכת ההזרקה TBI ע"י קיווץ הקפיץ) מוריד את הלחץ, אני כיוונתי אותו אצלי ל 13 PSI, אפשר יותר ואפשר פחות ואז הדלק שנשאר כתוצאה מההפרש חוזר למיכל דרך צינור העודפים.
אותו כנ"ל גם בסופה או כל רכב עם הזרקה, בין אם הוא הזרקה חד נקודתית או רב נקודתית, ההבדלים הם בלחצים של המשאבה ולאיזה לחלץ מוריד הווסת.
יש מיקרים ואני ניתקלתי בהם לא פעם במוסך, שהווסת לא תקין והלחץ במע' גדול מדי או קטן מדי בשל כך.
לכן יש שעון לחץ דלק שבודק לחץ דלק ובהשואה להוראות יצרן רואים אם אתה עומד בתווך שהיצרן הגדיר כתקין.
יניב.

אבראהים מוחמד
05-10-04, 21:31
קראתי בעיון ההערות בענין רמת co בבדיקה והערכים שנזכרו. בזמנו היה לי בסופה92 בעיות של ריח בנזין והחברי באתר הציעו רעיונות לבדיקה. נסיתי בעצמי לפרק מיכל הדלק והצנורות.אך ללא הצלחה. פניתי למכון קרבורטורים בנצרת,שם בצעו ניקוי אנגקטורים והמשיכו בבדיקה,והסתבר כי הצינורות שמחברים מיכל הדלק קרועים,ואלה הוחלפו אך הריח המשיך קצת,ורמת co היתה גבוהה יחסית ולכן הציע הוספת חיישנים אך לבסופ התקין נגדחשמלי המוביל לחוטי המחשב ודרך פלא ירדה רמת co בבדיקה וכמובן הג'יפ נהיה חסכוני יותר,אך החל להשמיע נקישות שסתומים ונהיה חלש יותר. !מה דעתכם !האם זה בריא או האם בכל זאת להתקין או להחליף חיישן.

UNIX
05-10-04, 21:44
מה שעשו אצלך זה בטח להוריד את רמת ה co ע"י נגד שמחובר במקום החיישן חמצן
ובעצם מרמה את המחשב ונותן לו אותות שיוריד את רמת ה co במערכת.
עדיף להתקין חיישן חמצן ,הנגד הזה יכול לפגוע בביצועי המנוע ואפילו במנוע עצמו .

אבראהים מוחמד
05-10-04, 22:03
תודה עבור עצתך. לא ברור לי מה יכול להיות הנזק למונוע מהרכבת נגד.

UNIX
05-10-04, 22:08
המנוע עובד על תערובת ענייה וזה לא בריא
לשסתומים ולעוד דברים שאולי מי שמבין יותר ממני בזה יוכל להרחיב

yanivcj
06-10-04, 08:03
UNIX צודק בנושא הרכבת הנגד.
קודם כל זה באמת מרמה את המחשב ובסך הכל מסדר את רמת הCO בדרך שיקרית.
נתחיל מזה שהמנוע לא עובד נכון בגלל הנתון הזה.
ב. תערובת ענייה גורמת אחריה כמה דברים, פיח בראש המנוע, התחממות גבוהה יותר מהמצב הנורמלי של המנוע, וביזבוז דלק כי גם בתערובת ענייה יש חלקיקי דלק שלא נשרפים.
שוב אני חוזר על מה שאמרתי, יש לתקן לפני חיישן חמצן את פעולת המנוע ולהגיע למצב שבבדיקה 4 גזים הנתונים טובים, לא רק רמת CO אלא גם CO2, HC,02 .
לאחר מכן חיישן חמצן יכול לשפר את צריכת הדלק ולתת למנוע לתקן תערובת על מנת לעבוד עגול עם תערובת יותר מדויקת.
יניב.

אבראהים מוחמד
09-10-04, 23:05
תודה לכם חברי על העצות ושבת שלום .בעל המכון פרק לבקשתי "הנגד"שהרכיב באחד החוטים המובלים לחיישן map והמנוע חזר להיות תקין ללא נקישות.בעל המכון היה ממופתע מהמקצועיות של חברי הפורום,רמת co ירדה ל-0.9 אך הציע לי להתקין חיישן חמצן אורגינלי לטענתו מאחר והתואם לטנתו לא תמיד מוצלח.עלות משוערת בסביבות 700 שח כך שרמת co תרד לחצי.נא הערותיכם לחיישן החמצן ,לענין התואמים ,והמחירים אם ידוע לכם.בעלי המוסכים לעיתים מנצלים מצבים לקליינטים חדשים מתחילים.תודה מראש

יובל48
11-10-04, 20:16
החיישן עצמו עולה בסביבות 380 ש"ח(תוצרת בוש)
תוסיף לזה פתיחת חור בצינור הפליטה והלחמת אום,
התקנה וחיבור החיישן.
לי עלה כל הסיפור 600 ש"ח.
יובל

-->