PDA

צפייה בגרסה מלאה : כלים חד פעמיים מתכלים

שרון בן ארי
31-07-10, 14:47
שבת שלום

להבנתי, שלושה סוגי פלסטיקים מחריבים את השטח:

בקבוקים - המיחזור והמודעות הביאו לכך שהמצב כאן הולך ומשתפר.
שקיות - בישראל החלו צעדים ראשונים של מודעות אבל המצב עוד רחוק מלהשביע רצון.
כלים חד פעמיים - עד לא מכבר לא נמצא פתרון חלופי (למעט שלים רב פעמיים שלהם חסרונות רבים בשטח).
בעת האחרונה אכלתי מספר פעמים בכלים מתכלים עשויים תירס שעבר פוליפרציה (לא בטוח שכתבתי במדויק). אנני כימאי, אבל הבנתי שדרושות כמה שנים, בתנאים של לחות על מנת שהכלים יתפרקו. לא נשמע כמו "שוס אדיר" אבל בכול זאת בכיוון הנכון לפתרון.

אשמח לשמוע הרחבות בנושא \ חוות דעתכם.

bizon
31-07-10, 14:55
לדעתי זאת גישה שרק נישמעת טוב לא חסר חכמים שיגידו טוב זה מיתכלה ויזהמו את הטבע :twisted:גם פלסטיק מיתכלה יש לאסוף ואם אפשר גם למחזר (לי לא תמיד יוצא למחזר :rolleyes:)מה שכן בטיולים אני מעדיף כלים רב פעמיים מפלסטיק עבה אני אומר הפיתרון הוא בשינוי הגישה שלנו בני האדם וגם אלה שפחות :D

מור

יונתןמצפה
31-07-10, 15:22
כלים חד פעמיים - עד לא מכבר לא נמצא פתרון חלופי (למעט שלים רב פעמיים שלהם חסרונות רבים בשטח).

אהלן שרון
דעתי בנושא דומה לשל קודמי. אני לעולם משתמש בכלים רב פעמיים בשטח. החסרון קטן וכשמתרגלים עניין השטיפה וכמות המים הוא שולי ביותר.

אני חושב שאין שום סיבה להשתמש בטיולים רגילים בכלים חד"פ.
אם אני בסמוראי הקטן שלי יכול לקחת כמות מים שמספיקה ללילה בשטח + שטיפות כלים במהלך היום ליותר אנשים ממה שהרכב שלי יכול להסיע, אז כולם יכולים.
במיוחד לאור הפטנטים שיש להרבה הכוללים משאבות, ברזים וכיורים בתוך הרכב.

kruvi
01-08-10, 07:31
+1

אצלנו גם לוקחים רק כלים רב פעמיים.
גם יותר סימפטי לאכול מצלחת שלא מתקפלת לך כול הזמן
וגם שומרים על הסביבה;)

איתי

דרור ברלי
01-08-10, 11:11
בהנחה שאנחנו עוסקים כאן במטייל תרבותי ואחראי שאוסף את כל האשפה שלו, הכל כולל הכל - גם כלים חד פעמיים, ולא משאיר אפילו בדל סיגרה קטנטן בחניון הלילה.

כלים חד פעמיים הם קלים ולא תופסים מקום רב, אבל אינם מתכלים ולכן הם בעיה סביבתית. כלים רב פעמיים דורשים יורת נפח איכסון ומצריכים שטיפה - לפעמים חבל על מי השתייה אז אורזים את הכלים המלוכלכים כדי לשטוף בבית. חלק מהכלים הרב פעמיים המלוכלכים (לא פלסטיק) וגם כל מיני מחבתות וסירים (לא טפלון), אני משפשף בשטח בחול ואבנים כדי לגרד מהם את הפיח והליכלוך הקשה והדביק - זה חוסך הרבה מי שטיפה בהמשך
בכל מקרה - שטיפת כלים צורכת לא מעט מים.

מה לדעתכם בעיה חמורה יותר - איכות הסביבה או בזבוז מים?

