PDA

צפייה בגרסה מלאה : בניית הגגון המושלם. צריך עצה לגבי החיבור לגג

magnum1
21-07-10, 09:03
לאחרונה בוער בי הצורך לבנות גגון לפאג'רו( הארוך) שלי, והחלטתי לקחת את הנושא ברצינות. משיקולי תקציב+ יכולות טכניות, החלטתי לבחור לעבוד בברזל( אולי יום אחד אב הטיפוס ישוכפל לאלומיניום...) ומאז אני מנסה לאסוף וללמוד כמה שיותר חומר תיאורטי+ תמונות.
כמובן שקראתי כאן את הכתבה המצויינת של נמרוד ,שסיפר על בניית הגגון לצירוקי שלו. אבל אני הייתי רוצה לנסות לקפוץ אפילו עוד מדרגה אחת מעל.
אחד הדברים שמטרידים אותי הוא נושא חיבור/הצמדת הרגליים לרכב. נמרוד כתב: "הידוק אופקי בלבד לרגל השטוחה של הגגון לא מספק, לא בתיאוריה ולא בפועל. אחרי יומיים בשטח, הרגליים משתחררות - ניסיתי."
אני לקחתי את עצתו, והתחלתי לחפש פתרונות טובים יותר. להפתעתי, גם באינטרנט, וגם בכבישי ישראל, ראיתי לא מעט גגונים שאכן מסתמכים רק על גיבור אופקי, כלומר- לא בהכרח יוצרים לחץ אנכי בעזרת בורג ( או כל אמצעי אחר). חלקם היו סתם פרייבטים ומוניות, אבל חלקם היו רכבי שטח מכובדים( פטרול שחור יפיפה שחנה באריאל,מצ"בתמונה...ועוד).
שאלתי לחברי הפורום היא: האם מניסונכם, נמרוד צודק לחלוטין( מצאתי לי על מי לערער...) או שאולי בעזרת חיבור אופקי רציני של בורג (או שניים) מאסיבי, שכמובן יותקן על רגל מאסיבית, יש סיכוי ליצור חיבור אופקי רציני, שיעמוד בטלטלות השטח לאורך זמן?
* רק אציין שאני אמנם לא מתכוון לשאת משקלים גדולים על הגגון, אבל אין לי כוונה להתפשר על פתרון ביניים. אני באמת רוצה לבנות גגון לא פחות ממעולה. אולי באמת יום אחד אשכפל אותו באלומיניום ואמכור במיליונים... :-)
מאוד אודה על תשובות, ואפילו תמונות למי שיש רעיונות מעניינים.
תודה מראש,
אילן.

bizon
21-07-10, 09:23
במידה ויש לך מסילה כמו בפטרול לך פשוט על מה שיש אצלו לא ניראה שהגגון הזה יזוז בקרוב ניראה דיי מאסיבי אני רואה את הפטרול הזה כל יום אחד היפים

מור

amirk
21-07-10, 12:13
בניתי עבור עצמי כבר יותר מגגון אחד. בכל הפעמים השתמשתי ב "חיבור אופקי בלבד". זה עובד מצויין.
כרגע מורכב אצלי גגון מלא שסוחב משקלים גבוהים (לצערי). לא משתחרר ולא זז.

אם נותנים לאוזן החובקת את הגגון למסילה כיפוף קל כלפי מעלה, אז בעת הידיוק הבורג האופקי הגגון למעשה נצמד למסילה.

בנוסף, תשקול שימוש במפזר לחץ.

אמיר

נמרוד
21-07-10, 13:24
העיקר שאתה מבין את הכוונה שלי... אם יוצרים את העסק ככה שהבורג בזוית מסוימת כלפי מטה, נוצר באופן טבעי גם רכיב הכח האנכי. שים לב לחיבור הגגונים הסטנדרטיים של "אריה גגונים" וכדומה, זה בדיוק הרעיון.

לא מזמן היה כאן שרשור בנושא גגון לצ'רוקי (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=44594) ובו הראו כמה פתרונות קנויים מצויינים עבור רגליים, בינהם זה שנראה לי מצויין ומחיר לא רע:

http://www.offroadunlimited.com/orustore/pc/catalog/HDSl.JPG

אני מתכוון לבחור בפתרון זה או דומה בגגון הבא שלי.

