PDA

צפייה בגרסה מלאה : קיט הגבהה לפורסטר

עידו לוריה
09-08-10, 01:45
מברור שלי יש שתי דרכים להגביה את הפורסטר
1 , ספיסרים בין תושבת הבולם לבולם
2 , להחליף קפיץ לבולם ליותר ארוך וקשה
מה עדיף ?
חסרונות ?
עלויות?
תצרוכת דלק משתנה?
עידו

עידו לוריה
06-09-10, 20:21
טוב לאחר ברור כל הפרטים המסקנות הן:
יש כמה פתרונות בשוק להגבהת פורסטר (הגבהות חוקיות שגם לא פוגמות באחריות יבואן ברכב חדש) אחת ספיסרים בין בולם לתושבת בולם הגבהה באיזור ה-50 מ"מ , יתרונות שיטה זו אין פגיעה בסג של הבולם ובגלל זה מהלך הפתיחה של המתלה לא נפגע , חסרון עם הקפיצים ברכב גמורים (כמו במקרה שלי ) אז צריך גם להחליף קפיצים מה שמעלה משמעותית את העלויות ,הרכב נשאר עם קפיץ מקורי רך יחסית ,מי שמספק את סוג זה של הגבהה זה יובל מלמד.
שיטה שניה, בולם יעודי לפורסטר מתוצרת ארה"ב עם קפיץ שניתן לקבוע לו את גובה הרכב ע"י שינוי בבולם (אין לי יותר מדי פרטים בעינין ) מחיר גבוהה מאוד 8000 ש"ח .
שיטה שלישית ,קפיצים של חברת קינג האוסטרלית קשים יותר ( מהאורגינלים) ומגבהים את הרכב בכ - 50 מ"מ ,היתרון עם צריך להחליף קפיצים ממילא אז העלות זה רק הקפיץ וקיבלת גם הגבהה באותו מחיר.
החיסרון אין לרכב כמעט סג ואז מהלך הפתיחה כמעט לא קיים בכלל ובכול בור קטן הגלגל מנתק מגע עם הקרקע וגורם לרעש בתוך הרכב של מגע של הבולם בסוף מהלך הפתיחה.
בולמים:
קימים האורגנלים בעלות של כ- 1200 ש"ח לפני מע"מ והתקנה.
קוני בעלות של 550 ש"ח לבולם לא כולל מע"מ והתקנה הבולמים האחורים שלהם מנמיכים את הרכב בכ-40 מ"מ.
מונרו 750 ש"ח לבולם לא כולל מע"מ והתקנה .
אני החלטתי להחליף לקפיצים של קינג האוסטרלית ותוך כדי פרוק לבדוק את מצב הבולמים , הבולמים נמצאו תקינים .
רשמים :
הרכב לא נפגעה לו היציבות מרגיש מאוד יציב אין לרכב כמעט זוית גלגול בסיבובים ,הרכב גבוהה יותר 260 מ"מ בביצה האחורית וגם מקדימה.
עבודת מתלים טובה מאוד בשטח וגם בכביש .
החיסרון היחידי כמו שכתבתי שאין כמעט בכלל למתלים מהלך פתיחה .
עידו

pinister
07-09-10, 11:36
שלום עידו (שוב "נפגשים" אחרי הדיון הקודם בעניין הצמיגים).
ממש במקרה, גם אני מתעסק בנושא זה בחודשים האחרונים (ופתחתי דיונים בעניין זה בג'יפטריפ ובג'יפולוג).
http://www.jeeptrip.com/start/forum/start.asp?p=1&ForumId=3&id=852053
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=43736
לדעתי, הפתרון שמצאת (והוצע לי על ידי אחת הסדנאות) אינו טוב כי הוא מקטין את מהלך הפתיחה של הבולמים.
אני נמצא כרגע בשלב של בירורי מחירים בשני כיוונים שונים:
1.קפיצים ובולמים מקוריים (או מקבילים, כנראה של קייבה) עם ספייסרים (כמו שציינת כאן): עם המערכת הזאת הבולמים נמצאים במצב המקורי בו תוכננו על ידי היצרן והרווח הוא בתוספת הגובה.
2.קויל אוברים: ניתן לכוון את הגובה ואת שיכוך הבולמים. כאן המהלך דומה (כנראה) למהלך הבולמים המקוריים ובאמצעות שני אומים ניתן לכוון את מצב הבולם ואת הגובה של הרכב.
ההגבהה באמצעות כיוונון הגובה די מוגבלת (בולסטר כבר הגביהו פורסטר בכ-4 ס"מ עם קוילאוברים של KSPORT, אבל איני יודע כמה מזה היה על חשבון מהלך הפתיחה), אבל תמיד אוכל לשים מעליהם את הספייסרים שכבר יש לי (אם בכלל אצטרך, בהתחשב בעובדה שהגהת הפורסטר מוגבלת).
אפשרות כיוונון הגובה מפצה (לעומת הקפיצים הרגילים) על שקיעת הקפיצים.
אגב, יש ל-KSPORT סידרת ראלי המגביהה את הרכב ויש לה מהלך בולמים גדול יותר, אולם אלה קשיחים משמעותית מהבולמים הרגילים, ולא מתאימה לאופי הרך של הפורסטר (אלא אם אתה יובל מלמד שמתחרה עם הרכב).
אני מקווה שאחליט כבר על הכיוון בשבועות הקרובים. התחושה שלי היא שאלך על קויל אוברים, אחרי שאבדוק מספר אפשרויות.
פיני.

