PDA

צפייה בגרסה מלאה : מנתקים למוט מייצב סופה

omri_t
16-07-10, 21:45
החלטתי שאני מעדיף להשקיע 99$ בדלק לסופה- ולבנות לבד מנתקים למוט מייצב.
קראתי את המדריך המצויין הנ"ל:
http://www.jeepolog.com/232.html

על פניו פתרון קל, פשוט וזול אבל יש כמה דברים שאיני בטוח לגביהם:

במידה ומנתקים את הנ"ל בשטח- המוט לא נופל על הסרן?
ומה לגבי המנתקים עצמם הם לא נתקעים במכשולים ומפריעים?

הבנתי שטיפה קשה לחבר חזרה את הנל לאחר טיול- יש דרך כלשהי לבנות את הנ"ל כך שיקל על החיבור?

ומה לגבי רעשים ותקתוקים כתוצאה מחופש במנתקים? איך מתגברים על זה?

חיבור האבטחה "R" מספיק חזק כדי לא להיגזר לאור מאמצים?

כמובן, כל עזרה ושיפור בתיכנון- יתקבלו בברכה!

תודה!

אמנון
16-07-10, 22:20
אהלן עומרי,

כמי שכתב את המדריך לפני ארבע ומשהו שנים, אלו התשובות שלי;

מה קורה עם הרכיבים לאחר הניתוק? אצלי בג'יפ, המוט המקשר שנשאר על התושבת שלו למטה והמוט המייצב עצמו עם המקשר שנשאר מחובר עליו, מהודקים בתושבות הגומי שלהם, לפי האפיצות המקורית, עם תותב הגומי שמוכר בצורת "שעון חול", וכך גם המייצב עצמו עם התושבות שלו. אני פשוט מרים אם המייצב כלפי מעלה ומיישר את המקשרים שלו אופקית. הוא לא נופל על הסרן מהחיכוך שלו עם תושבות הגומי הלחוצות טבעית. עם המקשר התחתון אין בעיה.
כל הרכיבים לא הפריעו לי מעולם והמערכת מורכבת כמו שמתואר בכתבה מאז ועד היום ללא שינוי שהוא. בכל זאת אם מרגישים צורך, ניתן לעגן את המוט המייצב מעלה עם גומיית בנג'ו או כל פתרון עיגון אחר, עדיף גמיש.

אכן, קשה לחבר חזרה את המייצב לאחר עבודת המתלה, רק כאשר הרכב לא על משטח מפולס, קרי, אספלט. אם הג'יפ על אספלט או כורכר מהודק מאוזן, מורידים חזרה את המוט ואת המקשרים שלו אנכית, ומחברים. בדר"כ צד אחד דוחפים למטה מעט, אין בעיה. עניין של שניות בודדות.

לגבי רעש ותקתוקים, אותו סיפור עם אפיצות הגומי כמקור, כפי שתוכן הרכב. אין רעשים כלל וגם לא תנועה. בוודאות לאחר נסיון רב.

פין ה-R שלי לא נגזר או התעוות, גם בהצלבות קיצוניות, והוא ישר כביום שהורכב לראשונה.
אני מזכיר פה שוב שמיקום החור שקדחתי לו הוא ב-90 מעלות לכיוון הנסיעה ולא כך רציתי. יש לשים לב לטעות, כפי שצינתי בכתבה.

זה היה הפרויקט הראשון שלי על הג'יפ, ומאז עברתי הרבה תכנונים וביצועים. מה הייתי משנה? חוץ מטעות הקידוח שציינתי מעלה, אולי הייתי מקפיד על צינור בעל עובי דופן רצוי (קרי, 3 מ"מ לערך) ולא את הפתרון המאולתר שביצעתי במקור. אבל הקונספט, יישאר זהה. אם מפריע לך קוטר הפין המאבטח, ניתן לחתוך את המוט המקשר לגמרי ולהשאיר רק את העיניים (תושבות "שעון החול") וליישם פתרון עם צינור בתוך צינור עם עובי דופן גדול יותר, ובכך לאפשר קידוח בעל קוטר גדול יותר למען פין אבטחה גדול יותר. מנסיוני, אין צורך.