על בקבוקי הבירה/מים/שתיה הקטנים אני לא שואל - הם שוים כסף ואני רוצה להאמין שכולם אוספים אותם - זה מצטבר לסכומים לא קטנים. אבל בקבוקי מים מינרליים/משקאות קלים הגדולים - כמה מכם גם דואגים להפריד אשפה כשמתקפלים מהחניון? האם אתם אורזים את בקבוקי השתייה הריקים בנפרד כדי להשליך למיכל המיחזור או שאתם אורזי אותם בשק האשפה ביחד עם כל שאר הזבל?

תשובה כנה בבקשה.

ש01
01-08-10, 11:31
שלום שרון,
אני מבין שבשעות הלילה בעיר העתיקה עלו הרהורי מעניינים...

לעניין המחזור:
ישנן שתי שיטות/טכנולוגיות לפלסטיק מתכלה:
- חומר מתירס - זהו חומר שהופך לקומפוסט. על מנת שיתכלה יש להבטיח לחות, חום, חמצן ומעודדי קומפוסטיזציה (חומר אורגני וחיצ'פיריקים למינהם) - בקיצור לא טוב לטיול, אלה אם תחזיר הביתה ותכניס לחבית הקומפוסט שלך.
- תוסף בקטריות לחומר הגלם - אילו הן בקטריות שבשילוב לחשיפה לאור (קרינת UV) מכלות את החומר הלא אורגני בפלסטיק והופכות אותו לאבקה אורגנית. מחומרים אלו לא מייצרים כרגע כליפ ח"פ רק מהעובדה (המגוחכת) שהתקן האירופי עדיין אינו מכיר בשיטה זו (יש אומרים עקב מניעים לא רלוונטיים הקשורים בתוספות כלכליות כאלו או אחרות לחשבונות בנק מסויימים...).

בקיצור - המשך לאסוף את הכלים אתך...

bizon
01-08-10, 11:56
אני חושב שדבריו של שרון הוצאו מהקשרם הוא סך הכל אמר שכלים מיתכלים זה דבר נחמד אני בטוח שהוא לא מיתכוון להשאיר אותם בטבע ולגבי השאלה של דרור כשאני מארח או בטיול או בכל מקום שבו מיצתברים כמה בקבוקים אני בהחלט אורז בניפרד אם יש אחד או שניים אני מוסיף אותם לאותה השקית עם שאר הזבל אגב היום המצב שונה לטיולים אני לוקח איתי ציידנית מים של22 ליטר הקרח שורד 3 ימים של חום והמים נישארים קרים ככה אין צורך בבקבוקים :D

יונתןמצפה
01-08-10, 12:11
תשובות בגוף הציטוט:

בהנחה שאנחנו עוסקים כאן במטייל תרבותי ואחראי שאוסף את כל האשפה שלו, הכל כולל הכל - גם כלים חד פעמיים, ולא משאיר אפילו בדל סיגרה קטנטן בחניון הלילה.

כלים חד פעמיים הם קלים ולא תופסים מקום רב, אבל אינם מתכלים ולכן הם בעיה סביבתית. כלים רב פעמיים דורשים יורת נפח איכסון ומצריכים שטיפה - לפעמים חבל על מי השתייה אז אורזים את הכלים המלוכלכים כדי לשטוף בבית. חלק מהכלים הרב פעמיים המלוכלכים (לא פלסטיק) וגם כל מיני מחבתות וסירים (לא טפלון), אני משפשף בשטח בחול ואבנים כדי לגרד מהם את הפיח והליכלוך הקשה והדביק - זה חוסך הרבה מי שטיפה בהמשך
בכל מקרה - שטיפת כלים צורכת לא מעט מים.

מה לדעתכם בעיה חמורה יותר - איכות הסביבה או בזבוז מים? בזבוז מים זה מדד לאיכות סביבה. יותר נכון חוסר במים. ועל משקל השאלה שלך אולי עדיף גם להשתמש בכלים חד"פ בבית. וברצינות, הכל צריך להעשות במידה ובתבונה. אם רק גדולי האומה (שאתה ככ אוהב) היו מבינים שיש לנו בעייה רצינית של מים (ולא בעייה שלא משפיעה להם על הקדנציה) כבר מזמן היתה לנו בבית מערכת צינורות כפולה- למי שתייה, ולכל השאר. ממש כמו שיש במקומות שהגדילו לעשות כמו בכל הערבה למשל. לעניין בזבוז המים בטיול, יש שיטות יעילות מאד שבהם ניתן לנקות כלים רבים עם מעט מאד מים, ושוב- אם אני מסתדר עם הרבה כלים + מים עם סמוראי קצר לטיולים ארוכים, אז כל אחד יכול.