magnum1
21-07-10, 13:37
תודה על התגובות.
אני מכיר חלק מהפתרונות של אריה, אבל האמת שאני לא מתכוון למשהו דומה להם. אולי אשמע בעצתו של אמיר ואתן לאוזן (החובקת את ההגגון מלמטה) כיפוף קטן, ע"מ שזה יפעיל לחץ כשלהו.. אבל אני (בינתיים) מתעקש שהבורג יהיה אופקי לגמרי, ולא יפעיל שום לחץ מבחינה הסגירה שלו בכיוון אנכי.
האם אני טועה?
כמובן שאני מתכוון להשתמש בברגים רציניים, וגם בברזל עבה מספיק, ע"מ שהם יוכלו לעמוד בעומס ולא להתעוות.

amirk
21-07-10, 13:57
נראה אחלה הדיפנדר הזה.
מה גם שעפי השרטוט באתר הפלח שמתחבר לעריסה מתפרק. כך ניתן להתאים לכל גגון.

idanw
21-07-10, 16:17
עכשיו אני נזכר שהבטחתי לך תמונה.

זה המצב אצלי, כבר מעל שנתיים, וזה עומד בזעזועים קשים, לא הייתי צריך לחזק מעולם.

עידן

shachar
21-07-10, 16:30
אחת הטעויות שעשיתי בבנית הגגון שלי הייתה לחשוב לחבר כמו עידן.

תיקון הטעון היה על ידי חיבור זוית 90 לבורג האנכי ופלאח מכופף S שנכנס מתחת למרזב ונמתח עם שני ברגים מעלה לזוית שהוזכרה.

צילומים בערב.

למרות שאני נוסע כך שנתיים עוד לא הבאתי את עצמי לקרוא לחיבור הזה סופי.

אחד הרעיונות היו לשים אקסנטר בבורג האופקי כך יתהיה האפשרות לסובבו לפני ההידוק למתיחה אנכית.

reuvenk
22-07-10, 09:16
אצלי ברכב הקודם היה חיבור עם בורג באלכסון שנתן חיזוק גם אופקי וגם אנכי.
היה קדח ברגל והאום היה מרותך באלכסון.
אין לי תמונה כי הרכב כבר לא אצלי.

פהושם
22-07-10, 11:06
לדעתי האישית, האלמנט שיש לו הכי הרבה משקל זה המשקל :).
אצלי, גגון טולה מקורי עמד במקומו זמן רב מאוד בצורה נהדרת.

יום אחד, בטיול במדבר, אחרי נסיעה של יום שלם עם הרבה משקל על הגג (טעות חמורה), המרזב התעקם והגגון עף אחרונית....

מסקנה: לא תמיד המחבר לגגון יהיה נקודת הכשל, הגגון של טולה למי שלא מכיר עשוי אלומיניום עם חיפוי פלסטיק - ממש גגון מרגרינה, ולמרות זאת, הכשל היה דווקא במרזב של הרכב....

Gilad
22-07-10, 13:01
אם אתה הולך לשאת משקלים יחדית גבוהים על הגגון גם בשטח אתה חייב קיבוע איכותי שלו למרזבים.
לך על 3-4 רגליים בכל צד (אם הגגון לכל אורך הגג) כאשר בתחתית של כל רגל נמצא מפזר לחץ באורך של כ-15-20 ס"מ (פשוט פלאח אופקי שיפזר את העומס על המרזב).
החיבור חייב לדעתי האישית להיות בעל עלמנט אנכי כדי להדק אותו היטב על המרזב, אחרת נראה שאתה חייב למרכז את שני חלקי הרגל לטובת הבורג - מה שיבטיח או חופש ביחס למרזב או יצריך כוחות על כדי לעשות זאת הדוק.

בהצלחה

magnum1
23-07-10, 17:06
שוב תודה על התגובות.
למרות שנכתבו כאן תגובות שונות( שחלקן אף סותרות), אני מניח שאם אכן ברצוני ליצור גגון רציני וללא פשרות, אאלץ ליצור גם הידוק אנכי.
למרות שזה קצת מסבך אותי טכנית, אני אמשיך לחשוב על זה עד שבסוף-אמצא את הפתרון המושלם, או משהו קרוב ...
במידה ויש למישהו תמונות מענינות בנושא - אשמח לראות.
אני מקווה שבקרוב אצא לדרך, ואז כמובן אעלה תמונות.
נשתמע.

shlomomos1
23-07-10, 19:36
אני מצטרף לדעת אלו שתומכים בהידוק אנכי, יש חשש שהידוק אופקי בלבד יתרופף. וגגון שעף בכביש יכול להיות דבר מאוד מסוכן למי שמאחוריך.

מצ"ב תמונות של הגגון שייצרתי, עם דיסק ורתכת פשוטה מברזל שטוח 5 מ"מ.

שלמה

נמרוד
24-07-10, 20:32
http://jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=25719&d=1279902932

מחשבה מקורית ויפה מאד, אהבתי!

-->