PDA

צפייה בגרסה מלאה : דיון טכני :קפיצי עלים

סוזי המשתוללת
24-09-04, 09:57
יש נקודה שמעניינת אותי בנושא קפיצי עלים
איך יתנהג קפיץ עלה כשמשנים את נקודת מיקום הסרן ?
האם יש רכבים שמיקום הסרן אינו סימטרי?
כיצד קובעים את מאפייני ההתנהגות של סט- אפ כזה?

נמרוד
24-09-04, 13:06
המיקום האידיאלי של הסרן הוא במרכז הקפיץ. כדי לנסות להבין מה המשמעות של הרחקת הקפיץ מהמרכז, תיקח את המקרה לגבול - תדמיין מה קורה כשהסרן קרוב מאד לכל אחד מהקצוות של הקפיץ. די ברור שכשהסרן קרוב מאד לקצה, הקפיץ כמעט לא עובד בכלל. במקרה הגבולי שבו הסרן ממש צמוד לעין של השלדה, אין קפיץ בכלל, כנ"ל אבל טיפה יותר מורכב כשהסרן צמוד לשאקל.

במציאות יש הרבה כלי רכב שבהם הסרן לא בדיוק במרכז. כל עוד זה קרוב למדי למרכז אז זה לא משנה הרבה ויש הרבה שיקולים אחרים שיכתיבו הזזה של הסרן כמה ס"מ לפה או לשם.

שעיה כליף
24-09-04, 17:17
בעיקרון כשהסרן באמצע המומנט זהה על הקפיץ משני צדדיו והמרכב נמצא במצב הגבוה ביותר, שינוי המרכז יגרום לכך שצד אחד לא יהיה קפיצי כלל או מעט מאוד (תלוי במידת השינוי) וצד אחד יפעיל מומנט גדול מאוד, מעבר לזה שינוי הנקודה יגרום להנמכת המרכב, הרי הסרן נמצא למעשה בנקודה הגבוהה ביותר כשהוא באמצע.

גיא
24-09-04, 20:38
היה פעם דיון על זה. אמרתם אז שיהיה אקסל ווראפ חזק יותר ( לפחות מהצד הארוך )

asafk
25-09-04, 15:45
קבוע הקפיץ משתנה כשהסרן לא ממורכז.
בהרבה כלי רכב משמתשים בהזזה קטנה, כדי להקטין את התופעה של היגוי על ידי המתלה, שהיא אופיינית לקפיצי עלים.

אסף.

סוזי המשתוללת
26-09-04, 02:41
אסף / נמרוד
תרחיבו בבקשה עם קצת יותר "עומק"

נמרוד
26-09-04, 08:28
יש נקודה שמעניינת אותי בנושא קפיצי עלים
איך יתנהג קפיץ עלה כשמשנים את נקודת מיקום הסרן ?
האם יש רכבים שמיקום הסרן אינו סימטרי?
כיצד קובעים את מאפייני ההתנהגות של סט- אפ כזה?

א. לשינוי קטן (של אחוזים בודדים ביחס לאורך הקפיץ הכולל) אין שינוי משמעותי.
ב. כאמור - כן.
ג. נוסחאות חישובים סטנדרטיות של קפיצי עלים מניחות שהסרן אכן במרכז הקפיץ, אבל אם לא אפשר בהחלט לשנות אותן, ולחשב קבוע קפיץ ושאר הנתונים עבור המצב שמעניין אותך.

אבל אני מנסה לשכנע אותך, אם הגיון פשוט, שלא תקבל משהו חיובי משינוי גדול במיקום הסרן.

עכשיו תסביר אתה מה מציק לך ומה אתה רוצה.

חגי
26-09-04, 15:46
בתמונה הנ"ל קפיץ היילקס מקורי (העליון) ממורכז וקפיץ רנגלר(התחתון) של ראנצ'ו לא סימטרי.

http://tellico.off-road.com/wwwthreads_uploads/985989-front%20spring%20with%20dims.jpg

סוזי המשתוללת
27-09-04, 01:54
נמרוד
הסיבה היא עקרונית בעיקרה אבל קצת מעשית
כפי שידוע לך אני די עצלן :lol: ובהתאם לכך אני מנסה להשיג מקסימום שיפור במינימום עבודה ולכן עיניין אותי לדעת מה ייקרה אם אשנה למשל את מיקום הסרן
למה ? כי כרגע יש לי קפיצים אחוריים שהזיזו את הסרן אחורה תוסיף לזה צמיג גדול יותר ואני מקבל נגיעות מעצבנות במגן צינור הדלק בסגירת מהלך - לא משהו אקוטי אבל מעצבן
הבעייה תתחיל עם צמיג עוד יותר גדול כי אז יש סיכוי לקריעת צינור המילוי והאופציות הקיימות
הן הזזת פתח המילוי (לא פרקטי כי ידרוש שינוי פחחות שקצת בעייתי בשבילי)או החזרת הקפיץ למקומו והגבלת הסגירה (זה קל וזה לעצלנים :P )
החסרון של האחרון זוית גל הינע קצת יותר חדה והפסד קל בבסיס הגלגלים שהרווחתי היום :P (כ5 ס"מ זניחים ?)

אלון_ק
27-09-04, 10:19
הזזה כזו היא זניחה יחסית. אורך הקפיץ האחורי שלך הוא מעל 100 ס"מ, אתה מזיז פחות מ5%. זה לא ישנה שום דב ר מורגש מבחינתך - למרות שכן חבל על בסיס הסרנים, אני תמיד בעד עוד בסמוראי. גם אם זה רק עוד 2 אינץ'.
בקיצור, אתה יכול להזיז בראש שקט.

נמרוד
27-09-04, 10:24
הבעייה תתחיל עם צמיג עוד יותר גדול כי אז יש סיכוי לקריעת צינור המילוי והאופציות הקיימות
הן הזזת פתח המילוי (לא פרקטי כי ידרוש שינוי פחחות שקצת בעייתי בשבילי)או החזרת הקפיץ למקומו והגבלת הסגירה (זה קל וזה לעצלנים :P )

אין לך סבלנות לחכות עד הפחחות של אחרי ההתפכות הבאה ואז להזיז את פתח מילוי הדלק "על הדרך"? :twisted:

סוזי המשתוללת
27-09-04, 11:42
נמרוד
בפעם הבאה אני "מזיז" את כל הפח (בהנחה שהוא וכל חומר הפחחים שאיתו לא ייפלו לפני כן )
אגב אם מישהו מכם רואה סניונג מוסו למכירה עד 96 אוטומט תודיעו לי
068648712

סוזי המשתוללת
27-09-04, 11:43
נקסוס
יא נוכל אתה בונה על הספייסר :P :lol:

נמרוד
27-09-04, 16:50
אני רציני שמוליק, נראה לי יותר הגיוני להזיז/לקצץ בבודי ובכל מה שקשור אליו, מאשר להתחיל לשנות דברים מהותיים שאתה - אם אני מבין נכון - מרוצה מהם.

סוזי המשתוללת
27-09-04, 17:37
נמרוד גם אני רציני - תקרא לעומק :lol:

-->