PDA

צפייה בגרסה מלאה : חידה היסטורית, מילים כדורבנות:

PW
03-08-10, 17:38
"ותבוא ברכה על החברה על המפעל המדעי שהיא מקיימת המוסיף כבוד למדינת ישראל ולאנשי המדע העברים אשר בתוכה. תרשו לי להעיר הערת תמיהה (שאינה באה חלילה לגרוע מהוקרתי לחברה ולמעשיה) על תרגום שם החברה לאנגלית: אני תמה על השם פלשתינה שעדיין אתם משתמשים בו. ארץ בשם זה אינה קיימת (לדעתי לא הייתה קיימת אף פעם). מקורו של שם זה אינו טהור: הוא ניתן ע"י יוונים שונאי ישראל. הוא מתייחס לאחד השבטים הקדומים בארץ שלא נשאר ממנו זכר. הוא אינו מגדיר שום שטח. הוא חסר שחר. במקום זה יש להגיד בפשטות Land of Israel אם לא רוצים משום מה להגיד רק Israel . כמה מן החוקרים האנגלים (למשל טריסטרם) השתמשו בשם זה עוד לפני הקמת מדינת ישראל. בשם זה נקראת הארץ מימי יהושע בן – נון. אם תשתמשו בשם זה, אין, נדמה לי, צורך במלים "העברית" או Jewish. חברה בישראל שמפרסמת דבריה בעברית אינה צריכה כלל להוסיף על שמה התואר: "עברית"

מי הכותב?
מה תפקידו בעת הערתו זאת?
למי הוא מעיר?
למה?
מתי?
ומה קרה בעקבות הערתו?

בין הפותרים נכונה תוגרל כבשה

erezgur
04-08-10, 18:22
גישוש ראשוני:

החברה לחקירת ארץ-ישראל ועתיקותיה נוסדה בסוף 1913 ושמה הלועזי היה Jewish Palestine Exploration Society. כיום היא נקראת בלע"ז - Israel Exploration Society (IES). החברה מהווה ארגון-גג למוסדות ארכיאולוגיים ישראליים וזכתה בפרס ישראל על פעילותה בתחום.

יתכן ושינו השם הלועזי קשור למוזכר בחידה.

אם הכיוון נכון - אפשר להמשיך לחפור ולחפש את התשובות לשאלות.

ארז גור

PW
04-08-10, 22:10
גישוש ראשוני:

החברה לחקירת ארץ-ישראל ועתיקותיה נוסדה בסוף 1913 ושמה הלועזי היה Jewish Palestine Exploration Society. כיום היא נקראת בלע"ז - Israel Exploration Society (IES). החברה מהווה ארגון-גג למוסדות ארכיאולוגיים ישראליים וזכתה בפרס ישראל על פעילותה בתחום.

יתכן ושינו השם הלועזי קשור למוזכר בחידה.

אם הכיוון נכון - אפשר להמשיך לחפור ולחפש את התשובות לשאלות.

ארז גור

יקירי:
אתה בסדר אתה.
PW

משה מאירי
05-08-10, 17:27
יקירי:
אתה בסדר אתה.
PW

יש להניח שכוונת החידונאי היא לדמותו המיוחדת של אברהם-יוסף ברוור,אחד מראשוני החוקרים העבריים בארץ.ברוור שהיה היסטוריון וגיאוגרף,היה בין מקימי ה-חברה לעתיקות ארץ ישראל,חבר ועד הלשון ומראשוני החוקרים שעסקו בקביעת השמות לישובים העברים החדשים בארץ.
קודם בתקופת המנדט,ואח"כ בועדת השמות הגיאוגרפים במשרד ראש הממשלה.

(אגב-WP,האם ראית את השאילתה שלי לגבי תיאור כיבושה של עין גדי במלחמת השחרור?).

PW
05-08-10, 23:03
יש להניח שכוונת החידונאי היא לדמותו המיוחדת של אברהם-יוסף ברוור,אחד מראשוני החוקרים העבריים בארץ.ברוור שהיה היסטוריון וגיאוגרף,היה בין מקימי ה-חברה לעתיקות ארץ ישראל,חבר ועד הלשון ומראשוני החוקרים שעסקו בקביעת השמות לישובים העברים החדשים בארץ.
קודם בתקופת המנדט,ואח"כ בועדת השמות הגיאוגרפים במשרד ראש הממשלה.

(אגב-WP,האם ראית את השאילתה שלי לגבי תיאור כיבושה של עין גדי במלחמת השחרור?).

