PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלת קפיצים ושאלת בולמים.

המהנדס
21-09-04, 16:41
לגבי בולמים:
הסמוראי שלי לא מוגבה ואני רוצה נוחות מקסימלית ויציבות (לא לצחוק :lol: )
הייתי בשתי חנויות היום שעובדות עם מונרו לחפש בולמים אחוריים.
שאלה ראשונה ששאלו "האם הוא מוגבה?" השבתי לא .
הבאתי את הבולם המקורי שלי ביד ודרשתי בולם מונרו טוב .
מסתבר שיש רק את הבולם הרגיל (גז=195ש"ח) אבל סנסטרק או מגנום אין בארץ בכלל וכנראה שלא יגיעו.
שלא תטעו שני הבולמים האחוריים עובדים בדקתי. אבל במהירות גבוהה (80-90) האוטו לפעמים נכנס למצב של נדנוד מצד לצד שהולך וגובר (בעיקר קורה בכביש שהוא לא ממש טוב אבל קרה גם באיילון אז...אני לא יודע).
בכל מקרה מהמוכרים הבנתי שאם הייתי בא עם סמוראי מוגבה היו לי עכשיו בולמים.

מה לעשות ?

לגבי קפיצים:
יש לי שני קפיצים בבית של האוטו השני שלי (ספייר) המרחק מחור לחור במצב רפוי הוא 108ס"מ בסמוראי המרחק הוא 101 ס"מ כשהוא מורכב . הרוחב שלהם שווה.
יש מצב לשים אותם מאחורה ? ואם אני אשים זה יעזור או יגרע?
תמונות של הקפיצים:
http://imgsrv.pic4u.co.il/3423f8ef69b0603c5d4af1a4959d0330020000.a spx

http://imgsrv.pic4u.co.il/3423f86d3fe2db6e224942a5b1217db0030000.a spx

תמונה של המכונית השניה שממנה נלקחו הקפיצים (והסמוראי):

http://imgsrv.pic4u.co.il/3423f8bcc5513f357040d9ba0e4d2570030000.a spx

נמרוד
21-09-04, 16:54
בואו נהפוך את הדיון הזה לרציני.

תסביר לי בבקשה, מה גורם לך לרצות להתקין קפיץ של הילמן סנבים על סוזוקי סמוראי. חוץ מזה שהקפיץ מונח על שני כסאות בקרבה פיזית לסמוראי. יש כאן חברים (אייל :lol: ) שאני יודע שבסך הכל משעמם להם בחיים והם מעדיפים להחליף קפיצים סתם ככה בלי סיבה במקום להפעיל את המוח. אבל אתה מתהדר בשם תואר מחייב, "המהנדס".

אלון_ק
21-09-04, 17:16
עד שתענה לנמרוד, לי יש דבר אחד לומר:

אורך הקפיץ האחורי במדידה מעין לעין לאורך הקשת (תחשוב מה קורה כשיש עומס על הקפיץ או כשמערגלים אותו, אתה תבין למה זו הדרך למדוד) הוא 1030 מ"מ, עם סטייה של +-5 מ"מ (זניח). אם יש לך 1080 במדידה מעין לעין בקו אווירי, זה בטח ייצא בסביבות ה1100 מ"מ לאורך הקשת. 1+1= אתה לא יכול להכניס אורך קפיץ כזה. אלא אם כן מתקיים התנאי הבא: המרחק בין התושבת הקבועה לבורג המרכוז הוא כ490 מ"מ, כמו בקפיץ המקורי. גם אם התנאי הזה יתקיים, עדיין תהיה לך זוית שאקל נוראית (לא משנה כמה תאריך אותו, זה לא יספיק). זה אומר כך:
1. אתה מכניס את הקפיץ וממקם מחדש את הסרן אחורה יותר (לשטח זה טוב. לשוטרים, לא).

2. אתה בונה תושבות ומכניס את הקפיץ הזה (דבילי. אם כבר, תכניס קפיץ ארוך באמת).

3. אתה יכול לקדוח חור חדש לבורג המרכוז, אבל חוץ מהחלשת הקפיץ אתה עדיין נשאר עם חרא של זוית עבודה בשאקל.

תענה לנמרוד, אני חושב שהפתרון לבעיה שלך יהיה הרבה יותר ברור לך אחרי התשובה.

נמרוד, האשמת אייל הייתה התחמקות יפה. כל הכבוד.
אייל, http://info.galilan.com/niva/images/fuckyou.gif

yoav
21-09-04, 17:39
סליחה שאני מתפרץ... אבל התמונות צולמו אצלך בבית ?!?!
אם כן- אתה נשוי כבר או שיש לי סיכוי :lol:

שעיה כליף
21-09-04, 20:11
לפי תיאור הנדנוד שיש לך והסמו שלך לא מוגבה, נראה לי שיש לך בעיה עם הבוקסות והגומיות של המתלים (במקרה הטוב), אז תתחיל לחפש יציבות בלטפל בזה (יש לך מייצב נכון?), לגבי הנוחות .... נו .. וולקם טו דה קלאב.

המהנדס
21-09-04, 20:36
לנמרוד :
השאלה היתה שאלה היפותטית רציתי לדעת אם כן או לא , אפשר או אי אפשר.
פשוט החלפתי קפיצים בסנבים וקפץ לי הרעיון אפילו שהוא רע.
מהנדס אלקטרוניקה לא מכונות.....
יותר חשוב שתענו לי לגבי הבולמים כי זה יותר חשוב לי.
אין מצב לבולמים איכותיים בגודל כזה?
קפיצים של CJ יהיו אצלי באוטו בשלב זה או אחר אז תיהיה רגוע.

לנקסוס:

אני בא אליך לצלם ובבוא הזמן להעתיק.
תכין ת'פלסטיקים.

ליואב :

אתה מוזמן מתי שבא לך (זה תקף לגבי כל אחד בפורום) מבחינתי אני יכול לארגן לך מיטה בסדנא אצלי יש מקום ל 5 מכוניות אז גם לך יהיה מקום (מקסימום נוציא אחת). ועכשיו ברצינות כל אחד יכול לבוא להשתמש בכלים ובידע המוגבל שלי חינם אין כסף....
כן גם לעשות טיפול 10K (תשאל את אביעד22 מג'יפטריפ שעשה את האחרון שלו אצלי).

SHAYA:

מה בדיוק לבדוק ? את הגומיות שבקצוות של המאיות?

נראה לי שהן בסדר...

יש לי מייצב

עוד משהו אף פעם לא נסעתי בסמוראי , אולי מה שלא טוב בשבילי הוא משהו רגיל בשביל אחרים

אלון_ק
21-09-04, 20:49
כמה עלים יש לך בקפיץ מאחור?

שעיה כליף
21-09-04, 21:12
מה בדיוק לבדוק ? את הגומיות שבקצוות של המאיות?
נראה לי שהן בסדר...

תבדוק אם הציר של העינית בכל אחד מנקודות החיבור (3 בכל קפיץ) נמצא במרכז.

סוזי המשתוללת
21-09-04, 22:17
חפש את בעיית היציבות (במידה ואתה לא סתם מפנטז)בבושינגים כמו שכתב לך שייה
חוצמזה האם מישהו החליף את הנדנדות המקוריות ?
אגב אני נוסע עם מונרו גז וכך גם נקסוס
אתה מוזמן לסיבוב כדי להתרשם מיציבות / נוחות נסיעה (הכל יחסי כן?)
נ.ב
נקסוס בסיס גלגלים גדול יותר טוב גם בכביש לטובת מה שנקרא בשפה מקצועית "יציבות כיוונית "
מה עם הצירייה הסתדרת?

asafk
21-09-04, 22:38
בוא נתחיל בזה שתחשב את קבוע הקפיץ המקורי, ואת קבוע הקפיץ התחליפי.
מה יצא? אותו דבר? יותר רך? יותר קשה?
מה אתה רוצה? אותו דבר? יותר רך? יותר קשה?

אתה מבין שמאורך בלבד אי אפשר לדעת כלום, חוץ מאת העובדה שהקפיץ יותר ארוך?

אסף.

המהנדס
21-09-04, 22:42
מחר נקסוס יעשה איתי סיבוב לבדוק את העניינים ולראות אם אני מפנטז או רגיש מידי.
אגב מונרו גז אמרת - כלומר הפשוט ביותר של מונרו - האם הוא יותר טוב מהאורגינל?
אם כן אני קונה אותו.
עוד משהו אמרו לי בחנות שסנסטראק "ישבור לי את האוטו כי הוא קשה מידי.
כעקרון אני רוצה יציבות בולם טוב אחרי שנענעת את הרכב אמור להפסיק את פעולת הנדנוד בעזיבה ולא לאחר כמה נדנודים נוספים נכון?
עוד משהו קטן את הבולמים הוצאתי היום בקושי כי הכבל של האמברקס שם מפריע
אם אני אקנה בולם יותר עבה הוא פשוט לא יכנס...

בקיצור איזה בולמים לקנות? את המונרו גז הפשוטים ?
זה מה שיש לכם ואתם מרוצים?

asafk
21-09-04, 22:50
ברכב עם עלים, אין טעם להשקיע בבולם יקר.
אם יש בולם ב100 שקל, בולם ב300 שקל ובולם ב600 שקל, לך על זה ב300. ההבדל בינו לבין זה ב100 יהיה הרבה יותר מורגש מאשר ההבדל בינו לבין היקרים יותר.

אסף.

המהנדס
21-09-04, 22:55
אסף כרגע אין לי ברירות אין בולמים אחרים רק מונרו גז רגיל (195 ש"ח לפני הנחה שיש לי שם) או הבולמים הנוכחיים שהם רכים מידי מסתבר.
זו עוד שאלה מעניינת יש מצב שבולמים "מתרככים" עם השנים?

המהנדס
21-09-04, 22:58
אה אסף הסבר לי איך לחשב את קבוע הקפיץ ?

אלון_ק
21-09-04, 22:58
לפני שאתה קונה, אצלי יש 2 זוגות של בולמים מקוריים. לא חדשים, אבל תקינים. אם אתה פה מחר, נשווה בינהם.

נמרוד
21-09-04, 23:30
אני גם הרכבתי בזמנו מונרו גז-מגנום על הסמוראי שלי.

אני אוסיף ואחדד את מה שכולם בעצם אומרים - הסמוראי קשה, תתרגל. אף בולם לא יהפוך את הקפיצים לרכים.

לגבי נוסחאות לחישוב קפיץ עלים - לאלון יש צילומים מעניינים מספר מסויים שהוא היה אמור לסרוק לטובת כולנו??? או שזכרוני מתעתע.

המהנדס
21-09-04, 23:41
נמרוד זה בדיוק מה שאני מנסה לומר לכולם - אין מגנום יש רק את הפשוטים.

נמרוד
21-09-04, 23:44
נמרוד זה בדיוק מה שאני מנסה לומר לכולם - אין מגנום יש רק את הפשוטים.

99.99% שאנחנו מדברים על אותו דבר, כולנו. עם מדבקת מגנום או בלי.

אלון_ק
22-09-04, 10:05
נמרוד, זכרונך מתעתע בך - מישהו הזמין את הספר. אני אקח אותו שוב בקרוב, אסרוק ואשלח לך את הנוסחאות.

אלא אם יש אותם בירוק (אוטומוביל דינמיקס)? אני לא ראיתי אותם שם.

asafk
22-09-04, 11:30
קבוע קפיץ= (2+ מספר עלים בקצה חלקי מספר עלים בקפיץ) כפול E כפול מספר עלים כפול רוחב כפול עובי עלה בשלישית, לחלק ל (6 כפול אורך הקפיץ בשלישית)

E, אם אני לא טועה = 80000

אסף.

נמרוד
23-09-04, 10:45
נמרוד, זכרונך מתעתע בך - מישהו הזמין את הספר. אני אקח אותו שוב בקרוב, אסרוק ואשלח לך את הנוסחאות.

אלא אם יש אותם בירוק (אוטומוביל דינמיקס)? אני לא ראיתי אותם שם.

מישהו הזמין את הספר??? אני אמור להאמין לזה? ספר עתיק משנת 45 בערך שאני הבנאדם הבודד שנגע בו ב10 השנים האחרונות... עד ששמתי אותו אצלך ביד!

אין חומר רציני על קפיצי עלים בספרים מודרניים, יש את הנוסחאות הבסיסיות במקרה הטוב ולא הרבה יותר. בגלל זה אמרתי לך לצלם ולסרוק את החומר הטוב למען הדורות הבאים. לא הייתי צריך לסמוך עליך, ברברים כמוך שרפו את הספרייה הגדולה באלכסנדריה.

asafk
23-09-04, 12:00
יש לי את הספר על קפיצי עלים במשרד. מדריך SAE לתכן קפיצים לרכב. גם עלים, גם סלילים, גם מוטות פיתול וגם כריות אוויר.

אסף.

אלון_ק
23-09-04, 12:22
כן כן, גם אני הייתי בשוק כשקיבלתי את האימייל מהספרייה. הייתי יותר בשוק כשהגעתי לשם עם 2 הספרים וגיליתי שלא את הדיינמיקס רצו (הייתי בטוח שזה מה שהם ירצו, הרי איזה מהנדס זקן אחד הבטיח לי שאני אוכל להחזיק את הספר על הקפיצים עד יומי האחרון, בערך!) אלא את זה על הקפיצים.

בגלל העלבון אתה יכול לבקש מאסף שיסרוק לך. (נו טוב, בגלל זה ובגלל שאין לי כח ללכת לספריה רק בשביל זה).

רק שתדע, לא התכוונו לשרוף את הספרייה. נפלה סיגריה לאחד החבר'ה, קורה.

