PDA

צפייה בגרסה מלאה : טורבו או סופר צ'ארג'ר?

דורון מנור
18-09-04, 09:15
למרות קבלת הפנים הצוננת, אני מנסה שוב.

כל מי שדיברתי איתו מציין אחת משתי האופציות הבאות, אבל לא נותן לי מספיק מידע על יתרונות וחסרונות, ומה צריך לעשות מבחינת שינויים במחשב (אם בכלל).

יש למישהו השגות?

asafk
18-09-04, 21:56
בד"כ השיפור המשמעותי למנוע הזה הוא בנייתו מחדש כ4.6.
למנוע בתצורתו המקורית קיים מחשב לתוספת כוח:
http://www.tenaflyjeepmoparparts.com/elconmodjeep.html
והמודול הזה של ג'ט (שנחשב מעולה, וטוב גם לעכברי הסלעים- יודע לתת מומנט בטורים נמוכים או גבוהים לפי בחירה, על ידי שינוי מפת ההזרקה):
http://jetperformance.carshopinc.com/product_info.php/products_id/31366/90015S
יש קיט הצתה כמו זה:
http://www.performancedistributors.com/jeep4.0.htm
ויש כמובן שיפורי מערכת פליטה ויניקה.

אבל אין אף מוצר שמיועד למנוע הזה בתחום הגידוש. לא טורבו ולא מגדש על.

הנה עוד אתר שיעניין אותך:
http://www.mopartsracing.com/

אסף.

דרור ברלי
19-09-04, 01:13
דווקא יש איזו חברה אמריקאית שמוכרת מגדשי על למנוע 4.0 של קרייזלר והם מצהירים על מספרים די מרשימים(על הנייר ולפי מה שהם כותבים) משהו כמו 295 כ"ס, אם אני לא טועה.
אני די מסופק אם המנוע יחזיק מעמד.
אני אנסה לחפש את הקישור.

דרור ברלי
19-09-04, 01:22
חפש בגוגל תחת הערך supercharger for jeep 4.0l motor או משהו כזה, וייפתחו לך המון, אבל המון קישורים... מדברים שם על נתונים פנטסטיים, ומחירים של אלפי דולרים...

נמרוד
19-09-04, 18:39
סופר-צ'רג'רים יש כמו שדרור כתב. בטיול שלנו במואב התחברתי קצת עם הבעלים של הTJ הזה, רופא עיניים בשם לארי. יש שם סופר-צ'רגר, אני מנסה לשחזר במוח את הפרטים, אבל זה קיט בולט-און, זה בטוח. מדובר בTJ בנוי כולו מקיטים, מה נקרא שפוך-כספך-לגויים.
http://www.jeepolog.com/images/ejs2002_pics/TTH_larry.jpg

דורון מנור
19-09-04, 20:37
נמרוד ואסף, מה עדיף טורבו או סופרצ'רגר?

asafk
19-09-04, 21:08
בטורבו, יהיה לחץ הגדשה כשיהיה לחץ גזי פליטה- בטורים גבוהים. בסופרצ'רג'ר הלחץ נבנה כבר מסל"ד סרק- הוא מסתובב עם המנוע.
מה יותר טוב לך? לא יודע.

אסף.

דורון מנור
19-09-04, 21:53
מה יותר פשוט?
מה ניתן להגיע ליותר מומנט והספק?
מה יותר אמין?

נמרוד
19-09-04, 23:55
מה יותר פשוט?
מה ניתן להגיע ליותר מומנט והספק?
מה יותר אמין?

שניהם לא פשוטים. בתור הסבה לא מקורית, אני מניח שסופרצ'רג'ר זה משהו יותר פשוט מטורבו - אין התערבות במערכת הפליטה, אין טורבינה שצריכה לעמוד בטמפרטורות גבוהות מאד, ועוד.

אין לי תשובה ברורה. יש מקומות שבהם מקריבים הכל, אבל הכל למען כל פירור נוסף של הספק - מרוצי דראג - סופרצ'רג'רים שולטים. ברוב סוגי המרוצים האחרים, מנועי טורבו שולטים אלא אם הם אסורים על פי תקנות.

לגבי אמינות - תבין משהו עקרוני. אם אתה מגדיש משמעותית מנוע שלא נבנה לכך, אתה מקצר את אורך החיים בצורה קיצונית. מי שאומר לך אחרת משקר.

תבין עוד משהו - אם אתה לא מדבר באויר, ורוצה באמת להגדיש את מנוע הסופה שלך, אתה צריך לחפש קיטים בולט-און כמה שיותר מוכחים וותיקים. אחרת חבל על הזמן שלך. עצם השאלה וסגנון הניסוח שלה מצביעים על זה שאין לך את הכישורים לבצע הסבה כזאת ביד חופשית (זה לא ירידה, אם היית יודע לא היית שואל שאלות, היית עונה עליהן).

דורון מנור
20-09-04, 00:34
אני יודע שאני לא יודע.
בגלל זה אני מחפש מישהו שכן.

לגבי שאר התשובה שלך, חשבתי שהטורבו יותר יעיל בגלל שהוא משתמש באנרגיה מבוזבזת, לא?

נמרוד
20-09-04, 00:38
אני יודע שאני לא יודע.
בגלל זה אני מחפש מישהו שכן.

לגבי שאר התשובה שלך, חשבתי שהטורבו יותר יעיל בגלל שהוא משתמש באנרגיה מבוזבזת, לא?

