PDA

צפייה בגרסה מלאה : מכפיל כח

מדברי
29-06-10, 23:25
מה זה מכפיל כח ואיך משתמשים בזה?

mik_l86
29-06-10, 23:34
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=25291&stc=1&d=1277843565

מכפיל כח הוא "גלגלת" שמתחברת לעצם בשטח, הכבל של הכננת עובר דרך הגלגלת וחוזר ומתחבר לאוזן בג'יפ, ככה אתה משיג מהירות חילוץ נמוכה יותר (פי שתיים) וכח כננת כפול.

sos4u
29-06-10, 23:37
כשמו כן הוא.

גלגלת שדרכה מעבירים את כבל הגרירה.
יכול לשמש גם כמשנה כיוון לאו דווקא מכפיל כח. תלוי איפה ממקמים אותו.

אם הכבלים מקבילים תקבל "מכפיל כח" ....

mik_l86
29-06-10, 23:42
בקישור יש סירטוט יותר טוב משלי

http://www.e-shetach.co.il/pl_product~8snatchjeepolog~34~0.htm

אני מניח שגם מפה באה השאלה... 8)

yoni_0000
29-06-10, 23:44
עם גלגלת אפשר לעשות אין סוף דברים ולכתוב ספר שלם...
גלגלת בגדול משמשת להגדלה, ולרוב (תלוי בזוויות) להכפלת כוח המשיכה (בין אם המושך הוא כננת או בין אם הוא רכב אחר), המופעל על המחולץ בזמן בחילוץ.
בנוסף היא יכולה לשמש לשינוי כיוון המשיכה של המחלץ או המחולץ..
הגלגלת מפחיתה עומסים על כל שרשרת החילוץ (כננת, אוזני חילוץ, שאקלים, כבל כננת רצועות וכו') וכתוצאה מכך היא יותר בטיחותית לשימוש מסתם משיכה פשוטה.
אם לא מחלצים בעזרת כננת אלא בעזרת רכב אחר, הגלגלת צריכה להיות מחוברת לעוגן.
כל זה באמת ובאמת על קצה המזלג... ממליץ על מדריך החילוצים של אבירם ברקאי בשביל להבין את הפוטנציאל בגלגלת...

מדברי
29-06-10, 23:58
לא, לא ראיתי את ההסבר הזה באיש שטח אחרת לא הייתי שואל. השימוש בגלגלת מוכר מפיזיקה תיכונית וברור מאד. תודה רבה. ניר

asafk
30-06-10, 00:00
"מכפיל כח" בהקשר של חילוץ עם כננת, כאמור, הוא גלגלת.
שיעור פיזיקה קצרצר - משוואת כוחות משני צידי הגלגלת, אומרת שהכוח בשני הצדדים שווה - כלומר הכוח על הצד בו יש עיגון בודד שווה לסכום הכוחות בצד בו יש שני כבלים- הצד של הג'יפ. מתוך זה שהמתיחות על הכבל שווה לכל ארכו, מבינים שהכוח בכל כבל בצד של הג'יפ שווה. אם הכוח באחד מהכבלים הוא כוח המשיכה של הכננת - נגיד P , אז גם בכבל ש"חוזר" לג'יפ יש כוח P. והמשמעות היא שבצד של העיגון יש 2P. כלומר כוח כפול מהכוח של הגלגלת. זה בתאוריה, ולגלגלת יש חיכוך שמוריד קצת את הסכום, אבל זה העקרון.

(בשיעור הבא - מערכת Z להכפלה פי 3 של כוח החילוץ)

אסף.

yoni_0000
30-06-10, 00:14
(בשיעור הבא - מערכת Z להכפלה פי 3 של כוח החילוץ)

אסף.

על מערכת שמעלה בריבוע שמעת..? כי גם כזאת יש לי 8-)

מדברי
30-06-10, 10:15
בריבוע לא שמעתי..נראה לי שהתבדחת לא?
הפיזיקה ברורה. איך מעגנים את ה"מכפיל כח" ול -מה?