סוזי המשתוללת
24-09-04, 10:18
מוהנדס
קודם על תירתע כל כך מהר
תיראה את נקסוס הוא לקח קפיצים של cj והאוטו עדיין נוסע (יותר נכון שט :P )
גם אצלי יש קפיצים ארוכים יותר מאחור והרכב נח יותר על אף שהוספתי קפיץ
בנוסף אצלי יש בולם עבה יותר גם מאחור וגם מקדימה ואין שום בעייה
הרעיון הוא לשחרר את ההנדברקס ולא להרים אותו :lol: :P
כדי לבלום את הרכב תשתמש באמצעים אחרים (למשל מוט שלוחץ את דוושת הבלמים + בוקים )
בכל מיקרה על תאריך את השאקלים (נדנדות) התנהגות הרכב נפגעת משמעותית יחסית לנדנדות המרקוריות ולא תוספת הנוחות / מהלך מיתלה מצדיקים את הפגיעה ביציבות כי החיים שלנו לא תלויים בשני האחרים כמו ביציבות והתנהגות הרכב בכביש (95% מכמות הנסיעות שלך)

asafk
25-09-04, 15:40
חישוב לפי הנוסחה שרשמתי- קל ופשוט. מה יצא?

שים לב- לפני שתחשב תגדיר לעצמך מה אתה רוצה.

אסף.

המהנדס
25-09-04, 16:13
משהו לא כל כך ברור בנוסחא , לפי מה שאני הבנתי זה הולך ככה:

2+מספר עלים בקצה E* (מס' עלים) * רוחב * עובי^3
------------------- * ----------------------------- = קבוע קפיץ
מס'עלים בקפיץ 6 * אורך^3

asafk
25-09-04, 17:20
לא... אני אצלם את הנוסחה, כי ככה זה לא מובן, ככנראה.

אסף.

rinzai
10-10-04, 16:50
זו עוד שאלה מעניינת יש מצב שבולמים "מתרככים" עם השנים?

בולמים "מתרככים" ככל שהם "עובדים" יותר ואז מחליפים אותם.

rinzai
10-10-04, 16:57
סוזי
בכל מיקרה על תאריך את השאקלים (נדנדות) התנהגות הרכב נפגעת משמעותית יחסית לנדנדות המרקוריות

הסמוראי שאקבל היום, יש לו 2 שאקלים ארוכים מאחור, + 2 מקוריים מלפנים. מאחר ואני חובב סימטריה... אני מתלבט אם לשים מאחור גם 2 מקוריים, או להחליף מקדימה ל-2 מוגבהים. לסמוראי סוליות 215/75 ואולי אולי אשים עליו 235/15 בהחלפת צמיגים הבאה.

:?:

אלון_ק
10-10-04, 23:56
תשאיר את הקדמיים, אם חסר לך גובה תתקן אותו דרך הקשת של הקפיץ - ערגול. עדיף לך לחטוף באמפ סטיר מאשר לדפוק את זויות הקסטר שלך (מה שגם ייצור תופעה דומה לבמפ סטיר. אני סובל משניהם :lol: ).

באחורי אין לך היגוי ולכן שינוי השאקלים אמנם משפיע על התנהגות הרכב אבל ההארכה האחורית היא הרבה פחות משמעותית מהקדמית. אתה כן יכול להוריד גם אותם ולערגל מלפנים ומאחור, אבל אם יש לך כסף לך על קיט מלא וחדש (מחו"ל, מהמתלם, משהו כזה).

אגב, לא צריך הגבהה משמעותית ל235. כן צריך חיתוך בתושבת הפגוש המקורי ומומלץ בחום על אופסט של אינץ' נוסף לפחות כדי להוריד אותם מהקפיצים. בקיצור, תקנה גם ג'אנט חדש.

סוזי המשתוללת
11-10-04, 01:33
אין צורך באופסט
אצלי עניין הנגיעה בסיבוב מלא נפתר
איזי אני לא אשנה את אורך השאקלים התועלת קטנה בהרבה מהנזק
אתה רוצה גובה תטפל בקפיצים (עירגול או חדש )
היתרון של עירגול - זול כי כבר יש קפיץ קיים אבל מחליש את הקפיץ ויכול להאיץ את הבלאי /שבר שלו במידה והקפיץ ממש עייף
היתרון של חדש - הוא חדש ולכן הרבה פחות סיכוי לשבר
הפרשי עלויות יותר מפי 4 מה שאומר ששוה לערגל ולהסתכן כלכלית בשבירת קפיץ
אל תשים 235 אם אתה לא משפר יחסי העברה / מנוע ההפרש בגובה זניח ההפרש בביצועים לא

אלון_ק
11-10-04, 01:36
סוש, איך פתרת את הנגיעה? מגבילים?

yoav
11-10-04, 10:11
עידן כתב:

שאלה ראשונה ששאלו "האם הוא מוגבה?" השבתי לא .
הבאתי את הבולם המקורי שלי ביד ודרשתי בולם מונרו טוב .
מסתבר שיש רק את הבולם הרגיל (גז=195ש"ח) אבל סנסטרק או מגנום אין בארץ בכלל וכנראה שלא יגיעו.

שלי מוגבה שלי מוגבה! :lol: זה אומר שיש להם בולמים ארוכים יותר מהמקורי בשביל ב 195 ש"ח הבולם?..האם זה גם לקדמיים?

yossivarman
11-10-04, 11:43
תוכל להשתמש בבולמים המוזכרים למעלה
רק מאחורה
מקדימה זה סיפור אחר לגמרי
צריך "להנדס" תושבת קפיץ תחתונה - שנמצאת על הבולם הקידמי
לכו צריך בולם מתאים (אין מוצר מדף - צריך התאמות)
אלון טען שיש לו רעיון זול לנושא הזה
אולי הוא ישפוך עלינו מחוכמתו כאן - אני לא הצלחתי לדבר איתו

http://www.geocities.com/yossivarman/midsizecoil.jpg

סוזי המשתוללת
11-10-04, 12:12
אלון
לא עשיתי כלום פשוט כשהרכב "יורד" יש שינוי במירכוז של תיבת ההגה וההגבהה תיקנה את המצב הזה - זה הכל
המקום היחיד שכרגע מעט נוגע וזה בגלל הזזת הסרן אחורה זה במגן צינור הדלק וגם זה רק בסגירה חזקה צחת עמוס (סיבוב מהיר בשטח )

yoav
11-10-04, 12:23
או קיי- אז נניח שבגלל ה COILE OVER יש בעיה להחליף בולפ מקדימה, האם יש בעיה לשים בולמים ארוכים יותר רק מאחורה בשבלב זה בכדי לפחות לנצל את האוקולונים שכבר קיימים אצלי להגדלת מהלך המתלה מאחורה?

אלון_ק
11-10-04, 12:56
לא הצלחת לדבר איתי אעלק. לא הרמת טלפון, לא באת לקפה, איך תדבר איתי?

הרעיון שלי מאוד פשוט. אני רוצה להקיף בחבק את החלק העליון של תושבת הקפיץ והבולם שלך. מהחבק הזה אפשר להוציא כל מתאם שרק רוצים בכל גובה שרק רוצים מתחת לכנף - צריך רק לשים לב שהגלגל לא ייגע בו או בבולם שיחובר אליו. מלמטה החיבור יתבסס על הבורג המאסיבי שיש בבסיס התושבת כשגם כאן אתה תוכל לבנות אותו בכל גובה שתראה לנכון, מה שאומר שאתה תוכל להרכיב איזה בולם שתרצה. החלק התחתון יחבוק את הסרן מצד אחד ויתחבר לבורג מצד שני, כך אתה תקבל התנגדות לתנועה בשני הכיוונים.

עשיתי איזה שרטוטון בסיסי מאוד, שיהיה קל יותר להבין:
http://imgsrv.pic4u.co.il/b225bacca62f2aafda4fb5af1f84e300020000.a spx

נותרו עוד כמה שאלות, כמו מה מחזיק את בסיס הקפיץ התחתון?

yossivarman
11-10-04, 13:56
נו טוב קצת הגזמתי
בפעמיים שכבר התקשרתי זה לא היה בזמן טוב
הרעיון נראה מעניין
הבולם בתושבת המקורית ישאר במקום ????
אני לפני כן מעוניין בלנסות בלייצר תושבת כזאת חדשה שתתלבש על בולם אחר - צריך לבחור באורך מתאים - ולהשקיע בבולם טוב - אולי אפילו ניתן לרתך תושבת כזאת??
האם פעם פירקת מתלה כזה

נ.ב
האם קניתם בוקסות למוטות רדיוס מכתום?????

אלון_ק
11-10-04, 14:07
אני מניח שהוא קנה, לסרן שלו הייתה תנועה של קרוב ל60-70 מעלות... בחיים שלי לא חשבתי שכזה דבר אפילו אפשרי. אני אברר לך.

הבולם בתושבת המקורית לא יישאר במקום. אני צריך כזה אוטו חונה אצלי לאיזה 1/2 יום כדי שיהיה אפשר לפרק לו את המתלה ולראות מה בדיוק מחובר למה, איזה רווח נשאר איפה, אילו עוד בעיות קופצות וכד'. היה לי איזה סמוראי כזה פה, אבל עבדנו על דברים אחרים עליו ולא היה לי זמן.

אני נגד לרתך את התושבת באופן קבוע. אין בזה צורך.

בשום פנים ואופן אתה לא הולך עכשיו להשקיע לי בבולם טוב לזה, בטח לא לניסוי. רק המידה חשובה כרגע, ולדעתי 32-58 יהיה מצויין שם. יש כאלו של מונרו ב200 ש"ח.

לא פירקתי כזה מתלה אף פעם, אבל זה ממש לא מסובך. או לא צריך להיות, לפחות. יותר פשוט מפירוק העלים זה בטוח, במיוחד אם אנחנו לא מפרקים את מוטות הרדיוס - ואנחנו לא. רק קפיץ ובולם, שזה תהליך סטנדרטי להחלפת בולם אצלך - כמה קשה זה כבר יכול להיות?

yoav
11-10-04, 14:43
אז לא הבנתי- אפשר להחליף רק בולמים אחרויים לארוכים יותר בינתיים בלי לפגוע ביציבות/מכלולים וכד'?

אלון_ק
11-10-04, 14:49
כן. אתה כן תשנה את היציבות, אבל "לפגוע" זו לא המילה הנכונה. היא תשתנה בהתאם לחוזק הבולם שתשים. לדעתי, לך על אחד קשה יותר ולא רך יותר.
אין לך מה לפחד מזה.
אגב, אם רק תאריך אותם ולא תשנה את חוזקם אתה לא תפגע משמעותית ביציבות, רק תוספת מהלך המתלה תשפיע.

yossivarman
11-10-04, 14:51
תאמת
פעם ראיתי את המוסכניק שלי מפרק את זה ב 5 דקות
ממש לא מסובך - אני פשוט לא זוכר אם התושבת מולחמת לבולם או לא
- שראיתי את הפירוק של זה לא הבנתי מהחיים שלי - לא שהיום אני מבין משהו
אבל בכול זאת מנסה
אני אזחל ויבדוק את זה היום
התכתבתי לא מזמן עם הבחור הניו זילנדי הנ"ל
http://www.geocities.com/lesterbillings/main.html
הוא לקח בולם ופשוט ריתך תושבת

נ.ב
איך בודקים חופש כזה בסרן - 60 70 מעלות - בקיצור איך הגעתם למסקנה שצריך להחליף

תודה מראש

אלון_ק
11-10-04, 15:00
חביבי, כזה חופש אתה תרגיש בלי בעיה. זה משהו ענקי ברמה שלא נתפסת בכלל, מה שהיה לו.

הבדיקה פשוטה - תכניס לראשון, תוריד בלם יד, תמצא מישהו שיזיז לך את האוטו קדימה ואחורה עד שהוא נעצר כל פעם על ההילוך, תסתכל על הסרן ותראה אם הוא מסתובב. הוא לא אמור לזוז הרבה ואני לא יודע כמה תנועה זה תקין. בוא נאמר שבאחד שראיתי שהוא תקין, לא הייתה תנועה של יותר מ2 ס"מ מעלה/מטה של ה 3RD MEMBER ביחס לרצפה. כמעט כלום.

תאמין לי, אין לך כזה חופש. לא היית יכול שלא לשים לב אם היה לך משהו כזה ענק.

אגב, דיברתי איתו - הוא קנה משהו חליפי ממכשירי תנועה בסוף. בערב הוא ימצא את הקבלה ויברר לי מה זה בדיוק או יביא לי מק"ט. בכל מקרה, החבר זה אייל - אז אל תצפה לקבל "פס חופשי" במחסן המרכזי שלהם כמו שיש לו כדי למצוא את זה...

נברר לך, אל תדאג. זה עולה פחות מ100 ש"ח.

yossivarman
11-10-04, 15:06
תסתכל על הסרן ותראה אם הוא מסתובב

yossivarman
11-10-04, 15:06
תסתכל על הסרן ותראה אם הוא מסתובב
למה אתה מתכוון ??????

סוזי המשתוללת
11-10-04, 15:34
יואב
אם תחליף בולם לארוך יותר ולא תשנה את הקפיץ (עירגול וכו')אתה תפגע בהתנהגות הרכב כי הבולם כבר לא עובד בתחום הנכון שלו כעיקרון הבולם צריך להיות פחות או יותר באמצעו במצב עמידה של הרכב

אלון_ק
11-10-04, 15:45
לסרן יש 6 דרגות חופש ביחס לשלדה . אנחנו רוצים לנעול, 4 מהן, ולהשאיר 2 חופשיות, זה נקרא למקם את הסרן במרחב. נעבור עליהן אחת אחת:
1. קדימה-אחורה - חייב להנעל כדי להעביר תאוצה ובלימה מהסרן לשלדה.
2. ימין-שמאל - חייב להנעל כדי שהסרן לא יבחר הצידה בסיבוב.
3. מעלה מטה - נשאר חופשי, ונשלט ע"י הקפיצים.
4. Pitch - סיבוב הסרן במבט צד - חייב להנעל כדי להעביר מומנט לגלגלים.
5. Yaw- סיבוב הסרן במבט על, כמו היגוי של עגלה עם סוס - חייב להנעל כדי שהאוטו יסע ישר.
5. Roll - סיבוב של הסרן במבט חזית. זה נשאר חופשי, ומאפשר לצד אחד לעלות ולשני לרדת. נשלט ע"י הקפיצים.