על בקבוקי הבירה/מים/שתיה הקטנים אני לא שואל - הם שוים כסף ואני רוצה להאמין שכולם אוספים אותם - זה מצטבר לסכומים לא קטנים. אבל בקבוקי מים מינרליים/משקאות קלים הגדולים - כמה מכם גם דואגים להפריד אשפה כשמתקפלים מהחניון? אני לרוב לא מפריד אשפה. אבל גם מייצר מעט מאד כי אני דואג לא לקחת דברים מיותרים. כמעט אף פעם לא לוקח מים מינרליים. בקבוקי שתייה הם מותרות בעיני בד"כ לא יותר מאחד לארוחה.
האם אתם אורזים את בקבוקי השתייה הריקים בנפרד כדי להשליך למיכל המיחזור או שאתם אורזי אותם בשק האשפה ביחד עם כל שאר הזבל?
כנ"ל גם בעניין הזה

תשובה כנה בבקשה.

דרור, אם יש לך טענה שאתה מנסה לטעון אז תגיד אותה. אם אתה רואה בשימוש בכלים חד"פ בעייה שווה בגדולה לבזבוז מים בטיול או אי הפרדת בקבוקים אז לדעתי אתה טועה ומכמה סיבות:
1. עניין השארת הזבל בשטח: נכון, כולנו מתיימרים להיות צדיקים גדולים ולאסוף את כל הזבל שלנו. עכשיו אתה תענה בכנות: כמ הפעמים עפו לך כוסות חד"פ או צלחות מרוחות במיץ בשר ברוח המדברית למקום לא נודע? עבוד כל בע"ח שינסה לאכות אותן כי יש להן ריח של אוכל זהו גזר דין מוות. אפילו צלחת אחת. וכמה פעמים פספסת איזו כפית שבורה שטבעה בחול?
2. נסה לעשות הערכה של כמות הכלים החד"פ שאתה מייצר בנניח 4 טיולים? כמה לדעתך בנפח זה?
3. נכון, יש כלים חד"פ מתכלים ומי שמוכן/יכול להרשות לעצמו להוציא עוד עשרות שקלים בטיול על כלים כאלו שיהיה לו לבריאות וכל הכבוד. אני בקושי יכול להרשות לעצמי קפה קר בארומה בדרך הביתה.
4. כל שאר הכלים החד"פ, במיוחד אלו מהקלר הם אסון אקולוגי. פשוט כך!
מה שמחזיר אותי לסעיף הקודם, כמה באמת חושבים פעמיים לפני שהם בוחרים את סוג הכלי החד"פ מהמדף בסופר?

אני רוצה להתוודות בסיפור אישי כואב: בעבר, כחלק מעבודתי כאיש לוגיסטיקה בטיולי שטח המוניים הייתי אחראי (שלא מבחירתי) לייצור המוני של זבל שמקורו בכלים חד"פ. אני מדבר על נגררים שלמים, לא קטנים בכלל של שקיות זבל תעשיתיות, שתוכלתן העיקרית היא כלים חד"פ. דמיין טיול של 300 ילדים שאוכלים במדבר בכלים חד"פ ותבין על מה אני מדבר. התסכול שעטף אותי כל פעם נרתמתי עם הטנדר לעגלה כזו, או לחילופין לשמוע את תזמורת כלי הנגינה הייחודית כ"כ שבה כלי הנגינה העיקרי הוא כוסות מרק ריקות עפות להן להרים בכל מכת רוח, גרמה לי לפתח שנאה עמוקה אל הכלים האלו. אני בטיולים האלו לא יכלתי לגעת בכלים האלו ותמיד אכלתי בכלי פלסטיק רב פעמיים שהבאתי מהבית. המושג בטל בשישים בעניין הזה הוא בלשון סופר המעטה.
ושוב, זה אני. כנראה שחוויתי טראומה בעניין...
ועדיין, אני חושב שבטיולים שאנחנו עושים אין שום סיבה לוגיסטית כזו או אחרת להשתמש בכלים השנואים האלו.
זו דעתי האישית!
יונתן

tamir128
01-08-10, 12:46
אני משתמש כמעט אך ורק בכלים חד פעמים, גם בבית.
ואני בהחלט לוקח בקבוקי מים מינרלים לשטח.
אורזים הכל בחכמה, ואז זה תופס הרבה פחות מקום ושמים בשקית אשפה גדולה.
את השקית שמים בבגאז' ובבית זורקים לפח.
לא נראה לי מסובך.