לא שאלת מי יותר יעיל. אין קשר בין יעילות להספק גבוה.

דורון מנור
20-09-04, 18:41
את זה לא הבנתי.
תסביר לי בבקשה.

קיד
20-09-04, 22:35
בקצרה,
מגדש טורבו, מנצל הספק מבוזבז, הקיים בגזי הפליטה. יתרונו העיקרי, אינו דורש מקור הספק. חסרונו הגדול, ספיקת הגדישה מוגבלת ברצועת סל"ד צרה, וחסרת לינאריות.

מגדש מכני (סופרצארג'אר) זקוק להספק מגל הארכובה על מנת לייצר גידוש. חסרונו העיקרי, דורש הספק רב להפעלתו. יתרונו הגדול, ניתן לגדוש המון :!: אויר באופן זמין ואפקטבי בכל רצועת הסל"ד.
בברכה,
קיד.

נמרוד
21-09-04, 16:33
ליעילות יש הרבה הגדרות - אבל המקובלת ביותר בהקשר שלנו היא כמות ההספק שהמנוע מסוגל להפיק מכל גרם של דלק. אפשר לומר שיעילות = "חסכוניות". אין לזה קשר לכמות ההספק הכוללת שהמנוע מוציא, שזה אם אני לא טועה מה שמעניין אותך. לא ממש אכפת לך שצריכת הדלק תעלה.

דורון מנור
21-09-04, 20:40
1. לא אכפת לי.
2. פגשתי היום במקרה את אמיר, אני חושב שעליו דברת. הסביר לי המון דברים אבל בעקר התבלבלתי. הוא באמת מבין כמו שזה נראה?

elitkh
21-09-04, 22:11
אני לא מתיימר להבין הרבה בשיפורי מנועים אבל...
לדעתי יהיה פשוט הרבה ויתר להחליף את המנוע למנועV6 או V8 מרכב אמריקאי כל שהוא.
המננוע בגרסתו הסטנדרטית חזק הרבה יותר ממנוע סופה ומהווה פלטפורמה טובה יותר ופשוטה יותר לשיפורים.
אני מניח שניתן למצוא לא מעט קיטים "בולט און" למנוע מסוג זה-קיטים שנוסו בהצלחה והוכחו כמוצלחים.
כמו כן אני מניח שזה יהיה גם זול יותר בסופו של דבר.
לגבי טורבו או סופר צ'רג'ר-למיטב ידיעתי ניתן להגיע ללחצי דחיבה גבוהים יותר עם טורבו צ'רג'ר החל מטורים נמוכים יחסית השאלה העיקרית היא האם המנוע מתוכנן לשאת עומסים שיתפתחו בעקבות גדישה כזאת.
בכל אופן-שום צורה של גדישה אינה טריוויאלית וגוררת אחריה שינויים בכל מערכת ההזרקה -ותוכנת המחשב.
שיהיה בהצלחה
אלי

asafk
21-09-04, 22:36
הוא באמת מבין כמו שזה נראה?

כן.

אסף.

דורון מנור
22-09-04, 11:09
הבוקר אמיר התקין לי איזה מעגל אלקטרוני ברכב, משהו עם חלוקת דלק, הרכב מגיב אחרת לגמרי.
לגבי הטורבו הוא הראה לי מגדש על שבנוי כמו טורבו (יש לו המון הפתעות במחסן...) הוא אמר שיש אפשרות להרכיב את זה על הרכב ואני יכול לטפל בגדישה של עד חצי באר ללא שינויים מרחיקי לכת בניהול המנוע. נראה הגיוני?

asafk
22-09-04, 11:33
בהחלט הגיוני. גדישה נותנת יותר כוח. ניהול המנוע מספיק פרימיטיבי בשביל שהוא לא יופרע יותר מדי.

בכל מקרה- אם עדיין לא הבנת- הסופה שלך תישלח לדינמומטר ותהיה כתבה מכובדת בג'יפולוג על שיפורי מנוע מרחיקי הלכת שיהיו בסופה שלך.
תיכנס לכתבה בחלק הטכני של האתר על שיפורי מנוע (קלים ופשוטים) לסופה.

אסף.

דורון מנור
22-09-04, 20:41
קראתי. אני מבין שזה מוצר של אמיר, למה הוא לא הציע לי אחד? בכל מקרה יש לי עוד שאלה, הוא אומר שעדיף לרכב שמטרתו להאיץ מהר להיות אוטומטי אני טוען שידני עדיף. מי צודק?

asafk
22-09-04, 21:34
גיר אוטומטי שבנוי לזה ומכוייל להאצות- יהיה יותר מהיר, כי הוא לא מאבד זמן בין ההילוכים, וכי בתחילת כל הילוך יש הגברת מומנט גדולה מאוד על ידי הממיר.
(חפש בגוגל חומר על STALL SPEED בכלי רכב למירוצים, אז תוכל להבין למה אני מתכוון כשאני אומר מכויל להאצות )

אסף.

אביב
22-09-04, 22:14
אסף,

אני צריך לצחצח את הדינמומטר?

asafk
22-09-04, 22:16
:D :D :D :D :D

דורון מנור
22-09-04, 23:20
לא הבנתי עשיתי משהו מצחיק?

asafk
22-09-04, 23:32
לא, דורון... זה היה מכוון לאביב. הוא יודע למה.

אסף.

-->