נועלים 4 דרגות חופש ע"י 4 לינקים, או חיבורים, קשיחים, ומאפשרים 2 דרגות חופש ע"י 2 קפיצים. כל מערכת מתלים של סרן חי בנויה ונראית ככה, בלי יוצא מן הכלל. 4 החיבורים המתמטיים יכולים בפועל להתבצע ע"י פחות "זרועות" כאשר כל זרוע מבצעת יותר ממשימה אחת...
זה ממעמקי פורום לנדרובר (תעשה חיפוש על YAW, אתה תמצא).

את הpitch (לא רק, גם את הYAW וקדימה אחורה) מוטות הרדיוס מונעים, או לייתר דיוק שומרים אותו מתאים במדויק לזוית הנדרשת בפיניון ביחס למיקום הסרן. אם הלכו לך הבוקסות בו, אתה תראה בו סיבוב בלתי סביר אם תבצע את הניסוי שהצעתי קודם. ימינה שמאלה, אגב, זה תפקיד הפנהרד שלך (אמרנו שיש גם מאחור, אם אני זוכר נכון?).

סוזי המשתוללת
11-10-04, 15:47
יואב
אם תחליף בולם לארוך יותר ולא תשנה את הקפיץ (עירגול וכו')אתה תפגע בהתנהגות הרכב כי הבולם כבר לא עובד בתחום הנכון שלו כעיקרון הבולם צריך להיות פחות או יותר באמצעו במצב עמידה של הרכב

אלון_ק
11-10-04, 15:55
סושי, הוא מוגבה. אוקולונים.

yossivarman
11-10-04, 15:59
אין לי מושג אם יש פנהרד מאחור
אבל אני מוכן לצלם את כל מה שורה מתחת
כדי להבין במה מדובר

asafk
11-10-04, 16:07
יש פנהרד.

אסף.

yoav
11-10-04, 18:47
סזיי- פספסת כנראה את ההתחלה- לסמו שלי יש הגבהת אוקולונים בקפיצים (סלילים אגב כך שערגול זה לא רלוונטי, נכון?) עוד מבעלי ו הקודמים, אך הבולמים נשארו המקוריים. אלון הסביר לי פה שכתוצאה מכך מהלך המתלה שלי קטן בהשוואה למקור, ועל מנת להגדילו צריך להחליף לפחות לבולם ארוך יותר (אם לא לקפיץ ארוך יותר!). לאור יוקר העניינים - שאלתי אם ניתן להחליף רק את האחוריים בשלב ראשון (בולמים בלבד) ובעתיד גם את הקדמיים.

סוזי המשתוללת
11-10-04, 23:04
אווופס נפלתי
לא ראיתי שאתה סלילים sorry
אם כך תשובתו של נקסוס נכונה
זה קל ופשוט להחליף מאחור ואפילו כדאי
עדיף חצי שיפור מאשר כלום בייחוד שהעלות לא גבוהה
לגבי השינוי של תושבת הבולם הקדמית הייתי מייצר אותה אחרת
נקסוס זוכר איך "חבקנו" את מדרגות הצד לאוטו ?
תייצר שני זוגות פלאחים במידה הנכונה חבר אותם משני צידי תושבת הבולם המקורית ואז תבנה ביניהם גשר מעל תושבת הבולם המקורית

אלון_ק
12-10-04, 01:22
אני מעדיף אחד, סושי, כדי לקבל מקסימום שטח מגע. החבק הזה נלחץ בכח הבורג שמסומן מעלה ופועל על אותו עקרון של המדרגות - חיכוך סטטי. מקסימום שטח מגע=מקסימום חיכוך, במקרה שלנו. לכן "רק" בורג אחד.

לשיטה שלך יש יתרון אחר - יהיה קל יותר לייצר אותה. סביר להניח שאפילו נמצא שלות במידה הנכונה. אבל אני מעדיף קצת יותר עבודת ברזל בשביל לקבל מקסימום חיכוך.

סוזי המשתוללת
12-10-04, 14:49
אתה שוכח שבום מפעיל כח לכיוון מעלה ואילו אצלך נקודת העגינה תיהיה אופקית בעוד שהכח אנכי ולכן אני מהמר שמהר מאד "החבק " שלך יישלף מה גם שבפיתרון שלי יש לך יותר עבודת ברזל :lol:
יש חיתוך למידה ויש כיפוף ואח"כ ריתוך וגם קדיחה ובסוף אפילו ברגים :P

אלון_ק
12-10-04, 16:12
סושי, צייר על זה דג"ח. אתה תראה.

אלון_ק
11-11-04, 14:56
איזי כתב:
הסמו שלי (מודל 89) עבר עירגול לפני כמה ימים. כרגע הוא עומד על 39-40 ס"מ (מידת בולם). נאמר לי שגובה העירגול שוקע עד ס"מ במהלך הימים הראשונים של הנסיעה. כולם מזכירים מידת שקיעה של הקפיץ שתביא את הבולם ל- 32 ס"מ. נאמר לי שהדבר תלוי גם בשחיקת בבאמפסטופ, שיש להתחשב בה.

לאור כל מה שנכתב כאן, לגובה 39-40, עדיין מומלץ לרכוש בולם 32-48?

נקסוס כתב:

בולם 32-48 הוא מאוד קרוב לסטנדרטי, אם לא זהה לו.
ציטוט:
...נאמר לי שגובה העירגול שוקע עד ס"מ במהלך הימים הראשונים של הנסיעה... נאמר לי שהדבר תלוי גם בשחיקת בבאמפסטופ, שיש להתחשב בה

קישקוש מוחלט. אף אחד לא יכול לומר לך כמה הקפיץ שלך ישקע, בטח לא בדיוק כזה. תיאורטית אפשר, אבל אף אחד לא יודע מה הקפיץ שלך עבר, למה כמה ואיך. הוא כן ישקע, בימים הראשונים הוא אכן ישקע מהר יותר. יותר מזה אי אפשר לומר לך בוודאות.
שחיקת באמפסטופ? אני מאוד אעריך אם מישהו יוכל להסביר לי למה הכוונה. ההגיון הפשוט אומר שאם כל הגומי נמצא, יש את אותה מסת חומר באותה הצפיפות ולכן השינוי הוא שניח לחלוטין. אם חסרה חתיכת מהבאמפסטופ אתה ממילא אמור לקנות חדש.
מה שנכון לגבי הבאמפסטופ - ואתה כבר יודע את זה, מאחר וקראת את שאר השרשורים בנושא - זה שאם לא תנמיך אותו השקיעה שלך תהיה יותר מהירה.

ציטוט:
כולם מזכירים מידת שקיעה של הקפיץ שתביא את הבולם ל- 32 ס"מ.

מי זה כולם? על סמך מה בדיוק הם קובעים את זה?

איזי כתב:

טוב. בוא נהיה יותר ספציפיים.

עשיתי עירגול (נקודה). נשאר להחליף בולמים (נקודה).

סוזי אמר לי שיש לקחת את גובה הבולם במנוחה, להחסיר 32 (ולקבל את מהלך הסגירה).
להוסיף את גודל מהלך הסגירה לגובה הבולם במנוחה, ואלו יהיו מידות הבולם (נקודה).

עד כאן הכול טוב ופשוט! יש עוררין על הגישה?
עכשיו נשאלת השאלה: תמיד הסגירה היא ב- 32? (...בסמו 89 לפחות)

נקסוס, במאמר סגור, גובה 39-40 הוא גובה "סטנדרטי"??? ...יש לי נדנדות אורגינליות. אולי כדאי לשים מוארכות??? אין לי צורך בהגבהה כרגע... אבל לא בא לי לקנות בולמים, אחרי כמה חודשים להגביה ולהצטרך לקנות בולמים חדשים...

לחכות עם מדידת המידות לבולמים? ...עשיתי עירגול לפני מספר ימים ונסעתי 500 ק"מ לאחר מכן. איזה מידת בולמים לקחת???

אלון_ק
11-11-04, 15:07
סוזי טועה (הוא אולי צודק פרטנית, אבל לא כללית). הוא יוצא מתוך נקודת הנחה שאורך הבולם שלך בסגירה הוא 32 - זה ממש לא תמיד כך, זה תלוי באיזה בולם אתה קונה. מה שאתה צריך לעשות זה לפעול לפי הנוסחה שנתתי ליואב בזמנו בהודעה הקודמת. נק' המנוחה צריכה להיות אמצע התנועה של הבולם, בדיוק כפי שהסברנו בעבר.

גובה 39-40 הוא גובה "סטנדרטי"???
אמרתי שמידות הבולם שלך נשמעות לי סטנדרטיות - וגם בזה אינני בטוח 100%. אבל זה לא רחוק מזה, זה בטוח.

...יש לי נדנדות אורגינליות. אולי כדאי לשים מוארכות???
דנו בזה כבר. לא.

ידידי, תתחיל לקרוא מה שכתוב בפורום. על כל השאלות שלך יש תשובות ורבות מהן בשרשורים שאתה הגבת בהן.

rinzai
11-11-04, 15:44
נקסוס. אין קשר לאורך הבולם הנוכחי שלי (...של הסמו שלי, לא שלי - לי אין בלומי זעזועים) מבחינת ה- 32 סנטים. לכן סוזי לא מניח שאורך הבולם שלי הוא 32 סנטים. הבולמים שלי הולכים לפח. אחרי עירגול צריך לקבוע מחדש את מהלך המתלה האפשרי - וזה אומר נקודת אמצע (שהרכב במנוחה), פחות נקודת סגירה (נגיעה של הסרן בבאמפ) כפול 2! אם הבנתי נכון! ...זה טרויאלי אם ואם הבנתי נכון ...אליה וקוץ בה, מה שנאמר לי אצת המערגל, שלא בהכרח 32 היא מידת הנגיעה בבאמפסטופ, מאחר ויתכן והוא שחוק! על מנת לדעת את המידה המדוייקת יש לפרק את הקפיץ, להניח את הסרן על הבאמפסטופ שלו, ולמדוד מרכז בורג למרכז בורג את מידת הבולם בסגירה.

מאחר ובולמים מקובלים הם סימטריים, יש להוסיף לנקודת האמצע/מנוחה את מידת מהלך הסגירה, וכך יתקבלו מידת המינימום ומידת המקסימום של הבולם שהוא במצב מנוחה במרכז מהלכו (נקודת המנוחה)...

ryanai
11-11-04, 16:31
נק' המנוחה צריכה להיות אמצע התנועה של הבולם, בדיוק כפי שהסברנו בעבר.

למה ? בולם עובד יותר טוב בנקודת האמצע שלו ?

הבעיה עם בולמים בדר"כ זה הגודל שלהם, כלומר בולם פתוח הוא ארוך כמעט פי 2 מאותו בולם כשהוא סגור. אם אתה לא מזיז את התושבת, אזי הבולם הכי גדול שתוכל לשים הוא בולם שבמידה שלו כשהוא סגור זה טיפה פחות המרחק בין תושבת הבולם על השילדה לתושבת הבולם על הסרן כאשר המתלה בסגירה מקסימלית (לא לשכוח שהבמפסטופ ימעך עוד קצת בנסיעה מהירה).

במידה ובולם הוא מגביל המהלך שלך, זה אומר שמהלך המתלה המקסימלי שתוכל לקבל הוא אותו מרחק שהוזכר בסעיף הקודם (הבהרה: מהלך מתלה שאני מדבר עליו זה המרחק שיכול הסרן לעבור בציר התנועה של הבולם- שהוא ברוב המקרים בקירוב טוב לינארי לציר התנועה של הגלגל).

עכשיו, למה הבולם המקסימלי הוא לא הבולם האידיאלי ? הרי ברור לך שהסרן לא ממוקם תמיד במרכז מהלך המיתלה נכון ? (למשל לקפיץ מעורגל, יש יותר מהלך כלפי מעלה מאשר למטה בהשוואה לאותו קפיץ ללא ערגול) - התשובה היא שאם הבולם הוא מגביל מהלך הוא עלול להפתח יותר מידי ואז יהיו לך בעיות עם צינורות הבלם, היגוי ושאר ירקות.

מה רע אם כן בנוסחה הבאה:
X- המרחק שהוזכר מקודם - טיפה פחות מהמרחק בין תושבות הבולם כאשר המיתלה בסגירה מקסימלית.
Y - טיפה פחות מהמרחק בין תושבות הבלם כאשר המתלה בפתיחה מקסימאלית (ועדיין כל הירקות במקום).
כל בולם שאורכו כשהוא סגור קטן מX ואורכו פתוח קרוב ככל האפשר ל Y (אבל לא יותר מ Y) יתאים לך.

rinzai
11-11-04, 16:53
יכולת ההבנה שלי לפחות ממוצעת :wink:
אבל אני מוצא נתונים סותרים לחלוטיןן... מה שאומר שיש איפושהו אצלי או לא אצלי... איזושהי הנחה לא נכונה...

ממה שנאמר לי אצל המערגל (מפורשות!): "אם הבולם מגיע לפתיחה מקסימלית ("נעילה" בפתיחה), הוא עלול לתלוש את אום הסגירה שלו... או לפגוע באוזן העגינה לשילדה...

מי טועה?