כמו כן, למה לא קוראים לזה גלגלת? ולמה למחזיר שמן לא קוראים אטם?:o

yoni_0000
30-06-10, 10:57
כשמתמשים בכננת, זה לא משנה לאן מחוברת הגלגלת, כל עוד הקטע האחרון של הכבל מחובר לרכב המחלץ או המחולץ.
כשלא משתמשים בכננת הקטע הקטע האחרון בכבל חייב להתחבר לעוגן, אחרת אין רווח של כוח.
מחברים את הגלגלת עם כל שאקל.. לא מסובך מדי..

והאמת שלא התבדחתי. ראה תרשים..

כל צבע הוא כבל נפרד (הירוק הוא הכבל של הכננת), וככה, כל גלגלת מעלה את כוח המשיכה בריבוע. במקרה זה: 4 גלגלות, כלומר שכוח המשיכה של הכננת גדול פי 16 (!).
בתיאוריה הכל טוב ויפה.. אבל במציאות זאת מערכת שדורשת כבלים נוספים באורכים מתאימים, וגם כאן הרווח הוא לא פי 16, מפני שהזוויות לא מושלמות. בנוסף קשה לי לחשוב על רכב שהנקודות ריתום שלו חזקות מספיק בשביל לעמוד בכוח כלכך גדול..שלא נדבר על הכבלים ועל הגלגלות עצמן.

נחמד בתיאוריה, אבל לא נראה לי כלכך מעשי..

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=25296&stc=1&d=1277884643

מדברי
30-06-10, 11:08
הציור מובן אבל מה שכתבת לא נכון. הכח לא עולה בריבוע הוא פשוט מוכפל כל הזמן ב-2. כך שאחרי ארבע כאלה יוצא שזה הכח כפול 2 בחזקת 4 שזה 16. אבל הכח עצמו תמיד מוכפל ולא עולה בחזקה ריבועית או אחרת.

הנוסחא אם אני לא טועה היא :

F=f*2^n

^ - חזקה
f-הכח הראשי - של הכננת
n -מספר הגלגלות שמעוגנות בדיוק איך שציירת
F - הכח המתקבל בקצה (המשיכה)

yoni_0000
30-06-10, 11:22
אופס.. נכון. צודק אתה.

mik_l86
30-06-10, 12:03
ועכשיו תיזכר במכשיר כושר שלך ובכמות המשקולות שאתה מרים :rolleyes:

ח.שמואל
30-06-10, 21:30
ועכשיו תיזכר במכשיר כושר שלך ובכמות המשקולות שאתה מרים :rolleyes:

או במספרי גיזום של "וולף" שחותכות ענף בקוטר 3 ס"מ במשיכת כבל כאילו מדובר בקיסם.

whisky
04-07-10, 12:40
לפי זכרוני, יש דרך להכפיל יותר, אני רק לא סגור עליה.

האם הדרך המצוירת כאן למטה שווה לכוחות המופעלים בציור המתואר בתגובה של יוני

אם זכרוני אינו מטעה אותי, יש הבדל, אם אף אחד לא ייתן את התשובה, אז אחפש אותה ואחזיר תשובה.

יריב

אביעד פ.
04-07-10, 13:15
מכפיל כוח, כפי שנקרא אצלנו בשפת הג'יפאים,
זה בעצם אלמנט של חלק מתורה שלמה של מכניקה פיזיקלית שנקראת רווח כוח.

משתמשים בערכות רווח כוח בימאות (בשפה שלהם למשל, קוראים לזה בלנקה), בטיפוס הרים, בשינוע, במנופים (בכל מנוף חשמלי שאתם רואים יש מערכת רווח כוח!), בהוצאת מנוע מרכב (בעזרת ערכת רווח כוח עם שרשראות) ובעוד עשרות שימושים שונים.

