PDA

צפייה בגרסה מלאה : שמורת ג'ילבון - כאב לב

elro
10-08-10, 19:43
היינו בשבת האחרונה ונחרדתי לראות את המראה הבא, הכל נשרף, פשוט כאב לב!!!

מקווה שהטבע יתאושש במהירה ונחזור לראות את יופיו של המקום.

זה הנוף כיום מבריכת הקצינים המשקיפה על השמורה:

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=26269&stc=1&d=1281458481

omri_t
10-08-10, 19:53
באמת כואב הלב.
ואנחנו עוד רק אורחים שם. יש חיות שזה הבית שלהן...

ואגב אורחים-
בפעם האחרונה שהייתי שם- המקום נראה רע מאוד!
מלוכלך ומג'וייפ. ממש התביישתי.

elro
10-08-10, 19:59
באמת כואב הלב.
ואנחנו עוד רק אורחים שם. יש חיות שזה הבית שלהן...

ואגב אורחים-
בפעם האחרונה שהייתי שם- המקום נראה רע מאוד!
מלוכלך ומג'וייפ. ממש התביישתי.

התכוונת להגיד היו חיות...

המצב בבריכה עצמה היה דווקא בסדר, יש לי צילומים "מלבבים" יותר על מצב האשפה על הירדן.

MR BIG
14-08-10, 12:33
לצערנו לא רק הג'ילבון....
עשינו טיול מהמם בגולן ביום רביעי וחמישי והעובדות הן ששטחים עצומים ברמה חרוכים ושרופים.
ממש מבאס...
חשוב לשמור על כללי אש!!!

itt8
21-08-10, 11:00
לצערנו לא רק הג'ילבון....
עשינו טיול מהמם בגולן ביום רביעי וחמישי והעובדות הן ששטחים עצומים ברמה חרוכים ושרופים.
ממש מבאס...
חשוב לשמור על כללי אש!!!

אין קשר "לשמירה על ככלי אש", רמה"ג מאופיין בשטחי אש רבים, בכל שנה נשרפים מאות דונמים כתוצאה מאימונים של צה"ל, הדבר בלתי נמנע, הטבע יודע לשקם את עצמו (ראה דוגמת ילוסטון פארק) ולעיתים אפילו מסייע לאיזון האקולוגי

יונתןמצפה
21-08-10, 11:20
אין קשר "לשמירה על ככלי אש", רמה"ג מאופיין בשטחי אש רבים, בכל שנה נשרפים מאות דונמים כתוצאה מאימונים של צה"ל, הדבר בלתי נמנע, הטבע יודע לשקם את עצמו (ראה דוגמת ילוסטון פארק) ולעיתים אפילו מסייע לאיזון האקולוגי

גודל האזורים שנשרפו השנה אינו דומה למה שהיה בשנים קודמות. ההיקפים השנה עצומים.
תפישת "שריפות" אחרת של גורמים שונים (וביניהם רט"ג...) הייתה יכולה להקטין משמעותית את ההיקפים של השטחים שנשרפו (וביניהם גם שמורת גמלא!). לדוגמא, מתן אישורי רעייה באזורים מסויימים, שמירה ותחזוקה של שבילי אש ועוד. אני בכלל לא בטוח שמה שהרט"ג עשו כדי למנוע את השריפה בשמורת גמלא הוא משהו להתגאות בו...

ולגבי יכולת השיקום של הטבע, נכון, הטבע משקם את עצמו אבל השאלה היא איך..
באזורים עשבוניים כמו רמה"ג הנסיון מראה ששריפות בסדר גודל כזה בד"כ משנות את הרכב המינים שבאקוסיסטמה. אף אחד לא יודע להגיד איך ישפיע שינוי כזה לטווח הארוך. אבל אין להקל בזה ראש!
זה נכון ששריפות תמיד היו, אבל לא בהיקפים כאלו גדולים. הנזק השנה הוא לא פחות מנוראי!!!
תחשוב עד כמה גדולה השנה התופעה של אובדן בתי הגידול באזור הזה.. אתה נוסע ברמה"ג, נוסע ונוסע ובכל מקום שאתה מסתכל השטח שרוף.

מבחינת בע"ח זה כמו השמדה כללית של עיר. לאן הלכו כל הפליטים? זה דורש מחקר מעמיק...

eli8ball
21-08-10, 19:27
חברים יקרים ... עם כל הכבוד לדעה של כולנו... אני חייב להסכים עם יונתן.

אנחנו רק אורחים לרגע ולא לנו ההחלטה אם להשאיר או לא סיכוי לדלקה באשמתנו...

נכון שהטבע יודע להשתקם אבל מה אם במקום להשתקם ניתן לו להעשיר ולהוסיף על הקיים???

בואו ונשמור על כללי האש והבטיחות בה והכי חשוב - לא נשאיר אחרינו זבל - מה שנכנס איתנו יוצא איתנו...

יונתןמצפה
21-08-10, 22:12
בואו ונשמור על כללי האש והבטיחות בה והכי חשוב - לא נשאיר אחרינו זבל - מה שנכנס איתנו יוצא איתנו...

לצערי, רוב מקרי השריפה ברמה"ג הם לא של מטיילים אלא של הצבא. ושם כללי האש חשובים פי כמה! (לי יצא להיות נוכח בתרגיל שבו ירינו במק"ח כדורי ח"ש/נוטב/מצית... ואת האחרון גילינו בדיעבד... :()
היה בעסה אמיתית!

לגבי השריפה בגמלא, עד כמה שזה נשמע הזוי, היא ככל הנראה קרתה בגלל גיץ שנוצר מחיכוך זחל באבן בזלת.

eli8ball
21-08-10, 22:16
מסכים איתך לחלוטין ואת זה אני אומר כאיש צבא עד לפני שבוע:(

itt8
22-08-10, 16:55
ראשית, ברור שצריך לשמור על כללי אש, שנית , מספיק כדור אחד נותב 5.56 מ"מ ע"מ להצית שריפה בשדות רמה"ג, בודאי ובודאי פגזי תותח , פצמר"ם ושאר מיני ירקות הנופלים מהשמיים, כאחד שהתאמן שנים ברמה"ג, אני יודע כי במקרה שריפה הצבא שולח כוח ועושה כמיטב יכולתו לטפל ולכבות אותה, עם בוא הקייץ והתיבשות העשב והמרעה כל שטחי האש נשרפים באזור המטרות, בשאר השטחים שהם לא שטחי אש שריפות נגרמות לוו דווקא ע"י מטיילים שלא הקפידו לכבות מדורות אלא ע"י מיקוד קרן אור השמש משבר זכוכית במיוחד בימים חמים מאוד

-->