סוזי המשתוללת
11-11-04, 17:00
נכון מאד
צריך להשאר מרווח בטחון של לפחות ס"צ וחצי גם בפתיחה וגם בסגירה

סוזי המשתוללת
11-11-04, 17:12
נקסוס
סוזי לא טועה (נו טוב נניח :P )
איזי לא מבין
32 הוא מהלך הסגירה בכל בולם סטנדרטי ונובע מכך שברכב סטנדרטי (לא בשלך אלון - סטנדרטי)בעת סגירה מקסימלית יש ממרכז בורג למרכז בורג כ34 ס"מ תפחית מהם 2 ס"מ לsafety של התכווצות הבאמפסטופ וכך קיבלת בולם שבסגירה צריך להיות 32
קפיש ?
אם במצב עמידה מאותו מרכז בורג למרכז הבורג השני ימדדו 40 ס"מ זה אומר שעל מנת שתחום העבודה יהיה הכי טוב שאפשר אתה תזדקק לבולם שבמצב אמצע שלו ימדדו 40 ס"מ ומכיוון שאין צורך בבולם בעל סגירה קצרה מ32 (נניח 26 )אז הבולם יהיה במידות 32-48 כי 40 זה האמצע
עד כאן קפיש?

סוזי המשתוללת
11-11-04, 17:13
אגב בתוך הבולם הנ"ל כבר יש את תחום הבטחון בסגירה/פתיחה

rinzai
11-11-04, 17:33
אם אני שם את כל ה- "עיצות" בצד - ומנסה להבין מה צריך לפי ההגיון הפיסיקלי, אני מגיע למסקנה ש- מידת המינימום של הבולם צריכה להיות המנוחה על הבאמפסטופ מינוס 1 (מידת סגירה + מידת מעיכה של הבאמפסטופ במהירות + מרווח בטחון נוסף כלשהו) ומידת המקסימום (מידת פתיחה) צריכה להיות שהגלגל באוויר + "משהו"... יש את האנרציה של ה"זריקה" של הקפיץ כלפי חוץ ממצב של נעילת סגירה ושיחרור... אין לי מושג איך לקחת את המידה החיצונית!?!?!?!? :roll:

אני מניח שאין "זריקה" עד למקסימום ב- 99.99% מהמצבים למעט מהתנגשות במדרגה והתעופפות לתהום אחריה :lol: ...לרוב ה- "זריקה" של הקפיץ החוצה תיקח את הבולם עד לנגיעה של הגלגל בקרקע. ...אבל, תאורטית, למיטב הבנתי המאושררת ע"י סוזי ומערגל העלים, אין לתת למהלך המתלה להיות מוגבל על-ידי הבולם: לא בפתיחה ולא בסגירה.

נ.ב. אין לי "אנרגיות" כרגע לפרק את הקפיץ כדי להניח את הרכב על הבאמפסטופ (בטיול האחרון בצפון דפקתי על הבוהן ברגל סלע של 30 קילו :x ), ולכן אני מנסה להבין את המרכיבים שהביאו את סוזי להמליץ על מידת סגירה 32 - מרווח הבטחון למידת המינימום ("סגירה").

rinzai
11-11-04, 17:45
נ.ב. לגבי מידת הפתיחה, עדיף, בעיני, להוסיף לה "2 (אינצ') למען שאם יוחלט להוסיף נדנדנות ארוכות ב- "2 מהמקוריות לא תדרש החלפת בולמים. ...והבנתי (מסוזי) שאין מומלץ כלל ועיקר להאריך את מידת הנדנדות מעל למידתן המקורית ובכל מקרה לא יותר מ- "2.

rinzai
14-11-04, 11:34
2 נקודות.

אחת: אורך המהלך והגבלת המהלך

ryanai כתב
במידה ובולם הוא מגביל המהלך שלך
איזי כתב
"אם הבולם מגיע לפתיחה מקסימלית ("נעילה" בפתיחה), הוא עלול לתלוש את אום הסגירה שלו... או לפגוע באוזן העגינה לשילדה...
סוזי כתב
נכון מאד
צריך להשאר מרווח בטחון של לפחות ס"צ וחצי גם בפתיחה וגם בסגירה
=> הבולם הוא לא מגביל המהלך, ואסור שיהיה
בסגירה, מגביל המהלך הוא הבאמפסטופ. בפתיחה אני מעלה על הדעת 2 אפשרויות: אחת, הסטופר של השאקל. שתיים, הקשת המקסימלית של הקפיץ, שמשקל הסרן והגלגל מושכים אותה עוד למטה + איזשהו מהלך רגעי שמושפע מתנופת שחרור מה"דריכה" של הקפיץ.

שתיים: רמת תיפקוד הבולם, טווח פעולת הבולם, ביחס לנקודת האמצע

נקסוס כתב
נק' המנוחה צריכה להיות אמצע התנועה של הבולם, בדיוק כפי שהסברנו בעבר *
ryanai שאל
למה ? בולם עובד יותר טוב בנקודת האמצע שלו ?
סוזי ענה (לי בה"פ)
32 - 52 גם יעשה את העבודה ולא אמור להיות הפרש במחיר בטח לא גדול
לגבי רכב שעומד על גובה ממומצע 39.5 - ברור שלא מדובר בנקודת האמצע של טווח הבולם. נקודת המנוחה באמת באמצע טווח הבולם? קשה לי להיות משוכנע בכך... אני לא מצליח להבין מאיפה צצה ההנחה הזאת. קשה לי להיות משוכנע מכיוון שאני לא מצליח להבין את ההגיון שמאחורי הטענה שהרכב במנוחה הוא נמצא באמצע מהלך המתלה. נהפוך הוא, יש את כל הסיבות בעולם שכך לא יהיה, וטווח הבולם צריך לכסות את טווח מהלך המתלה במלואו עם מרווחי בטחון.

* נקסוס, אף אחד לא צריך לשנן את אשכולות הפורום בעל-פה, כפירוש רש"י. אם יש לדעתך הסבר שכבר ניתן - הדרך הטובה היא פשוט לתת קישור להסבר ולציין "ראה קישור", אני לא נתקלתי בהסבר שיתן תשובה לעניין שמוצג כאן. :wink:

ryanai
14-11-04, 12:04
=> הבולם הוא לא מגביל המהלך, ואסור שיהיה
לגבי חלקו הראשון של המשפט - לא מכיר קפיצי עלים ולכן לא יודע מה מגביל את המהלך שלהם.
אבל אני לא מבין למה אסור שהבולם יגביל את המהלך - בקפיצי סליל זה הרבה פעמים המצב...

(וזה גם המצב אצל נקסוס אם אני זוכר נכון)

rinzai
14-11-04, 12:43
אני לא מכיר את הנושא, אבל (תאורטית) לקפיץ יש את הגבולות שלו. אם תיקח קפיץ (בלי בולם בפנים) ותסגור אותו, תגיע בשלב מסויים לסגירה שלו גם בלי בולם. כנ"ל לגבי מתיחה שלו במשקל מסויים. מה ש"פותח" את הקפיץ הוא מרכיב משקל הסרן (+מכלוליו: ג'אנט, צמיג) מנקודת העומס-0 של הקפיץ. אני מאמין שממצב "דריכה" מלאה (עומס מלא) לשחרור מקסימלי הקפיץ ימתח קצת יותר, לפרק זמן קצר, ויעצר על-פי מצב ה"עומס" של מסת הסרן ומכלוליו.

:wink: רק לפי ההגיון, לא ידע פורמלי.

rinzai
14-11-04, 16:07
לפי דף היצרן של מונרו הבולמים המומלצים לרכב מודל 86-95 הם: מלפנים מודל 31029 שמידותיו הן: 24-40, ומאחור מודל 32207, שמידותיו 28-46 ...בקירוב רב.

הייתי קצת בהלם מהמידות האלה (המומלצות לרכב שלא עבר כל הגבהה או שינוי) ומייד הלכתי לראות מה יש לרנצ'ו להגיד בנידון.

לפי דף היצרן של רנצ'והבולמים המומלצים לרכב מודל 86-95 הם: מלפנים מודל RS5167 שמידותיו הן: 24-40, ומאחור מודל RS5119, שמידותיו 28-45.

אני נוטה מאוד להעריך את המידע שנמסר כאן מאנשים בעלי נסיון רב פחות או רב יותר. אבל יש הבחנה ברורה באתר מונרו ובאתר רנצ'ו בין בולמים קידמיים לאחוריים, הן במשפחת הבולמים האפשרים, הן במידות הסגירה, והן במהלך המתלה המומלץ. אני עדיין רוצה להאמין שהמידע שנכתב בפורום מדוייק ולא מטעה... גם המידע שאני כותב עכשיו. ולכן, ומאחר ונסיוני דל (אם כי לקרוא מסמכים טכניים אני יודע) והבנתי מועטה, אני ממליץ לכל מי שקורא את הנתונים האלה לגשת ולבדוק בעצמו. אם הייתי יודע איך להעלות תמונה הייתי מעלה את מקבץ הנתונים שערכתי בקובץ תמונה ישירות מטבלאות היצרן.

אני מניח שלאחר הגבהה (עירגול, שאקלים, או כל מודיפיקציה אחרת) מידת הפתיחה של הבולם גדלה... הנתונים שהבאתי יכולים לשפוך אור אך ורק על מידת הסגירה של הבולם, שהיא קטנה בהרבה מהנתונים שנמסרו כאן הפורום.

ryanai
14-11-04, 16:29
אני מניח שלאחר הגבהה (עירגול, שאקלים, או כל מודיפיקציה אחרת) מידת הפתיחה של הבולם גדלה... .

אתה מניח לא נכון - עירגול לא משנה את מהלך המתלה, הוא משנה את נקודת שיווי המשקל של המתלה בתוך אותו תחום - ולכן לא נדרש שינוי בבולם אחרי ערגול.

אם אתה לא בטוח בנתון שסוזי נתן לך (32 ס"מ לסגירה) תבדוק בעצמך, יכול להיות שזו מידה מיוחדת לתושבות בולם שרותכו ע"י אלון :twisted:

זה פורום באינטרנט, אתה לא חייב לקבל מה שאומרים לך - אבל אם גם אלון וגם סוזי יגידו לך ש 32 ס"מ בסגירה מתאים לסמוראי שלך - אז זה כנראה נכון...

rinzai
14-11-04, 18:16
עירגול לא משנה את מהלך המתלה, הוא משנה את נקודת שיווי המשקל של המתלה בתוך אותו תחום
לא משוכנע לגמרי... העלים הקידמיים של הסמוראי באוריגנל באים ישרים. אחרי עירגול יש להם קשת. עלים מעורגלים/קשתיים אם תרים את הרכב מלפנים באוויר - הגיוני שמשקל הסרן+ג'נטים+צמיגים ימשוך את הקפיצים החוצה/למטה יותר מקפיצים ישרים כמו סרגל...

אם אתה לא בטוח בנתון שסוזי נתן לך (32 ס"מ לסגירה) תבדוק בעצמך
בדקתי... אבל קשה לי להאמין למראה עיני כי:

אבל אם גם אלון וגם סוזי יגידו לך ש 32 ס"מ בסגירה מתאים לסמוראי שלך - אז זה כנראה נכון...
ואני נוטה להסכים עם זה... אבל בדקתי!
:roll:
למי שרוצה לבדוק בעצמו, מוזמן...
הנה הקישור למודל הבולמים המומלץ (תבחר לפנים/אחור + תלחץ next) מאתר של מונרו-סמוראי-89:
http://www.monroe.com/catalog_lookup/E_Catalog/catalog.aspx?sec=ocl&page=ocl_ecatalog&V G=1&MK=96&MDL=888&YR=1989

לאחר מכן תבדוק לפי המודל את מידותיו. והנה הקישור למסמך המידות של כל הבולמים של מונרו:
http://www.monroe.com/pdf/ShockAbsorberDimensionCharts.pdf

rinzai
14-11-04, 18:36
המידות הן באינצ'ים...
מודל קידמי 31029, Comp.Length 9.625, Ext.Length 15.375
מודל אחורי 32207, Comp.Length 11.250, Ext.Length 17.875

לחסוך לכם את החישובים... (מידות במילימטרים)
מודל קידמי 31029, Comp.Length 24.448, Ext.Length 39.053
מודל אחורי 32207, Comp.Length 28.575, Ext.Length 45.403

ryanai, אם אתה באמת מאמין ש"עירגול לא משנה את מהלך המתלה, רק את נקודת שיווי המשקל" *, הרי שיש לדבוק במידות המומלצות אצל מונרו. מה שמפחיד אותי שאם הם ממליצים על מידת סגירה של 24 מלפנים ו-28 מאחור, בולם עם מידת סגירה של 32 יטחן לגמרי... או שמשהו אחר יטחן... בדקתי! שמישהו יגיד לי שאני טועה :? זה מזכיר לי את "גבעת חלפון אינה עונה" שויקטור חסון רואה מהמקלחת את יעלי עם החלוק הורוד של סרג'יו קונסטנצה ואומר: "יעלי? ...יעלי? יעלי! ...ראיתי את יעלי ...הבת שלי הקטנה ...לא יכול להיות שהיא פה... נכון? סרג'יו"

* אני הכל מקרה הייתי לוקח מקדם בטחון של מידת הפתיחה של הבולם... :wink: ...לפחות מרים את האוטו באויר ורואה עד כמה הסרן מותח את הקפיץ.

rinzai
14-11-04, 18:45
ועובדה שמלפנים הרכב עומד על 40 כך שזה כבר מעבר למידה המקסימלית של הבולם המומלץ על-ידי מונרו (39.053) ...אז כנראה שהעירגול בכל זאת משנה את טווח הבולם. מישהו יכול להכניס כאן איזה משפט בינה? נקסוס? סוזי? נמרוד? המהנדס? איפה אתם?