פשוט ריתום של חוקי הפיסיקה לטובתנו.

ניתן לקרוא בפירוט וללמוד שיטות שונות להכפלה, שילוש, העלה באופן מעריכי ועוד בקישור הבא (http://wiki.imga.org.il/index.php?title=%D7%A8%D7%95%D7%95%D7%97 %D7%99_%D7%9B%D7%95%D7%97#.D7.9E.D7.A2.D 7.A8.D7.9B.D7.AA_Z).

למי שמחפש הסברים הרבה יותר פשוטים אפשר לקרוא את הקישור הזה (http://cgate.co.il/seamanship/galgilot.htm).

ולידע כללי, בעזרת מערכת רווח כוח של 2 גלגלות בכל צד (פי 16) בנאדם ממוצע מושך ספינה עם דחי של 450 טון. בקלות!

יקיר גרין
04-07-10, 15:40
הגלגלת מפחיתה עומסים על כל שרשרת החילוץ (כננת, אוזני חילוץ, שאקלים, כבל כננת רצועות וכו') וכתוצאה מכך היא יותר בטיחותית לשימוש מסתם משיכה פשוטה.
כמעט מדוייק ... נקודת העיגון שאליה מתחברת הגלגלת חווה את מלא הכח (פי 2 בערך מנקודת העיגון ברכב המושך) והיא עדיין עלולה לקרוס, ולשלוח את הגלגלת (עם הכבל) לתוך החלון של הרכב המושך ... עדיין צריך להזהר מאוד בשימוש ...

ItayWitzer
04-07-10, 18:27
ולידע כללי, בעזרת מערכת רווח כוח של 2 גלגלות בכל צד (פי 16) בנאדם ממוצע מושך ספינה עם דחי של 450 טון. בקלות!

אביעד,
כל מה שאמרת נכון (אבל איך תגיע לפי 16?), אבל שכחת להתחשב בחיכוך הגלגלות.
אחרי הוספת כמה גלגלות, החיכוך יהיה כל כך גבוה שלא תרוויח יותר כוח.

בנוסף, העומס על נק' העיגון שלך יהיה מטורף במכפיל 16 של 450 טון

:)

מדברי
04-07-10, 19:39
חברים , הנושא גלש לגמרי מהכוונה של השאלה שלי :)

ברגע שהבנתי שזה גלגלת, הבנתי את הפיזיקה שמאחורי זה והכפלת הכוחות במקדם אי זוגי וזוגי (אי אפשר על ידי מערכת כזו להעלות כח בחזקה) רק להכפיל אותו בקבועים.

הבנתי גם שאת הגלגלת רותמים לג'יפ המחלץ והמחולץ בעזרת שאקל. מישהו יכול לשלוח לי תמונה של חילוץ כזה?

האם ברוב החילוצים משתמשים בגלגלת אחת? שתיים? האם הכבלים יעמדו בעומס אם מתווספים מכפילי כח?

תודה
ניר

Pilon
04-07-10, 20:25
חברים , הנושא גלש לגמרי מהכוונה של השאלה שלי :)

ברגע שהבנתי שזה גלגלת, הבנתי את הפיזיקה שמאחורי זה והכפלת הכוחות במקדם אי זוגי וזוגי (אי אפשר על ידי מערכת כזו להעלות כח בחזקה) רק להכפיל אותו בקבועים.

הבנתי גם שאת הגלגלת רותמים לג'יפ המחלץ והמחולץ בעזרת שאקל. מישהו יכול לשלוח לי תמונה של חילוץ כזה?

האם ברוב החילוצים משתמשים בגלגלת אחת? שתיים? האם הכבלים יעמדו בעומס אם מתווספים מכפילי כח?

תודה
ניר

ניר, חפש ביו טיוב snatch block. יש לא מעט סרטי חילוצים עם כננת ומכפילי כח.

מדברי
04-07-10, 20:35
תודה פילון

-->