דרור ברלי
01-08-10, 12:51
תשובות בגוף הציטוט:

דרור, אם יש לך טענה שאתה מנסה לטעון אז תגיד אותה. אם אתה רואה בשימוש בכלים חד"פ בעייה שווה בגדולה לבזבוז מים בטיול או אי הפרדת בקבוקים אז לדעתי אתה טועה ומכמה סיבות:
1. עניין השארת הזבל בשטח: נכון, כולנו מתיימרים להיות צדיקים גדולים ולאסוף את כל הזבל שלנו. עכשיו אתה תענה בכנות: כמ הפעמים עפו לך כוסות חד"פ או צלחות מרוחות במיץ בשר ברוח המדברית למקום לא נודע? עבוד כל בע"ח שינסה לאכות אותן כי יש להן ריח של אוכל זהו גזר דין מוות. אפילו צלחת אחת. וכמה פעמים פספסת איזו כפית שבורה שטבעה בחול?
2. נסה לעשות הערכה של כמות הכלים החד"פ שאתה מייצר בנניח 4 טיולים? כמה לדעתך בנפח זה?
3. נכון, יש כלים חד"פ מתכלים ומי שמוכן/יכול להרשות לעצמו להוציא עוד עשרות שקלים בטיול על כלים כאלו שיהיה לו לבריאות וכל הכבוד. אני בקושי יכול להרשות לעצמי קפה קר בארומה בדרך הביתה.
4. כל שאר הכלים החד"פ, במיוחד אלו מהקלר הם אסון אקולוגי. פשוט כך!
מה שמחזיר אותי לסעיף הקודם, כמה באמת חושבים פעמיים לפני שהם בוחרים את סוג הכלי החד"פ מהמדף בסופר?

אני רוצה להתוודות בסיפור אישי כואב: בעבר, כחלק מעבודתי כאיש לוגיסטיקה בטיולי שטח המוניים הייתי אחראי (שלא מבחירתי) לייצור המוני של זבל שמקורו בכלים חד"פ. אני מדבר על נגררים שלמים, לא קטנים בכלל של שקיות זבל תעשיתיות, שתוכלתן העיקרית היא כלים חד"פ. דמיין טיול של 300 ילדים שאוכלים במדבר בכלים חד"פ ותבין על מה אני מדבר. התסכול שעטף אותי כל פעם נרתמתי עם הטנדר לעגלה כזו, או לחילופין לשמוע את תזמורת כלי הנגינה הייחודית כ"כ שבה כלי הנגינה העיקרי הוא כוסות מרק ריקות עפות להן להרים בכל מכת רוח, גרמה לי לפתח שנאה עמוקה אל הכלים האלו. אני בטיולים האלו לא יכלתי לגעת בכלים האלו ותמיד אכלתי בכלי פלסטיק רב פעמיים שהבאתי מהבית. המושג בטל בשישים בעניין הזה הוא בלשון סופר המעטה.
ושוב, זה אני. כנראה שחוויתי טראומה בעניין...
ועדיין, אני חושב שבטיולים שאנחנו עושים אין שום סיבה לוגיסטית כזו או אחרת להשתמש בכלים השנואים האלו.
זו דעתי האישית!
יונתן

אין לי טענה.
אני רק מעלה את השאלות. אם להיות צדיק אז עד הסוף.

אני כבר מזמן נגד כלים חד פעמיים מהסיבה שזה די מגעיל לאכול מכלי כזה... לך תנסה לבשל גורמה ואחר כך תגיש את זה על צלחת פלסטיק חד פעמית... לעניין כלים עפים ברוח אני יכול להתחייב שבמשך יותר מעשרים שנות טיולי שטח מספר הכוסות/צלחות שעפו לי ברוח ולא הורמו והושלכו לשקית הזבל ניתן להימדד על כף יד אחת. זה כמובן לא מחייב לגבי אחרים.