אלון_ק
15-11-04, 00:21
לומר לך את האמת, פשוט אין לי כח לעשות סדר בבאלגאן הענק שיש פה כרגע. אתה פשוט רצת קדימה, הנחת והסקת מסקנות (חלקן נכונות, חלקן לא), הגבת והגבת שוב, ענית לעצמך, סתרת את רפי... מספיק. תלמד לחכות לתשובות, אם לוקח למישהו שבוע לענות זה מה יש. יש כאלו שנמצאים כאן של יום, רובנו לא. לא מספיק מהיר? לך לסושי שיעזור לך. בנאדם עם לב זהב, אני בטוח שהוא יעשה מה שיוכל (סושי, נודבת!). יש פה כזו סמתוחה שאף אחד לא יוכל להבין מזה כלום וזה רע מאוד. בטח ובטח שיש כאן יותר מדי שאלות מפוזרות.

הכי חשוב, תפסיק להמציא את הגלגל מחדש. לך תבקר בספריה, תיקח ספר על מערכות מתלים ותבין. אח"כ תתחיל להצליב, למדוד ולפרק. רוצה לשחות? קפוץ כבר למיים.

אלון_ק
15-11-04, 00:41
סדר:

1. מידות בולם נדרשות: פרק בולם. לך תצליב הצלבה מלאה. מדוד מרחק בין תושבות בסגירה ובפתיחה. מכאן אתה יודע.

2. מונרו וראנצ'ו: מרגשים אותי מאוד. תמדוד.

3.
עירגול לא משנה את מהלך המתלה, הוא משנה את נקודת שיווי המשקל של המתלה בתוך אותו תחום
נכון לגמרי. עובדה, לא דעה. לא מבין למה? תתחיל לקרוא בפורום. אני לא אחפש לך את התשובות לשאלות שיש עליהן תשובות בשרשורים שאתה הגבת בהם. השאלה הזו גם נוגעת במכאניקה בסיסית - תמצא ספר פיזיקה של מכאניקה ותבין, אם כי במציאות המצב שונה במעט ממערכות אידאליות למינהן (יותר משתנים, אותה תוצאה).

4.
ואני נוטה להסכים עם זה... אבל בדקתי
לא בדקת כלום. תוריד בולם, תצליב, תבדוק.

5. יש הבחנה ברורה באתר מונרו ובאתר רנצ'ו בין בולמים קידמיים לאחוריים
וכאן אין?

6.
אני מניח שלאחר הגבהה (עירגול, שאקלים, או כל מודיפיקציה אחרת) מידת הפתיחה של הבולם גדלה
אתה מניח לא נכון.

7.
לגבי חלקו הראשון של המשפט - לא מכיר קפיצי עלים ולכן לא יודע מה מגביל את המהלך שלהם.
אבל אני לא מבין למה אסור שהבולם יגביל את המהלך - בקפיצי סליל זה הרבה פעמים המצב...

(וזה גם המצב אצל נקסוס אם אני זוכר נכון)
תלוי במתלה. ככלל, הקבוע שלו. אתה יכול להתייחס לקפיץ כאל קפיץ פרוגרסיבי, הוא כזה. ואתה טועה, לא הבולם מגביל אצלי. אני אראה לך פעם.

8.
ומנסה להבין מה צריך לפי ההגיון הפיסיקלי
אתה לא יכול לומר לי שאתה מחפש הגיון פיזיקלי בקפיצים כשאתה לא יודע מה זה "משרעת". תלמד קצת מכאניקה ניוטונית בסיסית - זה לא מסובך, יש ספר של יורם אשל שמסביר את זה מספיק טוב וזה ברמה של בי"ס, אז אפשר גם לבד. אם אתה באמת רוצה להבין, אין לך מנוס מלמידת פיזיקה.

זו הייתה תמצית קצרה. אנא, שאל את השאלות שלך לאט יותר, תן לנו יומיים שלושה להגיב.

rinzai
15-11-04, 04:11
נקסוס, טענה מס' 7 בתגובה שלך נטענה על-ידי ryanai. באשר לתהייה המרכזית שלי: מידת הסגירה (על-פי המלצת יצרני בולמים!) של הבולם הקידמי היא 24 ס"מ ושל הבולם האחורי היא 28 ס"מ. המידות האלה ניתנות גם על-ידי מונרו וגם על-ידי רנצ'ו. אני מאמין שאכן מדידת הסגירה של סוזי כפי שמדד נתנה 32 ס"מ... השאלה שאני שואל היא מאוד פשוטה: איך יכול להיות שמונרו ממליצים על בולמים עם מידות אחרות??? ...ואיך יכול להיות שרנצ'ו, המתחרים, ממליצים בדיוק על אותן מידות אחרות??? ...על זה לא קיבלתי תשובה. אותי זה מטריד, ו- "תמדוד" לא מספק אותי.

ryanai
15-11-04, 13:47
איזי,

מטרתו של השירשור היא לנסות להמליץ על גודל בולם במקום הגודל המקורי.
יכול להיות שמונרו ראנצו ועוד חברות בולם פשוט ממליצים לך על גודל הבולם המקורי ?
הגיוני לא ?

אבל מי שנכנס לכאן רוצה יותר. במקרה הזה - יותר מהלך מתלה.
אתה צריך להבין מה המשמעויות של מה שאתה עושה, של כל שינוי שאתה עושה ובמיוחד של כמה שינויים ביחד, כי השינוי בהתנהגות הרכב מחייבים בדרך כלל גם שינוי בצורת הנהיגה שלך.

אם "רק" ערגלת את הקפיצים - אין לך מה להחליף לבולם ארוך יותר.
אם עשית שינוי קצת יותר משמעותי (קפיצים יותר ארוכים, הארכת שאקלים וכו') והגדלת את מהלך המתלה כלפי מטה - אתה צריך בולם יותר ארוך (וההמלצות לגבי סמוראי סטנדרטי לא רלוונטיות לגביך).

המידה שניתנה פה בפורום לגודל מקסימלי לסגירה היא 32 ס"מ.
אתה יכול להסכים.
אתה יכול שלא להסכים, ואז יש לך 2 אפשריות או למדוד בעצמך או לחפש בפורום אחר.
במידה והגעת למסקנות שלסמוראי לא סטנדרטי אפשר להכניס בולם יותר ארוך/קצר מ 32 ס"מ נשמח אם תיידע את הפורום כאן.

המלצות של יצרנים שונים לסמוראי סטנדרטי הם לא רלוונטיות לדיון מדידות שעשית בעצמך - כן (אחרת כולם היו נוסעים עם בולמים בגודל המקורי כפי שיצאו מהמפעל)

אלון_ק
15-11-04, 13:53
למה למדוד לא מספק אותך? למה, הסרן יכול להסגר יותר מ1/2 במסטופ במקרה הכי קיצוני? ואם הוא כבר נסגר כך, אתה באמת חושב שהבולם עוד יהיה תקין אח"כ?
אני לא יודע למה רשום להם 24. אבל הדגם שם הוא לסמוראי JX וזה לא מה שיש לך, אלא אם כן ייבאת אותו? תבדוק, לדעתי יש לך SJ413 או SJ70. זה לא אמור לשנות עד כדי כך, אז הסברה הזו שלי לא מדוייקת - הJX הוא בסה"כ דגם מאובזר יותר, אם אני זוכר נכון.

"תמדוד" לא מספק אותי
אז לך ותקנה בולמים לפי המלצות היצרן הזה. אם אתה לא מוכן לבצע בדיקה כנדרש, אין לך על מה להתווכח. בלי זה אתה מדבר באוויר. תבחר לך את הממליץ המועדף ולך לפי ההמלצה שלו. אתה לא מוכן לבצע את המינימום הנדרש כדי לקבל אפילו סדר גודל, אז למה שאני אתאמץ?
בכלל, אני לא מבין למה אנחנו עוד דנים בזה. אתה לא רוצה ללמוד גיאומטריה של מערכות מתלים, אתה לא רוצה לבצע ניסוי ואתה בכ"ז ממשיך לשאול שאלות שאת התשובות עליהן אתה יכול לגלות לבד (ואין לך ברירה עכשיו, כי אתה לא מוכן לסמוך על ההמלצות שניתנו לך, למרות שהוכחנו לך בדרך שלא ניתן להתווכח עמה - ניסוי בשטח). הרי אם בסגירה מלאה האוטו שלך יהיה על 36, הוא לא יוכל להתקרב ל24 בכלל, נכון? ואם הוא בסגירה על 28, אז אנחנו טועים ואין על מה לדבר, נכון?
תבין משהו - אתה מתווכח וטורח להביא טענות שיסתרו את שלי כבר שבוע, כתבת כמה אלפי מילים, ופעם אחת לא טרחת עדיין ללכת לאוטו, להוריד את הבולם שלך ולמדוד אותו? זה נשמע לך הגיוני? לי לא!

נסיון אחרון:
הבמפסטופ הקדמי שלי מונמך ב5 ס"מ. הבולם הקדמי שלי נסגר על 37. הוא לא מסוגל להגיע לסגירה מלאה אצלי, הסרן נעצר בבמפסטופ. המתלה, לעומת זאת, מאפשר גם מאפשר סגירה מלאה גם ללא הנמכת הבמפ סטופ (ובלי הבולם, כמובן). מה זה אומר לך?

תגובה 7 הייתה לרפי.

rinzai
15-11-04, 14:57
נקסוס, אתה ממש לא רואה את הבעייה! אני בטוח שגם אתה וגם סוזי יודעים למדוד... ואין לי ספק שאם אמדוד אגיע לאותם תוצאה... 32 ס"מ. נקודת העיוורון שלך היא שאתה מתעלם מחוות דעת או המלצה (you name it) של יצרני בולמים, שאי-אפשר לפקפק במידת המקצועיות שלהם! (...ושסביר להניח, שהם יודעים למדוד ולקחת מקדמי בטיחות) נכון? ...שאני אומר "מתעלם" אני מתכוון שאתה אפילו לא מוצא לנכון להתעמת/להתאמת עם עם הנתונים. אתה פוטר את העניין ב- "תמדוד".

נקסוס, אני יודע שאם אני אמדוד אני אגיע (אם לא אעשה טעות במדידה) לאותה תוצאה שסוזי הגיע ...ויש סיכוי שאני אמדוד שגוי. :lol: יש לי הנחת יסוד ראשונית שהמציאות יותר מורכבת ממה שהיא נראית על פני השטח... ושיש כאלה שמבינים בכל תחות הרבה יותר ממני... גם כאן בפורום ...וגם במחלקות ההנדסיות של היצרנים!!!. מה שקשה לי להבין, איך אתה לא מוטרד בכלל, שהתמיכה הטכנית של יצרני הבולמים ממליצה על מידת סגירה אחרת... כאילו "אני מדדתי ולהם אין מושג!" יען כי המהנדסים שלהם בורים חסרי נסיון במוצרים שהם עצמם מייצרים!

אתה טוען, בעקיפין, שהצוות הטכני של מונרו/רנצ'ו לא יודעים על מה הם מדברים. מממ... אולי! קשה לי להאמין, אבל לך תדע, יכול להיות, החלטתי לבדוק גם את ההנחה הזו ועשיתי בירור נוסף (כי בכל-זאת אני מחשיב גם את דעתך ...אני לא פוסל דעות, רק מנסה ליישב בינהן) ...החלטתי לבדוק יצרן נוסף: koni. את המידות האלה קיבלתי מהיבואן של koni בארץ, ואימתתי אותן על-פי קטלוג החברה לבולמים כפי שמופיע באתר הבית של koni:

בולמי koni לסמוראי sj410/413 מודלים 88-95 (מידות בס"מ)
מס' פריט קידמי 26-1168, Comp.Length 28.5, Ext.Length 39.7
מס' פריט אחורי 26-1369, Comp.Length 31.6, Ext.Length 45.0

מידת הסגירה של האחורי כבר מתקרבת ל- 31.6 ס"מ המומלץ על ידי נכבדי הפורום, אך מידת הסגירה של הקידמי עומדת עדיין נמוך הרבה יותר על 28.5.

ryanai
15-11-04, 15:19
אתה לא מקשיב...

המלצות של יצרנים שונים לסמוראי סטנדרטי הם לא רלוונטיות לדיון מדידות שעשית בעצמך - כן (אחרת כולם היו נוסעים עם בולמים בגודל המקורי כפי שיצאו מהמפעל)

ואם אתה כלכך סומך על המהנדסים של היצרנים השונים

אז לך ותקנה בולמים לפי המלצות היצרן הזה ... תבחר לך את הממליץ המועדף ולך לפי ההמלצה שלו.

אלון_ק
15-11-04, 15:39
איזי, כאן בדיוק נכנסת הסיבה שאני מתעקש לשמור את הדיונים כאן מדעיים.
אני יכול להוכיח את מה שאני אומר. אתה לא, כי אתה מסתמך על מקור חיצוני (לא אכפת לי מה כתוב בדפים להמונים). תוכיח, או שאל תטרח לכתוב לי את זה.
מקצוענים מבינים יותר ממני. סביר להניח שהחבר'ה במונרו מבינים הרבה יותר ממני. יש לך מושג מה השיקולים שלהם בהמלצה על מידה מסויימת? אז מה אתה מביא את הטבלה הזו כדוגמה? איפה ההוכחה המדעית שלך שתגבה אותה?
איך אתה בכלל נכנס לויכוח כזה בלי הבנה בסיסית בגיאומטריה של מערכות מתלים? אתה חוזר ואומר "אולי יש משתנים שאנחנו לא מודעים אליהם". כן, יש. לך תלמד אותם - בספרייה יש כמה וכמה ספרים שיסבירו לך את הנושא מצויין. אח"כ תגיד לי שיש פגם בהנחה שלי, לא לפני.
לגבי מידת הסגירה בקדמי, אותה אני לא מדדתי מעולם במצב מקורי. שם אני פשוט יוצא מהנחה שאם הקפיץ שלי יודע להסגר יותר משלך (והוא יודע) ואצלי הוא לא מסוגל לגעת בבולם, אז גם אצלך הוא לא. הנחה מדעית.