רפאל
07-09-10, 14:56
טוב לאחר ברור כל הפרטים המסקנות הן:
יש כמה פתרונות בשוק להגבהת פורסטר (הגבהות חוקיות שגם לא פוגמות באחריות יבואן ברכב חדש) אחת ספיסרים בין בולם לתושבת בולם הגבהה באיזור ה-50 מ"מ , יתרונות שיטה זו אין פגיע
עידו

היי עידו

רק תיקון אחד למה שכתבת.
אך ורק הגבהת הרכב עם ספייסרים שמאושרים ע"י יבואן הרכב אינה פוגעת באחריות על הרכב.
כל הגבהה בצורה אחרת או כל הגבהה ע"י ספייסרים שלא מאושרים ע"י יבואן הרכב, תפגע באחריות הרכב על המכלולים הקשורים להגבהה (כגון: מכלולי הנעה, היגוי, מתלים וכו').

מניסיון "קטן", הגבהת הפורסטר ע"י ספייסרים הינה הטובה ביותר ושומרת על מכלולי הרכב לאורך זמן.

רפי

עידו לוריה
08-09-10, 14:26
פני שלום

הפתרון שמצאת (והוצע לי על ידי אחת הסדנאות) אינו טוב כי הוא מקטין את מהלך הפתיחה של הבולמים.

זה בדיוק מה שרשמתי בפוסט שלי שזו הבעיה של הגבהה מסוג זה.
הבחירה נעשתה משקולי תקציב וצורך להחליף קפיצים .
עידו

עידו לוריה
08-09-10, 14:34
רפי שלום
לגבי האחריות אין לי ויכוח איתך אתה יותר מקורב ליבואן ממני ויכול להיות שהמידע שקיבלתי מוטעה :roll:
אבל הרכב שלי אין לו מזמן אחריות כך ש...:grin:
לגבי שמירת מכללי הרכב על זה אפשר להתווכח אבל אני לא אוהב לעשות את זה ,אז "איש באמונתו יחיה";)אבל תודה על שיתוף המידע.
עידו

pinister
12-09-10, 08:25
לא הבנתי:
התקנת קפיצי הגבהה למרות שאתה יודע שזה פוגע במהלך הפתיחה של הבולמים?
אם מדובר על שיקול כלכלי, הייתי קונה קפיצים חדשים במידה המקורית!!!

עידו לוריה
12-09-10, 19:01
פיני שלום
זה לא פוגע במהלך הפתיחה ,מכלל המהלך של הבולם בערך שליש זה מהלך פתיחה ושני שליש מהלך סגירה (לפחות כך זה עם הקפיץ המקורי ) עם הקפיצים של קינג זה משתנה לבערך רבע מהלך פתיחה ושלשת רבעי מהלך סגירה ,לא אידילי אבל טוב.
סך כול המהלך נשאר אותו דבר עם שני סוגי הקפיצים.
עידו