הדוגמא שהבאת על טיול של 300 ילדים היא אולי קיצונית אבל ממחישה היטב את הבעיה שבכלים חד פעמיים.

לעניין מקום ברכב - לא יודע איך אתה מטייל בסמוראי (לבד, עם בת זוג, עם חברים) כשאני מטייל בסופה ארוכה זה אף פעם לא לבד - או עם אבא ועם אחי, או עם חברים, או עם משפחה כולל ילדים, מרוב ציוד שקשור מכל עבר הג'יפ נראית כמו עגלה של צוענים. לא נשאר מקום לכלום.

בסכו"ם - כבר מזמן יש לי סט של סכו"ם מתכת עם ידיות פלסטיק, זול ופשוט ובסיסי אבל עמיד, שמשמש רק לטיולים. אם תתארח אצלי בבית אפילו לשקשוקה פשוטה, לא אעיז להגיש לך דבר כזה.... אבל לשטח זה יותר ממספיק ואפילו מצוין. מנקים את הלכלוך הדביק בחול ואבנים ושוטפים בבית יחד עם כלי האוכל הרגילים.
צלחות וכוסות חד פעמיות מנייר/קרטון עדיפות בעיני למרות שהן יקרות יותר מכלי הפלסטיק המזוויעים. בסוף הארוחה פשוט שורפים אותם במדורה.

יקיר גרין
01-08-10, 13:48
אין לי טענה.
אני רק מעלה את השאלות. אם להיות צדיק אז עד הסוף.

אני כבר מזמן נגד כלים חד פעמיים מהסיבה שזה די מגעיל לאכול מכלי כזה... לך תנסה לבשל גורמה ואחר כך תגיש את זה על צלחת פלסטיק חד פעמית...

+1 על זה ... אני שונא שהמזלג מתכלה לי ביד באמצע הסטייק ...

יונתןמצפה
01-08-10, 15:19
דרור, לגבי הסמוראי- בד"כ אני מטייל אני + מישהו. פעם גם יצא לי לקחת אדם נוסף ברכב (יעני 3 אנשים) ועדיין הסתדרנו.

אז אתה אומר שמי שרוצה להיות צדיק אז עד הסוף?
אני לא מחפש להיות צדיק. אני שואף להיותר פרקטי ולשמור על הסביבה כמה שאפשר במסגרת הסביר (כמובן שבעיני. זה עניין מאד אידבידואלי).
את דעתי לגבי הכלים החד"פ כתבתי. לטעמי האישי (ואגב, יש גם תיאוריות מדעיות בעניין) כלים חד"פ מהווים נזק גדול יותר מכל שאר הדברים שהעלת.
מכיוון שאני לא פאנט (לפחות לפי דעתי...), אני מנסה למצוא את הקו הנכון והכל שוב במסגרת הפרקטיקה.
לאכול מכלים רב פעמיים זה הרבה יותר מפרקטי. להפריד בטיול בקבוק או שניים מכל הזבל זה אפשרי (ולרוב גם נעשה), אבל אין לזה ממש חשיבות אמיתית.
אני לא חי את חיי בפנאטיות סביבתית, לא משתמש בסבון אקולוגי, אוכל פרות, תרנגולות וביצי כלא, ולא עושה קומפוסט מהקליפות של הירקות בסלט.
אבל בכל זאת מעדיף לא לייצר עוד 2-3 שקיות זבל בטיול של 10 אנשים רק בגלל כלים חד"פ.
יונתן

נ.ב. - כמובן שלעניין הגסטרונומי ערך בפני עצמו ולעיתים רבות אני אפילו מתבעס להניח את פרי יצרתו של מטבח השטח המפואר על צלחת פלסטיק רב פעמית. לאכול פוייקה של פרגיות בחלב קוקוס דבלים ודבש על מצע של ריזוטו פירות יבשים שמונח על צלחת פלסטיק חד"פ מתקפלת? אין סיכוי!!!

shachar
01-08-10, 22:42
יש כלים שאפשר לאכול אותם

http://ifitshipitshere.blogspot.com/2010/07/edible-drinking-glasses-that-encourage.html

http://2.bp.blogspot.com/_zqFoq3qej2c/TEc9bgqu0DI/AAAAAAABcNM/9ecAgYB85TY/s400/jelloware3.jpg

-->