הדיון הזה נגמר מבחינתי.

rinzai
15-11-04, 15:41
ryanai. סורי שלא התייחסתי... :)
כל מה שהסמוראי שלי עבר בנוגע למיתלים הוא עירגול... ...אתה בעצמך טענת שעירגול לבדו משנה אך ורק את נק' שיווי המשקל ולא את תחום המהלך. מידת הסגירה של הסרן על הבאמפסטופ + מקדם בטחון, תשאר אותו הדבר גם בסמו משופר... לכן המלצת 3 יצרני בולמים שונים, בלתי תלויים, כן רלוונטיות לדיון. הן רלוונטיות לדיון, דווקא בגלל שהן סותרות מדידות שנעשו על ידי מנוסי הפורום. ואני אכן סומך על דעתם המקצועית של המהנדסים שתכננו את הבולמים באותה מידה לפחות שאני סומך על נסיונם של חברי הפורום.

הייתי שמח אם היו לי בולמים
מלפנים עם מידות 24 סגירה 52 פתיחה.
מאחור עם מידות 28 סגירה 52 פתיחה

אני לא יודע אם קיימים כאלה...

אלון_ק
15-11-04, 15:52
הייתי שמח אם היו לי בולמים
מלפנים עם מידות 24 סגירה 52 פתיחה.
מאחור עם מידות 28 סגירה 52 פתיחה

לא יכול להתקיים. בהפשטה, הבולם הוא בוכנה בתוך צילינדר. אם בסגירה הוא באורך 24, בפתיחה הוא לא יכול להיות יותר מכפול - 48.
זו הפשטה, באתרים של יצרני הבולמים יש עוד מידע.

rinzai
15-11-04, 15:53
נקסוס - לא כל מדידה היא עובדה "מדעית". הרבה אנשים עשו "מדידות", בנו, שינו, והתוצאה הייתה תפקוד לקוי. לא חסרות דוגמאות של מהנדסים שבנו יצירות הנדסיות בגישה "מדעית" (מטוס האיירבוס למשל, גשר המכבייה, תקרת פל-קל) ובתנאים מסויימים, שלא לקחו בחשבון הגיעו לתוצאות קטסטרופליות. אני מכיר ומכבד את ה"מדידות" שלך, אך באותה מידה נותן קרדיט למדידות של הצוותים ההנדסיים ולשיקולים ההנדסיים של אותם צוותים.

הנדסה היא תחום מדעי אך חורגת ממנו בהיקפה. לפיכך, תואר הנדסי נמשך 4 שנים לעומת תואר מדעי שנמשך 3שנים. לא כל מדען הוא מהנדס, והשיקולים הם יותר מורכבים מלקחת סרט מדידה ולמדוד.

rinzai
15-11-04, 15:58
נקסוס, צודק! ...בקשר למכפיל. ...לא יודע עדיין מה לעשות. אולי זו הסיבה שמידת הסגירה מוגדלת. בגלל שמידת פתיחה גדולה לא מאפשר, בקירוב, מחציתה בסגירה.

נמרוד
15-11-04, 17:32
איזי, אחד החברים היפנה אותי לדיון הזה.

אני באמת לא מבין מה הבעייה. מה שכתוב בקטלוגים (ואגב מונרו וראנצ'ו הם לא מתחרים... הם אותו הגוף המסחרי) הן אכן המלצות הייצרן לסמוראי סטנדרטי. כלי הרכב המדוברים כאן הם כלים לא סטנדרטיים, מוגבהים בהרבה, הן של אלון, הן של סוזי, ואם אני מבין נכון גם שלך. לכן המלצת הייצרן לא רלוונטית. המספרים אפילו מסתדרים לא רע - אלון הנמיך במפסטופ ב5 ס"מ וגם משתמש בבולם שבסגירה שלו ארוך יותר בערך 5 או 7 ס"מ (אני לא עקבתי אחרי כל הפרטים). מה שאני לא מקבל היא המלצה גורפת על מידה מסוימת. קניית בולם בצורה רצינית חיבת להתבצע על סמך מדידה של הרכב בפועל, אלא אם הרכב הוא בוודאות במצב מקורי לחלוטין.

אולי תסבירו מה בדיוק המחלוקת, ומה השאלה הפתוחה?

rinzai
15-11-04, 17:52
נמרוד - חוסר הבטחון שלי נובע מכך שבמספר קטלוגים של בולמים מוגדרת מידת סגירה של בולם קידמי 24 ובולם אחורי 28. זה באופן כללי כל הסיפור. אני מאמין בלב שלם שבמדידה אני יקבל במקרה הטוב את המדידה של סוזי - 32 ס"מ... ובמקרה הפחות טוב (אם אעשה טעות במדידה) מידה אחרת. אני משוכנע לחלוטין שהמידה למראית עין היא 32. אני רק חושש שישנם שיקולים נוספים שהביאו את יצרני הבולמים להמליץ על מידת סגירה אחרת הן לקידמי והן לאחורי ...ושים-לב שאפילו בסמו מקורי ההמלצה למידת הסגירה מקדימה שונה מזו האחורית. אצלי זה מעלה סימני שאלה.

rinzai
15-11-04, 18:18
נמרוד, בנוסף: ryanai כתב
אם "רק" ערגלת את הקפיצים - אין לך מה להחליף לבולם ארוך יותר. ...עירגול רק משנה את נקודת שיווי המשקל, לא את מידות המהלך.
זה בכלל מעורר אצלי תהיות. כן! רק עירגלתי. כלומר, לכאורה אין לי מה להחליף לבולם ארוך יותר! כלומר, המלצת היצרן אמורה להיות רלוונטית עבורי. אלא-מה? הרכב יושב לי מקדימה על 40 ס"מ, שמידת הפתיחה המומלצת לבולם קידמי היא 39.7 על-ידי קוני ו- 39 על-ידי מונרו/רנצ'ו... מה שאומר שמשהו כאן לא מסתדר...

ryanai
15-11-04, 18:35
אתה בטוח שרק ערגלת ולא שונה שום דבר אחר ?
הבעלים הקודמים לא האריך שאקלים ? ניתק מוט מייצב ? שם קפיצים יותר ארוכים מהמקוריים ?

אם זה המצב - יש לך בכלל מהלך מתלה כלפי מטה ? הערגול אולי חדש ועדיין לא שקע ?
מיליון סיבות שונות ומשונות ומסקנה אחת שחוזרת על על עצמה:

קניית בולם בצורה רצינית חיבת להתבצע על סמך מדידה של הרכב בפועל, אלא אם הרכב הוא בוודאות במצב מקורי לחלוטין.

ושלך לא במצב מקורי לחלוטין !

rinzai
15-11-04, 18:38
אני בטוח לגבי כל השאלות שלך! הכל מקורי: קפיצים + שאקלים. בדוק! נאמר לי ב"מתלם". כנ"ל המדידה 40 ס"מ נמדדה ב"מתלם". וזה המצב!

ryanai
15-11-04, 18:43
נמדד מיד אחרי הערגול נכון ? לפני שהוא שקע נכון ?
ערגול של 8 ס"מ זה המון ! חכה נראה לאן זה ישקע...
כמה זמן עבר מאז המדידה ?

יש לך בכלל מהלך מתלה כלפי מטה ?

נמרוד
15-11-04, 19:10
נמרוד - חוסר הבטחון שלי נובע מכך שבמספר קטלוגים של בולמים מוגדרת מידת סגירה של בולם קידמי 24 ובולם אחורי 28. זה באופן כללי כל הסיפור. אני מאמין בלב שלם שבמדידה אני יקבל במקרה הטוב את המדידה של סוזי - 32 ס"מ... ובמקרה הפחות טוב (אם אעשה טעות במדידה) מידה אחרת. אני משוכנע לחלוטין שהמידה למראית עין היא 32. אני רק חושש שישנם שיקולים נוספים שהביאו את יצרני הבולמים להמליץ על מידת סגירה אחרת הן לקידמי והן לאחורי ...ושים-לב שאפילו בסמו מקורי ההמלצה למידת הסגירה מקדימה שונה מזו האחורית. אצלי זה מעלה סימני שאלה.

בוא אני אנסה לעבור על הדברים שמטרידים אותך, כמו שאני מבין, אחד לאחד:

1. ליצרני הבולמים אין כאן שיקולים בכלל. הם ממליצים בקטלוג שלהם על בולמים הזהים באורכם לבולמים המקוריים. הייצרן, סוזוקי, הוא שהחליט מהם מידות הבולמים המקוריים.

2. זה שהוא החליט על בולמים שונים קדימה ואחורה מטריד אותך? זה מאד הגיוני. התושבות שונות, הזויות שונות, זה מה השיצרן החליט שמתאים לסמוראי מקורי. יכול מאד להיות שבבדיקה שלך תגלה שגם אתה צריך בולמים אחרים קדימה ואחורה. מצד שני החברים פה מדברים על אותה מידת בולם גם מקדימה וגם מאחורה - גם אפשרי. יכול מאד להיות שהמידה הגדולה שהם ממליצים עליה "כוללת" בתוכה בעצם גם בולם קצר יותר שבעצם היה מספק באחד הקצוות. אני לא מבין למה זה צריך להטריד.

3. "ערגול בלבד לא דורש החלפת בולמים". המשפט הזה איכשהו הפך לעובדה במהלך השרשור הזה. אני מציע שתחזרו לבחון אותו, מכל ההיבטים. הוא לא נכון. הוא לא נכון בתיאוריה כי הוא מבוסס על הפשטת יתר ("ערגול משנה רק את נקודת שיווי המשקל" ותו לא) והוא לא נכון גם בפועל כמו שמי שהגביה ג'יפים יודע מנסיון.

rinzai
15-11-04, 20:54
נמרוד,

בנוגע ל(1) אני מסכים איתך. רק שים לב שקוני קובעים וממליצים מידת סגירה סאנדרטית לסגירת מיתלים קדימה 28.5 אחורה 31.6, ולעומתם מונרו/רנצ'ו (2 שהם 1) קובעים וממליצים קדימה 24 אחורה 28.

בנוכע ל(2) זה יטריד אותי עד שבאמת לא אקבל תשובה אנליטית... אם מהנדסי סוזוקי קבעו מידות סגירה כאלה קטנות, כנראה שיש סיבה טובה. מאחר והמעצור לסגירה הוא הבאמפסטופ וזה לא השתנה אני מוטרד מהאפשרות לשים בולם עם מידת סגירה גדולה יותר ממה שנקבע על ידי סוזוקי והתקבל ראוי על-ידי חברות הבולמים. קוני מצאו לנכון להגדיל את מידת הסגירה ואני מתאר לעצמי שהדבר נעשה לאחר שיקולים הנדסיים עמוקים יותר, מעבר לנסיון אישי של המהנדס או איש השיווק על הרכב הפרטי שלו.

בנוגע ל(3) ""ערגול בלבד לא דורש החלפת בולמים". המשפט הזה איכשהו הפך לעובדה במהלך השרשור הזה. אני מציע שתחזרו לבחון אותו, מכל ההיבטים."אני גם מסכים איתך מאוד -מנסיון עם הרכב שלי! הבאתי דוגמה. עירגלתי ומידת שיווי המשקל עומדת על 40 ס"מ. יותר מנעילת המתיחה של הבולם המקורי של סוזוקי - זה אומר הכל. ...יותר מזה ב"מתלם" אחרי עירגול, נאמר לי במפורש שאני חייב(!) לשנות בולמים באופו מיידי וללא שום דיחוי ...פשוט לא רציתי לבדר את האשכול יתר על המידה. מה שנקרא פרה פרה. קודם מידום הסגירה, אח"כ מידות הפתיחה. מה שאני מנסה לעשות הוא בדיוק לבחון את ה"עובדה" הזו, מכל ההיבטים.

לדעתי יש נטייה "למשוך למעלה" את מידות הבולמים מסיבה של אורך מהלך. אם בודקים את מה שיש למונרו להציע, רואים שאם רוצים פתיחה גדולה לכיוון ה- 50 ס"מ מידת הסגירה עולה לכיוון ה- 30 ס"מ.

rinzai
15-11-04, 21:00
ryanai אתה מתקרב! מתחמם! אין לסמו שלי כמעט מהלך פתיחה לבולמים הקידמיים שלי לאחר העירגול. הם נמצאים כמעט בפתיחה מקסימלית, בנעילת פתיחה (ext. measure). ...וזה לא מסתדר עם ההנחה ש"ערגול בלבד לא דורש החלפת בולמים".

ryanai
15-11-04, 22:02
OK הבנתי - אני מתנצל טעות שלי.

בשבילי ערגול היה החזרה של קפיץ ששקע למצבו המקורי.
הנחתי שהערגול מבוצע כך שבהתחלה הקשת היה יותר גבוהה מהקשת המקורית ותוך זמן קצר חוזרים בערך למקור.
זה לא המצב אצלך - וכנראה שזה לא המצב בדר"כ..

אתה ערגלת את הקפיץ הרבה מעבר לקשת המקורית....
כלומר הורדת את את נקודת שיווי המשקל וגם אפשרת יותר תנועה כלפי מטה (בהנחה שהקפיץ מגביל את המהלך - מה לעזאזל מגביל את המהלך בקפיצי עלים ? או הפנהרד אם יש או הקפיץ או הבולם ?)

לכיוון מעלה לעומת זאת המצב לא השתנה - עדיין הבמפסטופ הוא מגביל המהלך.
כלומר אתה יכול להרוויח מבולם ארוך יותר ! אבל עדיין אסור ששבסגירה אורך הבולם יהיה יותר ארוך מהמרחק בין התושבות שהמתלה סגור...