משה יקירי:
1. ברוך בואך.
2. לא מדובר על ברוור. (מצאת את הכבשה?)
3. "WP" הוא קיצור שמו האלמותי של בולם משולב קפיץ לאוםנועים איכותי במיוחד שזכור לי מימי נעורי - ושמו המלא:"White Power" שהוראתו: "כוח לבן". הכיתוב "WP" היה מופיע באותיות קידוש לבנה בצבע לבן בוהק לאורך הבולם. היה לי אפילו אקזמפלר אחד כזה מאחור על האופנוע. לעומת זאת, אני PW.
4. אולי לכן לא הבחנתי בשאלתך בעניין עין גדי, אתה מוזמן לחזור עליה שוב או לצרף לינק.
לילה טוב
PW

משה מאירי
05-08-10, 23:36
משה יקירי:
1. ברוך בואך.
2. לא מדובר על ברוור. (מצאת את הכבשה?)
3. "WP" הוא קיצור שמו האלמותי של בולם משולב קפיץ לאוםנועים איכותי במיוחד שזכור לי מימי נעורי - ושמו המלא:"White Power" שהוראתו: "כוח לבן". הכיתוב "WP" היה מופיע באותיות קידוש לבנה בצבע לבן בוהק לאורך הבולם. היה לי אפילו אקזמפלר אחד כזה מאחור על האופנוע. לעומת זאת, אני PW.
4. אולי לכן לא הבחנתי בשאלתך בעניין עין גדי, אתה מוזמן לחזור עליה שוב או לצרף לינק.
לילה טוב
PW

תגובה:
1.סליחה על התקלה בסדר האותיות.כמו שאמרו הגששים:טעות,טעינו,טועים...
2.גם אם זה לא ברוור,זה כנראה אחד מראשי החברה לחקירות א"י ועתיקותיה.
3.איזה כבשה?
4.אני מניח שמוכר לך הסיפור המעניין איך שמריהו גוטמן כבש את עין גדי.יתכן שפירסמת את זה כבר בפורום הנכבד-במידה ולא,אפרסם זאת ברשוך.

PW
06-08-10, 11:50
תגובה:
1.סליחה על התקלה בסדר האותיות.כמו שאמרו הגששים:טעות,טעינו,טועים...
2.גם אם זה לא ברוור,זה כנראה אחד מראשי החברה לחקירות א"י ועתיקותיה.
3.איזה כבשה?
4.אני מניח שמוכר לך הסיפור המעניין איך שמריהו גוטמן כבש את עין גדי.יתכן שפירסמת את זה כבר בפורום הנכבד-במידה ולא,אפרסם זאת ברשוך.
יקירי:
1. מודה ועוזב וגו'.
2. שלילי.
3. הכבשה שתוגרל בין העונים נכונה. (סוג של רמז מתוחכם(?))
4. אני לא מחלק כאן את האישורים, רק אורח כאן. הסיפור מוכר לי. לעניות דעתי הבלתי קובעת, ראוי לתת לציבור לעבוד ולהזיע באיזו חידה ראויה בשביל להרוויח את הסיפור הפנטסטי הזה. לא באנו להנות, באנו לתור את הארץ - וארץ ישראל נקנית בייסורים.

erezgur
18-08-10, 13:42

התחלתי ולכן אסיים:

מעניין גם לציין שבהזדמנות זו הושמטה המילה "העברית" משמה העברי של החברה.

ב- 27.5.1950 פנה דוד בן-גוריון, ראש הממשלה, במכתב (שרובו צוטט בכתב החידה וצילומו מצורף כאן) לד"ר בנימין מייזלר (לימים מזר) שכיהן כיו"ר הועד המנהל של החברה לחקירת א"י ועתיקותיה ובעקבות פניה זו שונה כאמור שמה הלועזי ונערך שמה העברי.

המכתב ההיסטורי:
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=26460&stc=1&d=1282127976

ארז גור

PW
18-08-10, 21:17
התחלתי ולכן אסיים:

מעניין גם לציין שבהזדמנות זו הושמטה המילה "העברית" משמה העברי של החברה.

ב- 27.5.1950 פנה דוד בן-גוריון, ראש הממשלה, במכתב (שרובו צוטט בכתב החידה וצילומו מצורף כאן) לד"ר בנימין מייזלר (לימים מזר) שכיהן כיו"ר הועד המנהל של החברה לחקירת א"י ועתיקותיה ובעקבות פניה זו שונה כאמור שמה הלועזי ונערך שמה העברי.

ארז גור
יקירי,
שאפו וכבוד!
יצאת צדיק (וצודק).
מה בדעתך לעשות בכבשה?
PW

erezgur
18-08-10, 23:13
באמת שכחתי את הכבשה.

האם התכוונת לרמוז על עבודתו של בן גוריון בשדה בוקר (תורנות בדיר)?

PW
18-08-10, 23:25
באמת שכחתי את הכבשה.

האם התכוונת לרמוז על עבודתו של בן גוריון בשדה בוקר (תורנות בדיר)?
חיובי.
(פעם אולי נעשה שאלת חכם על הקשר בין מנהיגות ורעיית צאן. על כל פנים, לא בטוח שב.ג. היה חקלאי גדול, אבל ללא ספק - עבודה בדיר הצאן מסתדרת טוב טוב עם התדמית...)

-->