מה שכן ניתן לעשות הוא לקצר את אורך הפין שנכנס לתוך הצינור, כך שלא יהיה חלק ארוך שנכנס לתוך הצינור, ובכך להקל על הכנסת החלקים בהרכבה. חשוב לשמור על האורך המקורי של המקשר או להאריך בהתאם להגבהת הרכב, אם יש כזו.

אפנה אותך לפתרונות של JKS, המקורי שלהם הוא אותו הקונספט שלי עם ההבדל שציינתי מעלה בנוגע לקוטר המוט המקשר.
הפתרון הנוסף שלהם הוא החדש יותר וכנראה העדיף, של ניתוק מציר הבורג ולא באמצע המוט.
אני מניח שהחיבור של כזה פתרון יהיה קל יותר.
אני אישית לא הייתי טורח. רק מוצא צינור בעל קוטר פנימי של המוט המקשר המקורי ועובי דופן 3 מ"מ, וסוגר עניין.

הראשון - http://store.jksmfg.com/merchant2/merchant.mvc?Screen=QDISC&Store_Code=JKS01&Category_Code=Swaybar_Disconnects

השני - http://store.jksmfg.com/merchant2/merchant.mvc?Screen=QRDISC&Store_Code=JKS01&Category_Code=Swaybar_Disconnects

אשמח לשאלות נוספות.

אמנון.

סופת המדבר
17-07-10, 13:38
אצלי יש ניתוק כמו בקישור הראשון
נכון זה קצת בעיה שמנתקים גם קשה להחזיר אבל מכניסים צד אחד ואז מרימים עם ג'ק
את הצד השני אבל זה נקרא 'ניתוק מהיר' אבל לא 'חיבור מהיר' :)
וגם רק שהגומיות שתופסות את המוט לשלדה רק שהם חדשות אז הם מצליחות להחזיק את
המוט למעלה שהם טיפה ישנות אז המוט כל פעם נופל וחייב לקשור אותו לשלדה (אזיקון או איזה גומיה)

אמנון אם הבנתי נכון אז קדחת את החורים מהצד של המוט
ככה שאם אתה רוצה לנתק אז צריך להכניס את היד בין הגלגל לבין המוט ולמשוך..?
ככה זה אצלי וזה לא כלכך נוח כי תמיד שמושכים עם טיפה כח ואז הפין יוצא
תמיד היד עפה ואתה מקבל מכה מהגלגל\ תפוחים וכו'...
לא כלכך נוח אבל ככה קניתי את הגיפ.. לדעתי אם הפין היה מכיוון קדימהאז יותר נוח להוציא ולהכניס

בהזדמות אני יקח 4 עיינים של בולמים ישנים ואני רוצה לבנות מוטות חדשים
חשבתי על מוטות שיהיו באורך של בערך 20-25 ס'מ (רצוי שהמוט קישור יהיה ב180 מעלות ולא בשיפוע כל שהוא)
ושגם הצינור החיצוני וגם הפנימי יהיו באותו אורך (נגיד 25 ס'מ)
והם יכנסו אחד בשני לכל האורך
ואז שמוציאים את הפין הם יהיו חופשיים אבל עדיין יהיו אחד בתוך השני (זכר ונקבה)
ואז בישביל להחזיר הם כבר אחד בשני רק צריך לכוון את החורים
רק אני צריך לבדוק מה ההפרש\המהלך מתלה בין הגלגלים בהצלבה אם המוט לא יצא אחד מהשני

הפיתרון של הקישור השני גם נראה טוב אבל הבעיה שאם תופסים את המוטות רק עם הפין
אז אין לחץ על הגומיות (השעון חול) ואז יכול להתחיל חופשים

-->