עכשיו אני גם מבין מה מפריע לך... ויש לי גם תשובה בשבילך : אתה צריך להנמיך את הבמפסטופ !
משתי סיבות:
1. תוכל להכניס בולם ארוך יותר - אני מניח שעכשיו הבולם הוא מגביל המהלך שלך וזה לא רצוי. בנוסף יהיה לך קצת פתיחה כלפי מטה שאין לך היום 8)
2. בגלל הערגול המאסיבי אתה לא רוצה שהקפיץ "יבלה" בחלק העליון של המתלה כי זו בעצם פעולה הפוכה לערגול והקפיץ ישקע יותר מהר.

ואגב, קוראים לי רפי :D

ryanai
15-11-04, 22:04
שכחתי...

אל תשכח שהקפיץ אמור לשקוע קצת אחרי עירגול - קח את בחשבון במדידות שלך...

rinzai
15-11-04, 22:35
רפי, הנמכת הבאמפסטופ (לעשות אותו יותר עבה?) נשמעת הכרחית אם שמים בולם יותר ארוך. בולם יותר ארוך גם נותן אורך מהלך יותר ארוך: כי בולם פתוח ארוך מתקרב באורכו לכיוון הכפול 2 מאורכו במצב סגור => ככל שהבולם יותר ארוך, תיאורטית, הוא יכול "לטייל" על מרחק גדול יותר בין פתוח לסגור.

אם נסתמך על הפרשנות לקולא של koni, הרי ניתן להגיד שאפשר לבנות על מידת סגירה מלפנים 28.5, ומאחור 31.6 ...בלי לגעת בבאמפסטופ ...אפשר לבנות כי המהנדסים של קוני הגיעו למסקנה הנדסית "שזה בסדר" ופרסמו את ההמלצות בתפוצה בינלאומית ...המידה הסגירה האחורית מתחילה להתקרב למידות שסוזי המליץ, אם כי הקידמית עדיין נמוכה בהרבה. אם נכפיל את מידות הסגירה נגיע בקירוב למידות פתיחה תאורטית מלפנים 57 ומאחור 63.2 ...רק תיאורטית!, כי בתכלס (עברתי על כל רשימת המונרו גז-מטיק) מידת הפתיחה, בפועל, הרבה יותר נמוכה מכפולת מידת הסגירה (וזה גם הגיוני).

rinzai
15-11-04, 23:19
אבל, שלא יצא למראית-עין מטעה, בולם יותר ארוך מאפשר לקפיץ מהלך יותר ארוך, אך רק קפיץ יותר ארוך יתן מהלך ארוך יותר משמעותית... הקפיצים שלי מקוריים(!), גם השאקלים(!). נקודת השיווי משקל 40 ס"מ. ממה שכולם נתנו לי להבין (סוזי, המערגל, ועוד רבים וטובים) לא הרווחתי באופן משמעותי מהלך מתלה... כי לא הארכתי את אורך הקפיצים. הנמכת הבאמפסטופ תצמצם לי את מהלך המתלה. נכון, לא הייתי רוצה שהסרן יבלה קרוב לבאמפסטופ (פעולה הפוכה לעירגול) אבל יותר לא הייתי רוצה לאבד את מהלך המתלה. כנראה שאין ארוחות חינם.

אם אני לוקח בולם עם מידת סגירה קטנה, אני מפסיד במידת פתיחה. אם אני רוצה לקחת בולם עם מידת פתיחה גדולה, אני נאלץ להתמודד עם מידת סגירה גדולה. הפריט הכי קרוב שמצאתי אצל מונרו (עבור בולם קידמי) הוא מספר 550011 או 550051 שמידת הסגירה שלו 31.43 ס"מ ("12.375), ומידת הפתיחה שלו 50 ס"מ ("20)... מאוד קרוב, אבל לא מספיק! => צריך "לעבות" את הבאמפסטופ בעוד (31.43 ס"מ פחות 28.5 ס"מ), כלומר בעוד 3 ס"מ???

gil4
16-11-04, 01:50
איזה בלגן
למה עשית את הערגול ליופי? בערגול מנסים להחזיר את הקפיצים למצבם המקורי ועוד קצת בשביל צמיג 215. לא להרים הכי גבוה שאפשר.לא הרווחת שום מהלך מתלה.
מה התוצאה? מהלך מתלה בעיקר)או רק( למעלה.לא טוב.
עכשיו כדי לשמור על הערגול אתה חייב להוריד גם את הבאמפ- סטופ.אופס קיצרת את המהלך.לא טוב.

אתה טוען שהקפיצים והשאקלים מקורים, והפתיחה שלך גדולה מהאורך של בולם מקורי? או שאתה טועה או שמשהו חסר\לא תקין.גומיות במוט מיצב, גומיות\אוקולונים בשאקלים,חבקים על הקפיצים.
תן לקפיצים לשקוע ורק אז תתאים בולם.יותר טוב.

נמרוד
16-11-04, 09:19
איזי - אותי איבדת לגמרי. אני לא מצליח להבין מה אתה רוצה.

rinzai
16-11-04, 11:14
נמרוד, אני רוצה בולמים

מידת סגירה:
בולמים שיתנו לי מידת סגירה שיצרן בולמים נחשב מבטיח * שהיא "בסדר", ויחד עם זאת מידת פתיחה נורמלית. קוני מבטיח שמקדימה 28.5 זה בסדר, ומאחור 31.6 זה בסדר. אני מוכן להסתפק בכך.

מידת פתיחה:
הרכב שלי עומד על 40 ס"מ, ולכן הייתי רוצה בולם עם מידת פתיחה של לקראת 50 ס"מ.

יש כזאת חיה???

* הבטחה בכתב של יצרן בולמים נחשב, אומרת שהעניין נבדק על-ידי טובי המהנדסים של קבוצת הפיתוח שלו, נבדקו כל הכיוונים, לגבי כל ההשלכות. ויש מידה של אחריות משפטית אפילו! ...אתה לא מדמיין לעצמך שלקוחות בכל העולם יתקינו בולם קוני ובמצבים מסויימים הוא יתפרק להם, או יגרום נזק, וקוני לא יהיו אחראים. אני מאמין שחברה גדולה ובעלת נסיון מפרסמת היא עומדת מאחורי הפרסום, ואם היו תקלות עם הזמן היא הייתה מתקנת.

rinzai
16-11-04, 11:16
הכוונה נתקנת את הפרסום שלה... :lol:

נמרוד
16-11-04, 11:29
נמרוד, אני רוצה בולמים

מידת סגירה:
בולמים שיתנו לי מידת סגירה שיצרן בולמים נחשב מבטיח * שהיא "בסדר", ויחד עם זאת מידת פתיחה נורמלית. קוני מבטיח שמקדימה 28.5 זה בסדר, ומאחור 31.6 זה בסדר. אני מוכן להסתפק בכך.

מידת פתיחה:
הרכב שלי עומד על 40 ס"מ, ולכן הייתי רוצה בולם עם מידת פתיחה של לקראת 50 ס"מ.

יש כזאת חיה???

* הבטחה בכתב של יצרן בולמים נחשב, אומרת שהעניין נבדק על-ידי טובי המהנדסים של קבוצת הפיתוח שלו, נבדקו כל הכיוונים, לגבי כל ההשלכות. ויש מידה של אחריות משפטית אפילו! ...אתה לא מדמיין לעצמך שלקוחות בכל העולם יתקינו בולם קוני ובמצבים מסויימים הוא יתפרק להם, או יגרום נזק, וקוני לא יהיו אחראים. אני מאמין שחברה גדולה ובעלת נסיון מפרסמת היא עומדת מאחורי הפרסום, ואם היו תקלות עם הזמן היא הייתה מתקנת.

נשמע לי כאילו אתה יודע בדיוק מה אתה רוצה. יש כזאת חיה? תבדוק בעצמך, ותגיד לנו:
http://www.jeepolog.com/ext_images/shocks.xls

לגבי "הבטחה בכתב"-"טובי המהנדסים" וכו... לדעתי לא רלוונטי לדיון, אבל אם זה מה שחשוב לך, בסדר גמור.

rinzai
17-11-04, 03:50
נמרוד, גליון excel בהחלט מרשים.
בעמודות ה- top/buttom mount style יש סימונים אחרים מבקטלוג מונרו:

אצל מונרו עבור בולם קידמי:
יMOUNTING Upper / Lower
S4 / L1

אצל מונרו עבור בולם אחורי:
MOUNTING Upper / Lower
L1 / L1

בגליון excel יש סימונים אחרים לגמרי. אין S4 ואין L1.
את כל הבולמים שמופיעים בו ניתן לרכוש בארץ?

באשר ל"טובי המהנדסים" של koni למשל, אני חושב שזה מאוד חשוב לדיון. אם אתה מעריך נסיון של חברי הפורום, אתה צריך להחשיב גם נסיון של חטיבת הפיתוח של היצרן. לפחות מהסיבה שיש פער בין הנמדד אצלנו למומלץ אצלהם - פער לא קטן! (32 נמדד אצלנו, 28.5 מומלץ אצלהם). חשוב להבין את הסיבה לפער הזה. חשוב להבין גם למה מידת הסגירה מלפנים קטנה ממידת הסגירה מאחור, לאור העובדה שאצלנו נמדדת אותה מידה סגירה הן מלפנים והן מאחור! ...תראה, koni לא אהבלים. הם ממליצים 31.6 מאחור, ו- 28.5 מקדימה, והם יודעים למדוד בדיוק כמו כל אחד בפורום לפחות. איך זה? ...יתכן וישנם עוד שיקולים מעבר למדידה הנאיבית. מסכים? ...אני מנסה ליצור איתם קשר באי-מייל כי אני חייב להבין את זה, את השיקולים שהביאו אותם לקבוע מידות סגירה אלה (ששונות הן ביחס לנמדד אצלנו, והן ביחס למומלץ אצל מונרו/רנצ'ו)

נמרוד
17-11-04, 10:10
שכח רגע מסוגי החיבורים. חפש את הבולם שמתאים למידות שאתה רוצה. אם יש כזה דבר. תתרכז בבולמי מונרו וראנצ'ו שיש להם מבחר ענק.

לגבי המהנדסים - לדעתי אתה טועה בהבנה. שום מהנדס בחברת קוני לא הקדיש מחשבה לסמוראי ומה מתאים לו. הפקידה שכתבה את הקטלוג קיבלה מסוזוקי את המידות של הבולם המקורי שהם הגדירו, מצאה מה הכי קרוב במצאי של החברה וכתבה בקטלוג. זה שיש הבדל של כמה ס"מ בהמלצות של יצרנים שונים - זה כי יש להם מלאים שונים, המידות לא בדיוק אותו דבר, וזה ממש לא משנה.

ואני שוב שואל אותך - אם ברור לך ההמלצות האלו הם לבולמים תחליפיים לבולמים מקוריים לסמוראי מקורי לחלוטין, ואתה יודע שהאוטו שלך מוגבה, אז מה ההמלצות האלו מעניינות אותך? ברור כשמש שאתה צריך בולם אחר.

אלון_ק
17-11-04, 23:06
לאור העובדה שאצלנו נמדדת אותה מידה סגירה הן מלפנים והן מאחור!

אני עדיין לא רואה איפה זה כתוב, למרות שזו לא הפעם הראשונה שאתה מזכיר את זה. חיפשתי טוב, אני לא מוצא שום התייחסות לבולם הקדמי שהסגירה הנדרשת שלו היא 32. אם זה מה שהבנת, יופי. אל תגיד שמישהו הלך ומדד וקיבל 32 מלפנים - כי זה לא המצב. אף אחד כאן לא מדד 32 מלפנים ולא טען למדידה כזו. מה שכן אמרו לך זה "תמדוד בעצמך".
את האחורי אני מדדתי. אם נניח שאתה צודק וכל כך הרבה השקעה הולכת ממהנדסי הבולמים לסמוראי, אז על 4 מ"מ שגיאת מדידה שלי אני סולח לעצמי.
תתחיל לקרוא טוב טוב מה כתבנו לך. אני אמרתי שאני עם בולם 37 מלפנים והנמכת במפסטופ של 5. זה אומר שלי, עם הסטאפ הזה, אין בעיות (וגם לסוזי, אגב). בשום מקום לא אמרתי שזו המידה שמדדתי וצריכה להיות. אמרתי שזה עובד.
תדייק.

אגב, אתה באמת מאמין שקוני ממליצים על 31.6 כי זה האופטימום, או כי זה הממוצע שמתאים לעוד 2-3 סוגי רכבים וכך הם מייצרים את אותו הבולם לכמה רכבים ומוזילים עלויות ייצור?
(את זה אני מנחש, כי תראה קטע - הבולם שלי הוא במקור של... איסוזו. זה מה שהיה כתוב על הקופסא שלו, שהגיעה ישר מהיבואן). הקדמי שלי הוא בכלל של פוראנר (וגם זה כנראה שלא, הוא פשוט ירד מפוראנר).

עובדה: אצל 4 משתמשים "כבדים" לפחות, בולם קדמי עם סגירה 32 עובד מצויין. אולי האופטימום יהיה נמוך יותר, אבל אתה לא יכול להאשים אותי (ובטח שלא את סוזי) בנהיגת שטח רכה ועדינה.
מסקנה: בולם קדמי עם סגירה 32 מספיק טוב.

מסקנה עוד יותר חשובה: המהלך הקדמי שלך (של כל סמוראי עלים סטנדרטי) מוגבל ע"י הבולם. שווה לך להכניס בולם 32-56 - מקסימום תוריד במפסטופ 1-2 ס"מ, מאחר ואתה כל כך נעול על המידות של היצרנים. הרווח שלך עדיין יהיה גדול יותר.