pinister
13-09-10, 07:37
שלום עידו.
ראשית, חשבון קטן:
אם חמשת הסנטימטרים של ההגבהה הקטינו את מהלך הפתיחה משליש לרבע, הרי שהם 1/12 מהמהלך, וחמש כפול 12 הם 60, כך שאם החישוב שלך נכון, הרי שמהלך המתלה של הפורסטר אמור להיות כ-60 ס"מ, לעומת כ-20 ס"מ (בקושי...) בפועל.
ואם ננסה לחשב בצורה קצת קרובה יותר למציאות, ונניח שמהלך הפתיחה הוא כ-8 ס"מ, הרי שכעת נשארו לך רק כ-3 ס"מ כדי לפתוח מהלך.
פירושו של דבר: כמעט בכל התרוממות של הרכב בזמן שהוא עולה ויורד כתוצאה מפני שטח לא ישרים (בשטח, ואפילו ב"באמפרים" קצת אגרסיביים), הבולמים יפתחו מהלך.
כאשר הבולמים פותחים מהלך נפגע הנידנוד של הזרועות הגלגלים למעלה-למטה, כך שגם מהלך הסגירה הנותר (אחרי קיזוז מהלך הפתיחה ממהלך הסגירה) אינו ממש רלוונטי.
עוזרת לנו במקצת העובדה שכל משקל נוסף ברכב (נוסעים ומטען) מגדיל את מהלך הפתיחה ועוזר למצב (זו הסיבה שמהלך הסגירה ההתחלתי גדול ממהלך הפתיחה: כדי להתחשב במשקל הנוסעים והמטען), כך שבפועל עומד לרשותך מהלך פתיחה גדול יותר.
אבל...

עידו לוריה
22-09-10, 18:02
פיני שלום

ראשית, חשבון קטן:
אם חמשת הסנטימטרים של ההגבהה הקטינו את מהלך הפתיחה משליש לרבע, הרי שהם 1/12 מהמהלך, וחמש כפול 12 הם 60, כך שאם החישוב שלך נכון, הרי שמהלך המתלה של הפורסטר אמור להיות כ-60 ס"מ, לעומת כ-20 ס"מ (בקושי...) בפועל.

כנראה שאני לא מבין אותך או שאתה לא יודע חשבון ;)
מהלך המתלה של פורסטר באיזור 150 מ"מ (מהלך סגירה +פתיחה).
רבע (1/4) מ - 150 זה 37.5 מ"מ.
שליש (1/3) מ - 150 זה 50 מ"מ .
50 פחות 37.5 זה 12.5 מ"מ שזה 1/12 מכלל המהלך שזה לא כזה דרמתי , אבל מה שחסר במשווה אזו זה שהקפיץ של קינג יותר קשה מהקפיץ האורגינלי ואז התגובה של מהלך הפתיחה יותר מהיר , שני נתונים אלו ביחד ,מהלך פתיחה קצר ופתיחה מהירה יותר של הבולם גורמים לקיט זה לבעיה של נפילה קטנה של הגלגל (37.5מ"מ) לאומת שבקפיץ המקורי הנפילה היה גדולה יותר (50מ"מ) אז בבור /באמפ' גדול עם הקפיץ של קינג הגלגל מעבד אחיזה .

כאשר הבולמים פותחים מהלך נפגע הנידנוד של הזרועות הגלגלים למעלה-למטה, כך שגם מהלך הסגירה הנותר (אחרי קיזוז מהלך הפתיחה ממהלך הסגירה) אינו ממש רלוונטי.

למה התכוון המשורר :confused::confused::confused:

עוזרת לנו במקצת העובדה שכל משקל נוסף ברכב (נוסעים ומטען) מגדיל את מהלך הפתיחה ועוזר למצב (זו הסיבה שמהלך הסגירה ההתחלתי גדול ממהלך הפתיחה: כדי להתחשב במשקל הנוסעים והמטען), כך שבפועל עומד לרשותך מהלך פתיחה גדול יותר.

זה נכון שברגע שמוסיפים משקל לרכב , וזה לא משנה עם זה נוסעים או ציוד או שנהם , גדל מהלך הפתיחה וקטן מהלך הסגירה , אבל לא בגלל זה מהלך הסגירה ההתחלתי תוכנן כגדול יותר אלה מהסיבה שמשקל מוקפץ וגם הבלתי מוקפץ יותר קשה לרסן בסגירה של הבולם מאשר לרסן אותו בפתיחה , כמובן שמשקל נוסף על הרכב רק מחריף את הבעיה.

אבל...

אין אבל , הכול ברור ונלקח בחשבון , עם היה לי יותר תקציב / כוונה להחזיק את הרכב יותר זמן הייתי משקיע בבולם קוילאובר עם קפיץ , זה משלש את המחיר ל - 12000 ש"ח .
בגדול אחרי חודש עם הקפיצים על הרכב הם נותנים את התמורה +++ גם עם המגרעות שלהם מה גם שיש לכך היתרון וזה בנסיעה מהירה בשטח +++