אפרופו כל הדיבורים על מהלכי מתלה, מוט מייצב הורדת כבר?

rinzai
18-11-04, 00:21
נקסוס, הדבר האחרון אחרון שאני יעשה, זה להאשים אותך או את סוזי... נהפוך הוא! אני מאמין בצורה מלאה למה שאתה אומר לי כאן בקשר למידות ולמדידות. ...מאמין זה לא אומר שאני לא מצליב מידע ובודק... אבל מראש לא מפקפק. אני רק טוען שיתכן(!) לא יותר, רק יתכן(!), שלא רק על-פי המדידה הזו שמדדתם, נקבעת מידת הסגירה הנחוצה... ובניגוד לגישה הרווחת כאן לכאורה, שאצל היצרנים שיקולי עלות (זניחים) מנצחים שיקולי ביצועים... ושהדברים נעשים כלאחר-יד... אני מאמין שבשורה התחתונה

נמרוד, לדעתי אתה מקל ראש. פקידה לא קובעת את "מידות הבולמים הקרובות ביותר" כאילו מדובר, באיזה מידת נעלי החלקה על הקרח יתנו לך שאתה מגיע למגרש ההחלקה ("קח מידה 44 זה יהיה טוב ...זה מה שיש לנו"). בחירת בולם לאוטו (עניין בטיחותי) לא נעשית כלאחר יד אצל יצרן הבולמים - והם כן! הם מכירים את סוזוקי ומכירים את הסמוראי - לא סתם מכירים, מכירים הנדסית על כל המשתמע מכך... אני לא יודע אם יצא לך לעבוד בחברה גדולה שעורכת שינויים בציוד ומפיצה בקנה מידה גלובלי (לי יצא)... הבדיקות ( QA ותקינה) חמורות יותר ממה שתה משער. המלצה בסדר גודל שמשמעותה נזק כספי/גופני שקשה לאמוד עד חיי אדם (...ראה פרשת ברידג'סטון ופורד אקספלורר). וההשלכות המשפטיות של טעות בפרסום הנחייה/המלצה שגוי לא נתפסות.
מעבר לכך, אפילו אם לא נגרם נזק... בולמים של חברות שונות יכולים לתפקד אחרת באזור מרווחי הבטחון (אפשרי?, לאו דווקא הכרחי). מדידה "מרכז בורג למרכז בורג" היא מדידה נאיבית. היא אומרת לך איזה בולם תוכל להכניס תחת תנאי המדידה שבהם מדדת - ה"רגילים". היא לא אומרת לך כלום לגבי מגוון תנאי המדידה האפשריים, והיא לא אומרת לך שום דבר על מצבים "שלא עולים בדעתך" שעלולים להתרחש, אבל מחייבים לקיחה בחשבון בעיני חברה שנושאת באחריות משפטית להשלכות התקנת הציוד שלה, והגנה בפני תביעת "רשלנות".
אני יכול להגיד לך עוד דבר. מהתכתבות שלי עם CALMINI הם נמנעים ומתחמקים (לעת-עתה) מלציין מדידת סגירה לפנים/מאחור של סמוראי סטנדרטי. דבר אחד בטוח: כל מי שכן מפרסם, מפרסם מידת סגירת בולם קידמי קטנה יותר ממידת סגירה לבולם אחורי... ושתיהן תמיד קטנות מ- 32 ס"מ (קוני היחידים שמתקרבים למידת סגירה אחורים של 32 ס"מ - הפ מנחים ל- 31.6 ס"מ). ...ואני (ובטח גם אתה) משוכנע, שהם מודדים בהצלבה 32 ס"מ, מלפנים ומאחור, כמו כל מכובדי הפורום שלנו (גם הם וגם הם יודעים למדוד), ואם אחרי כל זאת החליטו להנחות למידת סגירה קטנה בהרבה ...ויש להם מידת סגירה יותר קרובה ל- 32 ס"מ, אז אני מניח שיש סיבה טובה.

אבל זו דעתי האישית וכך אני מאמין עובדים בחברה בינלאומית שמעמידה על המדף למכירה ציוד עם אספקטים בטיחותיים (צמיגים, בולמי זעזועים, צינורות ברקסים, מערכות היגוי, חלקים למטוסים, ברגים למנועי מטוסים... kony מייצרים בין היתר בולמי זעזועים לגשרים תלויים... :D זה לא ה-"...." ...טוב, אני לא אשמיץ חברות/עסקים ישראלים...

שאלה... כל הבולמים בגליון excel שנתת לי ניתנים לרכישה בארץ??? ...המצב בטבלה גבולי... (אני כרגע מתייחס לבולם קידמי) יש שם מספר בולמים עם מידת סגירה "11.67 (29.642 ס"מ) ומידת פתיחה "19.32 (49.073 ס"מ). אם אני אתייחס לפרסום של קוני שמנחה להשתמש בבולם קידמי עם מידם סגירה 28.5 ס"מ, אני אצטרך להגביה את הבאמפסטופ ב- 1.142 ס"מ. ...רק דוגמה לאיך שאניי רוצה לעבוד... on the safe side.המגבלה שלי בבחירת בולם קידמי להשתדל שלא לרדת ממידת פתיחה של "19.3 (49 ס"מ) ...אני גם לא יודע אם הבולמים האלה מתאימים לשמש בולמים קידמיים.

בולמים שמצאתי בגליון excel, לדוגמה (סגירה 29.65 ס"מ, פתיחה 49 ס"מ):
Rugged Trail-Hammer Head דגמים: 4101, 4102, 4015, ו- 4106
Rugged Trail-Nitro/60K דגם: 52001/62001
Rancho/RSX דגם: 17006

כל נסיון שעשיתי להתקרב יותר למידת הסגירה של koni, עלה בנפילה של כמעט אינצ' (מעל 2 ס"מ) במידת הפתיחה!

rinzai
18-11-04, 00:23
:lol: לא סיימתי את המשפט של הספקה הראשונה... ...אני מאמין שבשורה התחתונה הדברים מתנהלים אחרת בעולם (...לא בישראל).

אלון_ק
18-11-04, 01:16
אתה דווקא מוזמן להטיל בי ספק. זה מאוד חיובי - שלא יווצר מצב שמישהו מאמין לי (או לאחר) באופן עיוור.

מה יש ואין בארץ אתה יכול לברר תוך 1/2 שעה בשיחה עם היבואן/חנות החלפים הקרובה לביתך. צא כבר מהמחשב, קצת עבודת רגליים.

ידידי, אתה שואל ומקשה כבר 3 עמודים, נרשמו אינסוף תשובות ואתה לא מקבל אף אחת מהן. זה בסדר, אין לאף אחד בעיה עם זה; זכותך להחליט מה שבא לך ואני דווקא מתפעל מהנחישות, גם אם אני ממש לא מסכים איתה במקרה הזה. אבל הדיון הזה פשוט לא מתקדם לשום מקום, אז בוא נפסיק. אתה באותה נקודה שהיית בה בהתחלה. חבל על הביטים, חבל על הקושי המיותר בניווט בהודעה. מספיק. אנחנו טוחנים מיים.

rinzai
18-11-04, 02:16
נקסוס
את האחורי אני מדדתי (32). אם נניח שאתה צודק וכל כך הרבה השקעה הולכת ממהנדסי הבולמים לסמוראי, אז על 4 מ"מ שגיאת מדידה שלי אני סולח לעצמי.
...אגב, אתה באמת מאמין שקוני ממליצים על 31.6 כי זה האופטימום

נקסוס, גם אני :lol: (לא בלב קל) אוותר על 4 המ"מ... הדגשתי שאני רואה את הבעייה היותר גדולה בפער שבבולם הקדמי!!! קוני ממליצים על 28.5... ולא על 32!!! זה כבר לא 4 מילימטר... זה 3.5 סנטימטר!

אין לי עניין לטחון מים. יש לי 2 עניינים: עניין אחד, שמיציתי, טענתי את טענתי (שאתה לא חייב לקבל) שמידת סגירת הבולם, לא בטוח, אבל יתכן, שלא רק "המדידה הנאיבית" קובעת אותה. העניין הראשון באמת מוצה. מי שבא לא להיות ספקן, כמוני, יעבור לעניין השני... מי שלא, תפאדאל. בעניין הראשון לא באתי לשכנע, רק להסביר את עמדתי ואת הסיבה לנחישותי. העניין שני, עבור הספקנים כמוני, שמחפשים ביסוס פורמלי - במסמכים טכניים של יצרנים, העניין השני לא מוצה, הוא ה- trade-off. כמו שכתבתי בתגובה הקודמת ה- trade-off (האופטימלי?) לבולמים שמצאתי בגליון excel, שנמרוד הציג, הם עם מידות סגירה 29.65 ס"מ, פתיחה 49 ס"מ. אבל לא יודע אם הם מתאימים לבולם קידמי. ...ציינתי את הדגמים קודם לכן. (אם-כן, הייתי שמח ללמוד איך להגדיל את הבאמפסטופ ב- 1.15 ס"מ.)
וגם ש
כל נסיון שעשיתי להתקרב יותר למידת הסגירה של koni, עלה בנפילה של כמעט אינצ' (מעל 2 ס"מ) במידת הפתיחה!

נמרוד
18-11-04, 15:44
נקסוס, הסמוראי שלך מוגבה בכמה ס"מ טובים, הסמוראי של שמוליק גם, ובמידה אחרת. מה שנכון עבור כל אחד משניכם לא אומר שום דבר לגבי סמוראי מוגבה שלישי... של איזי! ואיזי, אני הבנתי שהסמוראי שלך מוגבה - אם זה נכון, אז מה אתה מתעקש עם מידות הייצרן המקוריות, בשם אלוהים, אני לא מבין!?!

אלון_ק
18-11-04, 19:06
נמרוד, אין ספק שהבולם האופטימלי לסטאפ שלי שונה משל כל אחד אחר. אבל מידת הסגירה המינימלית לא משתנה, אחרי הפחתות הבפסטופ. הסגירה שלך פחות טובה מזו של סיקס סטנדרטי (אחרי הורדת הבמפסטופ)?

אגב, אם הוא ימדוד הוא יגלה שהקדמי נסגר לגמרי ב30 (+-, הבמפסטופ שלי בסרן הקדמי בזווית, לכן אני לא מודד מדידה "נאיבית" ומעלה אותה כעובדה מוגמרת).

הדיון הזה עדיין לא מוביל לשום מקום. זה לא מקדם את איזי, זה לא יקדם אף אחד אחר. למה להמשיך? שייתן תוצאות כשיהיו. זה יקדם.

סוזי המשתוללת
19-11-04, 00:25
נמרוד אלון איזי
מזל שלא קראתי את כל השרשור :P
אצלי האוטו מוגבה אבל מקדימה מערכת המתלים נשארה מקורית כולל (הבאמפסטופ )ולכן מידת הסגירה של הבולם תחליפי תהיה זהה למידת הסגירה של בולם מקורי ומידה זו היא 32
איזי take it or live it אבל זה מה יש
אם אתה ממש מתעקש תמדוד בעצמך
אם אתה לא רגוע (קח רגיעון) אז תיקח 28 לא ייקרה שום אסון

סוזי המשתוללת
19-11-04, 00:26
רות סוף 8)

rinzai
28-11-04, 23:35
סוזי, טוב לראות שנכנסת לעניין... אני שוב כאן אחרי 10 ימי העדרות בגולן עם הסמו שתפקד נהדר גם בסופה בחרמון וגם בבוץ של הגולן.
אני מאמין שכול הטוענים כאן (חוץ ממני) יודעים למדוד... ודווקא לכן, אני חושש שמידת נעילה שאני קורא לה "מדידה נאיבית" לאו-דווקא מהווה קריטריון יחיד לקביעת מידת הבולמים... מאוד פשוט.
באשר להצעה שלך לקחת בולם עם 28, אז זהו... שאין. כלומר יש אלא שאז מידת הפתיחה המקסימלית נמוכה... זה ה- trade off שהזכרתי... על מנת לקבל מידת פתיחה השואפת ל- 50 אין ברירה אלא לקחת מידת סגירה באזור ה- 30... בכל מקרה קשה לי להבין אין כל יצרני הבולמים ממליצים עם מידת סגירה קידמית של 24-28 ס"מ. זה הכל למעשה.

asafk
29-11-04, 00:17
תשמע... עזוב אותך משטויות. לך תמדוד את האוטו בהצלבות. מה שיצא- יצא. עדיין לא מתאים לך? לא בטוח? לך לחנות של הבולמים, קח שני סטים. נסה את זה, ואת זה. תחזיר אחד, תשלם על השני, וחלאס.

אסף.

גיא
29-11-04, 09:05
קח בחשבון גם שהמצבי קיצון של פ תיחה מלאה וסגירה מלאה זה משהו שבקושי ניתקלים בו.
ואם הקפיצים שלך מעורגלים מאוד הם גם "קשים" מאוד וסגירת מתלה מלאה זה משהו
שלא תיתקל בו הרבה ..

מצד שני,
מדידה של 5 דקות וקניה של הבולמי גז הכי זולים שמצאתי ( 150 שקל ) נתנו לי פתרון טוב מאוד ל 3 שנים שהאוטו היה אצלי. עם מהלכי מתלה טובים מאוד ונוחות נסיעה שאין הרבה סמוראים שיכולים להתגאות בה ... ( אלון יאשר אם הוא עוד זוכר )

ומדובר עם רכב כמעט סטנדרטי עם שקלים טיפה מאורכים מאחורה ושום שינוי מקדימה.
וצמיגי 215.

מה שכן, אתם אלופי הקשקשנות ..... !

ברששת
04-06-09, 14:21
אולי לא קשור לדיון המרכזי אבל קשור לנושא.
אם נדרש הנמכת במפסטופ בגלל הגדלת מרווח מתלה. מה השיטה הטובה והנכונה ביותר לעשות זאת?

-->