חג שמיייח .
עידו

pinister
03-10-10, 08:09
שלום עידו.
חזרתי מחופשה, אז רק עכשיו אני יכול לענות:
בקשר לחישוב הגובה: כתבת שקפיצי ההגבהה של קינג מגביהים את הרכב בכ-50 מ"מ, ובתגובה מאוחרת יותר כתבת שמהלך הפתיחה השתנה מכשליש מהלך לכרבע מהלך.
בתגובתך האחרונה כתבת שההפרש בין שליש מהלך לרבע מהלך הוא בסך הכל 12.5 מ"מ.
אז הרכב שלך הוגבה ב-50 מ"מ, או ב-12.5 מ"מ???
בקשר לנידנוד:
קח קפיץ רך, תלה עליו משקולת ונדנד אותו למעלה-למטה.
התנועה תהיה חלקה.
עכשיו בכל פעם שהמשקולת יורדת, תן לה לפגוע במשטח קשה עוד לפני סוף המהלך שלה למטה.
המשקולת תיבלם וגם החזרה למעלה תיפגע.
ועכשיו נסה לנדנד את הקפיץ מספר פעמים כאשר בכל פעם המשקולת פוגעת במשטח...
ואם אתה נהנה בנסיעה מהירה בשטח, יופי. כנראה עדיין לא פתחת מהלך (או שהרכב שלך לא הוגבה ב-50 מ"מ אלא ב-12.5).
בברכה.
פיני.

a.rimon
03-01-16, 19:37
מעלה את השאלה מהאוב..
לגבי פורסטר 2015 SX הספייסרים שמציעים הם מאלומיניום.. יש סיבה למה לא ליצר אותם מאוקולון או שאר מוצרי הפלסטיק..?

pinister
03-01-16, 19:51
עד כמה שזכור לי יש בספייסרים 3 הברגות שלתוכן מוברגים מלמעלה הברגים המחברים אותם לגוף הרכב.
גם באלומיניום יש בעיה עם עמידות של הברגות בתנאים של טילטולים לאורך זמן (ולכן אורך השילוב של הברגים באלומיניום ארוך יחסית), אולם הבעיה גדולה בהרבה בפלסטיק, כאשר נהוג להכניס HELICOILS (תיל פלדה שהמידות הפנימיות שלו תואמות להברגות), וגם כך, לדעתי, העמידות בנסיעות שטח תכופות עלולה להיות בעייתית.
נראה שאלומיניום הוא פשרה סבירה, כי ספייסרים מפלדה היו שוקלים פי 3.

sportage
03-01-16, 20:29
למען הגילוי הנאות, ההגבהות האלו שבעבר היבואן דאג לקבל אישור הטכניון ומכון התקנים, ואף שווקו על ידיו, אינן מאושרות יותר.

כפועל יוצא, היצרן עשוי להתנער מאחריות במקרה של בעיה, וגרוע מזה רכב מוגבה ללא אשור יבואן, לא יעבור טסט.

elephant man
04-01-16, 23:38
עידו.
מניסיון שלי עם פורסטר מוגבה (רק מאחור עם קפיצי קינג- ככה נקנה) הגעתי למסקנה שהגבהת קפיצים היא גרועה.
למה?
אבדן מהלך פתיחה.
אבדן האופי הרך של המתלים- מסייע בעבירות ובנוחות הכללית של הרכב.
ובעיה קשה של אפשרות לכיוון הגלגלים- בעיקר אבדן אפשרות כיוון קאמבר.
את כל אלו פותרת הגבהה עם ספייסרים המפצים על "יציאת" הגלגלים.
בעיקרון- על כל אינצ' גובה, יש לפצות כ-7 מ"מ אופסט כלפי פנים הרכב.
כמובן, אפשר להשתמש בברגי קאמבר "משופרים" אבל הדבר מחייב הגדלת הקדח בבסיס הסטראט.
בולמי KYB מדגם EXCEL G עם קפיצי אירון מן באורך מקורי אך בעומס קפיץ גבוה יותר ב-10% בשילוב עם ספייסרים בעלי פיצוי קאמבר, נותנים את המירב בתחום זה.
כרגע, אני בתהליך של החלפת הפורסטר שלי באחר חדש יותר, אז מקווה שיחל פרוייקט השיפור שלו.
צפה לביקור... נגיד גם ליונתן לבוא

עידו לוריה
05-01-16, 07:37
בשמחה .

עידו

שרון02
01-02-17, 18:44
שלום לכולם ברשותי פורסטר 2001 ואני מעוניין להגביה את הרכב אני אשמח להמלצות
ובעלי מקצוע במחירים שפויים תודה וערב טוב

elephant man
22-02-17, 09:07
מניח שכבר קראת את השרשור הנוכחי.